De Rassen hebben Wiborg nog niet. Nederiandsche onderzeeboot door sleepboot geramd. ogramma Christelijk-Humanisme. Belangrijkste Nieuws Onzekerheid over het lot van 2 leden der bemanning. .10 L0. WOENSDAG 6 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 132 VS^de genade Gods> dat HiJ dat Zij lijden groote verliezen - italiaansche kolen schepen door de Engelschen aangehouden. Een mislukte onderneming der Rooden. Rumoerige zitting van België's Kamer. dat open zou ziin en en men in iet terecht kon, In w orgen dat een en ftn -komt, erkgevere de vergade den is nog zeer uit" d in verband met d' den samenkomst van nreking van de eischen ir. Landarbeidersbond den werd opgedragen net leden van den r >uding, die de Middel ers in dezen zullen rgen verkouden! ö«ooi» ïl tegen infectie r«£00s- eneeskracht i Maart 1940. 1875 en -10.20 vm. 414,4 M, en 7.30— rel 05 9 Orgel. 8.45 Gram .00 Morgew. 10.20 itinubedr. 11.30 Voor Gram. 12.45 Ber -1.45 VARA-orkest' idverbindingen". 2.20 c Voor de kinderen. 6.30 Causerie „De Pianoduetten. 7.oo i Felicit. 7.10 Cau- het bedrijfsleven'1, 'en. 8.00 Herh. SOS- 8.15 Uitz. voor het 8.25 Rosian-orkest. .30 Zang en piano. 10.00 Causerie uldig?" 10.10 Frag- rette „Rose Marie", ak. 11.00 Ber. ANP, 11.4512,00 Orgel. 301,5 M. NCRV-uitz, fonds v. d. Scheep- Ber. ANP. 8.05 0 Gram. (9.30—9,45 •gend. 11.00 Gram. en gram,. 12.00 Ber. 12.30 Ber. ANP.). 1.45 Consonanten, ilverzamelaars. 3.00 m. 4.00 Zang, piano Felicit. 5.00 Voor de 30 Taalles en techn, 7.15 Land- en tuin- ,m. 8.00 Ber. ANP, Arnh. orkestvereen, de Wereld-Zendings- 9.25 Verv. cono, tueel halfuur. 10.40 .00 Schriftlezing. WEERBERICHT. norgenavond tijdelijk stormach- ge tot matige N.W, selende bewolking, tele lichte buitjes, in temperatuur. mmiddag 3 u.: ddag 3 uur: 772. ar fietsers- in. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbonnsmsrisprJju 12.SÖ ps? .rzs'es! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummersS cent Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland AdvsrtentiSn 38 cent per Kleine AdvartsntiiSn Vrljdag'ê sn Zaterdags #0.78 bij vooruitbetaling Advertentiün onder ietter of srotto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting 3 thans imlaag. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, eerste blad, ii. Wie is mjjn naaste, wie is de Gemeen schapsmensen'.' Duizenden antwoorden zijn daarop al gegeven, maar tot een objectieve we- zensDepaiing komt men zonder de Ge openbaarde Waarheid van de Schrift met. Nergens krijgt men de teekening van den Christus en van den mensch zuiver dan in de Geopenbaarde Waar heid, die is neergelegd in het Woord Gods. Die teekening alleen is objectief. Zeifs Priester en Leviet lieten den armen man aan den weg liggen, maar de Samaritaan, die de wet van het Ko ninkrijk Gods toepast, neemt hem mee. l)e groote Engeische schrijver Cariyle geeft zulk een mooi voorbeeld, om aan te toonen, wat we te verstaan hebben onder den Gemeenschapsmensch. H\j geeft het verhaal van een Londensche vrouw, die ais een uitgestootene, als i een paria leefde in een van de drukst bevoikte gedeelten van het Westen. Nie mand bekommert zich om haar. Ze be hoort niet meer tot de gemeenschap. Ze bestaat voor niemand meer. Maar die vrouw krijgt de pest en steekt met haar vreeselijke besmettelijke ziekte het heeie Wester kwartier van Londen aan. Zoo bewees ze haar gemeenschap. De omgeving had zich verbeeld, de wet van het Koninkrijk Gods te kunnen op zij zetten, men had de houding aange nomen, als of men met die vrouw niets te maken had, maar Gods wet laat zich niet op zij zetten. Dat is geen kwestie van een houding. Dat gaat dieper. Dat is de wezensbepaling, het karakter van den mensch, als schepsel Gods in een organische gebondenheid. Waar men met die subjectiviteit te recht komt, spreekt in onzen tijd zoo duidelijk. Zie maar eens naar de totali tair geregeerde landen. Het ontbreekt daar niet