aDE ZEEUW Dr.Dushkind [an loo tweede blad Een verwaarloosd Landgoed Loopjongen leskleedlng of lufacturen, CON JASSEN iENMANTELS Ie Publicatie Gevolg stopzetting kolen- vervoer naar Italië. Binnenland Uit de Provincie de Verkooplna van J. GERRITSEN 0p len credlet heeft die dus lets noodlg Of Is voorhanden bij Idelburg lepartement van ische Zaken. 1g broedse1zoen. een ramp voor het neder- Christelijk-Historische Unie. de c. a. o. voor de sigaren- industrie. c. a. o. in het boekdrukkers- bedrijf. )TiT<ANDER vraagt '8 avonds van acht tot age van den Heer Nleuwstraat, Goes tins van Oranje. Ivan deze blfzondere [De verkoop heeft fl JO—8 uur. Juni, contante kooperi van officiëele zijde edeeld, ligt het in de It broedseizoen voor Indeneieren te verlen- ïans te doen eindigen van 19 Mei e.k. De pertoe is gelegen in het xneerendeel der j-s door de ongewoon rige vorst van dezen dan gewoonlijk zijn het inleggen van hun hiermede ligt het bedoeling den datum toedseizoen voor zgn. pche Blauwen weder alsook den datum, kuikens door fokkers van vermeerderings ken zyn afgeleverd, |n en te bepalen op vat het broedseizoen |>rdhollandsche Blau- 4 Mei resp. 9 Mei, aflevering van kui- kkers aangaat. 19 Maart 1940. 1DER PLUIMVEE. r van Economische {iet volgende bekend. Jra van minder dan jen, eenden, ganzen die dus van ieder Soorten minder dan ten en behalve deze landbouwhuisdieren yoon zijn te houden, Indien zij georgani- 29 April 1940 uit- jitvoeder ontvangen Bijzondere Diergroe- fcijksbureau Voedsel- Oorlogstijd, te Beek- in dus geen kracht ig meer ontvangen Elyken bureauhouder ft, doch dienen zien 1940 op een klanten- Udelaar of wink* S/eevoeder te la1e Ja zij bij dezen met >9 April 1940 hun lunnen betrekken. 119 Maart 1940. iVelde. Hofstede, J°n' iiwersinspan, Bat Woonhuis Cede „Veldzicht", jeltelijken Land»- 1st. Jeiland, Kram. m, Loeff. enz., v. Dissel- VAN WOENSDAG 20 maart 1940, Nr 144. LANDSCHE rijnvaartbedrijf. De stopzetting van het kolenvervoer over zee van Rotterdam naar Italië heeft voor het Rijnvaartbedryf onder Neder- landsche vlag ruïneuze gevolgen. De Nederlandsche Rijnvaartvereeni- ging, die behoort tot de groep Rijnsch- 'Westfaalsch Kolensyndicaat, Steenkolen- handelsvereeniging en Ned. Havenbedrijf, van welke de laatste in de Waalhaven te Rotterdam de overlading van Duit- sche kolen verzorgt, en waarvan de eerste een belangrijk deel van het ver voer van Duitsche kolen en voor den oorlog ook van erts van Rotterdam naar Duitschland verzorgt, moeten een groot deel van hun personeel, zoowel varend personeel als menschen, die op den wal werken, ontslaan Het aantal kan op duizend, misschien zelfs op enkele honderden meer gesteld worden. Voor de ontslagenen wordt een wachtgeldregeling aangegaan. Voor Rijn- schepen van het grootere type zooals de schepen, die erts en kolen vervoeren zijn, is er thans nu na het ertsvervoer ook het overgebleven deel van het kolen- vervoer van den export is stilgezet, niet voldoende werkgelegenheid meer op den Rijn. Duitschland heeft Rijnschepen onder eigen vlag genoeg om in het vervoer te voorzien. Het heeft alleen een tekort aan kanaalschepen, vaartuigen van 400 tot 900 ton ongeveer, van welke laatste er ook vele uit Nederland worden ge bracht. De stopzetting van het kolenvervoer naar Italië is derhalve voor den Rijn zoowel als voor Rotterdam een geduchte slag. Het vervoer, dat nu nog de basis van het havenverkeer en van het scheep vaartverkeer op den Rijn vormde, is weggenomen. Een groot deel van de schepen moet nu worden opgelegd. De algemeene vergadering van de Chr. Historische Unie zal gehouden worden op Dinsdag 26 en Woensdag 27 Maart te Amsterdam. Na een wijdingswoord door Ds J. C. Koningsberger, volgt Dinsdag behande ling van het ontwerp-Sociaal Program, met de daarop ingediende amendemen ten. De behandeling zal worden ingeleid door Mr Dr J. van Bruggen. In de vergadering van Woensdag zal de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, de