DE JAADDEURS IN OORLOGSTIJD II Japan en Ned.-lndië. Binnenland Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Haar taak in den donkeren nacht van een duisteren oorlog. Een defensiewerk in de verdedigingslinie der Nederlandsche Volkshuishouding. WALCHEREN. Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws De bemanning van de Tara in vaderland terug. sloepen omringd. Door alle tanks leeg te laten loopen kwam de onderzeeër ge deeltelijk weer boven water. De man schappen die zich cp het cogenblik van de aanvaring op het dek bevonden waren te water gesprongen en werden onmid dellijk door de sloepen aan boord geno men. De bemanning, die zich nog in het binnenste van de boot bevond, werd via den toren van boord gehaald en op sloe pen naar den wal vervoerd. Men trachtte de O 11 naar ondiep water te sleepen, teneinde den voorste ven boven water te krijgen en zekerheid te krijgen omtrent het lot van de twee opvarenden, die zich nog steeds in een der boeg-compartimenten bevinden. Het ziet er echter niet naar uit dat men hierin zal slagen. Het schijnt dat de O 11 dieper in de modder is weggezakt. BESPREKINGEN OVER HANDELS OVEREENKOMST. Het Japansche telegraafagentschap Domei seint d.d. gisteren uit Tokio: De directeur van de handelsafdeeling van het departement van buitenland- sche zaken, Yamamoto, heeft gisteren in antwoord op een desbetreffende vraag in de Kamercommissie toegege ven, dat onderhandelingen gaande zijn met Nederlandsch Oost- In d i voor het sluiten van een han delsovereenkomst Nederlandsch Oost-Indië, aldus de heer Yamamoto, is voor Japan van be- teekenis, niet alleen als afzetgebied voor Japansche exportgoederen, maar ook als voorraadsbron van grondstof fen. Yamamoto zeide voorts, dat Neder landsch Oost-Indië met het voortschrij den van den opbouw eener nieuwe orde in het Verre Oosten verder aan betee- kenis wint. en dat de Japansche regee ring daarom de maatregelen treft, wel ke in verband met de nieuwe situatie noodig zijn. DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMST IN HET BOEKBINDERS BEDRIJF. De Nederlandsche bond voor boek binderspatroons, de Algemeene Neder landsche typografenbond, de Neder landsche r.-k. grafische bond, de Neder landsche Christelijke grafische bond en de Nederlandsche grafische bond heb ben bij den minister van sociale zaken ingediend een verzoek tot verbindend verklaring van bepalingen van de col lectieve arbeidsovereenkomst voor het boekbinders-, papierwaren- en envelop- penbedrijf. UITOEFENING DER TANDHEEL KUNDE. Door algemeen practiseerende medici. De heer Bylsma heeft aan de minis ters van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Sociale Zaken de vol gende vragen gericht: Is het den ministers bekend, dat het voorkomt dat algemeen practiseerende medici tevens de tandheelkunde uitoefe- nen, en dat zij zich met name bezighou den met het vervaardigen of doen ver vaardigen van kunstgebitten? Indien de voorafgaande vraag beves tigend moet worden beantwoord en de ministers van oordeel zijn, dat bovenbe doelde practijk niet strookt met het be lang der volksgezondheid en in strijd komt met het rechtmatig belang der tandartsen, zijn de ministers dan be reid ter bestrijding van die practijk maatregelen te nemen en zoo noodig ter zake wetswijziging voor te bereiden? GEEN DUURTEBIJSLAG VOOR MOBILISATIESLACHTOFFERS. Op de vragen van het Tweede Kamer lid Van Sleen betreffende het toekennen van duurtebijslag aan de z.g. mobilisatie slachtoffers, hebben de Ministers