Mrikkelijk kevige slag bii Wiborg. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De positie der Finnen aldaar ernstig. - Eden verwacht groote militaire activiteit. - Nieuwe maatregelen in Frankrijk. - Duitschland en de neutrale scheepvaart. - De verliezen van Noorwegen. - Turkije is gereed. Flnsche troepen wijken bij Wiborg. Eden kondigt groote militaire activiteit aan. Nieuwe offers van het Fransche volk Duitsch standpunt ten aanzien van navicerts. De verliezen van Noorwegen aan schepen. „Turkije thans gereed". Dr Colijn te Geneve. Binnenland. Rijkssalarissen worden niet verhoogd. Belangrijkste Nieuws. VlCKS Va-tro-nol VRIJDAG 1 MAART 1940 54e JAARGANG - No. 128 Uitgave: N. V, Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes postrekening 44458 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel j, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2,60 per kwc?És«i Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissinger, f 0.20 ICfESSCKKff Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Advertcnt'ïn -30 een* lagssssdar. SS saai ft:- xjel Kleine Advertentlün Dinsdags Vrijdags eis Zaterdags f9 75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Setter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Do Finsche troepen, die de in puin be schoten stad Wiborg verdedigen, zien zich, onder den verschrikkelljken druk der Russische massa-aanvallen, gedwon gen, terug te trekken. Het avond-communiqué van de Finnen luidt buitengewoon ernstigDe Finnen moeten in den sector tusschen de Fin sche Golf en Vuoksen onder het vuur van den vijand wijken. Wel houden ze nog stand aan de Tai- paie, doch militaire experts wjjzen erop, dat deze sector ernstig van achteren zal worden bedreigd, indien de Russen naar Wiborg doorbreken. De bezetting van Wiborg door de Rus sen is nog slechts een kwestie van tijd. Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië bleef de vijand gisteren druk uitoefenen tusschen de Golf van Viipuri (Wiborg) en het Vuok- senmeer, waar de Finnen zich op nieuwe stellingen hebben teruggetrokken. De vijand leed zware verliezen. Veertien tanks werden vernield. B(j Taipale werden drie hevige aan vallen van de Russen teruggeslagen. Ten Noordoosten van het Ladoga- meer zijn de aanvallers in de richting van Pitkaranta teruggedreven. Bij Kuhmo hebben de Finnen zich meester gemaakt van eenige haarden van tegenstand. Aan het Noordelijk front daalde gedu rende den nacht de temperatuur tot vjjf en twintig graden Celsius onder nul. Ten noorden van het Ladoga-meer worden groote deelen van de Russische strijdkrachten naar de gehavende divi sies gestuurd, om deze aan te vullen en te versterken, want tal van roode divi sies zijn, zoo al niet vernietigd, dan toch zóó gehavend, dat zij uit de vuurlinie moesten worden genomen. Tot op heden echter heeft de oorlog het moreel der Finnen niet geschokt. Aan het front, zoowel als in het achter land staan de Finnen nog even moedig en taai en ongeschokt als bij het begin van den oorlog. Volgens de laatste door Reuter ont vangen telegrammen, woedt de strijd bij Viipuri nog steeds met verschrikkelijke hevigheid. Volgens een vannacht door het Rus sische Hoofdkwartier uitgegeven com muniqué zouden de Russen nog slechts 2 K.M. van de stad verwijderd zijn. Erkend wordt dat de positie der Fin nen ernstig is. Er is evenwel nog geen reden tot pessimisme, zegt men. De Engelsche minister Eden heeft in een rede te Liverpool een grootere mili taire activiteit der geallieerden voor speld. Sprekende over den kalmen herfst en winter zeide hij„Deze maanden hebben geholpen onze wapenen te