Wiborg wordt door de Russen bezet eerste blad, ina Ki ZATERDAG 2 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 129 Christelijk-Humanisme. Amerikaansche leening aan Finland - De oorlog ter zee en in de lucht - Sumner Welles bij Von Ribbentrop - Zeeslag bij Zuid-Amerika verwacht De aanvallen der Rooden bij Wiborg. Amerikaansche leening aan Finland Aanvaarding Britsche controle in strijd met neutraliteit. Sumner Welles 2'/2 uur bij Von Ribbentrop. Belangrijkste Nieuws. Zeeslag verwacht bij Zuid-Amerika. I Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 -= Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa, Boekhandel J. J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonneraentaprij^f740 pew *1 Weekabennemer.tea voor MlddcSjurg Goes en VUssSngen t 0,20 Losse nummers 5 cent Advertsntiën 30 cent per regel Ingezonden nredT.&f'tagsa 55 cent pcr rjgs* Kleine Advertentiên Vrijdags *n Zaterdag* f 0.75 bij vooruitbetaling Advcrtentiïn onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. i. Daar is in de laatste dagen in de vak pers een eigenaardige strijd ontbrand over het openbaar onderwijs. Die strijd gaat om een beginsel. Een tamelijk gerucht makende disser tatie van een jongen Dr, staande onder den invloed van het bekende Nutssemi- narium te Amsterdam, een uitspraak van den tegenwoordigen Minister van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen, den heer Bolkestein, en nog enkele an dere uitspraken meer, hebben de geesten in beweging gebracht. Een feit is het, dat de openbare school terugloopt wat het aantal leerlingen be treft. Die voortdurende achteruitgang ver vult de voorstanders met zorg. Dat is geen wonder, als we even op de cijfers letten. Na de invoering van de wet '20 was men op een teruggang voorbereid. Maar men had zich niet gerealiseerd, dat die teruggang die afmetingen zou aanne men, die zich op 't oogenblik manifestee ren. Schat men erg ruim, dan bezoekt te genwoordig nog maar 30 pet. van de to tale schoolbevolking de openbare school. Dat is geen verhouding voor de school, die eens den naam had, dat ze het insti tuut was, „waaraan de natie gehecht was". Hier is meer dan de eenvoudige wer king van de wet '20. In de kringen van het Nutssemina- rium heeft men de gedachte, dat het ligt aan de vervreemding van het open baar onderwijs van eiken geopenbaarden godsdienst. Het spreekt dus van zelf, dat men het daar zoekt in een herstel van dien band, dien men wil bereiken door de openbare school meer principieel te maken. Men spreekt daar van een Christelijk-humanistische basis. Dr Nieuwenhuis, de man van de bovenge noemde brochure, heeft in de bij zijn dis sertatie gevoegde stellingen gezegd, dat de openbare school Christelijk-humanis- tisch moest zijn. Het is de moeite waard, eens nader na te gaan, wat men daaronder in de ge noemde kringen verstaat. Dat hangt eigenlijk samen met een an dere kwestie, die over de geheele linie van het onderwijs aan de orde is gesteld en die voorloopig wel niet tot oplossing zal komen. Daar z\jn menschen, die meenen, dat verstandelijke ontwikkeling een verhef- fenden invloed heeft op het zedelijk peil. Nu wil men door een verandering te brengen in de didactiek, dat is de alge- meene onderwijsleer, beter nog de wijze waarop men het kind in het algemeen leert, deze verhooging van het zedelijk peil bereiken. Als basis daarvoor neemt men dan het Christelijk-humanisme. Eigenaardig is, dat men het noodig acht, dit humanisme vast te koppelen aan het Christendom. Wat is eigenlijk in wezen het huma nisme! Dat is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Oorspronkelijk was het humanisme een cultuurbeweging, die opkwam tegen de scholastiek van de Middeleeuwen. Te genwoordig brengt men er van alles on der, maar hoe ook bezien, staat dit ook nu nog wel vast, dat het grondbegrip van het humanisme de