atenM Uit de Provincie Kerknieuws Leestafel Gemengd Nieuws Laatste Berichten Afd. Alg. leden Kring Wes telijk Zuid-Beveland der Z.L.M. Dr ColIJn naar Londen. De collecten voor Finland. GOES. vero«!tead du- Gsdk-tsAa de ambassadeur Kennedy. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN Na het in renaissance-stijl gebouwde raadhuis, dat uit het jaar 1621 dateert en door Prins Maurite aan de burgerij van KJundert werd geschonken, te heb ben bezichtigd, heeft de Prins zijn tocht naar Willemstad voortgezet. PRINS BERNHARD BEZOEKT FAMILIE SLACHTOFFERS ONGELUK „O 11". Tijdens zijn verblijf te Hellevoetsluis. Prins Bernhard heeft gisteren de stel lingen in de omgeving van Hellevoetsluis bezichtigd. De Prins gaf den wensch te kennen om zijn deelneming te gaan betuigen bij het sterfhuis van den sergeant G. L. Logmans te Nieuw Helvoet. Hier heeft de Prins ongeveer tien minuten doorge bracht en zich onderhouden met de we duwe en de ouders van 't slachtoffer van het ongeluk met de O 11. De burgemeester was ook by dit be zoek tegenwoordig en heeft den Prins uitgeleide gedaan. Dit bezoek is door de betrokkenen en de bevolking buitengewoon op prys ge steld. Later heeft Prins Bernhard zich naar Hellevoetsluis begeven. HET LOODGIETERS- EN FITTERS- BEDRIJF. Een duurtebijslag in verband met het indexcijfer. De bond van loodgieters en fitterspa- troons in Nederland (B.L.F.N.) en de Ned. R.K. Bond van Loodgieters- en Fit- terspatroons en Verwarmingsinstalla teurs hebben de bestaande landelijke col lectieve arbeidsovereenkomst opnieuw voor een jaar met de 3 metaalbewerkers bonden afgesloten. In deze nieuwe L.C.A., die loopt tot en met 28 Febr. 1941, is een artikel inzake het verleenen van duurtebyslag opgeno men. De bijslag bedraagt 4 pet. voor elke 7 volle punten, waarmede het indxeijfer van de totale kosten van het levenson derhoud voor arbeidersgezinnen, bere kend door het bureau van de statistiek van de gemeente Amsterdam, op den grondslag van de jaren 1911 tot en met 1913, mocht zijn gestegen in vergelijking met Augustus 1939. Bij verlaging van het indexcyfer vervalt de duurtebijslag op dezelfde wijze en krachtens dezelfde berekening als hij is verleend. HET DREIGENDE CONFLICT IN DE ELECTROTECHNISCHE VAKKEN OPGELOST. De gecombineerde ledenvergadering van de afdeelingen Amsterdam van de Nederl. vereen, van electroteehnische werkgevers en den R.K. nationalen bond van electroteehnische werkgevers St. Anthonius heeft gisteravond besloten het advies van den rijksbemiddelaar ter overbrugging van het gerezen geschil in zake het verleenen van een duurtebijslag op de nu geldende loonen op te volgen. Uitgaande van het indexcyfer over Augustus 1939, t.w. 136V2. zal bij een stijging van het indexcijfer tot 150, neer komend op een stijging van 10 pet. van de kosten van levensonderhoud, een duurtebijslag van 6 pet. worden gegeven. By elke verdere styging van 7 punten van het indexcijfer (ca. 5 pet.) wordt een verdere duurtebyslag van 4 pet. ver leend. RADIOTELEFOON VERKEER MET NED.-INDIë IN FEBRUARI. In Febr. j.l. werden in het radiotele- foonverkeer met Ned. Indië in totaal 1540 gesprekken gevoerd (Febr. 1939: 784). Hiervan werden in Nederland 516 en 1024 in Indië aangevraagd. Van de in Nederland aangevraagde gesprekken waren 423 gewone en 93 goedkoope familiegesprekken. Voor de in Indië aangevraagde gesprekken be droegen deze aantallen resp. 705 en 319. Voorts kwamen 49 verzamelgesprek- ken tot stand, van welke 12 in Neder land en 37 in Indië werden gevoerd. HERKENNINGSTEEKEN ONBEZOL DIGDE RIJKSVELDWACHTERS. De Minister van Justitie heeft als herkenningsteeken