r Schatten van Schoonheid De gemeentelijke indeeling. I I M Hevige Britsche luctaanval op Sylt. MAZON-JEUGD-RAADSEL. De reis van Dr H. Colijn. Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Strijd tegen der in Russiscl Het toestel is in westelijke richting Fransche regeering wordt hervormd. Moskou ratificeert vredesverdrag. Wenschen en klachten op tuinbouw-gebied. GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN Mororo'istische glasfabrlc il jij Het eenige verschil tusschen dezen aanval en de voorafgaande was, dat by deze gelegenheid voor de eerste maal een aanval op het land gericht werd. 121 zwaar explosieve bommen en onge veer 500 brandbommen werden op het land geworpen, verspreid over een groot gebied van 100 vierkante mijlen van het voornaamste eiland. Zyn rede beëindigende zeide Cham berlain: „Sommigen zouden willen aan dringen op een krachtiger politiek. Met de verantwoordelijkheid, die rust op de schouders der regeering, kunnen wij niet in avonduren worden gedreven, die ons voorkomen weinig kans te bieden op succes, terwijl zij kansen op gevaar en wellicht op een rampspoed inhouden. De tijd en de plaats, waarop wij moeten toeslaan, moet worden beslist met het meest deskundige advies, dat wij kun nen krijgen. Intusschen is de beste ma nier, waarop wij onze overwinning kun nen verzekeren, het ongeschokte hand haven van onze vastberadenheid en onze eenheid. De debatten hadden niet veel te be- teekenen. Alle sprekers der oppositie concen treerden zich op de klacht, dat de re geering niet forsch genoeg is in haar oorlogvoering en niet over voldoende initiatief en verbeeldingskracht be schikt. Het bleef echter bij een klacht, welke niet met overtuigende argumen ten werd omkleed en zoo had Cham berlain geen moeilijke taak. Het resultaat is geweest, dat Cham berlain voor de zooveelste maal weer het pleit heeft gewonnen VREES VOOR RUSLAND GEEN BELEMMERING. In het Hoogerhuis heeft lord Hali fax een rede gehouden, waarin hij de zelfde gedachten ontwikkelde als Cham berlain in het Lagerhuis Wat de bijeenkomst op den Brenner betreft, zeide Halifax: „Ik weet nog niet, wat zich kan hebben voorgedaan in de conferentie op den Brennerpas. De twee leiders hebben him gedachten mis schien gericht op den vrede, misschien ook niet. In ieder geval zijn wij volko men gereed om het hoofd te bieden aan wat de toekomst ook in zich moge ber gen, goed of kwaad. Over den Russisch-Finschen oorlog zeide hij: „Gij kunt er van verzekerd zijn, dat wij ons niet zullen laten af leiden van ons voornaamste doel de overwinning van Duitschland, door de vrees voor een actie, die te eeniger tijd schade zou kunnen toebrengen aan onze betrekkingen met de Sovjet-Unie. Officieel wordt medegedeeld, dat de Engelsche luchtmacht gisteravond een aanval heeft ondernomen op een Duit- sche luchtbasis te Hornum op het eiland Sylt. De basis werd hevig gebombar deerd. Dit is een van de kustbases, van waar de vijandelijke vliegtuigen optreden te gen de Britsche vlootstrydkrachten en tegen de koopvaardij. De Britsche bombardementsvliegtui gen bereikten het eiland Sylt te 20 uur gisteravond; de aanval scheen op groote schaal te geschieden. De vliegtuigen hebben den Hinden- burgdam, welke Sylt met het vasteland verbindt, gebombardeerd. Aan de Westkust van Jutland, in de buurt van Tonder, bij de Duitsche grens, heeft men gisteravond tusschen acht uur en half tien, van zee af krachtig kanon vuur gehoord. Tegelijkertijd werd de he mel door vuurpijlen op het eiland