DE SPANNING STIJGT Minister van Kleffens heeft met een radio rede 't Holland-House te New-York geopend. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. rogramma Rede van Chamberlain. Belangrijkste Nieuws :h weerbericht, WOENSDAG 20 MAART 1940 54c JAARGANG - No. 144 Nederland tusschen twee machtige tegenstanders. Een oorlog zou in ons land een barbaarsche slachting worden. De elf eischen van Hitler verzonnen? Welles heeft geen „vredesplan" ontvan gen - Rede van Chamberlain - Hevige Britsche luchtaanval op Sylt - Wijziging En de Fransche regeering. De groote beslissing aanstaande? Welles heeft geen „vredesplan" ontvangen. Wat Engeland deed om Finland te helpen. tje, I. Boone, Middel i 2; heerenhorloge, j j nemuidsch voetpad 7'f welse, Oude Vissehery'l één der vinders voor I afgehaald geve mJ| kennis ten bureel. I ddelburg. !e' ld 20 Maart 1940. I. 1875 en 414.4 M 1 010.20 v.m. en 7 jq 1 8.10 Orgel. 8.45 Gram .0.00 Morgenw. 10 20 I lontinubedr. .11.30 Voor Gram. 12.45 Ber. ANPI 45 Rosian-orkest. 2.00 f 2.30 Viool, piano en [e kinderen. 5.30 Gram „Saenlants Arcadia" g m. piano. 7.00 VARA felicit. 7.10 Volkslied 8.00 Herh. SOS-ber. ''ARA-Varia. 8.20 VA- st. 9.00 Radio-tooneel, st. 10.10 „Schuldig of serie. 10.20 De Ram. vraagbaak. 11.00 Ber, j 1 en klarinet. 11.45_! I, 301.5 m. Alg. progr. XV. 8.05 Schriftl., medit. —9.45 Gelukw.) 10.30 ïram. 11.15 Piano en 12.15 Gram. 12.45 Toe- ird voor U". 1.00 Chr. ^vogeltjes" met piano Celesta-ens. en gram, .00 Celesta-ens. 3.35 4.30 Gram. 4.404,55 dé jeugd. 5.45 Gram. ïserie. 7.00 Ber. 7.15 7.45 Gram. 8.00 Bor, i-Ber. 8.15 Chr. Zang- 1" en solisten. 10,00 halfuur. 10.30 Het' trio en gram. 11.25 --12.00 Schriftl. >t morgenavond: aarbevyolkt met opkla- ik enkele regenbuien, j u-achtige Z.W. tot W. edenmiddag 3 u ermiddag 3 u.: 764, voor fietsers- min. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Eihergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOV, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.30 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goea en VHssingen f 0.20 Losse nummers Beent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 50 cent per regel Kleine Advertcntiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ONS ZUIVERE GEWETEN IS ONZE DIEPSTE BRON VAN KRACHT. Gisteren is het „Holland Huis" te New-York officiëel geopend, bij welke gelegenheid een lunch werd aangeboden, waarbij aanzaten de Nederlandsche ge zant, dr A. Loudon, en een honderdtal prominente Amerikaansche enNeder landsche gasten. ring hebben ontvangen, dat zij de neu traliteit, die dit land, evenals de Ver- eenigde Staten in dit conflict bewaart, zullen eerbiedigen. WIJ vertrouwen er op, dat deze beloften gehouden zullen worden. Wij hebben geen enkel geschil van eenig belang met een van de oorlog voerende landen en gij weet, dat, indien een dergelijk geschil zoude ontstaan, zulks niet aan Holland te wijten zou zijn. Immers, de enkele getallen, die ik u zooeven heb genoemd, zullen u hebben doen begrijpen, dat een oorlog in dit, zoo uitermate dichtbevolkte land, een barbaarsche slachting zou worden het zou gelijk staan met eert oorlog in de straten van een uwer groote steden. Het zou welhaast onmogelijk zijn een onder scheid te maken tusschen combattanten en niet-combattanten en het staat vast, dat vrouwen en kinderen in gelijke mate als soldaten er het slachtoffer van zou den worden. Oorlog in ons land zou een ramp zijn, verschrikkelijker nog dan in minder dichtbevolkte landen. Hoe meer derhalve de woorden „Hands off Holland" in de gansche wereld herhaald worden, hoe liever het ons is. t goed gevolg ngen te water gfilatc Onze minister van buitenlandsche za ken, mr E. N. van Kleffens, hield van Den Haag uit een rede via de kortegolf, terwijl ook de Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, zich per radio bij de plechtigheid deed hooren. Eerst