MmdR Verhouding rechtsche partijen. Kerknieuws Gemengd Nieuws. Rechtszaken Laatste Berichten. Telegrammen. Marktberichten Briefwisseling. Burgerlijke Stand. Advertentfën gearresteerde spionnen ver raadden scheepsberichten. terug naar de koude? Finantïëele Berichten. beursberichten. jacobus de voogd, in den gezegenden ouderdom van 85 jaar en 8 maanden. Uit aller naam: Wed. P. DE VOOGD— ARNOIJS. Middelburg, 25 Febr. 1940. Noordweg 1, tijd. adres: Penninghoek 19. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op a.s. Woens dag 11.30 uur, op de Alge- meene Begraafplaats. In de Zaterdag te Amsterdam gehou den vergadering van den R.K. partijraad, heeft Mr L. N. Deckers, voorzitter van de R.-K. Kamerfractie, een politieke rede gehouden. Hij behandelde daarin ook de verhou ding van R.-Katholieken en Anti-Revo lutionairen. Na betoogd te hebben dat het optre den tegen het vijfde Kabinet-Colijn niet mag worden gezien als een aanval op de A.-R. partij of op dr Colijn persoonlijk, vervolgde dr Deckers: Rijst thans de vraag, wat voor, de toe komst verwacht moet worden van de verhouding tusschen de Anti-Revolutio nairen en de Katholieken, de groepen, die langer dan een halve eeuw in vriend schap samen hebben gearbeid? Anti-Revolutionairen en Katholieken, wij hebben elk onze eigen staatkundige overtuiging en het economisch inzicht, overheerschend in de eene groep zal dat 'van de andere niet steeds dekken. Zeker in een tijd, waarin brandende economi sche vraagstukken om een oplossing roe pen, kan dit tot diepgaand meeningsver- schil leiden. Maar boven de beteekenls van gelijk heid der staatkundige opvatting, gelijk heid der problemen en gelijkheid van eco nomisch inzicht, gaat uit de gelijkheid van het grondbeginsel, waarop ons bei der levens- en wereldbeschouwing steunt en waaruit beider staatkundige arbeid put zijn levenwekkende kracht, het ge loof in den almachtigen God en in Chris tus, Zijn menschgeworden Zoon. Zij, die Hem gelooven, zullen, ook al loopen hun wegen over het veld der prac- tische staatkunde wel eens uiteen, elkan der telkens ontmoeten, want waar blijft het woord, waaraan een jong anti-revo lutionair theoloog mij dezer dagen her innerde, het woord van Schaepman tot Bavinck: „In het gezicht van het Godde lijk Kruis zijn wij één". nenberg, voorzitter van het koor, opende 't samenzijn, terwijl Ds Warners eindig de met dank aan God. NOORD-BEVELAND. Wissenkerke. Alhier is een comité op gericht voor hulp aan Finland. Besloten werd dat er een Finsche dame zou ko men spreken op 12 Maart in de Ned. Herv. kerk te Wissenkerke en Kamper land. Daarna zal aan de inwoners een lijst worden gepresenteerd ter teekening. Tot voorzitter werd gekozen burgemees ter Geuze, tot secretaris Ds Oostenbrink, tot penningmeester de heer N. van der Heijde, gemeente-secretaris. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Ermelo, H. Visser Mz. te Bunschoten. Emeritaat. Aan Ds H. A. Heijer, pred. bij de Ned. Herv. Gemeen te te Vlaardingen is op zijn verzoek eervol emeritaat verleend. Ds G. Mol, Ned. Herv. pred. te Heer len, voorheen te Kats, heeft wegens voortdurende ongesteldheid tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat verkregen. Beroepbaar. In de Ned. Herv. Kerk is beroepbaar verklaard de heer Th. C. E. Da Costa, theol. cand. te Utrecht. Naar de „Telegr." verneemt is be