MIDDENSTANDSBELANGEN Fabriek voor Houtbewerking Radioprogramma. Triplex, Fijnhout en Boards Busjes Japanlak Fa. GEBR. MULDER - GOES Ingezonden Stukken. Het Vrouwenhoekje Nieuwe Konlnglnne-postzegels. Een karretje over den zandweg... De ontwikkeling van een grootbedrijf. Karakteristiek voor vele middenstanders. Voorbeelden, die tot navolging prikkelen. VOOR: TEL. 2237 GOES gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" in 40 verschillende kleuren voor 1 kwartje bij Korte Kerkstraat 17. Tel. 2201. minen enz., het bevat ook de onverteer bare gedeelten van de graankorrel (cel- stof of cellulose). Sommige personen, vooral zij die lijden aan maag of darm, kunnen de cellulose slecht verdragen. Nu de voordeelen van het bruinbrood! Afgezien van het eiwitgehalte, van het gehalte aan kalk en phosphorus, bevat brood, gebakken van volmeel veel vita minen B 1. En dit vitamine is onmisbaar voor het instandhouden van een goede gezond heidstoestand. Tegenwoordig lijden, in Europa, velen aan de gevolgen van een B 1-tekort in de voeding. Sommigen kla gen over trage ontlasting, anderen heb ben pijnen in de ledematen of vertoonen ziekteverschijnselen, die het gevolg zijn van een zenuwontsteking. Het vitaminen B 1 komt vooral voor in peulvruchten, in bruinbrood, in melk, in de aardappelen, in vleesch, in lever of sommige groenten! Wanneer nu de aardappelen onoordeel kundig worden bereid, zoodat een deel van het daarin aanwezige vitamine B1 wordt vernietigd, wanneer uitsluitend wittebrood gegeten wordt, wanneer erw ten en boonen zeer zelden op tafel ko men, dan bestaat er groote kans, dat de voeding te weinig B 1 zal gaan bevatten. Ik geloof het recht te hebben, het ge bruik van brüinbrood aan te bevelen, niet alleen in mobilisatietijd, ook in nor! male tijden. Het is wel zeker, dat de al- gemeene gezondheidstoestand er door verbeterd zal worden. VOOR DE KEUKEN. Gestoofde spruitjes in aard- appelrand (4 pers.)1 kg. spruitjes, Vi L. kokend water, 2 theelepels Maggi's Aroma, een stukje boter. Voor de aard- appelrand: 1 kg. gekookte en fijnge maakte aardappelen, 1 ei, 1 stuk vet of boter, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1 ui. Hak het uitje zeer fijn, bak het licht bruin in wat boter of vet. Maak de aardappelen goed fijn, vermeng ze met de bloem, de gehakte ui, het geklopte ei, de Maggi's Aroma en een beetje zout. Doe de massa in een vuurvaste schaal of rijstrand en bak ze uur in den oven. Maak de spruitjes schoon, kook ze gaar in y4 L. kokend water en de Maggi's Aroma. Schud ze af en toe, zoodat de onderste boven komen. Voeg ook een stukje boter toe. Stort de aardappelrand op een verwarmde schaal en leg er de spruitjes in- en omheen. Kaaspasteitjes. Deeg: iy4 ons meel, 65 gr. versche boter, d.L. water, 1 kleine lepel room, wat zout. Vulsel: 30 gr. meel, 1 dL. melk, 2y4 dL. (bijna \'4 L.) room, 2 eieren, wat zout, 50 gr. ge raspte kaas. Wrijf boter en meel samen, verwerk ze tot een deeg met water, room en zout, laat het een half uur rusten. Rol dan het deeg tamelijk dun uit, steek er ronde koekjes uit en beleg daarmee met boter ingesmeerde taartevormpjes. Roer voor het vullen eerst meel en melk goed door elkaar, voeg er kaas, room, eieren en zout bij en vul de met boter ingesmeer de vormpjes ruim halfvol met dit meng sel. Bak ze 1520 minuten in een heeten oven. Boterkoekjes: We nemen 2 ons bloem, 2 ons suiker en 1% ons boter. We kneden dat vlug tot een goed samer.- hangenden bal. Die rollen we op een met bloem bestoven plank uit tot een rechten lap, van bijna 1 cm. dik, die op het bak blik past. Als we dat blik met boter heb ben ingesmeerd, leggen we den lap deeg er op en bakken dien in den oven gaar en licht bruin. Zoodra we daarna het blik uit den oven hebben gehaald, snijden we den koek, die dan nog week is, in schuine ruiten en laten die op het blik liggen tot ze koud geworden zijn. Maandag 26 Februari 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. Algem. progr. verz. door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Ber, ANP., gram. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Declam. 10.40 Fluit en piano. 11.10 Declam. 11.30 Gram. 12.00 VARA-orkest. 12.45 Ber. ANP., gram. 1.001.45 VARA-orkest en so list. 2.00 Rosian-orkest. 3.00 Declam. 3.30 Zang, piano en cello. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gram. 6.00 Orgel. 6.30 Gram. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Gram. 7.10 Lezing „Zenuwenoorlog". 7.30 VARA-orkest (met toel.). 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Ber. ANP. 8.15 „De Stem des Volks" (afd. Den Haag), het Resid.-orkest en solisten. 9.00 Deel. 9.15 Rosian-orkest. 10.00 Cello en pia no. 10.30 Cor Steyn's Accordeonband. 11.00 Ber. ANP. 11.10—12.00 GTam. HILVERSUM H. 301,5 M. NCRV- Uitzending. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl. en medit. 8.20 Gram. 9.309.45 Gelukw. 10.30 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. Om 12.30 Ber. ANP. 1.00 Orgel en gram. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram. 3.00 Causerie over kamerplanten. 3.40 —3.55 Gram. 4.00 Bybell. 5.00 Gram. 5.15 Voor de kinderen. 6.15 Klarinet, piano en gram. 7.00 Ber. 7.15 Gespr- over het geloof en zijn moeilijkheden. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS- ber. 8.15 De Kon. Marine Kapel (opn.)- 8.45 Causerie „De nat. beteekenis van het steenkoolgas". 9.15 Chr. Radio koor en gram. 10.00 Ber. ANP., act. halfuur. 10.30 De Kamermuziekspelers en gram. 11.30 Gram. Ca. 11.50—12.00 Schriftl. Zeaels van 5 tot en met 40 ets. vermoe delijk niet April verkrijgbaar, Du versch^uing van een serie nieuwe postzegels met beeltenis van H.M. de Ko ningin kan, onvoorziene omstandigheden i voorbehouden, binnenkort tegemoet wor- j den gezien. Het eerst zullen de nieuwe zegels in de waarden van 5 tot en met 40 cent j in nieuwen vorm verschijnen; tegelijk zullen ook de zegelaf drukken met beelte nis van H.M. de Koningin op briefkaar ten van 7y2 cent enz. worden vernieuwd. De verkrijgbaarstelling hiervan zal, wellicht reeds op 1 April a.s. kunnen ge schieden. De verkoop der nieuwe zegels in de waarden boven 40 cent zal, naar ver wacht wordt, eerst eenige maanden later kunnen volgen. Bestuur geen bezwaar maakt tegen een ernstig onderzoek van deze belangrijke kwestie. Ook aan de belangen van de kleine fokkers dient aandacht geschon ken te worden. Komt er straks een voor stel, dan kunnen we beslissea Dhr Gast herhaalt, dat een centrale keuring een dure liefhebberij wordt en alleen van belang is voor enkele groo te fokkers. We moeten de menschen niet onnoodig op kosten jagen. Spr. bepleit handhaving van de keuring te Goes. Men komt daar uit heel Nederland heen. Dhr J. J. Geluk heeft in een be schouwing over deze kwestie heel dui delijk gelezen, dat het zal gaan tegen de kleine fokkers. Daar komt spr. tegen op. Mr M. C. v. d. Minne deelt de be zwaren tegen centralisatie. Van de zijde van den boer -fokker zijn er veel bezwa ren. Een stamboek-belang ziet spr. er niet in. Ook de nationale tentoonstelling zal in het gedrang komen. Verder wijst spr. op de hooge kosten, vooral voor de kleine fokkers. De keuring te Goes is voor de Zeeuwsche fokkers van groot be lang. Ze ontmoeten daar elkaar. Ook 't contact met de merriehouders is van be teekenis. Dhr L u t e ij n acht den tegenwoordi- gen toestand op keuringsgebied niet ide aal. Een goed schifting is alleen moge lijk op een centrale keuring. Dhr F. Dekker zegt, dat de fokkers nu ook drie dagen van huis moeten. Wordt alles gecentraliseerd, dan krijgt men een veel beter overzicht van het ge heel. Dhr P. van Hoeve wijst op België en zou den toestand willen laten, zooals hij nu is. Dhr Aernaudts is wel voor een centrale keuring, maar wil geen dwang opleggen. Hij wil de locale keuringen in tact laten. Dan voorziet spr. een groei van de centrale keuring. Dhr Gast betoogt, dat men door de strenge keuring bezig is afzetgebieden te verliezen. Men loopt te hard van stal. We moeten voorzichtig zijn. Dhr Stols waarschuwt oók tegen het gevaar, dat de kleine fokkers, die toch de gangmakers in een bepaalde streek zjjn, zullen verdwijnen. De afzet in