Het 125-jarig bestaan van het Middelburgs Muziekkorps. Dagblad voor de Provincie Zeeland De nieuwe Finsche linie In Karelië Vreemde vliegtuigen boven ons land. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Herdenking in intiemen kring. WOENSDAG 28 EEBR. 1940 54e JAARGANG - No. 126 De ontruiming van Kolvlsto - De Russische druk op Wlborg - Churchill kapittelt weer de neutralen - Aotle In de luoht - De reis van Sumner Welles. Churchill kapittelt de neutralen. De duikbootenoorlog en de neutralen. Vluchten boven Berlijn, Dusseldorf en Keulen. De reis ven Sumner Welles. Geneesmiddel D. IK IK TEGEN HUIDAANDOENINGEN Indië kan binnenkort zelf standig vliegbenzine vervaardigen. De nationaliteit kon niet worden vastgesteld. Minister Van Boeyen ongesteld. Handelsbesprekingen met Engeland. Goudvoorraad Javasche Bank. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 4445B Telefoon 2458 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA AbonceraontspryE, fZ>-w po? kwïir Weckabcnnsajcnten voor Middelburg Goes en VSlssfngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Asvcrtentiër- 30 rent ?sr vsgci Jngezonósn 00 cent per r.ss;eS Kleine Advertsntisp DteÊsg* Yrijoag?' es? Zaterdags f 0.7S bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting DE RUSSISCHE DRUK BIJ PETSAMO. De Finnen bieden nog weerstand tegen de zware Russische aanvallen ten Zui den en Oosten van Viborg, doch staan thans tegenover een nieuwe bedreiging aan het Poolfront ten Zuiden van Pet- samo. De Finnen moesten terugtrekken op nieuwe stellingen te Nautsi, ongeveer 15 km naar het Zuidwesten. Volgens berichten uit Kirkenes heb ben zich verscheidene groote luchtge vechten voorgedaan en zijn voor de eer ste maal Finsche gevechtstoestellen op dit front verschenen om den strijd aan te binden met de Sowjet-Russische vlieg tuigen. De nieuwe Finsche verdedigingslinie in de landengte van Karelië is beduidend korter dan de vorige en derhalve, naar de Finsche strijders verzekeren, gemak kelijker te handhaven. DE ONTRUIMING VAN KOIVISTO. De Finnen zijn er in geslaagd, de kanonnen en alles, wat den Russen van voordeel zou kunnen zijn, van Koivisto te verwijderen, alvorens zij het eiland ontruimden. Het geschut zal opnieuw tegen de Russen gebruikt worden. De kazematten en alles, wat niet kon worden medegenomen, werden vernield. Hoewel de ontruiming van het eiland te Helsinki zeer betreurd wordt, is men van meening, dat de forten van Koivisto hun dienst gedaan hebben en zelfs meer, dan verwacht kon worden, gepresteerd hebben. Het aantal in Finland sedert het be gin der vijandelijkheden omlaag gescho ten Russische vliegtuigen bedraagt thans vijfhonderd. Gisteren zijn in de buurt van de hoofd stad meer dan honderd Russische vlieg tuigen waargenomen. Volgens inlichtin gen uit goede bron zou de Finsche lucht doelartillerie zeventien Russische vlieg tuigen hebben omlaag geschoten. Naar men zegt, hebben de Finsche skipatrouilles aan de kust van de Noor delijke IJszee gemeld, dat in een ijsvrije haven ten Noorden van Petsamo D u i t- sche schepen, waaronder tankbooten liggen! Verder komen langzamerhand berich ten over Russische troepenconcentraties en andere Russische bedrijvigheid in deze streek, vooral rondom het nikkel en kopercentrum Salmijaervi, binnen. DE DRUK DER RUSSEN OP WIBORG. De correspondent van „Nya Dagligt Allehanda" in Finland bericht aan zijn blad, dat de druk van de Russen op Vii- puri (Wiborg) steeds toeneemt. De Fin sche autoriteiten hebben de omstreken van de stad doen ontruimen. De stad zelf is geheel verlaten, doch