van Defensie en van Financiën als volgt ge antwoord: Door de stijging van de kosten van het levensonderhoud is niet alleen de positie van de z.g. mobilisatieslachtoffers doch die van de groote meerderheid der Nederlandsche Staatsburgers in ongun- stigen zin beïnvloed. Wel is waar heeft de regeering be sloten, dat aan de ondersteunden en bjj de werkverschaffing geplaatsten een duurtebjjslag mag worden gegeven van 6 der netto-ui tkeeringen, aldus een voorziening treffende voor de gezinnen met een zeer laag inkomende regeering is echter van meening, dat zulks nog geenszins tot de conclusie moet leiden, dat ook voor de z.g. mobilisatie-slacht offers een duurtetoeslagregeling dient te worden getroffen, aangezien de uit» keeringen, welke de ondersteunden en de bij de werkverschaffing geplaatsten genieten, ook na verhooging met den duurtebijslag van 5 nog blijven be neden de bedragen, welke aan de in overeenkomstige omstandigheden ver- keerende z.g. mobilisatieslachtoffers worto, uitgekeerd. OESÏERVEF SENDING ÏN FEBRUARI. Yerseke. Oester-verzending in Febr.: Febr. 1940 Febr. 1939 262.306 (170.475) 384.307 (827.082) 98.475 (192.700) nihil (452.000) 2.536 98.550) Nederland België Duitsrhland Engeland Andere landen Totaal 747.624 (1.740.807) De vermindering is enorm, bijna een millioen. Ze is toe te schrijven aan de hevige vorst en aan de sterk afgenomen uitvoer naar verschillende landen. EXTRA-TREIN NAAR DE JAARBEURS. Ter gelegenheid van de 42ste Konink lijke Nederlandsche Jaarbeurs, die ge houden wordt van 5 tot en met 14 Maart a.s., zal er van uit Zeeland een extra- trein loopen op Vrijdag 8 Maart. Het be zoeken der Jaarbeurs wordt den handel- drijvenden wel zeer gemakkelijk ge makkelijk gemaakt; ongetwijfeld zullen dan ook velen van deze reisgelegenheid gebruik maken. De trein vertrekt 's mor gens om 6.57 u. uit Vlissingen, 7.06 u. uit Middelburg, 7.24 u. uit Goes, de terugreis uit Utrecht vindt plaats om 18.30, zoodat men weer tijdig thuis is. De kosten van den extra-trein heen en terug zijn zeer laag. De prys van een retour derde klas se bedraagt f 3,50, met inbegrip der Jaarbeurskaart. Er zullen alleen rijtui gen derde klasse loopen. Zij die van den extra-trein gebruik maken en reeds in het bezit zijn van een geldige dagkaart, kunnen tegen inleve ring hiervan f 1,terugbekomen aan het loket „Inlichtingen" in de Hal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Kaartverkoop aan het station. De kaartverkoop der plaatsbewijzen zal sluiten op 7 Maart te 19 uur, of zoo veel vroeger als de kaarten zijn uitver kocht. Het is derhalve raadzaam zich tijdig van een plaatskaart voor dezen ex- tra-trein te voorzien. F. Q. I.-REÜNISTEN IN ZEELAND. Maandagavond werd te Goes een ver gadering gehouden om te komen tot de constitueering van een verband van F. Q. I.-reönisten in Zeeland. De vergadering die goed bezocht was, stond onder leiding van Ds W. H. van der Vegt, die een inleidend woord sprak. Tot leden van het bestuur werden ge kozen Ds W. H. van der Vegt te Goes, praeses; Ds M. Vreugdenhil te Melisker- ke, ab-actis en burgemeester H. U. Bou- man te Grijpskerke, quaestor. Besloten werd driemaal per jaar sa men te komen, en wel beurtelings te Middelburg en Goes. Daarna hield Ds Van der Vegt een „causerie" over reformatorische predi king. Op dit referaat volgde een geani meerde discussie. De eerstvolgende vergadering zal ge houden worden Maandag 3 Juni in Mid delburg, waar Ds Meesters van Brou wershaven zal refereeren over de