het binnenland moet vergroot worden. Deze zal door een centrale keuring wor den geschaad. Dhr de Groof meent, dat het voor de jury de vraag is, of met deze strenge selectie zal kunnen worden voortgegaan. Het bestuur van het stamboek zal hier een wenk dienen te geven. Dhr Luteijn waarschuwt tegen te rugkeer tot den tijd van fokken voor de slachtbank. Het overschot mag niet te groot worden. Dhr Kerekhaert is voor tamelijk streng keuren. Er moeten niet te veel hengsten komen. We moeten vooruit, niet achteruit. Spr. meent, dat een cen trale keuring, als men daarmede begint, zal groeien. Voor dwang voelt spreker niet. Dhr Aernoudts adviseert: laat de locale keuringen bestaan, maar kent de premiën in Den Bosch toe. Met alg. st. wordt besloten, geen be sluit te nemen, maar het Hoofdbestuur een onderzoek te laten instellen. Dhr Stols wil daarnaast door de afd. Zeeland een onderzoek laten instellen. Besloten wordt het rapport van het Hoofdbestuur af te wachten. Dhr Kerekhaert wijst er nog op, dat bepaalde deelen van het land een kleiner paard vragen. Dhr VanHoeve informeert naar de onderhandelingen met het Belgische stamboek. De voorzitter antwoordt, dat het Belgische stamboek zoo onbehoorlijk was een brief van het Ned. Stamboek maan den lang onbeantwoord te laten. Wy zijn nog steeds tot onderhandeling bereid, maar willen fatsoenlijk behandeld wor den. Dhr L u t e ij n informeert, wat er met de groote bedragen voor propaganda is gedaan. Dhr Bom antwoordt, dat een brochu re Is uitgegeven en gezonden aan land bouwscholen enz. De gewone propagan- da-post is f 2500. Dit bedrag is zeker noodig, want propaganda (film, lezingen, subsidies, enz.) kost geld. In antwoord op een vraag van den heer V a n H o e v e zet de secretaris uit een, waarom niet in het Stamboek opge nomen vierjarige hengsten niet ter cen trale keuring mochten worden aange boden, Dhr VanHoeve deelt deze meening niet. sluiting. Dit is de geschiedenis van een groote fabriek, en ze begint met een karretje dat over den zandweg reed, over vele Twentsche zandwegen, in een tijd dat er nog veel van die kapwagentjes met bra ve paarden in Twente rondreden om goe de waar aan den man te brengen. Het begin van deze geschiedenis is zelfs al zoo lang geleden, dat het paard van dit kapwagentje vaak met eieren ge voerd werdzoo goedkoop waren ze toen nog in Twente. Dit wagentje was een rijdende winkel, welvoorzien met stalen, rollen en lappen boezeroengoed, manchester en allerbeste zwarte stof voor het Zondagsche pak van den boer, en het reed alle dorpsche en steedsche winkeliers van Twente af; op den bok zat de kapitein en opperkoop man van dit vaartuig op wielen, de grootvader van het huidige geslacht, Isaac Bendien, handelaar in manufactu ren. Het teekent den man, dat een van de eerste weltaeladen wagentjes die na den grooten brand van Enschedé in de ramp spoedige stad verschenen, hem op den bok hadhet is een familie-overlevering, dat hy b\j het allereerste nieuws van den brand dat in Almelo aankwam, het paard inspande en den tocht begon om er op tyd by te zijn. Dat ïykt maar een aardige anecdote; als men echter de ge schiedenis van deze groote fabriek wat beter leert kennen, zal men zien, dat deze tocht naar Enschedé karakteristiek is: sedert een halve eeuw is men er in dit bedryf altyd als een van de eersten by HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depót GOES, Tel. 2172. Grootvader Bendien moet op den bok van zyn kapwagentje op heel wat lange ritten al voor den jare 1890 be dacht hebben, dat men, als men den win kelier stof voor boerenpakken, boezeroe nen en werkkleeding verkocht, waaraan deze winkelier en de kleermaker die bij hèm kocht op hun beurt weer verdienden, toch eigeniyk beter zélf dat heele be dryf ter hand kon nemenen zoo begon hij vyftig jaar geleden met vyf arbeiders in de Almelosche Kerkstraat naast zijn woonhuis een zaakje waar men werk- goed, manchesterbroeken en wat dies meer zy, maakte Het bovenstaande is een fragment uit een alleraardigst boekje, dat door J. W. F. Weremeus Buning geschreven werd ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van Bendie n'sConfecti e-F a - b r i e k e n N.V. te Almelo. Grootvader in een karretje over den zandwegEn nu vyftig jaar later de kleinzoons in een grootbedrijf, waar een duizend meisjes de meest moderne ma chines bedienen. Men zou kunnen zeggen dat een ver haal als dit in een Middenstands-rubriek toch eigenlijk niet thuis hoort, omdat het hier gaat over een bedrijf dat ver bo ven den Middenstand uitgroeide Wij maken er hier echter melding van, omdat wat hier verteld wordt, toch ook eigenlijk karakteristiek is voor een groot deel van den Middenstand. Wat zyn er niet een groot aantal mid denstandszaken, waarvan het begin ligt by een vader of grootvader, die met een kar of misschien met een pak de klanten in het land bezocht en die z'n bedrijfje zoo wist op te werken, dat het een klin kenden naam kreeg. Stoere werkers wa ren dat, menschen met een ijzeren wil, met doorzettingsvermogen, met men- schenkennis en warenkennis. Menschen die voor zich zelf weinig eischen hadden, die zuinig leefden, maar die al hun krachten inspanden om hun zaak voor uit te brengen. De tijden zijn nu anders geworden en waarschynlyk de kansen om een grooten sprong vooruit te maken minder. Maar iets van wat die stoere werkers van vroeger bezielde, moet toch ook wel aan wezig zyn by den huidigen middenstand, die onder zoo geheel andere omstandig heden den zwaren strijd om het bestaan heeft te voeren en vaak meer bedacht moet zyn op behoud van wat verkregen werd dan op verderen uitbouw. Aan den anderen kant moet niet ver geten worden, dat de tyd waarin de Ben- dien's en zooveel anderen den grond voor hun bedryf wisten te leggen, ook ver van gunstig was. Men zal mischien aanvoeren dat het vroeger gemakkelijker ging om iets te bereiken dan thans, nu ook de midden standers aan allerlei beperkende bepalin gen gebonden zyn. En dat is tot op ze kere hoogte juist. Wy herinneren ons een zeepfabrikant met een wereldnaam, die ergens op de Veluwe begon zeep te fabriceeren in een soort hok, die eerst met z'n vrouw, la ter met een knecht 's nachts zeep fabri ceerde en dan overdag met een kruiwa gen er op uit trok om zijn waren aan den man te brengen. En grootvader Bendien zou waarschijnlyk aanvankelyk in bot sing gekomen zyn met allerlei wetten en bepalingen, waardoor thans het bedrijfs leven gebonden is. Het is bekend, dat mannen als hier bedoeld, meermalen in het vuur zyn ge bracht tegen de Vestigingswet. Stel, zoo heeft men geredeneerd, dat in die dagen een Vestigingswet had bestaan. Dan zou den mischien dergelijke mannen niet eens aan de eischen van de wet hebben kunnen voldoen en hadden ze niet de ge legenheid gekregen hun volle energie te ontplooien. Opmerkingen als deze schynen ons niet steekhoudend. Iemand die over zulke ca paciteiten en zooveel doorzettingsvermo gen beschikt dat hy een zaak met we reldnaam weet te vestigen, zou het ook met de matige eischen van de Vesti gingswet wel hebben klaargespeeld. Met waardeering denken wij aan zoo vele mannen die op het gebied van han del en nijverheid zoo ontzaglyk veel heb ben gepresteerd. Moge hun voorbeeld onze jonge middenstanders, die in een moeilijken tijd leven, maar die aan den anderen kant ook vaak zóóveel vóór heb ben, tot navolging prikkelen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Kerkkoor der Russen in ballingschap. In het najaar van 1937 maakte een koor van het Russisch Theologisch seminarium te Parys een tournée door Nederland, waarby deze kleine groep Russische zangers kerkconcerten in vele groote kerken in Nederland gaf. Een ieder, die toen in de gelegenheid was, dit koor te hooren, zal verheugd zijn over het initiatief der Nederland- sche Christen-Studenten Vereeniging om dit kerkelijke en muzikaal gebeuren ook dit jaar wederom te doen plaats vinden. Het is een bekend feit, dat de Rus sen beschikken over muzikale kwalitei ten van zeer byzonderen aard; speciaal het gebied der koorzang is in Rusland zeer ontwikkeld. By bovengenoemd koor echter is er behalve de aestheti- sche hoedanigheden meer in bet