TUIN ardnekkige verdediging van de Finnen. ORG [DRAAD TOOR REVOLUTIONAIR IEENTEBELEID w. NOTEBOOM te Biggekerke. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. Gemeentepolitiek, "J4dIt^b?ek °P des- wijze behandeld. Het onmisbare en practl ds voor alle gemeen- leden. Verder van elang voor alle mee- chrljvlng te koop /ruchtboomen, rlje poort. De verliezen der Russen. - De positie van Noorwegen. - De situatie in Palestina. De Finnen houdenstand bij Wiborg. De positie van Noorwegen. Levensmiddelen naar hef buitenland Wetsontwerp na twintig jaar ingetrokken. Herwaardeering van den goudvoorraad. verscheen: DOOR eur der Dr Kuvtier stichting. vat betrekking heeft Antirevolutionairen J ongelingBvereenigin- >or A.R.J.A. en Pro- .clubs enz. enz. Gebonden 2,75. slken Boekhandel Kok N.|V. Kampon in H. P. LOEFF zal AG 11 MAART 1940, n Café Simpelaar veilen: HUIS met Schuur en d. straat naar Kou- e te Biggekerke, A 38. BOUWLAND, a. d. veg te Biggekerke, ach- t Hof van dhr P. de groot 1.77.50 H.A. (4 R.) C. BOUWLAND langs Watergang a. d. Noord- root 0.7660 H.A. (1 G. |R.) C. BOUWLAND, a. d, /eg bij den Paradijsweg iskerke, groot 0.95.40 G. 129 R.) H.A. (1 G. 285% R.) LAND, onder Hooge- ij Meinersweg en Bou wregeling in Grijpskerke. ing Huis 8 Maart, 2—4 1012 uur, op toe- a 0,25 verkrijgbaar aris. met kaart a 10 ct. bij en de 2 criëerders te denmiddag 3 u middag 3 u.: 762. oor fietsers: min. nd. Vlissingschestraat, irg. Direct te aanvaar- sichtigen eiken werkdag, inleveren en te bevra- 10 Maart 1940, Dorp- Serooskerke (W.) DONDERDAG 29 FEBRUARI 1940 54e JAARGANG - No. 127 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorstgtrsnt 7 0, Goes Poetrekening 4445? Telefoon 7438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs ftM pe? kwa-sasï Weekabonnementen voor Middeibwg Goes en Vlissingen f 0.20 Lcsge nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Adverfentiën 30 c«n* -m regel Ingczcniïs «Kir-??,-.?!*; :.s f? ssaf rs-jr Kleine Advertenfien Oftwu^A 'Vrijdag? ets Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder tetter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Opnieuw hebben de Russen verster kingen laten aanrukken in de landengte van Karelië. in den frontsector van Wi borg moeten ze minstens 170.000 man hebben samengetrokken. Naar vernomen wordt, vallen de sov jets thans met twee volledige divisies op het Wiborg-front aan. De worsteling is even hevig en verbitterd als twee weken geleden de strijd bij Summa. Intusschen hebben hier echter ook de Finnen versterking gekregen. Het aantaal roode divisies, dat over het 50 km breede front tusschen de eilanden in de baai van Wiborg en het Vuoksimeer in het vuur gedreven wordt, wordt op veertien geschat. De Russen beschikken over een gewel dig aantal kanonnen, tanks en vliegtui gen. Naar het heet zijn de Finnen van plan den meest verwoeden tegenstand te bie den en Wiborg voet voor voet, huis na huis, of liever puinhoop na puinhoop te verdedigen. Voor drie vierden is de stad reeds plat geschoten. Omtrent het ontruimen van Koivisto wordt nog vernomen, dat de Finsche be zetting in den nacht is ontkomen, ge bruik makend van een dichten mist, wel ke gedurende drie dagen elke activiteit in de omgeving van Koivisto onmogelijk maakte. Het materieel van de forten is niet in handen van de Russen gevallen. Alles wat kon worden meegenomen hebben de Finsche soldaten meegenomen, terwijl 't zware geschut, dat niet kon worden ge transporteerd, onbruikbaar is gemaakt. In de streek van Petsamo duurt de ac tiviteit voort. De Russen vallen aan bij koud, helder weer. De temperatuur is 20 graden Celsius onder nul. Het Finsche legerbericht meldt: Op de landengte van Karelië hebben de Finsche troepen den vijand zware ver liezen toegebracht. Verscheidene ge vechtswagens werden vernield. