Von Ribbentrop en finsche ex-president naar Rome. cf7ZU/nfi<^v€lt*ó Dagblad voor de Provincie Zeeland ZATERDAG 9 MAART 1940 54c JAARGANG - No. 135 Begraven of verbranden. Rechtstreeksch contact tusschen de Finnen en de Russen? - De actie van Zweden. - De houding van Duitschland. - Steenkool voor Italië. Conferentie te Rome. Engelsche steenkool voor Italië. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws Luchtaanvallen op Nederlandsche schepen duren voort. 60 ct J FABRIKANT MUNHARDT-ZE1& Uitgave: N, V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 =- Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Weekaboneesrienteti voor MUSdStfeisfg Qoes en Vlisslngeis f 0,20 Losse o u w m eis 5 ceat Advertentie 30 eeet ser fngczcr.sfïif éC cestö Kleine Adv»rt«BMa DWngp, Vrijdag? «9 Zaterdags fO-75 hij veosttltbetallng Advertentie onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het vraagstuk der lijkverbranding is in een nieuw stadium gekomen. De ministers van Binnenlandsche Za ken en van Justitie hebben by de Tweede Kamer aanhangig gemaakt een wetsont werp tot wijziging van de Begrafeniswet. In dit ontwerp wordt de verbranding van lijken, tot nu toe officieel in strijd met de wet, geregeld en gesanctionneerd. Het betreft hier een oude historie. Volgens de Begrafeniswet van 1869 moet elk overleden persoon en doodge boren kind worden begraven, waaruit volgt dat het verbranden van lijken in strijd met de wet is. Toen echter in 1914 onder het Kabi- net-Cort van der Linden in ons land de eerste crematie plaats had, en van het gebeurde proces-verbaal werd opge maakt en een vervolging ingesteld, con stateerde de Hooge Raad, dat door een leemte in de Begrafeniswet, bij een ver branding de strafbare persoon niet kan worden aangewezen. Het gevolg was, dat de crematie, hoe wel in strijd met de wet, rustig kon doorgaan en dat het aantal verbrandin gen voortdurend toeneemt. In 1919 onder het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck, is een poging gedaan om aan dezen onwettigen en ongewenschten toestand een einde te maken. Een wetsontwerp werd ingediend, het welk beoogde de door den Hoogen Raad geconstateerde leemte in de Begrafenis wet weg te nemen, zoodat verbranding van lijken inderdaad strafbaar kon wor den gesteld. Maar daarnaast bevatte het ontwerp ook een concessie aan de lijk- verbranders, in dezen zin, dat crematie onder zekere voorwaarden werd toege staan. De regeering meende n.l. niet te moeten ingrijpen in toestanden, die zich nu eenmaal gevestigd hadden. Tot openbare behandeling van dit wetsontwerp is het niet gekomen. In Maart 1920 werd het Voorloopig Verslag uitgebracht en in April 1920 volgde de Memorie van Antwoord, maar daarbij is het gebleven. Vóór- en tegenstanders waren onbe vredigd. En de meeningen liepen blijk baar naar het oordeel van de regeering te ver uiteen, dan dat een vruchtbare be handeling van deze materie verwacht kon worden. Sindsdien is de zaak blijven rusten. Maar niet de verbranding. De propagandisten zaten niet stil. Niemand kwam tegen de overtreding van de wet in verzet. Oogluikend werd de crematie toegelaten en zelfs min of meer bevorderd. Een weinig bevredigende toestand. Niet alleen omdat deze, in den grond heidensche zede in een Christelijk land officieel wordt getolereerd, maar ook omdat jaar in jaar uit openlijk wetsover treding kan plaats hebben en zelfs door de hoogsten in den lande in bescherming genomen. Wij betreuren dezen gang van zaken. Wij betreuren het dat onder een libe raal Kabinet de lijkverbranding in ons land kon worden ingevoerd. En wij be treuren het niet minder, dat hieraan door opvolgende rechtsche Kabinetten geen paal en perk is gesteld. Thans echter is de Regeering voorne mens deze zaak definitief te regelen. Zij komt niet met een crematie-v e r - bod. Alleen "met een beperking. De bestaande toestand wordt gecon solideerd. Lijkenverbranding zal ook in het ver volg, onder zekere beperkende voor waarden, zijn toegestaan. De begraving zal als de normale vorm van lijkbezorging blijven gelden. Maar wie aan verbranding de voorkeur geeft, kan zijn gang gaan. Althans, tot op zekere hoogte. Want er mag slechts één verbran dingsinrichting