MIDDENSTANDSBELANGEN Fabriek voor Houtbewerking W. DE GLAS LEVERTRAAN Triplex9 Fijnhout en Boards S. W. GABRIËLSE Voor Vlug Veilig VEEVERVOER van der endt - goes Minister Dijxhoorn over mobilisatie-clubs. Gemengd Nieuws Rechtszaken Fa. GEBR. MULDER - GOES NIEUWE PHILIPS RADIO Het Vrouwenhoekje Radioprogramma Wenschen van den georganiseerden Middenstand. Het gemeenschappelijke program-1940. - Tijdelijke stopzetting uitbreiding groot-winkelbedrijf gevraagd. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" IN CAPSULES Korte Kerkstraat 17. Tel. 2201. VOOR: TEL. 2237 GOES GEËTALEERD SERIE 1939-40. Voorstad 11, Goes. Nieuwstraat 25. Tel. 2865 ACCOUNTANT - LEER. BOEKH. M.O. Opleiding voor de diverse Boekhoudexamens, Repetitielessen voor afgewezen candidaten. in deze verkeerd. Men moge niet te veel door de vingers zien, maar ook niet te i straf?® atschen stellen. py :1e. r e p 1 i eken verklaarde de heer de Ss vornin Lohman de zaak van de mobilisatieclubs minder be vredigend te achten. De heer VanVessem (N.S.B.) stel de de volgende motie voor: „De Kamer, gehoord de uiteenzetting van den minister van het standpunt der regeering ten opzichte van de mobilisa tieclubs, van meening, dat deze clubs het ge vaar van het brengen van politiek in de weermacht medebrengen, spreekt als haar meening uit, dat de politiek uit le ger en vloot moet worden geweerd." Na eenige bespreking werd deze over bodig geachte motie met 32 tegen 4 st. verworpen. De begrooting werd z.h.st. aangeno men. Het Kabinet is terzake van deze kwestie volkomen homogeen. Bij de verdediging van de begrooting van Defensie in de Eerste Kamer heeft Minister Dyxhoorn gisteren ook gespro ken over de mobilisatieclubs. Naast het algemeene werk van O. en O. ontwikkelde zich aldus de minister een actie om den militairen buiten dienst afleiding te bieden. Aanvankelijk geschiedde dit van r.k., prot. christelijke en neutrale zijde. Door deze groepen werd veel tot stand ge bracht, omdat het geestelijk en zedelijk belang van den gemobiliseerde daardoor werd gediend. Dat men na den dienst bijeen wenscht te komen, in den kring van geestelijk gelijk gerichten, is begrij pelijk. Dat de „vierde zuil" de volks groep, voortkomende uit de moderne ar beidersbeweging, dit ook wenscht, is niet minder begrijpelijk. Het is billijk hieraan tegemoet te ko men, want het is de „vierde zuil" waar op ook heel de landsverdediging steunt. Dit oordeel heeft spr. zelf gevormd, hij is ten deze niet beïnvloed door zijn soc.- riem. ambtgenooten. Allo niet verboden volksgroepen wor den over één kam geschoren, wat echter inhoudt, dat niet aan poiitiek mag wor den gedaan. Hierop zal streng toezicht worden gehouden. Deze vereenigingen zullen onderworpen zijn aan de militaire overheid, opdat niets kan geschieden in strijd met de krijgstocht. Ter zake van deze kwestie is het ka binet volkomen homogeen. Men moge deze vereenigingen niet ver gelijken met de clubs uit den vorigen oorlog, want spr. is overtuigd, dat men thans een geheel ander instituut ver krijgt. Er zal niet meer worden gespro ken van clubs, maar van de „Algemeene Vereeniging van Gemobiliseerden". In het standaard-reglement is iedere be moeiing met politiek verboden. Besloten bijeenkomsten zijn in dit re glement niet opgenomen. Er zal vrije toe gang moeten zijn voor - alle gezindten. Zeer goed kunnen sociale en economi sche problemen worden besproken bui ten de politiek. Tusschen den minister en den opper bevelhebber bestaat volkomen overeen stemming ten aanzien van deze vereeni gingen en hij vertrouwt daarom, dat de Kamer deze regeling met vertrouwen en gerustheid aan hem zal overlaten. HET SMOKKELEN VAN MENSCHEN NAAR NEDERLAND. Een complot ontdekt. Den laatsten tijd zijn in Twente scher pe grensbewakingsmaatregelen noodza kelijk gebleken, aangezien ontdekt werd dat er vrijwel voortdurend getracht wordt menschen over de grens te smok kelen. De evacuatiemaatregelen, die in verschillende