en gezonken. OOK U ,e9en GRIEP! 18, Uit de Provincie X/ICKS Kerknieuws Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw i te Vlissingen ieutrale SCHEPEN n zeebodem. n twee DUITSCHE Epen buit. gteit ten oosten 3e moezel. 00pt schepen- Japansche visschersschepen aangehouden. Binnenland. Een weerbaarheidsbelasting moet zich beschermen de Belgische loodsboot de plaats van het on m zoo noodig assisted wam juist op het oogen apitein voor het laatst en toen werd besloten ng van de „Ameland" van de loodsboot zou •land" kon daarop de Amerika vervolgen en ie loodsboot bleef men van het zinkende schip én uur arriveerde dè korten tijd later ZOnk geheel weg. maal werden de schip. >en overgebracht en wel ïe „Zwarte Zee", Waar. ïaassluis zouden terug. :ewonden bleven op de verden naar Vlissingen lar zij gisteravond laat dadelijk naar een zie. vervoerd. Bt ongeluk veroorzaakt ïtische mijn, zooals de veren, dat Duitschland 5 zou ook kunnen wij- op dezelfde plaats nog wintig uur geleden een n.l. het Noorsche e.s, eneens op een mijn is onken. egen zes uur is de Bel- nr. 15- met aan boord van het Nederlandsche in de haven van Vlis- ngekomen. Onmiddellijk sen geneesheer en een i boord, waarna de ge enauto naar het St. Jo- n overgebracht. nderen vorm tegen Rus- rdigen. te ernstig om licht- worden opgelost. Het ;orisch op dit oogenblik den ide is, dat de kwestie onderwerp vormt van raadplegingen tus- Londen. it Parijs: Garibaldianen zullen ertrekken, onder bevel •esident van de Garibal- slag in de Argonnen zee heeft wederom drie r de neutralen geëischt. Zweedsche schepen „Li- en het Iranesche schip an de totale bemannin- weedsche schepen, n.l. 22 opvarenden vermist, t ook te Stockholm, dat iie schepen zijn vergaan. :hip, als welks naam op- Morea", groot 3000 ton, nangaanerts vervoerde, ach orlogsschip buitge- westelijke haven bin- zeven officieren en 23 rden geinterneerd. as een van de zes Duit- b uit de Spaansche ha- :snapt. Britsche oorlogssche- schip „Rostock", me- buitgemaakt, is Zondag in een Brit- ekomen. tend, waar het schip is „Rostock" is eveneens communiqué van Zón- machtige voorbereiding s, heeft de vijand een aangevallen ten Oosten )e aanval mislukte vo- punten van het fron in patrouilles over en van de Duitsche weer vond eming van stoottroep lerwig zijn verscheidene engebracht. een extra berichtw l in de week van J-0 L het inzetten van man Britsche, Fransche e» d nüttige ton van in het geh1 i tot zinken g ebraJJ s het boven de Noord luchtgevecht gdffl»® '•-1-Blenheim toestel -toestel. Het E»gel omlaag gehaald. de United Stag verkocht aan Antwerpen. l3t dofn a P rf Fran"' Engeland en *raJ* a n i >en on is 1 stol Idt- van zijn ij te ienst Er is, naar Domei uit Tokio meldt, groote beroering gewekt door een radio bericht, dat Zaterdagochtend vroeg door het draadlooze station van Yait- goe (in de provincie Sjizuoka) was op gevangen van het Japansche visschers- gchip „Fukuchi Maru", dat meldde, dat zjjn zusterschip de „Ryushin Maru" (130 ton) met een bemanning van on geveer zestig koppen aan boord, door een oorlogsschip van onbekende natio naliteit, ter hoogte van de Philippij- nen, in den ochtend van den 13den Fe bruari was aangehouden. Manschappen van het oorlogsschip hebben zich toen aan boord van de „Ryushin Maru" be geven. Van de beide visschersschepen heeft men niets meer vernomen en men ver keert in groote bezorgdheid over hun lot. De beide schepen waren einde Januari uit Yatsu vertrokken en zouden einde Februari terugkeeren. Te oordeelen naar ver schillende omstandig heden gelooft men, dat het oorlogsschip een bodem der Vereengde Staten is. ZOU WORDEN GEHEVEN VAN PER SONEN, DIE BUiTEN DE MOBILISATIE