halve de chauffeur, die de twee ont snapte Duitsche officieren uit Spijker boor heeft vervoerd en bij Kornwerder- zand werd aangehouden, ook nog een sergeant van het Ned. leger uit Alk maar gearresteerd. Deze laatste man werd er vas ver dacht betrokken të zijn bij het spionnoge- complot, dat dezer dagen werd ontdekt en waarbij binnenkort nog meer arresta ties te verwachten zijn. Hoewel men het diepste stilzwijgen bewaart over den aard van de spionnage, vernam het blad toch, dat het voornamelijk zou gaan om de overbrenging van scheepvaartberich- ten naar Duitschland. Er zouden bij een huiszoeking bij een der hoofdverdachten m dit complot kaarten zijn gevonden van het havengebied van Rotterdam en Amsterdam. Alle berichten over binnenkomende en vertrekkende schepen zouden in den codevorm zijn doorgegeven, zoodat men dus in Duitschland precies op de hoogte zou zijn geweest van de scheepvaart. Het dreigt zoowaar met het weer op nieuw den verkeerden kant uit te gaan. In Scandinavië en het Oostzeegebied doen zich namelijk zeer groote verande ringen in den luchtdruk voor. Met groo te snelheid breidt het Arctische gebied van hoogen luchtdruk zich over het uiden van Zweden en Noorwegen uit, netgeen aldaar terugkeer van de stren ge vorst beteekent. Het gebied van hoogen luchtdruk op en Balkan verdwijnt geheel, doch een TWEE NIEUWE SCHEPEN VOOR DE K. N. S. M. Zij zullen te Bolnes gebouwd worden. De N.V. Scheepsbouwbedrijf Gebr. Pot te Bolnes heeft van de K.N.S.M. te Am sterdam opdracht ontvangen voor den bouw van twee motorvrachtschepen, bestemd voor haar lijn op Colon. De hoofdafmetingen zijn 300 X 45 X 25.9 voet. Zij worden uitgerust met een ac commodatie voor 12 passagiers. De hoofd- en hulpmotoren worden geleverd door Gebr. Stork te Hengelo. De hoofd motoren ontwikkelen elk 2250 A.P.K. BOUGIES N.V. WILLEM VAN RIJNg AMSTERDAM (W.) HAARLEMMERWEG 475 TELEFOON 862U (4 LIJNEN) nieuw komt tot ontwikkeling over Frankrijk. Een nieuwe storing van de Oceaan depressie nadert de Azoren. In het licht van deze factoren staat het te verwachten, dat de wind, in .kracht toenemend, tot Noord of Noord- Oost zal ruimen, terwijl regen- of hagel buien met natte sneeuw niet onwaar schijnlijk zijn. Mijn ontplofte te Den Helder. Zaterdagavond is een mijn, welke door den Westenwind en den vloed tegen den dijk te Den Helder was gedreven, on geveer ter hoogte van het postkantoor, tot ontploffing gekomen. Een geweldige knal deed zich over de geheele stad hooren en de talloozen, die zich op straat bevonden, spoedden zich naar den dijk, om te zien, wat er gebeurd was. In de omgeving viel de schade nog al mee, hetgeen te danken is aan de omstandigheid, dat in tegenstelling tot Huisduinen, waar de huizen óp den dijk staan hier de huizen achter den dijk zijn gelegen. Van enkele huizen braken eenige ruiten. Laatste vliegmachine naar Ameland? Eilanders zien weer water. Het K.L.M.-vliegtuig „Jan van Gent", heeft Zaterdag een tweetal vluchten naar Ameland gemaakt. In totaal werden 24 passagiers, allen militairen, naar het eiland gebracht, terwijl twaalf passa giers naar den vasten wal werden ver voerd. 