Rugpijn GRIEP Dagblad voor de Provincie Zeeland Begrooting Economische Zaken en Landbouw crisisfonds. EERSTE BLAD. VRIJDAG 23 FEBR. 1940 54c JAARGANG - No. 122 pinsch succes bij de Taipale - De sneeuw belemmert de operaties - Weer een Russisch offensief op komst? - De Engelsche oorlogs schepen bij Petsamo - Drukke militaire actie in Roemenie - De troepenconcentraties in het nabije Oosten Sovjets bereiden nieuw groot offensief. Londen weigert nog steeds inlich tingen te verstrekken omtrent vloot- beweging bij Petsamo. Weer Duitsche toestellen boven Britsche kust. De troepen-concentraties in het nabije Oosten. Benzinestations langs de groote verkeerswegen. vlcks Va-tro-nol Binnenland. Liebesgabepakketten naar Duitschland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Belangrijkste Nieuws. Salarissen van het Rijks- en Spoor wegpersoneel. Duurtebijslag voor steun en werk verschaffing. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA A b o n n a re e ft t ss p r ij a S.fiO per fewsïiael Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisshigen f 0.20 Losps sssssrs 3 ces4 Advertenties 30 senrt ner regeJ ïnSWKMïfst 4? <mb 2»" TSJS? Kleine AdvertentiSn Dkwctag*. Vrljdagü e» Zaterdags 0-75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter oi motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting UIT HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht luidt: T e 1 a n d Op de landengte van Kare- lië heeft de vijand op 21 dezer aanval len gedaan op het station Maemire tus schen het Muola-meer en de Vuoksi, als mede bjj de Taipale. De aanvallen wer den afgeslagen. De strijd duurde met groote heftigheid tot in den nacht door. Verscheidene vijandelijke tanks werden vernield. De vijand verloor meer dan tweeduizend man bij de Taipale. Ten Noordoosten van het Ladogameer hebben de Finnen zich meester gemaakt van een vijandelijk steunpunt. Driehon derd Russen hebben zich overgegeven. Indelucht: De Finsche luchtmacht heeft gisteren met succes verkennings- en bombardementsvluchten uitgevoerd. Zoowel overdag als des nachts werden de vijandelijke troepen herhaaldelijk aan gevallen. Verscheidene luchtgevechten werden geleverd boven het front en bo ven het binnenland. De sovjet-Russische luchtmacht blijft actief. Boven de landengte van Karelië heeft men verscheidene formaties van veertig tot vijftig vliegtuigen gezien. Verschil lende plaatsen werden gebombardeerd. Volgens de tot nu toe ontvangen be richten zijn geen slachtoffers te betreu ren. Volgens bevestigde inlichtingen zijn dertien Russische toestellen omlaag ge schoten. VEEL LAST VAN SNEEUW STORMEN. De operaties ondervinden veel hinder van den zwaren sneeuwval van gister avond en men verwacht, dat deze sneeuwval nog voort zal duren. De correspondent van het blad „Hel- singin Sanomat" te Riga verneemt, dat de Russen gaarne een overwinning zou den zien op den verjaardag van het roo- de leger op 23 Februari. Generaal Stern, die de troepen in het Verre Oosten heeft gecommandeerd, heeft de Mannerheim- linie willen doorbreken. Moskou had hem hiertoe het bevel gegeven, doch de opzet is niet gelukt. Uit Finland wordt gemeld, dat de Deensche luitenant-vlieger, graaf Erhard Frijs, de eerste Deensche officier, die zich als vrijwilliger voor Finland opgaf, tijdens een luchtgevecht is gevallen. Ook de Deensch luitenant, Hans Fenger, is op het slagveld in Finland gesneuveld. Naar uit Helsinki wordt gemeld, neemt de hevigheid van den sneeuwstorm toe. De strijdenden ondervonden veel last van de sneeuw, en ook het transport wordt er zeer door bemoeilijkt. De sneeuwstorm wordt beschouwd als de eerste der twee sneeuwperioden van den noordelijken winter, die tot in