VALDA PASTILLES Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Lef @p Iweders! Finsche parlement ratificeert het ver drag met Rusland - Wat de oorlog aan Finland kostte - De evacuatie - Sumner Welles te Rome. Or H. Ooüijn fa Londen. ZATERDAG 16 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 141 Herziening Begrafeniswet. De evacuatie In Finland. Aftocht begonnen van het Finsche leger. Paaschverlof voor de gemoblllseerden. ^Gevaar van kouvatten?5 ECHTE VALDA Belangrijkste Nieuws Binnenland Herwaardeering goudvoorraad. Uitgave: N. V. Uitgeven-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening UW Telefoon Z438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Deleeuw Abonnementsprijs f3,00 per kwer^ss! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.7S bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het tweeslachtig wetsontwerp tot her ziening van de Begrafeniswet, hetwelk bedoelt een compromis te z\jn van vóór- en tegenstanders van lijkenverbranding, komt in het kort hierop neer: Het ontwerp gaat uit van de ge dachte, dat de begraving als de nor male vorm van lijkbezorging zal moe ten bleven gelden. Lijkverbranding zal alleen zijn toegestaan, indien de over ledene aldus bij uiterste wil heeft be schikt. Geldt het minderjarige kinde ren onder de 18 jaren, zoo moeten beide ouders of, bij natuurlijke niet door den vader erkende kinderen, de moeder schriftelijk den wensch kenbaar maken of gemaakt hebben, dat het kind ver brand worde. Ook mag verbranding niet plaats hebben, indien zulks in strijd zou zijn met de overtuiging van het kind. De nabestaande of betrekking, die verlof tot verbranding van een overle den kind vraagt, zal schriftelijk moeten verklaren, dat naar zijn beste weten het kind geen bezwaar had tegen lijk verbranding. Bovendien zal verbranding van een minderjarig kind niet mogen plaats vin den, indien overeenkomstig regelen vast te stellen bij algemeenen maatregel van het bestuur blijkt, dat het kind tot een kerkgenootschap behoorde dat tegen lijkverbranding bezwaar heeft. Daarnaast bevat het ontwerp waar borgen met het oog op de justitioneele belangen. Het ligt in de bedoeling voor het tot stand komen van den algemeenen maat regel van bestuur de kerkgenootschap pen in de gelegenheid te stellen aan den minister van binnenlandsche zaken te doen blijken, dat bij hen tegen lijk verbranding bezwaar bestaat. De maat regel zal dan tevens vaststellen welke personen voor de toepassing van art. 1 van de Begrafeniswet geacht moeten worden tot de betrokken kerkgenoot schappen te behooren. Slechts één verbrandingsinrichting wordt gedoogd; zulks strekt tot con solideering van den bestaanden toe stand. Het nieuwe derde lid van artikel 9 strekt om buiten twijfel te stellen, dat lijkverbranding van overheidswege in geenerlei opzicht mag worden bevor derd. Door de openbare machten zullen mitsdien ook geen crematoria of colum baria mogen worden ingericht, noch zal voor deze inrichting of gebruik door haar subsidie mogen worden verleend of anderszins vergoeding gegeven ter wijl aschbijzetting in welken vorm ook op de openbare begraafplaatsen niet zal zjjn toegelaten. De voorstanders van lijkverbranding die met dit ontwerp het meest gebaat zijn omdat de verbranding nu wette lijk wordt gesanetionneerd, toonen zich weinig tevreden. Het Liberale Weekblad „De Vr ij - heid" noemt het wetsontwerp „te schriel" en meent dat „deze oplossing van het brandend vraagstuk der crema tie weinig of geen bevrediging zal qf» Vi pn Ir att J „Het Vaderland" (Lib.) ziet in dit ontwerp een beknotting van de vrijheid van den Nederlandschen bur ger. En het spreekt de hoop uit, dat de Nederlandsche