Wat Mijnhardt maakt is goed" MIDDENSTANDSBELANGEN DAMPO Beschikbaarstelling van erwten en boenen. Gemengd Nieuws Het Vrouwenhoekje Burgerlijke Stand. Radioprogramma. H«4 urgentse-program 1940 van de drie NederE, Middenstandsbonden. - Een nieuwe vorm van crediet-voorziening met langoren looptijd. NEUS EN HOOFD VERSTOPT; Huwelijkscijfers. Door de drie Nederl. Middenstands bonden zal binnenkort een nieuw pro gram worden gepubliceerd, „Program j 1940" dat het „Program 1934" zal ver vangen. Het eerste punt van dit program vraagt een regeling ten aanzien van het grootwinkelbedrijf, in aan sluiting aan de Vestigingswet-Kleinbe- j drijf. Dit vraagstuk is door Minister Steenberghe aanstonds bij zijn optreden in 1937 in studie genomen. Door de afdeeling Middenstand van het departement van Economische Zaken werd terzake een breed rapport opge steld, dat binnenkort aan de officieele advies-instanties (Economische Raad en Middenstandsraad) zal worden voorge legd. Verder wordt o.m. gevraagd beteuge ling van het cadeaustelsel, wat nu in verband met de bijzondere omstan digheden waarschijnlijk niet op al te groote moeilijkheden zou stuiten. Voorts wordt aandacht geschonken aan de bevoorrechting (opfiscaalge- b i e d) van het in N.V.- of coöperatieven vorm gevoerde bedrijf, boven dat der na tuurlijke personen, een „bevoorrechting" die intusschen voor een groot deel zal zijn verdwenen, als de thans aanhangig gemaakte Winstbelasting zal zijn inge voerd. Een ander punt van het nieuwe Pro gram handelt over een meer doelmatige verstrekking van lang crediet aan het kleinbedrijf. Dit punt is echter reeds in hoofdzaak verwezen lijkt, zooals blijkt uit een ons dezer da gen verstrekte mededeeling waarvan wij hier een en ander laten volgen. „Tot nu toe bestond voor het inidden- standsbankwezen niet de mogelijkheid om aan middenstanders credieten te ver- leenen met een looptijd van b.v. vijf of tien jaren, dus credieten op langen ter mijn. De banken werken met gelden, welke voor het overgroote deel zonder of met een betrekkelijk korten termijn van op zegging kunnen worden opgevraagd; dit is ook bij de Nederlandsche Midden- standsbank het geval. Indien men dit „korte" geld zou gaan bevriezen door het vast te leggen in „lange" credieten, zou den de banken niet aan eventueele be langrijke opvragingen kunnen voldoen en dus vastloopen. Bij de credietverleening diende de bank zich tot nog toe dus te beperken tot de z.g. handels- en bedrijfs- credieten, welke slechts kunnen dienen tot financiering van voorraden en/of uit staande vorderingen en welke desge- wenscht onmiddellijk door de bank kun nen worden opgeëischt. Dank zij een nieuwen Regeeringsmaat- regel is de Nederlandsche Middenstands- bank thans in de gelegenheid gesteld lang-loopende credieten, z.g. vaste voor schotten, te gaan verleenen. Bij de ber grooting voor 1940, welke onlangs door de Eerste Kamer werd goedgekeurd, is n.l. een regeling getroffen, krachtens welke de Bank de in vaste voorschotten gestoken gelden zoo noodig vlottend kan maken, waardoor het banktechnische be zwaar van financiering van lange cre dieten met korte gelden is opgeheven. De Bank moet vaste voorschotten ver strekken voor eigen rekening en r i s i c o. Bij de verleening van Bij zondere credieten en Werktuigencredie- ten komen onverhoopte verliezen voor rekening van den Staat; ten opzichte van de vaste voorschotten heeft de Staat de liquiditeit gewaarborgd, maar even tueele verliezen komen ten laste van de Bank. Dit beteeken t, datvoor de vaste voorschotten dus