deelen van Duitschland worden uitgevaardigd tegen de Joden hebben den lust om het Derde Rijk te verlaten weer sterk doen stijgen; velen vreezen deportatie naar Polen. Talrijke Joden beschikken nog over kapitaal en trekken naar dit gedeelte van de Duitsch-Nederlandsche grens. Nog in den loop van deze week zijn eenige uit Duitschland afkomstige Jo den bij Glanerbrug over de grens ge smokkeld, ondanks de strenge bewa kingsmaatregelen in Duitschland. De personen in kwestie werden evenwel spoedig aangehouden. Voorts zijn kort geleden militairen een complot op het spoor gekomen, dat zich eveneens bezig hield met smokke len van menschen. Daarbij kwam vast te staan, dat de menschen via een on middellijk aan de Duitsche grens lig- genden kloostertuin buiten medewe ten van de kloosterlingen op Neder- landsch gebied kwamen. Sommige grensbewoners probeeren zich ten koste van de emigranten te verrijken. Een Duitsche Jood slaagde er dezer dagen in een belangrijk bedrag aan geld en kostbaarheden over de Ne- derlandsche grens te laten smokkelen met de bedoeling zijn bezittingen spoe dig te volgen. Degene, die het geld smokkelde, eigende het zich wederrech telijk toe. Spoedig werd het misdrijf echter ontdekt, het geld werd in beslag genomen, de dader werd gearresteerd. Maar de „emigrant" zit zonder geld in Duitschland. (N. R. C.) Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Maart 1940. Diefstal en verduistering. J. C. H. de K., 19 jaar, bakkersknecht, wonende te Haamstede, had zich te ver antwoorden wegens diefstal van twee rijksdaalders, welke hij op 21 Febr. 1940 te Haamstede in de woning van C. J. de K. door middel van een valsche sleutel, uit een theemeubel beeft gehaald. Ver volgens had verdachte zich te verant- Wij hebben de vorige week melding gemaakt van een nieuw gemeenschappe lijk program van actie, opgesteld door de hoofdbesturen van de drie Midden standsbonden. Bij de vaststelling van dit program is geen rekening gehouden met wat recht streeks uit den heerschenden oorlogstoe stand voortvloeit. Wij meenen goed te doen door bedoeld program hier te laten volgen: HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depot GOES, Tel. 2172. I. Bedrijfslasten; financiering. 1) Afschaffing van de personeele be lasting op bedrijfslokaliteiten. 2) Verlaging der tarieven voor licht, kracht en water voor bedrijfsdoeleinden en wegneming der onbillijke geheime be voordeeling van bepaalde ondernemin gen op dit punt; daartoe rijkstoezicht op de tarievenpolitiek der bedrijven. 3) Doelmatige organisatie van de ver strekking van lang crediet aan het klein bedrijf onder regeeringsgarantie. (In middels voor een belangrijk deel verwe zenlijkt.) gemakkelijk in te nemen II. Vestiging; grootwinkelbedrijf. 1) Voortzetting van de krachtige uit voering der Vestigingswet Kleinbedrijf; reorganisatie van het handelsonderwijs, onder aanpassing daarvan aan de be hoeften van het middenstandsbedrijfsle ven. 2) Tydelijke stopzetting der uitbreiding van het g r o o t w i n k e 1 b e d r ij f in al zijn vormen, in afwachting van een blijvende regeling, waardoor aan het vraagstuk der uitbreiding van het grootbedrijf en der verdringing van het kleinbedrijf op het terrein van den detailhandel in al zijn economische en sociale aspecten recht wordt gedaan. 3) Verwijdering uit de warenhui zen van de ambachtsbedrijven, de le- vensmiddelenafdeeling, de lunchroom en de andere afdeelingen, die met de distri butie ntfit.3 v-emeei hebben. 4) Krachtige uitvoering, evenals van de wet op de vreemde arbeidskrachten, van de wet op de vreemde ondernemers. 5) Regeling van den straat- en markthandel. III. Economische-fiscale-sociale posi tie van het kleinbedrijf. 1) Tegengaan van concentratiever- schijnselen in het bedrijfsleven, die een bedreiging zijn voor een bloeiend zelf standig ambachts- en detailhandels kleinbedrijf. 