volksvertegenwoordi ging „door een amendeering, welke cre- matoriumbouw voor den particulier vrij laat, de aschplaatsing op alle begraaf plaatsen toelaat, de testamentaire be schikking uit het ontwerp verwijdert, het volle ouderrecht over het minder jarige kind herstelt en dus van de raad pleging der kerkgenootschappen afziet, het ontwerp zal maken tot een alge meen bevredigende oplossing van een vraagstuk, dat reeds veel te lang de gemoederen heeft verontrust". Wij hopen op deze zaak nog nader terug te komen. Erkend kan worden dat de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Za ken niet sterk staan. Vooreerst omdat de verbranding zoo vele jaren oogluikend is toegestaan. Maar vooral, omdat de crematie hier, helaas! een wettelijken grondslag krijgt. Let op Zweden! Dat was jarenlang het slagwoord van de nationale ontwape- naars in ons land. Zweden, met zijn socialistische minis ters had immers de bewapening tot meer dan het uiterste beperkt. Eu als Zweden ontwapende, dan moest het hier hoewel de ligging van ons land toch altijd nog wat meer gevaar lijk was toch ook mogelijk zijn! Met een beroep op Zweden hebben de ontwapenaars zich in ons land dan ook tot het uiterste tegen elke versterking van de weermacht verzet. Let op Zweden! Het naburige Finland werd door den Russischen beer besprongen. En on danks de geweldige overmacht van het Sovjet-leger zou Finland stand hebben kunnen houden, als Zweden te hulp was gekomen. Maar Zweden weigerde! Niet omdat het niet sympathiek stond tegenover den Finschen nabuur. Niet omdat het niet besefte dat een overwinning door Rusland ook voor Zweden een ernstige bedreiging betee- kende. Zweden zou gaarne Finland en zich zelf hebben willen helpen, als het slechts gekund had. Maar het kon niet! En zoo moest het machteloos toezien, dat tenslotte Rusland zijn wil kon door zetten, dat Finland gekneveld werd en Zweden bedreigd. De ontwapenaars hadden hun werk goed gedaan! Let op Zweden! Gelukkig, dat er in de dagen waarin deze leuze opgeld deed, in ons land man nen aan het bewind waren, die inplaats van op Zweden te zien, in de eerste plaats gelet hebben op de noodzakelijk heid van een versterkte weermacht voor ons land. Als het gelukken mag ons land bui ten den oorlog te houden dan zal dat wij spreken naar den menschte dan ken zjjn aan het feit, dat mannen als Coljjn en Van Dijk, tégen den stroom in, hebben geworsteld voor de verbetering vhn leger en vloot. FINSCHE PARLEMENT RATIFI CEERT VERDRAG. Het Finsche parlement heeft gisteren nadat de zitting herhaaldelijk was on derbroken, het vredesverdrag met Sov jet-Rusland geratificeerd. De plaats van bijeenkomst van het parlement was geheim gehouden en pu bliek werd niet tot de zitting toegelaten. U. P. verneemt, dat de voorlezing der vredesvoorwaarden en het voorstel tot ratificatie leidden tot stormachtige debatten. Ten slotte is het verdrag geratificeerd met 145 tegen 3 stemmen. De landdag telt 200 leden. 52 leden waren dus absent of hebben zich van stemming onthouden. Nadat de regeering de motie ter rati ficatie had ingediend, heeft Ryti zich tot den Landdag gewend met de woor- den: „Voor het sluiten van vrede is dik wijls meer moed noodig, dan voor het voeren van oorlog". Over het aanbod van de geallieerden zei Ryti: „Wij zouden in den wereldoor log betrokken zijn geworden". De zitting duurde 2% uur. Bitter verwijt. Naar Havas uit Oslo meldt, heeft de voorzitter van den Finschen landdag, Hakkila, gisteravond een radio-rede ge houden, waarin hij o.m. het volgende verklaarde „De sympathie der geheele wereld staat aan onze zijde. Militaire hulp, die zoo belangrijk voor ons was, is niet ge komen. Wy hebben het