STILLES Dagblad voor de Provincie Zeeland richten EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws Binnenland /ALDA Vrij kaime Paschen aan hef Westelijk front. De oorlog ter zee - Verscherping der blokkade verwacht - Zweden gaaf defensie versterken. nu zijn Weer een Duitsch schip getorpedeerd. Weer een Deensch schip gezonken. Verscherping der blokkade verwacht De aanval op Sylf. Versterking der Zweedsche Nationale Defensie. Mogelijkheid tot vrijwillige keuring. Vliegtuigen voor de geallieerden. VERSTOPPING De Koningin naar Soestdijk. Vreemde vliegtuigen boven ons land. en Ke«lpl|n bestreden door ie geneesmiddel, loos bij de hand ag naar de 10 doozen^, ont. kinderen en ouden sterftecijfers zeer ïoest te voet wor- angst door amsche po- .gavond poogde een n een valsehen sleu- ragazjjn in de Leid- nsterdam binnen te lar was echter nog n man aan de polf- Hö werd, verdacht 'stal, in het bureau pluisde de politie rrestant terdege uit. te hebben met eeri de politie wist, dat ran een complot en zoek bjj zijn kame- den nacht en den ,rop nog vier man- n twee Amsterdam- ng aangehouden en racht. Een der man- jkbaar bij het zien luldig, dat hij maar t sloeg. Hij rende ik op, waar de poli- dig wist te grijpen, huiszoekingen ver- an voor de aange- compromitteerende de politie aan de hillende groote in- ïer laatste jaren in d, heeft kunnen op- in dit verband de bureau Lissone, bij Galeries-Modernes. herinneren werden mdkasten la sar- van hun aanzien- d. Zoo werd onder "eau ongeveer tien den. trein ge en vond men langa nondVlodrop het n. Het bleek te zijn wonende te Roer- s hij door een trein eeft het lijk in be- iling van 21 Maart. -14, Champagne- tten 318, roode aard 211, zoete id. 1—11, Tante n Engeland 47, Pendu 4—6, Gel- Huismanszoet 3— iYansche bellefleur -17, Rabouw 38, 5—10; -12, Franc. Borgia ■ieser Wildeman 3 >tten 8 ct. alles per Veiling van 22 snijsla 6783, zie 2738, poste- jruiten 737, wit- ren 519, koolra- ,5—3, uien 1- 2,5, tooi 79, prei 3,5 ,5, radijs 8 ct. p. 2—2,5 ct. p. bos, ren 2 ct. p, stuk, [Jienveiling van 21 uien 1,01, bonken rs 1,08 gld. p. 100 le aanvoer 21.500 ïorgen 10 uur: ddag 3 u.766. fietsers- DINSDAG 26 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 147 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs 12^0 per kwarèia! Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden «nededeelingsn 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting EEN LEVENDIG VUURGEVECHT AAN DEN RIJN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: Het luchtwapen heeft ondanks de zeer ongunstige weersomstandigheden ver kenningsvluchten boven Oost-Frankrijk gemaakt In den nacht op Zondag zijn tal van vijandelijke vliegtuigen naar Noord-W.- Duitschland gevlogen en naar den sector Moezel-Rijn. Een Vickers-Wellington vliegtuig voor vluchten op langen af stand werd door Duitsch luchtdoelge schut omlaag geschoten. Op den terugweg heeft de vijand in acht gevallen het Nederlandsch rechtsgebied gesehonden in den tijd tus- schen 22 uur 45 en 2 uur 45. Aan het Westelijke front is de Zondag rustig verloopen. Bij de grenscontrole in de nabijheid van Zweibrücken is een Fransch ver kenningsvliegtuig door Duitsche jagers neergeschoten. Het Fransche legerbericht van gister avond luidde: Plaatselijke actie van de artillerie op verscheidene punten aan het front. In fanterie vuur over den Rijn. Activiteit van de luchtmacht aan beide zijden. Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelt mede, dat vliegtuigen van de koninklijke luchtstrijdkrachten in den nacht van Zaterdag 23 Maart verken ningsvluchten hebben gemaakt boven uitgestrekte gebieden van Noord-West- Duitschland. Een der vliegtuigen is niet terug gekeerd. Zondagavond hebben de Duitschers langs den Rijn een groot pacifistisch of fensief ingezet. Aan het front hebben de Duitschers steeds propaganda ge maakt, vooral langs den Rijn door mid del van spandoeken of van vlugschriften, die uit vliegtuigen werden neergeworpen. Zondag nu werden beide middelen in grooten omvang gebruikt. Vlugschriften sneeuwden neer en in de boomen aan den overkant van den Rijn en langs muren werden spandoeken aangebracht, terwjjl luidsprekers overal pacifistische leuzen