een zekerheid dient te worden gesteld, zooals voor normale credietver leening geldt. De Staat ver leent hier opnieuw een zeer te waardee- ren medewerking ten behoeve van het middenstandscrediet, doch men mag de verleening van vaste voorschotten niet beschouwen als een credietvoorziening ten behoeve van in meer of minder ern stige moeilijkheden verkeerende midden standers. Ter voorkoming van teleurstel ling dient dit duidelijk te worden gezegd. De vaste voorschotten worden ver leend met een maximum-looptijd van tien jaren; ook kortere looptijden zijn dus mogelijk. Er dient periodiek op te wor den afgelost. Het is echter niet altijd noodzakelijk, dat een crediet, hetwelk b.v. voor een termijn van vijf jaren ver leend wordt, in die vijf jaren door perio dieke aflossingen geheel wordt terugbe taald; het restant moet dan behou dens verlenging aan het einde van den termijn in eens worden afgelost. Buiten de mogelijkheid van verleening van vaste voorschotten vallen de am bachtspatroons en klein-industrieelen, die een crediet op langeren termijn be hoeven voor het aanschaffen van ma chines en werktuigen en voor het verbe teren van hun technische outillage in het algemeen, daar voor deze categorie het z.g. Werktuigencrediet is bestemd. Een ambachtspatroon of klein-industrieel kan dus wel een vast voorschot krijgen b.v. voor de verbouwing van werkplaats of fabriek. Door de invoering van dezen maatre gel kan worden gezegd, dat thans een zoo goed mogelijke credietvoorziening van den middenstand is gewaarborgd. Dit beteekent natuurlijk niet, dat aan de credietbehoefte van iederen middenstan der kan worden tegemoet gekomenelke credietverleening hetzij deze voor ri sico van de bank, hetzij deze voor risico van den Staat geschiedt is aan be paalde normen gebonden ën niet alle cre- deitaanvragen vallen binnen het kader van deze normen. Hoewel dus niet te bevredigen crediet- vraag zal blijven bestaan, is, dank zij vooral de maatregelen van de Regeering, een complex van credietmogelijkheden geschapen, hetwelk de middenstandscre- dietvoorziening in Nederland gunstig doet afsteken bij die in de meeste andere landen. missaris van politie is de aangehoudene gevankelijk overgebracht naar Utrecht waar hij ter beschikking van den officier van justitie is gesteld. De aangehoudene had tot 1 September 1939 ongeveer 23 jaar zitting voor de S.D.A.P. in den raad van Zeist. Een cordate juffrouw. Een poging tot inbraak in de woning van een gepensionneerden majoor van de rijks- veldwacht te Hillegersberg is door zijn dochter op cordate wijze verijdeld. Na dat haar ouders zich ter ruste hadden begeven en zij zich gereed wilde maken om dit voorbeeld te volgen, zag zij door het keukenraam, dat zich een lichtje in den tuin bewoog. Zij vermoedde, dat er iets zou gebeuren, en maakte zich gereed den inbreker een goede ontvangst te be reiden. Zij wapende zich met een stuk ijzer, dat door een loodgieter was achtergela ten en wachtte op de dingen, die komen zouden. De ruit van de keukendeur werd uitgesneden, waarna het deurslot aan de binnenzijde kon worden opengedraaid. Toen dat gebeurd was kwam de gewa pende juffrouw te voorschijn en gaf den inbreker, die om geld vroeg een gevoe lige tik op het hoofd. Hij maakte zich uit de voeten gevolgd door een anderen man. De gepensionneerde majoor, die inmid dels wakker geworden was begon met de achtervolging, geassisteerd door zijn zoon. Het is niet gelukt de mannen te vatten. Wordt Vrijdag 15 Maart weer opgevat. Het „Alg. Handelsblad" vernam, dat de distributie, d.w.z. de