Gemeenschaps- mensch is. Wie dat woord noemt, voelt, dat we te maken hebben met zeer ge compliceerde verhoudingen. Daarnaast zouden we de vraag kun nen stellen, wat we onder dat aan het humanisme gekoppelde Christendom heb ben te verstaan. Het antwoord uit de kringen, waarin deze samenkoppeling ontstond, is gege ven. Men denkt zich daarbij de Schrift gesteld onder critiek. De berichtgeving in de Evangeliën legt men uit naar eigen opvatting. Voor de wezensbepaling zoowel van dit humanisme als voor die van het Christendom heeft men dus naar de uit latingen van de zijde, die deze dingen propageeren, een zuiver subjectieve in- sfag, dat wil zeggen, dat men vrij is in zijn opvatting over dien Gemeenschaps- menseh zoowel als over de Openbaring van de Heilige Schrift. Waar dit op uit moet loopen, ligt voor de hand. Ten eerste op een geweldigen strüd van de meeningen. Wie niet vast houdt aan een objectie- jen norm, verliest z*jn basis en wordt speculatief. Dat komt, omdat men een koppeltee- Saat gebruiken, waar het heelemaal niet noodig is. Want Christendom sluit Humanisme in. Zoolang men dat in de aangeduide kringen niet begrijpt, zal de voorgestelde oplossing de openbare school niet helpen. Zoolang blijft de strijd in eigen boezem, die zich in deze dagen daar op het heftigst openbaart. Die strijd vertoont een eigenaardig beeld. Men heeft het vroeger aan de voor standers van het Chr. onderwijs wel eens kwalijk genomen, dat men daar de openbare school getypeerd heeft, als „de Secteschool der modernen". Tegenwoordig hoort men die klanken juist van de overzijde, als men b.v. in de kringen van den Bond van Neder- landsche onderwijzers, met hand en tand de absolute neutraliteit van het instituut verdedigt. Het is geen wonder, dat deze strijd in alle heftigheid ontbrand is. Men kan onmogelijk klaarheid van begrip krijgen, als men niet staat op een vasten bodem. Zoodra men het sub jectieve element inschakelt, dus de ba sis, waarop men staat, laat beïnvloe den door de eigen particuliere meening, komt men in het drijfzand terecht. Dat geldt zoowel voor het Christen dom als voor het humanisme. Vastheid van grondslag geeft alleen een objectieve norm, dus een waarheid, die onaantastbaar is. Die is door den mensch zelf niet te vinden. Men heeft het duizenden malen ge probeerd en altijd komt men er weer bedrogen mee uit. De beide polen van het Christendom zijn de begrippen zonde en genade. Wie deze zet onder de critiek, d.w.z. wie de wezensbepaling van deze begrippen naar de Schrift niet aanvaardt, kan er van alles van maken. Zonde worden tekortkomingen, fou ten, en verliezen alle scherpe belijning en wie de zonde niet meer als zonde ziet heeft geen genade noodig. Zoo snijdt meii het hart uit het Chris tendom weg. Met het humanisme staat het even zoo. „Daarover een volgende maal". Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië zijn op 29 Febr. de aanvallen van den vijand op de eilan den in de baai van Wiborg voortgezet. De Finsche troepen brachten den vijand zware verliezen toe en vernielden ver scheidene tanks. Op het oostelijk deel van de landengte werd een aanval bij de Taipale afgesla gen. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer werd heftig door de artillerie ge schoten. De Finsche luchtmacht bombardeerde een luchtbasis, een verbindingscentrum en een militairen trein van de Russen. Er speelden zich talrijke luchtgevech ten af. In het Zuid-Westen en het centrum des lands zyn verschillende plaatsen gebom bardeerd. Op verscheidene plaatsen ver oorzaakten de bommen materieele scha de en branden. Veertien burgers werden gedood en zestien gewond. Verscheidene Sovjet-Russische para chutespringers werden tijdens den sprong gedood. Volgens gecontroleerde berichten zijn veertien vijandelijke vliegtuigen ver nield. Uit Russische bron wordt gemeld, dat Leinjoki en