smeden. zij gesmeed zijn, moeten ze worden gebruikt." Sprekende over den oorlog in Finland Ze'de Eden, dat Duitschland ook hier af'" veraotwoordelijkheid draagt. "Stalin is de agressor en Hitier de hand iger. Zij kunnen trotsch zijn op hun vo?ke"ZWerin9 tegen een klein, dapper "^e7t; vreemd, te bedenken, aldus be- r?ot Eden, hoeveel uren ik op het Fo- Office heb vertoefd, luisterende Rmf tegenwoordigen Duitschen ijKsrmmster van buitenlandsche zaken, we" ambassadeur te Londen p. J schetste mij in den breede de g aren v^ het Bolsjewisme: „alleen e er ^tond als een bolwerk tusschen ot-Enttannië en het Bolsjewisme!!" De belangrijke besluiten in den Fran- en ministerraad genomen, leggen het Fransche volk nieuwe krachtsinspannin gen en nieuwe offers op. Naast het beschermen der munt, zijn vele maatregelen genomen, om het land te verplichten, zoo min mogelijk in het buitenland te koopen en daaraan zooveel mogelijk te verkoopen. Naast het sterk aandraaien van de be- lastingschroef, zijn groote bezuinigingen gevraagd. In zjjn radio-rede van gisteravond heeft Minister Reynaud duidelijk te ken nen gegeven, dat er rantsoeneering moet plaats hebben. De minister kondigde een nieuwe volks telling aan met het oog op de mogelijk heid om distributiekaarten te kunnen uitreiken en precies de behoeften vast te stellen. Belangrijke maatregelen in het belang van het op peil houden van de Fransche landbouwproductie zijn genomen. De kaarten op de eerste plaats de broodkaarten, zijn binnen korten tijd te verwachten. Bakkerijen zullen geregle- I menteerd worden, de banketbakkerijen zullen eenige dagen per week dichtgaan, het meel voor de bakkerijen zal gemengd worden, enzoovoorts. Het luxe-verbruik 1 en de verspilling zullen sterk worden te gengegaan. De tweede categorie van restricties betreft de petroleum, de benzine enz. De minister heeft ook aangekondigd, dat een sterke beperking van het alco- holverbpuik zal worden doorgevoerd. Gelijktijdig heeft de regeering maatre gelen genomen tegen de prijsstijging. Een mededeeling van de persafdeeling van het Duitsche gezantschap in Den Haag zegt: Door 't stelsel van de navicerts trach ten de geallieerden de neutralen in den oorlog te sleepen. j Toch schijnen enkele hunner met de gedachte te spelen, dat het misschien voordeelig en veilig kon zijn, dat stelsel te aanvaarden. Van bevoegde Duitsche zjjde wordt het volgende vastgesteld: 1. Een neutraal land, dat het stelsel van de navicerts aanvaardt, onderwerpt zich aan de vijandelijke blokkade-bepa lingen. 2. Een neutraal land, dat navicerts verzoekt voor voorwaardelijke contra bande, erkent daarmee Engelsche blok kade-maatregelen, die in strijd met het internationale recht genomen zijn. 3. Er bestaat voor Duitschland geen enkele zekerheid, dat schepen, welke met navicerts varen, tenslotte toch niet in j vijandelijke havens lossen. 4. Door het stelsel van de navicerts wordt een grootscheepsche Engelsche economische spionnage mogelijk, want Engeland verschaft zich dan door zijn consuls inzage in allerlei zakengeheimen wat zoowel het Duitsche als het neutrale handelsverkeer zelfs nog na den oorlog kan schaden. 