Rugpijn Dagblad voor de Provincie Zeeland Suiker op bon 15. EERSTE BLAD. rogramma Binnenland Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie ingenen Aanbestedingen DONDERDAG 21 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 145 Duitsche luchtaanval op Britsch convooi. De Engelsche luchtaanval op Sylt. - De kabinetscrisis In Frankrijk. - Reorganisatie der Brltsche regeering? Duitsche luchtaanval op Britsch konvooi. De Britsche luchtaanval te Sylt. Britsche bommenwerpeis boven Deensch gebied. De Kabinetscrisis in Frankrijk. Reorganisatie der Britsche regeering? Wat Zweden voor Finland deed. De positie der neutralen. De luchtbescherming. Vrijwilligers Landstormkorpsen motor- en vaartuigendienst. MIDDELBURG. De bouw van twee Wo oormalige terrein van d.' er, voor den heer j0j. und aan den laagsten in' Ir. Kosten, in massa v0oj oor notaris D. v. d. Velde i erfgenamen van ieders geb. Steendijk" navolgende goederen Pu. met 4, n.l. 1 h.a. 82 a. 5o L95 r. bouwland met zij. n aan den Scheldschwee sepolder. Kooper dhr a lier voor f 1000 per ge] n.l. 1 h.a. 47 a. 12 c.a. 0f ouwland aan de Nieuwe loper dhr L. Neele Mz 75 per gemet. i.l. 1 h.a. 94 a. 20 c.a. 0f ouwland nabij den Groe >oper dhr C. van Gorsel 5 per gemet. n.l. 1 h.a. 72 a. of 4 gem 'land nabij den Groene- idijk in id. Kooper dhr alhier voor f 1080 per n.l. 1 h.a. 3 a. of 2 gem rland en 37 a. 80 c.a. of and nabij Grootbosch, ïr A. Wesdorp Jz. alhier emet. veertigste aandeel in de Kooper dhr J. C. Droo- ■ekenen op 39 are 24 c.a. 3dag v.m. werd door het terschap Bruinisse aan- waren van een gedeelte onderhoudswerken enz. -1941. Inschrijvers wa- Scharendijke f21.930' Irouwershaven f21.600; herpenisse en Ant. v. d! ensdijk f20.750; J. de sn W. v. d. Berg, Brui- v. d. Linde, Scharen- J. Verjaal, Dreischor n Dongen, Scharendijke Popering, Bruinisse; d. Velde, Bruinisse iringman, Colijnsplaat 21 Maart 1940. I. 1875 en 414,4 M. t- 8.10 Meisjeskoor met tm. 9.00 Omroeporkest orgenw. 10.15 Gram. rouw. 10.35 Zang met eekoverz. 11.15 Gevar. 05 Gram. 12.15 AVRO- ANP. Gram. 1.00 De 3oliste 2.00 Voor de Dduetten. 3.00 Brei- en .45 Gram. 4.00 Voor 4.30 Gram. 5.00 Voor 7RO-amusementsorkest porthalfuur. 7.00 Voor Voor militairen. 7.30 ANP, meded. 8,15 Re- ziek. 8,25 Gram. 9,15 0 Wijdingsd. 11,00 Ber. Gram. I. 301.5 M. 8.00 KRO. 00 KRO. 2.00—12.00 8.05 Gram. 8.15 Ge- .15 Gram. 10.15 Mor- Jram. '12.00 Ber. 12,15 5—1.10 Ber. ANP., 'erkuurtje. 2.55 Gram. fuurtje. 3.30 Gram. -4.55 Gram. 5.00 Hati- jeugd. 5.30 Conso- enstandspr. 6.15 Con- N.V.-kvvartiertje. 7.00 iverz. 7.45 Gram. 8.00 30S-ber. 8.15 Paasch- 1 Gram. 10.00 Ber. r. 10.30 Clavesymbel -am. Ca. 11.50-12.00 ■I WEERBERICHT, morgenavond lig, lichte buien, wis- weinig verandering krachtige tot matigs denmiddag 3 u Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs 12,00 per kwerfta! Weekabonnementen voor Middelburg x Goes en Vlissingen f 0.20 Losse summers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeeilngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Setter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting •middag 3 u. oor fletser»' min. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. Uit Berlijn wordt gemeld Woensdag, tegen den avond werd ter hoogte van Scapa Flow een door krui sers en torpedojagers krachtig be schermd Britsch convooi door Duitsche vliegers met succes aangevallen en ver spreid. Verscheidene schepen werden tot zinken gebracht of zwaar getroffen. Neger» oorlogsschepen er» koopvaardij schepen met eer» totale tonnage van circa 22.000 ton werden tot zinken ge bracht. Twee koopvaardijschepen met een totale tonnage van 11.000 ton werden zwaar beschadigd, "Een vijandelijk vliegtuig werd neer geschoten. De Duitsche vliegtuigen keerden op één na terug. Een communiqué van de Britsche admiraliteit meldt echter: Gisteravond hebben vijandelijke vliegtuigen een aan val gedaan op een konvooi aan de Schot- sche kust. De escorteerende oorlogssche pen hebben de vijandelijke vliegtuigen onder vuur genomen. De vijand beweert, dat verscheidene schepen óf tot zinken zijn gebracht óf ernstige schade