Dn conferentie tusschen Hitler en Mnssolini. De elf voorwaarden van Hiller. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 19 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 143 De „vredesvoorwaarden" van Hitler. Een vredesplan ontworpen of het Balkan probleem besproken? - Nerveuze stemming te Londen - Vandaag rede van Chamberlain. Het onderhoud bij den Brenner. Een vredesplan of het Balkanprobleem? Een zeer verrassende gebeurtenis. Nerveuze stemming te Londen. Vragen in het Lagerhuis. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon Z438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AbonnementsprSja !Z.69 per kwertes! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers B cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden ir.cdedceh'ngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Adverteniiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het is te begrijpen, dat de ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini bij den Brenner, terwijl de Amerikaan Sumner Welles nog in Italië was, stof geeft tot allerlei geruchten en beschouwingen. Eveneens, dat te Parijs, maar vooral te Londen, nu men nog geen concrete be sluiten weet, een min of meer onbehage lijke nerveuze stemming heerssht. Met gelooft te Rome, dat Sumner Wel les vanmorgen nog een bezoek aan Mus solini zal brengen, om in de gelegenheid te zijn het resultaat van de bijeenkomst tusschen Hitier en den duce te vernemen. De ïtaliaansche bladen kennen aan de ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini een sensationeel karakter toe. Zij publi- ceeren de berichten erover onder enor me koppen. De „Popoio di Roma" schrijft, dat het onderhoud, waartoe tijdens het bezoek van Von Ribbentrop werd besloten, ge heel de aandacht van internationale po litieke kringen in beslag neemt. Hiermede is weer in strijd het volgen de Stefani-bericht uit München: Personen, behoorende tot het gevolg van Hitier, verklaren dat de samenkomst met den Duce, waarover hij zeer tevre den is, volkomen in het kader van de Duitseh-Italiaansche betrekkingen past en voor zekere kringen in het buitenland in het geheel geen aanleiding kan z g n om sensationeele gebeurtenissen te ver wachten. In de berichten uit Berlijn wordt de ontmoeting tusschen Mussolini en Hitier zoowel in verband gebracht met het ver blijf van Summer Welles in Rome, als met den toestand in den Balkan, doch er wordt meer nadruk gelegd op den twee den dan op den eersten factor. Volgens berichten uit Zurich wordt in Berlijn een gezamenlijke verklaring van Duitschland Italië en Rusland, be treffende de handhaving van den vrede op den Balkan beschouwd als één der waarschijnlijke consequenties van de ontmoeting van gisteren tusschen Mus solini en Hitier. Waarnemers in Zwitserland gelooven, dat Duitschland, nu het zijn noordelijke flank heeft beveiligd tegen een aanval, tracht zich in Zuid-Oost-Europa te be schermen door gebruik te maken van Italiaanschen en Russischen steun om de geallieerden uit te sluiten van dat deel van Europa. De meeste politieke waarnemers te Rome daarentegen zien een verband tusschen het onderhoud en de wijziging van het vertrekplan van Sumner Wel les. Zij denken, dat het duidelijke Ame- rikaansche verlangen naar een vredes offensief Mussolini er toe geleid kan hebben, dit oogenblik te kiezen voor een intieme gedachtenwisseling met zijn spilgenoot en dat het onderhoud, dat Mussolini vanmorgen waarschijnlijk zal hebben met Sumner Welles, een beslis- senden invloed zal hebben op Welles' rapport aan Roosevelt. Een waarnemer oppert het denkbeeld, dat de beide staatslieden bijeen kwamen om een concreet plan voor te bereiden voor de vorming van een DuitschRus sischItaliaanseh Balkanblok. Sumner Welles zal hedenavond uit Rome naar Genua vertrekken, om Woensdagmiddag daar naar Amerika scheep te gaan aan boord van het ïta liaansche s.s. „Conté di Savoia". Een United Press-telegram meldt: In de kringen van het Vaticaan be schouwt men de Brenner-conferentie tus schen Hitler en Mussolini als een drama tische poging, hoofdzakelijk uitgaande van Sumner Welles, om Hitier af te hou den van zijn dreigende „groote offensief". Er zouden, mag men deze inlichtingen van het Vaticaan gelooven, elf Duitsche vredesvoorwaarden zijn, die Sumner Wel les als onaannemelijk heeft afgewezen. Mussolini zou dit van Sumner Welles hebben gehoord en terstond hebben be grepen, dat de Duitsche voorstellen ge doemd waren te mislukken, tenzij Hitier er toe gebracht kon worden, concessies te doen. Hitler's elf vredesvoorwaarden zouden, volgens de inlichtingen van het Vati caan, de volgende zijn: 1. Algemeene en gelijktijdige ontwape ning te land, ter zee en in de lucht. 