sleu telmacht der prediking en Ds Oussoren van Middelburg een preekschets zal ge ven. Patrimonium. De afdeeling Middelburg van Patrimo nium vergaderde Dinsdagavond onder leiding van den heer W. A. den Hollan der. De heer J. de Bruyne uit Vlissingen sprak over: „Loon", en behandelde de zedelijke zijde van dit vraagstuk. Het loon werd langen tijd beheerscht door de liberale opvattingen van vraag en aan bod volgens vrije mededinging, wat tot onrechtvaardige toestanden aanleiding gaf. Verbetering kwam pas, toen men be gon in te zien, dat het loonvraagstuk zedelijk is. Vooral ds Sikkel heeft in de zen groote verdienste. De ijzeren loonwet mag niet onbelem merd werken, maar God geeft ons tot taak ook hier regelend op te treden. De Chr. vakbeweging pleit dan ook voor een loon volgens de behoefte van een mensch met inschakeling van de prestatie. Een stap in de goede richting is het relatieve gezinsloon. Ook het ontwerp kinderbij slag wil een rechtvaardiger verdeeling van het totale loonbedrag. Hierop volgde nog eenige bespreking. Finland-avond. Dinsdagavond werd hier in het Con certgebouw een Finland-avond gehouden, die in alle opzichten schitterend slaagde. Ds D. J. Vossers, voorzitter van het werkcomité sprak het openingswoord. Ds Toivo Viitasaari voerde het woord over: „De kracht der voorbede". Het R.K. Dameskoor en het Vlissingsch Mannenkoor zongen eenige liederen. Mevr. A. Meijer-Forsberg uit Den Haag, een Finsche, sprak over: „Vrouwenleven in Finland". Pater J. Vernooij, Pastoor te Helsinki, vertelde over „Finland in den huidigen tijd". Burgemeester van Woelderen bood aan Mevr. Meijer-Forsberg een fraaie bouquet bloemen in de Nederlandsche kleuren aan en wekte op tot krachtigen steun. NedeiL Chr. Vrouwenbond. werp: „Leiding en gehoorzaamheid". De vergadering werd geopend door de presidente M e j. J. D o n n e r, die in zeer sympathieke bewoordingen herdacht het overlijden van burgemeester van Dus- seldorp, die ook meermalen van zijn be langstelling voor het werk van den N. C. V. B. blijk gaf. Daarna werd het woord gegeven aan Ds Kamsteeg, die verklaarde dat hij gaar ne aan de uitnoodiging om in dezen voor hem bekenden kring te spreken, gehoor had gegeven. Bij de behandeling van zijn onderwerp wees spr. er op, dat het woord leiding geweldig rijk is van inhoud. Lei ding zegt toch, dat er een Leider is, dat er zijn die geleid worden; wij denken aan het doel der leiding, aan den weg, waarlangs wij geleid worden. Zoo gaat een heel complex van gedachten plotse ling voor ons open. De vraag komt op, is er leiding Gods in ons leven? In het leven van nu, met zijn vaak verbijsterende omstandighe den? Is er leiding in deze verwarde we reld, leiding van God? Wij staan hier voor onbegrijpelijke dingen. Want God is er; God, die alles draagt. Er is zorg van God, voorzorg, nazorg. Maar hoe? En dan zien we de schreiende nood van de zen tijd en de verdwazing der volkeren, die zichzelf verteren in de verschrikkin gen van den oorlog. Een antwoord is door ons niet te ge ven, tenzij we teruggaan naar den Bijbel, waar we zoo duidelijk zien de leidingen Gods, die echter bij Mozes geheel anders waren dan bij Elia, bij David anders bij Paulus. De leidingen Gods, we kunnen ze, wanneer we niet leven buiten de Bijbelsche sfeer, ook zien in ons eigen leven, en dan wordt het ons duidelijk dat het leven niet is een reeks van toe valligheden, maar dat God met ons bezig is, bij teleurstelling en verdriet, voorspoed en blijdschap. Wanneer we zoo de leiding