MIDDENSTANDSBELANGEN Finantiëele Berichten Rechtszaken Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand Het Vrouwenhoekje Radioprogramma H. K. Ziekenverpleging „St. Joanna" te Goes. De wenscheiijkheid van een program van actie. Maar er moet mee gewerkt worden. De middenstanders komen te weinig voor hunne belangen in het vuur. De houding der Duitsche kerk. Het Belgische sleepschip Felicie is by het binnenvaren van «.ie haven op den havende ra gevaren ea blijven zitten. Korten, tijd later is het schip met behulp van de sleepboot Hydra vlotgekomen. Kattendijke. Donderdagavond werd in de openbare lagere school een ouder avond gehouden. Nadat de heer Lou- werse, hoofd der school, het jaarverslag over 't afgeloopen jaar had uitgebracht, volgde een bespreking over het aantal leerlingen, en over de mogelijkheid tot het maken van een schoolreisje in de a.s. zomermaanden. Daarna werd overgegaan tot de ver kiezing van drie bestuursleden van de oudercommissie. Gekozen werden de hee- ren Meeuwse, Wisse en v. d. Linde. Hier na werd een pauze gehouden, waarin de ouders gelegenheid kregen het werk der leerlingen te bezichtigen. Na de pauze werden lichtbeelden van Zuid-Limburg vertoond, welke werden toegelicht door den heer Louwerse. Hierna werd deze mooie avond geslo ten. Wemeldinge. Donderdagavond werd in het gebouw der Chr. Jongelingsvereen. een gezellige avond gehouden, uitgaande van de Chr. Hist. Kiesvereen. en de Chr. Hist. Jongerengroep. Voorzitter de heer Ruissen. Ds de Bruy'n hield een toe spraak, waarin verschillende belangrij ke zaken (onder andere de verhouding van kerk en staat) werden belicht. De heer Philipse, lid van Gedep. Sta ten, legde den nadruk op de beginselen van de Chr. Hist. Unie en verzocht de aanwezigen, die nog geen lid waren, zich nu als lid op te geven. Verder werd de avond gevuld door voordrachten en een samenspraak. De voorzitter sprak hierna nog een kort slotwoord. Het was een zeer goed geslaagde avond. VOORSTELLEN VAN DEN TRUSTEE GEDEELTELIJK VERWORPEN. Ten kantore van den trustee, de Mij. voor Trust- en Administratiezaken te Amsterdam, werd gisteren een vergade ring gehouden ter behandeling van voor stellen aan houders van 4 (5) pet. obli gaties in de leening groot f 350.000 ten laste van de R.K. Ziekenverpleging „St. Joanna" te Goes, waarvan nog ruim f314.000 uitstaat. Ongeveer 1/5 der leening was vertegen woordigd. Aan de orde waren de voor stellen om de rente te verla gen tot 3 pet. voor den duur van vijf jaar en de aflossingen eveneens vijf jaar uit te stel- 1 e n. Deze laatste zullen volgens deze voor stellen op 1 April 1945 worden hervat. De trustee zal jaarlijks aan de hand van de geboekte resultaten uitmaken, welk be drag voor aflossing zal worden aange wend. Voorzitter was de heer A. J. Schippers. De heer J. van Dijk vroeg of ook de andere schuldeischers een veer moeten laten? Ook merkte de heer van Dijk op, dat de renteverlaging geen enkel voor deel voor obligatiehouders oplevert ten aanzien van de aflossingen. De voorzitter deelt mede dat er nog een 2% pet. leening, groot f 84.500 loopt, terwijl er nog een aantal andere credi teuren is, waarvan een met een bedrag van f 47.000. Dit crediet is verstrekt te gen tweede hypotheek. Wanneer de obli gatiehouders op het z.g. „eerste recht op Een week geleden hebben wij in ex- tenso afgedrukt, het program van actie opgesteld door de hoofdbesturen van de drie samenwerkende Middenstandsbon den. De samenstelling en de publicatie van zulk een program van actie, moet als een zaak van groote beteekenis wor den beschouwd. In de eerste plaats voor de Midden