Krijgt Finland hulp van de Geallieerden? Weer een Nederlandsch schip vergaan? Dagblad voor de Provincie Zeeland Zal minister Bolkestein aftreden Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie De landingspogingen der Russen - Sumner Welles vandaag naar Parijs - Lading van acht Italiaansche kolenschepen in beslag genomen - Duitschland en de scheepvaart der Neutralen. Directe militaire hulp aan Finland? Welles „zoo stom als een visch". Lading van acht Italiaansche kolen schepen wordt door de Engelschen in beslag genomen. Groot tankschip getorpedeerd. Het Duitsche optreden tegen de scheepvaart. De Britsche politiek in Palestina. Ongerustheid over het lot van het stoomschip „Grutto". Hei schip moet als verloren worden beschouwd. Er waren 18 personen aan boord. DONDERDAG 7 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 133 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AbonnementpprTjs fpe» Ücwjrfea* Weekabonnementen voor Middenjarst Goes en Vlissingen f 0,20 Losse jsKPr.sners 8 cent Advertentie*! 30 'ent per --egel ing&CK&B ïltc-dfds' Mnj <-:en< -? ':«1 Kleine Advertenties Utn#aa$> Vrijdags en Zaterdags 0.75 bi} vooruitbetaling Advertentiën onder letter af motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Te Kopenhagen wordt volgens U. P. algemeen beweerd, dat de geallieerden voorbereidingen treffen om troepen aan land te brengen in Scandinavië, teneinde Finland snel te helpen. Daarmee zouden de Scandinavische landen, gelijk werd erkend, op ernstige wijze in het Europeesohe conflict worden betrokken. DE RUSSISCHE AANVALLEN. De aanvallen der sovjets aan het front bij de baai van Wiborg waren gisteren heftiger dan eergisteren. De aanvallen werden gesteund door artillerie, tanks en vliegtuigen, hetgeen erop wijst, dat de Russen erin zijn geslaagd hun materieel te versterken, en derhalve krachtiger aanvallen. „Berlingski Tidende meldt uit Helsin ki, dat een Russische poging om de Pin nen aan te vallen aan de Westkust van j de baai van Wiborg achter de Manner- heimlinie, is afgeslagen. Geen der Russi sche soldaten heeft levend de wal be reikt. De Finsche artillerie bracht de Russi sche colonnes tot staan, zoodra zij bin nen vuursafstand kwamen. De Finnen verklaarden dat deze Russische aanval buitengewoon knap van opzet was en dat zij ongelooflijk moedig werd uitge voerd. EEN RUSSISCH SUCCES? „Berlingske Aftenavis" verneemt uit Helsinki, dat de Russen erin geslaagd zijn, drie landingspunten te verkrijgen aan de westelijke kust van Wiborgbaai. Finsche troepen en materiaal zijn ijlings naar de desbetreffende plaatsen gedirigeerd om de Russen te verjagen. De strijd woedt voort. „Berlingske" meldt nog, dat een heele Russische divisie aan den aanval deel nam. Het Finsche legerbericht meldt: Te 1 a n dIn het westelijk deel van de landengte van Karelië werden Rus sische aanvallen over de golf van Wi borg afgeslagen. De Russen werden gesteund door vliegtuigen, tanks en artillerie. Tusschen Wiborg en Vuoksen heeft de vijand op vele punten aanvallen gedaan. Al deze aanvallen werden afgeslagen. De Russen hebben groote aantallen dooden achter gelaten in het terrein voor onze stellingen. In den loop van den dag werden tientallen tanks vernietigd. In de streek van Kuhmo duurt de strijd voort. Alle vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. Vijandelijke luchtstrijdkrachten heb ben de steden Mikkeli, Lanttis en Kuo- poo gebombardeerd. Er zijn 40 personen gedood en een aantal gewond. Volgens bevestigde berichten werden tien vijan delijke toestellen omlaag geschoten. DE WAARDE DER INFANTERIE. Het Russische