van de onbezoldigde Rijksveldwachters, die deel uitmaken van de Rijkspolitiereserve, vastgesteld een armband van hard blauwe kleur ter breedte van 11 cm., waarop in zwart het Rijkswapen met daarin in zwarte letters het woord „Rijkspolitie". De band wordt gedragen om den linkerbovenarm. Dr Coljjn zal vandaag vergezeld van den heer Pelt, de perschef van het Vol- kenbondcsecretariaat, voor eer. dag of twee te Londen aankomen. Zyn reis loopt van Genève via Parijs, waar hij, zooals bekend, een paar dagen heeft vertoefd Het bezoek aan Londen houdt verband met den voorbereidenden arbeid voor het Organisatiecomité. Soep van VOllïjpB tomaten! Tomatensoep gemaakt van volrijp geplukte tomaten. Een rijkdom aan gezondheid en genot. Voedzaam en heerlijk van smaak 1 Ook vegetarisch en ritueel verkrijgbaar. ieuwe toé weer èete 'ËÊmmmm, Heinkenszand f 286. Domburg f 171.25 -f- 425 kleeding- stukken. Provinciale Griffie. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot klerk ter Provinciale Griffie, J. van den Ende te Middelburg, thans tijdelijk ter Griffie werkzaam. DE KLOMPEN-INDUSTRIE IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Geen extra-winst. Door den strengen winter was het voor de klompenfabrieken onmogelijk om op normaal peil te draaien. Door de hardheid van het hout liep men het risi co dat de machines vernield werden. Daar het klompenverbruik door het gure weer echter toenam, werd de vraag groo- ter. Daardoor steeg de klompenprijs met plm. f 4,De boomprijs nam evenwel ook met dit bedrag toe. Wat de fabri kant aan den eenen kant won, moest hij aan de andere zijde weer uitgeven. Als we nu nog weten, dat de loonen verhoogd werden, blijkt overduidelijk, dat in dezen tak van bedryf geen extra winst meer behaald wordt, maar dat het tegendeel waar is. Het handwerk, dat vroeger overal een grooten bloei kende, kan niet concurreeren tegen de machi nes. Het gevolg is, dat dit hoe langer hoe meer verdwijnt. Commissie tot wering van schoolverzuim. Voor de benoeming tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden aanbevolen: vac. wijlen G. E. F. M. Geijsen, 1. M. F. Goedemondt, 2. P. A. Pennings. Vac. J. Ruisaard (aftr.): 1. J. Ruisaard, 2. M. G. v. d. Ende. Vac. A. A. Nederhand (aftr.): 1. A. A. Nederhand, 2. W. C. Geuze. Vac. F. van Zee (aftr.): 1. F. van Zee, 2. J. de Jonge. Vac. J. de Kruijter (aftr., wenscht niet voor herbenoeming in aanmerking te komen): 1. J. Hollestelle, 2. J. Duvekot. Vac. A. Cappon (heeft als lid der Com- Sumner Welles (rechts) werd by zyn aankomst per vliegtuig in Engeland missie ontslag genomen): 1. G. M. den Herder, 2. P. van 't Sant. Vac. H. C. van Krieken (aftr.): 1. H. C. van Krieken, 2. H. M. Kramer. Rijks LandbouwwinterschooL De overdracht van het nieuw gebouwde gedeelte der Rijkslandbouwwinterschoo. zal op Woensdag 27 Maart a.s. des na middags te 1.30 uur in het gebouw dier school plaats hebben. Tevens zal dan door de Vereeniging van Oudleerlingen der R.L.W.S. het gebrandschilderde raam worden aangeboden. Kruiningen. Maandagavond vergaderde de Coöp. Boerenleenbank „Kruiningen"' in Hotel „Korenbeurs". Voorzitter dhr A. v. Hootegem. Uit de rekening 1939 van den kassier, dhr J. H. J. Poleij, bleek, dat deze sloot met een eindbedrag van f 1002756.75, terwijl de balans een winst voor 1939 aanwijst van f2783.34. Het aan tal leden bedraagt thans 334. Als lid van het bestuur werd wegens periodieke af treding herkozen dhr Jan Polderman met 234 stemmen. Dhr P. Karelse werd her kozen als lid van den Raad van toezicht met 239 stemmen. Aagtekerke. Het alhier opgerichte da mescomité voor Finland, waarin zitting