standsbonden en de by deze organisa ties aangesloten leden. Om iets te berei ken is toch in de eerste plaats noodig, dat men zich helder voor oogen stelt wat noodig is en op welke wijze het gestelde doel kan worden benaderd. Door de samenstelling van een pro gram is het mogelijk dat meer syste matisch wordt gearbeid. Dat hebben ook de samenwerkende Middenstands bonden begrepen. Vandaar dat zij niet alleen een program van actie hebben opgesteld, maar dat zij ook hebben aan gegeven welke punten als het meest ur gent moeten worden beschouwd. Ook voor de Regeering is nu voor de vervulling van de bestaande wen- schen meermalen op haar een beroep wordt gedaan zulk een program niet zonder beteekenis. Zy kan nu weten wat er leeft bij den georganiseerden middenstand en zij kan, bij het even tueel nemen van maatregelen, daarmee ernstig rekening houden. Intusschen zal men in middenstands kringen hebben te verstaan, dat men met de publicatie van zulk een program niet klaar is, maar dat er mee ge werkt moet worden. Niet alleen en in de eerste plaats naar buiten, maar vooral ook naar binnen. Zal zulk een program practische be teekenis krijgen, dan moeten onze mid denstanders daarmee bezig zijn, per soonlijk en in hunne vergaderingen. Zij moeten de belangrijkste strijdpunten be spreken, de noodzakelijkheid er van pro- pageeren onder het volk en by de volks vertegenwoordigers. Hier doet zich intusschen een groote moeilijkheid voor. De middenstanders maken zich, over 't geheel genomen, niet zoo druk om hunne organisaties. Slechts een betrekkelijk klein percen tage is in de landelijke bonden georga niseerd en onder hen die georganiseerd zijn, ia er vaak nog zoo weinig mede leven. Geheel anders is dat by onze arbei dersorganisaties, die wel zorgen dat van hunne grieven en wenschen door het groote publiek en door de autori teiten voortdurend kennis wordt geno men. Zij houden vergaderingen waar hunne belangen worden besproken, zij adresseeren en petitionneeren aan al de daarvoor ook maar eenigszins in aan merking komende lichamen, zij oefenen sterken invloed uit op de politieke par tijen, eerst bij de candidaatsteliingen en daarna op de Raads- en Staten- en Ka merfracties. Bij onze boeren en tuinders, is het niet anders. Het agrarische element is overal vertegenwoordigd, het agrari- s, b c %-ordt C'-'ïl gehoerd En de resultaten zyn niet uitge bleven. By onze middenstanders niets van dat alles. Slechts een klein percentage wij wezen daarop reeds is georganiseerd. Van vergaderingen waar de midden- standsbelangen, niet alleen de plaatse lijke- maar vooral ook de alge- m e e n e middenstandsbelangen worden besproken, hoort men weinig of niets. Wie b.v. gewoon is het provincie- nieuws in „De Zeeuw" bij te houden vindt daar dag aan dag verslagen van vergaderingen van vakvereenigingen, van sociale organisaties, van vereeni- gingen op het gebied van land- en tuin bouw, van onderlinge vereenigingen voor in- en verkoop, maar zelden of nooit van een middenstandsorganisatie. Dergelijke verslagen, zooals Donderdag van de Chr. Middenstandsvereeniging te Vlissingen zijn uitzonderingen, met het gevolg, dat ook het lezend publiek zich weinig voor de middenstandszaken interesseert. Het gevolg is ook, dat er onder de middenstanders betrekkelijk weinig mee leven is. Vraag ze naar den inhoud van het program der Bonden, naar de be teekenis daarvan en de wijze waarop het gerealiseerd kan worden en de mees ten zullen blijken geen antwoord te hebben. Ten opzichte van de politiek ishet, over het geheel genomen, niet anders. Het meeleven van de middenstanders laat in tal van