Sylt verlicht. Het kanongebulder was som tijds zoo hevig, dat huizen aan de Deen- sche kust op hun grondvesten schudden. DUITSCH BERICHT. Uit Berlijn: Gisteravond te 19.57 u., te 20.58 en 21.16 uur hebben Engelsche bombardementsvliegtuigen getracht het eiland Sylt aan te vallen. Behalve dat een huis in brand raakte, werd dank zij het Duitsche afweervuur geen schade aangericht. Een Engelsch toestel is neer geschoten. EEN OOGGETUIGEVERSLAG. United Press meldt uit de Deensche stad Tonder, van waar het Duitsche eiland Sylt goed is waar te nemen, dat de Britsche aanval gisteravond om half negen werd aangekondigd door een luide ontploffing, welke werd gevolgd door verscheidene andere. Van het eiland schoten onmiddellijk daarop vlammen omhoog. Kort daarop hoorde men kort achter een een groot aantal zware ontploffin gen waaruit men opmaakte, dat een Duitsch munitiedepot was getroffen. Om kwart voor negen geschiedde de tweede aanval, waarbij ongeveer 10 bommen werden geworpen op Hörnum op het Zuidelijk deel van het eiland, Intusschen vernam men ook uit an dere richting het geluid van ontploffin gen. Boven Röm vloog een vliegtuig, dat blykbaar in moeilijkheden verkeerde. Waarschijnlijk was het getroffen door het luchtdoelgeschut, dat zeer actief aan den strijd deelnam. Alle jongens en meisjes tot en met 16 jaar mogen aan dit raadsel meedoen. Er is als hoofdprijs uitgeloofd een fiets en daarnaast nog een massa andere fraaie prijzen. De uitslag wordt t.z.t. bekend ge maakt. Bij iedere inzending moet wor den gevoegd 2 roode Mazon-zegels, die U op of in de Mazon-verpakkingen kunt vinden. De oplossing moet in gesloten couvert vóór 15 April ingeleverd worden aan het bureau van dit blad. Op den linkerhoek van de enveloppe zet U „LENTE RAADSEL". Op de achterzijde van de enveloppe Uw volledige naam en adres. Nu het raadselEr moet gevormd worden een zin van 7 woorden (41 let ters) uit de volgende gegevens: 1-2-6 is een broer van vader of moeder. 3-4-5 is het onderste deel van je ge zicht. 8-18-10 gebruikt een houthakker. 22-16-28-12-29-30-31 staat in school voor de klas. 13-U-14-7 is het meest gebruikte ver voersmiddel. 9-11-15-20 de 9e letter van het al phabet. 36-35-21-12-25 gebruiken de Indianen om paarden te vangen. 24-34-23-33 is niet sterk. 17-40-26 is een metaal, dat op Banka gevonden wordt. 27-39-19 gaan jullie 's avonds allemaal naar toe. 38-23-35-31-41 maakt de banketbakker en jullie lust ze! 32-37 krijgen jullie vast met Paschen. Zie zoo nu aan den slag. De zegels niet vergeten, want zonder de zegels is de inzending waardeloos. Ieder heeft dezelfde kans op een mooie fiets of andere mooie prijzen. (Adv.) verdwenen. Aan alle zijden flitsten de Duitsche zoeklichten, wier schijnsel te gen het wolkendek duidelijk zichbaar was. In den loop van den avond heeft men tenminste 78 bom-explosies op Sylt ge teld. Om half elf hoorde men wederom tal van ontploffingen. De Fransche omroep heeft gisteravond medegedeeld, dat een reorganisatie van het Fransche kabinet op handen is. Radio-Moskou heeft medegedeeld dat het Finsch-Russische vredesverdrag door het presidium van de Opperste Sowjet is geratificeerd. GëVACUEERDE ENGELSCHE KINDEREN MET PASCHEN NIET NAAR HUIS. Op verzoek van de Britsche regee ring heeft de Londensche graafschaps- raad er op aangedrongen, dat de ouders hun geëvacueerde kinderen gedurende de Paaschdagen niet naar Londen laten komen. De regeering is van meening, dat de kans op luchtaanvallen tijdens de Paaschdagen grooter is dan