de Finsche vlag wappert nog op het kasteel. De stad kan nog verdedigd worden, doch de Russen schijnen verscheidene divisies ten Westen van de stad aan land te willen zetten. „BRITSCHE REGEERING KRIJGT ER GENOEG VAN". Churchill heeft in het lagerhuis bij de indiening van de begrooting voor de marine gezegd, dat de Duitschers einde 1939 door alle mogelijke oorzaken min stens de helft van hun duikbooten had den verloren, n.l. vijf en dertig. Hij betwijfelde, of zelfs ook maar tien nieuwe duikbooten in die periode zijn in gebruik gesteld. Er worden twee vier Duitsche duik boten per week vernietigd; eind 1939 waren er vermoedelijk nog 45 over. „Wij zien de mogelijkheid, de magne- ische mijnen en haar varianten baas te worden. Met den zomer zal het aantal nieuwe uikbooten toenemen. Wij verwachten aaraan het hoofd te kunnen bieden met een zeer groot aantal nieuwe bodems, welke bijzonder geschikt zijn, om deze auikbooten te vernietigen." „De neutrale bladen", aldus Churchill, „maken meer drukte, wanneer ik hun f toespraak op hun plicht wijs, dan w™J?eeil ^pderden van hun schepen orden tot zinken gebracht en meer dan zend van hun zeelieden worden ver moord. „Het schijnt, dat Duitschland doende is, overeenkomstig de leerstellingen der neutrale staten, een partij voordeelen binnen te halen door alle rechtsregelen te schenden en aanslagen op neutralen te plegen, om daarna nog een tweede party te winnen door, wanneer het Ber- ïyn past, van de neutralen de meest strik te naleving te eischen van den interna tionale code, welken hetzelf in stukken heeft gescheurd. Het is dus geenszins vreemd, dat de Britsche regeering er genoeg van krijgt!" Weldra wordt, aldus Churchill, de Britsche vloot versterkt met vyf mo derne slagschepen. De „Barham" en de „Nelson", die resp. door een torpedo en een myn beschadigd werden, zullen wel dra weer varen. Hoe staan wij er nu na zes maanden oorlog voor? vroeg Churchill. Wy heb ben oorlogsschepen verloren tot een in houd van 63.000 ton, of ongeveer de helft van de verliezen in de eerste zes maanden van den vorigen oorlog. Tenslotte hebben wij minder dan 200.000 ton koopvaardijschepen verloren op een totaal van 21 millioen ton sche pen van verschillende soorten. Wij vinden ons thans in het tweede stadium van den oorlog en ofschoon wij misschien in de naaste toekomst feller aanvallen zullen hebben te doorstaan, gelooven we, dat wij voldoende uitge rust zijn, om allen aanvallen het hoofd te bieden. EEN SCHERPERE HOUDING VAN DUITSCHLAND. In gezaghebbende Duitsche kringen wordt verklaard, dat de Duitsche duik booten het „theoretisch recht" hebben, neutrale schepen tot zinken te brengen, welke een „navycert" hebben bekomen van een Britschen consul zelfs wanneer een schip op weg zou zijn van de eene neutrale haven naar een andere. In de verklaring wordt verder gezegd: „Een neutraal schip onderwerpt zichzelf aan de Britsche controle, wanneer het aan een Britschen consul bijzonderheden verstrekt over de lading, evengoed als wanneer het een Britsche controle-haven binnenvaart." DUITSCHE DUIKBOOT TOT ZINKEN GEBRACHT. De Fransche torpedojager „Simoun" heeft voor Kaap Finisterre een Duit- schen onderzeeër tot zinken gebracht. Toen men op de „Simoun" den peris coop waarnam, werd onmiddellijk een aanval op de duikboot gedaan, welke spoedig werd gevolgd door een tweeden aanval met dieptebommen, waarna zich een groote olievlek begon te vormen. De duikboot verdween in de diepte om niet meer boven te komen. Het Noorsche Tel. Ag. meldt uit Oslo, dat het Noorsche s.s. „Arnfinn Jarl" (1151 ton) in