Gods zien in het leven, dan zullen we vele dingen zien als boden en knechten van God en zal het gebed worden verinnigd en ver diept. In het tweede deel van zijn lezing han delde Ds Kamsteeg over gehoorzaamheid, I d.i. in de eerste plaats hooren, en dan doen naar, ons openstellen voor het ge hoorde; luisteren naar God, naar Zijn Woord. Dat is niet gemakkelijk. Er is in ons leven zooveel, dat het licht van God ver donkert. Wij staan midden in de onge hoorzaamheid. Maar als wij stil zijn, als onze oogen gedurig op den Heere zijn, dan zal het mogelijk zijn te gehoorza men. Maar alleen in Christus Jezus, die gehoorzaam geweest is tot in den dood. En in gehoorzaamheid zullen we ook Gods leiding erkennen, waarbij we, wat we niet begrijpen, eerbiedig voor Zijn voeten zullen leggen, in de wetenschap, dat God Zijn kinderen door alles heen wil leiden naar 't Vaderland. Breiwerk voor leger en vloot. Het Breicomité voor leger en vloot heeft thans voorloopig zyn werkzaam heden beëindigd. Van de wol, waarvoor indertijd een collecte is gehouden, werden gebreid: 171 bivakmutsen, 523 paar polsmoffen, 103 dassen, 7 paar visscherskousen, 116 paar wanten, 76 helmmutsen en 136 paar sokken. De ontvangen gelden zijn dus goed be steed. Dank zy de medewerking van alle breisters waarvoor het comité gaarne zijn dank betuigt kon een groote voorraad goederen voor onze militairen beschikbaar worden gesteld. 's-Gravenpolder. Maandag vergaderde de Raad, Afwezig weth. Hoogesteger. De voorz. hield in deze eerste zitting in 1940 een nieuwjaarstoespraak. Spr. releveerde de voornaamste beslui ten van 1939, zooals de demping en rioleering van den watergang langs de Dorpsstraat en de vernieuwing van den provincialen straatweg. Aan steunuitkeeringen en werkver schaffing behoefde in 1939 f 950 minder uitgegeven te worden dan in 1938. De bouw van de kluis aan het gemeen tehuis werd gegund aan den laagsten in schrijver, den heer J. Haringman te Co- lijnsplaat, voor de som van f 1647. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten met opmerkingen aangaande de gemeentebe- grooting 1940. Ged. Staten waren van oordeel, dat de begrooting sluitende te maken is zonder een extra-bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds. Zij ga ven in overweging over te gaan tot ver hooging van leges, schoolgeld en hon denbelasting. De vernieuwing van den Kaaidam zou uitgesteld kunnen worden tot 1945. Getracht zal worden de begroo ting sluitend te maken zonder verhoo ging van de genoemde heffingen. Het voorschot aan de Chr. school werd vast gesteld op f 606,50. Aan de algemeene politieverordening werd toegevoegd een verbod om door middel van een radiotoe- stel of ander instrument hinderlijke mu ziek te maken. Bij de rondvraag vroeg de heer De j Klerk het tarief voor klokluiden by be- i grafenissen dat f 6,per uur bedraagt te verlagen. B. en W. zullen dit over wegen. Verder vroeg dhr De Klerk - of de bebouwde kom voor de postbestel lingen niet kan worden uitgebreid. De voorzitter zal dit aan de poste- jj ryen verzoeken. Deze hebben hierin te beslissen. Gisteren is onder vrij groote belang stelling de 42ste jaarbeurs te Utrecht geopend. Als naar gewoonte heeft de secretaris generaal, de heer W. Graadt van Rog gen, een uitvoerige uiteenzetting gege ven omtrent de totstandkoming en de beteekenis van deze jaarbeurs. „De voorjaarsbeurs 1940, aldus Spr., weerspiegelt den ernst van het oorlogs jaar waarin zij wordt gehouden. Het ge wapend conflict in West-Europa