zijn en door de openbare machten zullen ook geen crematoria of columbaria mogen worden ingericht. Ook zullen zij voor dergelijke inrichtin- gen geen subsidie mogen geven, terwijl ook aschbijzetting in welken vorm ook, op de openbare begraafplaatsen niet zal zijn toegestaan. Een verbrandingsverbod brengt dit wetsontwerp dus niet. Het brengt geen prineipieele beslis sing. Het hinkt op twee gedachten. Intusschen kunnen de voorstanders van lijkenverbranding tevreden zijn, al zullen ze dit allicht niet toonen. Hun bedrijf wordt min of meer ge sanctionneerd. Zij krijgen de vinger en kunnen straks met goed recht de volle hand eischen. Want als er tegen één crematorium geen bezwaar is, waarom zou men dan ook in een ander deel van het land niet ^n tweede inrichting mogen stichten? Wij kunnen dit ontwerp, waarop wij nog nader hopen terug te komen, niet toejuichen. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, Von Ribbentrop, zal zich vanmorgen voor een kort bezoek naar Rome begeven. Volgens de Duitsche radio zal Von Ribbentrop by zyn bezoek aan Rome met Mussolini en Ciano besprekingen voeren over de hangende vraagstukken. Een D. N. B.-bericht uit Kopenhagen meldt voorts: De vroegere Finsche staatspresident, Svin Hufvud, is per vliegtuig naar Ber lijn vertrokken, om zich van hier naar Italië te begeven, waar hy herstel van gezondheid wil zoeken. Dit zal hoogstwaarschijnlijk wel een diplomatieke gezondheidskuur be treffen. FINLAND VÓÓR DE BESLISSING. Enkele personen te Helsinki waren reeds ettelijke dagen op de hoogte van de Russische „vredesvoorstellen". Moskou, Berlijn, Londen* Parijs ien Scandinavië zullen nu ook een rol spelen die zal beslisser» over de toekomst van Finland. Na dit weekend aldus neemt men aan zal de loop der gebeurtenissen definitief zijn vastgelegd en o.a. zal Fin land weten, in hoeverre het op het bui tenland kan rekenen. Finland moet weten waar het aan toe is, voordat het een beslissing neemt. FINLAND KAN MEER HULP KRIJGEN. Finland staat thans aan den twee sprong; het is aan Finland om te beslui ten over zijn lot; Engeland en Frankrijk zullen geen druk op dit land uitoefenen; zoo werd Vrijdagavond in welingelichte kringen te Parijs verklaard. Wanneer Finland voortzetting van de geallieerde hulp wenscht, behoeft het slechts een beroep te doen, waaraan de geallieerden bereid zijn om gevolg te ge ven. Wanneer het niet verkiest dit beroep te doen, heeft het 't alternatief, in te gaan op de onderhandelingen, welke Zweden het uitnoodigt te bestudeeren. DUITSCHE BEMIDDELING? De mogelijkheid, dat Duitschland daadwerkelijk deel zal nemen aan de be middeling in het Russisch- Finsch conflict, krijgt eenige waarschijnlijkheid door de reis van von Rib bentrop naar Rome. Hoewel officieel niets wordt medege deeld over het doel van 't bezoek, is men algemeen van oordeel, dat von Ribben trop met Mussolini en Ciano de Russi sche eischen zal bespreken. Ook de aankomst van Svin Hufvud te Berlijn wijst er op, dat Finland een in grijpen van Duitschland zou begroeten en waarschijnlijk terzelfdertijd zal trach ten, Duitschland te laten probeeren om tot een matiging der Russische eischen te komen. Duitschland zou een beëindiging van het Russisch-Finsche conflict welkom zijn, omdat daarmee het algemeene oor logsbeeld beperkt zou blijven, zoodat ook de Westelijke mogendheden geen vasten voet in Scandinavië zouden krijgen, het welk een aanval op de flank van Duitsch land mogelijk zou maken. Svin Hufvud heeft het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn bezocht. Toegegeven wordt, dat het bezoek „blijkbaar niet geheel en al privé is". Bevoegde kringen behandelen de ge- heele kwestie met de grootste discretie. Zij weigeren zich uit te laten over het feit, of Duitschland deelneemt aan de Zweedsche vredespogingen. DE ACTIE VAN ZWEDEN. De Zweedsche bemiddeling in den Rus- sisch-Finschen oorlog wordt geleid door den Zweedschen gezant te Moskou. Het ziet er naar uit, dat Zweden thans de laatste kans benut om inter ventie in de Russisch-Finschen oorlog tegen te houden, die zou verleend worden door het zenden van Britsche troepen naar Finland via Zweden. Twee wegen staan Zweden thans open, de