April zou kunnen voortduren. In Finland werden op de muren en aanplakzuilen biljetten aangeplakt, waarbij de in 1894 en 1895 geboren man nen zich op 28 Februari moeten aanmel den voor den militairen dienst. WIBORG GEBOMBARDEERD. Te Kopenhagen wordt verklaard, dat de Russen vlak bij Wiborg zijn en de stad beschieten vanuit hun vooruitge schoven stellingen op tien tot twaalf km ten oosten van de stad. De Finsche ver dedigingslinie loopt door Wiborg, dat, zooals categorisch wordt verklaard, nog juet prijsgegeven is. De Russische artil lerie bombardeert thans de stad. .Uit Abo wordt gemeld, dat Russische officieren, die door de Finnen gevangen genomen werden, verklaard hebben, dat de Russen een nieuw groot offensief Jflgs het geheele front voorbereiden. dat doel zouden meer dan een mil toen Russische manschappen geconcen treerd worden. Intusschen heerscht er thans vrijwel rust in de Karelische land engte. Men heeft te Helsinki verscheidene ooge Engelsche en Fransche officieren gezien. ®tavanger aangekomen visschers en medegedeeld, dat zij ter hoogte van de Joesingfjord een aantal onder zeeërs hebben gezien. De nationaliteit van deze schepen was hun niet bekend. Naar aarleiding van de berichten over de aanwezigheid van Britsche oorlogsbo dems in de buurt van Petsamo, meldt U. P. uit Londen, dat, ofschoon officiëele Britsche vlootkringen blijven weigeren, eenigerlei inlichtingen hieromtrent te verstrekken. In bevoegde kringen wordt verklaard, dat de Britsche vloot en lucht macht regelmatig op en boven de Noord zee en den Atlantischen Oceaan tot aan IJsland toe patrouilleeren, zoodat nie mand er zich over behoeft te verwonde ren, indien thans eenige Britsche oor logsbodems bij Petsamo gesignaleerd zouden zjjn. Het is echter ook mogelijk, aldus wordt in deze kringen betoogd, dat er op het oogenblik heelemaal geen Britsche vlooteenheden in genoemde wateren zijn, doch dat de berichten hierover van Duit- sche zijde gelanceerd zijn, le als onder deel voor den „zenuwen-oorlog"; 2e om de Britsch-Russische betrekkingen on gunstig te beinvloeden; 3e om wrijving te wekken tusschen Groot-Brittannië en i de Scandinavische landen; 4e om de Scandinavische landen te intimideeren erf hen te dwingen een politiek van strik te neutraliteit tegenover het Russisch- Finsche conflict te voeren, uit vrees in een Europeeschen oorlog te worden be trokken en 5e om waardevolle inlichtin gen uit Engeland te krijgen. LUCHTGEVECHT AAN NOORDKUST VAN NOORWEGEN Gemeld wordt, dat een hevig luchtge vecht heeft plaats gehad tusschen vlieg tuigen van onbekende nationaliteit nabij de Noordkust van Noorwegen. Nadere bijzonderheden ontbreken. De correspondent van de „Aftenbla- det" te Moskou bericht, dat de volks commissaris van marine, Kuznetzof, per vliegtuig naar Moermansk is vertrok ken. De correspondent voegt hieraan toe, dat de geheele roode vloot in de noorde lijke IJszee gereed is gemaakt om in actie te komen. Gisteren hebben Duitsche vliegtuigen wederom een aanval gedaan op de Brit sche oostkust, waarbij verscheidene sche pen werden aangevallen. Den geheelen ochtend waren de Duitsche vliegtuigen zeer actief. In den avond zijn in een haven aan de Oostkust zes treilers binnengekomen, die op de Noordzee waren aangevallen. Zij waren met bommen en machinegeweer vuur bestookt, doch slechts licht bescha digd. Twee Duitsche vliegtuigen werden neergeschoten. DRUKKE MILITAIRE ACTIE IN ROEMENIë. In Roemenië heerscht groote militaire bedrijvigheid. De laatste reserves zijn thans onder de wapenen geroepen. Artil lerie, munitie, benzine en andere voor raden zijn verzonden in de richting van de grenzen en meer speciaal in de rich ting der Hongaarsche grens, meldt