1905 kilogram post werd naar de plaats van bestemming overgebracht. Het zal wel de laatste maal in dezen winter geweest zijn, dat uitsluitend per vliegtuig verbinding met den vasten wal werd onderhouden. Het landingsterrein wordt slecht. Aan de Noordkust van het eiland is de zee ijsvrij en volgens waarnemingen van de vliegers zijn er in de Wadden zee eveneens ijsvrije gedeelten. Bij aan houdenden dooi zal de postboot een po ging wagen den vasten wal te bereiken. Ameland hoopt in elk geval spoedig uit zijn isolement, dat twee maanden duurde, bevrijd te zijn. Vader en zoon ver dronken. Zondagmorgen is op de uiterwaarden onder Haalderen (gem. Bemmel in de Over-Betuwe) een tra gisch ongeluk geschied, waarbij een 15- jarige jongen en zijn vader om het le ven gekomen zijn. Het zoontje van den heer J. de Bruin, had zich op het ijs gewaagd, dat zich tijdens den hoogen waterstand achter de Zomerkade van de Waal gevormd had. Doordat het water de laatste da gen gevallen was, was er z.g. bomijs ontstaan, dat zeer breekbaar was. Plot seling bezweek dit dan ook en de knaap schoot onder het ijs en verdween in het water. De vader, die het ongeluk zag gebeuren,schoot onmiddellijk te hulp en begaf zich ook op het ijs. Liggende trachtte hij den knaap te grijpen. Plot seling brokkelde het ijs verder af, met het noodlottig gevolg, dat ook de Bruin onder het ijsdek schoot. Omwonenden snelden toe, om te trachten de beide drenkelingen te redden. Met groote moeite slaagde men er in eerst vader de Bruin op het droge te brengen en kort daarop ook den jongen. Beiden wa ren bewusteloos en een inmiddels ont boden geneesheer paste gedurende zeer geruimen tijd kunstmatige ademhaling toe. Dit had bij de Bruin Sr. tot resul taat, dat het bewustzijn terugkeerde. Bij den jongen moest de geneesheer den dood constateeren. Later is de heer de Bruin Sr. aan de gevolgen overleden. De man laat een weduwe met 8 jeugdige kinderen na. Het gevaarlijke schots je loopen. Zondagmiddag zijn twee jon gens uit Eindhoven, bij het spelen op het ijs van het Wilhelminakanaal te Best te water geraakt en verdronken. De jongens sprongen van de eene schots op de andere. Op een noodlottig oogenblik vonden hun voeten niet vol doenden steun, waardoor beide knapen in het water vielen. Doodelijk auto-ongeluk op den Wageningschen berg. Zondagmorgen is op den Wageningschen berg een zeer ernstig auto-ongeluk ge beurd, dat aan den 25-jarigen slagers knecht G. Turken uit Amsterdam het le ven heeft gekost T. bestuurde een auto, waarin behalve hijzelf nog twee inwoners van de hoofd stad waren gezeten. Hij trachtte in snelle vaart een voor hem rijdenden auto te passeeren. Deze auto gaf evenwel een teeken om linksaf te slaan, waardoor T. genoodzaakt was eveneens naar links uit te wijken. Door deze manoeuvre botste de auto tegen een langs den weg staan- den boom, waardoor hij vrijwel geheel werd vernield. T. was op slag dood. De beide andere inzittenden, de 28-jarige T. A. Pruim en de heer Smit, werden bei den gewond. Engelsch vliegtuig neer-, gekomen in een straat. In een straat van Wallington, in het graafschap Surrey,, is een vliegtuig neergekomen, waardoor drie huizen in brand zijn ge raakt. De inzittenden van het vliegtuig zijn omgekomen. Een vrouw en haar dochter, die gewond werden zijn in een ziekenhuis overleden. Voor de oogen van vrouw en kinderen ver dronken. Zondagmorgen is in het Smal Weesp een 50-jarige man ver dronken, ondanks kranige pogingen van een wachtmeester en een schipper, om den drenkeling te redden. De ruim 50-jarige J. van den Berg