orgaan „Krasnaja bvesda" schrijft: De gevechten in Fin land hebben aangetoond, dat zonder in fanterie tanks, noch vliegtuigen kunnen slagen. Tankaanvallen hebben geen materi- eele, doch slechts een moreele uitwer king en, indien de verdediger moreel sterk genoeg is, kunnen de aanvallen ge heel zonder resultaat blijven. Daarom is de infanterie het belang rijkste. MANNERHEIM ZIEK? Te Stockholm zijn berichten ontvan- ,Tolgens we^e de Finsche veldmaar schalk Mannerheim ongesteld zou zijn. r zijn geen bizonderheden bekend over uen aard van de ziekte. ZWAAR GESCHUTVUUR OP ZEE, TEN NOORDEN VAN NOORWEGEN. VBVo" Berlevaag, aan de Noordkust van Noorwegen, is gistermorgen zwaar geschutvuur gehoord. Aan den horizon ontwaarde men groo ve vaartuigen, waarvan de nationaliteit enter met kon worden geconstateerd, ■in dit verband kan er aan herinnerd worden, dat op 21 Febr. werd gemeld, dat een Britsch eskader onder de Noord- Finsche kust, vóór Petsamo, kruiste. Sumner Welles heeft gisteren te Ou- chy, nabij Lausanne, de pers ontvangen. Hij ontkende categorisch, dat hij te Londen een conferentie van de Ameri- kaansche vertegenwoordigers in de Scandinavische landen bijeen zal roepen. Hij herhaalde verder, dat zijn opdracht strikt vertrouwelijk was en dat alleen president Roosevelt zyn rapport zou ont vangen. „Zoolang ik in Europa ben, blijf ik zoo stom als een visch", zeide Welles. Het werd veelbeteekenend geacht, dat Welles het bericht dat hij Schacht, den oud-president van de Duitsche rijksbank zou hebben uitgenoodigd tot een bezoek aan Amerika, niet tegensprak. Gisteravond vertrok Welles naar Parijs. Naar officieel wordt medegedeeld, is de inbeslagneming gelast van de lading steenkool van acht der negen te Duins liggende Italiaansche schepen. Het negende schip, de „Loasso", is vrijgegeven, daar vastgesteld is, dat het op 1 Maart was vertrokken en daarna tengevolge van machineschade vertra ging heeft gehad. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat, naar men ver wacht, binnen enkele dagen aan Rome een Britsche nota zal worden gezonden in antwoord op het Italiaansche protest inzake het embargo op den uitvoer van Duitsche steenkool. Het aanhouden van de Italiaansche schepen met steenkool door de Britsche marine heeft geen goeden indruk ge maakt op de openbare meening in Italië. De Italiaansche pers onthoudt zich ech ter van commentaar. De ontstemming blijkt vooral uit de opschriften in de kranten. Men blijft aan beide zijden gelooven, dat ten slotte bevredigende oplossingen in de hangende kwesties zullen worden bereikt. Het is niet volkomen uitgesloten, dat de ladingen alsnog zullen worden vrijge geven, want op het ministerie van Eco nomische Oorlogvoering werd te kennen gegeven, dat reeds in verschillende ge vallen ten opzichte van Duitsche expor ten, die met neutrale schepen werden vervoerd, vrijstellingen zijn verleend. Reeds eerder is van Britsche zijde het standpunt ingenomen, dat zendingen uit Duitschland, waarvoor reeds betaling heeft plaats gevonden, kunnen worden doorgelaten, omdat 't oogmerk Duitsch land het verkrijgen van buitenlandsche deviezen te verhinderen, dan toch niet meer kan worden verwezenlijkt. Men betoogt nu in Italiaansche krin gen, dat de steenkolen uit Rotterdam reeds vóór het vertrek in Italiaansche handen waren overgegaan. In Londen legt men er, naar de „Uni ted Press" meldt, den nadruk op, dat de regeering een beslissing inzake de Duit sche kolentransporten niet langer kon uitstellen, gezien de pressie, die op haar wordt uitgeoefend door het parlement en buitenlandsche mogendheden. Het parlement werd