Wiborg nog in Finsche banden. 5uu*uf<tte üïtza&M,/ I.1Ï95 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws DINSDAG 5 MAART Ï940 54e JAARGANG - No. 131 Bezorgdheid te Helsinki wat verminderd. Sumner Welles te Lausanne. Britsch tankschip getorpedeerd. - Duitsche onder zeeër tot zinken gebracht? - De moeilijke positie van Roemenië. - Protest van Italië te Londen. De strijd om Wiborg duurt voort. Een groot Britsch tankschip De Duitsche vergissing In België. Benzineverbruik één liter op IS K.M. Service door het geheele land. Agent: KOOLEN'S AUTOHANDEL, 's-H. Hendrikskinderenstr. 7, Goes. Roemenië tusschen twee vuren. Londen houdt tegenover Italië voet bij stuk. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Vper kv ,-rUmi WeekaboRttctneisxcs; voor Micdeifcurg iioes en Vlissingen f 0.20 Losse nun-.tr.ers S cent Advsrtentiër, SO cent jsr -"sgsS ingeaonêsr meepdee'fn^s® on cent 'eer Kleine AdvsrtsaÊin Vrijdags «n Zaterdags 10.73 bijv vooruitbetaling Advertentiën onder tetter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Gistermiddag werd uit Helsinki ge meld, dat Wiborg nog niet aan de Rus sen was overgegeven. Het grootste deel van de stad wa3 nog in handen van de Finnen. In de buitenwijken van de stad werd fel gestreden. De Russen zetten de omsingeling der stad voort, doch de mijnen, welke de Finnen op de drie wegen, welke naar Wiborg leiden, hebben gelegd, brengen don tegenstanders groote verliezen toe. De Finnen op de landengte zullen wel licht door het weer worden geholpen. De bezorgdheid omtrent de positie van Wiborg èn den algemeenen toestand, die te Helsinki heersohte, is verminderd, doordat drie gunstige berichten zijn bin nengekomen. Ten eerste zijn de Russen bij Nautsi, aan het front van Petsamo, teruggetrok ken. Ten tweede hebben de Finnen te Kol- lanjoki en ook elders successen behaald. Ten derde zijn er teekenen, dat het te Helsinki zal gaan sneeuwen. HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht meldt: Te 1 a n d: de vijand heeft gisteren gepoogd het ijs van de baai van Wiborg over te steken, doch deze poging werd verijdeld. Op het oostelijk deel van de landengte levendig artillerievuur aan beide zij den. Ten noordoosten van het Ladogameer werden aanvallen van de Russen in de richting van Pitkaranta afgeslagen. Bij Kollanjoki duurde de strijd den gehee- len dag, de vijand verloor 1200 man. Bij Petsamo heeft de vijand zich uit Nautsi ongeveer 3 km in noordelijke richting teruggetrokken. In de lucht: gedurende den dag heeft de Finsche luchtmacht de verken- nings- en bombardementsvluchten voor al boven de landengte van Karelië voort gezet. Sovjet-Russische colonnes en con centraties werden gebombardeerd. De activiteit van de Russische lucht macht concentreerde zich boven de land engte van Karelië en ten noordoosten van het Ladogameer. Kouras en Petka- selka werden gebombardeerd, evenals Wilmanstrand. In het binnenland was de activiteit van de Russische luchtmacht het meest levendig boven de vallei van de Kymene, waar Kotka, Myllykoski, Kausala en In- keroinen werden gebombardeerd. Tot nu toe is geen melding gemaakt van slacht offers. /Volgens bevestigde mededeelingen zijn vier Russische vliegtuigen neergescho- SUMNER WELLES TE LAUSANNE. Sumner Welles is te Lausanne aange komen, waar hij waarschijnlijk tot mor gen zal blijven. Hij is van plan dan naar Parijs te gaan in een speciaal door de Fransohe regee ring ter beschikking gestelden trein. Welles is van plan drie dagen in Pa- 1 rijs te blijven en