U. P. Een hooggeplaatst officieel persoon verklaarde, dat Roemenië in Maart twee millioen mannen te velde zou hebben, ge reed om Roemenië's neutraliteit te ver dedigen. MOSKOUSCHE CAMPAGNE TEGEN TURKIJE EN IRAN. Russische troepenconcentraties in den Kaukasus en de door de sovjets in pers en radio gevoerde campagne tegen Tur kije en Iran, zijn den geallieerden aan leiding, hun waakzaamheid in het nabije midden-Oosten te verdubbelen en zich op alle gebeurlijkheden voor te bereiden. Verscheidene Engelsche bladen gaven uiting aan de meening, dat Moskou wel licht zal pogen, zyn prestige-verlies in Finland te compenseeren door een snelle overwinning ten zuiden van den Kauka sus. Alle bladen zijn van oordeel, dat Iran h.et eerstvolgend slachtoffer van den Moskouschen veroveringslust zou kunnen zyn. De petroleumbronnen in ge noemd land kunnen niet nalaten, zekere aantrekkingskracht op Rusland uit te oefenen. Een directen aanval der Russen op Turkije wordt intusschen al evenzeer tot de mogelijkheden gerekend. Sterke aanvullende troepenconcentra ties van de Russen hebben plaats gehad in den Kaukasus aan de Oostelijke grens van Iran. Zooals reeds gemeld, hebben de Rus sische pers en radio een razende cam pagne ingezet tegen Iran en Turkije. Dit wekt herinneringen aan de roode campagne, welke aan den inval in Fin land vooraf ging. De generale staven der geallieerden volgen met de grootste aandacht de ge beurtenissen in het nabije oosten. De mi litaire autoriteiten zijn voortdurend in beraad. Niets wordt aan het toeval over gelaten. SCHANDELIJKE EN LANDSGEVAAR- LiJKE REDE VAN EEN N.S.B.-ER. De Eerste Kamer heeft gisteren voortgezet de behandeling van de be grooting van Economische Zaken en van het Landbouwcrisisfonds. De heer van de Bilt (S.D.) drong, in verband met de heerschende werk loosheid aan op maatregelen om de in dustrialisatie te bevorderen. De heer Diepenhorst (A.R.) hield beschouwingen over de algemeene economische politiek. Hij betoogde dat de tegenstelling oude- en nieuwe econo mie niet kan worden aangeduid met het verwijzen naar een Plan van den Ar beid of naar de theorieën van de Jong- Katholieken te Tilburg of van de Chr.- Historischen die te Rotterdam hun cen trum hebben. De tegenstelling ligt die per: eenerzijds de vrije drift van het eigenbelang en anderzijds een rekening houden met de met een ziel begiftig de mensch, de menschelijke, moreele, godsdienstige waarden. Spr. kwam tot de conclusie dat de tegenstelling tus schen de vroegere coalitiegenooten ook op dit gebied niet zoo groot is als het schijnt. Wel groot is daarentegen het verschil tusschen R.-K. en Soc.-Dem., ten aanzien van de staatstaak. Spr. sprak er zijn leedwezen over uit, dat de Landbouworganisaties niet in den Economischen Raad zijn opgeno men. Met de afwijzing van de prijs- stabilisatie kon Spr. geheel meegaan. Van de verdere redevoeringen willen wij nog noemen die van den heer Bön- ninghausen (N.S.B.) die wegens haar schandelijken inhoud gesignaleerd dient te worden. Deze spreker betoogde, dat het ver val van ons land is te wijten aan de politieke partijen. Het volk is werkloos, de regeering is willoos en het land is weerloos. Hieraan zal eens een einde komen Uitroepen: „Dat lijkt op landverraad!" De heer Von Bönninghausen vervolgt, dat de vrees is gewettigd, dat de werkloosheid weer zal stijgen, hoe wel er werk in overvloed is. De minis ter had zich aan de adviezen van de N.S.B. moeten houden ten aanzien van het kapitaal. Men investeere het in ons land. Hoe staat het met onze voorraden? Toen de „Simon Bolivar" verging met katoen aan boord, dreigde de heele Twentsche textielindustrie stil te staan. De regeering voert geen doelbewuste