hebben opgeloopen. Een feit is, dat de Britsche oorlogs schepen of- vliegtuigen geen schade ge leden hebben en dat er ook geen slacht offers zijn. Twee neutrale schepen even wel hebben geringe schade opgeloopen. Nader wordt officieel uit Londen ge meld, dat de schepen van het convooi, welke beschadigd werden, de Noorsche schepen „Svinta" en „Tora Elise" en het Zweedsche schip „Utklippen" zijn. De „Svinta" is door de bemanning verlaten Deze bemanning is aan boord van een ander Noorsch schip gegaan. Een der aanvallende Heinkelvliegtui- gen werd door de luchtdoelartillerie be schadigd en andere werden door Britsche vliegtuigen getroffen. OOK HIER TEGENSPRAAK IN DE BERICHTEN. Over de nachtelijke aanvallen der En- gelschen op het eiland Sylt worden van Duitsche zijde nog de volgende bijzon derheden vernomen: De aanvallen werden afzonderlijk of in zeer kleine groepen, en wel in het ge heel door ongeveer 15 tot 20 vliegtuigen ten uitvoer gelegd. De direct en met suc ces ingezette Duifhche afweer heeft evenwel ieder militair succes verhin derd, daar bijna alle uitgeworpen bom men in zee zijn neergekomen en een klein gedeelte daarentegen op onbebouwd gebied is gevallen. Slechts een onbe woond gebouw werd getroffen. De daar door ontstane brand kon spoedig worden gebluscht. Voorts zijn op een andere plaats door bomsplinters drie personen licht gewond Verder is geen persoonlijke of materi- eele schade aangericht. Op grond hiervan zijn de berichten van de Engelsche radio, waarin werd gesproken van zware beschadigingen van een Duitsche luchtbasis, van de ontplof fing van een munitiedepot en van groote branden van allen grond ontbloot. Een Un. Press bericht bevestigt, dat één van de vier luchtafweergeschutto- rens op den Hindenburgdam is vernie tigd. Alle vier torens waren zeer zwaar be wapend met luchtafweergeschut en ma chinegeweren. De Engelsche minister van luchtvaart, Kingsley Wood, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat tijdens de aanvallen op Sylt rechtstreeksche voltreffers zijn ge plaatst op de hangars, welke in brand geraakten. Ook werd waargenomen dat benzinetanks in brand stonden. Er wa ren vele treffers op het havenhoofd, de smalspoor en andere deelen van de lucht basis. Deze aanval op Sylt, van waaruit de Duitsche vliegtuigen mijnen hebben ge legd en de scheepvaart hebben aange vallen, was een antwoord op dien der Duitsche vliegtuigen op de Orkaden. Gedurende het eerste deel van den aanval was het helder weer. Tegen den ochtend werd de hemel bewolkt. Het luchtdoelgeschut opende een he vig vuur op de vliegtuigen, doch dit verhinderde hen niet het doel te berei ken en een groote hoeveelheid bommen te laten vallen. Met één uitzondering keerden onze vliegtuigen terug. De aanvallen werden van groote zoo wel als van geringe hoogte gedaan en vele duizenden kilogrammen explosieve en brandbommen werden neergeworpen. Naar de „Un. Press" verneemt, is deze luchtraid met zeer veel materiaal ondernomen. De vliegtuigen vielen niet gelijktijdig aan, zij losten elkaar voort durend af. Het werd een bijna onafge broken reeks aanvallen op de basis voor watervliegtuigen, van kort na het in vallen der duisternis tot in de vroege morgenuren. Het eerste vliegtuig, dat het eiland bereikte, ontdekte reeds spoedig het doel. Later waren de branden, die van tijd tot tijd door de bommen veroorzaakt werden, een veilige gids bij het bepalen van de positie van de basis. Verscheidene vliegtuigen meldden rechtstreeksche treffers op hangars, spoorlijnen en barakken. Waargenomen werd, dat verscheidene branden uitbra ken. Ofschoon het mooi weer was en het zicht goed, werd weinig tegenstand van vijandelijke gevechts-vliegtuigen ont moet. In vele deelen van het eiland on derhield het luchtdoelgeschut echter een levendig spervuur. Intusschen volgden de aanvallen der Engelschen elkander snel op. Nauwe lijks had een bommenwerper zijn werk verricht, of anderen bereikten het doel. Tal van projectielen, waaronder „vuur- uien", d.w.z. met elkaar verbonden bal len van vuur, werden vergeefs de lucht ingeschoten. De tactiek der aanvallende Britsche bommenwerpers