plaatsen veel te wen schen over. De werknemers zorgen wel dat hunne vertrouwensmenschen een plaatsje krij gen in de verschillende besturende en vertegenwoordigende lichamen. Met wat er in deze kringen leeft, wordt door de politieke partijen ernstig rekening ge houden en als ze het niet zouden doen, dan wordt niet verzuimd daarop de aandacht te vestigen. Onze boeren en tuinders zijn ook wel op hun post als het er om gaat hunne vertrouwensman nen als afgevaardigden gekozen te krij gen. Maar onze middenstanders geloo- ven het wel. Met het gevolg, dat terwyl de mid denstand toch een zeer belangrijk deel van de bevolking uitmaakt en dan denken we niet alleen aan het ge tal het middenstandselement in de Staten en in de Volksvertegenwoordi ging, zoo goed als niet aanwezig is. Alleen de R.-K. Staatspartij maakt als we ons niet vergissen, wat dit be treft een uitzondering en is daardoor ook in de gelegenheid bij de begroo- tingsdebatten en by de behandeling van bepaalde wetsontwerpen, uit den mid denstand voortgekomen vertegenwoor digers in het vuur te zenden. Met de publicatie van een program van actie door de drie bestaande bon den is men dus niet klaar. Maar dit neemt niet weg, dat toch de samenstelling van zulk een program als een zaak van beteekenis moet worden gezien. de inkomsten" der eerste hypothecaire leening blijven staan, zou de rente van 4 pet. onder alle omstandigheden ge handhaafd kunnen worden. Maar de trustee wil tot een regeling komen, waar bij de financieele constructie wordt ver licht. Aanstonds na oprichting van dit zie kenhuis ontstonden er moeilijkheden door de onverwachte en onaangename concurrentie van het andere ziekenhuis in Goes, dat plotseling door de gemeente werd gesubsidieerd, zoodat alle tekorten konden worden gedekt. De 2V2 pet. obligatiehouders zijn reeds zeer gekort in hun rechten. Op hun lee ning wordt heelemaal niet meer afge lost. Wat de tweede hypotheek betreft, het is zeer de vraag, of de instelling die deze in handen heeft, nog meer afstand van rechten zou willen doen. Spr. meent, dat wanneer men nóg verder op de rech ten van al deze crediteuren zou gaan beknotten, faillissement-aanvraag voor de deur zou staan. Om allerlei complicaties te voorkomen, heeft de trustee deze rege ling voorgesteld. Het offer van 1 pet. ren te beoogt een besparing op de onkosten, daar op de eigenlijke bedrijfskosten geen besparing mogelijk is. Het beheer van het ziekenhuis wordt gekenmerkt door groote zuinigheid. Wat de aflossingen betreft, is de trustee van meening, dat de mogelijkheid hier toe wanneer de voorstellen worden aangenomen nog wel mee zal vallen. De heer van Dijk kan, gezien zijn vol machten, niet met de voorstellen accoord gaan. De voorzitter brengt daarna de ideëele motieven ter sprake, waarom deze lee ning werd aangegaan. „Ik voel persoonlijk ook wel voor deze ideëels motieven", aldus de heer van Dijk, „maar ik ken mijn machtgevers en weet, dat er onder hen zijn, die van deze rente moeten leven." Spr. zou gaarne een tusschen- voorstel willen doen, om de rente op 3% pet. te brengen en een minimum aflossing vast te stellen van f2000 per jaar. Hij rekent de vergadering voor, dat wanneer de andere crediteuren ook een half procent laten vallen, deze aflossing kan worden opgebracht. Daarna worden de beide voorstellen van de trustee in stemming gebracht en met 40 tegen 19 stemmen verworpen. De heer van Dijk krijgt vervolgens ge legenheid om zijn tusschenvoorstel defi nitief te formuleeren. Met de concessie om een aflossing van f2000 per jaar te garandeeren, kan de trustee onmogelijk in zee gaan. Het voorstel