heeft ons land gebracht in een toestand, die naar alle zijden en op elk gebied waak zaamheid en werkzaamheid vereischt. De 42ste Nederlandsche Jaarbeurs is onder deze omstandigheden opgebouwd als een defensiewerk in de verdedigings linie der Nederlandsche volkshuishou ding. Zij is slechts één van de bolwerken van Nederlands economische activiteit, maar als bescheiden onderdeel represen tatief voor het geheel. Vervolgens herinnerde de heer Graadt van Roggen er aan, hoe na den vorigen wereldoorlog de Internationale jaarbeur zen zich onder de leuze „Vrede en Wel vaart" in dienst van den wereldvrede hebben gesteld; hy herdacht de duizen den industrieelen en kooplieden, uit de oorlogvoerende landen, deelnemers of bezoekers van internationale jaarbeur zen, die thans als vijanden op leven en dood tegenover elkaar staan. Na zoowel de nationale als interna tionale taak van de jaarbeurs aan een beschouwing te hebben onderworpen, stelde Spr. vast, dat met deze voorjaars beurs het Nederlandsche Jaarbeursinsti tuut weder een nieuwe fase van zyn ont wikkeling intreedt, waarby het alle ge gevens zal moeten putten uit eigen kracht en eigen tijd. De raad van beheer onderschat de moeilijkheden, die te wachten zijn, niet, maar hij hoopt ook dezen keer te win nenal zal rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid, aan het einde van den tocht een nieuwe wereld te vinden, anders wellicht dan waarop naar de oude economische inzichten nog zoo gaarne de hoop van zoovelen zou blij ven gericht en waar een nieuwe welvaart zal moeten worden opgebouwd, mis schien op andere grondslagen dan die nu nog als onmisbaar plegen te worden be schouwd. In het licht van de tegenwoordige oorlogsomstandigheden heeft het econo mische nut van de jaarbeurs dit jaar in drieërlei opzicht dieper reliëf gekregen, n.l.dat van practische voorlichting, van economische oriënteering en van ac tiveering van het bedrijfsleven. Daarme de het bedryfsleven te steunen is de groote taak van het jaarbeurswezen in dezen ernstigen tyd. Ondanks de omstandigheden ver- schynt deze 42ste Nederlandsche Jaar beurs met een deelneming, die wat het aantal deelnemers betreft, bijna het aan tal der vorige voorjaarsbeurs aangeeft 1994 deelnemers nu (waaronder3i;§ uit het buitenland) tegen 2032 ter voor- jaarsbeurs 1939 (waaronder 474 buiten! landscheen die wat gehuurde opper, vlakte betreft, slechts met gerin? verschil aan de vorige voorjaarsbeu t voorrang verleent. (17.100 M2 gehuurde- oppervlakte tegen 17.500 M2 in 19? 1 Wat de omvang van de bezetting aaii. gaat, heeft zich het beeld van een Jaar. beursinstituut, dat expansiemogelijkhe. den noodig heeft, niet gewijzigd. Aan de bouwplannen van een nieuw jaarbeursgebouw wordt thans rustig doorgewerkt. Ook het daarmee samen hangende overleg inzake nieuwe groeps- vorming heeft een regelmatig verloop waarby o.m. op den voorgrond staat, een uitbreiding van de afdeeling overzeesche gewesten en de plaatsing er van in eer. centraal gedeelte van den nieuwen jaar! beursvleugel. De vooruitzichten voor de naaste toekomst van het jaarbeursinsti. tuut zyn dus niet ongunstig. Wat de buitenlandsche deelnemers betreft, is Canada, dat incidenteel aar. de vorige voorjaarsbeurs had deelgeno! men, afgevallen, doch Italië en Zuid- Afrika zyn daarvoor in de plaats getre den. Het aantal Duitsche inzendingenis gedaald van 195 op 165 en het aantal Engelsche van 48 op 20. Frankrijk, we derom vergezeld van de Fransche kolo niën, is ongeveer gelyk gebleven, evenals