aan een norm. Die is er wel degelijk. Maar die norm is subjectief. Het Staatsbelang is primair in alles. Hoe de Gemeenschap zal zijn wordt uitgemaakt door hem, die op het oogen- blik de macht in handen heeft. Met totale veronachtzaming van den Bijbel- schen mensch, den mensch, die van zonde en genade spreekt, wil men kwee ken den Uebermensch. Wie „Mein Kampf" goed leest, komt tot de ontdek king, dat Nietzsche, de befaamde Duit sche wijsgeer met zijn leer van den ver edelden mensch niet zonder invloed is gebleven op het wereldvermaarde boek van den Führer. We beleven onder dit alles een groo- ten tijd. De nieuwere uitkomsten op het ge bied van de zielkunde, de psychologie, spreken van levensvragen, die liggen onder den drempel van ons bewustzijn, die nooit zullen zwijgen. Door de exessen, die zich voordoen op maatschappelijk gebied, voelt men, dat men niet tot een oplossing komen kan door een opvatting over „diessei- tige „saamhoorigheid" alleen. Men komt er niet, als men de wet van het Ko ninkrijk Gods omkeert. Daar staat ge schreven: „Zoekt eerst het Koninkrijk Gods en alle deze dingen zullen U toe geworpen worden". Men heeft in zijn verwaande subjecti viteit met deze objectieve waarheid de spot gedreven en er van gemaakt: I «Zorg, dat de aarde een paradijs wordt en de rest is hersenschim", maar men begint in te zien, dat deze eenzijdige le venshouding uitloopt op een fiasco. Dat kon ook niet anders. De mensch is immers anders dan hij Bieent te zijn. Dat leert de Godsopenbaring. Daar Wordt zijn ware „karakter" openbaar. Adam gaat voorop. Hem Volgt een bonte rij van kreupelen, blinden, lam- ttlen, geestelijk verminkten. Dat is de gemeenschapsmensch. Langs den weg der subjectieve be schouwing komt men tot deze karakter epaling nooit. Dat is het noodlot van en vicieuzen cirkel. Hoe kan ooit een mensch, wiens denken, willen, gevoelen en begeeren een deuk heeft, komen tot een objectieve, een waarachtige wezens bepaling van den mensch? v an tt doen opgaan. Van Hem en li j .m alleen is de objectieve geldig- geerteln Verstand' wil> Sevoel e" be" Toch zoekt men nog steeds dien ob jectieven norm buiten Hem. Januari 1.1., hield Profes- Grnnmr L' Polak> hoogleeraar te dn» ^ien' voor de Vereen, voor Pae- gogiek te Amsterdam een lezing over de opvoeding tot gemeenschapsmensch. Het merkwaardige in deze rede was vooral dit, dat ook hierin zich een zoe ken openbaarde naar een objectieve ethiek. De utiliteitsmaatstaf werd ge steld tegenover de objectieve ethiek. Egoïsme, als grondeuvel mag, gezien naar het oordeel van dezen Hoog leeraar, niet gesteld worden als tegen stelling van altruïsme. „Niet het al truïsme", zoo las ik, „maar de objecti viteit staat tegenover het egoïsme". „Het verkeerde van het egoïsme, het ik- perspectief, is niet het opkomen voor eigen belangen, maar de v a 1 s c h e subjectivitei t". Ik spatieer dit laatste. De vraag: „die ons maar naar de keel welt" is deze:- „Hoe komt deze Hoogleeraar aan die objectiviteit? Waar ligt de fundeering? Stelt hij die zelf vast? Vragen, waarop het verslag geen ant woord gaf, maar die voor allen tot een afdoende beantwoording komen, door de aanvaarding van Gods Woord als absolute Openbaring. Daar en daar alleen ligt het crite rium. Daar komt men niet overheen door een koppelteeken, dat alleen bewijst, dat men zoekt naar vastigheid, zonder de stap te willen maken, die daartoe consequent leidt. Humanisme en Christendom staan niet los naast elkaar. Ze zijn innig ver bonden in de Openbaring, die het Woord Gods geeft over Christus en mensch. G. W. 