smartelijke feit moeten beleven, dat Noorwegen en Zweden zich hebben bereid verklaard, om met de wa pens den doortocht door hun gebied te beletten aan de troepen, die ons hadden kunnen redden, teneinde zichzelf te be hoeden voor eenig gevaar, te worden meegesleept in een conflict. Men kan zich afvragen, waar de zoo vele malen geproclameerde eenheid der Scandinavische landen is." WAT FINLAND DE OORLOG KOSTTE De speciale correspondent van „Alle- handes" te Helsinki deelt mede, dat de oorlog aan Finland 2 milliard Zweedsche kronen kostte. De militaire uitgaven bedroegen een half milliard kronen; de bombardemen ten veroorzaakten een schade van meer dan een milliard kronen en bovendien werd nog veel verlies geboekt door ach teruitgang in den export, industrieele schade en het afstaan van gebieden. GEWELDIGE MOEILIJKHEDEN TE OVERWINNEN. De Finnen zullen in verband met den afstand van belangrijke gebieden aan de .Russen talrijke moeilijkheden moeten overwinnen. Zoo moeten 45.000 bewo ners van het gebied van Karelië naar het gebied van Nyland worden overge bracht. Men vraagt zich af, wat moet geschie den met de 85.000 inwoners van Sorta- vala, Wiborg en Kexholm, hoofdzakelijk bestaande uit arbeiders, handwerkslie den en kantoorbedienden. Als gevolg van het sluiten van den vrede zullen 600.000 personen geëvacu eerd moeten worden. Ook zal een groot deel van het vee geëvacueerd moeten wordeu, daar de boeren niet onder over- heersching der sovjets willen leven. Tenslotte zullen ook de Russische min derheden geëvacueerd moeten worden en in het bijzonder de monniken van het klooster van Valam, die eeuwenlang in Finland hebben gewoond. Van het schiereiland Hangoe zullen 2.000 personen naar het centrum van Finland worden overgebracht. Bijna een zesde van Finlands totale bevolking zal een nieuwe woonplaats moeten vinden en op het oogenblik is dan ook waarschijnlijk de grootste massa verhuizing van dezen tijd aan den gang. Volgens schattingen, die men te Stockholm hoort, zijn in totaal ongeveer 400.000 Finnen op weg naar hun nieuwe woonplaatsen. Te Wiborg hebben de laatste drie da gen groote groepen burgers alle waar devolle zaken, welke vervoerd konden worden, uit de stad verwijderd. De kosten van deze volksverhuizing zijn enorm. In de vroegte is gisteren het Finsche leger zijn aftocht begonnen uit de dui zenden schuilplaatsen, redoutes, onder steenen en groote pijnboomen verborgen loopgraven. De infanterie zal dagelijks minstens 7 km terugtrekken, zoolang de Russische opmarsch aanhoudt. Zooals bijna iedereen in Finland zullen ook de troepen met discipline het harde besluit der regeering aanvaarden. Het Finsche leger weet echter, dat het niet verslagen was, toen de vrede werd ge- teekend. Aan de troepen, die zich in Westelijke richting bewegen, gaat een stroom van vluchtelingen vooraf. Het Finsche leger zal niet worden ge demobiliseerd bij het bereiken van de nieuwe grenzen. Slechts enkele troepen- deelen zullen naar him haardsteden te- rugkeeren, de overigen zullen in dienst blijven, totdat het werk is voltooid, als voorzorgsmaatregel in verband met den huidigen politieken toestand in Europa. De uitputting der troepen, die zonder slaap gevochten hebben rond Wiborg en op de Karelische landengte, maakt de bezorgdheid van het Finsche opperbe vel nog zwaarder. Velen dezer soldaten zijn volstrekt niet in staat, om de 7 km per dag af te leggen, welke vereischt zijn door het te Moskou gesloten verdrag. Een officier, die terug gekeerd is van de Karelische landengte, gaf een be schrijving van de droeve ontdekking van 100 Finnen, die waren gaan rusten om van hun uitputting te bekomen, en die doodgevroren waren. WELLES