openingsrede uitspreken. In de middag vergadering zal Mr. Dr A. A. van Rhijn spreken over: Nederland, economisch, in oorlogstijd." MEER CURSUSSEN VOOR RESERVE-OFFICIER. Er zullen, naar uit Den Haag gemeld wordt, dit jaar ook opleidingen komen tot reserve-officier bij de infanterie, de cavalerie, de wielrijders, de bereden ar tillerie, de luchtdoelartillerie, de motor artillerie, de kustartillerie en de militai re administratie. Omtrent den datum van den aanvang dezer opleiding is nog geen beslissing genomen. Zoodra dit het geval is, zal de ze worden bekendgemaakt. STALLING MILITAIRE MOTOR VOERTUIGEN. Een legerorder in verband met de seizoendrukte in hotels en restaurants. Blijkens een legerorder heeft de minis ter van defensie, ter voorkoming van de dikwijls aanzienlijke schade, die hotels en restaurants zouden kunnen lijden, wanneer zij tot hun bedrijven behooren- de garages niet ter beschikking van hun bezoekers kunnen stellen, doordat deze garages geheel of voor het grootste deel gevorderd zijn als stallingruimte voor militaire doeleinden, bepaald, dat wanneer daartoe door betrokkenen het verzoek wordt gedaan garages, ten aanzien waarvan de mogelijkheid op zoo danige schade bestaat, gedurende het zomerseizoen waaronder in beginsel is te verstaan van 20 Maart tot 20 Sep tember zooveel mogelijk ontruimd en ter beschik king der eigenaren dienen te worden gesteld onder beëindiging van de vorde ring. Moeten dientengevolge motorvoertui gen in de open lucht worden opgesteld, dan moeten de motorkap der automobie len, alsmede de motorrijwielen onder dekzeilen worden geplaatst. IR. MUSSERT DIENT EEN KLACHT IN. Tegen president van den Hoogen Raad. Namens ir A. A. Mussert, leider der N.S.B., heeft mr A. J. van Vessem by den Officier van Justitie te 's-Graven- hage een klacht wegens laster ingediend tegen mr L. E. Visser, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, en vier andere heeren, tezamen vormende het Comité voor bijzondere Joodsche be langen. De aanklacht geschiedt op grond dat deze heeren in een door hen uitge geven en met hun onderteekening ver schenen geschrift (waarbij de functie van mr Visser als President van den Hoogen Raad uitdrukkelijk werd ver meld) aan den leider der N.S.B. hebben te laste gelegd, dat door hem van de Duitsche Regeering geld zou zijn aan genomen tot het propageeren van anti semitisme in Nederland. Verbindend verklaring van bepalingen betreffende het tegengaan van deelarbeid. In de Nederlandsche Staatscourant van gisteren is opgenomen een beschik king van den minister van sociale za ken, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor de sigarenindustrie, strekkende tot het tegengaan van de toepassing van deelar beid bij het maken van bosjes en sigaren algemeen verbindend zijn verklaard voor de werkgevers en arbeiders in die indu strie. De verbindendverklaring is ge schied voor het tijdvak van 1 April tot en met 31 December. Verbindendverklaring van eenige bepalingen. In de Nederlandsche Staatscourant van heden is opgenomen de beschikking van den minister van Economische Za ken, waarbij een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbe- j drijf algemeen verbindend zyn verklaard voor de werkgevers en arbeiders in dat bedrijf. De verbindendverklaring is geschied voor het tijdvak van 1 April 1940 tot en met 12 April 1941. De Belgische minister van Cauwelaert sprak te Maastricht over de economi sche samenwerking tusschen Nederland en België. V.l.n.r.oud-minister prof. dr ir H Gelissen, minister van Cauwelaert en ir G. G. Driessen. FEUILLETON 8.) door AMY LE PEUVRE. Baldwin schudde het hoofd er over, en toen Vivian zag, hoe vochtig de keuken was, en dat ze op haar teenen moest gaan staan, om naar buiten te kunnen kijken, wendde zij zich met een ernstig gelaat tot hem en zei: „Het is niet geschikt, vindt u wel?" „Ik vrees van niet. Als u er over dacht, om het te koopen, zou het een kostbare geschiedenis