gedu rende het Kerstfeest het geval was. BRONZEN KLOKKEN IN DUITSCH LAND MOETEN WORDEN AFGE LEVERD. Het Duitsche staatsblad publiceert een verordening van den gevolmachtig de voor het vierjarenplan, veldmaar schalk Goering, waarin bepaald wordt,' dat de bronzen klokken moeten worden aangegeven en afgeleverd, teneinde den voor een oorlog op langen termijn be- noodigden metaalvooraad te vormen. Koperen onderdeelen van gebouwen moeten voorloopig alléén worden aange geven. Het tijdstip der aflevering blyft voor behouden. EEN STALEN BARRIèRE IN BELGIë. Bij de beveiliging van het binnenland van België tegen plotselinge aanvallen door gemotoriseerde en gepantserde di visies heeft men in België sedert Sep tember aanzienlijke vorderingen ge maakt. Er is een formidable barrière van staal gevormd, die voor tanks een vrijwel onoverkomelijke hindernis is. Deze muur, die 70 kilometer lang is, weegt ruim 36.000 ton. Ook tijdens sneeuw, regen of vorst is het werk nimmer gestaakt. a ERNSTIGE ONLUSTEN IN LAHORE. In Lahore (Britsch Indië) hebben ernstige onlusten plaats gehad, waar door twee politie-autoriteiten ernstig gewond en eenige politie-beambten en 23 demonstranten gedood zijn. Officieel wordt meegedeeld, dat de politie werd aangevallen door de leden van een Mohammedaansche organisatie, die ondanks de orders der regeering van den Pendsjaab een optocht in militaire formatie trachtten te houden. De po litie zag zich genoodzaakt van de vuur wapenen gebruik te maken Als gevolg van de toenemende span ning in den laatsten tyd tusschen de Mohammedanen en Hindoes, had de re geering zich genoodzaakt gezien mili taire formaties, al dan niet wapens dra gend, te verbieden. Thans heeft de regeering van den Pendsjaab de leiders en een groot aan tal leden der beweging laten arrestee ren. De beperkte staat van beleg is af gekondigd. Reuter meldt uit Londen: In een door het departement van bui- tenlandsche zaken uitgegeven mededee- ling wordt gezegd, dat Dr H. Colijn na zyn verblyf in Genève en Parijs, thans een week in Londen heeft doorgebracht. Aldus volvoert h\j de missie, die hem is toevertrouwd na de recente bijeen komst in Den Haag van de organisatie commissie van den Volkenbond voor de ontwikkeling van de internationale eco nomische en sociale samenwerking. Gedurende zijn verblijf in Londen heeft Colijn ontmoetingen gehad met de leden der regeering en met hooggeplaatste ambtenaren, o.m. met Chamberlain, Ha lifax, Churchill, Butler en Bruce, den Australischen hoogen commissaris. sluimeren in Uw huid. Gelaatsmassage met Purol wekt ze tot nieuw leven. Doos 30 en 60 ct. In de voorstellen, welke de diverse veilingsvereenigingen in ons land heb ben ingediend voor de jaarlyksche al- gemeene vergadering van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Ne derland, komt tot uiting de noodzake lijkheid van ruimer exportgelegenheid. Het is de veiling te Noord-Scharwoude, die aandringt op ruimer export voor het verkrygen van loonende prij- zen en indien zulks niet mocht slagen, met alle kracht wil werken voor steun tot productiekosten. Het bestuur van het Centraal Bureau zelf doet ook een voorstel om de alge- meene vergadering te doen uitspreken, dat zij haar taak blyft volvoeren als in oorlogstijd noodig is. Het bestuur meent, dat hieronder verstaan moet worden: le. bevordering van den afzet der produc ten in binnen- en buitenland; 2e ver betering en instandhouding van goede sorteering en verpakking van groenten en fruit; 3e. streven naar een beheer- schen van den prfls en aldus voor den tuinbouw te komen tot een loonend be staan. Omtrent het collectief sortee- ren van fruit stelt de veilingvereeni- ging te Venlo (Coöp.) voor dat dit zoo veel mogelijk wordt bevorderd, daat wel in 1939 duidelijk is gebleken, dat aan de vraag naar kwaliteitsfruit herhaaldelijk niet kon worden veldaan. 