luisterde het gezelschap naar de rede van minister Van Kleffens. De minister sprak er allereerst zijn vreugde over uit, dat dank zij de nau were samenwerking van alle betrokken groepen en personen, de quaesties, die verband hielden met de verwezenlijking van dezen grootschen opzet, op zeer be vredigende wijze tot oplossing konden worden gebracht. De Vereenigde Staten en Nederland zijn steeds door nauwe vriendschap ver bonden geweest. Nimmer waren deze beide landen met elkander in oorlog. Die geschilpunten, die zich tusschen hen hebben voorgedaan, werden steeds door vriendschappelijke onderhandelingen op gelost of wel met wederzijdsche instem ming aan arbitrage onderworpen. „Holland House" is een treffende uiting en bezielend symbool van deze zoo uitnemende banden van wederzijdsche achting en vriendschap. Wij in Neder land behoeven vele producten uit de Vereenigde Staten, gij hebt de onze noo dig, in het bijzonder die uit onze Azia tische gebiedsdeelen. De grootst moge lijke handelsvrijheid is de erkende doel stelling van uw politiek zoowel als van de onze en ik moge hier mijn groote waai deering uitspreken voor al hetgeen de president van de Vereenigde Staten, en de staatssecretaris Huil in dit op zicht doen en reeds hebben verricht. Het gebied van Nederland in Europa is klein, een weinig uitgestrekter dan de oppervlakten van de Staten Maryland en Rhode Island te zamen. Maar men stelt zich niet steeds dui delijk voor oogen, dat dit kleine gebied niet minder dan 8 millioen inwoners heeft, dit vergeleken met de 2y2 mil lioen van Rhode Island en Maryland. Nederland is inderdaad een van de meest dichtbevolkte gebieden in de wereld en ik zoude u niet minder dan vijftien sta ten van de Unie kunnen noemen, die te zamen evenveel inwoners hebben als Nederland alleen. Tengevolge hiervan heeft Nederland meer dan 600 inwoners per vierkante mijl, tegen niet meer dan 36 per vierkante mijl in de Vereenigde 8'taten. Het is dit kleine en zeer dichtbevolkte land, dat zich thans bevindt tusschen twee machtige tegenstanders Enge land en Frankrijk eeiierzijds, Duitschland anderzijds tegenstanders, die niet slechts tot de tanden gewapend, doch 1 tevens in een oorlog van geweldige af metingen zijn gewikkeld, welke, wreed als deze moge zijn, eiken dag nog af grijselijker kan worden. Het stemt mij tot voldoening te kun nen zeggen, dat wij in Nederland, in Augustus van beide partyen de verzeke- Ik moge hier aan toevoegen, dat wij er krachtig naar hebben gestreefd om onze neutraliteit te versterken door onze hekken te .sluiten en onze deuren te grendelen. De omstandigheden dwingen ons tot dienstplicht en sedert Augustus torsen wij den last, welken nationale mobilisatie met zich brengt, om een ieder, die Neder land zou willen binnenvallen, daarvan te weerhouden. Maar tenslotte is ons zuivere geweten onze diepste bron van kracht, welke nie mand ons ooit met geweld zal kunnen ontnemen. Datgene, wat wij o.m. met dat dappere land: Finland, gemeen heb ben, is de overtuiging, dat de kleinere landen en in het bijzonder die van hen, welke hun eigen karakter hebben en hun eigen bijdrage tot het gemeenschap pelijk bezit van menschelijke beschaving hebben geleverd, evenveel recht hebben op een onafhankelijk bestaan als groo- tere landen. Ik moge een vooraanstaand Amerikaan aanhalen, die dit land goed kende en het beminde, en de volgende woorden in- uw herinnering brengen, die tegen het einde van de vorige eeuw werden geschreven, en die u tegelijkertijd zullen doen voelen, hoeveel de Vereenigde Sta ten en Nederland gemeen hebben: „Als wij de geschiedenis van gods dienstige kwezelarij en vervolging, die een smet heeft geworpen op den roem van zoo menig volk, in beschouwing nemen, rijst voor onze oogen dat kleine land Holland, dat aan de zee werd ont woekerd, in een aureool van glorie op. Laat anderen spreken van hun gewapende