Mannikol en het station Toli aan de spoorlijn WiborgSerdobol door de Russen bezet zijn, evenals de zuide lijke wijken van Wiborg. Gemeld wordt, dat de Finnen Wiborg in brand steken. Uit Helsinki wordt gemeld, dat de Russische stoottroepen Wiborg binnen trekken. Uit de meest betrouwbare bronnen wordt bevestigd, dat de Finnen aan het Petsamo-front zijn teruggetrokken van Nautsi naar het Zuiden. Dit wordt als een tactische manoeuvre uitgelegd. Opnieuw is gisteren te Helsinki ver scheiden keeren luchtalarm gemaakt. Finland heeft in een memorandum den volkenbond gewaarschuwd, dat het land „op den langen duur bij' zijn verzet tegen de aanvallen van een vijand, die zooveel sterker is in materieel en aantal man schappen, op een zware proef gesteld zou worden." Finland wenscht den vrede en hoopt, dat de leden van den bond het daarom alle mogelijke hulp zullen geven. Uit Washington wordt gemeld: De Bank voor In- en Uitvoer- zal een leening van 20 millioen dollar verstrek ken aan Finland. Aan Zweden zal 15 mil lioen worden geleend en aan Noorwegen 10 millioen. Vermoedelijk zal ook aan Denemarken een leening van 10 millioen dollar wor den verstrekt. De leeningen kunnen worden gebruikt voor het koopen van niet-militaire arti kelen, in de Vereenigde Staten, hierbij inbegrepen vliegtuigen voor de burger luchtvaart. EEN ADVIES VAN HITLER? Hitler zou Stalin den raad gegeven hebben, in Finland een eclatant succes te behalen en dan te verklaren, dat Lenin grad nu geen invasie meer te duchten heeft, en vrede sluiten. Die vrede zou ge baseerd zijn op de bezetting van de land engte van Karelië door de Russen, zonder dat daar van Ruasischo zijde veraterkin- gen zouden worden aangelegd. Aldua de militaire redacteur van de „Yorkahire Post". Hitier wenscht een einde van den Rus- sisch-Finschen oorlog en wel om twee redenen. De eene is, dat Duitschland, indien Rusland het in den zin zou krijgen, over de Finsche grens op te rukken, de Duit- sche strijdkrachten het Balticum zouden I moeten binnenvallen, om een actie te voorkomen van de geallieerden. De andere is de kwestie der ravitail leering. Inderdaad zou Rusland, indien 't nog een jaar door den oorlog in Finland werd vastgehouden, bezwaarlijk de plan nen tot levering aan Duitschland van graan, petroleum en hout en andere ma terialen kunnen ten uitvoer leggen. DUITSCHE VLIEGERACTIE TEGEN SCHEPEN. Ter hoogte van de Yorkshire-kust hebben Duitsche vliegtuigen weer de Britsche visschersvloot met bommen en machinegeweervuur aangevallen. Brit sche gevechtsvliegtuigen stegen ter achtervolging op. De Duitsche vliegtuigen vielen de schepen aan van af de Yorkshire-kust tot aan de Theemsmonding. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat de Duitsche vliegtuigen er niet in geslaagd zijn, eenige schade toe te bren gen aan de in convooi varende, of aan de begeleidende schepen. DE OORLOG TEGEN HANDELS SCHEPEN. Het Italiaansche s. Mirella, 5340 tons, is op een mijn geloopen en gezon ken. Elf leden der opvarenden worden vermist. Het Eng. s. Pyrrhus, 7418 tons, is onder de Westkust van Engeland ge zonken. Acht Chineezen zijn omgeko men. Het N o o r s c he s. Brott (1583 br. tons) is door Duitsche vliegtuigen aan gevallen en met zware slagzij in een Oost-Engelsche haven aangekomen. Zes der opvarenden worden vermist. Het Letlandsche s. Katvaldis is door Duitsche vliegtuigen met bommen bestookt en seinde S.O.S. Een uitgeva ren reddingsboot heeft vergeefs naar schip en bemanning gezocht. Ten aanzien van de kwestie van het aanvaarden van de Britsche controle ter zee door neutrale staten wordt er te Berlijn op gewezen, dat, naar de bevoeg de autoriteiten te verstaan hebben ge geven, de aanvaarding daarvan be schouwd wordt niet in overeenstem ming te zijn met de neutraliteit en de souvereiniteit van een staat. HEDEN BIJ HITLER. De conferentie tusschen