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer werden pogingen van den vijand om op te dringen, verijdeld. Verscheide ne Russische afdeelingen werden ver spreid. De Finsche luchtmacht heeft gisteren vijandelijke colonnes, materiaal-depots, verbindingslijnen en verscheidene doelen in de Finsche Golf en langs de kust van de Finsche Golf gebombardeerd. De activiteit der Russische lucht macht in de operatiezone bleef beperkt tot de Karelische landengte en het ge bied ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer. Het communiqué Is volgens den in druk van den correspondent van United Press te beknopt om de ongerustheid over het verloop van den strijd op de landengte bij de bevolking te doen afne men. Men schat de sterkte der Russische troepen voor Wiborg op 175.000 man. Vrijwilligers naar Finland. Reuter meldt uit Helsinki de aankomst ran het eerste contingent Canadeesche rrijwilligers. Te Londen staan honderden Britsche vrijwilligers gereed om te vertrekken, en deel is reeds onderweg evenals 300 «ongaren. De keuring voor den dienst Finland was zeer streng. Vele man en van middelbaren leeftijd moesten af gewezen worden omdat men hen physiek et m staat achtte tot een zoo zwaren dienst. Behalve Engelschen zijn te Londen ook vrii Australiërs, Letten en Esten als vrijwilliger aangenomen. "e vrijwilligers zullen dezelfde soldij w anSen als de Finsche soldaten, te W;11 8el? shilling per dag plus een uit- lw„ns' betaalbaar na den oorlog, ten eeh^SiL^an een shilling per dag door gebracht in Finschen dienst. De Russische verliezen. PaÜfrfi Press meldt uit Londen, dat Sir dip hes, een Britsche geheime agent Ha por°8pr 'n Rusland heeft gewerkt, heeft- bezoek aan het Finsche front, Ben t- reJrteld- da,t de verliezen der Rus- l°t dusver op een half millioen man moeten worden geschat. De Finnen heb ben 1200 tot 1500 gevechtswagens ver nield en meer dan 500 vliegtuigen. Dit beteekent voor Rusland nog niet veel, voegde Dukes er aan toe. De Sov jet-Unie kan wel 15 rnillioen man in het veld brengen. Dukes drong aan op meer spoed bij het verleenen van hulp. Prins Eugenius, de broer van den Zweedschen koning, heeft in een radio rede de bevolking aangespoord, de vrij willigers, die in Finland strijden en hun familie op alle mogelijke wijzen te steu nen. De prins zeide verder, dat het Zweed- sche volk vurig wenscht, Finland doel treffend te steunen. De wil, te offeren, welke op tallooze wijzen tot uiting komt, is schitterend, doch dit is niet voldoende, er zijn nog meer vrijwilligers noodig om den tegenstand van Finland te verster ken. Het huis van afgevaardigden te Wash ington heeft met 106 tegen 49 stemmen de motie-Miiler, welke inhield, Finland een leening van 20 millioen dollar te ver strekken, zonder eenige restrictie ver worpen. „NOORSCHE RECHTEN GEHAND HAAFD". De Noorsche minister Koht heeft in een interview de critiek van Churchill en van andere politici teruggewezen. Noorwegen en de andere neutrale lan den verklaren: Wij worden aangevallen èn door Duitschland èn door Engeland. „Wij gevoelen sterk den druk, die van beide zijden op ons wordt geoefend, doch wij trachten stevig weerstand te bieden en niet te gedoogen, dat wij uit onze stellingen worden gedrongen." De minister verklaarde, dat Noorwe gen zijn rechten heeft gehandhaafd bij de commerciëele besprekingen met En geland en Duitschland. De Britsche mi nister voor economische oorlogvoering heeft er in toegestemd, dat Noorwegen het recht behield zijn normalen handel met Duitschland voort te zetten. De minister herhaalde vervolgens het Noorsche standpunt in zake de „Alt mark" en voegde hieraan toe, dat indien hij van Britsche zijde er op is betrapt, dat hij een vergissing heeft gemaakt in zijn verklaring, deze vergissing slechts betrekking heeft op een ondergeschikt technisch punt. Het vervoer van krijgsgevangenen aan boord van een schip kan niet worden beschouwd als een oorlogsactie. Op dit punt is onze meening in overeenstem ming met die van Britsche deskundigen op het gebied van internationaal recht. Naar mijn meening, aldus de minister, is het kernprobleem van het internatio nale recht in zake de „Altmark" thans opgehelderd en ik hoop, dat de Britsche regeering het eens zal zijn met het Noor sche standpunt en de Noorsche eischen. EEN ZEESLAG? Reuter meldt uit Oslo, dat men gis terochtend te Sola, nabij de Noorsche haven Stavanger een aantal luide ont ploffingen heeft gehoord. Het geluid kwam uit zee. De menschen werden uit hun slaap opgeschrikt en de ruiten rammelden. De oorzaak van de ontplof fingen is niet bekend, doch men veron derstelt, dat op zee werd gevochten. DEENSCHE VISSCHERSVLOOT TERUG. De Deensche visschersvloot welke op de Noordzee vischte keert gestadig in de