politiek en is dus willoos. Toch is het niet hopeloos met ons volk gesteld. (Gelach.) De arbeider moet een redelijke belooning ontvan gen. De Minister: „Dat is bij mij van zelfsprekend." De heer Von Bönninghausen: „Ik hoop, dat u daarnaar dan zult han delen." De Minister: „Jawel, mijnheer." De heer Von Bönninghausen vervolgt: Laat men den goudvoorraad in Indië investeeren en niet in Ameri ka. Ik weet niet, of u het gelezen hebt, meneer de voorzitter, het artikel van Mussert in „Volk en Vaderland" De voorzitter: „Dat lees ik niet." De heer Von Bönninghausen: „Leest u dat niet. Maar de minister toch wel?" De Minister: „Ik kan myn tijd wel beter gebruiken." De heer Blomjous (R.K.) protes- or GEN ANDERE RHEUMATI8CHE STOORNIS fc*n •en waarschuwing xljn, waarvan do dokter? u zeggen kan, dat zij bij verwaarioozlng fcan lelden tot vreetelljke pijn en narigheid. Als de afvoerkanalen niet goed werken, geschiedt tfe verwijdering van vloeibare afvalstoffen onvol doende en moeilijk. De zuren en onzuiverheden blijven dan In het lichaam en hebben een vergiftige werking. Dit is vaak de oorzaak van knagende rugpijn, pijn Ir. de beenen, verlies van energie, opstaan s nachts spit. gezwollen voeten, blazen onder de oogen, rheumatlsche pijn en duizeligheid. Voorkom dergelijke verschijnselen. Haal een flacon Foster's Rugpijn Nieren Pillen, waarvan duizenden mensohen getuigen, dat zij hen zoo goed hielpen Ala gij rugpjin of eenig verschijnsel van een aan zuurgiften te wijten stoornis hebt. probeer dan RUGPIJN NIEREN PILLEN. Dit modern, wetenschappelijk middel It krijgbazr In drie verpakkingen 4 f ff IJS *j «oISA teerde tegen de woorden dat de Regee ring willoos en het land weerloos js. Tegen dergel ij ke rede naars zouden maatrege len als in het buiten land bestaan, mogelijk moeten zijn. (Interrupties van de N.S.B.). Iedereen weet, dat de „Si mon Bolivar" op de uitvaart was, zoo dat Twente geen katoen tekort kon ko men door het vergaan. (Gelach.). Plannen voor de oprichting in een ver- gevordérd stadium. Gereedelijk kan worden toegegeven, dat, indien de motorrijtuigenbelasting werd vervangen door een extra-heffing op benzine, evengoed als bij het bestaan de systeem een financiëele grondslag voor de uitvoering van het wegenbouw programma aanwezig zou zijn. Maar al ligt hierin geen beletsel, zoo ligt daarin toch ook geen motief t>m tot wijziging te besluiten, aldus de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer, inzake de begrooting van Waterstaat en van het Verkeersfonds. De plannen voor de oprichting van benzine-stations langs de groote ver keerswegen, zijn in een vergevorderd sta dium, zoodat weldra tot de oprichting van die stations kan worden overgegaan. De stations zullen worden voorzien van telefoon, en van een verbandkist. Naar gelang van de dichtheid zullen zij geplaatst worden op onderlinge afstan den van 10 tot 20 km. Op de wegen met gescheiden verkeersbanen zullen zij af wisselend aan de linker- en aan de rech terbaan worden gebouwd, zoodat als deze plannen tot uitvoering zullen zgn gekomen, op de wegen op onderlinge af standen van 5 tot 10 km hulpposten aan wezig zullen zijn. Het ligt in de bedoeling, op de nog aan te leggen en thans in uitvoering zijnde wegen, den bouw van stations zoo tijdig ter hand te nemen, dat zij dadelijk bij de. openstelling van den weg in gebruik kun nen worden genomen. Griep 43 vaak het gevolg van kou vatten. Zoodra U niest vlug eea paar druppels Va-tro-nol in beide neusgaten. Het voor- -J komt menige ver- koudheid. EEN BEPERKENDE REGELING OP KOMST. Naar ons ter oore komt, heeft het al sinds eenige weken de aandacht van de regeering getrokken, dat de omvang van de zendingen aan