hadden genomen mevr. Bosselaar, mevr. Panhuise, mevr. Birza, en de dames N. de Visser, I. Westerbeke, L. de Visser Wd., E. de Visser, Joh. de Hollander en L. de Visser Ld. verzamelden de som van f 203,05 en 50 kleedingstukken. De voorzitster, mevr. Bosselaar, bracht dank aan alle ingezetenen voor hun spontane bijdragen, en dankte ver volgens de leden van het dames-comité voor de gedane werkzaamheden. Het is voor een kleine gemeente als deze een mooi succes. Biggekerke. Maandagavond hield on der leiding van den voorzitter, dhr M. Houterman, de afd. van den C.B.T.B. haar jaarvergadering, welke slecht be zocht was. Uit het jaarverslag van den secr.-penningm. dhr C. Polderman bleek, da? het ledental 31 bedraagt. Van de coöp. „Eiland Walcheren" werd betrok ken voor een bedrag van f 3863,65. De ontvangsten waren f 178,23, de uitgaven f 199,54, nadeelig slot f 21,31. Door dhr P. Polderman werd verslag uitgebracht van de laatst gehouden kringvergade ring. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Velp, J. J. F. Franck, Evang. pred. te Zuizum. Naar Wolvega, A. D. Wumker te Burgwerd. Geref. Kerken. Tweetal te Harlingen, M. Wilschut te Oosternijkerk en D. A. Zijlstra te Nieuw- Beets. Beroepen te Maartensdijk, L. Doekes, cand. te Den Helder. Te Hey-Tuindorp, R. de Vries, cand. te Grootegast. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Rijnsburg, S. van der Mo len te Rotterdam en J. G. van Minnen te Huizen. Bevestiging en intrede. In een overvol kerkgebouw is Zondag j.l. Ds Renting bevestigd als predikant der Ned. Herv. Kerk te Heinkenszand door Ds Visschers, Directeur der Doe- tinchemsche Inrichting, die als tekst ge kozen had: „Paulus, een dienstknecht van Jezus Christus, een geroepen apos tel, afgezonderd tot het Evangelie Gods (Rom. 1:11). Spr. bepaalde de aandacht der gemeente bij het ambt van voorgan ger en splitste daarbij het ambt in drie begrippen: dienstknecht, apostel en evangelieverkondiger. Na de predikatie vond de inzegening plaats, waarbij de gemeente den nieuwen leeraar staande de bekende zegenbede uit Psalm 134 toe zong. Na deze plechtigheid wensche de be vestiger Ds Renting en zijn echtgenoote van harte geluk met hun eerste gemeente en sprak de hoop uit, dat zij met vreug de hierin werkzaam mogen zijn. In den namiddagdienst verbond Ds Renting zich aan de gemeente, waartoe hij als tekst gekozen had: „Wij prediken niet onszelven, maar Christus Jezus, den Heere, en onszelven, dat wij uwe die naars zijn om Jezus' wil" (2 Cor. 4:5). Na de predikatie richtte spr. zich tot den burgemeester van Heinkenszand, wien hij dank bracht voor zijn tegen woordigheid, waarbij hij de hoop uit sprak op een goede samenwerking. Ook werden woorden van dank gericht tot den bevestiger voor de vriendschap die hij steeds ondervonden heeft en omdat hij hem steeds met raad en daad heeft bygestaan. Mede namens den Kerkeraad en de gemeente bracht Ds Renting den dank over aan Ds Wagner voor het werk, dat hy tydens de vacature voor de gemeente heeft gedaan. Vervolgens richtte hy zich tot de col lega's uit de omgeving, tot den kerke raad en de kerkvoogdy, met welke colle ges hy goede samenwerking hoopt te hebben, tot organist en koster alsmede tot alle gemeenteleden, op wier steun hy rekent. Ds Wagner riep den nieuwen leeraar namens kerkeraad en gemeente een har telijk welkom toe. Staande werd daarna den nieuwen pre dikant toegezongen de bekende zegenbe de uit Psalm 134. Ook des middags was het kerkgebouw geheel gevuld, Eenovergang. Ds P. Westerlo, voorh. pred. by de Geref. Kerk van The- singe, heeft de gemeenschap met de Ge ref. Kerken verbroken en