't Is nu reeds verschillende jaren gebleken, dat de voornaamste afnemer, Duitsch land, een kwaliteitsproduct wenscht te ontvangen, bijzonder wat het bewaar- fruit, betreft. Alleen door zelf de sor teering ter hand te nemen zal door de veilingen aan die vraag voldaan kunnen worden. Er is te meer reden om ten spoedigste maatregelen te nemen, daar de moeilijke transportgelegenheden een veel geringer aanvoer van fruit uit het buitenland zullen geven, en de Nederlandsche fruit teelt een goede kans heeft zich van de binnenlandsche markt te verzekeren. De beide veilingsvereenigingen te Ven lo stellen voor by de bevoegde instanties stappen te doen tot het doen verhoo- gen van den minimumprijs en den vergoedingsprijs daarmee gelijk te stellen, hetgeen wordt gemotiveerd met te wijzen op het duurder worden van de benoodigde materialen en levensstan daard. Van de huidige vergoedingsprijs kunnen naar het oordeel van de voor stellers, de oorlogskosten nog niet be taald worden. Dezelfde veilingen vestigen voorts de aandacht op het feit, dat als gevolg van de omstandigheid, dat vele producten wegens het besmet verklaren met de Coloradokever, uit het betreffen de gebied niet geëxporteerd konden wor den en minder prijzen opbrachten. Het zou billijk zijn om voor de besmet ver klaarde gebieden een afzonderlijken mid- delprijs te bepalen. Voor dit betoog ver klaarde het Hoofdbestuur wel wat te gevoelen, en een en ander te willen over wegen. De Kweekerscommissie in de Ned. Groenten- en Fruitcentrale zal de aangelegenheid bezien. De veilingsvereeniging te Veur wil be vorderen, dat de Exporteurs- winstregeling zoodanig wordt ge wijzigd, dat ook de kleine veilingen hiervan de voordeelen ondervinden, ter wijl de veilingen te Enschedé, Kesteren, Zwolle, Elburg en Steenwijk verzoeken pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een juister verhou ding tusschen veiling- en dé- tailprijzen. BRAND IN MOTORSCHIP TE BRESKENS. Vijftig ton stroo in vlammen opgegaan. Door nog onbekende oorzaak is gis termiddag om half vijf te Bres kens brand ontstaan in het 150 ton metende m.s. „Martha Johanna UI" dat geladen was met vy'ftig ton stroo. De brandweer kon in verband met den lagen water stand weinig hulp bieden, zoodat het schip en de geheele lading verloren zyn gegaan. TEN ONRECHTE VAN SPIONNAGE VERDACHT. Op ontvangen aanwijzingen heeft de politie een verzekeringsagent uit Kerk- werve aangehouden, die verdenking op zich geladen had, doordat hy in de kajuit der Prov. boot aanteekeningen op een kaart vem Zeeland had gemaakt. De man zei, dat hy slechts had willen uitstippelen, hoever hy dien dag had kunnen komen op zyn route en daar hy verder te goeder naam en faam bekend stond, volgde spoedig zyn invryheids- stelling. Chr. Besturenbond. De Chr. Besturenbond hield gister avond een besturen-vergadering. Mede gedeeld werd, dat in plaats van voor „Jong Holland snakt naar werk" dit voorjaar een collecte zal worden gehou den voor het A.P.C. (het comité, dat den Christelijken arbeid onder de gemo- biliseerden heeft ter hand genomen). Medewerking hiervoor zal worden ge vraagd aan een aantal vereenigingen. Het aftredend