kleinen Motorrijwielbouw Dagblad voor de Provincie Zeeland Een ommekeer in den EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws Binnenland DINSDAG 12 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 137 De Russlsch-Finsche besprekingen - Vanmorgen de beslissing? - De strijd om Wiborg - Cham berlain over hulp aan Finland - De reis van Von Ribbentrop naar Rome - Duitschland en de neutrale scheepvaart. De strijd om Wiborg. Indien Finland bijstand vragen zou Von Ribbentrop opnieuw bij Mussolini. D. K. W. 125 c. c. f 275— 100 - 245.— C. DE LEEUW-Tel. 669 n Ideaal Laxeermiddel FOSTERs MAAGPILLEN Duitschland en de neutrale scheepvaart. Instelling van een Leening- fonds. Prins Bernhard bezoekt Klundert. Uitgave: N. V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Weeksbonsesteaiea voor Mïédeünjrg Goes en Vïisshigen i 0.20 Losse au suseer» 5 cent AdvertentSës Vi sssA per ..-sgsS I^exswS» weftiwfeeHn;-.^ 4» e$a* jre* -*#1 Kiekt? Advr?rt®sf:ïi? &ise5Efs. VrJJAtge w Zaterdags f0.75 bi| vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Men verwacht te Stockholm, dat van morgen vroeg een beslissing zal vallen in de vredesonderhandelingen te Moskou. De Finsche delegatie is te 14 uur gis teren opnieuw door Molotof ontvangen. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron is men nog niet tot overeenstem ming gekomen en is nog geen enkel be sluit genomen. De kansen van oorlog en vrede staan gelijk. Volgens hardnekkige geruchten wor den de neteligste vraagstukken gevormd door den spoorweg van Wiborg naar de Russische grens, het toekomstige mili taire en politieke regime in Finland en bet probleem van 't schiereiland Hangö. Wat er van zij, men is er te Helsinki van overtuigd, dat de besprekingen dra een einde zullen nemen en dat men spoe dig over het resultaat dezer „vredes conferentie" zal worden ingelicht. Geest driftig is de bevolking in ieder geval over de mededeelingén der regeering no pens de onderhandelingen te Moskou niet gestemd. GEWIJZIGDE RUSSISCHE VOOR WAARDEN? Volgens betrouwbare te Parijs ont vangen inlichtingen zou de Sovjet-regee ring de aan Finland bij het begin der loopende onderhandelingen aangeboden vredesvoorwaarden aanzienlijk gewij zigd hebben. Verklaard wordt, dat Moskou zijn eisch inzake den afstand van Wiborg en Petsamo zou hebben-laten vallen en er in toegestemd zou hebben zekere deelen van de Mannerheimlinie in Finsche han den te laten. De berichten over de kansen der Rus sisch-Finsche vredespoging blijven ver ward en tegenstrijdig. Een mededeeling uit Helsinki, volgens welke de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Finschen rijkdsdag ac- coord zou gaan met de Russische vredes voorwaarden, werd door de Finsche lega tie te Stockholm ontkend. Een zeer strenge censuur is thans in Finland ingesteld en bekend is gemaakt, dat verbindingen kunnen verbroken wor den, zelfs wanneer berichten uit het bui tenland naar Finland worden door gegeven. Er wordt niet geduld, dat ook maar één woord over de in de geruchten vermelde vredesvoorwaarden uit Fin land uitlekt. In een telefonisch onderhoud uit Hel sinki met een vertegenwoordiger van U.P. te Stockholm, sprak de Finsche minister van buitenlandsche' zaken, Tan ner, nogmaals tegen, dat de Finsche gedelegeerden reeds uit Moskou naar Helsinki onderweg zijn. De delegatie was gisteravond naar hij mededeelde nog te Moskou. Tanner verklaarde, dat de strijd aan het front aan alle fronten zou worden voortgezet, indien ,de Russische voor waarden onaannemelijk waren. Men gevoelt er na een heldhaftigen strijd van drie maanden weinig voor zich over te geven aan den erfvijand en aan het bolsjewisme. GERINGE VORDERINGEN DER RUSSEN. Het Finsche legerbericht luidt: „Op het ijs van de Finsche Golf zijn kleine Russische afdeelingen opgerukt, doch zij hebben zich later teruggetrokken. De vijand heeft zijn aanvallen op de kust van de baai van Wiborg voortgezet en op enkele punten