WEDEROM TE ROME. Sumner Welles is gisteravond te Rome aangekomen. Hij zal Zaterdagochtend door den Ko ning en daarna door minister Ciano worden ontvangen. Des middags zal hij een bespreking met Mussolini hebben. Maandag zal de Paus den Amerikaan- schen onderminister in particuliere audiëntie ontvangen. Dinsdag vertrekt de Amerikaansche gast aan boord van de „Conté di Savoia" van Napels naar de Vereenigde Staten. ZES GROEPEN. Naar wij vernemen is bij ministerieels beschikking d.d. 11 Maart j.l. een bijzon dere regeling vastgesteld betreffende de periodieke verloven voor het Paaschfeest. I. De gewone periodieke verloven der gemobiliseerden (dus niet van de dienst plichtigen, die voor het volbrengen der eerste oefening en de militairen, die voor het volbrengen der eerste oefening doch langer dan vijf maanden in wer- kelijken dienst zijn), moeten zoodanig worden verleend, dat op 18 Maart na af loop van den dienst de laatste groep met periodiek verlof vertrekt, welke dus op 20 Maart per laatste reisgelegenheid naar de onderdeelen moet terugkeeren. In den tijd van 21 Maart 1940 tot en met 2 April wordt dezen militairen ver lof verleend: a. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 21, 22 en 23 Maart, vertrek 20 Maart, terugkeer 24 Maart per eerste reisgelegenheid; b. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 23, 24 en 25 Maart, vertrek 22 Maart, terugkeer 26 Maart per eerste reisgelegenheid; c. 1/6 van de sterkte van elk trospen- onderdeel op 25, 26 en 27 Maart, vertrak 24 Maart, terugkeer 28 Maart per eerste reisgelegenheid; d. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 27, 28 en 29 Maart, vertrek 26 Maart, terugkeer 30 Maart per eerste reisgelegenheid; e. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 29, 30, 31 Maart, vertrek 28 Maart, terugkeer 1 April per eerste reis gelegenheid; f. 1/6 van de sterkte van elk troepen onderdeel op 31 Maart, 1 en 2 April, ver trek 30 Maart, terugkeer 3 April per eerste reisgelegenheid; II. Aan militairen, die voor het vol brengen der eerste oefening korter dan vijf maanden in werkelijken dienst zijn: a. zooveel mogelijk aan allen perio diek verlof op 22, 23, 24 en 25 Maart, vertrek 21 Maart, terugkeer 25 Maart; b. aan de overigen, dat zijn de mili tairen, aan wie voor het vervullen van de onvermijdelijke diensten geen verlof als onder a. verleend kan worden, perio diek verlof op 16, 17, 18 en 19 Maart, ver trek 15 Maart, terugkeer 20 Maart per eerste reisgelegenheid. KOOPT RUSLAND WAPENS IN DUITSCHLAND? Uit zeer betrouwbare bron wordt ver nomen, dat op het oogenblik een groep Russische militairen en technici een on derzoek instelt naar de mogelijkheid, wapens uit Duitschland te koopen. Be vestigd wordt dat de opdrachten hoofd- zakelijk aan Krupp zouden worden ver strekt, maar enkele ook aan de Skoda- werken. Ook wordt vernomen, dat een groep luchtvaartdeskundigen van het Russi sche leger bezoeken aflegt aan de voor naamste Duitsche vliegtuigfabrieken. Wapen U tegen hel Bescherm Uw keel, luchtpijpen en longen, met antiseptische tegen koude vochtigheid en Infectie. Moor vraag naar de In Hollandsche doezen 6 SO cent. Binnenland. Opbrengst der Rijksmiddelen. Dr Coljjn te Londen. Paaschverlof voor gemobiliseerden. Buitenland. Finsch parlement ratificeert het verdrag met Rusland. Wat de oorlog aan Finland kostte, j De evacuatie in Finland. Sumner Welles te Rome, NOG RUIM ƒ3 MILLIOEN BOVEN DE RAMING. De Rijksmiddelen brachten in Fe bruari f 35.81 millioen op tegen f 34.83 millioen in Februari 1939 en f 37.54 mil lioen als 1/12 der raming. In de eerste twee maanden van 1940 bedroegen de totale ontvangsten f 78.62 millioen (v.j. 73.23 