't H. De druk der Sovjet-Russische troepen op het Oostelijk deel van de Manner- heimlinie in de buurt van Taipale heeft gisteren voortgeduurd, doch zonder succes. Ook hebben de Russen groote moeite gedaan de kleine meren ten Noorden van Wiborg te passeeren. Het Finsche legerbericht meldt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand den geheelen dag aanvallen ge daan op de eilanden in de baai van Wi borg en op de Noord-Westkust van de baai. De vijand poogde in de Finsche Golf over het ijs de eilanden Asoe en Veder- lak aan te vallen, doch de aanvallen werden afgeslagen. De Finsche luchtmacht heeft op 4 Maart Russische afdeelingen op het ijs van de Finsche Golf gebombardeerd en met mitrailleurvuur bestookt. De meest gedurfde Russische aanval len van den geheelen oorlog waren die over het ijs van de Finsche Golf, die gericht waren tegen de Haapassari- en Virolahti-eilanden en die werden uitge voerd door lichte tanks en gemotori seerde troepen. De aanvallen werden afgeslagen door het moordend vuur van de Finsche kust- batterijen. De Finnen hebben per radio een waar schuwing uitgezonden aan alle kustgar- nizoenen om ten zeerste op hun hoede te zijn in verband met komende aanvallen van zee uit. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Russen buiten Wiborg worden opgehou den en wel om twee redenen. Ten eerste omdat de voorsteden van Wiborg door de Finnen van vele mijnen zijn voorzien en ten tweede willen de Russen de vleu gels in het Noorden en het Zuiden ter dege beschermen, zoodat Wiborg zelf voor hen geen hinderlaag kan worden. De val van Wiborg wordt echter ver wacht, ondanks het geweldige verzet, dat de Finnen bieden, vooral bij het bom bardeeren van de Russen, terwijl zij zich een weg banen over het ijs. Sneeuwwolken hebben de Sovjet-lucht macht gehinderd, maar de weersverwach ting is nog niet zoodanig, dat zij Wi borg kan redden. Volgens een bericht uit Helsinki zijn vijfhonderd Russen door Finsche vlieg tuigen vernietigd, die hen met bommen en machinegeweren bestookten, terwijl zij over de baai van Wiborg trachtten te komen. De Russen hebben een gedurfden aan val ondernomen door te willen landen verderop langs de Finsche Golf ten Zui den van de door de Finnen versterkte posities. De Russen kwamen aan land nabij Virolahti, zestig kilometer ten Zuid- Westen van Wiborg. Maar volgens Finsche berichten werd deze aanval over het ijs op het laatste oogenblik afgeslagen. De Finnen hebben ten zeerste behoefte aan jachtvlieg tuigen. Naar verluidt, zou ten Noorden van het Ladogameer een Russische divisie men gelooft de honderd-acht-en-zes- tigste zich in een gevaarlijke positie bevinden en bij Kitela, zijn omsingeld. DE BOMMEN OP PAJALA. Moskou maakt excuses. De Zweedsche legatie te Moskou heeft telegrafisch meegedeeld, dat de Sovjet- regeering, na inzake 't bombardement van Pajala nogmaals 'n onderzoek te heb ben ingesteld, vastgesteld heeft, dat één of twee Sovjet-vliegtuigen op 21 Fe bruari, na den koers te zijn kwijtgeraakt, bommen hebben laten vallen op het ge bied van Pajala. De Sovjet-regeering heeft naar aan leiding van dit incident haar leedwezen betuigd. GROOTE VERBAZING TE ROME. Gisteren zijn in totaal vijf Italiaansche schepen in het controle-station te Duins aangekomen, om op contrabande te wor den doorzocht. Thans bevinden zich nog zes Italiaan sche kolenschepen te Rotterdam. Cross, de Britsche minister voor de economische oorlogvoering heeft in het Lagerhuis gezegd: „Duitsche steenkolen, welke van Rotterdam naar eenige buiten- landsche haven worden uitgevoerd, zul len nu als prijs kunnen worden aange houden". De Italiaansche protestnota tegen het Britsche besluit, Duitsche kolenuitvoe- ren overzee naar Italië aan te houden, blijft de ernstige aandacht der Britsche regeering houden. De speciale noodzaak voor Italië, om de steenkolen te hebben, welke het in groote hoeveelheden verbruikt, doch niet zeif produceert, werd van het begin af aan door de Britsche regeering ten volle erkend. Er zijn pogingen gedaan tot overeen stemming te komen, door de Italiaansche regeering Britsche in plaats van Duit sche steenkolen aan te bieden. Het bericht, dat Engeland Italiaansche kolenschepen heeft aangehouden, heeft te Rome in officiëele kringen de