bestuurslid de heer C. Blomaard te Kloetinge werd herkozen, terwijl in plaats van den heer D. Kos ter, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. Nijssen te Ka- pelle. Nadat de huishoudelijke zaken waren afgedaan en de propaganda was be sproken, hield de heer R. Buitenhuis een inleiding over „De gildenmaat- schappy en de bedrijfsorganisatie". Spr. zette het gildenwezen uiteen, schetste voor- en nadeelen en toonde aan, welke elementen daaruit voor de bedrijfsorga nisatie in den tegenwoordigen tijd bruikbaar zijn. Nadat nog een leerzame bespreking was gehouden, volgde sluiting. HET WERK AAN DEN KARELPOLDER. Zooals bekend, hebben Werkfonds en provincie medewerking verleend aan de verbetering van den dyk van den Karei- polder. Dezer dagen is een begin gemaakt met het gieten van de betonnen blokken. Dit betonwerk is aanbesteed op de vrije markt, maar de aannemer heeft den plicht zooveel mogelijk werkloozen in dienst te nemen. Zoodra de weersomstandigheden het toelaten zal een aanvang gemaakt wor den met de dijksverzwaring zelf. Vele handen vinden hier dan voorloo pig werk. Domburg. In de Geref. Kerk hield Dinsdagavond de Geref.' Meisjesvereen. „Onze tijd en onze roeping" haar jaar vergadering, waarbij tevens het 10-jarig bestaan werd herdacht. De eere-voorz., Ds J. E. Visser, mocht de zeer veel aan wezigen welkom heeten, terwijl hij te vens memoreerde het vele goede dat deze vereeniging voor haar leden al die jaren heeft mogen zijn. De secretaresse, mej. M. de Visser, gaf een historisch overzicht, terwijl penning- meesteresse en bibliothekaresse hun jaarverslagen voorlazen. Verschillende afgevaardigden brachten hun gelukwen- schen over. De avond werd verder gevuld met werk van de leden zelf (inleiding, sa menspraken, solo-zang, enkele wedstrij den en voordrachten). Het was een zeer geslaagde avond. Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhage (vacature wijlen ds A. B. te Winkel), C. G. van Niftrik te Rijnsburg, J. J. Poldervaart te Vriezenveen en G. v. Veldhuizen te Kralingen; te Vlaardingen (vac.-Ton- non), H. J. Langman te Jutryp-Hom- merts, A. J. van Rhijn te Oppenhuizen en Dr G. P. Scheers te Alfen a. d. Ryn. Beroepen te Groningen, H. J. Langman te Jutrijp-Hommerts. Aangenomen naar Bunschoten, I. Schipper te Kockengen. Bedankt voor Herkingen, I. Schipper te Kockengen. Geref. Kerken. Beroepen te Maarssen, C. Houtman te Noordeloos. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rijnsburg, G. J. van Min nen te Huizen. Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Harlingen-Medemblik, P. Kasteleijn, prop. te Amsterdam-Z. Naar Indië. Ds G. J. Sybes- m aGeref. predikant te Palembang, thans met verlof in Nederland, hoopt 23 Maart met de „Johan van Olden- barneveldt" van Genua te vertrekken om naar zijn standplaats terug te keeren. Ds F. T. Tammens. f In den ouderdom van 66 jaar is te Makkinga (Fr.) overleden ds F. T. Tammens, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente al daar. DsH. J. C. Pierson Hzn f. In den ouderdom van 71 jaar is te Res- sen-Bemmel overleden ds H. J. C. Pier son Hzn., sinds 1894 predikant der Ned. Herv. gemeente aldaar. Ds H. Visser gewond. Dinsdagavond was Ds H. Visser, predi kant-directeur der Doetinchemsche in richtingen, van Winterswijk op weg naar huis, toen nabij Varsseveld de stuur stang van zyn auto brak. De auto reed tegen een boom. Ds Visser brak eenige ribben en kreeg, evenals zyn dochter, snywonden. Wy hebben gisteren weergegeven wat Dr Noteboom in „Antirevolutionair Ge meentebeleid" schreef over de samen voeging van gemeenten. In verband hiermede verdient ook de aandacht een beschouwing van den heer Ed. Polak in „De Gemeente" Soc.