botsing is gekomen met een Duitsche duikboot. De periscoop werd afgerukt en men gelooft, dat de duikboot is gezonken. Het Engelsche ministerie van lucht vaart heeft medegedeeld, dat Britsche vliegtuigen gisternacht een geslaagde verkenningsvlucht hebben gemaakt bo ven de Duitsche Bocht. „Eén onzer vliegtuigen, aldus het com muniqué, is niet teruggekeerd." Dit is boven de Duitsche Bocht door Duitsche jachtvliegtuigen omlaagge- schoten." De Reuter-correspondent bij de Brit sche luchtmacht in Frankrijk meldt, dat de bommenwerpers, die gisternacht ver kenningsvluchten boven Duitschland hebben gemaakt, o.a. boven Keulen en Dusseldorp aan een hevig vuur van het luchtafweergeschut hebben blootgestaan. Boven Berlijn lieten de Britsche ma chines vlugschriften vallen, alsmede pa- rachutefakkels, om zich te oriënteeren. Boven enkele straten, zooals Unter den Linden en de Wilhelmstrasse, daalden zij tot een paar duizend voet, doch er wer den geen zoeklichten ontstoken. Andere machines wierpen vlugschrif ten uit boven Keulen en vlogen over Ein den, Duisburg en Dortmund. Uit Londen wordt voorts gemeld, dat gisteren boven de Noordzee binnen een uur tyds twee Duitsche Helnkel-vliegtui- gen, die aanvallen op schepen onderna men, omlaaggeschoten zyn. Sumner Welles heeft gistermiddag de lunch gebruikt op de Amerikaansche am bassade te Rome, waaraan ook de am bassadeurs van Engeland en Frankryk aanzaten. Welles heeft een langdurig on derhoud gehad met de beide ambassa deurs. Ook heeft hy besprekingen ge voerd met den Duitschen ambassadeur te Rome. In Italiaansche politieke kringen neemt men de grootste discretie in acht. Kort na middernacht is Welles ver trokken. Hy zal te ZUrlch een bespreking met den Amerikaanschen gezant in Zwitserland hebben. Daarna begeeft hy zich over Stuttgart naar Beriyn, om la ter bezoeken aan Parys en Londen te brengen. Gisteren hééft Welles de Amerikaan sche journalisten ontvangen. Hy gaf te kennen, dat hy Mussolini wellicht op nieuw zal bezoeken, voor hy Europa ver laat. Hy zeide zeer bemoedigd te zyn door de hartelykheid, welke hy te Rome had ondervonden. Hij herhaalde, dat hy slechts de opdracht had, de stroomingen der Europeesche politiek na te gaan. Politieke kringen gelooven, dat het be zoek van Welles de hoop op tastbare re sultaten zal rechtvaardigen. Welles verklaarde niets te weten van eenig Duitsch vredesplan of van pogin gen hem voor zulk een plan te spannen. De reporters maakten uit het feit, dat Welles een lang telegram naar Washing ton had gezonden de gevolgtrekking, dat zyn gesprek met Mussolini belangrijke resultaten had opgeleverd. Na eenige aarzeling zeide Wellis, „het spreekt van zelf dat ik mijn regeering nauwkeurig op de hoogte houd". De Duitsche pers zwygt over het be zoek van Welles, blijkbaar om te voor komen, dat er onder het Duitsche volk een hoop op of verlangen naar vrede ont staat. MOTIE VAN VERTROUWEN IN DE FRANSCHE REGEERING. Minister-president Daladier heeft in de Fransche Kamer de kwestie van vertrou wen gesteld. Na de debatten over de censuur heeft de kamer met 450 stemmen tegen 1 de door de regeering ingediende motie aan genomen. D.D.D. Is een heldere vloei stof, die diep In de poriën doordringt en de ziekte kiemen doodt Flacons 75 ct, f. 1.50 en L Z50i NOG DIT JAAR EEN TWEEDE FABRIEK TE PLADJOE IN BEDRIJF. Over enkele weken zal te Pladjoe, de nederzetting van de Bataafsche Petro leum Maatschappij bij Palembang, een nieuwe fabriek in bedrijf worden geno men, welke ingericht is voor de vervaar diging van z.g. gemengde octanen, de onmisbare componenten voor vlieg benzine met een hoog octaancyfer. Tot heden werden de gemengde octa nen uit Amerika aangevoerd. In verband met de toenemende vraag, maar ook in verband met de toenemende belangrijk heid en onmisbaarheid van het product, heeft de Bataafsche Petroleum Maat schappij besloten tot de vervaardiging in eigen gebied over te gaan. Daartoe is in Pladjoe een nieuwe fa briek aan de reeds bestaande B.P.M.