macht en hunne overwinnin gen, wij willen spreken van groothartig heid en verdraagzaamheid van het volk, dat een Kerk was onder het Kruis, en dat onder dat Kruis datgene gebouwd heeft, wat de Vader wilde, dat al Zijne kinderen zouden doen onder het teeken der liefde: een toevluchtsoord voor de vervolgden en de onderdrukten. En zoo is het, aldus schreef uw landgenoot, dat in lengte van dagen de naam van Hol land zal blijven voortbestaan, daar deze de christelijke, goddelijke liefde vertegen woordigt." Het is, zoo besloot de Minister, de oprechte wensch van de Neder landsche Regeering, dat de „Holland House Corporation of New York" niet slechts bij het verstrijken der jaren meer en meer een verzamelpunt zal worden voor Amerikaansche en Nederlandsche sympathieën en belangen, maar dat de groote verwachtingen, die wij van zijn werkzaamheden koesteren, in vervulling zullen gaan in een vrijer en gelukkiger wereld, dan degene, die wij thans kennen. Vervolgens klonk de stem van den Gouverneur-Genera a 1 van N e d -1 n d i jhr mr A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, die zijn gelukwenschen uitsprak bij de opening van het „Holland Huis". Van alle kanten komen thans berich ten binnen, waarin gewaarschuwd wordt voor bepaalde geruchten omtrent de be sprekingen, tusschen Hitier en Mubso- lini gevoerd, en vooral omtrent het zoo genaamde vredesplan van elf punten, dat gisteren in de wereldpers de ronde heeft gedaan. De particuliere secretaris van presi dent Roosevelt, Stephan Early heeft aan de perB verklaard, dat de regeering der Vereenigde Staten geen inlichtingen ontvangen heeft, die de berichten over dit vredesplan bevestigen. Hij voegde er aan toe, dat de inlichtin gen, waarover de president beschikt, geen aanwijzing bevatten, die een hoop op den vrede of wanhoop aan den vrede wettigen. In gezaghebbende Fransche kringen onderschrijft men ten volle de tegen spraak, die Londen op de publicatie van het vredesplan gegeven heeft. Volgens de inlichtingen, die men te Parijs ontvangen heeft, is dit plan „zui vere fantasie". Hetzelfde verklaart men in gezagheb bende kringen te Rome. „Het bericht van de elf punten, die Mussolini en Hitier zouden hebben opgesteld is, zoo zegt men, geheel en al verzonnen". De „Lavoro Fascista" schrijft, dat de berichten in de buitenlandsche bladen over de besprekingen op den Brenner op rekening van een „Sensatie-journalistiek van Amerikaansch type" moeten wor den toegeschreven. In kringen van het Vaticaan wordt het bericht, betreffende een 11 punten vre- desprogram van Hitier, dat uit Vati- caansche bron zou stammen, een belache lijk fantasie-product genoemd. Het Duitsche Nieuwsbureau ontkent, dat tusschen Mussolini en Hitier op den Brenner zou gesproken zijn over een vredesaanbod. Dit Nieuwsbureau noemt de berichten hierover volkomen uit de lucht gegrepen; zij houden geen reke ning met de werkelijkheid en verraden slechts, dat men in de democratische landen bang is voor de toekomst. Het D.N.B. wijst er op, dat Hitier maar één maal een vredesaanbod heeft gedaan en wel in den Rijksdag op 6 October 1939. Verder heeft Duitschland niets te zeg gen. Het Duitsche parool luidt: „Oorlog tot aan de overwinning". Toch krijgt men ondanks deze tegen spraken den indruk, zooals men trou wens ook bij het begin van het voorjaar verwachten kon, dat wij staan aan den vooravond van een hoogst belangrijke beslissing. In diplomatieke kringen verwacht men vrij algemeen binnen enkele dagen of weken een antwoord op de vraag, of er over den vrede zal worden onderhandeld, dan wel of nu de oorlog in al zyn felheid zal losbarsten. Men meent, dat, indien het niet lukt tot vredesbesprekingen te geraken, zeer spoedig een groot offensief zal worden ingezet. Sumner Welles heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat hij geen vredesplan of -voorstel heeft ontvangen van een