deden hooren. Al spoedig werd deze propaganda van Fransche zijde met een welonderhouden vuur uit automatische wapens en mitrail leurs beantwoord, waardoor de spandoe ken aan flarden vlogen en de mannen, die de luidsprekers bedienden, dekking moesten zoeken. Uiteraard werd het vuur van Duitsche zijde beantwoord, zoodat de Duitsche po ging tot pacifistische toenadering ver liep üi een levendig vuurgevecht over den Rijn. Het Duitsche stoomschip Edmund Hu go Stinnes, uit Hamburg, is in den nacht op Zondag op de Noordzee, buiten Thorsminde, aan de westkust van Jut land, tot zinken gebracht. De bemanning is in de reddingsbooten aan land gekomen. Twee gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. De gezagvoerder was aan boord ge houden van de Engelsche duikboot, die het schip tot zinken gebracht had. De bemanning bestond uit 21 perso nen. Het 2189 ton metende schip was op weg naar een Deensche haven met een lading cokes. Naar gemeld wordt, heeft het 5000 ton metende Duitsche s.s. Ostpreussen drie of vier dagen bij Skagen gekruist. Het had de waarschuwing gekregen, dat het niet verder noordwaarts moest varen in verband met de aanwezigheid van een Britsch oorlogsschip. De kapitein kreeg order zich naar Esjberg te begeven. Hij voer in de richting, doch bij Hirtshals is zijn schip aan den grond geloopen. De Ostpreussen vervoerde 4000 ton steen kolen naar een Scandinavische haven. VERMOEDELIJK HET GROOTSTE GEDEELTE DER BEMANNING OMGEKOMEN. Het 1140 ton metende Deensche schip Britta is Maandagochtend voor de Noord kust van Schotland gezonken. Een ander Deensch schip heeft vijf opvarenden van de Britta, waaronder de kapitein, aan boord genomen. Men vreest, dat de ove rige 13 leden van de bemanning zjjn om gekomen. Zes overlevenden van de Deensche stoomschepen Viking en Bothal, die de vorige week tot zinken zijn gebracht, zijn per trein uit het Noorden aangekomen in een havenstad in Oost Schotland. Een overlevende van de Bothal ver telde, dat, toen zijn schip getorpedeerd werd geen tijd was gegeven om in de booten te gaan. WIJ moesten maar zien hoe wij ons redden. Sommigen onzer waren zoo gelukkig, dat zij bij wrakhout neerkwamen, toen wjj in zee sprongen en daarvan maakten wij een soort vlot. Ik lag ongeveer twin tig uur in het water voor ik werd gered. Ik stond op het punt het op te geven. DEENSCHE EN NOORSCHE PROTESTEN. Geen der gezonken Deensche schepen voer in convooi. Naar het Deensche Telegraaf-agent- schap verneemt, voer geen der zes sche pen, die de laatste dagen het slachtoffer van den zee-oorlog zijn geworden, in convooi. De Deensche gezanten te Berlijn en Londen hebben op 11 Maart instructie gekregen zich tot de betreffende regee ringen te wenden met het verzoek, on derhandelingen te openen, ten einde de middelen te vinden, om een einde te ma ken aan de ongelukken, welke de Deen sche scheepvaart tengevolge van den tegenwoordigen vorm van oorlogvoering ter zee treffen. Officieel wordt medegedeeld, dat de Noorsche regeering opnieuw twee pro testen te Berlijn heeft ingediend, 't Eerste geldt het Noorsche ss „Lysac- ker" dat 3 Febr. ter hoogte van Long- stone door een Duitsch vliegtuig met machinegeweren is beschoten. Het schip werd getroffen, doch geen der opvaren den werd gewond. Het tweede protest geldt het s.s. „Brott", dat op 1 Maart door een Duitsch vliegtuig gebombardeerd is, ter wijl de bemanning, toen zjj in de booten ging, met machinegeweren werd bescho ten. Hierbij werden zeven personen ge dood. Un. Press verwacht in de eerstkomen de dagen opheldering over de houding van Engeland ten opzichte van de neu tralen, gezien het blijkbaar vaste besluit van de Engelschen om de gaten in de blokkade van Duitschland te stoppen. Het torpedeeren door Engelsche duik- booten van de Duitsche schepen „Hed- dernheim" en „Stinnes" zijn de eerste aanwijzingen van deze politiek, die er op uit is een verbindingslijn van de Duit schers met de Scandinavische landen af te snijden. Dit zal onvermijdelijk moeten leiden tot een actief optreden van Britsche oor logsschepen nabij de territoriale wateren van de neutralen, aldus redeneert men te Londen. Als Duitschland bij herhaling neutrale schepen torpedeert, zullen de Engelschen een