wilde 's morgens ruim 7 uur de asch- lade uit de kachel ledigen en begaf zich daartoe naar den waterkant, maar daar het 's nachts weer gevroren had, waren de klinkers vóór zijn woning zóó glad geworden, dat de man uitgleed en zijn evenwicht verloor. Wel poogde hij nog een hekje in de onmiddellijke nabijheid te grijpen, maar hij viel te water. Zijn vrouw en kinderen, die den man te wa ter hadden zien vallen, riepen luidkeels om hulp. De wachtmeester D. J. Boom sprong geheel gekleed te water en zwom naar de door den heer Vos aangewezen plek, waar echter niets meer te zien was. Eenige malen moest de wachtmeester in het yskoude water duiken, alvorens hij den drenkeling wist te grijpen. Door een dokter werden tal van pogingen in het werk gesteld, om den drenkeling weer tot bewustzijn te brengen maar tenslotte kon deze slechts den dood constateeren. Rechtbank te Middelburg. Poging tot doodslag. Zaterdagavond j.l. bemerkte zekere D. uit Sluiskil, terwijl hij zich per rijwiel, naar Terneuzen begaf, op dien weg tus schen Terneuzen en Sluiskil dat 'n man, blijkbaar zeer opgewonden, langs den weg lag, die bloedend was verwond, ter wijl een auto zich in diens onmiddellijke nabijheid bevond. Zoodra men D. be merkte, reed de auto weg in de richting van Terneuzen, terwijl de man achter bleef. De politie werd gewaarschuwd en vóór deze ter plaatse was gekomen, bleek de man reeds naar het Ziekenhuis te Terneuzen te zijn vervoerd. Bij een nader ingesteld onderzoek is gebleken, dat de verwonde, zekere H. was, commensaal in een logement te Terneuzen. Deze bleek zijn pensioen te hebben ontvangen en dien middag „op stap" te zijn geweest met zekere van A. caféhou der te Terneuzen. Tijdens een autorit moeten beiden een woordenwisseling heb ben gekregen gevolgd door mishandeling waarbij H. ernstige verwondingen aan diens hoofd heeft bekomen. Bij een on derzoek ingesteld in de auto, bleken de zich daarin bevindende kussens bloed vlekken te bevatten. De caféhouder M. J. v. A. te Terneu zen is door de politie aangehouden en als verdacht van poging' tot doodslag ter beschikking van de Justitie te Middel burg gesteld. Uitspraak van 26 Febr. 1940. Diefstal: J. D., 35 j., varensgezel, wo nende te Terneuzen, thans in voorarrest. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Prov. Commissie Zeeland. Onder leiding van ds Van der Most van Spijk te Kortgene vergaderde heden te Middelburg de Prov. Commissie Zee land van het Ned. Bijbelgenootschap met de afgevaardigden der afdeelingen. Aanwezig waren afgevaardigden van 17 van de 29 afdeelingen. Na opening met gebed en Schriftle zing herdacht de voorz, het overlijden Hoofdbestuurslid wijlen den heer Van Wijk. Tot afgevaardigde naar de vergade ring van de Centrale Commissie Binnen land op 14 Maart werd benoemd ds v. d. Vis te Goes (secundus ds Batelaan te Stavenisse). Mededeeling werd gedaan van de op richting van nieuwe afdeelingen in Z. Vlaanderen. Ds Boeke, secretaris Binnenland van het N. B. G., deed allerlei mededeelingen over de in voorbereiding zijnde wijziging van de wet op het Genootschap, waarbij met tal van in de praktijk gewijzigde om standigheden rekening zal worden ge houden. Daarna kwamen de volgende punten in bespreking. De arbeid der gedelegeer den. Gewezen werd op de taak en het werk van deze gedelegeerden, die advies hebben te geven aan de