oorlogvoerende, welken ook, noch van eenige andere regeering. Evenmin heeft hij eenig ander voor stel van dien aard aan eenige regeering overgebracht. Vóór zijn vertrek heeft Welles den Amerikaanschen persvertegenwoordigers ontvangen .Hij verklaarde, dat hij geen bezoek meer zou brengen aan Mussolini voor zyn vertrek uit Rome. Hieraan voegde hy toe, dat zyn bezoek aan Euro pa thans ten einde is. Hij weigerde ech ter eenigerlei verklaring af te leggen over het resultaat van zyn onderzoek. Sumner Welles heef t wel iswaar geen onderhoud gehad met Mussolini, maar hij heeft met Ciano het noenmaal gebruikt. Wel les en Ciano bleven na de lunch een paar uur in ge sprek. Gisteravond is Welles naar Genua vertrokken, waar hij zich vandaag aan boord begeeft van de „Conté di Savoia". In zijn gisteren gehouden groote La- gerhuisrede heeft Chamberlain voorna- melljk de beschuldiging ontzenuwd, als zouden de geallieerden niet alles hebben gedaan, om Finland te helpen. HU deed daarbU uitkomen, dat In laat ste instantie de Duitsche dreigementen jegens Noorwegen an Zweden oorzaak waren, dat deze landen de hulp aan Fin land meenden te moeten tegenhouden. Door de Duitsche dreigementen wer den de Scandinavische landen zóó ver schrikt, dat zy de hulp, die Finland wel licht had kunnen redden, hebben tegen gehouden. De bewering, dat de geallieer den gefaald hebben in hun verplichtin gen kan geen enkel oogenblik gehand haafd worden. De leveranties moesten de gevaren van de Noordzee passeeren, door twee landen worden vervoerd langs een spoor- lyn, die reeds ernstig overbelast was en vervolgens lange afstanden afleggen door Finland langs een spoorlyn, die nooit bedoeld was voor vervoer van zulke ladingen. Dat waren formidabele moeilijkheden. Niettemin er is door de Finsche regee ring geen-beroep gedaan op Groot-Brit- tannië, dat onbeantwoord is gebleven. Chamberlain gaf daarna een opsom ming van het beloofde en gezonden ma teriaal: vliegtuigen toegezegd 150, ge zonden 110; kanonnen toegezegd 223, gezonden 114; granaten toegezegd 297.200, gezonden 185.000; Vickerge- schut toegezegd 500 stuks, gezonden 400 handgranaten toegezegd 50.000, gezon den 50.000; vliegtuigbommen toegezegd 20.700, gezonden 15.700; seinuitrustin- gen toegezegd 1300, gezonden 800anti- tankgeweren toegezegd 200, gezonden 200; gasmaskers toegezegd 60.000, ge zonden 60.000; gevechtsuniformen toe gezegd 100.000, gezonden 100.000; anti tankmijnen toegezegd 2.000, gezonden 10.000; ambulances toegezegd 48, ge zonden 48. Wat de levering van manschappen be treft, verklaarde Chamberlain, dat half Februari Mannerheim den Engelschen vertegenwoordiger ervan in kennis stel de, dat hy geen manschappen noodig had, omdat zijn hulpbronnen voldoende waren om den stryd voort te zetten tot de dooi zou invallen. Hij zeide, dat hy in Mei gaarne om streeks 30.000 man zou krijgen, maar stipuleerde, dat dit geoefende soldaten moesten zijn. „Tegelijkertijd werd ons te verstaan gegeven, dat Finland en Zweden ner veus waren over de reactie op Duitsch land en beide hoopten, dat welke strijd krachten ook gezonden werden, zij niet officieel zouden worden gezonden". De voorbereidingen voor de expeditie werden ten uitvoer gelegd met alle snel heid en in begin Maart stond een expe- ditieleger van 100.000 man gereed om te vertrekken twee maanden vóór Mannerheim om aankomst daarvan had gevraagd. „Wij weten thans, dat, zoodra Duitsch land het gerucht hoorde over een door tocht van een dergelijke troepenmacht door de beide landen, het Noorwegen en Zweden bedreigde met zijn Interventie, wanneer zij hun toestemming gaven. Wij waren van gevoelen, dat wy ge reeds moesten zyn ook een troepenmacht te verschaffen, die Zweden zou moeten bystaan om zichzelf te verdedigen, wan neer het door Duitschland mocht wor den aangevallen". Een deel van de troepen zou noodig zyn voor den bijstand van Zweden, een deel zou