den Ameri kaan Sumner Welles en Von Ribbentrop heeft niet minder dan twee en een half uur geduurd. Op verkenning in de nabijheid van de vijandelijke linies. Engelsche bommenwerpers op weg naar het gebied, waar zich aan beide zijden van den Rijn de stellingen der strijdkrachten aan het Westelijk front bevinden. Binnenland. Wettelijke regeling der lijkverbranding. Herwaardeering goudvoorraad der Ned. Bank. Belgisch-Nederlandsche samenwerking. Buitenland. Wiborg wordt door de Russen bezet. Duitsche vliegtuigen vallen weer schepen aan. Amerikaansche leening aan Finland. Welles gisteren bij Von Ribbentrop en vandaag bij Hitier. Zeeslag by Zuid-Amerika verwacht. De ongewoon lange duur van de be spreking wordt beschouwd als een goed voorteeken voor Welles' verdere gedach- tenwisseling te Berlijn. Welles zal vandaag Hitier ontmoeten. Naar verwacht wordt, zal Von Ribben trop bij dat onderhoud tegenwoordig zijn. In antwoord op een hem gestelde vraag over zijn verdere besprekingen te Ber lijn, zeide Welles, dat hij vermoedelijk slechts één enkele bespreking met Hitler zou hebben. Welles beschreef het onderhoud van twee en een half uur, dat hij met von Ribbentrop gehad heeft als „buitenge woon belangwekkend" en voegde hieraan toe: „Ik heb van de Duitsche regeering alle mogelijke consideratie en hoffelijk heid ondervonden." Het ondei'houd met Hitier zal Zater dagmorgen om elf uur plaats hebben. Leidende partijfunctionarissen en gouw leiders zijn in Berlijn aangekomen voor besprekingen, die, naar men gelooft, ver band houden met het bezoek van Sum ner Wellesi De „Baltimore Sun" verklaart thans zeker te weten, dat Roosevelt Sumner Welles naar Europa heeft gezonden, om antwoord te krijgen op deze speciale vraag: „Is er hoop op een vrede zonder overwinning in de naaste of verwij derde toe komst?" Het blad schrijft: Roosevelt wenscht te weten, of de oorlog met een gedicteer- den vrede moet eindigen, of dat er kans is op een vrede door een schikking. In dat laatste geval zou hij in overwe ging kunnen nemen, alléén of samen met het Vaticaan op vriendschappelijke wijze tusschen beide te komen. Men is er te Washington op voorbe reid, van Londen en Parijs te zullen hooren, dat de oorlog moet worden voort gezet, tot het nationaal-socialisme vernie tigd is. Men hoopt echter, dat Berlijn minder vastberaden is, omdat de berich ten, die de laatste weken zijn ontvangen, de aanwijzing bevatten, dat de Duit- schers den oorlog gaarne zonder bloe dige botsing zouden zien eindigen. Daar om blijft ook het verwachte offensief uit." (In Montevideo blijven geruchten de ronde doen over de mogelijkheid van een aanstaanden zeeslag in het Zuiden van den Atlantischen Oceaan. Het radiostation meldt, dat bepaalde berichten er op wijzen, dat een Duitsch vestzakslagschip, een duikboot en een groot transportschip voor de Braziliaan- sche kust kruisen. Twee Fransche en drie Engelsche oor logsbodems zouden zich eveneens daar in de buurt bevinden. DE KWESTIE VAN HET PREMIE- VRIJ GEZINSPENSIOEN. Bijeenkomst centrale commissie G. O. in ambtenaarszaken. In de vergadering der centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken van Donderdag j.l. deelde, zooals we meldden, de voorzitter mede, dat de regeering op dit oogenblik nog geen voldoende aanleiding aanwezig acht om tot eenigen maatregel op het punt van de salarissen en loonen over te gaan. Bij de regeering bestaat echter het nader concreet aangeduid voornemen om by verder stijgende duurte tot een thans nog niet bereikt peil het laagst bezoldigde gehuwd rijkspersoneel eeni- germate tegemoet te komen. Besloten werd de bespreking dezer om bij verder stygende duurte tot een spoedig te houden volgende vergadering der commissie. Voorts deelde de voorzitter o.m. nog mede, dat de aangelegenheid van het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1