spel: het zingt geestelyke liederen, liederen uit de liturgie der Russisch-Órthodoxe kerk, welke in hun vaderland verboden is. Velen zullen zich de volmaakte sa menzang van deze zes zangers onder leiding van Denissov herinneren. Stuk voor stuk zyn deze stemmen voor solo zang geschikt en het geluid van deze combinatie is onvergetelykde mach tigste fortissimi en de verwonderlykste pianissimi worden met volmaakte vo caaltechniek uitgevoerd. De moeilykste wendingen worden zonder eenig effectbejag volbracht en deze sublieme zang vult de kerken de voot en jubelend. Het koor zingt ditmaal een nieuwe cyclus uit de oude Russische kerkelyke muziek, het werk van de beste zonen van de kerk, asceten, theologen, dich ters, musici en kunstenaars; van de meeste liederen zyn de componisten onbekend en worden bewerkingen ge zongen van de hand van moderne Rus sische componisten als Rimsky-Korsa- kov, Gretchaninov, Bortnyanski, Smo- lensly en vele anderen. Deze allen brachten de vruchten van hun gebeden en overdenkingen, van hun dichteriyke en muzikale inspiraties en godsdien stige overpeinzingen in de Kerk. Die geheele schat ligt verborgen in de won derlijke devote muziek van de liturgie, waarbij slechts gebruik gemaakt wordt van de menschelijke stem. Achter deze ontroerende schoonheid gevoelt men de beteekenis van deze liturgische zangen; in dien jubel klinkt door het besef, dat de geloovigen op aarde reeds deel hebben aan een an dere wereld, Gods wereld. Zoo is er dan een verschil tusschen deze kerke lijke zangers en de wereldlyke zangers; deze laatsten zingen een gewyd lied, doch het blyft een concert, effectvol; dit koor zingt het geestelyke lied en het blyft een gebed, een gebed met zooveel overgegevenheid en zoo volle toewijding dat het ontroert. De Russische Kerk is sinds de Roo- de Revolutie van 1917 zwaar beproefd; hervormingen in de kerk en teruggaan op den inhoud der liturgie bleken nood- zakelyk. De geloovigen leven als bal lingen in het buitenland en zien uit naar den dag waarop de Russische kerk gelouterd en gereinigd door deze moeilykheden, zal opstaan om ook aan Rusland weer te verkondigen, wat Christus beteekent. De Christeiy'ke kerk wordt in onze diagen in vele werelddeelen vervolgd; vele geloovigen ondervinden aan den lyve wat het beteekent, gehaat en ver volgd te worden om den naam van Christus. De Russisch-orthodoxe kerk kent dit heel in het bijzonder, maar haar geloof zal in haar gebeden en zan gen, zal ook in vele Nederlandsche ker ken klinken, tot ons komende door dat kleine koor van het Theologisch Semi narium te Parys: Russen in balling schap In de Apollohal te Amsterdam is Woensdag de Nationale Ford-tentoonstelling „1940" geopend. Een overzicht van de expositie. BRUIN BROOD OF WITTEBROOD. In de Medische Kroniek van „Vooruit", Den Haag, lazen we het volgende Wat is eigenlijk bruinbrood? Het ge wone, in Nederland gebruikte brood wordt gemaakt van tarwe, het brood graan bij uitnemendheid. De tarwekorrel bestaat uit een binnenste gedeelte (de kern), dat in hoofdzaak zetmeel bevat, benevens de tarwekiem, die rijk is aan eiwitten, vetten en vitaminen. Beide, tarwekiem en zetmeelbevattende kern, zijn omgeven door vrij taaie vliesjes. Voor de bereiding van broodmeel wordt het graan gemalen, op de ouderwetsche wijze tusschen twee molensteenen (vlak- malerij), waarbij de korrels verpletterd worden. Er ontstaat dan een meel, dat alle bestanddeelen van de tarwekorrel bevat, dat dan ook volmeel of ongebuild meel wordt genoemd. Van dit ongebuilde meel wordt bruin brood gebakken, dat in Nederland slechts door betrekkelijk weinigen gegeten wordt. Wittebrood wordt bereid uit tarwe bloem, het meel, dat ontstaat na bevrij ding van de tarwekorrel van kiem en vliesjes. Bruinbrood bevat dus alle bestanddee len van de graankorrel. Het wittebrood is vooral arm aan vitamine B, bevat ook minder eiwitten en vetten dan het vol korenbrood. Eén bezwaar tegen het gebruik van bruinbrood moet hier genoemd worden: niet alleen is dat brood rijk aan vita-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6