grootste verbazing gewekt en algemeen wordt erkend, dat zulks de situatie ernstiger maakt. In bevoegde kringen vreest men, dat ernstige verwikkelingen er het gevolg van kunnen zijn, hoewel het voorbarig zou zijn te spreken over een door Italië verlaten van het standpunt der non-bel- ligerentie. Na de jongste EngelschItaliaansche onderhandelingen, aldus meldt „U.P." uit Londen, scheen Engeland geneigd, om aan Italië Engelsche kolen te ver- koopen op dezelfde voorwaarden als door Italië werden aangeboden tijdens deze niet geslaagde besprekingen, die vooraf gingen aan de huidige geschillen. Toen vroeg Engeland om levering van wapens, maar Italië bood vruchten en andere levensmiddelen aan. Daardoor werden de onderhandelingen tijdelijk af gebroken, maar men is van meening, dat Engeland thans voor een deel ten minste betaling in levensmiddelen zal willen aanvaarden. In de Italiaansche pers wordt het nieuws op een opvallende wijze gepubli ceerd. Er zijn echter geen commentaren te vinden. Wel wordt uitvoerig weerge geven wat men in het buitenland denkt van den Britschen maatregel. Ook wordt melding gemaakt van Fransche voorstellen Italië de benoodigde kolen te leveren in ruil voor landbouwproduc ten. Te Berlijn wordt volgens United Press verklaard, dat Italië de Duitsche kolen thans per trein zou kunnen ontvangen. De diplomatieke medewerker van de „Times" schrijft inzake het Italiaan sche protest aan Engeland, dat er drie weken geleden nog alle hoop bestond op een overeenkomst tusschen Italië en Engeland, in het kader van de handels besprekingen, volgens welke Italië meer steenkool van Engeland zou afnemen. De moeilijkheden rezen echter over den voorraad producten van de Italiaansche zware industrie, waarvoor inderdaad deze steenkolen bestemd zouden zjjn. De Engelschen wenschen in geen ge val de Italiaansche industrie in eenig opzicht gehandicapt te zien. ONJUISTE BERICHTEN OVER SUMNER WELLES' REIS. In de omgeving van Sumner Welles noemt men alle berichten, die omtrent de door den Amerikaanschen staatsman gevoerde besprekingen zijn gepubli ceerd „onjuist en ongegrond". Voordat hij bij zijn terugkeer met Roo sevelt heeft gesproken, zal aan niemand iets worden medegedeeld omtrent het resultaat van zijn reis. Sumner Welles vertrekt vandaag naar Parijs, waar hij drie dagen zal blijven om vervolgens naar Londen door te rei zen. DE AMERIKAANSCHE PERS PESSI MISTISCH OVER WELLES' ZENDING Naar aanleiding van de Europeesche reis van Sumner Welles schrijft de „Bos ton Herald": „De kans, dat de reis van Sumner Welles tot eenig resultaat van beteekenis zal leiden, is helaas niet groot." De „Boston Post", sprekende over de eischen, die Duitschland gesteld zou hebben, schrijft: „Indien dit Duitschlands vredesvoor waarden zijn, is het stellig nutteloos een vredesactie te beginnen of zelfs maar te overwegen. De Duitsche opvatting van den vrede leert de wereld duidelijk, wat er zal gebeuren, indien Duitschland overwint." De „Washington Post" ten slotte schrijft, dat Hitier niet gebluft heeft en dat daaruit volgt, dat de missie van Sumner Welles, voor zoover zij wellicht als een peilen van de vredeskansen be schouwd moest worden, geëindigd is. DUITSCHE PATROUILLES IN ACTIE. Het Britsche hoofdkwartier in Frank rijk deelt mede: Gistermorgen heeft de vijand een Brit schen post in de voorste linies aange vallen en enkele gevangenen gemaakt. De post werd heroverd. De militaire medewerker van Reuter schrijft, dat de verhoogde activiteit der Duitsche patrouilles aan het Westelijk front wellicht het gevolg is van beter weer. De Duitsche patrouilles toonen meer initiatief dan men in den vorigen oorlog gewend was, en blijken bedre ven te zijn in verrassende aanvallen. De sportieve opleiding van de Hitlerjeugd komt thans tot haar recht aan het front, evenals de ervaring opgedaan tij dens den Poolschen veldtocht. Britsche veteranen zijn vol lof voor de wijze