werd voortdurend ge wijzigd, om de luchtdoelbatterijen van den tegenstander in het onzekere te laten De Engelsche vliegtuigen, die na het nachtelijk bombardement verkennings vluchten boven het Duitsche eiland Sylt hebben gemaakt en met foto's terug keerden, hebben het Britsche ministerie van Luchtvaart meegedeeld, dat bij het aanbreken van de schemering boven Hörnum (zuidelijke deel van Sylt) vlieg- tuigloodsen nog steeds in brand ston den. Barakken rookten en lagen gedeel telijk in puin. De hellingen op Sylt heb ben het meest geleden en zijn voorloopig buiten werking gesteld. PROTEST TOT DE ENGELSCHE I REGEERING. In den loop van den dag zijn berichten ontvangen omtrent het vliegen van bom menwerpers boven Deensch gebied en het neerkomen van bommen op 4 ver schillende plaatsen. Na de beschikbare mededeelingen over het vinden van bomscherven kan het boven eiken twij fel verheven geacht worden, dat het hier Engelsche bombardementstoestellen be treft. Dientengevolge zal de Deensche regeering zich met een protest tot de Britsche regeering richten en vergoe ding eischen voor de aangerichte schade, welke overigens uitsluitend van mate- rieelen aard en betrekkelijk gering is. Paul Reynaud is belast met de vorming eener nieuwe regeering. In politieke kringen, die in nauwe betrekking tot Daladier staan, verklaart men, dat de afgetreden minister-presi dent niet bereid is in Reynaud's kabinet zitting te nemen, zelfs niet als minister van oorlog. Geheel in tegenstelling hiermede meldt Havas, dat Reynaud wèl schijnt te kun nen rekenen op Daladier als minister van oorlog; slechts heeft Daladier den wensch te kennen gegeven, enkele dagen rust te nemen. Men verneemt, dat Paul Reynaud zal trachten een kabinet van nationale een heid te vormen, dat zich zal uitstrekken van mannen van links, zooals Blum, tot de rechterzijde. Havas acht het niet uitgesloten, dat Reynaud op andere moeilijkheden stui ten zal en den president der republiek geen bevestigend antwoord kar bren gen. In dat geval zou Daladier opnieuw belast kunnen worden met reconstructie van het kabinet. Men vraagt zich af, waardoor deze crisis is ontstaan. De publieke opinie heeft bij monde van de beide kamers van volksverte genwoordiging den wensch uitgespro ken, dat het beleid zou w-orden gevoerd met „toe nemende energi e". Dit beteekent dus, dat men voor het voeren van dat beleid nog grootere krachtsinspanning wenscht. De regeêringscrisis, die in Frankryk is uitgebroken, moet niemand in het bui tenland doen vermoeden, dat Frankryk een periode van zwakte doormaakt. Juist omdat het land oorlog wil voeren met hardnekkigheid en met initiatief, ont hielden zich in den Senaat zestig leden van stemming voor de regeering en in de Kamer vormde zich een meerderheid, die zich niet voor Daladier wenschte uit te spreken. De aanleiding tot den val van Daladier is het Finsche drama geweest. Na het lange wachten op gebeurtenissen aan het Westfront zag de openbare meening in de hulp aan Finland een mogeiykheid om over het doode punt heen te komen. Hierin, is het publiek bitter teleurgesteld. TOENEMENDE STROOMING IN FRANKRIJK VOOR ACTIEVEN OORLOG? De politieke medewerker van de „Daily Mail" schrijft: Chamberlain zal tijdens het Paaschreces van het Parle ment een wijziging der Regeering over wegen. Politieke kringen gelooven dat het doel van Chamberlain is een klein oor logskabinet van Ministère die niet door departementale plichten gebonden zijn. Men meent te weten, dat Fransche staatslieden er den Britschen Minister met nadruk op gewezen hebben dat er in Frankrijk een toenemende strooming is voor een „actieven oorlog" en dat de geallieerden thans drieste besluiten moeten nemen. In bevoegde Zweedsche kringen deelt men thans nadere bijzonderheden mede omtrent de door Zweden aan Finland vterleende hulp, waarmede reeds voor het begin der "vijandelijkheden een aan vang is gemaakt. O.a. is niet minder dan een vyfde van het totale aantal Zweedsche vliegtuigen ten slotte naar Finland gezonden. Men raamt, dat Zweden aan Finland hulp heeft verleend tot een bedrag van 400 millioen kronen, doch dit cijfer