tot renteverlaging wil de trustee echter overnemen. Punt 1 wordt daarna in dezen zin ge amendeerd, met algemeene stemmen aan genomen. Het oude aflossingsplan treedt dus weer automatisch in werking. In het „Algemeen Weekblad voor Kerk en Christen dom" is het volgende overgenomen van den beroemden Joodschen prof. Einstein, die gezien heeft, dat de kerk toch wat meer beteekent, dan men vaak minachtend meent. Hij schreef het vol gende „Zoodra de revolutie in Duitschland uitbrak, wendde ik mij tot de universi teiten, om daar pleitbezorgers voor de vryheid te vinden. De universiteiten zochten hun heil in zwygzaamheid. Toen richtte ik my tot redacties van invloedrijke bladen, kampioenen voor de vrijheid waren ze, maar ze werden in enkele weken tot kampioenen der zwijg zaamheid bekeerd. Daarna keerde ik mij tot de schrijvers, tot hen, die zich beschouwden als geestelijke gidsen van het Duitsche volk. Ook zy bleken stom te zijn gewor den Alleen de Kerk had den moed, zich tegenover Hitier te stellen in diens strijd tot vernietiging der vrijheid. Tot op dat oogenblik koesterde ik nooit eenige belangstelling voor de Kerk, maar ik heb groote bewondering voor haar en voel me tot haar aangetrokken, omdat ze den taaien moed heeft gehad, te vechten voor geestelijke waarden en zedelijke vrijheid. Ik voel mij verplicht te bekennen, dat ik nu bewonder, wat ik gewoon was, van weinig beteekenis te achten." Prof. Einstein had hierbij $iog te vens kunnen opnoemen de groote, ster ke sociaal-democratische partij in Duitschland de model-partij voor de sociaal-democraten in Europa, Enge land uitgezonderd, die met al haar groote woorden smadelijk gecapituleerd heeft en door Hitier eenvoudig uit den weg i3 geruimd. De ook door héér verachte en gehate Kerk heeft gedaan, en volhardt daar nog in, wat hare beginselen en wat haar Koning en Heer Jezus Christus van haar eischen: standhouden voor de vryheid, waartoe de christen geroepen is en de gehoorzaamheid aan God méér dan aam de menschen." Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Maart 1940. L. A. S. de W., 30 jaar, koopman, en J. A. de W., 24 jaar, werkman, beiden wonende te Hontenisse, thans in voor- arrest, hadden rich te verantwoorden, terzake dat zij op 10 Febr. 1940 te Hon- tenisse, tezamen en in vereeniging, met l«et oogmerk tot wederrechtelijke toe- eigening hebben weggenomen, een dak- goot, een luik, een houten stalletje, en een hoeveelheid hout, ten nadeele van P. van Hese; verdachte J. A. de W. had zich bovendien te verantwoorden wegens vernieling van een aantal glasruiten in de woning toebehoorende aan P. v. Hese. Eisch voor ieder 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte Mr Hu- genholtz uit Goes verzoekt verdachten eventueel bij de uitspraak in vrijheid te stellen. Voor L. A. S. de W. verzoekt pleiter verder een straf gelijk aan het voorarrest en bepleitte voor J. A. de W. clementie. A. J. W. van H., 31 jaar, vrachtrijder, wonende te Rotterdam, had hooger be- loep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waar bij hij wegens overtreding van de Motor en Rijwielwet, was veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 5 d. h. Eisch beves tiging van het vonnis waarvan hooger beroep. L. de F., 39 jaar, landbouwer te Axel, was in hooger beroep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneu- zen, waarbij hij wegens overtreding van het Inventarisatiebesluit, werd veroor deeld tot een geldboete van f25 of 10 d. h., met last tot teruggave van de inbe- slaggenomen partij haver. Eisch: beves tiging van het vonnis waarvan hooger beroep. FAILLISSEMENTEN. N.V. Zeeuwsche