heeft zich aan gesloten bij de Chr. Geref. Gemeente te Groningen. Hy is daarin gevolgd door 67 belydende leden met 49 gedoopte kin deren, benevens 13 doopleden. Leidraad voor Antirevolutionair Ge meentebeleid, door Dr J. W. Noteboom. Uitgave J. H. Kok te Kampen; Dr Noteboom, de deskundige en altijd bereidwillige directeur van de Dr Kuy- perstichting, heeft in den loop der jaren tallooze gemeentebestuurders en ande ren met zijn adviezen gediend. In parti culiere brieven, in zyn Adviezenrubriek in „Antirevolutionaire Staatkunde", in zijn in 1928 verschenen „Antirevolutio naire Gemeentepolitiek". Ter aanvulling en herziening van dit boek, noodzakelijk geworden door tal van veranderingen zoowel in wetgeving als practyk, is thans een supplement ver schenen. Bij de samenstelling van dit ge schrift is er naar gestreefd, dit werk zoo in te richten, dat het ook zonder raad pleging van het bo'ek, waarvan het een supplement vormt, kan worden benut. Dit was mogelyk, omdat de in dit boek verwerkte gegevens worden verstrekt als een toelichting bij het schema-ge meenteprogram, hetwelk in het in 1928 verschenen werk werd opgenomen. Eerst wordt dus telkens een artikel van bedoeld schema afgedrukt en daarop volgt dan een min of meer uitvoerige toelichting. Op deze wyze is het naslaan wel zeer vergemakkelykt. Wij zullen ons wel niet vergissen als we zeggen, dat de verschijning van dit werkje door tal van A.R. gemeentebe stuurders en anderen die in de gemeen tepolitiek belang stellen, met vreugde zal worden begroet en dat het met yver zal worden bestudeerd. Op allerlei vragen zoowel van princi- pieelen als van practischen aard wordt hier een antwoord gegeven. Aan de behandeling van het schema- gemeenteprogram gaat vooraf een inlei ding waarin enkele opmerkingen worden gemaakt met betrekking tot de lectuur over gemeentepolitiek en gemeenterecht, de gemeenteraadsverkiezingen en de be- teekenis van een A.R. gemeenteprogram. NEDERLANDER IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Hij ging even voor een informatie naar het Duitsche grenskantoor. Men schrijft uit Roermond: De heer Aug. Sanders, onderwijzer aan de bijz. jongensschool op Maria-Hoop (gem. Echt), die Vrijdagavond een bood schap ging doen aan het Duitsche grens kantoor te Echterbosch, is op last van de Duitsche staatspolitie gearresteerd en naar Aken overgebracht en tot nog toe niet teruggekeerd. De heer S. ging geregeld aan het Duitsche grenskantoor te Echterbosch over de grens. Zondag zou hij naar een collega te Heinsberg gaan en wilde een half pond koffie voor hem meebrengen. Daar de heer S. de zekerheid wilde hebben, dat de bestaande bepaling voor het grens- vervoer inmiddels niet was gewijzigd, reed hij Vrijdag tegen den avond even met de fiets naar het grenskantoor, in gezelschap van zijn 14-jarig zoontje Frans, dat te Waldfeucht den tandarts moest bezoeken. Toen vader en zoon de grens overgingen, reed de jongen Wald feucht in en zijn vader stapte aan het kantoor af. Hierna heeft de knaap zijn vader niet meer teruggezien. Aan het grenskantoor stapte een Duit sche kommies op den jongen toe met de mededeeling, dat hij vaders fiets maar mee naar huis moest nemen, omdat va der met een auto naar Heinsberg was en dien avond en ook 's nachts niet terug zou komen. Toen de jongen met deze boodschap thuis kwam, stelde mevrouw S. zich ge rust met de gedachte, dat hij wellicht aan het kantoor kennissen uit Heinsberg had getroffen. Zaterdagmorgen keerde de heer S. ech ter niet terug en toen liet -zijn vrouw aan de Duitsche kommiezen vragen, wat haar man eigenlijk precies voor' een boodschap had