ongeduldig, om dat de blokkade al te mild zou worden toegepast en tegelijkertijd werd er door een aantal buitenlandsche neutrale mo gendheden op gewezen, dat het onbillijk is, om haar import van Duitsche goede ren aan te houden, terwijl het Italië zou zijn toegestaan, Duitsche kolen te impor teeren. Het Engelsche tankstoomschip „San Florentino", varende in convooi, seinde gisteren, dat het op 19 mijl ten N. van het lichtschip „Longship", nabij Land's End, werd getorpedeerd. Bijzonderheden ontbreken. ZWEEDSCH IJZERERTS NAAR DUITSCHLAND. In het lagerhuis heeft Shinwell minis ter Churchill gevraagd, of maatregelen waren genomen, om het Zweedsche ijzer erts, dat van Narvik per schip naar Duitschland wordt vervoerd, te onder scheppen. Churchill antwoordde, dat de regee ring weet, dat ijzererts van Narvik naar Duitschland wordt verscheept, en dat dit erts van groot belang is voor Duitsch land, doch het aanhouden van deze -ver schepingen zou ernstige moeilijkheden meebrengen. Tot nu toe zijn nog geen stappen gedaan. OFFICIEELE DUITSCHE VERKLARING. Van officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld: In de buitenlandsche pers worden voortdurend verwijten geuit, 1. dat Duitsche vliegtuigen neutrale schepen tot zinken brengen, zonder zich erom te bekommeren, of het betreffen de schip vrijwillig onder bescherming van een buiteniandsch oorlogsschip vaart, dan wel gedwongen naar de een of andere controlehaven wordt opge bracht, en 2. dat Duitsche vliegtuigen de scheeps bemanningen met machinegeweren be schieten, hetgeen meestal ais een terro- risatiemaatregel wordt voorgesteld. Ten aanzien hiervan kan het volgen de gezegd worden: Een Duitsch vliegtuig boven zee kan niet vaststellen of een neutraal koop vaardijschip onder geleide van een vij andelijk oorlogsschip varend naar de vijandelijke kust, vrijwillig onder be scherming van dit oorlogsschip vaart, of gedwongen naar een controlehaven wordt opgebracht. Het vliegtuig kan slechts het feit van de vijandelijke begeleiding vaststellen. Alle eenheden van de luchtmacht, die boven de Noordzee oppreeren, hebben strenge orders, zich onder alle omstan digheden te onthouden van aanvallen op neutrale koopvaardijschepen, die niet in vijandelijk convooi varen en zich niet aan vijandelijke handelingen schuldig maken. De schepen worden in de gevallen, dat zulks noodig is, slechts door een mitrailleursalvo voor den boeg uitge noodigd, te stoppen of hun vlag te too- nen, of ook wel een bepaalden koers te sturen. Slechts wanneer aan deze uit- noodiging geen gevolg gegeven wordt, of het schip zich op andere wijze ver weert, wordt van de wapens gebruik gemaakt. Dat bemanningen van neutrale of ook wel vijandelijke schepën, in red dingbooten door Duitsche vliegtuigen met machinegeweervuur zijn aangeval len, zooals nu en dan beweerd is, is kwaadwillige laster. (Wat op de Noordzee verschillende Nederlandsche schepen dezer dagen is overkomen, is blijkbaar niet in overeen stemming met bovenstaande officieele verklaring.) MOLOTOV NAAR BOEKAREST? De Sovjet-Russische legatie te Boeka rest heeft bevestigd dat de Russische volkscommissaris Molotov binnenkort een bezoek aan Boekarest zal brengen, teneinde een non-agressiepact met Roe menië te onderteekenen. In Roemeensche kringen te Londen twijfelt men aan de waarheid van dit be richt. Men wijst er op, dat Sovjet-Rus land en Roemenië in 1933 te Londen reeds een non-agressiepact hebben ge- teekend. „ER DREIGDE GEVAAR". Na een langdurig debat over de nieu we maatregelen tot beperking van den landverkoop in Palestina heeft het La gerhuis de door den