maakte hij onbelang rijke vorderingen. Een vijandelijke aanval in de richting van Paakala en Pollokkala is door de Finsche artillerie tot staan gebracht, evenals een aanval bij de Taipale. In het Noord-Westen van het Ladoga- ffleer heeft de vijand, na krachtige artil lerie-voorbereiding, een eiland van de Fitkaeranta-archipel bezet. De vijand verloor meer dan 2000 dooden. Vijande lijke aanvallen in de richting van Kuhmo en Salla zijn afgeslagen. De Finsche luchtmacht bombardeerde vijandelijke concentratiepunten en for maties en achtervolgde de Russische borgP6n °P hSt Van de baai van Wi" Aan het oorlogstooneel vertoonde de Russische luchtmacht in vergelijking met den vorigen dag een groote bedrijvig heid. Zondag werden steden in Oost-Finland gebombardeerd. GEALLIEERDEN ZOUDEN ONVERWIJLD HULP BIEDEN. Gistermiddag heeft Chamberlain in het Lagerhuis de volgende verklaring af gelegd: „Het huis zal er zich van bewust zijn, dat zoowel de Fransche als de Britsclie regeering materieelen bijstand heeft ge zonden en nog zendt aan Finland. Dit is van aanzienlijke waarde geweest voor de Finsche strijdkrachten. Gelijk de Engelsche err de Fransche regeering reeds ter kennis hebben ge bracht van de Finsche regeering, zijn zij bereid, om in antwoord op een beroep op verdere hulp onmiddellijk en gezamenlijk over te gaan tot hulp aan Finland met gebruikmaking van alle tot haar beschik king staande hulpbronnen". Na deze verklaring van den minister president vroeg Attlee inlichtingen over een mogelijke regeling van het conflict. Chamberlain antwoordde: „Ik vrees, dat ik niet beschik over voldoende be trouwbare gegevens om op dit oogenblik over dat onderwerp het huis in te lich ten". Maxton, van de onafhankelijke arbei derspartij, vroeg: „Is het niet waar, dat de eerste minister en de Britsche regee ring het verzoek hebben ontvangen, om in deze zaak te bemiddelen?" Chamberlain antwoordde: „Het zou onjuist zijn te zeggen, dat de Britsche regeering het verzoek had ontvangen om te bemiddelen. Er was echter een ge legenheid, toen de Sovjet-ambassadeur zekere voorwaarden noemde, welke zijn regeering bereid zou zijn aan Finland aan te bieden. De Britsche regeering achtte zich niet in staat, die voorwaarden door te geven aan Finland". (Toejuichingen.) Sloan, van de oppositioneele labour- partij, vroeg: „Zal de Britsche regeering troepen naar Finland zenden, zoo ja, is zij bereid, de neutraliteit van Noorwegen daarbij te schenden?" Chamberlain zeide: „Ik kan niets toe voegen aan de verklaring die ik reeds heb afgelegd". FINLAND HEEFT NOG GEEN HULP GEVRAAGD. Downingstreet heeft een verklaring uitgegeven van den volgenden inhoud „Aangezien er misverstand schijnt te bestaan omtrent het antwoord, dat door den eersten minister heden is gegeven op een vraag van Attlee in het Lagerhuis over hulp der geallieerden aan Finland, wenscht de eerste minister het duidelijk te maken, dat nog geen be roep op verdere hulp van de Finsche regeering is ontvange n". ITALIË EN FINLAND. „Berlingske" verneemt van betrouw bare zijde uit Stockholm, dat ook Italië wellicht Finland's integriteit zal garan deeren, zulks in samenwerking met Duitschland. Dit zou een van de voor naamste oogmerken van Ribbentrop's bezoek aan Rome zijn. De diplomatieke redacteur van het Italiaansche agentschap Stefani schrijft: Over de Finsch-Russische vredeson derhandelingen heeft men nog geen af doende inlichtingen. Finland schijnt ge neigd te praten over een redelijken vre de, welke zijn onafhankelijkheid niet in gevaar zou brengen. In hoofdzaak zou het er om gaan, om eenig grondgebied te offeren met behoud van de vrijheid des lands. Een dergelijke oplossing zou met voldoening kunnen worden ontvangen, daar de Finsche op offering een ramp zou verhinderen. De oorlog zou dan niet uitgebreid worden over Scandinavië. Het is duidelijk, dat Finland zijn verzet niet eeuwig voort zetten kan. Rusland beschikt over veel grooter re serves