waarop de jonge Duitsche officieren hun patrouilles leiden. Uit Luxemburg meldt Belga, dat de Duitschers groote bedrijvigheid aan den dag leggen aan den oever van de Moe zel. Er worden balken en pontonniers materiaal aangevoerd, en barakken voor de troepen en versterkingswerken gebouwd. Binnenland. De onderzeeër O 11 door een sleepboot aangevaren. De vierdaagsche gaat niet door. Maatregelen ten opzichte van vreemde lingen. De Tara getorpedeerd? Buitenland. Nog steeds wordt om Wiborg gevochten. De Russen lijden groote verliezen. Italiaansche kolenschepen door de En gelschen aangehouden. DEGRELLE DOOR WAALSCH SOCIALIST IN HET GELAAT GESPUWD. In de Kamerzitting van gisteren werd door voorzitter van Cauwelaert hulde gebracht aan de nagedachtenis van lui tenant Honrard, slachtoffer van het luchtgevecht van Li. Zaterdag met een Duitsch toestel, dat het Belgische grondgebied had geschonden. Van Cauwelaert maakte van deze ge legenheid gebruik om te protesteeren tegen de herhaalde schending van het Belgische grondgebied. Tijdens de kamerzitting kwam het tot scherpe incidenten, tusschen de Rexisten en de socialisten bij het be spreken der maatregelen voor de veilig heid van het land. Op een gegeven oogenblik riep de Rexistische leider De- grelle, dat de socialisten schijnheiligen zijn. Dit veroorzaakte veel tumult, waarbij een Waalsch socialist zich voor al onderscheidde. Hij liep naar de ban ken van de Rexisten en spuwde De- grelle in het gezicht. BRITSCHE OORLOGSLEENING VAN 300 MILLIOEN POND STERLING. De Britsche minister van Financiën, sir John Simon, heeft aan het Lagerhuis medegedeeld, dat een oorlogsleening zal worden uitgegeven tot een bedrag van 300 millioen pond sterling. De looptijd zal van 15 tot 19 jaren bedragen. De lee ning wordt uitgegeven tegen pari en geeft 3 pet. rente. WAPENS EN MUNITIE UIT KA ZERNES TE LONDEN VERDWENEN. De autoriteiten stellen een onderzoek in naar de verdwijning van een hoeveel heid kleine vuurwapens en munitie uit kazernes in het Westelijk deel van Lon den. Na ontvangst van een anoniem schrij ven, werd de inventaris opgemaakt van de munitie-voorraden. Er werden toen verscheiden kisten munitie vermist, wel ke, naar het schijnt, gedurende het week einde zijn gestolen. Daar de opslagplaatsen steeds scherp bewaakt worden, staat men voor een raadsel. DEN HELDER. Vanmorgen werd een Nederiandsche onderzeeboot, die de haven uitvoer, midden voor de haven, aan de zijde van fort Harsens, door een sleepboot van de Marine geramd. De onderzeeboot, de O XI, werd midscheeps aangevaren en zonk binnen 2 minuten. Enkele opvarenden, die zich aan dek bevonden, konden zich onmiddellijk redden, door in het water te springen. Zij zijn opgepikt en naar Den Helder gebracht. Een van hen moest in het Marinehospitaal worden opgenomen. Een half uur later kwam de periscoop van de onderzeeër weer boven water, doch even later verdween zij weer. Na 5 minuten kwam de duikboot weer aan de oppervlakte. Een groot gedeelte kwam boven water. Onmiddellijk voeren een aantal booten te hulp. Men wist den commandotoren te openen en de bemanning over te nemen. Er bestaat nog onzekerheid omtrent het lot van 2 leden der bemanning, die zich waarschijnlijk in de boegbuiskamer bevinden. Om half 12 was men bezig de O XI naar ondiep vaarwater te sleepen, teneinde het gedeelte, dat zich nog onder water bevindt, boven de oppervlakte te krijgen. De bemanning bestaat uit 29 koppen. Nader wordt gemeld: De aanvaring geschiedde door de ma rine-sleepboot Amsterdam op het oogen blik, dat een film-operateur op den commando-toren van de O 11 bezig was met het maken van opnamen van het uitvaren van een aantal onderzeebooten. De O 9 was reeds het zeegat uit. De film-operateur sprong ook over boord en wist zwemmende de kust te bereiken. Enkele films zyn verloren gegaan. Onmiddellijk was de O 11 door motor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1