wat zij noemen „realis tische" opvatting inzake het internatio nale recht aan den dag leggen. Men stelt zich te Londen op het standpunt, dat het de Duitschers zijn, die door hun wijze van oorlogvoering alle begrippen van menscheljjkheid hebben geschonden, wanneer dat in hun kraam te pas komt, maar tegelijk hun heele propaganda-ap- paraat in werking stellen, wanneer En geland zich schuldig maakt aan een „technische" schending der neutraliteit. Echter hebben de Engelschen alle voor zorgsmaatregelen in acht genomen wat de veiligheid der bemanning van de twee getorpedeerde Duitsche schepen betreft. Het verwondert de Engelschen ln niet geringe mate, dat de neutrale regeerin gen, ondanks de Duitsche oorlogsmetho den, toch scherper in Engeland protes teeren dan in Duitschland. Protesten te gen zuiver „technische" schendingen be grijpt men in Londen nauwelijks. Van zulke schendingen hebben de neutralen niets te duchten, maar door het Duit sche optreden verliezen zjj duizenden tonnen acheepsruimte en tal van men- schenlevens. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: De iaatste dagen zijn bij de Noord- Friesche eilanden herhaaldelijk lijken en wrakstukken van Engelsche vliegtui gen aangespoeld. Uit een nauwkeurig onderzoek is gebleken, dat de Engel schen bij hun aanval op Sylt buiten de drie toestellen, die als neergeschoten ge meld zijn, nog ten minste drie andere vliegtuigen verloren hebben. Men neemt aan, dat bovendien bjj den terugkeer nog vliegtuigen boven de Noordzee ver gaan zijn, zoodat het mogelijk is, dat de Engelsche verliezen even groot zijn, als bij den aanval op Wilhelmshaven in het begin van den oorlog. Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelt mede: Het officieele Duitsche Nieuwsbureau beweert thans, dat een aanzienlijk aan tal Britsche vliegtuigen verloren is ge gaan bij den aanval op Sylt. Deze bewe ringen zijn volkomen onwaar. Zooals reeds gemeld is, is slechts één van de Engelsche toestellen, die bij de operatie betrokken waren, niet op zijn basis te ruggekeerd. Zweden is begonnen aan een groote actie tot versterking van zijn verdedi ging. Tot de nieuwe maatregelen, welke daartoe vandaag gemeld worden, behoo- ren 1. De benoeming van een nieuwen en jongeren opperbevelhebber in den per soon van generaal-majoor Ivar Holm- quist. 2. Tienduizend dienstplichtigen, die nog geen militaire opleiding hebben ge noten, worden opgeroepen om 150 dagen dienst te doen. 3. Sommige categorieën van de lichtin gen 1937 en 1938 der dienstplichtigen voor de marine zijn opgeroepen. 4. De voorpost van de Zweedsche ver dediging in de Oostzee, het eiland Got land, is krachtiger versterkt dan ooit in de geschiedenis het geval was. 5. In het Noorden is het fort Boden, VAN BUITENGEWOON DIENST PLICHTIGEN. Zooals bekend, is bij Kon. besluit van 5 Februari bepaald, dat in verband met de buitengewone omstandigheden tot opkomst in werkeljjken dienst worden verplicht de buitengewoon dienstplich tigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940. De wenscheljjkheid kan zich voor doen om te zijner tjjd ook buitengewoon dienstplichtigen van oudere lichtingen dan van 1938 in werkelijken dienst te doen komen. Voor oproeping in werkelijken dienst zouden dan in de eerste plaats in aan merking komen de buitengewone dienst plichtigen van de lichtingen 1937 en 1936. Het grootste deel der buitengewone dienstplichtigen van deze lichtingen is echter nog niet voor den dienst gekeurd. Daarom ligt het in het voornemen om, alvorens tot oproeping in werkelijken dienst van deze lichtingen wordt over gegaan, hen, die nog niet zjjn gekeurd, met toepassing van art. 44 van het Dienstplichtbesluit, in de gelegenheid te stellen bjj een keuringsraad een uit spraak te verkrijgen omtrent hun ge schiktheid voor den dienst, Hoewel deze keuring niet verplicht zal zjjn, meent de minister voornoemd te mogen verwachten, dat de meesten hunner zich aan dit onderzoek zullen onderwer pen. De keuringsraden zullen daartoe in Mei, Juni en Juli a.s. zitting houden. Zjj, die de gelegenheid krijgen om dit onderzoek te ondergaan, doch hiervan geen gebruik maken, worden eerst na opkomst in werkelijken dienst gekeurd. dat van vitale strategische