5. Door het aanvaarden van het stelsel van de navicerts krijgen de neutralen ze ker in de oogen van Duitschland geen alibi, integendeel, zij maken zich in hoo- ge mate verdacht. De Noorsche minister van buitenland sche zaken Koht, heeft verklaard, dat Noorwegen door den oorlog 50 schepen heeft verloren met een totalen inhoud van 110.000 br. reg. ton. Drie honderd vijftig Noorsche zeelieden en passagiers zijn daarbij om het leven gekomen. Wij hebben de bewijzen, aldus de minis ter, dat negen der schepen door Duit sche strijdkrachten zijn tot zinken ge bracht, terwijl de meeste andere sche pen gezonken zijn na mijnontploffingen. Slechts twee booten waren in nauw keurig aangegeven mijnvelden terecht gekomen. Koht deelde verder mede, dat op de jongste bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken van Noorwegen, Zweden en Denemarken te Kopenhagen besloten is, afzonderlijke stappen te doen bij de regeeringen der oorlogvoeren de mogendheden en haar te vragen op te houden met den onwettigen mjjnen- oorlog. Noorwegen heeft in eenige gevallen reeds te Berlijn geprotesteerd en herstel van schade gevraagd. „Het is echter belangrijker", zeide de minister, „dat aan deze wijze van oorlog voering een einde komt. En wij zijn dan ook voornemens, binnenkort bij de Duit sche regeering tot dat doel stappen te doen. De Scandinavische landen hebben be sloten, elkander in dergelijke gevallen bij te staan en ik hoop, dat andere neu trale regeeringen hetzelfde zullen doen." De Turksche premier, Saydam, heeft gisteravond uit Ankara een radio-rede voering gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Na een intensieve voorbereiding ge durende de afgeloopen twaalf maanden is Turkije thans gereed voor wat ook moge komen. Ik spreek tot u op den laat- sten dag onzer voorbereidingen." De premier verklaarde, dat Turkije 30 millioen ponden in het afgeloopen jaar heeft uitgegeven voor het leger. De minister-president heeft alle be richten over een deelnemen van Turkije aan den oorlog tegengesproken. Voorts heeft de premier alle berichten over mo bilisatie tegengesproken. „Of wij in den oorlog zullen trekken zal alleen beslist worden van het stand punt van onze nationale belangen", aldus de eerste minister. Turkije zal zijn maatregelen nemen, wanneer zijn nationale belangen en zijn bestaan vitaal bedreigd worden. In de afgeloopen zes maanden is geen wijziging ontstaan in onze betrekkingen met Rus land. Wij wenschen geenerlei bewegingen tegen de Sovjets te ondernemen. Wij kunnen niet inzien, dat er voor de Sov jets een reden is om ons aan te vallen." Na de natie te hebben gewaarschuwd dat „de crisis, die een groot deel der we reld heeft overdekt, thans aan onze deur staat", besloot Saydam met de woorden, „ik weet, dat ieder burger z\jn plicht zal doen." AMERIKA GAAT SLAGSCHEPEN BOUWEN. De waarnemende minister van marine, Edison, heeft bekend gemaakt, dat de Vereenigde Staten vorderingen maken met de voorbereidingen voor den bouw van vier slagschepen van 45.000 ton. Over het huidige vlootbouwprogram zeide Edison, dat het eerste der zes nieu we slagschepen van 35.000 ton in het voorjaar te water zou worden gelaten. Samenstelling van centrale commissie voor economische en sociale kwesties. Dr Colijn is gisteren in Genève aan gekomen, om als president van de orga nisatiecommissie voor den economischen en socialen volkensbondsarbeid, die kort geleden haar eerste bijeenkomst te Den Haag gehouden heeft, thans met den se cretaris-generaal van den volkenbond, Avenol, te beraadslagen over de samen stelling van de nieuw te stichten cen trale commissie voor economische en so ciale kwesties. Zooals men weet, heeft de organisatie commissie in Den Haag besloten, dat de tien in deze commissie vertegenwoordig de regeeringen ook een zetel in de cen trale commissie zullen verkrijgen en dat dr Colijn, samen met Avenol, een voor stel zal uitwerken dat bepaalt, welke andere regeeringen en individueele des kundigen tot medewerking in de centrale commissie zullen worden uitgenoodigd. Het gemeenschappelijk voorstel Co- lijn-Avenol