Nog steeds groote verliezen voor de lussen. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. ZATERDAG 24 FEBR. 1940 54e JAARGANG - No. 123 Wiborg nog in Finsche handen. - De Britsche vloot-actie bij Petsamo. - De actie in de lucht. De vloot-actie bij Petsamo. Britsche vliegtuigen boven Helgoland. De aanbouw van slagkruisers. Minister Steenberghe verdedigt zijn beleid. Spïï, rheumafiekP /Ve-mAKKERTJE n De A. V. 0. gaat ook haar arbeid in Zeeland beginnen. ^Belangrijkste Nieuws. GOUD ZILVER EN DIAMANT T„ FABERM DE JOI^GE Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 2hleem Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs 2,60 per Weekabonnementen voor MiddeifcHrg Gees en V&sslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiëo 30 cent per regel Ingezonden med?iseliag.t« éC een? p?r ~^ge? Kleine Adverteiraën Omsrfags, Vrijdags en Zaterdags fOJ5 bij vooruitbetaling Advertentiün onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting RUSSISCHE VERLIEZEN BLIJVEN TOENEMEN. Gistermiddag was de tweede Finsche verdedigingslinie ten Zuiden van Wiborg geheel intact. De Russische aanvallen werden alle afgeslagen. De hoop der Russen om heden den grooten feestdag van de sovjet-unie Stalin de verovering van Wiborg als ge schenk aan te bieden, scheen om twaalf uur 's middags Finschen tijd uiterst wei nig kans te hebben om in vervulling te gaan. Wiborg behoort nog steeds aan Finland. De Russen doen hun uiterste best voor een doorbraak, maar tot dus verre blqft de Finsche linie ondoordring baar. De verliezen van den vyand blijven zich opstapelen. Vele tanks zitten vast in de hoog liggende sneeuw. Het Finsche legerbericht luidt: Te land: Op de landengte van Ka- relië tusschen de Finsche Golf en het Muolameer, hebben de Finsche troepen alle vijandelijke aanvallen afgeslagen. Gedurende den dag werden zestien tanks vernield. Tusschen het Muolameer en het Auru- paameer heeft de vijand twee aanvallen gedaan. Beide keeren liet hij een batal jon dooden op het slagveld achter. Ben detachement, dat over het ijs van het Aurupaameer bij Stikamieni poogde aan te vallen, werd teruggeslagen en verloor 800 dooden en meer dan 100 gevangenen. De Finnen hebben bovendien tientallen mitrailleurs en ander oorlogstuig buitge maakt. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer gaan de Finnen voort met het zui veren van de steunpunten der Russen, welke gisteren zijn bezet. Nog een aan tal Russische steunpunten werd ver overd. De oorlogsbuit is hier belangrijk. In de lucht: De Finsche lucht macht heeft op 22 Febr.^de verkennings- en bombardementsvlucÉten boven de kantonnementen en concentraties van de Russische troepen voortgezet. De vijand bombardeerde een aantal plaatsen. Naar tot nu toe werd gemeld, zijn bij deze bombardementen twaalf vrouwen en kinderen gedood. De vijand liet een aantal parachute-springers om laag springen, dich zij werden gedood of gevangen genomen. Een in Finland wonend Italiaan heeft twee Russische parachutisten gedood bij het dorp Kiovista. Hij vervoerde munitie voor het Finsche leger en zag twee Rus sische parachutespringers neerdalen achter de Finsche linies. Hij kon niet verhinderen, dat zij een Finsch soldaat doodden, doch even later slaagde hij er in, hen met zijn karabijn neer te leggen. De correspondent van „Aftenposten" in Kirkenes meldt, dat thans bevestigd kan worden, dat Engelsche oorlogssche pen zich in de IJszee bevinden buiten Petsamo en Moermansk. De „Berlinkse Tidende" bericht, dat de Britten voor Moermansk een blokkade ztjn begonnen. Volgens „B.T." zou de Britsche blok- i-en doel hebben, om te inter- veniëeren ten gunste van Finland tegen Rusland, maar veeleer om de bewegin gen van de Duitsche schepen, die in Moermansk gevlucht zijn, te bewaken en