eene is toestaan, dat Britsche troepen over Zweedsch territoir trekken, waar van de consekwentie zou kunnen zijn Duitsche interventie, om te pogen te voorkomen, dat Engelsche soldaten Finland bereiken, hetwelk van Zweden en Finland misschien het slagveld zou kunnen maken in een grooten oorlog. En de andere weg is het bewerkstelligen van een wapenstilstand tusschen de Sovjet- Unie en Finland, gevolgd door een vre de". Uit betrouwbare bron meldt Un. Press dat de Zweedsche regeering heeft beslo ten, dat iedere poging om in Zweden de tachementen te laten landen, of troepen door Zweden te zenden, met geweld zal worden tegengegaan, onverschillig uit welke richting zulk een poging zou wor den gedaan. In neutrale diplomatieke kringen wordt verklaard, dat, wanneer de Rus sische eischen onaanvaardbaar worden geacht en de Finnen doorvechten, er een ernstige kans zou bestaan, dat de Scan dinavische landen in den orlog worden betrokken. De best ingelichte Finsche kringen te Stockholm hebben tegenover den U. P.- correspondent verklaard, dat de z.g.n. vredesonderhandelingen nog slechts in een beginstadium verkeeren en dat er nog geen definitieve voorstellen zouden zijn gedaan. Het is thans duidelijk, dat Stockholm de rol heeft vervuld van centrale voor de uitwisseling van mededeelingen tusschen de Russische en Finsche belligerenten. De Finnen zijn gisteren rechtstreeks met Moskou in contact gekomen. Officieele kringen en de buitenland sche delegaties te Stockholm volgden gisterenavond de critieke ontwikkeling van de Finsche situatie met toenemende bezorgdheid. De Finsche gezant te Londen heeft tegenover Reuter verklaard: „Wij zijn steeds bereid geweest tot vrede met Rusland, maar niet tot een vrede tot eiken prijs. De onafhankelijk heid van Finland moet behouden blij ven". Indien de persberichten over de Rus sische voorwaarden juist zijn, aldus de gezant, schijnen de Russen hun eischen te hebben verhoogd, in het bijzonder ten aanzien van de Karelische landengte en het gebied ten Noorden van het Ladoga- meer. VREDESBESPREKINGEN TE RIGA OF TALLINN? De Russisch-Finsche vredesbespre kingen zullen waarschijnlijk te Riga of Tallinn worden gehouden, zoo verluidde gisteravond te Kopenhagen. Nadruk wordt er op gelegd, dat tot dusver geen vredes-besprekingen in den eigenlijken zin van het woord hebben plaats gehad. Doch alle mogelijkheden voor een be ëindiging van den oorlog zijn de laatste 24 uur onderzocht en worden nog on derzocht. HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht luidt: Te 1 andOp de landengte van Ka- relië bleef de vijand druk uitoefenen op de stellingen ten Noord-Westen van de baai van Wiborg. De gevechten op de schiereilanden aan den ingang van de baai zijn gister avond geëindigd zonder dat de vijand verder kon oprukken. De aanvallen op de Finsche stellingen op de eilanden wer den afgeslagen. De Finsche artillerie heeft een aantal tanks vernield. Ten zuiden van Vuosalmi heeft de vij and gepoogd over het ys van de Vuoksi te trekken. De aanval werd evenwel af geslagen. Ter zee: Op 7 Maart rukten twee vijandelijke afdeelingen over het ijs op in de richting van „Happaassaari en Viro- lahti. Zij moesten evenwel weer terug trekken. In de lucht. De Finsche lucht macht heeft op 7 Maart de verkennings vluchten voortgezet en Russische troe pen, tanks en voertuigen op het ijs van de baai van Wiborg met mitrailleurs be schoten en gebombardeerd. DE GERUCHTEN OMTRENT MANNERHEIM. Maarschalk Mannerheim is niet op weg naar Stockholm, maar blijft zyn taak in Finland vervullen. De „Evening Standard" meldt, dat twee Italiaansche schepen, die aanvan kelijk op weg waren naar Rotterdam, be vel hebben ontvangen om koers te zetten naar een haven aan de Noord-Oostkust van Engeland, om ladingen Britsche steenkool in te nemen. Italiaansche autoriteiten bevestigen, dat er onderhandeld wordt over een compromis met Engeland, waardoor veer tien ladingen Duitsche kolen aan boord van Italiaansche schepen zullen worden vrijgegeven. Naar verluidt zal Italië verklaren, dat de weeromstandigheden een tijdig ver trek uit Nederland en België verhinde ren, waarna Engeland de kolen vrij zal geven. De nadruk wordt er echter op