beteekenis is, onlangs geïnspecteerd door een gezel schap officieele personen, die het „on neembaar" noemden. Tot de belangrijke besluiten door Zwe den genomen tot voltooiing van zijn mili taire verdedigingsmaatregelen, behoort ook een order in spoorwegmateriaal. Eén van die maatregelen is een groote order Duitsche munitie bij een Duitsche munitiefabriek, in het bijzonder voor zware artillerie en tanks. Een bijzondere Duitsche delegatie, die de laatste week in Stockholm vertoeft, heeft deze op drachten afgesloten. Voor de militaire luchtmacht is een uitgebreid programma van versterking uitgevoerd. In grooten getale zijn alle soorten vliegtuigen gekocht of gebouwd. Zooveel mogelijk vliegers worden opge leid en vliegtuigbases zijn aangelegd. In twee jaar zal de luchtmacht meer dan drie keer zoo sterk zijn. Wat de vloot betreft, zoover de indus trie toelaat, zijn oorlogsbodems besteld en ook het personeel wordt uitgebreid. Aan de kust worden nieuwe forten ge bouwd en ook het personeel van de kust- artillerie wordt uitgebreid. Voor het landleger wordt in steeds sneller tempo materieel gekocht. De in dustrie wordt hierbij steeds meer inge schakeld en binnenkort zullen de groot ste behoeften zijn gedekt. Verder worden ook te land versterkingen aangelegd. In welingelichte kringen te Washing ton wordt vernomen, dat de officieele Engelsche cavalerie in Palestina. Een afdeeling paardenvolk verlaat Nazareth op patrouilletocht door het H. Land. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Duitsch-Nederlandsche handelsbespre kingen. De Bondsdagen der Chr. jongelingen- organisaties. Buitenland. Van het Westelijk front weinig nieuws, Weer schepen gezonken. Verscherping der blokkade verwacht. Zweden gaat zjjn defensie versterken. «tja gxcfontö ■jaseercriddsÈ m (bsgea j fasgrcxsawsa Kaksanatc- jcsL-ijdjesd ffaes&s tefiisBa saii wdbzzj&ü meening van de Vereenigde Staten ten aanzien van den verkoop van militaire vliegtuigen aan de Geallieerden onlangs aanmerkelijk is gewijzigd en dat ook de z.g. „geheime" vliegtuigen, welke thans worden gebouwd voor het leger van de Vereenigde Staten, door de Geallieerden en andere landen voor wie het „moreele embargo" niet geldt, gekocht zullen kun nen worden. Dit zijn de vliegtuigen van het type P-46. Volgens nog niet bevestigde geruchten zouden eenige honderden van de meest moderne toestellen, welke thans voor het Amerikaansche leger worden gebouwd, ter beschikking van de Geallieerden wor- len gesteld, terwijl later aan de Ameri kaansche behoeften zou worden voldaan. MOLOTOF NIET NAAR DUITSCHLAND. Het Sovjet-persagentschap Tass is ge machtigd te verklaren, dat de door ver schillende buitenlandsche agentschappen in omloop gebrachte geruchten, volgens welke de voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, voorne mens zou zijn, naar Berlijn, of een an dere stad in Duitschland, of een stad in de Westelijke Oekraïne te reizen, van allen grond ontbloot zijn. VREEMD VLIEGTUIG BOVEN BELGIë. Een vliegtuig van onbekende nationa liteit is gisteren gezien op ongeveer 12 km. ten Zuiden van Brussel. Het vloog op groote hoogte. Het luchtafweergeschut kwam in werking. De Koningin is Zaterdagmiddag per auto van het Huis ten Bosch naar het Paleis Soestdjjk gereden om de Paasch- dagen bij het Prinselijke paar door te brengen. OP VERSCHILLENDE PLAATSEN ONDER VUUR GENOMEN. De Regeeringspersdienst meldt Zondagavond en -nacht zjjn boven het Noorden van ons land eenige vreemde vliegtuigen gesignaleerd. In verband met de duisternis kon de nationaliteit niet worden vastgesteld. De vliegtuigen bewogen zich zoowel in Westelijke als in Oostelijke richting. Ze zjjn op verschillende plaatsen on der vuur genomen. DE KONINKLIJKE FAMILIE TER KERKE. H.M. de Koningin en HH.K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben Zondagmorgen den Lutherschen kerkdienst bijgewoond in de aula van het Baarnsche lyceum, waar zjj onder gehoor waren van Prof. Dr J. A. Cramer van Bilthoven. VERLOFGANGERS KON. NED. IND. LEGER. De commandant van het Kon. Ned. Ind. leger deelt mede, dat de verlofgan gers van het K. N. I. L., die in Neder land verbljjven, niet meer bjj de Konink-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1