2) Zorgdragen voor een behoorlijke plaats voor en een geëigende behande ling van het kleinbedrijf, in alle regelin gen van sociale en economische orde ning. 3) Opheffing van de bevoorrechting van het in N.V.- of coöperatieven vorm gevoerde bedrijf der natuurlijke perso nen, welke door de stelsels van dividend en tantièmebelasting en inkomstenbelas ting wordt mogelijk gemaakt. 4) Streven naar een afdoende voorzie ning met betrekking tot de sociale ver zekering van kleine werkgevers en al leen-werkende ondernemers. 5) Voorloopige voorziening tot steun voor de behoeftige ouden van dagen, die op het oogenblik geen ouderdomsrente ontvangen. 6) Speciale behandeling door de orga nen van maatschappelijke steunverlee- ning van zelfstandigen, die in moeilijk heden zijn geraakt; verstrekking van een aanvullenden steun in den vorm van toeslag op bedrijfsinkomsten onder be hoorlijke controle. 7) Gelijkstelling voor de steunverle ning van gewezen zelfstandigen met werklooze werknemers. VRAAGT DEMONSTRATIE. IV. Overheidsapparaat en bedrijfsle ven. 1) Tegengaan van de uitvoering door de overheid van werkeft in eigen beheer en van het noodeloos uitschakelen van <toi vnkpatroon bij de uitvoering van werken in werkverschaffing en werkver ruiming. Zooveel mogelijk uitvoering van deze werken als normaal werk. '2) Stopzetting van den verkoop van apparaten door de overheidsbedrijven. 3) Wijziging van de functie van het Rijksinkoopbureau in dien zin, dat het bureau zich onthoudt van centralisatie van inkoopen en combinatie van orders, doch tot taak krijgt het oefenen van toe zicht op prijs en kwaliteit der door plaatselijke instanties bij den detailhan del aan te schaffen artikelen. 4) Zoolang de distributie van goed- koope levensmiddelen niet kan worden afgeschaft, worde daarbij zooveel mo gelijk over de geheele lijn, evenals bij de verstrekking van den B-steun, gebruik gemaakt van de diensten van den plaat selijken handel. Daarnevens worde de vergoeding voor deze diensten tot een redelijk peil opgevoerd. V. Afzonderlijke vraagstukken. 1) Regeling van het automatenvraag- stuk met inachtneming der Winkelslui tingswet; toelating van verkoopsauto maten uitsluitend annex den winkelver koop. 2) Verbod van het cadeaustelsel. 3) Afdoende herziening van de uitver koop- en opruimingswet. 4) Eindelijke afdoening van het vraag stuk der gerechtelijke inning van kleine vorderingen. 5) Registratie van allen, die in am bacht of handel een bedrijf uitoefenen. 6) Krachtige bevordering van het vreemdelingenverkeer. GOES - WIJNGAARDSTRAAT 21. 7) Verbod met terugwerkende kracht van het uitoefenen van bijbetrekkingen en het verrichten van betaalde neven werkzaamheden voor derden door over heidspersoneel. 8) Verbod van het verrichten van be- drijfsarbeid door werknemers na vol brachte dagtaak. 9) Regeling van het rebatwezen. 10) Verbod van het geven van korting aan leden van bepaalde vereenigingen. 11) Verbod van personeelscoöperatie. 12) Herziening van de Vleeschkeu- ringswet in den zin van uniforme rijks- uitvoering, of althans van uniforme tari- fiëering. (De met een geteekende punten zijn urgent verklaard.) woorden wegens diefstal van een bank biljet van 10 gulden, ten nadeele van, J. C. de Koster. Tenslotte stond verdachte terecht wegens verduistering van een geldsbedrag van f2.73, ten nadeele van J. B. van Dalen te Burgh. Verdachte erkende de feiten. De Offi cier van Justitie eischte 4 maanden ge vangenisstraf. Bedriegelijke bankbreuk. A.R., 60 jaar, timmerman, wonende te Nieuwerkerk, was verdacht van bedriege lijke bankbreuk, door dat hij, nadat hij bij vonnis van de Rechtbank te Middel burg op 22 Mei 1939 was failliet ver klaard, te Nieuwerkerk, omstreeks de maand November '39 van Jacobus Peute, in ontvangst heeft genomen een bedrag van f5.72, en dit geld niet heeft verant woord aan den curator in het faillisse ment, Mr Nieuwenhuizen, doch ten eigen bate heeft aangewend. Verdachte was niet verschenen. De Of ficier van Justitie eischte 2 maanden ge vangenisstraf. Overtr. Motor- en