afdeelingen, die hun zijn aangewezen. Sub-commissies en corres- pondentenin afzonderlijke plaatsen. Ds Boeke wijst nog eens op de wenschelijkheid van het oprichten van nieuwe afdeelingen en op het splitsen van te groote afdeelingen. Door de tijds omstandigheden worden hier en daar le den verloren, maar daar staat tegenover winst van leden in plaatsen waar het terrein beter te overzien is. In sommige uitgebreide afdeelingen kan het noodig of gewenscht zijn, dat correspondenten of sub-commissies het Bestuur bijstaan. Dat doet men b.v. in Friesland. De voorzitter en ds Boeke toonen nog eens aan, wat door decentralisatie in sommige plaatsen en streken is bereikt. In Noord-Beveland en tal van andere afdeelingen is bewezen, hoe door split sing het aantal leden en begunstigers omhoog ging en de Bijbelverkoop steeg. Kartons voor ke rkp orta- len en depots. In bewerking zijn kartons om op te hangen voor raam of in kerkportalen, vergaderzalen, enz. ten einde meer bekendheid aan den Bijbel verkoop te geven. Actie onder de militairen. Deze arbeid wordt centraal geleid en ge regeld in contact met de veldpredikers. Ds Boeke en dhr Tabak hebben dit werk op zich genomen, dat veel zegen brengt. De afdeelingen kunnen hierbij ingescha keld worden, mits het geschiedt in over leg met het Bijbelhuis. Leiding is hier noodig, om te voorkomen, dat verwar ring ontstaat. Uit de besprekingen blijkt, hoezeer hier centrale leiding noodig is, om te voorkomen, dat van het N.B.G. te veel uitgaven worden gevergd, terwijl van andere zijde zou worden gecollecteerd. Het is te begrijpen, dat deze arbeid en de verspreiding van Bijbels veel geld kost. Maar het is ontroerend te ervaren, hoe vele militairen prijs stellen op het ontvangen van een Bijbeltje. Dit werk mag niet worden stopgezet. H. M. DE KONINGIN BIJ HET LEGER. DEN HAAG. Hare Majesteit de Konin gin heeft heden een bezoek gebracht aan legeronderdeelen in Zuid-Limburg. TWEE MILITAIREN EN VIJF BURGERS GEARRESTEERD. WOUDENBERG. Bij een ruzie die hier Zaterdag tusschen twee personen plaats had maakten de beide betrokkenen el kaar over en weer verwijten. De zaak kwam de politie ter oore en deze stelde een onderzoek in dat tot resultaat had dat een huiszoeking werd verricht, en twee militairen en vijf burgers werden gearresteerd. Zij hadden het Rijk besto len van boter, haver, rubber, laken, enz. Er zullen vermoedelijk meer arrestaties volgen. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS. Het legerbericht van vanmor gen luidt: Op verscheidene punten van het front tusschen Moezel en Saar groo- ter bedrijvigheid van de afdeelingen, die met den vijand in contact zijn. HET NOORSCHE ARBITRAGE-AANBOD. LONDEN. De diplomatieke redacteur van de Daily Telegraph verneemt, dat het Noorsche voorstel, de Altmark-affaire aan een internationale arbitrage te on derwerpen, bij de Britsche regeering niet in den smaak valt. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Westen gering plaatselijk ar tillerievuur, alsmede van beide zijden ac tiviteit van verkenners in de lucht. LUCHTALARM IN HELSINKI. HELSINKI. Van kwart over 10 tot 11.35 heeft vanochtend te Helsinki de toestand van luchtalarm geheerscht. Men hoorde eenige artillerievuur en verwijderd ge ronk van motoren in de lucht. Rotterdam, 26 Febr. 1940. Veemarkt. AanvoerKoeien en os sen 724, vette kalveren 157, schapen en lammeren 431, nuchtere kalveren 36, varkens 778, bok 1, biggen 2, zuiglam- meren 5. Prijzen: koeien 6882, 5666, 44 54; ossen 7080, 5666, 4454; vette kalveren 130—145, 110—125, 95—105, schapen 58 ,53, 43; lammeren 60, 55, 52, varkens 60, 59, 57, schapen per stuk 35, 27, 21, lammeren per stuk 25, 20, 15. Koeien en ossen aanvoer iets ruimer, handel stroef, prijzen iets lager, behalve kwal.