beschikbaarstel ling van grauwe erwten, capucijners, bruine en witte boonen over twee weken, n.l. op Vrijdag 15 Maart, na een onder- i breking van vier weken, weer zal wor den hervat. Hoewel de bonnen evenals den eersten keer, recht zullen geven op den aankoop van een half pond naar keuze van één der soorten, laat het zich aanzien, dat capucijners schaarsch zullen zijn. Tevens vernam het blad, dat bij de grossiers en winkeliers een voorraad aanwezig is, ongeveer gelijk aan de be hoefte van één thans „overgeslagen" distributie-periode, gerekend naar een beschikbaarstelling van een half pond per persoon per vier weken. Aan de win keliers is n.l. uitgereikt 3700 ton, dat is 75 pet meer, dan de ruim 2100 ton, welke volgens minister Steenberghe per vier weken noodig zijn. Wanneer dus iedere Nederlander zijn bonnen heeft „ingewis seld" tegen erwten of boonen, is er der halve bij de winkeliers nog een voorraad, dien zij echter niet mogen verkoopen van 1600 ton. kwam, misschien had men nog heel veel tijd noodig gehad om er uit te komen. Dat de heer Boasson als voorzitter fungeerde, was gelegen in het feit, dat den burgemeester wegens gezondheids redenen een maand buitenlandsch verlof is verleend. Van de genomen besluiten noemen wij de volgende: De kwestie van de combinatie-meters kreeg nu haar beslag. Althans voor de toekomst. Onbillijkheden in het verle den begaan wil de Raad, in tegenstel ling met B. en W., nu ook nog gaan goedmaken. Hier boekte de heer Flipse succes. Maar de heer Jeronimus bleef alleen staan in zijn strijd voor het van gemeentewege vergoeden van de kosten van timmer en breekwerk. Een juridisch debat kregen we over de vraag of de gemeente van den burge meester een comptabiliteitsplicht kan overnemen. Het ging hier n.l. over de kostwin nersvergoedingen, waarbij allicht kleine fouten gemaakt kunnen worden. Ten slotte won de heer v. d. Feltz den strijd. De burgemeester blijft verantwoordelijk, maar de gemeente zal bijpassen, als het moet. Dat been zit dus ook weer in 't lid. De herscholing van werkloozen, waar op de nieuwe wethouder, de heer Paul zich met volle kracht heeft toegelegd, hield, zooals gezegd, langer op. Deze kwestie is inderdaad voor de toekomst der betrokken werkloozen van groote be- teekenis, kan dat althans worden. Het is natuurlijk de vraag, of er in zes maan den veel bereikt kan worden. Dat een groot-bedryf als „De Schelde" mee werkt, is echter toe te juichen en dat tevens voorzien wordt in een tekort aan arbeidskrachten in sommige branches, is niet minder te prijzen. Ieder die ook maar even in aanraking is geweest met het vraagstuk der werkloosheid, zal deze po ging zeer zeker waardeeren. Van niet minder groot sociaal belang wan Ovk hot voorst tit den bouw van 25 woningen voor gezinnen met meer dan vijf inwonende kinderen. De ge meente moet nu echter zorgen, dat er 25 slechte woningen onbewoonbaar ver klaard worden. Die schijnen evenwel in de hoofdstad gemakkelijk te vinden te zijn. Bij het voorstel inzake vernieuwing der bestrating in Lange en Korte Delft, Pottenmarkt en Lange Viele en aanleg van trottoirs waren enkele leden bran dend nieuwsgierig naar de correspon dentie met de huiseigenaren. Kwam hier niet om den hoek gluren het op den stoel van B. en W. willen gaan zitten, een ver schijnsel, dat in dezen Raad wel eens meer valt waar te nemen? Dit werk belooft het aspect van enkele hoofdstraten van Middelburg wel be langrijk te zullen veranderen. Dat de nare, ongelijke stoepen met de dito kel derluiken zullen verdwijnen, wie