zal dan daarna aan de orga nisatie-commissie ter goedkeuring wor den voorgelegd. Men schijnt van plan te zijn, eenige zetels in de centrale com missie onbezet te laten, opdat niet-leden van den volkenbond, die wellicht later bereid zijn, een zetel in de centrale com missie in te nemen, dezen zetel dan zul len kunnen bezetten. DUURTEBIJSLAG AAN KLEINE GRONDGEBRUIKERS. De Ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken hebben de regeling inzake toekenning van duurtebijslag aan kleine grondgebruikers, welke regeling 2 Maart a.s. zou afloopen, tot nadere ken nisgeving verlengd. Ook wordt de 5 korting niet ingetrokken. Namens de regeering is Donderdag middag aan de vertegenwoordigers der zes vakcentrales van overheidspersoneel medegedeeld, dat de regeering er niet toe heeft kunnen hesluiten, den rijksambte naren thans een toeslag op hun bezoldi gingen toe te kennen, respectievelijk de nog altijd bestaande korting van 5 pro cent in te trekken. Er komt dus op het oogenblik in de bezoldiging van het rijks personeel geen verandering. De vergadering van het Rijks-georgani- seerd-overleg, die verscheiden malen uit gesteld was, is Donderdagmiddag gehou den en duurde van vier tot zes uur. De zes vakcentrales waren bij deze bespre kingen vertegenwoordigd door twaalf ge delegeerden; behalve de voorzitter, dr. ir. M. H. Damme, waren er voorts eenige hoofdambtenaren, ten einde eventueel op bepaalde punten het regeeringsstandpunt toe te lichten.. Het standpunt der regeering is, dat de schatkist op het oogenblik niet toelaat in de traktementen verbetering te brengen. Wel is waar is het indexcijfer der kosten van levensonderhoud gestegen, doch het komt de regeering gewenscht voor, de beslissing oVer een hoogere bezoldiging nog even aan te houden. In dit verband werd het denkbeeld geopperd om op nieuw te overleggen, indien de stijging van het indexcijfer b.v. 10 procent mocht gaan bedragen. Een toeslag, respectievelijk intrekking van de korting, thans, zou naar het oor deel der regeering de gevaarlijke spiraal in werking brengen van hoogere kosten van levensonderhoud als gevolg van hoo gere loonen en dan opnieuw hoogere kos ten voor levensonderhoud; immers, in dien de regeering tot verbetering van de tractementen van haar ambtenaren be sluit, zouden gemeenten en provincies moeten volgen en bovendien zou ook in het particuliere bedrijfsleven een actie voor loonsverhooging ontstaan. Van de zijde der vakcentrales werd hiertegenover opgemerkt, dat in tal van bedrijven de loonen reeds verhoogd zijn. Naar het oordeel der regeering gaat een vergelijking van particuliere bedrijven met de overheid evenwel niet op: de re geering is verantwoordelijk voor de kos ten der mobilisatie; aan de schatkist worden in deze tijden toch al buitenge woon hooge eischen gesteld en het is in het belang van het geheele land, dat de rijksmiddelen niet aan grooter inspannin gen blootgesteld worden dan strikt nood zakelijk is. De onafwijsbare noodzakelijkheid van verhooging der tractementen over de ge heele linie is op het oogenblik, naar de opvatting der regeering, niet aanwezig. Indien het prijspeil zich in ongunstigen zin mocht blijven ontwikkelen, is de re geering bereid op een nader te bepalen tijdstip de kwestie weer in het georgani seerd overleg te doen bespreken. MAATREGELEN VOOR HET SPOOR WEGPERSONEEL. Naar het „Volksblad" vernam, zullen in een conferentie tusschen de directie en den Personeelraad van de Nederlandsche Spoorwegen, die op Don derdag 7 Maart a.s. gehouden wordt, enkele voor het personeel belangrijke kwesties besproken worden. De agenda vermeldt namelijk o.a. de wijziging van het Reglement Dienstvoorwaarden met ingang van 1 Januari 1941; gratifica tie winterdrukte en duurtemaatregelen voor het personeel. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 29 Febr. tot 7 Maart vastgesteld op 80 ct. p. k.g. (onveranderd). AFLEVERING KOFFIE AAN BRANDERS. Toestemming Meelcentrale is niet langer noodig. - Wij vernemen, dat de koffiehandelaren voortaan voor normale leveringen aan branders niet langer goedkeuring behoeven te vragen aan de Meelcen trale; alleen mogen de leveringen niet grooter zijn dan in 1938. Wél moeten de verkoopers iederen dag aan genoemd crisislichaam een gespecificeerde opgave verstrekken van hun afleveringen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Staatkundige hervormingen in Ned.- Indië. Kolen-uitvoer tijdelijk stopgezet. De pachtprijs-verhooging in Zeeuwsch- Vlaanderen. Rijkssalarissen worden niet' verhoogd. Buitenland. Hevige slag bij Wiborg. De positie der Finnen ernstig. Eden verwacht groote militaire activi teit. Economische maatregelen in Frankrijk. Duitschland en de scheepvaart der neu tralen. vaak gevolg van kouvatten. Voorkom verkoudheden met Vicks Va-tro-nol bij het eerste snuiven of niezen. voorkomt vele verkoudheden Onder „niet grooter dan in 1938" moet worden verstaan, dat geen abnor maal groote quanta aan de afnemers mogen worden geleverd. GESLONKEN KOLENVOORRAAD HEEFT AANVULLING NOODIG. In verband daarmee uitvoer van Neder landsche kolen tijdelijk stopgezet. De uitvoer van kolen uit Nederland is met ingang van heden tijdelijk stop gezet. De maatregel heeft geen ander doel dan gelegenheid te geven tot aan vulling der verminderde voorraden. Een officieele beschikking was gistermid dag hieromtrent nog niet afgekomen, doch in feite werd de regeling wel reeds toegepast door de mijnen. De aanvulling der voorraden ten be hoeve van Nederland wordt ook uit het buitenland ter hand genomen, nu de aanvoeren uit Duitschland hervat zijn. Er is echter in het Ruhrgebied een groot gebrek aan scheepsruimte voor vervoer naar ons land. Rijnschepen zijn er voldoende, doch kleine schepen, geschikt om naar de Nederlandsche ka nalen te varen, zjjn slechts in zeer ge ringen getale voorradig. Bovendien hebben de mijnen, die niet rechtstreeks te water kunnen verladen en die eerst de kolen per spoor naar den waterweg moeten brengen, een te kort aan spoorwagens. De Rotterdam- sche correspondent van het „Alg. Hbld." vernam van personen uit Duitschland, die regelmatig bij deze aangelegenheden betrokken zjjn, dat 't tekort aan spoor wagens op het oogenblik ver overtreft hetgeen men vroeger op dit gebied heeft gezien. In ieder geval echter wordt het vervoer van kolen uit Duitschland naar ons land thans ter hand genomen, ondanks gebrek aan spoorwagens en binnenschepen. Het vervoer per binnenschip geschiedt naar ons land altijd met Nederlandsche schepen, die waarschijnlijk eerlang wel in grootere mate ter beschikking zul len komen. PACHTPRIJZEN VOOR STAATS- GRONDEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Antwoord van Minister de Geer op vragen van den heer Algera. Op vragen van dhr Algera betreffende 'n pachtverhooging voor 1940 van 10 en meer van de pachten die voor 1939 gol den, voor de pachters van staatsgronden in de Inspectie Hulst heeft de minister van Financiën geantwoord: De vraag heeft vermoedelijk betrekking op de Staatsgronden, gelegen in den Dijckmeesterpolder, den Hellegatpolder en den Mosselpolder in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Het is niet juist, dat den

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1