worden, want u zou feitelijk een heel nieuw huis moeten zetten. Een van de schoorsteenen heeft een groote barst en hangt naar een zii over." „Laten we nu nog alleen naar den om- m,^rden tuin gaan zoeken", zei Vivian. c6n ze naar Luiten traden, was het, alsof ze jn een damp kwamen. De zon was schuil gegaan achter zwarte wolken. kend Cht WaS drukkend' Lij na verstik- „Ik vrees, dat we een onweersLui zul- n krijgen", zei Baldwin. U' dat we onweer zullen krij gen wat zou ik dat verschrikkelijk vin- en. Laten we gauw den ommuurden tUla gaan kijken." Helaas, toen zij dien vonden, bleek hij ook al in den laatsten staat van verval te zijn. De muren waren in puin en in den tuin stonden alleen nog een paar koolstronken; verder was het een wil dernis. „Het is dus niets dan oplichterij ge weest!" zei Vivian. „Laten we maar gauw weggaan, meneer De Burgh. Ik heb uw tijd zoowel als den mijnen ver morst, door hierheen te gaan." Zij schrikte. Een felle bliksemstraal doorkliefde de lucht, vergezeld van een hevigen donderslag. „Gaat u gauw in huis," zei Baldwin, „dan zal ik het paard binnenhalen. Het wordt een ontzettende bui." „Ik kan wel alleen teruggaan," zei Vi vian haastig en pakte de slëutels van hem aan. „Brengt u het paard maar zoo gauw u kan onder dak." Zij haastte zich naar het huis terug en trachtte haar angst te overwinnen, terwijl zij in de oude keuken naar Bald win's voetstap luisterde. Toen was het, dat haar in het eenzame leege huis een plotselinge paniek aangreep. „Ik haat de eenzaamheid, en ik heb mijzelf daartoe veroordeeld voor de rest van myn leven! Ik voel my ellendig, als ik verwijderd ben van meneer De Burgh. Ik heb er al dien tijd. tegen gestreden, maar ik ben nooit zoo gelukkig, als wan neer hij by mij is en voor my zorgt en alles voor my doet. O, wat ben ik toch AMERICAN CIGARETTE MIDDELBURG. Nadat de buurtcommissie St. Jans straat reeds was voorgegaan is thans door bewoners en bewoonsters van de Bierkade en de Rouaansche kade beslo ten een regeling te maken, om als onver hoopt luchtaanvallen op de stad zouden plaats vinden, gereed te zyn om elkaar onderling hulp te verleenen. Veelal zul len de mannen wegens militairen, bur gerlijken of ambtelyken dienstplicht el ders zyn en dan is het goed dat de vrou wen en de jongere en oudere mannelijke personen weten wat zy moeten en kun nen doen. Een bestuur is gevormd, dat gelden bijeen zal trachten te brengen voor de aanschaffing van materialen om eventueel paraat te zijn voor het bestrij den van kleine branden of het opruimen van vernielingen enz. Ook aan de zorg voor eventueel gewonden is gedacht. Uitgaande van de afdeeling Wal cheren van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons had gisteravond een bijeenkomst in de Eendracht plaats, wel ke o.a. werd bygewoond door wethouder Paul, door den directeur van de gemeen tebedrijven, de directeur en de onderdi recteur van gemeentewerken en ver schillende architecten. Na verwelkoming van allen door den voorzitter, den heer A. Jobse, hield de heer J. de Bruin uit Garderen een in leiding over „Het Koper het edelste van de onedele metalen". In de pauze kon men een kleine uit een egoistisch schepselIk wou, dat hij maar kwam!" Toen daarop weer een nieuwe donderslag het heele huis deed dreunen, bedekte zij haar gezicht met haar handen. „O, Heere, vergeef mij mijn lafheid! Bewaar hem!" Het was de kreet van haar hart. Het volgende oogenblik trad Baldwin haastig de keuken binnen en deed zij al haar best om kalm te zijn. „Ik ben zoo blij, dat u er is," zei ze. „Ik was zoo bang, dat u door den blik sem getroffen zou worden. Het is dwaas van me, maar ik ben ontzettend angstig voor onweer." „U moet gaan zitten." „In een oogenblik haalde hij een oude kist te voorschyn, die in den hoek bij den schoorsteen stond, zette die voor het raam en legde er de reisdeken overheen. Vivian beefde over al haar leden. „O," zei ze, terwyl ze naar hem op keek, „wat had ik moeten