Meelmolen „Middel burg", Vlissingsch Bolwerk, Middelburg. Totaal passief f 27.636,11, waarvan preferent f3871.29. De baten zyn nog niet volledig bekend. Ook de directeur G. J. van Dam te Amersfoort is failliet verklaard. Totaal passief f 80.939,09, waarvan preferent f 531,84. Taxi gegrepen door lo comotief. Inzittenden ble ven ongedeerd. Op den onbe- waakten overweg te Enschedé is Don derdagavond een taxi tegen een locomo tief van een rangeerend treindeel opge botst en ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich wonderlijk ge noeg niet voor. De taxi, die bestuurd werd door den 20-jarigen chauffeur B., had een geeste lijke als eenig inzittende. Doordat het uitzicht door den hevigen sneeuwstorm werd belemmerd, bemerkte de chauffeur niet, althans te laat, dat op de spoorlyn naar Boekeloo een rangeerende locomo tief met treindeel naderde. Met een he vigen slag werd de taxi aan de linker- voorzyde door den locomotief gegrepen en op den rechterbumper meer dan twin tig meter meegesleurd. Eerst toen kon de machinist den trein tot stilstand bren gen, doch vóór het zoover was, hadden de chauffeur en de geestelijke zich reeds in veiligheid gesteld door het portier te openen en uit de taxi te springen. Bei den kwamen in de naast de spoorlijn ge legen sloot terecht en liepen een nat pak op, doch verder brachten zy het er zon der letsel af. De voorzijde van de taxi werd in elkaar gedrukt. MIDDELBURG. Geb.Adriaan z.v. Jo hannes Geervliet en Anthonia Adriana Dina 't GildeCarel Albert, z.v. Anton Philip Wagner en Hendrika Johanna Reesink. Overleden: S. E. Fr. Dormaar, 80 j., vr. v. P. Minderhoud; S. J. Vlieger, 75 j. vr. v. J. M. Janse. OndertrouwdJ. Gabriëlse 26 j. jm. en J. Bluzé 20 j. jd.I. C. Marys 18 j. jm. en Chr. Mulder 17 j. jd. Getrouwd: P. Brouwer 23 j. jm. en C. Polderman 19 j. jd. (M. C.) DE VROUW EN DE VERVROEGDE WINKELSLUITING. De Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden en de R.K. Bond, drin gen aan op een vroegtijdige winkelslui ting. Hierbij kunnen de dames een handje helpen. Als men vroeg op den avond zijn inkoopen doet, vervalt vanzelf de nood zaak om de winkels zoo lang open te I houden. I De beide organisaties willen bevorde ren, dat de winkels op gewone weekda- gen om zeven uur sluiten en des Zater- 1 dags om 8 uur. „Het welslagen van deze actie, aldus 1 schrijven de bonden, kan door uw mede werking krachtig worden bevorderd. Eén der meest gebezigde argumenten tegen inwilliging van het verlangen der win kelbedienden is, dat een deel van het pu bliek nog des Zaterdags na achten en op andere werkdagen na zevenen koopt. Welnu, indien gij en uw huisgenooten van nu aan de gewoonte volgen om uw inkoopen op Zaterdag vóór 8 uur en op andere werkdagen vóór 7 uur te doen, dan slaat ge daarmede dit argument aan de tegenstanders van vervroegde win kelsluiting uit de hand en steunt ge daadwerkelijk het pogen van een groep medearbeiders om aan allen, die in het winkelbedrijf werkzaam zijn, wat meer vrijen tijd, hetgeen o.m. beduidt wat meer studiegelegenheid en huiselijkheid te verschaffen. VOOR PASCHEN. Gevulde eieren (4 pers.). 4 eie ren, 1 eetlepel zeer fijn gesneden peter- selie, 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, 1 theelepel Maggi's Aroma, snuif je peper en zout. Kook de eieren hard (8 10 minu ten), dompel ze dadelijk in koud water en laat ze koud worden. Pel ze en snijd ze, hetzy in de lengte of in de breedte, in gelijke helften (snijd in het laatste geval van de punt een klein plakje weg, zoodat het ei kan blijven staan). Neem er voorzichtig de dooiers uit, wrijf die fijn met de boter, voeg er dé Maggi's Aroma en de peterselie bij en maak het mengsel op den juisten smaak af met wat zout en peper. Vul er de eiwitbakjes mee, zóó, dat het vulsel kegelvormig omhoog staat: dit gaat ge- makkelijk met behulp van twee kleine theelepeltjes, die af en toe in warm water worden gedoopt. Vogelnestjes' (4 pers.). 