- Dem.) over de gemeentelijke indeeling waaruit een merkwaardige erkenning blijkt van het historisch gewordene. „De huidige gemeenten, zooals zij rei len en zeilen, hebben, aldus de heer Po- lak, in wezen haar bestaan niet te dan ken aan het decreet van een machtheb ber, noch aan het vernuft van een Mi nister of een hoogen departementsamb tenaar. Zij zijn producten der historie, resultaten van een politiek en econo misch groeiproces, aangewezen door ge ografische voorwaarden ook". En verder: „Probeert men het historisch gewor dene met één slag op een andere, een uitgedachte basis te plaatsen, dan blyft in den regel de tegenslag niet uit." De heer Polak beroept zich hierby op niemand minder dan Dr A. Kuyper: „In het Nederlandsche volk is heel sterk aanwezig het gevoel, dat Dr A. Kuyper gestalte heeft gegeven met een van zijn kernachtige uitdrukkingen: souvereiniteit in eigen kring. En niet in het Nederlandsche volk alleen! De geschiedenis van het Europa van het laatste kwart-eeuw bewyst wel dat het met forsche lynen trekken van nieuwe grenzen aanleiding kan geven tot groote ongelukken. Het komt mij dan ook voor, dat hij, die zich aan deze soort van lyn-trekke- ry op het gebied der gemeentelijke in deeling ten onzent zou gaan begeven, daarmee Zijn hand zou steken in een wespennest, en dat hy al héél hard zou moeten grypen, wil hij zonder ernstige beschadiging van dat avontuur è.f ko men" „De Magistraat" waaraan wij deze uitspraken ontleenden, merkt hierby op, dat deze erkenning van de waarde van het historisch gewordene uit de pen van een sociaal-democraat te merkwaardig is, dan dat ze onvermeld zou blijven. GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN. Komt 15 April weer bijeen. Naar wij vernemen heeft het modera- men van de Generale Synode van Sneek de voortgezette Synode der Geref. Ker ken tegen Maandag 15 April a.s. in ver gadering bijeen geroepen. Het ligt in het voornemen nog den zelfden avond een openbare zitting te houden. De Synode zal bijenkomen om de zaak- Drachten en de kwestie-ds Goosens, be nevens het restant der agenda-punten te te behandelen. Het rapport van de commissie over de leergeschillen is echter nog niet gereed. Het is niet uitgesloten, dat de voort gezette Synode in één week zal kunnen afloopen. Predikant en Kamerlid maatschap. Op de dit jaar te hou den Generale Synode der Chr. Geref, Kerk komt, naar het „Vader 1." meldt, aan de orde het rapport van de commis sie, benoemd door de synode van 1937 naar aanleiding van een instructie van de Part. Synode van het Noorden op voorstel van de Kerk van Hoogeveen in betrekking tot de vereenigbaarheid van het predikambt met het Kamerlidmaat schap. De Kerkeraad van Hoogeveen kan zich met het rapport, dat bereids verschenen is en dat een ander stand punt inneemt dan de Part. Synode van het Noorden niet vereenigen en heeft daarover dan ook een bezwaarschrift in gediend. De kerkeraad van de Chr. Geref. Ge meente van 's Gravenhage-Centrum heeft thans, na van een en ander te heb ben kennisgenomen, uitgesproken, dat hij zich wenscht te conformeeren aan het standpunt van den kerkeraad van Hoo geveen, wyl hij van oordeel is, dat de conclusies van het rapport geen princi pieel geluid laten hooren en het aan vaarden van het lidmaatschap van Ra den, Staten of Kamer een verlaten