2. De vorming van een klein, onafhan kelijk Polen in het midden van de vroe gere Poolsche staat rondom Warschau, met ongeveer 10 of 11 millioen inwoners. Gdynia, de vroeger Poolsche haven vlak bij Danzig, zou een Poolsche haven wor den, toegang gevend tot de Oostzee. De Polen zouden vrijen toegang hebben tot de haven van Danzig, terwijl ook de Poolsche handel via de Oostzee zou wor- De drie briefkaarten met de beeltenissen van de prinsesjes Beatrix en Irene, vervaardigd door Z. K. H. Prins Bern hard, welke briefkaarten vanaf 21 Maart a.s. zullen worden uitgegeven ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 en van dien datum af aan de postkantoren verkrijgbaar zullen zijn. den vergemakkelijkt. De grenzen van de kleine Poolsche staat zouden worden vastgesteld door een volksstemming on der leiding van een internationale com missie. De minderhedenvraagstukken in het Donaubekken en de Poolsche gebie den zouden door massa-emigratie worden opgelost. 3. De Tsjechen, Slowaken en Honga ren vormen een drieledige staat, die ver bonden zal zijn met het Duitsche Rijk en waarin Duitschland voor den tijd van 25 jaar zekere industriëele en verkeersrech ten zal bezitten. 4. Oostenrijk zal voor altijd tot het Duitsche Rijk blijven behooren. 5. Duitschland zal binnen 25 jaar zijn koloniën terugkrijgen, althans zekere ko loniale concessies, of het gewaarborgde recht van Duitsche emigratie naar zekere gebieden in Afrika. 6. Een Donau-confederatie zal worden gevormd met deelneming van Duitsch land en Italië als toeziende groote mo gendheden, terwijl deze confederatie zal omvatten Zuidslavië, Roemenië, Bohe- men, Slowakije en Hongarije. 7. De toestand op den Balkan zal daar na blijven, zooals hij dan is, waarbij de grenzen als die van Roemenië in Bessa- rabië en Transsylvanië zullen worden beschermd. 8. Volstrekte godsdienstvrijheid. De in Duitschland nog overgebleven Joden zul len onder leiding van Engeland naar Palestina emigreeren, die uit Italië naar Oost-Afrika en die uit Frankrijk naar Madagascar. 9. Volstrekte handelsvrijheid na den oorlog, geen tariefmuren voor grondstof fen, rechtstreeks contact voor economi sche samenwerking met de Vereenigde Staten alsmede faciliteiten voor Duitsche en ïtaliaansche emigratie, zooals van Ita lianen naar Tunis en van Duitschers naar Afrika. 10. Speciale behandeling van den Ita liaanschen handel in de haven van Dji- hoeti en vrije doortocht door het Suez- Kanaal met ingang van 1945. 11. Nieuw statuut voor de Italianen in Tunis. De beide laatstgenoemde punten wijzen op de samenwerking van de as- mogendheden Duitschland en Italië, daar zij voldoening moeten schenken aan de „natuurlijke aspiraties van Italië" in het bijzonder tegen Frankrijk. BIJ VERWERPING ZOU GROOT OFFENSIEF VOLGEN. Inzake deze elf punten van Duitsch land verklaarde men in Vaticaansche kringen, dat Sumner Welles na zijn be zoek aan Berlijn de Geallieerde leiders in Londen en Parijs heeft gepolst, of daarin een grondslag was te vinden voor vredesbesprekingen. De Amerikaan kwam echter weldra tot de ontdekking, dat de Duitsche voorstellen allesbehalve over eenkwamen met de vredesvoorstellen der Geallieerden. Hij zag het enorme verschil tusschen de voorwaarden van Berlijn eenerzijds en die van Londen en Parijs anderzijds. Zouden de Duitsche vredesvoorwaar den niet aanvaard worden, dan zou Hit- Ier willen overgaan tot zijn groote offen sief, waartoe de aanval op Scapa Flow het sein zou worden. AMERIKA IS GEENSZINS ALS TUSSCHENPERSOON OPGETREDEN. Uit Washington meldt Reuter: Cor- dell Huil heeft heden tegengesproken dat Sumner Welles eenigerlei rol zou hebben gespeeld als tusschenpersoon in onderhandelingen tusschen vreemde mo gendheden tijdens de besprekingen, die hij gevoerd heeft met staatslieden in de door hem bezochte Europeesche hoofd steden. Huil voegde hieraan toe, daj: Sumner Welles naar Europa is gegaan, uitsluitend om feiten te verzamelen en dat hg zich hier angstvallig aan heeft gehouden. MEN DOET IN MOSKOU LIEF TEGENOVER ITALIë. De „Izwestia" bevat, een artikel, dat een ongewoon hartelijken toon jegens Italië aanslaat en de Geallieerde bedrei ging van het nabije Oosten niet als in de eerste plaats tegen Zuid-West-Rus land, maar vooral tegen den Balkan ge richt voorstelt, „waarvoor Italië altijd zoo groote belangstelling aan den dag heeft gelegd." Het lijdt geen twijfel en deze ver onderstelling wordt ook openhartig uit gesproken dat in de merkwaardige beschouwing* van een regeeringsblad