thuishavens terug. Zooals eerder ge meld waren de schippers gedwongen hun bedrijf te staken wegens de oor logsactiviteit op de Noordzee en spe ciaal in de omgeving van de Doggers- bank. Men is van plan een nader onder zoek in te stellen naar de juiste oor zaak, waardoor de visschers werden ge dwongen hun bedrijf op te geven. ROEMEENSCH-DUITSCHE OVER EENKOMST GETEEKEND. Vertegenwoordigers der Roemeensche en Duitsche regeering hebben een over eenkomst geteekend betreffende de ver scheping van 20.000 ton turf, teneinde het brandstofgebrek in Duitschland te gemoet te komen. Honderden arbeiders zijn te werk gesteld om nog duizenden tonnen turf te steken. Bevestigd wordt, dat geen Roemeen sche petroleum via Czernowitz naar Duitschland is verscheept sinds het Rus sische leger Polen is binnengedrongen. DE IN NETELIGE SITUATIE PALESTINA. De Britsche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij besloten heeft, den ver koop van land door Arabieren aan Joden in Palestina te reglementeeren. De tekst van het desbetreffende me morandum is aan den secretaris-gene raal van den volkenbond toegezonden, ter kennisgeving aan de leden van den volkenbondsraad. In het Engelsche lagerhuis ontstond een fel debat, toen de minister van kolo niën, MacDonald, mededeeling deed van dit besluit. DE NIEUWE REGELING BETREF FENDE GESCHENKZENDINGEN. De regeeringspersdienst meldt: De regeling betreffende geschenkzendingen van levensmiddelen naar het buitenland is gewijzigd en luidt thans als volgt: Zonder dat daartoe bij de desbetref fende instanties uitvoermachtigingen behoeven te worden aangevraagd, is het geoorloofd bij postpakketzendingen van particulier tot particulier, levens middelen naar het buitenland uit te voe ren tot een maximum van 3 k. per pak ket, en met dien verstande, dat van de hierna genoemde levensmiddelen niet meer dan de daarbij vermelde hoeveel heid per pakket mag worden verzon den: Boter 1 kg., kaas 1 kg., gebrande koffie, verpakt en onverpakt Va pond, cacaopoeder, chocolade en chocolade producten tezamen niet meer dan Va pond, worst, vleesch in blik, spek, reu zel tezamen niet meer dan 1 kg., gecon denseerde melk 1 kg., slaolie 1 liter, harde zeep, zeepvlokken of zeeppoeder 1 pond. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat, in overeenstemming met het ka rakter dezer zendingen, de ambtenaren van de posterijen alleen zendingen van particulier tot particulier zullen aanne men, zoodat postpakketten, zooals hier boven bedoeld, welke door firma's of winkeliers worden aangeboden, al ge schiedt zulks ook in opdracht van een particulier, zullen worden geweigerd. Deze nieuwe regeling geldt met in gang van 1 Maart. Een etmaal drijvende. Met een nieuw soort zwemvest werd Woensdag te Amsterdam een demonstratie ge geven. Dit apparaat stelt den drenkeling in staat 24 uur boven water te blijven. Een niet ontplofte granaat uit het luchtdoelgeschut, dat Woensdagnacht te Amsterdam in actie was, sloeg in een vier verdiepingen hoog huis op den hoek van de Bernard Kochstraat in de hoofdstad. De comman dant van de brandweer, de heer C. Gordijn, bekijkt de aangerichte schade. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Tweede Kamer over de herwaardee ring van den goudvoorraad der Ned. Bank. Het zenden van Liebesgaben naar het buitenland. De spionnage-affaire. Buitenland. Hevige aanvallen der Russen. De hardnekkige verdediging der Fin nen. De positie van Noorwegen. De Duitsch-Nederlandsche en de Duitsch-Belgische grens gesloten? De heer F. C. baron van Aerssen Beye- ren van Voshol is benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland bij de regeering van Iran. De aanvulling en wijziging der Begrafeniswet. De Ministers van Binnenlandsche Za ken en van Justitie hebben, daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, ingetrok ken het bij Koninklijke Boodschap van 27 September 1919 bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van de Begrafeniswet. De intrekking van dit wetsontwerp houdt, naar de Telegraaf verneemt, verband met de te verwachten indiening van een nieuw ontwerp tot wijziging van de Begrafeniswet. Naar het blad vernam zal hierin de bestaande toestand ten aan zien van de crematie worden geconsoli deerd, zoodat voortaan het crematorium te Westerveld wettelijk