en indien de oorlog moest voort duren zou hij kunnen eindigen met een Finsche nederlaag. De buitenlandsche vrijwilligers zjjn niet talrijker dan 10.000 en dat aantal compenseert de geleden verliezen slechts voor een klein deel. Overigens hebben de Westelijke mo gendheden tot nu toe nog geen vaste houding aangenomen tegenover Rusland, terwijl zij direct op Finsch gebied zou den hebben kunnen intervenieeren. Haar aandrang, dwars door Zweden en Noor wegen te willen optreden, wijst integen deel op de neiging, het conflict uit te breiden voor bedoelingen, die niet juist die der Finnen zijn. De Duitsche minister van buitenland sche zaken, Von Ribbentrop, heeft gis termiddag om half vijf een onderhoud van een half uur gehad met zijn Italiaan- schen ambtgenoot Ciano. Vervolgens begaven beide heeren zich naar het Palazzo Venezia, waar Von Ribbentrop om vijf uur ontvangen werd door Mussolini. Het onderhoud tusschen Von Ribben trop en den duce, waarbij ook Ciano en de Duitsche ambassadeur, Von Macken- sen tegenwoordig waren, duurde een uur en twintig minuten. Omtrent de gevoerde besprekingen is het volgende officieele communiqué ge publiceerd „In tegenwoordigheid van graaf Ciano en van den Duitschen ambassadeur 4von Mackensen heeft de duce den rijksminis ter van buitenlandsche zaken, von Rib bentrop ontvangen en gedurende ander half uur met hem een hartelijk onder houd gehad. De besprekingen tusschen den duce en von Ribbentrob hadden ten doel den in ternationaleen toestand te onderzoeken en verliepen in den geest en binnen het kader van het alliantie-verdrag en de accoorden, welke tusschen Italië en Duitschland bestaan." Om tien minuten vóór half tien is von Ribbentrop weer uit de Italiaansche hoofdstad vertrokken. De audiëntie van von Ribbentrop bij koning Victor Emmanuel heeft, naar Havas nog weet te melden, te Rome le vendige verrassing gewekt, omdat zij niet op het programma voorkwam. Hoewel het gewoon is, dat een buiten landsche minister bij zijn bezoek aan de hoofdstad door het staatshoofd wordt ontvangen, hecht men in zekere kringen aan deze audiëntie een speciale beteeke- nis. Volgens sommigen moet zij demon- streeren, dat bij kroon en regeering ten' aanzien van den internationalen toe stand volstrekte eensgezindheid bestaat. HET RESULTAAT VAN DE REIS. Het Alg. Hbld. meent, dat het doel van von Ribbentrops reis vooral ge weest is Mussolinie nog meer te overtui gen van de noodzakelijkheid dat er tus schen Finland en Rusland een vrede tot stand komt, wat gepaard kan gaan met pogingen om de verhouding tusschen Rusland en Italië te verbeteren. Dat Voor de 100 o.c. noteeren wij een specialen prijs. Vraag eens aan? VLISS.STRAAT MIDDELBURG Duitschland aan den vrede in N.-O. Eu ropa zeer veel gelegen is, is zonder meer duidelijk wanneer men denkt aan de be dreiging van de Russische petroleum- bronnen door het leger van Weygand. Onze indruk omtrent de resultaten van het bezoek is deze, dat von Ribben trop wel heeft bereikt dat er een geringe zwenking is opgetreden in de Italiaan sche gevoelens ten aanzien van het Rus sisch-Finsche vraagstuk, doch dat men zich ten zeerste zou vergissen, wanneer men zou meenen dat de Italiaansche hou ding ten aanzien van den oorlog in West-Europa door het bezoek eenige wij ziging heeft ondergaan. Eigenaardiger nog dan het bezoek van Von Ribbentrop aan Italië is zijn bezoek aan den Paus. Sedert 1934 is geen Duit sche minister meer in het Vaticaansche paleis officieel ontvangen. De „Osservatore Romano" bevat geen woord meer dan strikt noodzakelijk is. Over het gesprek met den Paus lezen wtf alleen: „De pauselijke audiëntie be gon om 11 uur en heeft langer dan één uur geduurd. Na afloop ervan heeft Z.E. de minister aan Zijne Heiligheid de per sonen van zijn gevolg voorgesteld." Geen woord dus over het feit of het onderhoud al dan niet hartelijk is ge weest. Uit dit koele bericht krijgt men wel den indruk, dat het onderhoud voor den