te voorkomen, dat zij door de Noor- sche wateren naar huis terugkeeren. Bovendien zou Engeland blijkbaar daardoor willen voorkomen, dat de Duit sche schepen de Russen van munitie voorzien. Aan den toevoer van munitie zouden ook Duitsche onderzeeërs deel nemen. HET INCIDENT MET DE „ALTMARK" Vernomen wordt, dat de Noorsche re geering voornemens is, aan de Britsche regeering voor te stellen, om het inci dent met de „Altmark" aan een arbi trage-procedure te onderwerpen, indien althans de thans aan gang zijnde bespre- mgen tusschen de Noorsche en de En- gelsche regeeringen niet tot een over eenstemming zouden leiden. Officiëel wordt te Londen medege- 1 dat vliegtuigen der koninklijke strijdkrachten Dinsdagavond bij Helgo land oorlogsschepen hebben gebombar deerd. Drie Duitsche vliegtuigen deden een aanval op een Britsch toestel. Men ge looft, dat een der Duitsche toestellen is neergeschoten. Tengevolge van de slechte weersom standigheden keerde een Engelsch vlieg tuig niet op zijn basis terug. TWEE NOORSCHE SCHEPEN DOOR DUITSCHE VLIEGTUIGEN BESCHOTEN. Reuter meldt uit Londen, dat gisteren twee Noorsche schepen door Duitsche vliegtuigen bij Engeland's oostkust zijn aangevallen. Een werd in brand gescho ten, het andere zonk. Het in brand ge schoten schip was de Akabahra (1524 ton, Oslo). Toen een reddingsboot bij het schip kwam, bleek de brand reeds be dwongen. Na herstelwerkzaamheden zette het schip de reis voort. GEEN DUITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN ENGELAND? Het Engelsche ministerie van lucht vaart heeft officiëel medegedeeld, dat niets bekend is van activiteit van de vij andelijke luchtmacht aan de Oostkust gistermorgen, noch over het neerschie ten van een vijandelijk vliegtuig. Intusschen blijven de geruchten hard nekkig aanhouden, volgens welke boven Norfolk, Essex en Durham Duitsche vliegtuigen zijn gesignaleerd. United Press meldt, dat aan de kust van Norfolk zelfs explosies werden ge hoord, terwijl in Essex het luchtdoelge schut in werking zou zijn getreden. Het vijandelijk vliegtuig zou daarna in de wolken zijn verdwenen. ROEMENIë WIL OP ALLES VOOR BEREID ZIJN. De intensieve militaire maatregelen die Donderdag langs de Westgrens van Roemenië zijn genomen, geven aanlei ding tot de overtuiging dat de generale staf zich niet wil laten overvallen door eventueele gebeurtenissen. Men wijst er hier op dat Roemenië geen enkele reden heeft Hongarije aan te vallen; het wil niets liever dan in vrede leven. Anderzijds zal Hongarije niet rusten voordat het de provincie Transsylvanië terug heeft. Reizigers tusschen Hongarije en Roe menië verklaren dat de meerderheid van het Hongaarsche leger pro-Duitsch is enkel en alleen omdat men denkt dat Duitschland Transsylvanië onder Duit sche protectie zou kunnen brengen. Roemenië heeft een „Maginotlinie" dwars door geheel Transsylvanië ge bouwd. Het heeft er gedurende de laat ste tien maanden 700.000 man goedge- trainde troepen gelegerd. GEEN BELGISCHE SPOORWEG WAGONS VOOR DUITSCHLAND. Zooals bekend, heeft Duitschland in de huidige omstandigheden een tekort aan spoorwegwagons. Om daarin te voorzien, had de Duitsche regeering o.m. aan België om 10.000 wagons ge vraagd. De Belgische regeering kon dit ver zoek niet inwilligen, wijl België zijn spoorwegmateriaal zelf noodig had. Toen kwam Duitschland bij de Belgi sche industrie met een enorm groote bestelling van wagons. Men spreekt o.a. van verscheidene honderden tank-wa gons. Deze order, welke in normale tijds omstandigheden met buitengewone dankbaarheid zou zijn aanvaard, moest thans geweigerd worden, wijl de afge sloten overeenkomsten met Engeland en Frankrijk die aan België ijzer erts leveren de uitvoering van een dergelijke opdracht onmogelijk maken. Uit