gesanctionneerd zal zijn. doch daarna geen nieuwe crema toria in gebruik zullen worden genomen. De behandeling van het wetsontwerp geschorst. Nieuw voorstel van minister De Geer. In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde, de voorgestelde voorloopige voorziening ten aanzien van- de waarde bepaling van den voorraad gouden munt en gouden muntmateriaal van de Neder- landsche Bank, en regeling van de gevol gen dier voorziening. De zaak waarom het hier gaat is deze. Nog altijd wordt in de boeken van de Nederlandsche Bank, de goudvoorraad gewaardeerd volgens den ouden aankoop prijs van f 1647.50 per kg. fijn goud. Volgens het nu in behandeling zijnde wetsontwerp, zal thans die waardeering geschieden op een basis van f 2009 per kilogram. Een boekhoudkundige operatie dus, waardoor een winst geboekt wordt van f 221 millioen. De regeering heeft nu voorgesteld van dit bedrag f 116% millioen over te schrij ven naar den kapitaaldienst van het WAAR BLIJFT TOEGEZEGDE AFWEERGESCHUT? Tweede Kamerlid vraagt öf en wanneer de beschikbaarstelling tegemoet kan worden gezien. Het Tweede-Kamerlid De Jong heeft de volgende schriftelijke vragen aan den minister van Defensie gesteld: 1. Kan de minister mededeelen, waar om tot op heden de beschikbaarstelling van het aan de gemeente Amsterdam toegezegde 40 resp 37 mm geschut, ach terwege is gebleven, niettegenstaande de dringende verzoeken tot den minister door die gemeente gericht? 2. Wil de minister mededeelen, of, en zoo ja, wanneer de beschikbaarstelling kan worden tegemoet gezien? 3. Bestaat voorts de zekerheid, dat de benoodigde munitie in voldoende hoeveel heid ter beschikking zal worden gesteld? Leeningsfonds, een kleine f 30 millioen zou worden bestemd voor vereffening van het pondenverlies van de Nederl. Bank en f75 millioen voor het Egalisa tiefonds. Behalve de heeren Rost van Ton ningen (N.S.B.) en Schouten (A.R.) die het tijdstip voor herwaardeering nog niet gekomen acht, en die wilde wachten tot de gulden op zijn nieuwe basis meer gestabiliseerd is, kon de Kamer zich in het algemeen wel met het voorstel ver eenigen. Een groot deel der leden ging echter niet accoord met de voorgestelde „winst- verdeeling". Zoo wilde de heer Schouten hét pondenverlies voor rekening van de Ned. Bank laten. Het door de Bank geleden verlies, zoo betoogde hij, vloeide voort uit haar bedrij fspolitiek, terwijl de huidige winst een gevolg is van de mo netaire politiek. De heer T e u 1 i n g s (R.K.) was iets meer tegemoetkomend en wilde genoe gen nemen met een bedrag van f 11 mil lioen voor de Ned. Bank. Minister De Geer kon zich met deze voorstellen niet vereenigen. Juridisch, zoo betoogde hij, is de goud voorraad het eigendom van de Ned. Bank en heeft de Staat slechts aanspraak als participant in de winst. Moreel be hoort de netto winst aan den Staat, niet de bruto winst. De Bank komt dus 29 millioen toe. Voor de door de heeren Schouten en T e u 1 i n g s ingediende amendemen ten' zou de minister de verantwoordelijk heid niét willen dragen. De minister stelde daartegenover een andere oplossing. Deze houdt in, dat de Nederlandsche Bank ruim 10 millioen gulden minder zal ontvangen dan aan vankelijk was voorgesteld in het wets ontwerp, welke de Staat dan meer zal ontvangen. De behandeling van het wetsontwerp werd hierop op verzoek van den heer Schouten tot Vrijdagmiddag ge schorst. Ook de behandeling van het wetsontwerp instelling leeningsfonds, werd tot dien dag uitgesteld. Een nota van wijziging. Bij tweede nota van wijziging worden in artikel 2 van-het wetsontwerp voorloo pige voorziening ten aanzien van de waardebepaling van den voorraad gou den munt en gouden muntmateriaal van de Nederlandsche Bank en regeling van.- de gevolgen dier voorziening, de aange kondigde wijzigingen voorgesteld. Ter toelichting schrijft de minister van Financiën: De strekking van de wijziging is, aan den Staat, naast de voorgestelde f 116.549.410.07, mede alsnog uit te kee- ren een bedrag van f 10.119.515.74, zijnde de totale schade,' welke de Staat tusschen 1932 en 1933 geleden heeft tengevolge van de geleidelijke afschrijving van het pon den verlies en de hieruit voortgevloeide vermindering van de verdeelbare winst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1