België, dat met een belangrijke inzen ding op chemisch gebied voor den dag komt, de Zwitschersche secties versche nen met iets minder aantal deelnemers, Dezelfde lotsbestemming van België en Nederland heeft tusschen de Jaar beursinstituten van beide landen eer nauwere samenwerking teweeg gebracht, ten doel hebbende met de gebiedende verschuivingen in de economische con stellatie der beide landen, de wederzijd- sche economische belangen binnen het kader van de mogelijkheden te bevorde ren. Na vervolgens melding te hebben ge maakt van belangrijke nieuwe inzend.»- gen en te verwachten hooge bezoekers (Prins Bernhard hoopt Vrijdag Sea Woensdag 13 Maart aanwezig te zijn eindigde spreker: Wat haar samenstelling, omvang, ge halte, en den geest betreft, welke si: haar spreekt, besloot spreker, geeft deze 'voorjaarsbeurs aanleiding tot voldoe ning en vertrouwen een moedgevend verschijnsel in de onzekerheden an de zen wankelen tijd. Niet weg te denken echter is het feit, dat dit mooie sterke Jaarbeursschip uit vaart in den donkeren nacht van een duisteren oorlog. Maar wij varen uit on der belichting van eigen bron van natio nale energie. En in dat licht is duidelijk zichtbaar: een naam( ons dierbaar boven al: „Ne derland". Kruiningen. Dinsdagavond vergaderde de Zondagsschoolvereen. „Samuël" on der leiding van Ds Mortier. Het jaarver slag van den secr.-penn. dhr W. de Back, maakte gewag van de moeilykheden door de mobilisatie betreffende onderwyzers en het gebouw. De rekening over 1939 van Kerstfeest en de Ver. sloot met een batig saldo. Koudekerke. Loop der bevolking over de maand Februari. Gevestigd: L. Wil- lemse, dienstbode, C 32, van St. Laurens; A. L. W. Buijn, kellner, B 451, van Dor drecht; L. Willemse, matroos, E 145, van Rotterdam; C. J. Adriaansen, zonder, E 325, van Vlissingen; C. P. Franken, zon der, B 450, van Bergen op Zoom; P. van Soelen, dienstbode, E 377,- van Utrecht; P. van Meurs en gezin, kapitein kust vaart, E 350, van Groningen; G. D. Re- meijn en gezin, vliegtuigbouwer, E 121, van Middelburg; M. J. de Landmeter en gezin, zonder, E 317, van Vlissingen. Vertrokken: J. J. Loeff, zonder, A 85, naar Elburg; A. Bravenboer, naaister, D 253, naar Middelburg; P. Overweel, slij per, E 382, naar Middelburg; Th. J. Kup en gezin, 2e luit., E 316, naar Bergen op Zoom; D. de Kuijper, zonder, E 44, naar Vlissingen; P. A. Sonius, zonder, E 212, naar St. Laurens; J. Ridder, onderwijze res, E 13, naar Wolphaartsdijk; A. Ma rijs, dienstbode, A 72b, naar Middelburg; A. Kaljouw, dienstbode, E 161, naar Mid delburg; J. J. Domenie en gezin, bank directeur, E 342, naar Goes; L. de Steur en gezin, kruidenier, E 154, naar Middel burg; B. Hoogesteger, zonder, A 155, naar Den Helder; J. W. Klanderman, zonder, A 155, naar Den Helder; W. M. Huijsman, leerling-verpleegster, D 184, naar Bergen op Zoom; M. Geuze, leerling-verpleegster, E 108, naar Bergen op Zoom. (V. C.) Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Maassluis, H. Visser te Bunschoten. Geref. Gemeenten. Tweetal te Lisse, J. van den Berg te Krabbendijke en J. Vreugdenhil te Rys- sen. Beroepen te Scheveningen, J. van des Berg te Krabbendijke. Herst. Evang. Luth. Kerk. Tweetal te Harlingen-Medemblik, P- Kastelein, prop. te Amsterdam en C. F. S. Stegenga, idem te Deventer. Gisteravond hield de afd. Goes van den N.C.V.B. een goed bezochte vergade- ring, waarin als spreker optrad, Ds J. i Geul" is benoemd mej. L. J. W. Welle- ri Kwmstees *e Gorsel, met het onder- man