millioen) bij f76.08 millioen als 2/12 der raming. Wat de kohierbelasting betreft, was einde Februari in totaal f 49,87 millioen op kohier gebracht tegen f 43,95 einde Februari 1939. De rechten en boeten van zegel, en van registratie bleven belangrijk beneden de raming. Maar deze verliesposten werden meer dan goedgemaakt door de verhoogde op brengsten der accijnzen, met name van zout (f 207,000 meer dan in 1939), ge slacht (f225.000), wijn (f40.000), bier (f 80.000), en suiker (f 810.000 meer) en vooral ook de kleine millioen gulden, die de omzetbelasting in de afgelcopen maand opbracht, plus de f 480.000 extra voor tabak, nivelleerden deze grooce „verliesposten" weer. De loodsgelden gaven deze maand nog meer dan in de andere oorlogsmaanden een afspiegeling van den triesten toe stand in onze havens. Het vorige jaar brachten de loodsgelden in Februari f 70.000 op, doch de vorige maand I slechts f 20.060. GERUCHTEN EN TEGENSPRAKEN. De ontvangst van Dr H. Colijn door den Koning van Engeland, is oorzaak geworden van hernieuwde geruchten vol gens welke Dr Colijn daar zou vertoeven in verband met mogelijke vredesplannen, die hij met de Engelsche regeering zou hebben besproken. Deze gevolgtrekkingen moeten, naar men aan het „A1 g e m. H d b 1." mede deelt, als geheel onjuist worden be schouwd. Dr Colijn verblijft in Londen in zijn qualiteit van voorzitter der inter nationale economische commissie, welke onlangs in Den Haag vergaderde, en in verband waarmede hij ook kortgeleden in Genève en Parijs is geweest. Eveneens schijnt te moeten worden ontkend, dat Dr Colijn gedurende zijn verblijf te Londen in contact zou geweest zijn met den Amerikaanschen onder minister van buitenlandsche zaken, Sum ner Welles. Het Foreign Office, noch het Nederlandsche gezantschap geeft naar aanleiding van dr Colijns bezoek eeni- gerlei verklaring af. Wat het bezoek van Dr Colijn bij Ko ning George betreft, wordt opgemerkt dat de Koning zeer vaak in Londen vertoe vende buitenlandsche staatslieden pleegt te ontvangen. Men kan aannemen, dat Dr Colijn zich bij zijn bezoeken aan de hoofdsteden, waar ook de heer Sumner Welles, zich heeft opgehouden, niet beperkt heeft tot uitsluitend economische conferenties, over verlaging van tariefmuren, een onder werp dat hem, naar men weet, zoo nauw aan het hart ligt. Hij heeft zich, zoo valt aan te nemen, ook op de hoogte willen stellen van de politieke zijde van de oor logvoering. Daartoe heeft men hem in Londen alle gelegenheid gegeven, alweer onder de leuze, dat de Geallieerden niets te verbergen hebben. Wat de economische zijde van de en quête aangaat, heeft men Dr Colijn, naar wij uit de beste bron vernemen, dezelfde verklaringen gegeven als den heer Sum ner Welles en men kan gerust aanne men, dat daarbij ook te verstaan is ge geven, dat de Britsche regeering de over tuiging is toegedaan, dat afgerekend moet worden met de economische axio ma's van vóór den oorlog en dat men op zoek moet naar een nieuwe economische ordening op andere basis. De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp omtrent de herwaar deering van den goudvoorraad van de Nederlandsche Bank zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De leden van de N.S.B. lieten als naar gewoonte, verklaren dat zij tegen waren. DISTRIBUTIE VAN INGEVROREN VARKENS. Geen prijsopdrijving door vleesch- warenf abrikanten. Op schriftelijke vragen van het lid der Eerste Kamer den heer Maarsingh betreffende de distributie van ingevro ren varkens en betreffende prijsopdrij ving door vleeschwarenfabrikanten, heeft de minister van Economische Zaken als volgt geantwoord:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1