eveneens drie dagen in Londen, waar vandaan hij dan weer voor een dag naar Parijs terug keert. Van Parijs uit gaat hij naar Rome, waar hi) wil scheep gaan op 18 Maart. Welles bewaart over zijn Beriynsehe I besprekingen een volkomen stilzwijgen, In het Kanaal is gisteravond het 10.516 ton metende Britsche tankschip „Char les F. Meyer" getorpedeerd. Kort te voren had de bemanning om streeks 50 km ten Z.Z.O. van Hastings een Duitschen onderzeeër waargenomen. Het schip liep volle kracht voor de duikboot uit, doch de vlucht mocht niet baten. Het werd vlak boven de waterlijn door een torpedo gteroffen en de gewel dige explosie, die volgde, tilde het groo te schip op en draaide het een kwart slag om. De Britsche admiraliteit heeft een aan tal torpedojagers naar de opgegeven po sitie gedirigeerd en hulpschepen uitge zonden. 0"ok vertrokken enkele der snel ste bommenwerpers om den strijd tegen de U-boot aan te binden. Men trof het tankschip in zinkenden toestand aan. De „Charles F. Meyer" is een nieuw schip. Het is in 1938 te Hamburg ge bouwd. Het heeft nog maar enkele rei zen gemaakt. HONDERD OPVARENDEN DER „DOMALA" VERMIST. Officieel wordt medegedeeld, dat 100 van de 295 opvarenden van de „Domala" worden vermist. Hieronder bevinden zich 46 Europeesche officieren. DUITSCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT? Officieel wordt medegedeeld, dat een Duitsche duikboot, naar men meent, tot zinken is gebracht. De duikboot werd op de reede voor Schillig, aangevallen door een Britsch vliegtuig. Het toestel liet vier bommen vallen, waarvan er één de duikboot trof tusschen den achtersteven en den com- mandotoren. (Waarschijnlijk is met de ïeede van Schillig bedoeld de wateren van Schillig- hörn, in de monding van de Weser, niet ver van Wilhelmshaven.) Het ministerie van Luchtvaart heeft een communiqué gepubliceerd, waarin 't volgende wordt gezegd: Het vliegtuig maakte een verkennings vlucht toen het een duikboot in ondiep water opmerkte. Het vliegtuig wierp vier De'nM1^ ^eeft CCJU uum-exjjiosie net wesi a erieele schade, welke aangericht werd, was belangrijk. De politiedeskun digen op de plaats van den aanslag. een bom-explosie het West End van Londen opgeschrikt. bommen waarvan er een de duikboot tus schen de commandotoren en den achter steven raakte. Na den aanval zag de vlie ger dat de duikboot in een wolk van don kergrijze rook was gehuld, terwijl nog slechts het bovenste deel van den com mandotoren zichtbaar was. VAN HET WESTELIJK FRONT. Het Fransche legerbericht luidt: Gisteren zijn talrijke luchtgevechten geleverd, waarbij twee vijandelijke jacht vliegtuigen waarschijnlijk neergeschoten zijn. Al onze bemanningen zijn op haar bases terug gekeerd. In de zone der voorposten is een Duitsch verkennings toestel door de Britsche luchtmacht neergehaald. Het Duitsche legerbericht meldt: Duitsche jachtvliegtuigen ontmoetten tijdens de grenscontrole in de streek van Diedenhofen Fransche jachttoestellen. Er ontstond een luchtgevecht tusschen vier Messerschmitt-machines en twaalf Morane-vliegtuigen. Nadat een Fransch toestel was neergeschoten, onttrokken de Fransehen zich, ondanks hun drievou dige meerderheid, aan den verderen strijd. Een Duitsch Heinkel-verkennings- vllegtuig moest na een luchtgevecht met drie Fransche jagers in de buurt van Metz, in welks verloop beide motoren weigerden, midden in de Fransche ves- tinglinie een noodlanding maken. De be manning stak haar toestel in brand. Twee man, van wie één een ernstige schotwonde had in