de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Defensiebegroo- ting: Medegedeeld kan worden, dat de regee ring besloten heeft den aanbouw van een drietal slagkruisers te bevorderen. Een wetsvoorstel ter zake zal, nadat de Volksraad zal zijn gehoord, aan het oordeel van het parlement worden onder worpen. Aan verbetering en versterking van de vlootbasis wordt in de plannen van de regeering de noodige aandacht gewijd. Vergoeding bij inundatie. Boter en kaas voor de militairen. Geen opheffing teeltregeUng. Eigenlijk zijn we een verwend volk. In de Eerste Kamer heeft de minister van Economische Zaken, de heer Steen berghe heden de begrooting voor 1940 van het departement van Economische Zaken en van het Landbouw-crisisfonds verdedigd. Aan zijn rede is het volgende ont leend: Wat de samenstelling van den E c o - nomischen Raad aangaat, spr. heeft getracht, er een organische samen stelling in te brengen. De landbouw is er niet organisch vertegenwoordigd, maar er zitten wel landbouwdeskundigen. Inzake de vergoeding voor inundatieschade is er misver stand. Spr. wijst op de moeilijkheid; de boeren b.v. willen uitkeering in geld, terwijl er bonnen worden verstrekt. Er wordt overleg gepleegd met defensie. Be sloten is, in bepaalde gevallen 50 der gebruikswaarde als voorschot uit te kee ren. Wat de verstrekking van bo- teraanhetleger betreft, deze kwes tie is een punt van nauw overleg tus schen den minister van defensie en spreker. Financieel is er ook een zijde aan, de hoogere kosten zijn 2 a 3 millioen per jaar. Er zijn ook technische moeilijkhe den bij de boterlevering, vooral in de zomermaanden, en daarvoor is geen op lossing nog verkregen. Inmiddels hebben de Minister van De fensie en spr. deskundigen benoemd om de zaak te onderzoeken. Wat de kaas betreft, binnenkort zal per legerorder de vaste afzet van 3.5 millioen kg. kaas worden vastge steld voor het leger. Inzake den steun aan den tuin bouw, zegt spr. dat inperking van het bollenareaal aan den tuinbouw ten goe de moet komen. Spr. zal voor den tuin bouw zoover gaan als hot kan. De 12 millioen van verleden jaar is reeds ge bracht op 20 millioen. Men moet het kunnen volhouden, anders worden de tuinders de dupe. Er is gepleit voor opheffing der teeltregeling voor kalveren en biggen. Spr. waarschuwt tegen 'n sprong in den afgrond door opheffing op goed geluk, en tegen de gevolgen voor de in- dividueele landbouwers. Het is onjuist te zeggen dat de regee ring alleen kijkt naar de margarine-in dustrie. Voor 1940 is 58 millioen uitge trokken voor de zuivel, en die wordt grootendeels opgebracht door de marga rine-industrie. Spr. heeft niet het vertrouwen in de landbouworganisaties ver loren, maar b.v. ten aanzien van de pro vinciale voedselcommissarissen moest de zaak in één hand zijn, in het algemeen belang, spr. wil de ^organisaties zooveel mogelijk inschakelen. In zake suiker is gezegd, dat de uitbreiding van het areaal voor één keer zou zijn; de Regeering moet ook rekening houden met Indische belangen. De bere kening van den garantieprijs ls juist. Er worden voldoende consumptie aardappelen geteeld. De vaststel ling van het areaal ten aanzien van bie ten en fabrieksaardappelen is tijdig ge schied. De loonen der landarbeiders besprekend, acht spr. het verwijt van den heer Hiemstra orijuist. Arbitrale uit spraken zijn in overweging. Redelijke be looning moet naast afzetmogelijkheid in acht worden genomen. Spr. protesteert tegen de bewering van den heer Von Bönninghausen dat spr. een vernietigingspolitiek voert. Het te gendeel is het geval: tomatensoep, vat- gro'enten enz. toonen dit aan. Het distri butiebeleid verdedigt spr. tevens. Eigen lijk zijn we een verwend volk, er komen nog vele moeilijkheden, en die zullen moeten worden opgevangen. Spr. distri