Duitschen minister vrij pijnlijk ge weest zal zijn en dat de Paus niet zal hebben nagelaten te wijzen op de moei lijke tijden, die de R.K. Kerk doorpiaakt in Duitschland en vooral op het lot der Poolsche R.Katholieken, dat hem zoo na aan het hart gaat. WAT TUSSCHEN DEN PAUS EN VON RIBBENTROP IS BESPROKEN. In een bericht getiteld: „De paus spreekt openhartig tot von Ribbentrop", Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Weer een Nederlandsch schip vergaan. Nieuwe steunmaatregelen voor de vee houderij. De herwaardeering van den goudvoor raad. Buitenland. Vandaag beslissing in den Russisch- Finschen oorlog? De strijd om Wiborg. Chamberlain over Finland. De reis van Von Ribbentrop naar Rome. Duitschland en de scheepvaart der neu tralen. vormen Foster's Maagpillen, doordat zij zoo zacht en toch zoo afdoend werken. Geen 'last meer van verstopping en slechte spijs- vertering, of van do eruit voortkomende hoofdpijn, humeurigheid, lusteloosheid, maag- stoornissen, enz. Aiom verkrijgbaar a f 0.65 v geeft de Romeinsche correspondent van de Times de punten weer die volgens me dedeeling van geloofwaardige zijde tij dens dit onderhoud tusschen den Paus en den Duitschen Minister zouden zijn besproken. Von Ribbentrop zou den Paus geen uitgewerkt plan hebben voorgelegd, doch hebben verklaard dat Duitschland den oorlog niet heeft gewild en den Paus hebben gevraagd of hij bei-eid zou zijn steun te verleenen aan een vredesplan. De Paus zou hem te verstaan hebben gegeven dat hij slechts steun zou geven aan vredesvoorstellen, op voorwaarde dat deze niet in strijd zouden zijn met de 5 punten omschreven in zijn Kersttoe spraak voor het college van kardinalen. Een vertegenwoordiger van de Noor- sche reedersvereeniging heeft een be zoek aan Duitschland gebracht om zich te vergewissen van de instructies, die de Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht ontvangen hebben ten aanzien van de maatregelen tegen Noorsche en andere neutrale schepen. Hij heeft thans door bemiddeling van )de Duitsche legatie te Oslo een schrif telijk antwoord gekregen, waarin ge zegd wordt, dat de Duitsche strijd krachten gemachtigd zijn, in konvooi varende schepen onmiddellijk aan te vallen. Groote voorzichtigheid is aanbe volen ten aanzien van neutrale schepen, die tezamen, doch niet in vijandelijk konvooi varen, vooral in wateren, waar vijandelijke oorlogsschepen opereeren. Schepen, die niet de gewone naviga- tieliehten en de nationaliteitskenmer- ken voeren, die inlichtingen van mili tairen aard seinen of weigeren te stop pen, kunnen zonder verwijl worden aan gevallen. Sumner Welles, de Amerikaansche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Za ken, werd tijdens zijn verblijf in Parijs door president Lebrun op het Elysée ontvangen. Het Fransche staatshoofd met zyn gast (links) in een geani meerd gesprek. CRITISCHE BESCHOUWINGEN IN AFDEELINGEN DER EERSTE KAMER. Volgens het Voorloopïg Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot instelling van een Leeningfonds ver klaarden verscheidene leden, in beginsel zich er mee te kunnen vereenigen. Wel waren deze leden van meening, dat bij toepassing van de voorgestelde regeling scherp onderscheid zal moeten worden gemaakt tusschen de extra-uitgaven, veroorzaakt door de mobilisatie, en de gewone uitgaven voor de weermacht. Eenige leden zouden gaarne nader wor den ingelicht omtrent den gang van za ken, wat betreft het brengen van de hier bedoelde buitengewone uitgaven, het budgetjaar 1940 rakende, op de begroo ting van het Fonds. Zij vreesden dat de aanwijzing van de noodige heffingen veel te laat zal ge schieden, met het gevolg, dat 't bedrijfs leven ongestoord zijn gang gaat, onbe wust welke lasten het bedreigen. Gistermorgen heeft Z. K. H. Prins Bernhard, tijdens het bezoek aan gedeel ten van het Zuidfront van de vesting Holland, o.a. de gemeente Klundert be zocht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1