zou daarover uit een zekere sentimenteele vereering van het oude, treuren? Wel was het goed, dat de heer Luyen- dijk er krachtig op aandrong niet in Juli en Augustus in de straten te gaan gra ven. Die fout wil men althans in Middel burg niet gaan maken. De verbinding met Urk. De postboot Von Geusau heeft gistermorgen geprobeerd door het ijsveld van Urk heen te breken. Om zes uur ving de boot haar tocht aan, omstreeks half een na middag kwam uit Kampen bericht, dat de boot daar was aangekomen. Passa giers hebben deze reis, de eerste in dit jaar niet meegemaakt. De boot had al leen post aan boord. Verduisteringen te Zeist. Een oud-raadslid gearres teerd. De politie te Zeist heeft aange houden het oi i d-raadslid G. v. B., als ver dacht van belangrijke verduistering ten nadeele van een woningbouwvereeniging Na voorgeleiding voor den com 1913 1914 1938 1939 7.7 4.2 8.8 10.3 7.0 4.3 8.5 9.2 7.7 5.2 7.5 12.1 8.6 5.7 7.6 12.4 inwoners is aangegeven. Hier vermelden wij ter vergelijking, behalve het eerste jaar van den wereldoorlog, ook 1913 en voorts de cijfers van 1938 en 1939. Maanden Augustus September October November In 1914 en begin 1915 is het aantal huwelijken zeer gering geweest. In de volgende jaren is het langzaam gaan stijgen zonder nochtans het peil van 1913 te bereiken. NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is aan den heer H. J. Verhoeff op zijn verzoek met ingang van den dag van indiensttreding van zijn op volger eervol ontslag verleend als nota ris te Avenhorn. ►"jlh Dan Dampo Inwrijven en Inademen. CBT/ Wonderlijk zooal» dèt helptl Pot 50 cl. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Groente schaars en duurl Behalve door een dikke kolenrekening bezorgt de lange, felle winter ons, huis vrouwen, een andere misère. Vele jonge groenten z\jn vernietigd of zullen later dan gewoonlijk zijn. De voedingszouten en andere koste lijke bestanddeelen van groenten, die ons lichaam niet missen kan, zullen we dus voorloopig op een andere wijze moeten zien te vinden. Wij geven daarom de volgende recep ten. Gevonden voorwerpen. In de maand Februari 1940 zijn aan het bureau van politie te Goes onder staande voorwerpen als gevonden aan gegeven en zijn aldaar nadere inlichtin gen betreffende deze voorwerpen te be komen: Twaalf handschoenen, 2 schaatsensleu- tels, een bloemenmand, een paar schaat sen, een microscoop, een dubbeltje, een veerdienstcouponboekje, een gouden ring, een sigaren-aansteker, een rijwielhandbe- schermer, een zilveren broche, een hon denketting met band, een armband, 4 portemonnaie's met inhoud, een kistje met inhoud, 2 damesrijwielen, 2 heeren rijwielen, een dameshoed, een huissleu tel, een kassleutel, een kinderwantje, een lederen riem, een muts, een snoer kora len, een kwartje,, een vulpenhouder, een brillenglas, een kam met etui, een snel binder en een boterhamzakje. De Inspecteur van Politie, RENEMAN. Goes, 1 Maart 1940. „De Nederlander" maakte enkele we ken geleden een vergelijking betreffende huwelijkscijfers: De cijfers, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd heeft om trent de huwelijken in de maanden, wel ke sedert het uitbreken van den oorlog zijn gesloten, zijn merkwaardig, wanneer men ze met de overeenkomstige cijfers uit 1938 vergelijkt. Wij laten ze hieronder volgen Maanden 1938 September 6042 October 5573 November 5441 Meer in 1939 1939 dan in 1938 6616 574 9028 3455 8985 3544 In de maanden October en November 1939 tezamen zijn er reeds 7000 huwe lijken meer gesloten dan in het vooraf gaande jaar. Het