als de „Izwestia" een soort Russische belof te aan Italië gezien zou kunnen worden, inzake de eerbiediging door Rusland van de ïtaliaansche belangen op den Balkan. ITALIë NIET IN DEN OORLOG. Er is, aldus de corr. van 't Alg. Hbld. te Rome, geen enkel teeken, dat er op wijst, dat Italië geneigd zou zijn, de po litiek van non-belligerentie op te geven. In het Zondagsblad van de „Telegrafo" stond een uitvoerig artikel van Ansaldo, waarin deze zeer stellig te kennen geeft, dat de politiek van non-belligerentie de eenige juiste politiek is voor Italië op dit oogenblik. De „Telegrafo", het eigendom van de familie Ciano en de schrijver An saldo, staat in het nauwste contact met het ministerie van buitenlandsche zaken. Te Berlijn is, volgens United Press, aan de buitenlandsche pers een verkla ring verstrekt, waarin staat, dat de ont moeting aan den Brenner de „onwrik bare grondslagen heeft bevestigd, waar op de samenwerking van Duitschland en Italië berust." Volgens den correspondent van United Press verwacht men te Berlijn, dat de ontmoeting aan den Brenner in den loop Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De zomertijd gaat 19 Mei in. Commissies voor zakelijken bijstand aan gemobiliseerden. De Nederlandsche hulp voor Finland. De K. L. M. gaat op Lissabon vliegen. Betaalt het publiek te veel voor groen ten? Buitenland. De conferentie tusschen Hitler en Mus solini. De eischen van Hitier. Nerveuze stemming te Londen. Zal de Finsche regeering aftreden? Chamberlain vandaag aan het woord. van de week ra! worden gevolgd door een tweede zeer verrassende gebeurte nis. Men vermoedt, dal de verrassing sal bestaan in de aankondiging van de toe nadering tusschen Rome en Moskou. Er wordt, beweerd, dat de vorming van een „blok BerlijnRomeMoskou" het voornaamste onderwerp heeft gevormd bij de besprekingen tusschen Hitier en Mussolini. Zulk een blok zou er voorna melijk op gericht zijn, invloed in den Bal kan en in het Naburige Oosten te oefe nen, met uitsluiting van de Geallieerden. Te Belgrado meent men, dat er afspra ken zijn gemaakt over.de verdeeling van den invloed van Duitschland, Rusland en Italië in den Balkan en dat de bespre kingen zeer belangrijke gevolgen zullen hebben voor Joegoslavië. Het is geen wonder, gezien dit alles, dat men te Londen in een ietwat onbe haaglijke stemming i3 gekomen. Algemeen vermoedt men er, dat Duitschland in de a.s. vacantiedagen met een verrassing zal komen. In politieke kringen, aldus het Vad., wordt er op gewezen, dat de rede van minister-pres. Chamberlain vandaag wei nig of geen uitwerking zal kunnen heb ben, omdat zg te vroeg komt. Vooral de liberalen zgn zeer critisch gestemd. Minister-president Chamberlain zal een lange rede houden, waarin hij een uitgebreid overzicht van het Britsche oorlogsstreven zal geven en den nadruk zal leggen op wat Engeland reeds heeft gedaan. Dit moet tevens gelden als te genwicht op de aangevoerde bezwaren, dat de regeering den oorlog niet vinnig genoeg voert. Er is geen twijfel aan, mocht Duitsch land al of niet gesteund van andere zij de, tijdens de Paaschvacantie met een vredesvoorstel komen, dit door Engeland zonder aarzeling zal worden getorpe deerd. De vraag is maar of dit zal geschie den op handige wgze en of de Britsche regeering indien Duitschland met andere verrassingen zou komen, het antwoord al klaar heeft. Daaraan wordt in wijden kring getwijfeld. CHAMBERLAIN ZAL VANDAAG SPREKEN. In het Lagerhuis heeft de arbeiders afgevaardigde Henderson gevraagd, of de minister-president de verzekering wilde geven, dat de Finsche regeering bij een eventueele vredesconferentie niet geschaad zal worden, doordat zg de Russische voorwaarden heeft aanvaard. Butler antwoordde: Het is niet moge lijk, reeds op dit tijdstip voorspellingen te doen omtrent het doel van een vre desconferentie. De conservatief Cary vroeg in ver band met het feit, dat Finland het twee de land is, dat in den oorlog tegen de agressie ten onder is gegaan, of tus schen Frankrijk en Engeland een volle dig uitgewerkt plan bestaat om onmid- dellijken militairen bijstand te verlee- nen aan Turkije, als de integriteit van dat land wordt bedreigd, of als het noo- dig wordt, dat Turkije een buurstaat te hulp komt. Butler antwoordde hierop: Engeland en Frankrijk zijn op grond van het pact van wederzijdschen bijstand met Tur kije verplicht, dit land alle hulp en bij stand, welke in hun vermogen ligt, te verleenen, zoo het door een Europee sche mogendheid in vijandelijkheden verwikkeld wordt en als gevolg daar-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1