doen, als ik u niet ontmoet had? Dan zou ik hier al leen geweest zyn!" „Ik denk," zei Baldwin glimlachend, „dat u dan wel een van de vrouwen by u gehad zou hebben." Daarop zwegen zij eenigen tyd, want nu begon de regen in stroomen neer te komen, en dat, tezamen met de knette rende onweerslagen, maakte dat ze el kaar toch niet verstaan konden. Eenmaal keerde Baldwin zich om, alsof hy het vertrek wilde veriaten, maar Vivian keek stalling van etsen enz. in oogenschouw nemen.. Het tweede deel van den avond werd gevuld door een mooie film over het del ven en bereiden van het koper. ZUID-BEVELAND. Wemeldinge. Gisternamiddag had de landbouwersknecht A. W. alhier, het on geluk, terwyl hy als bestuurder van een span paarden, welke voor een wagen ge laden met vlas waren gespannen, toen hjj zich daarmede aan den ouden loswal aan het kanaal bevond, dat deze dieren door een of andere oorzaak een achter- waartsche beweging maakten en daar door in het kanaal terecht kwamen. De wagen met vlas bleef gedeeltelyk op een aldaar liggend schip en draad hangen. Direct schoten eenige schippers met ha ken toe, om de koppen van de paarden boven water te houden, hetgeen maar by één gelukte. Het andere verdronk. Later vernamen wij, dat ook het ge redde paard, dat er aanvankelyk goed afgekomen was, afgemaakt is moeten worden .Voorzeker een groote schade post, daar het de beste paarden van den stal waren. Maandagavond vergaderde de afd. Wemeldinge van de Z. J. L. De verge- ring was goed bezocht. Eerst werden eenige huishoudelijke zaken behandeld, waarna eenige leden voordrachten ten beste gaven. Hierna hield de heer A. v. U x e m een inleiding over „De Landbouwcri sis der tachtiger jare n". Door het aanleggen van spoorwegen in Amerika kwamen uitgestrekte gebieden open te liggen voor een extensieven graanbouw. De gronden konden op zeer voordeelige manier verkregen worden, hetgeen 't den Amerikaanschen boer mo gelijk maakte met een minimum aan kosten graan te produceeren. Binnen esniga jaren was er aen reusachtige graafivsrbouw, welke op de Europeesehe markt werd geworpen, tegen prijzen, waarvoor hier niet geproduceerd kon worden. Het gevolg was, een algeheele instorting van de graanprijzen. Men zocht het toen in den verbouw van an dere producten, waarvan echter ook spoedig een teveel werd geproduceerd. Ook in niet-landbouwkringen maakte deze crisis slachtoffers. De regeering deed weinig om de gevolgen van deze crisis op te heffen, daar toentertijd het economisch liberalisme grooten invloed had op de regeering. Door het opkomen van industrie-centra in ons land en naas- ste omgeving trad allengs verbetering in en heeft de landbouw zelfs weer een goe den tyd medegemaakt. Krabbertdijke. Dinsdagavond hield de afd. van het „Groene Kruis" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van dhr J. Vader, die speciaal den burge meester verwelkomde, die als eere-voor- zitter aanwezig was. Uit het jaarverslag der wijkverpleging bleek, dat 1590 ziekenbezoeken te Krab- bendyke waren afgelegd en 523 te Waar de. (Zuigelingen 247 te Krabbendijke, 54 te Waarde.) Het consultatiebureau hield 22 zitdagen. Over 7 personen werd 77 maal van de hoogtezon gebruik ge maakt. De ontvangsten en uitgaven voor wijk verpleging waren f2049,60, voor TBC- bestrijding f 1098,21. De begrooting over 1940 voor wijkver pleging is f2050, voor TBC-bestryding f 1070. Jaarverslag „Groene Kruis", De secre taris deelde mede, dat de vereeniging nu 695 leden telt. De bazar kon wegens de mobilisatie niet doorgaan. De verloting die gehouden is, heeft het nog gedeelte lijk-goed gemaakt met een netto winBt van f 257. De ontvangsten en uitgaven over 1939 waren f2448,56. Voorstel van het bestuur, tot wijziging van art. 3, le lid der Statuten en art. 7, le lid van het huish. reglement werd aan genomen. Begrooting van het „Groene Kruis" over 1940 is f 2280. Tot bestuurslid voor de wijkverpleging en TBC-bestrijding werd herkozen dhr J. Vader. Herkozen werd I. J. Smalle- gange als bestuurslid van het „Groene Kruis". De vergadering werd door 33 leden bezocht. O.