is duidelijk, dat hier een of meer bijzondere oorzaken in 't spel zijn ge weest en het ligt voor de hand hierbij in de eerste plaats te denken aan de rege ling der kostwinnersvergoeding voor de gemobiliseerden. Daarnevens zal echter de vermindering van de werkloosheid als gevolg van de mobilisatie een rol van beteekenis hebben gespeeld. In 1914 heeft de oorlogstoestand een geheel anderen invloed op de huwelijks frequentie gehad. Wij zien dat uit de tweede kolom van onderstaand staatje, waarin het aantal huwelijken per 1000 Biefstukjes van peul vruchten. (4 pers.) y2 pond erwten of bruine boonen, 1 ei, 4 gekookte aard appelen, 3 theelepels Maggi's aroma, zout, peper, paneermeel, vet of boter om te braden. Kook de geweekte erwten of boonen in weinig water gaar, roer ze door een zeef of vergiet. Laat deze dikke purée koud worden, vermeng ze daarna met de gekookte en fijngemaakte aardappelen, de Maggi's Aroma, zout, peper en het geklopte ei. Vorm er ronde biefstukjes van, wentel deze aan beide kanten door geklopt ei en paneermeel en bak ze in vet of boter, dat te voren goed heet moet zijn, aan beide kanten bruin en gaar. Leg er naar verkiezing gebakken uien op. Gevulde, gebraden aard appelen. (4 pers.) iy2 kg aardappe len plm. 12 stuks, eénige gehaktballetjes of andere vleeschresten, 1 Maggi's Ju- liennesoeptablet, vet of boter om te bak ken. Schil de aardappelen, wasch ze, snqd ze in tweeën en hol ze uit. Vul ze met gehaktballetjes, leg de helften weer op elkaar en maak ze weer vast met een witte draad. Maak vet of boter in een koekepan zoo heet tot er een blauwe damp afkomt. Bak hierin de aardappelen aan alle kanten lichtbruin. Leg ze in een vuurvaste schaal en verwijder de draad jes. Breng y, L. later aan de kook, strooi er de inhoud in van een Maggi's Julien- nesoeptablet en laat de massa 15 minu ten zachtjes koken. Giet de saus daarna op de aardappelen. Zet de schaal in den oven en stoof ze in y2 uur gaar. Inplaats van in den oven kan men ze ook op de kachel of op een zacht pitje van het petroleumstel gaar stoven. Inplaats van aardappelen te vullen met vleeschresten, kan men er ook blok jes kaas in doen. Eieren met asperge-saus. (4 pers.) 48 eieren, 1 Maggi's Asper gesoeptablet, naar verkiezing geraspte j kaas. Kook de eieren hard, pel ze en snijd ze Iin dikke plakken. Wrijf het soeptablet fijn, vermeng het met *4 L. water, breng het, onder roeren aan de kook en laat het op een zacht vuur, onder af en toe roeren nog plm. 15 minuten doorkoken. 1 Roer er dan voorzichtig de eieren door en wat geraspte nootmuskaat. Om het gerecht nog voedzamer te ma ken kan men er ook nog geraspte kaas doormengen. Geef bij dit gerecht gebak ken aardappelen of aardappelpurée. De zijden kousen worden duur. In Engeland gaan de prijzen voor zij den kousen langzamerhand omhoog, zulks als gevolg van de stijging der zij- deprijzen. Daarom worden er wenken ge geven, om een paar zijden kousen zoo lang mogeljjk te laten duren. Men raadt allereerst aan, de kousen voor het dra gen reeds te wasschen. Bij goede soorten geschiedt dit al in de fabriek. Er dient intusschen rekening mede te worden ge houden, dat goedkoopere soorten bij het - wasschen ribbels gaan vertoonen. Men dient er acht op te geven, of de zijde twee- of drie-dradig is. Er zijn bijzonder zware zijden, twaalf-dradige kousen. De drie-dradige worden het meest gedra gen, althans in Engeland en zijn ook het beste voor dagelijksch gebruik. Overigens is men al op zoek naar iets anders, evenals in den vorigen oorlog, toen zijden