- installatie toegevoegd, waar als eind producten deze gemengde octanen bereid worden. Zoo zal Indië binnen enkele weken kunnen beschikken over een nationale vliegbenzine-productie, waarmede aan de hoogste eischen van dezen tyd kan worden voldaan. GEMEENTESECRETARIS. De gemeenteraad van Velzen heeft tot gemeente-secretaris benoemd mr F. A. Helmstryd, thans secretaris van Al- fen a. d. Ryn, met 16 stemmen. Op den heer J. de Bruin, secretaris van de ge meente Opsterland, waren 8 stemmen uitgebracht. Do Regeerlngopersdienot meldt: Hedennooht zyn boven Noord-Holland vreemde vliegtuigen waargenomen, waarvan de nationaliteit niet kon wor den vastgeeteld. Deze vliegtuigen werden van veraohll- lende plaataen uit besohoten en hebben daarop ona rechtsgebied verlaten. Nader wordt nog gemeld, dat een pro jectiel van het afweergeschut te Am sterdam in een woning is terechtgeko men. Het projectiel viel door de boven ste verdiepingen, maar heeft gelukkig geen andere dan materieele schade aan gericht. MOET DRIE OF VIER WEKEN RUST NEMEN. Naar wij vernemen is de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeyen, verplicht in verband met zijn gezondheidstoestand drie of vier weken rust te nemen. NEDERLANDSCHE DELEGATIE NAAR LONDEN TERUGGEKEERD. Naar Reuter uit Londen meldt, is de Nederlandsche handelsdelegatie, die in het Vereenigd Koninkryk onderhande lingen heeft gevoerd en onlangs een be zoek heeft gebracht aan de Nederland sche handelsdelegatie in Frankrijk, thans te Londen teruggekeerd. Verwacht wordt, dat zy daar zal blijven hangende het resultaat der besprekingen tusschen Londen en Parijs over vraagstukken, welke verband houden met den Neder- landschen handel met de geallieerden. OOK HIERVOOR ZAL HERWAAR DEERING WORDEN VOORGESTELD. Op een desbetreffende vraag van den heer Joekes heeft minister Weiter gis termiddag by de behandeling van de In- Binnenland. Herdenking 125-jarig bestaan Middel burgs muziekkorps. Verbouw van suikerbieten vry? Vreemde vliegtuigen boven ona land. Buitenland. De Finnen in hun nieuwe linie. De Russische druk op Wlborg. Churchill over de neutralen. De actie in de lucht. Sumner Welles naar Beriyn. dische begrooting in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt een geiyk wetsontwerp als 1b inge diend omtrent de herwaardeering van den goudvoorraad van De Nederland sche Bank ook ten aanzien van den goudvoorraad van de Javasche Bank in te dienen. HET RiJK VERZEKERT BINNEN SCHEPEN TEGEN OORLOGSRiSICO. Naar gemeld wordt, zal de Staat der Nederlanden met ingang van 1 Maart a.s. de mogelijkheid openen tot het ver zekeren van onder Nederlandsche vlag varende binnenschepen tegen oorlogsmo- lest-risico, zoolang zy op rivieren en ka nalen in het buitenland vertoeven. Zoo dra Nederland in een oorlog betrokken wordt, houdt deze verzekering automa tisch op. Tot dusverre bestond de mogelijkheid tot het aangaan van een dergelijke ver zekering alleen op de vrije markt te Rot terdam; deze mogelijkheid is nog blijven bestaan en het voordeel van de vrije markt is, dat zy wat ruimere condities biedt. Daarentegen zullen de regeerings- premies lager zyn dan die welke op de vrye markt