is nog ver beneden de werkelijkheid. Zwe den heeft o.a. het belangrijke tegoed, dat het in de Vereenigde Staten had, ter beschikking van Finland gesteld. Overigens wijst men er op, dat tenge volge van de aan Finland verleende hulp, de situatie van Zweden buitenge woon moeilijk is geworden. Zoo begint zich, aangezien een groot deel van den Zweedschen petroleum- en steenkolen- voorraad aan Finland is afgestaan, een sterk gebrek aan brandstoffen te doen gevoelen. De Britsche minister van oorlog, Stanley, heeft in een rede ook gespro ken over de positie der neutralen. Hij kwam terug op°de in de buiten- landsche pers uitgeoefende critiek, wel ke de Britsche regeering in het geval van Finland beschuldigde van schuch terheid en gebrek aan ondernemings geest, en vervolgde: Wat is dat nu? Omdat wij teerhartig waren en de rech ten der neutralen ontzagen? Het is een zeer gevaarlijke les, die de neutralen ons thans beginnen te geven. Het zou een les kunnen zijn, die wij maar al te gaarne zouden leeren. Wij hebben geleerd, dat het degene is, die zich niet aan de rechten der neutra len; stoort, die in het voordeel komt. Thans leeren wij, dat hij, die zich niet aan de rechten der neutralen stoort, be wondering oogst. Het is een les, die in dit land gretige en knappe leerlingen kan vinden. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P. T. T. De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie en den postchèque- en giro dienst hebben in Jan. opgebracht resp. f 2.797.004, f 481.310, f 2.640.687 en f 793.705 vergeleken met dezelfde maand van 't vorige jaar f 13.763, f 151.433 f 148.457 en f 144.910. Totaal f 431.037, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar. Naar wy vernemen, zal gedurende het tijdvak van VrUdag 22 Maart tot en met Donderdag 11 April de met 15 genum merde bon der Rijksdistributiekaart, recht geven op het koopen van 1 K.G. suiker. OF GEN ANOËRE RHEUMATISOHE STOORNIS k*n een waarsohuwlntf zijn, waarvan de doktet; u zeggen kan. dat zij bij verwaarloozlng gan telden tot vreeselljke pijn en narigheid. Als de afvoerkanalen niet goed werken» geschiedt de verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol* doende en moeilijk. De zuren en onzuiverheden blijven dan in het llohaam en hebben een vergiftige werking» Dit is vaak de oorzaak van knagendd rugpijn, pijn In de boenen, verlies van energie» opstaan *s nachts spit» gezwollen voeten, blazen onder de oogen, rheumatleohe pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen. Haal een flacon Foster'o Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden menachen getuigen, dat zij hen zoo goed hielpen Als gij rugpjln of eenlg verschijnsel van een aan zuurglften te wijten stoornis hebt, oroboar dan oog heden FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, Dit modern, wecenichappelijk middel It ve^ kr(Jgbaar In drie verpakkingen f ff IJS en GESCHILLEN TUSSCHEN DE NED. VEREENIGING VOOR LUCHT BESCHERMING EN DE REGEERING. Naar aanleiding van verschillende be richten, die dezer dagen in de pers heb ben gecirculeerd, verzoekt het hoofdbe stuur der Ned. vereeniging voor lucht bescherming te melden, dat noch het hoofdbestuur, noch functionnarissen van genoemde vereeniging voornemens zgn als zoodanig af te treden of hun ontslag te nemen. (Dit dementi, zegt de „N. R. Crt.", slaat op berichten, als zou minster Van Boeyen aan de vereeniging den eisch hebben gesteld, dat de voorzitter en de secretaris, de heeren J. W. Kleyn en mr H. v. d. Bogaerdt vóór 21 dezer ontslag moesten nemen, dat aan dezen eisch zou zijn voldaan, en dat het gevolg zou zijn dat op de a.s. algemeene vergadering der Ned. Vereeniging voor luchtbescher ming op 30 dezer het geheele hoofdbe stuur zou aftreden. In het bovenstaande persbericht wordt het bestaan van een geschil op zichzelf niet ontkend). Blijkens een legerorder heeft de mi nister van Defensie bepaald, dat wan neer een lichting dienstplichtigen van den motordienst in het genot van onbe paald klein dan wel groot verlof zal worden gesteld, vrijwilligers van het vrijwillige landstormkorps motordienst, die met betrekking