bueert liever niet dan wel, want distri butie veroorzaakt slechts critiek. Als er geen regeeringsmaatregelen wa ren genomen hoe was het gegaan met brandstoffen- en aardappelen- en meel- voorziening? Men make eens vergelijkin gen met het buitenland. Spr. heeft een open oog voor de belan gen van den middenstand. Wat de scheepvaart betreft, spr. kan nog niet zeggen, hoe de voorwaar den voor de credieten bij den bouw zul len zijn. Er zal acht millioen worden opgeno men en voor 16 millioen gebouwd, wat werkgelegenheid is voor 8000 arbeiders in anderhalf jaar, afgezien van de scheepvaartbelangen. De industrialisatie heeft spr.'s volle belangstelling. Spr. bevordert het vormen van nieuwe industrieën. Ten aanzien van de versobering zon de minister de verschillende meeningen tot elkaar willen brengen. Hij is wat dezen oorlog betreft, niet optimistisch; het is niet uitgesloten dat over eenlge maanden maatregelen noodig zijn, waar bij alle spreken over versobering theorie is. Maar het kan ook meevallen Bij de versobering moet men aan het algemeene beeld denken Men moet niet alleen aan den arbeider denken doch dezen ook niet overslaan; de beter gesitueerde ar beider zal de versobering evenzeer voe len Spr. schetst de moeilijkheden van het vraagstuk. Er ban wel eens diep moeten worden ingegrepen De heer Von Bönninghausen gewaagde van ons land als een kerkhof met een dikken muur er omheen. Dit is een hoon voor onze zeelieden in hun gevaarlijke beroep, voor de arbeiders en boeren en middenstanders, die hun uiterste best doen om de zaken gaande te houden. Wie zoo sprak, plaatst zich buiten het volk. We staan nog maar voor het eerste begin. Maar het Nederlandsche volk heeft er zich steeds doorheen geslagen, nuch ter en moedig, de eeuwen door, en ook nu zal het gezamenlijk met de regeering de moeilijkheden te boven komen. De begrooting werd goedgekeurd. ER KOMEN TWEE CONSULTATIE- BUREAUX. Het zou ons niet verwonderen, als ver schillenden onder onze lezers eerlijk moesten bekennen niet te weten, wat de letters A. V. O. beteekenen. Immers de A(rbeid V(oor) O(nvolwaardigen) is in onze provincie nog niet algemeen bekend. Maar daarin zal nu spoedig verandering komen. Naar de heer G. W. P a a u w, ambte naar van den buitendienst van de A. V. O. ons dezer dagen mededeelde, wor den in Zeeland twee consultatiebureaux opgericht en wel één te Vlissingen voor Walcheren en W. Zeeuwsch-Vlaan- deren en een te Goes voor Oost Z. Vlaanderen, de Bevelanden en Schouwen Duiveland. Het eerste staat onder lei ding van den heer H a r 11 a n d, direc teur van de Arbeidsbeurs aldaar, het tweede onder leiding van den heer A. J. K1 o o t Te Goes zal eens per maand, op den 2en Vrijdag van elke maand, zit ting worden gehouden. Tot gemeentebesturen, sociale ver- eenigingen en particulieren zal een op wekking uitgaan, om lid te worden, ten einde dit mooie werk te steunen, terwijl in Maart de A. V. O.-film zal worden ver toond, die van dit werk een duidelijk beeld geeft. De A.V.O.-actie in deze omgeving is o.a. gestimuleerd door wijlen Mr van Dusseldorp, burgemeester van Goes, die zqn krachtigen steun had toegezegd. De A. V. O. zoo werd ons verzekerd is geen medisch instituut. Natuur lijk moet met H. H. medici nauw contact worden geoefend, maar vóór alles is de A. V. O. een orgaan voor arbeidszorg. Het gaat er in de eerste plaats om, de onvolwaardigen aan werk te helpen, om te trachten, hen in het productie-pro ces in te schakelen, hen een plaats in het bedrijfsleven te geven. Het is dus geen filantropisch, maar een zakelijk bedrijf. In vele gevallen blijkt het mogelijk, een onvolwaardige in een bedrijf geplaatst te krijgen, waar het defect geen rol speelt. Frappante voorbeelden uit de practijk wist de heer Paauw te geven, daarbjj