is van het terrein der bijzondere genade en een overgaan naar dat der algemeene genade en mitsdien is te beschouwen als een overgaan tot een anderen staat des le vens. MINISTER STEENBI Geslaagd te Leiden voor het dokto raal examen geschiedenis de heeren B. H. Wabeke, Den Haag. Te Delft is geslaagd voor het inge nieursexamen voor civiel-ingenieur de heer W. H. v. Doorninck te Kruiningen- BEMANNING VAN EULOTA IN 0N$ LAND TERUG. Met de Batavier V zijn gistermiddag 32 leden van de bemanning van het tortankschip Eulota in het vader» weergekeerd. ,e Kapitein Elzinga had aan de, na aankomst in Engeland, tegenover Londensche vertegenwoordigers der WAAKZA he' der gla als afkoms en, ko Economisch inv 1 inged maa E a zi Daar nog steeds dat by opheffing van huishoudelijk landsche industrie, matige invoer, afk landsche producenten precaire positie zou nister van Economi voortzetting der moeten bevorderen, een wetsontwerp inp. ring van het koninklijk de contingenteering Febr. j.l. voor elf n De minister is er bewust, dat de Nede brieken op deze wijze den in een positie, die polie gelykt. Hy blyft during waakzaam, dat geen uitwassen voortv ook ten aanzien van de Het einde van de valt samen met dat var ring van verpakkingsgl derlandsche dagblader klaring, weinig meer to De vraag „myn of nimmer afdoende kunn woord, al waren er ve renden, die zeer stellig beslist een torpedo gew Een van de opvarend zal niet meer naar huis is bootsman Barment, d werd getroffen en in Londen is overleden. In het Engelsche nog drie van de leden d ning verpleegd, een st troos en een olieman, ernstig zyn gewond en v dig de reis naar Nedei nen aanvaarden. De overigen hebben het verlies van alles wa gen op het schip hadi afgebracht. Ook hun mi verloren gegaan. Door der reedery zijn ze echt we kleeren gestoken vo aanvaardden. EEN SYSTEMATISCH De primaat van Hlond, heeft den Ron pondent van het Poolsi rodowiec", dat tegenwc Frankrijk verschynt, o van de R.K. Kerk in 1 sen bezette deel van zyn daar ongeveer 8 i katholieken en vyf mi orthodoxen. Beide Kerl een systematische ver- Deze vervolging is e geen martelaren wordi is niet meer de oude bi wistische methode van op priesters en monnil tracht men de godsdis in het volk te verdoov* schen. Er zyn dan ook van Polen slechts be geestelyken gedood, ms Russen hen allen tot bracht, door niet alle tingen, ook het kleins af te nemen, maar hu zware schattingen op moet men bedenken, da Orthodoxe Kerk een g hebben. De Russische militair propageeren voorts het z.g. „wetenschappelijke zonder tracht men het schooljeugd op te dring speciale schoolopzieners te zien, dat den kinders stige begrippen „voi het dan worden by De Russen rekenen ii stryd tegen den godsdi ken bondgenoot, den h ken in het bezette Po deels gesloten, de voor: uitgeput, een groot de< braak, daar men door vermoorden der grondl stand van wanorde hee: zal er reeds in den looi nog voor de oogst wor< hongersnood heerscher de Russische autoriteil waarde voor den aanvoi delen stellen, dat de bev en dorpen „vrijwillig" sluiting van de kerken iD bioscopen) indienen, dergelijke pogingen gec toe met weinig succes De kardinaal-primaa dat men van de zijde c groote standvastigheid De vergelijking tussch waarin men vroeger o wind leefde, en de ar: in het land heerscht, dachte aan de ellendi, Rusland zelf, maakt de geneigd om iets van vrijders" over te heerscht overal de ov bezetting van' het land slechts van tijdelijk ka;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2