expeditieleger zijn voor hulp aan Finland. Bovendien zouden er zeker troepen noodig zyn om de lange verbin dingslijn te handhaven. De omvang van die troepenmacht, be rekend op de genoemde basis, was onge veer 100.000 man, volledig bewapend en uitgerust. Plannen werden ontworpen, volgens welke de troepen in Maart zouden be- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Minister Van Kleffens opent het Hol land-House te New York. Een Nederlandsch tankschip op een mijn geloopen. Buitenland. Geen vredesplan? Hevige Engelsche luchtaanval op Sylt. Rede van Chamberlain. Het Fransche kabinet afgetreden. ginnen in Scandinavië te arriveeren en het geheel zou voor eind April zijn aan gekomen. Nlet-formeel richtten de Finnen zich tot de Zweedsche regeering. De Zweed- sche regeering kon niet toestemmen in de passage van geregelde gewapende troepen". Ofschoon dit ontmoedigend was, war den de voorbereidingen voor öe verzen ding van de troepen voortgezet, omdat de regeering hoopte, dat Noorwegen en en Zweden tot andere gedachten zouden komen. ïntusschen, wat het beroep van Fin land betreft, vroegen de Finnen in begin Maart, of z\j een besluit mochten uit stellen. Ten slotte ging de datum, die door de Finnen voor hun beslissing gesteld was, voorbij, zonder dat er een beslissing ge nomen werd. Den volgenden dag hoorden wij, dat vredesvoorwaarden waren aan vaard. Met uitzondering van Mannerheim'a verzoek om 30.000 man te zenden in Mei is geen verzoek van eenigerlei aard om landtroepen door de Finnen gedaan. Ik zeg zonder aarzeling, dat noch Groot Brittannië, noch Frankrijk zich iets te verwijten hebben in hun optreden in deze geheele zaak (toejuichingen). Hoe staat het echter met Duitschland? „De verantwoordelijkheid voor den Fin- schen oorlog ligt geheel en uitsluitend op de schouders van Duitschland. In dit verband stelde Chamberlain de vraag: „Is de veiligheid van Noorwegen en Zweden behouden? Integendeel, het gevaar is dichter by deze beide lan den gebracht dan ooit. Thans staat het op den drempel. SUMNER WELLES' BEZOEK. Vervolgens overgaande tot het bezoek van Sumner Welles zeide Chamberlain, dat de regeering zich er over verheugd had, Welles in Londen te kunnen verwel komen en hem volledig en openhartig van haar opvattingen in kennis te stel len. Sprekende over Italië zeide Chamber lain, dat, toen Sumner Welles in Italië terugkwam, hij stond tegenover een nieuwe gebeurtenis de ontmoeting tusschen de twee dictatoren op den Brennerpas. De ontmoeting heeft na- tuurlyk aanleiding gegeven tot vele spe culaties over de bedoeling ervan. Som migen dachten, dat de bedoeling was om nieuwe vredesvoorstellen uit te wer ken. Ik weet niet of dit waar is of niet. Ik weet er niet meer van dan dat deze beide heeren hun tijd wellicht hebben doorgebracht met te spreken over de omstandigheden, waaronder een Ita- liaansch schip gisteren door een Duit sche mijn is vernield. Wat ook het resultaat moge zijn, wij zijn gereed er het hoofd aan te bieden. Het is niet waarschijnlijk, dat wij wor den afgeleid van de doelstelling, waar voor wij dezen oorlog zijn ingetrokken". Chamberlain verwees vervolgens naar Roosevelt's definitie van een moreelen vrede en voegde hieraan toe: „Om zulk een vrede te verkrygen, hebben wy de wapens opgenomen. Wy zyn voorne mens te strijden tot hij is verkregen." DE AANVAL OP SCAPA FLOW. Over den aanval op Scapa Flow zeide de premier, dat hij verbaasd was over het belang, dat klaarblijkelijk gehecht werd aan een onbelangrijke zaak. Wan neer het een aanval was op de vloot in Scapa Flow, dan moet hy worden ge rangschikt onder de mislukkingen. Niet meer dan twintig bommen werden in de Flow geworpen. Eén oorlogsschip werd beschadigd en die schade was van on dergeschikten aard. Het was geen slag schip en er is in Scapa Flow geen slag schip beschadigd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1