gelegd, dat in de toekomst ten strengste zal wor den opgetreden inzake Duitsche kole.n, die over zee naar Italië worden vervoerd Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Verhooging van den suikerprijs. Geen verhooging van ambtenaarssalaris sen. De defensiebegrooting door de Eerste Kamer aangenomen. Wéér Nederlandsche schepen door vlieg tuigen beschoten. Buitenland. Hoogspanning in de diplomatieke we reld. Von Ribbentrop en de Finsche ex-presi dent naar Rome. Onderhandelingen tusschen Russen en Finnen? De actie van Zweden. De steenkool voor Italië. Boven: De voorzijde van het nieuwe bankbiljet van ƒ20.draagt rechts een in gravure uitgevoerd portret van wijlen H. M. de Koningin-Moeder, terwijl het linker benedengedeelte wordt ingenomen door een afbeelding van een eskader zeventiende-eeuwsche oorlogsschepen. Onder: Op de achterzijde van het nieuwe bankbiljet van ƒ20.zijn in de bronsgroene kleur gravures afge drukt van twee Amsterdamsche stadsgezichten, de St. Nicolaaskerk en de Gelderschekade met Schreierstoren. In de Amsterdamsche haven is uit Engeland aangekomen het Nederlandsche motorkustvaartuig „Saba", kapitein de heer Roorda uit Voorburg. Het vaartuig vertoont op verscheidene plaatsen kogel gaten. Zondagochtend j.l. was het aan de Oostkust van Engeland beschoten door een vliegtuig, dat eenmaal over het schip heenvloog. De opvarenden bleven ongedeerd. Bij assuradeuren van den Neder- landschen kustvaarder „Confil" is giste ren een telegram ontvangen van den ka pitein-eigenaar, den heer H. Kajuiter te Rotterdam, waarin deze mededeelt, dat het schip in den nacht van Donderdag op Vrijdag aan de Oostkust van Enge land door een vliegtuig is gebombar deerd. De bemanning kreeg geen letsel, het schip evenwel kreeg vrij ernstige schade aan het dek, de stuurhut en de machinekamer. Gisteren is het motorschip „Delf zijl" van Hansweert te Capelle aan den IJssel aangekomen. Dit motorscheepje is op weg van Blyth naar Antwerpen in de Britsche territoriale wateren aangevallen door een onbekend gebleven vliegtuig, dat het met bommen, granaten en ma chinegeweervuur ernstig heeft bescha digd. De stuurman, S. Koers, deelde aan de „Maasbode" mede, dat het vliégtuig zeer laag vloog, op ongeveer twaalf meter hoogte. De „Delfzijl" droeg een duidelijke nationaliteitsaanduiding. Het vliegtuig heeft o.a. drie bommen vlak achter de „Delfzijl" geworpen en hiermede een aanval .ingezet, die onge veer een uur geduurd heeft. Van ver schillende zijden kwam de vlieger weer naar het weerlooze schip terug, om een bom uit te werpen, zoodat in totaal zes bommen naast het schip in het water terecht kwamen. Bovendien werd voor den boeg een granaat geworpen. Aangezien men nergens in het schip Dit zijn hartvormige cachets tegen kou en pijn) veilig was voor bommen of de gewee»> kogels, bleef de bemanning in het stuur huis, van waaruit ze het vliegtuig tel kenmale zijn aanval zagen vernieuwen. Zij konden echter niets doen, dan gela ten hun lot afwachten. De laatste bom, die het vliegtuig wierp, viel op ongeveer tien meter af stand en ontplofte rakelings naast het vaartuig. De „Delfzijl" werd toen ongeveer drie meter opgetild en de mannen werden tegen den grond gesmakt. Aan boord werd een geweldige ravage aangericht. De navigatielichten, die gedurende den aanval waren blijven branden, sloegen nu uit. De ruiten van de stuurhut wer den verbrijzeld en in de hutten werd het meubilair vernield. In de luiken waren vele kogels gesla gen. Het dek lag ermee bezaaid en de stuurhut was op verschillende plaatsen doorboord. De „Delfzijl" is ernstig beschadigd en het zal geruimen tijd duren voor het schip weer in de vaart gebracht kan worden. Natuurlijk waren de opvarenden zeer verbitterd door den aanval, waarvan zij het slachtoffer geworden zijn. De piloot moet volgens hen gezien hebben, dat het schip tot een neutrale natie behoorde. In Hansweert hebben de militaire autoriteiten een' onderzoek ingesteld, waarbij de kogels, die de bemanning als souvenir wilde bewaren, in beslag zijn genomen. Aan de hand van deze stille getuigen zal men trachten de nationali teit van het vliegtuig vast te stellen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1