achtergelaten. Tot groote verbazing en schrik krees men toen te hooren, dat de heer S. on last van de Gestapo was gearresteerd ei! per auto naar Heinsberg was overga bracht. De kommiezen konden geen en. kele verklaring voor deze onverwachte arrestatie geven. De familie Sanders heeft zich Zaten dagmorgen gewend tot den burgemeester van Echt, die onmiddellijk het Departe ment van Buitenlandsche Zaken in Den Haag telefonisch uitvoerig op de hoogte heeft gesteld. Van eenig resultaat van deze bemiddeling is tot nog toe niets bekend. Belgisch jachttoestel neergestort. Aan de Belgische kust is een jachtvliegtuig tijdens schietoefe ningen nabij Ostende neergestort. Het vliegtuig vloog in brand. De sergeant die het jachtvliegtuig bestuurde, is in de vlammen omgekomen. Deze kring hield heden te G o e s on der leiding van den heer Jac. Klompe zijn jaarvergadering. De voorzitter herdacht het overleden bestuurslid den heer J. J. Mol. Spr. betreurde het, dat de opkomst der leden niet grooter was. Wel sprak hy zijn blijdschap er over uit, dat in deze omgeving verschillende nieuwe afdee lingen der Z. L. M. zyn opgericht. Over den oogst 1939 mogen we, door- eengenomen, tevreden zijn. De belooning en waardeering van den landbouw liet echter veel te wenschen over. Spr. riep de aanwezigen toe: Steunt de Z. L. M. Spr. juichte het toe, dat het Dag. Be stuur der Z. L. M. de alg. vergadering vervroegde en deze in het teeken zette van de tegenwoordige omstandigheden, Men spreekt tegenwoordig weer meer over waardeering van den landbouw, maar dit deed men 20 jaar geleden ook, en hoe spoedig is daarin verandering gekomen. Daarom is een krachtige orga nisatie noodig. Besloten werd f 10 bij te dragen oor het uitgeven van enkele studiewerkjes over paardenvoedering door Ir C. Zwa german en eenzelfde bedrag aan het Jan Smid-fonds. De rekening, uitgebracht door den heer J. M. Slegt, wijst aan in ontvangst f 1712,99V2. uitgaaf f 1191,76, goed slot f 521,23^2 (vorig jaar f 480,43). Ze werd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat nieuw afdeelingen der Z. L. M. zijn opgericht te Oudelande, NieuwdorpLewedorp en Nisse. Besloten werd, de contributie voor 1940 van de leden, die naar deze afdee lingen zijn overgegaan, over te dragen aan deze nieuwe afdeelingen. Verder om f 1 per lid bij te dragen aan deze nieuwe afdeelingen, teneinde deze op gang te helpen. Deze bijdrage betreft alleen hen, die per 31 Dec. 1939 lid der Z.L.M. waren. Het gaat hier waarschijnlijk om onge veer 60 leden, die overgaan. De begrooting voor 1940 werd vastge steld met een tekort van f 20. Wegens het overlijden van den heer J. J. Mol en wegens het overgaan naar de nieuwe afdeelingen van de heeren A. J. van Dijke, Jac. Klompe en Jac. van t Westeinde werden tot bestuursleden ge kozen de heeren W. A. Mol J.Jz., J- Jonge, J. v. Iwaarden en J. Steketee. De heer Slegt bracht de aftredende heeren dank voor alles, wat zij voor de afdeeling hebben gedaan. Bij de rondvraag besprak de heer Koert den bietenprijs. Deze is volgens Spr. te laag, vooral voor de klemland bouwers. Spr. acht het noodig nogmaals op verhooging aan te dringen. De groote boeren, die aandeelen hebben, komen be langrijk hooger. Ook de klein-landbou- wers moeten wat bieten zaaien voor de vruchtwisseling, enz. De v o o r z. deelde mede, dat de drie centrale landbouw-organisaties een bietenprijs van f 14,noodig achtten. Daarna betoogde echter de voorzitter Diplomaten op reis. Von Ribbentrop, de Duitsche minister van Buitenland30'* Zaken, in gezelschap van graaf Ciaao by zyn aankomst te Rome-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2