het dijbeen, wisten door de Fransche linies tot in de Duit sche stelling heen te dringen". In een officieel Belgisch communiqué wordt verklaard: „De ambassadeur van Duitschland heeft een bezoek gebracht aan minister Spaak. De Duitsche regeering geeft van het incident van Zaterdag de volgende le zing 'n Duitsch vliegtuig was uit Frank rijk teruggekeerd, waar 't met een zeker aantal Engelsche jachtvliegtuigen slag had geleverd. De bestuurder gaf er zich geen rekenschap van, dat hij boven Bel gië vloog (St Hubert ligt op ongeveer zes minuten vliegens van de grens). Toen hij een patrouille van drie vlieg tuigen van Engelsch type opmerkte, meende hij te doen te hebben met vijan den en bond hij den strijd aan. De rijksregeering betuigt aan de Bel gische regeering, wegens dit incident haar oprecht leedwezen en geeft de ver zekering, dat aan de bestaande instruc ties waarbij 't vliegen boven neutraal ge bied verboden is, met kracht zal worden herinnerd. De rijksregeering is bereid, ieder ver zoek om schadevergoeding, dat haar vanwege de Belgische regeering zal ge daan worden, onverwijld te onderzoeken en te regelen". OPNIEUW VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIE. Verontwaardiging onder de bevolking Zondagochtend omstreeks 11 uur werd de bevolking van de Belgische hoofdstad opgeschrikt door het vuur van de lucht doelartillerie die verscheidene vliegtui gen van onbekende, maar vreemde natio naliteit, beschoot, welke op zeer groote hoogte overvlogen. Een der toestellen is gezien boven het militaire vliegveld van Haren-Brussel. Onmiddellijk stegen tal rijke Belgische jagers op, doch zij slaag den er niet in de vreemde vliegtuigen te bereiken. Ook elders, in het Oosten en het midden van België, werden buiten- landsche vliegers door afweerartillerie onder vuur genomen. Later publiceerde het departement van landsverdediging het volgende commu niqué: „Talrijke vliegtuigen, waarvan de nationaliteit niet kon worden vastgesteld hebben Zondagochtend het Belgische rechtsgebied overvlogen. Onze luchtdoel artillerie heeft het vuur geopend". Zoo kort na de tragische ontmoeting boven de provincie Luxemburg bracht deze nieuwe schending van het Belgische luchtruim door vliegtuigen in officieele kringen een zeer pijnlijken indruk te weeg. De bevolking was verontwaardigd. DE BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN BERLIJN. De Berlijnsche pers spot er mee. De Berlijnsche pers bespreekt uitvoe rig de Britsche mededeelingen over vluchten van Britsche vliegtuigen boven Berlijn. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft dat volgens het officieele bericht van het Britsche ministerie van luchtvaart de Britsche bommenwerpers lichtkogels aan parachutes omlaag hebben gewor pen en dat rond Berlijn de luchtdoelartil lerie druk in actie is geweest, terwijl de Duitsche zoeklichten vergeefs zouden hebben gezocht naar de vliegtuigen, wel ker aanval enkele uren zou hebben ge- dkw Importeurs: Hart Nibbrig Greeve N.V. Parkstraat 91a, Den Haag duurd. Het blad vindt het merkwaardig, dat de bewoners van Berlijn tijdens dit oorverdoovend oorlogslawaai en buiten gewone vuurwerk hebben geslapen, evenals de Amerikaansche onderstaats secretaris Sumner Welles, die dien nacht in zijn hotel te Berlijn heeft vertoefd. Ook de buitenlanders, die in Berlijn wo nen, hebben niets bemerkt. Tenslotte verklaart het blad, dat, in dien dien nacht niet alle inwoners van Berlijn, zoowel Duitschers als buitenlan ders, aan slaapziekte hebben geleden, het