arbeidersafgevaar digde Noel Baker ingediende motie van afkeuring verworpen met 292 tegen 129 stemmen. De minister van Koloniën, MacDonald, verdedigde de maatregelen met een ver wijzing naar verontrustende rapporten, die hem uit Palestina hadden bereikt en die over toenemende ontevredenheid en vijandigheid bij de Arabieren spraken. Indien de ongeregeldheden van het vo rige jaar zich zouden hebben herhaald, zouden opnieuw troepen in Palestina noodzakelijk zijn, de mobilisatie zou be moeilijkt worden en er zouden zich on aangename reacties in de andere Arabi sche landen en zelfs in Indië hebben voorgedaan. Hij zegde toe, dat de Vol kenbondsraad zou gevraagd worden, zyn oordeel over deze kwestie uit te spreken. Baker verklaarde, dat de minister van Koloniën, MacDonald, door z(jn politiek „ernstig het geloof van andere naties in ons woord schokt en de Volkenbond en dit huis behandelt met een niet te recht vaardigen minachting." NIET GERINGE MOEILIJKHEDEN DOEN ZICH VOOR. Minister Bolkestein, die lijdende is aan aderontsteking, is nog steeds niet in staat zijn werkzaamheden aan het Dept. van Onderwijs te hervatten. De „Rotterdammer" meent te weten, dat de minister het liefst zou aftreden. „We kunnen dat in de gegeven omstandigheden en na de deceptie in de Tweede Kamer ondervonden, goed be grijpen. De minister huldigt kennelijk op onderwijsgebied opvattingen, die ter linkerzijde vrijwel geen weerklank vin den. Zij zijn dan ook in December j.l. aan scherpe bestrijding onderworpen door soc.-democraten en liberalen en ook door 's ministers naaste geestver wanten, de vrijz.-democraten. De wensch van den heer Bolkestein om af te treden schijnt echter op eeni- gen weerstand te stuiten o.a. bij zijn di recte politieke vrienden. Daarbij komt, dat aftreden na een ministerschap van goed zeven maanden en met nog slechts een goed jaar ministerieel bestaan in het vooruitzicht voor een eventueelen Binnenland. De aanvaring van de O 11. De Eerste Kamer behandelt de Defen sie-begrooting. Weer een Nederlandsch schip vergaan? Buitenland. De krachtige Finsche verdediging. Zullen de geallieerden te huip komen? Italiaansche kolenschepen door Engel schen in beslag genomen. Duitschland en de scheepvaart der neu tralen. De Engelsche politiek in Palestina. opvolger, weinig aangenaam is voor het kabinet. Er schijnt dan ook reeds over te zijn gedacht om den heer Bolkestein voor- loopig nog te doen aanblijven, maar zijn begrooting door een der ambtgenooten te doen verdedigen, hoe groote bezwa ren daaraan ook verbonden zyn. Alles bijeen staat het kabinet voor een moeilijkheid, immers van produc tieven wetgevenden arbeid en actieve departementale leiding kan in den be- staanden toestand weinig terecht ko men. Anderzijds bestaat de moeilijkheid om nog voor een jaar een minister van onderwijs te vinden, indien wordt vol daan aan den persoonlijken wensch van minister Bolkestein, die om meer dan één reden er de voorkeur aan kan ge ven, om aan zijn hooge ambt niet lan ger vast te houden." Gevreesd moet worden dat opnieuw een Nederlandsch schip ten offer is ge vallen aan den oorlog ter zee. Er bestaat n.l. groote ongerustheid over het lot van het stoomschip „Grutto" van de fa. Smith en v. Omme ren te Rotterdam. Dit schip moest Dinsdag j.l. van Lon den met een lading stukgoederen naar Rotterdam zijn vertrokken, zoodat het in den loop van Woensdag aldaar had moeten aankomen. Men heeft evenwel niets meer van de „Grutto" vernomen. Wel hebben eenige schepen Woensdag op de Noordzee ter hoogte van de Thorntonbank een ledig vlot en eenig wrakhout gemerkt „Grutto" gevonden. Men vreest daarom het ergste. De bemanning bestaat uit 18 perso nen. Kapitein is de heer B. Kuyper uit Rotterdam. Het schip heeft een bruto-inhoud van 920 ton en is in 1925 gebouwd. De „Grutto" voer in geregelden vrachtdienst tusschen Rotterdam en Londen. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN BLIJFT NOG BUITEN BEDRIJF. De kansen op een heropening van de luchtlijn Amsterdam-Rotterdam-Haam stede zyn er niet beter op geworden. Een dienst tusschen Rotterdam en Haamste de zou zonder bezwaar kunnen worden onderhouden, daar de route vrijwel den vrijen corridor volgt. Anders echter is het gesteld met het vliegen tusschen Amsterdam en Rotterdam. Het gebied tusschen beide steden is voor alle lucht verkeer verboden en de machines zouden dus via IJmuiden naar de Noordzee moe ten gaan om via den Waterweg Waalha ven te bereiken, waardoor de afstand wordt verlengd tot ongeveer 100 km, hetgeen een rendabele exploitatie onmo gelijk maakt. Schiphol uitsluiten is niet doenlijk, schrijft de Tel., aangezien op Waalhaven momenteel geen hangarruimte beschik baar is om een DC 2 onder te brengen gen en de K. L. M. er weinig voor voelt om de machine steeds buiten te laten staan. Wat Vlissingen betreft, een doortrek ken van de lijn, mocht het eventueel toch nog gelukken om een goede oplossing voor Haamstede te vinden, moet uitge sloten worden geacht, daar Vlissingen binnen voor het luchtverkeer verboden gebied ligt. Naar de Msb. vernam, zou het in de b e d o e 1 i n g 1 i g g e n dat in het volle vacantie- seizoen, Juli en Augustus, de dienst Rotterdam-Haam stede zou worden hervat. WEER EEN SCHIP DOOR EEN VLIEGTUIG BESCHOTEN. Gisteravond passeerde te Hansweert van Antwerpen naar Rotterdam het zee motorschip „Delfzijl". Op de reis van Ty- ne naar Antwerpen was het schip aange vallen door een vliegtuig dat het hevig heeft bestookt met machinegeweervuur, waarvan de sporen aan het dek goed zichtbaar zijn. Het vliegtuig heeft nog zes of zeven bommen uitgeworpen, welke echter alle naast het schip in zee vielen. Door de geweldige ontploffingen werd het schip heen en weer geslingerd, waar door veel schade aan het meubilair enz. ontstond. Een der opvarenden werd door een kogel in den arm getroffen. Opval lend is het dat de meeste kogelgaten in en rond het stuurhuis werden aange troffen. Aangehouden. De marechaussee te Axel heeft ze keren M„ wonende aldaar, aangehou den, die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld en voorwerpen uit een aan een fiets hangende damestasch, en tevens van diefstal van een portefeuille inhou dende waardevolle papieren. M. zal ter beschikking van de Justitie te Middel- j burg worden gesteld. Aan de gevolgen overleden. Vorige week had te Hansweert een aanrijding plaats tusschen een mili taire vrachtauto en een wielrijder, ze kere J. V. uit K1 o e t i n g e. De aange- redene werd naar zijn woning vervoerd en is naar we vernemen, thans aan de bekomen verwondingen overleden. MIDDELBURG. FEESTAVOND TAMBOERS- EN PIJPERSCORPS „JULIANA". De jaarlijksche feestavond van het Tamboers- en Pijperscorps „Juliana" had gisteravond plaats in de zeer dicht be zette groote zaal van het Schuttershof. De administrateur van de Commissie van Bijstand, de heer C. P. de Jongh, heette alle aanwezigen welkom, vooral de vertegenwoordigers van de Jonge Mannenvereeniging, van Excelsior te Goes en andere organisaties. Het korps ondervindt moeilijkheden omdat de oude re leden onder de wapenen zijn. Spr. wekte jongelui, die lust hebben mede te „pijperen" op, zich by hem of by den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1