- en W.-Souburg. Chr. W ij k- verpleging, Maandagavond hield de Vereen, voor Chr. Wijkverpleging Souburg-Rltthem een ledenvergadering onder voorzitterschap van ds L. C. Spij kerboer. Er waren slechts 12 leden aan- i wezig. Uit het jaarverslag van den secreta ris bleek, dat door de wijkzuster in het afgeloopen jaar 2932 ziekenbezoeken af gelegd werden, terwijl 14 patiënten zijn overleden, Door den penningmeester werd medegedeeld, dat de ontvangsten in 1939 bedroegen f 1884,86 en de uit- gav enf 1881,61, batig slot f3,25. Het gezamenlijk ledental Souburg-Ritthem bedraagt 550. Hierna werd wegens periodieke aftre ding als bestuurslid herkozen de heeren Jac. Besuijen en J. Suurmond Pz. en ge kozen ds Th. H. van Andel in de plaats van ds Bavinck. (V. C.) Schore. Gemeenteraad. Maan dagavond vergaderde de gemeenteraad. De voorzitter deelt mede, dat over 1939, het laatste garantiejaar, geen garantie moet worden betaald voor de waterlei ding te Vlake. B. en W. worden ge machtigd tot verkoop van het hout van de begraafplaats. Ten aanzien van de afschaffing van de kermis te Colijns- plaat en wederinvoering van de kermis te Oost- en West-Souburg stellen B. én W. voor om geen bezwaren in te bren gen. Ten aanzien van Colijnsplaat wordt hiermede accoord gegaan, doch voor De meisjes van de Britsche agrarische hulpdiensten werden aan Koningin Elizabeth voorgesteld, toen de Engel sche vorstin haar officieel bezoek aan het hoofdkwartier van deze civiele organisatie bracht. hem zoo smeekend aan, dat hij bleef. Terwyl hij bij het raam stond en op haar tengere figuurtje neerzag, verlang de hij er onuitsprekelijk naar, om haar in zijn armen te sluiten. Elk oogenblik vond hij het moeilijker om zich te be- heerschen, maar toen hij sprak, was het weer met zijn gewone stem. Toen het onweer wat afzakte, en de regen iets scheen te verminderen, zei hij „Het is een ongezellig eind van onzen dag; vindt u niet? Weet u misschien ook hoe laat de laatste trein naar Londen vertrekt?" „Neen, dat heb ik niet nagezien," zei Vivian, „maar het is nog zoo vroeg, er zullen er nog wel een paar zijn." Hy haalde bedenkelijk de schouders op. „Ik heb een spoorboekje in mijn zak," zei hij, „maar ik geloof niet, dat er van hier veel treinen loopen." Hij keek het boekje even in, en vervolgde toen: „De laatste trein gaat om half vjjf, en het is nu kwart voor vieren." Vivian sprong op. „Kunnen we die nog halen? We moe ten het maar probeeren." „Durft u er wel door?" Een nieuwe donderslag en een felle bliksemschicht deed haar zich van het raam afwenden. Toch was 'jaar stem volkomen vast, toen ze ze'.. „We moeten het doen. ïk mag den laatsten trein niet missen." „Het zal er om spannen of we hem ha len zullen en u wordt doornat. Is het dat wel waard? Zou u niet liever vannacht op een boerderij blijven logeeren?" „Och, verliest u toch geen seconde! Laten we direct gaan. Ik moet dien trein halen Hij haastte zich naar buiten, in den stroomenden regen. In minder dan vijf minuten was hij voor de deur met het wagentje. Hij stond er op, dat Vivian zijn overjas zou aantrekken en toen zij te gensputterde, herhaalde hij haar eigen worden „Verliest u toch geen seconde." Daarop sloeg hij ook nog de reisdeken om haar heen en reden zij weg. Vivian's zjjden parasol was haar van weinig nut, want het water liep er af in haar schoot. „Het is krankzinnigheid!" mompelde Baldwin. „Het moet!" antwoordde Vivian en klemde haar lippen vast opeen. „O," zei hij, „als ik het recht maar had, om met gezag op te treden!" Vivian antwoordde niet. Toen zij by de huisjes van de boerenarbeiders kwamen, gooide hij de vrouw, die in den post van de deur stond, de sleutels toe, want hij had geen tijd om stil te staan. Hij had al zijn energie noodig, om het oude paard tot spoed aan te zetten. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5