tot hun dienstplicht tot dezelfde lichting als genoemde dienstplichtigen behooren, op hetzelfde tydstip als die lichting in het genot van dat verlof kunnen worden gesteld. Indien de dienstplichtigen van de tor- pedisten in het genot van dat verlof worden gesteld, geldt een overeenkom stige regeling voor de daarvoor in aan merking komende vrijwilligers van het vrijwillig landstormkorps vaartuigen- dienst. Zoodra een datum van het vertrek met verlof voor een lichting der vorenver- melde dienstplichtigen is vastgesteld, kunnen de vrijwilligers, die tot die lich ting worden gerekend te behooren en van vorenstaande regeling gebruik wen- schen te maken, daartoe een verzoek indienen, en wel de vrywilligers van het vrijwillig landstormkorps motordienst bij den commandant van het depot mo tordienst, de vrijwilligers van het vrq- willig landstormkorps vaartuigendienst bij den commandant van het depot vaartuigendienst te Rotterdam. MINISTER BOLKESTEIN HERSTELD Hervat zijn arbeid ten departemente. Naar vernomen wordt, meent minis ter Bolkestein, die eenige maanden we gens aderontsteking afwezig is geweest en te zijnen huize in Amsterdam ver pleegd is, waar hij de loopende zaken zooveel mogelijk heeft afgedaan, thans voldoende hersteld te zijn om Dinsdag na Paschen zijn geregelde werkzaamhe den ten departementé van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te hervat ten. De minister hoopt dan begin April ook in staat te zijn, zyn begrooting in de Eerste Kamer te verdedigen. Gistermiddag heeft de minister, die zich per auto naar Den Haag had bege ven, een kort bezoek aan zijn departe ment gebracht en daar besprekingen ge voerd met den directeur-generaal van Op Vrijdag 22 Maart (Goede Vrijdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Verdere automatiseering by de telefoon. Instituut NederL-Indische Eeconomische belangen. Distributie-suiker op bon 15. Stijging kosten levensonderhoud. Buitenland. De kabinetscrisis in Frankrijk. Duitsche luchtaanval op Engelsch convooi. De Britsche aanval op Sylt. Gaat Rusland nieuwe eischen aan Fin land stellen? De gouverneur-generaal van Ned.-Indië maakte met zijn echtgenoote een reis naar Sumatra. De aankomst der hooge gasten per vliegtuig te Medan. het Onderwijs, prof. mr G. A. van Poelje, en de voornaamste hoofdambte naren. HOOFDINGENIEUR WATERSTAAT IN LIMBURG. Bij K. B. is machtiging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Limburg tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buiten gewone zitting in de maand April 1940 ten einde alsdan aan de orde te stellen een voorstel tot benoeming van een nieu wen hoofdingenieur van den provincia len waterstaat. SCHETSEN VAN KALVEREN. Hiermede zal ongeveer 1 April weer worden aangevangen. Wij vernemen van officieele zijde, dat met het schetsen der kalveren weer zal worden aangevangen zoo mogelijk in de laatste week van Maart, in ieder geval met ingang van 1 April a.s. De gewichtsgrens boven welke de kal veren van een identiteitsbewijs voorzien dienen te zijn zal worden verlaagd van 200 op 175 kg. EIERPRIJZEN VOOR ENGELAND. Van de bevoegde instantie in Enge land is bericht ontvangen, dat van 26 Maart a.s. af de volgende maximum cif- prijzen zullen gelden: eieren van 66/67 en 68/69 kg f 4.32, eieren van 57/58 en 62/63 kg f 4.40; eieren van 47/48 en 52/53 kg f 3.86; eieren van 37/38 en 42/43 kg f 3.15. JAARVERGADERING HANDELS BELANG. Gisteren hield Handelsbelang haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer L. A. Stofkoper, heette de aanwezigen welkom. Spr. wees er verder op, dat de toestand nog erger en de toekomst nog duisterder is dan het vorige jaar. Nederland verloor reeds 97181 ton .aan scheepsruimte of ongeveer 4 pet. van de handelsvloot. Het waren 24 schepen, die verloren gingen en 278 Nederlandsche zeelieden werden het slachtoffer. En steeds nog verergeren de pogingen om de scheepvaart te ondermijnen. Nering en handel bevinden zich in een toestand van apathie en verwarring. De zaken gaan nog zij het ook tegen de ver drukking in doch allerwege is er era-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1