met dankbaarheid melding ma kend van de loffelijke medewerking van fabrieksdirecties (Philips, te Eindhoven, de Schelde te Vlissingen, enz.). Zelfs ko men de werkgevers soms met aanvragen. Blinden blijken uitstekende typisten te zijn, die soms meer produceeren dan zienden. Voor doofstommen of slecht- hoorenden is dikwijls 'een zeer geschikte werkkring te vinden. Zelfs iemand, wiens handen zijn afgereden, kon weer zijn vroeger werk (boekhouden) verrichten. Ook by Wilton-Feijenoord, Werkspoor, enz. zjjn onvolwaardigen geplaatst. De verkeerde meening, dat personen Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Minister Steenberghe verdedigt zijn be grooting in de Eerste Kamer. Slagkruisers voor Indië. Terugkeer van gemobiliseerden in het burgerlijk leven. De stand der werkloosheid. Buitenland. Wiborg nog in Finsche handen. Groote verliezen voor de Russen. De Britsche vlootactie bij Petsamo. De maatregelen van Roemenië. Spanning in het naburige Oosten. wordt tegen do werkelijk® waarde IftlGEKGGHT door JUWELIER Lange Kerkstraat 30 GOES HET OUDE BEKENDE ADRES 1 met een defect, tot last van familie of gemeenschap zijn, moet er dan ook uit. Er zijn gelukkig vele mogelijkheden. Men onderscheidt de volgende groe pen: blinden, doofstommen, slechthoo- renden, licht gebrekkigen, ongevalspa tiënten, geestelijk invaliden, t.b.c.-patiën- ten en interne zieken. Bij de volkstelling in 1930 bleken er in Nederland 161.000 onvolwaardigen te zijn. Dat is 2 pet. van de bevolking. In Zeeland (althans in 43 van de 109 gemeenten) waren er 1032, wat 1.15 pet. der bevolking van die gemeenten is. Het percentage in Zeeland is dus lager dan het gemiddelde in het geheele land. Toch is het noodig, dat ook de A. V. O. in Zeeland steunpunten voor haar arbeid krijgt. De A. V. O. is een mantelorganisatie, waarin alles is vereenigd van allerlei richtingen, ook gestichten en inrichtin gen, dat op dit gebied werkzaam is. Op een consultatiebureau wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de aangebrachte gevallen, teneinde te zien in welke richting iets voor den betrok kene kan worden gedaan. Van groot be lang is, dat de onvolwaardigen zich vroeg aanmelden, liefst direct na het ver laten van de school. Worden onvolwaardigen ergens ge plaatst, dan blijven ze nog onder de zorg der A. V. O. Natuurlijk is de eene groep gemakke lijker aan werk te helpen dan de andere. Zwakzinnigen b.v. zullen in het algemeen beter in inrichtingen op hun plaats zijn. Wat hier geproduceerd wordt, doet ech ter den reëelen-handel geen concurren tie aan. Alles wordt tegen den normalen prijs verkocht. Voor de plattelandsgevallen is dikwijls een oplossing te vinden in huisarbeid. Kortom, er zijn tal van mogelijkheden. Voor elk onvolwaardige wordt naar een oplossing gezocht. Herhaaldelijk is ge bleken, dat het mogelijk was, een afzak ken naar het pauperisme te voorkomen en iemand aan productieven arbeid te helpen. Dat die arbeid ook in Zeeland steun vinde MIDDELBURG. MIDDELBURG—'VLISSINGSCHE RIJWEG. Overgelegd is aan den Raad de reke ning van de Commisie voor den Middel burgVlissingschen rijweg over 1938, aanwijzende in ontvang f 22.877,50V2 en in uitgaaf f 22.529,69, alzoo een goed slot van f 347,8iy2. EEN DANKBETUIGING. Van mevrouw J. C. CrucqOnderdijk kwam een schrijven bij den Raad in, waarin zij namens haar moeder, me vrouw OnderdijkCorné en de verdere familie den raad en vooral den heer A. Jeronimus voor zqn initiatief in dezen, hartelijk dank brengt voor het graf, het welk de familie van gemeentewege is aangeboden. De familie is ten zeerste vereerd met deze eer door den raad aan de nagedachtenis van den vader van schrijfster bewezen en stelt dit op zeer hoogen prijs.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1