Krabbendijke. Tot ontvanger-griffier van het waterschap „de Valkenisse Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Lobith, J. Dirkse cand. te Waasenaar. Afscheid. Zondag nam Ds H. C. Voorneveld, die naar Haam stede vertrekt, afscheid van de Geref. Kerk te Zuilichem, met een predikatie over 2 Petrus 119. Hij werd toegespro ken door ouderling A. Fuykschot na mens den kerkeraad, door Ds H. v. Min nen te Zaltbommel namens de classis, door Ds W. H. Bouwman en den heer T. Janse namens de genabuurde Kerken van Herwijnen en Gameren. Geslaagd voor examen Apothekers- assitent de dames L. Dorleyn te Oos i en West-Souburg en J. Langebeeke Arnemuiden. HET SCHIP GETORPEDEERD? Gisterenmiddag is de bemanning u' het Nederlandsche s.s. „Tara", da 21 Februari j.l. op 4 myl Z.W. van K Finisterre na een ontploffing is verg in het vaderland terug gekeerd. Met tranen in de oogen hadde mannen hun schip na de tweede on P fing in de golven zien verdwynen- helder maanlicht werd de dag afg®" In de vergaderil Friesland van denf heeft Mr Joekes el mocht onze neutralif den, de aanvaller er onS land zich kracht] Een uitspraak di] begroet. Ons „Friese hierbij op: Waarom applauc njg-democraten Waarschijnlijk nie ming met de vastbe zal in de eerste plaa| geweest. Dankbaarheid, da vloed de laatste ja was, dat zij slaagde om Nederland wee] hebben er hun best daan. Eerst was hun lei] de heer Marchant. jegens onze weermal optreden. Vooral he ruggegraat van het tasten. Het moest brand, verklaa| een vergadering var craten hem van dit gemaakt. Wel het land. De Friesche vryzil der leiding van den] in de Eerste Kamen Embden, die zich be] tot een weerloos Ne man, die met gene] teerde in de niet te geworden vergaderir in Den Haag, waar van allerlei allooi hebben gehoond. Nu is het niet zod democraten een pril hebben meegemaakt! Het verzet van Prol nooit tegen 1 andsver] Hij betoogde altyd, moesten ver] dat we het n| En toen de party zie] vereenigde, jubelde] verlossende woord i] Toen de situatie byna iedereen in het hoog tijd werd te nemen, om de lanc beteren, bleef de afl Friesche vrijzinnig-] de Eerste Kamer ve] hem had gelegen, stellen van minister pen. Nooit hebbenI craten in Friesland ken, dat zij het nietf ren. Maar nu hebben zij Uit dankbaarheid! Uit dankbaarheid,] zwaai opnieuw heblj zonder dat het geval by in het geding wal Men had niet allel seeren. Het was hel] ment geweest om Friesland van den tischen Bond een tel] oud-minister Van democratische federa Uwe Exc. hartelykl tegen de suggesties] Embden, aan welk danken is, dat ons kan verdedigen". waarna het zeil we] O.N.O. wind koers van het vasteland. Een juichend hoei] toen 's middags om zien. 's Avonds om 11 in een baai, maar uitgestorven leek, krl zeil en verbeidden zij Daarop volgde h] moeizamen bergtoch Boven op den berg eerste teekenen van huis, waar ze onmid den ondergebracht, den voor koffie en 1 Dankbaar werd g< de zorgen, ook door Je hebt er nu zeke een der omstanders. Bijna verontwaai^ woord: „Volgende naar zee. Wij Holk óók eten!" De leden van de den onomwonden: tweemaal ge een torped daarbij verbitterd. De kapitein merkt 1000 vaam water st; mijnen kan dus gee het schip in aanrak een drijvende mijn is lyk. Voor zoover be buurt waar de Tara mer aangetroffen, twee explosies. Leden van de bem dat de eerste explos tweede aan stuurboo Het zeer ernstige dat er tweemaal eer» ter van den nacht o vuurd, hoewel dit voorschriften was v«

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2