200 Gr. (2 ons) vleeschresten, 1 eetlepel fijn gesneden peterselie, stukje gehakte ui, 1 theelepel Maggi's Aroma, wat peper' nootmuskaat en zout, 1 flinke snee oud brood zonder korst, een paar lepels melk, 5 eieren, 50 Gr. (V2 ons) boter. Hak of maal de vleeschresten fjjn, vermeng ze met 1 van de rauwe eieren, het met de melk fyngewreven brood, de peterselie, de Maggi's Aroma, het zout en de kruiden. Laat in de koekenpan de boter smel ten; leg er het vlee3ch in, in den vorm van 4 betrekkelyk wijde ringen, laat de pan warm worden en breek dan in eiken ring van vleesch 1 ei. Zet de koekenpan op een zacht vuur tot het wit van de eieren gestold is; zorg er voor, dat intusschen de onderkant van de nestjes niet te donker wordt. Neem ze met behulp van een panne- koeksmes voorzichtig uit de pan en schik ze op een verwarmden vleeschschotel. Uit de modebladen. Stralend als een strakke, blauwe voor- jaars-hemel is de mantel op de nieuwe „Bayer's Mode fiir alle"; een vlotte swagger, met de zoo moderne shawl kraag en leuke steekzakken. Niet te luchtig, niet te warm z^jn, ge zien het seizoen, de snoezige jurkjes, waarby dikwjjls twee stoffen verwerkt kunnen worden. Wie zich voor Paschen nog iets nieuws wil aanschaffen, kan een ruime keus ma ken uit de vele stijlvolle en elegante mid dagjaponnetjes. Verder vindt men hier practische ja ponnetjes en schorten voor den schoon maaktijd en het mantelpakje, de zoo ideale dracht voor het voorjaar. Daarbij behoort het blousje. De meer gezette vrouw kan een pas send model kiezen. Voor de kinderen is wederom voor iederen leeftyd wat, en in vroolyke kleuren. Maandag 18 Maart 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. Algem. progr. verz. door de AVRO. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ens. Jetty Cantor. 11.00 11.10 Causerie „Zijlichten". In een pauze: Gram. 12.15 Ens. Spezialetti. 12.45 Ber. Hierna: Ens. Spezialetti. 1.30 Lyra-trio. 2.15 Disco-variété. 3.10 „Met oog en oor", causerie. 3.30 Omroepork. 4.30 Disco-causerie. 5.30 AVRO-Amuse- mentsorkest en solist. 6.15 Gram. 6.35 AVRO-orkest. 7.05 Piano. 7.40 Toe spraak „Een beroep op de vrouwen van Nederland: Ned. volkskracht". 8.00Ber. ANP., meded. 8.15 Omroepork. en solis ten. 9.30 Reportage. 9.45 Twilight Sere- naders, een klein koor en solist. 10.30 Viool en orgel. 11.00 Ber. ANP. 11.10— 12.00 Gram. HILVERSUM H. 301.5 M. NCRV-Uitz. 6.307.00 Onderwysf. Voor de Scheepv. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl., medit. 8.20 Gram. 9.30—9.45 Gelukw. 10.30 Morgend. 11.00 Chr. lect. 11.30 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.30 Ber. ANP. I.00 Orgel en gram. 2.00 Voor de scho len. 2.35 Gram. 3.00 Kookpr. 3.30 Gram. 3.45 Bijbell. 4.45—A.55 en 5.00 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.30 Taalles en techn. onderricht. 7.00 Ber. 7.15 Vra genuurtje. 7.45 Gram. 8.00 Ber ANP., herh. SOS-ber. 8.15 Lezing „Christus verzocht door Herodes". 8.45 Koper octet en gram. 9.30 Causerie „Spionnen en spionnage". 10.00 Ber. ANP., act. halfuur. 10.30 Zang, piano en gram- II.00 Gram. Ca. 11.50—12.00 Schrifu- Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 uur: 762- Licht op voor fietsers: Zondag 6 u. 32 min. Maandag 6 u. 34 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6