kousen ten slotte zoo goed als niet meer te koop waren. Kunstzijden kousen komen ook bij de betere standen steeds meer in trek. Parafine, op de hie len en teenen van de zijden kousen ge- smeerd, wordt aanbevolen als een uit stekend voorbehoedmiddel tegen gaten. Enkele wenken. Wanneer donkergekleurde kleeding- stukken vettig worden, sponze men ze af met lauw water, waarin een weinig am monia. Daarna een donkeren, schoonen doek over de vochtige plekken uitsprei den en met een zwaar ijzer droog strij ken. Ten overvloede kunnen de aldus be handelde plaatsen zacht maar stevig ge- borsteld worden met stofvrijen borstel. Wanneer een lodenstof regenjas niet meer „waterproof" is, kan men het volgende middel toepassen: Men hale bij drogist of apotheker vijf- procents azijnzure aluinaarde (acetas aluminicus), daarin zet men het klee- dingstuk, laat het er 12 uur in liggen en hangt het dan (zonder het eerst te spoe len) te drogen. MIDDELBURG. Bevallen: W. P. van de Voorde, geb. Bassie, d. OverledenK. Westdorp, 68 jr, man v. C. Westdijk. Ondertrouwd: P. J. Moens, 25 jr jm. en G. de Boer, 25 jr jd. P. Brouwer, 22 jr jm. en C. Polderman 19 jr jd. (M. C.) Van 2629 Februari. VLISSINGEN. Ondertrouwd: J. Jo- siasse 23 j. jm. en M. J. van Poelje 25 j.; J. A. van Gelder 44 j. en J. E. C. van Es 39 j. Getrouwd: J. P. Leijnse 21 j. en M. C. Compeer 24 j. Bevallen: T. Meijer geb. Waltman z.; L. J. Meijer geb. Hemmekam d.; M. Gij- sel geb. Jacobse d.C. J. Spapé geb. van Rooijen z.; N. Pais geb. Schaap z.; S. de Hamer geb. Bertijn z.A. M. Wis se geb. Bomer z.; M. M. van der Star geb. Frangois 2 d. Overleden: L. C. de Rijke, 85 j., wed. van C. A. Compeer. (V. C.) Maandag 4 Maart 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. Alg. progr. verz. door de AVRO. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Orgel en viool (opn.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ens. Jetty Cantor. 11.0011.10 Voor de vrouw. 12.00 AVRO-Aeolian-orkest (opn.). 12.45 Ber. ANP., hierna: AVRO-Amu- sementsorkest. 1.45 Sylvestretrio. 2.30 Omroeporkest en solist. Ca. 3.20 Cause rie „Tusschen Noord- en Zuidpool". 4.30 Disco-causerie. 5.30 De Vagebonden en soliste. 6.15 Gram. 6.50 Orgel. 7.10 Piano, cello en viool. 7.40 „De nat. en locale beteekenis van de Bredasche turfschiphistorie op 4 Maart 1590", le zing. 8.00 Ber. ANP., meded. 8.15 Fragm. „Rigoletto" opera (op). 8.45 Gram. 9.00 Radiotooneel. 9.45 Verv, van 8.15. 10.15 Gram. 10.45 Reportage. 11.00 Ber. ANP. 11.10 AVRO-orkest. 11.40—12.00 Gram. HILVERSUM H. 301,5 M. NCRV- Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl. en me ditatie. 8.20 Gram. 9.309.45 Gelukw. 10.30 Morgend. 11.00 Chr. lect. 11.30 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Amsterdams Sa lonorkest en gram. Om 12.30 Ber. ANP. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram. 3.00 Gastron. causerie. 3.30 Gram. 3.45 Bij bellezing. 4.454.55 en 5.00 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Gram. 6.30 Vra genuurtje. 7.007.15 Ber. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS-ber. 8.15 Molto Cantabile. 8.55 Gram. 9.10 Cau serie „Oorlogserv. van een prot. aal moezenier gedurende den grooten oor log 19141817". 9.40 Kon. Zangver. „Excelsior", het Residentie-orkest en solisten (opn.). 10.00 Ber. ANP., act. halfuur. 10.30 Molto Cantabile. H-l® Gram. Ca. 11.50—12.00 Schriftl. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 782. Licht op voor fietsers; Zondag 6 u. 8 min. Maandag 3 u. 10 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6