gelden. De regeering zal met 1 Maart a.s. ook de mogelijkheid openen tot het dekken van oorlogsmolestrisico op in aanbouw zynde schepen op Nederlandsche werven. DE BANDEROLLENPRIJS VAN SIGAREN. Naar aanleiding van den verwarden en onzekeren toestand in den sigaren- handel, als gevolg van de nog niet vol ledig doorgewerkte prijsverhooging van sigaren, waartoe onlangs is besloten, hebben verschillende belanghebbende sigarenfabrikanten besloten den minis ter van Financiën te verzoeken den mi- nimum-banderollenprijs van sigaren te ^brengen van 3 op 4 cent en van senori- tas van 1% op 2 cent. Gisteravond had in het St. Vincentius- huis een „Feestrepetitie" plaats van het Middelburgs Muziekkorps, als een intie me herdenking door bestuur en werkende leden van het feit, dat het juist gisteren 125 jaar geleden was, dat na het eindi gen der Fransche overheersching het muziekkorps als Schutterijkorps werd opgericht, waarvan het hudige korps de voortzetting is. In afwyking met de gewone repetities verschenen directeur en muzikanten in uniform en de repetitie bestond ditmaal uit vier populaire marschen. De eerste en de laatste als een stille hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer Jan Morks, resp. de Marcia Simfonico en de Kleppermarseh. Als tweede klonk de Mi- muco-Marsch van den onderdirecteur, den heer A. Calatz en als derde Volhou den van den huidigen directeur, den heer Joh. H. Caro. De aanwezigen, onder wie ook vele da mes van bestuursleden, werkende leden en genoodigden, volgden met belangstel ling deze korte uitvoering. De voorzitter der Vereen., de heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande, nam daarna het woord en wees er op, dat het korps vele malen heeft bygedragen om anderen gelukkig te doen zyn. Het is daarom jammer dat men op zoo stille wyze dit jubileum moet vieren. Men moet zich eens indenken wat het zeggen wil, als een korps bestaat van 1815 tot 1940 toe. Spr. wees op het legio moeilykhe- den, die men te overwinnen heeft gehad, terwijl het onzeker is wat de toekomst zal brengen. Spr. vraagt zich zelfs af, of het huwelyk tusschen het korps en de bevolking van Middelburg, dat zoolang heeft bestaan, moet worden ontbonden. In 1813 bracht Middelburg met zyn toen kleinere bevolking f 12.000 op voor de leniging van de gevolgen van een wa tersnood. Zou het dan nu het korps niet voor ondergang kunnen behoeden? Spr. wijst dan op wat de Mimuco doet voor het korps, op de groote toewijding van den directeur, den heer J. H. Caro, op het bijna gouden jubileum van den heer Ca latz in het korps. Steeds heeft het korps pal gestaan als het betreft het brengen van hulde aan de Oranjevorsten. Offici eel zal men het toch ook niet in den steek laten. Nadat de woorden van den voorzitter met applaus besloten waren, werd mede- deeling gedaan van een telegram van den oud-voorzitter den heer Herman Snijders. Eveneens waren telegrammen ontvan gen van het Mimuco-Comité en van de Cabaret- en Tooneelvereen. P.T.T. Ook enkele oud-muzikanten gaven telegra fisch blijk van hun blijvend medeleven met het korps. Vervolgens was het woord aan den secretaris, den heer P. L u t e ij n, voor het uitspreken van een Herdenkingsrede. Spr. zeide, dat toen by Kon. besluit van 27 Febr. 1815 de dienstdoende schut- tery werd ingesteld, daarbij in verschil lende steden, ook te Middelburg, een mu ziekkorps werd opgericht, waarvan het tegenwoordige korps de voortzetting is, zoodat het juist gisteren precies op den dag af zyn 125-jarig bestaan kon her denken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1