-ossen, die bleven onveranderd in prijs. Een prima koe tot 88, een prima os tot 84 ct. Vette kalveren aanvoer als vorige week. handel stug, prijzen onveranderd. Schapen en lammeren aanvoer iets grooter, handel vlot, prijzen iets hooger. Varkens aanvoer flink, handel traag, prijzen iets lager. Zaden: geen aanvoer, geen notee ring. Vlas: 18.567 blauw 1—1,15, 9305 geel 1,05—1,25, 500 wit 1,05—1,25, 7050 dauwroot 85100. Voor het gele vlas bestond goede be langstelling en de prijzen waren iets vas ter. Het blauwe vlas was verlaten en ook het dauwroot was niet gezocht. Een ge deelte bleef onverkocht. Aardappelen: Brielsche eigenh. 2,803,00; Zeeuwsche eigenh. 2,60 2,80, Bevelanders 2.602,75, Zeeuwsche bonte 3,253,40, blauwe 3,253,50, bintjes 2,502,70 gld. Aanvoer voldoende per auto en per schip. Handel kalm. Verslag Jaarvergadering „Kinderzorg" te Middelburg en Zeeuwsche Korfbal- bond moesten overstaan. GOES. Huw. afk.: Marinus Martinus de Pan, 28 jaar jm. en Maatje School meester, 21 jaar jd. te 'sHeer Arends- kerke, laatst te Goes. Gehuwd: Willem Carel Hendrikus Ge- rardus Vergers, 30 jr jm. te Arnhem en Maria Centina Mange, 31 jr jd. Overleden: Leonardus Dolle, 67 jaar. Cornelia Bal, 84 jaar, e. v. Theodoras van Veen. Van'1724 Febr. YERSEKE. Geboren: Laurina Kla- zina d. v. Dirk Zuijdwegt en Klazina Johanna Jacoba de Witte; Jacoba Sy- bregje d. v. Theophilus Daane en Dlna Josina Scheele. (I. C.) Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co N.V., te Goes. vorige koers heden H. V. A. 386 386V2 Ned. Ind. Handelsbank 101 10172 Philipslampen 113 114 Lever Bros-Unilever 90% 91 A. K. U. 3672 37 Amsterdam Rubber 18772 188% Kon. Olie 244 245 Kon. Boot 105 105 Scheepvaart Unie 105 104 Deli Maatschappij 179% 17972 3 pet Nederland 1937 77 78 3 pet. Nederland 1938 84 84% U. S. Steel 42a/s 417e Anaconda Copper 233/8 22l3/i8 Bethlehem Steel 58 57a/io North American Cy. 171/ie 17 N. Am. Aviation 18 187s Cont. Oil 17Vs 1772 Shell Union 8B/e 87s Kennecott Copper 287/s 28% Radio Corp. 43/s 4a/s American Enka 31 3072 Am. Car Foundry 19 18% Tidewater 8V2 872 Mid. Cont. Petroleum 10% 107s Republic Steel 16 Vs 157s American Waterworks 7V» 772 General Motors 40 39% De beurs was prijshoudend voor de Jokale fondsen, die vrjjwel op 't niveau van Zaterdag waren. Kon. Olie was aanvankelijk wat lager, maar bereikte later weer den vorigen koers. Amerikanen waren iets lager, doch zonder veel aanbod. Er circuleerde een bericht dat Roosevelt zich nu definitief voor de derde maal candidaat stelt voor den presidentszetel. De stortingsbewijzen Nederland wa ren aanvankelijk lager op circa 10 gul den, doch liepen later op naar 1672. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Febr., 2.30 u. Berlijn 75.25—75.75. Londen 7.427.44. Parijs 4.20724.22 Brussel 31.6531.70. New-York 1.8772—1.88 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze beste Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3