Rijwielwet. J. C. van O., 31 jaar, chauffeur, wo nende te Terneuzen, was in hooger be roep gekomen tegen een vonnis van den Kantonrechter te Terneuzen, waarbij hij wegens het als bestuurder van een mo torrijtuig niet rechtshouden en niet be hoorlijk uitwijken naar rechts bij het te genkomen van een ander motorrijtuig, werd veroordeeld tot een geldboete van f20 of 10 d. h. Eisch bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. Flensjes met kaas. De mogelijkheden om flensjes en pan nekoeken te varieeren zgn talrjjkzoo wel zoet als zout zijn er veel lekkere hapjes van te maken. Maar flensjes met kaasvulling, heeft u die al eens gepro beerd? Als voorgerecht by den warmen maaltijd of als lunchgerechtje zijn ze by- zonder geslaagd. Gevulde flensjes (voor 4 personen). Voor het beslag: 75 gr, bloem (9 afgestreken lepels), liter melk, 1 ei en wat zout. Voor de vulling: V4 liter melk (of melk en bouillon), 20 gr. boter (1 afgestre ken lepel), 20 gr. bloem (2% afgestre ken lepels), 25 gr. geraspte, oude kaas (ongeveer 3 lepels), Vz ons jonge, vette kaas, peper, zout, aroma. Maak flensjesbeslag van 75 gr. bloem, 1 ei, 14 liter melk en wat zout. Snyd de jonge kaas in kleine blokjes. Maak van de andere ingrediënten kaassaus. Ver meng hiertoe de boter met de bloem op zacht vuurvoeg onder voortdurend roe ren de melk (of melk en bouillon) hier aan toe; laat de saus even doorkoken en maak ze af door toevoeging van de ge raspte oude kaas, peper, zout en aroma, Houd de kaassaus warm zonder dat ze weer aan de kook komt en voeg er de blokjes jonge kaas aan toe. Bak de flensjes en houd ze warm (bijv. op een pannetje met kokend water). Leg op elk flensje wat kaassaus en rol het op. 1 Dien de gevulde flensjes op een warmen schotel op. Recepten voor fijnproevers. Aan het keurig uitgevoerde, door de Maggi's Producten Maatschappij aange boden boekje „Recepten voor fynproe- vers" ontleenen wij het volgende: S t o k v i s c h-s c h 0 t e 1. 300 Gr. ongeweekte stokvisch of K.G. ge weekte, K.G. aardappelen, 200 Gr. rijst, 400 Gr. uien, y2 eetlepel Maggi's Aroma, mosterd, 100 Gr. boter. Kook de geweekte stokvisch in water met zout plm. y2 uur. Verwijder graten en vellen. Zet de stukjes stokvisch met rijst, aardappelen en gesnipperde uien op met zooveel water, dat de rijst onder staat en laat alles zachtjes gaar koken (plm. uur). Voeg daarna Maggi's Aroma, boter en mosterd toe en stamp of roer de massa dooréén. Doe deze stamppot desgewenscht in een vuurvas ten schotel, strooi er wat paneermeel over, leg hier en daar een klontje boter en laat er in den oven een bruin korstje op komen. Koud vleesch met aspic. Dunne plakjes koud vleesch netjes op een vleeschschotel gerangschikt, 3 d.L. aspic, gemaakt met Maggi's Bouillon blokjes, 2 tomaten, wat peterselie en een paar augurkjes. Gebruik voor de aspic: 3 d.L. water, 2 Maggi's Bouillonblokjes, 20 Gr. bladge- latine en zoo noodig een scheutje azijn. Breng het water aan de kook (in een gaaf pannetje), los de bouillonblokjes en de even in koud water geweekte gelatine er in op. Voeg. naar smaak een scheutje azqn toe en laat de aspic koud worden op een plat bord of een vlakke schaal. Snijd ze, na volkomen bekoeling en als ze goed stüf is, met 2 mesjes in kleine stukjes. Bedek het keurig gerangschikte vleesch, dat in het midden wat hooger ligt dan aan de kanten, met een dun laagje van deze aspic. Garneer de rand om en om met boogjes tomaat en een klein takje peterselie. Leg een paar tot een waaier tje gesneden augurkjes op het vleesch. Aardappelsla. 