Britsche ministerie van luchtmacht heeft gelogen. United Press seint uit Boekarest, dat aldaar bevestigd wordt, dat de Roemeen- sche gezant te Londen, Tilea, in deze week met een belangrijke missie te Boe karest wordt verwacht. In diplomatieke kringen te Boekarest hecht men groote beteekenis aan zijn aanwezigheid te Boe karest, nu de delegatie van dr Clodius aan Roemenië zal vragen, den export van vele producten, vooral petroleum, naar Duitschland uit te breiden. Krachtens de tegenwoordige overeen komst mag Duitschland voor 130.000 tons petroleum per maand over de clea ring betalen. Wanneer Duitschland meer petroleum betrekt, moet het in verhan delbare deviezen betalen. Naar vernomen wordt, verzet Engeland zich tegen een verhooging van het be drag, dat Duitschland aan petroleum over de clearing mag betrekken. Roemenië wil een. zoo groot mogelijk Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Weer Nederlandsche schepen door Duit sche vliegtuigen gebombardeerd. Is de „Rijnstroom" vergaan? Geen wijziging van de pachtwet. Onze groente-export. Spionnen voor de Rotterdamsche recht bank. Buitenland. Wiborg nog in Finsche handen. De bezorgdheid te Helsinki wat vermin derd. Britsch tankschip getorpedeerd. Duitsche onderzeeër tot zinken ge bracht deel van zijn exportsurplus tegen „ster ke" deviezen verkoopen. Engeland is op het oogenblik verreweg de grootste af nemer van Roemeensehe petroleum en wil het geheele Roemeensehe 'surplus koopen. In verband met berichten, dat nog eenige Italiaansche schepen Maandag de Rotterdamsche haven zouden hebben verlaten, speculeerende op eenige Brit sche tegemoetkoming, heeft het Brit sche ministerie van Economische oorlog voering meegedeeld, dat de berichten over een aan deze schepen verleend ver lof van vrije doorvaart onjuist zijn. Van Italiaansche zijde is geen verzoek tot verlenging van den door Engeland ge stelden termijn ontvangen, z o o d a t met ingang van 2 Maart j.l. alle ladingen Duitsche steenkolen, die sindsdien de havens hebben verla ten, aan contrabandecon trole en beslag zijn on derworpen. De Italiaansche protestnota, aldus ge zaghebbende kringen te Londen, zal met de grootste zorg worden bestudeerd. Ge zien de vriedschappelijke betrekkingen met Italië, zal Engeland zoo tegemoet komend mogelijk zijn. Men legt er even wel den nadruk op, dat, gezien de Duit sche wijze van oorlogvoering ter zee, niet verwacht mag worden, dat EngeT land afstand zal doen van zijn uit de in ternationale wetten voortvloeiende rech ten. Men neemt in Londensche kringen de Italiaansche protestnota overigens nogal rustig op. ZWITSERSCHE SOLDATEN EERDER ONDER DE WAPENEN GEROEPEN. De Zwitsersche generale staf heeft be sloten de grenstroepen en territoriale in fanterie in totaal 70.000 man die op 9 Maart hadden moeten opkomen, drie dagen eerder onder de wapenen te roe pen. Waarom deze soldaten, die in Aug. j.l. ook al moesten opkomen, maar sinds dien werden gedemobiliseerd, thans al Woensdag moeten verschijnen, wordt niet officieel medegedeeld. In Zwitsersche kringen wijst men even wel op de berichten over Duitsche troe penversterkingen, in het bijzonder langs den Rijn bij de Fransch-Duitsche en Zwitsersch-Duitsche grens. Men geeft echter ook te kennen, dat de zware win ter veel herstel van verdedigingswerken noodzakelijk maakt. Voor het eerst sinds 5 Januari is de post weer per boot op Ameland aange bracht. Voor deze bijzondere gebeurtenis bestend veel belangstelling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1