Liebesgabe-pakketten naar Duitschland niet meer geheel en al in overeenstemming is met de bedoeling en het karakter dat dergelijke zendingen zouden moeten hebben. Deze toch dienen uitzonderingen te blijven en niet den aard van een soort bevoorrading te gaan aannemen. Vandaar dat thans bij de regeering een nieuwe regeling betreffende den uit voer van dergelijke pakketten in over weging is, waardoor het oorspronkelijk karakter van deze pakketten hersteld zal worden. Binnenland. De Eerste Kamer over Economische Zaken. Benzinestations langs de verkeers wegen. De „Tara" getorpedeerd. Buitenland. Een Finsch succes. Sneeuwstormen belemmeren de opera ties. Drukke militaire actie in Roemenië. Troepenconcentraties in het nabije Oosten. De BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter is, behoudens tus- schentijdsche wijziging, voor de week van 22 tot 29 Februari vastgesteld op 30 cent per kg (onveranderd). VERBINDENDVERKLARING C.A.O. BOUWBEDRIJF. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft ingediend een verzoek tot verbin dendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomsten voor voor het bouwbedrijf (burgerlijke- en utiliteitsbouw, water-, spoor- en wegen bouw). Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen schriftelijk wor den ingebracht bij den minister van So ciale Zaken voor of op 12 Maart 1940. EIGENAARDIGE KWESTIE TE OMMEN. Het hoofd van den geneeskundigen dienst van de luchtbescherming contra den burgemeester. Te Ommen is een conflict ontstaan tusschen den burgemeester, den heer van Nering Bögell, en het hoofd van den geneeskundigen dienst van de luchtbe scherming, een van de Ommer artsen. Volgens art. 12 van de luchtbescher- mingswet is ieder verplicht, de door den burgemeester schriftelijk van hem ge vorderde medewerking tot uitvoering van die wet te verleenen. In een Noord- Hollandsche gemeente heeft dit reeds tot strubbeling aanleiding gegeven. Tet Ommen evenwel was een arts niet van zins een luehtbeschermingscursus gratis te geven, terwijl de burgemeester meende, dat hij daartoe verplicht was. Om een uitspraak in deze kwestie te ver krijgen is de zaak voor den rechter ge bracht. Op een cursusavond was de dok ter niet aanwezig. De burgemeester con stateerde dat feit en maakte procesver baal op. NOG GEEN BESLISSINGEN. De bijeenkomst, welke voor gisteren was belegd tusschen den voorzitter der Centrale Commissie en de twaalf ver tegenwoordigers der bonden is opnieuw uitgesteld en wel tot 29 Februari. De conclusie, welke uit vroege re besprekingen getrokken werd, was dat er „tusschen de regeering en de centralen van overheidspersoneel geen verschil van meening is over den aard der salarisverhooging, maar dat ten aanzien van het tijdstip der invoe ring nog geen overeenstemming be staat". Sindsdien hebben de organisaties voortdurend aangedrongen op spoed bij het bekendmaken van de beslissing der regeering. Dat de regeering met de toepassing der salarisverbetering aarzelt, zal te wijten zijn aan de financieele gevolgen welke verhoogingen voor de schatkist van land, gemeenten en provincies meebrengt. Ook het spoorwegpersoneel heeft nu om loonsverhooging gevraagd. Tot nadere kennisgeving verlengd. De regeering heeft besloten goed te vinden, dat de regeling inzake toeken ning van duurtebijslag op steunuitkee- ringen aan. werkloozen en arbeidsloo- nen betaald bij werkverschaffingen en die inzake toekenning van duurtebijslag op de steunuitkeeringen aan kleine grondgebruikers, welke regelingen zijn neergelegd in circulaires aan de ge meentebesturen van 19 December 1939 en van 22 December 1939 tot nadere kennisgeving worden verlengd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1