750 Gr. (iy2 pond) stevige koude aardappelen, 3 eet lepels slaolie, 3 eetlepels azijn, wat pe per, zout, 1 gesnipperd preitje, 1 lepel gehakte peterselie, 1 theelepel Maggi's Aroma. Snijd de koude aardappelen in plakjes. Klop de olie met den azy'n door elkaar, voeg er peper en zout by, het gesnipper de preitje, de Maggi's Aroma en de pe terselie. Meng het sausje voorzichtig door de aardappelen, zoodat de plakjes heel bly- ven. Laat de sla vóór het gebruik min stens een uur staan, zoodat de plakjes goed met het sausje doortrokken wor den. Gebruik de sla als gerecht voor de koffietafel of presenteer ze aan het mid dagmaal by gebakken visch. BROOD, RIJST EN AARDAPPELEN. De Commissie tot voorlichting op huishoudelijk gebied uit de afdeeling Amsterdam van de Nederl. Vereen, van Huisvrouwen schrijft: Waschbare zakken in plaats van papier. Reeds hebben eenige winkeliers, onder wie een paar bakkers, in hun winkels bil jetten opgehangen met de mededeeling, dat door de voortdurende prijsstijging van het papier de artikelen niet meer zóó royaal kunnen worden verpakt als dat vroeger gebeurde. Zelfs wordt hier en daar al verzocht om voor kleine inkoo pen het materiaal ter verpakking mee te nemen. Wy willen er op wyzen, dat de huis vrouw ,die zelf haar brood inkoopt of die het haar dienstmeisje in den bakkers winkel laat halen, gemakkeiyk van een lap katoen of linnen, van een paar bonte kopjesdoeken of ander dergelijk, wasch- baar materiaal, een zak kan maken, om het brood erin te bergen. Deze manier is zindeiyk, en kost bovendien geen pa- pier. Onnoodig te zeggen, dat men nooit brood moet wikkelen in kranten of in papier, dat voor andere doeleinden reeds gebruikt is. Niet zoo afkeerig van rijst. Over het algemeen houdt de Neder lander meer van brood en aardappelen dan van rgst. Toch is dit een uitstekend voedsel, dat in groote voorraden in ons land aanwezig is en dat op velerlei ma nieren smakelyk kan worden bereid. Ze kan uitstekend dienst doen als aanvul ling van den stamppot en ter vervanging van aardappelen is. droge rijst bij visch, vleesch en gevogelte al bijzonder ge schikt. Zoet geworden aardappelen voor toetjes. Wie tengevolge van de felle, aanhou dende vorst zoet geworden aardappelen in voorraad heeft, kan daarvan een deel gebruiken voor het maken van zoete aardappelgerechten als aardappelkoek jes, aardappeltaart, enzoovoort De huis vrouw en het keukenmeisje dienen zulks te bedenken, voordat ze een hoeveelheid van deze, van smaak veranderde aard vruchten als onbruikbaar wegdoen. Maandag 11 Maart 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. Algem. Progr., verz. door de VARA 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Ber. ANP., gram. 10.00 Morgen- wyding. 10.20 Declam. 10.40 Viool en piano. 11.10 Declam. 11.30 Gram. 12.15 De Ramblers. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.001.45 Rosian-orkest. 2.00 Zang, piano en hobo. 3.00 Declam. 3.30 VARA- orkest (opn.). 4.15 Gram. 4.30—5.00 Voor de kinderen. 5.05 Gram. 5.30 Or gel en zang. 6.00 Bravour en Charme (opn.). 6.30 Nabeschouwing over het kampioenschap van Nederland dam men. 6.40 Gram. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gram. 7.10 Voor de jeugd. 7.30 Viool en piano. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP. 8.15 Gevar. progr. 8.50 „Kermissen in oorlogstyd", interview. 9.00 Rosian-orkest. 9.45 Declam. 10.00 De Ramblers. 10.30 Orgel. 11.00 Ber. ANP. 11.10—12.00 Gram. HILVERSUM H. 301.5 M. NCRV- Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl., medit. 8.20 Gram. 9.30—9.45 Gelukw. 10.30 Morgend 11.00 Chr. lect. 11.30 Gram. 1200—12.15 Ber. Om 12.30 Ber. ANP. 12.45 Gooil. en gram. 2.00 Voor de scho len. 2.35 Verv. van 12.45. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 Gram. 3.45 Bybell. 4.45 Gram. 5.15 Kinderuur. 6.15 Orgel en gram. 7.00 Ber. 7.15 „Gesprek ken over het geloof en zyn moeilijkhe den", causerie. 7.45 Gram., ev. Repor tage. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber. 8.15 Kon. Chr. Oratoriumvereen., solis ten en het Utr. Sted. ork. 9.30—9.50 Causerie „De Johannes Passion". 10.45 Ber. ANP. 10.50 Gram. Ca. 11.50- 12.00 Schriftl. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 u.773. Licht op voor fietsers*. Zondag 6 u. 20 min. Maandag 6 u. 22 min,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6