STAAN. In een vergadering van de R.K. Kies- vereeniging „Ieders Recht" te Groningen heeft dr L. G. Kortenhorst, R.K. lid der Tweede Kamer, een rede gehouden, waarin hij o.m. mededeelde dat in voor bereiding is de invoering van een weer baarheidsbelasting, die zal worden gehe ven van personen, die buiten de mobili satie staan. Nader is meegedeeld dat van de in voering van een dergelijke belasting ter bevoegder plaatse niets bekend is. ONBEMIDDELDE DIENSTPLICHTI GEN TIJDENS DE MOBILISATIE OMGEKOMEN. De zorg voor de achtergelaten gezinnen. Door het Tweede Kamerlid mevr. B a k k e rN o r t zijn aan den minister van Defensie de volgende vragen ge steld Is het den minister bekend, dat de ge zinnen van de onbemiddelde dienstplich tigen, die tijdens de mobilisatie in den dienst zijn omgekomen, in kommervolle omstandigheden verkeeren Wil de minister bevorderen, dat een betere pensioenregeling voor weduwen en weezen van dienstplichtigen bjj land en zeemacht tot stand komt, in dien zin, dat het pensioen van de weduwe van den soldaat, matroos of marinier, dat thans ten hoogste f 560 per jaar bedraagt, als zij drie of meer minderjarige kinderen heeft, wordt verhoogd? Wil de minister dan tevens de tot standkoming van een meer bevredigende regeling bevorderen met betrekking tot de begrafeniskosten van dienstplichti gen, die tijdens de mobilisatie omkomen? EEN TOCHT PER VEERBOOT DOOR HET IJS. Men schrijft ons Onbeweeglijk ligt de Zandkreek nabij Kortgene voor ons in den kouden avond van 17 Februari. Koning Winter heeft het water tot één groote ijsmassa omge- tooverd. Op het veer van Kortgene stampvoeten de reizigers. Een troep runderen, welke daar reeds van den vroegen morgen staan te wachten, loeien. Auto's staan op een rijtje om overgezet te worden. De veerboot heeft sinds 9 uur niet door de ijsmassa heen kunnen varen. Ook op Kamperland ging het Zaterdag niet meer, zoodat Noord-Beveland onbereik baar was. Nu het hoog water wordt, zal getracht worden om Wolfaartsdijk te bereiken. De boot wordt geladen. De kajuit is tjokvol passagiers, het dek staat vol auto's en rundvee. De scheepsmotor stampt. Het zal gaan, het ijs gaat langzaam drijven, de vloed komt op. De trossen worden losgegooid, doch het schip ligt muurvast. De schroef wentelt als een ra zende en maakt een plek open water. Nog even wachten, jongens, ginds is een open plekje. En dan opeens... daar gaat het. Het kraakt en het schuifelt langs den scheepsromp. We zijn los. Vooruit we varen door de ijsmassa heen; er wordt een baan naar de overzijde ge maakt. Op het Kortgeensche Veer kijken ze ons na; op het Wolfaartsdijksche Veer zeggen ze: „Gelukkig, daar komt-ie". Schurend wringt de boot zich door het Us heen, ze trilt. „Gisteren", zegt de stuurman, „hebben we alles op alles ge zet. In de kajuit waren de kommetjes van de tafel gekieperd en de koffiepot rolde van de kachel op den vloer." We komen in open water en naderen eten Wolfaartsdijkschen oever. Het gaat 6°ed, we schieten op. In het Westen komt een nieuwe ijsmassa opzetten; vóór ons drijft de oude ijsmassa, die zoo even Vo2f de steigers lag, weg. Er ligt bij het Wolfaartsdijksche Veer °g een ijsplaat. Maar de boeg van het schip stuurt er dwars door heen. Het ijs schuift en buitelt over eikaar maar we komen er. De steiger is bereikt. We zijn er Het af en opladen vordert nog wat tijd. De post is aanwezig; vrachtauto's voor Noord-Beveland worden opgeladen. Er is wel een groote vertraging geweest, maar Noord-Beveland heeft toch weer zijn kranten en brieven en zijn men- schen. Bij laag water zal straks alles weer dicht zitten. Hoe lang nog? Loop geen kans, wanneer de griep heerscht. Zorg voor veel frissche lucht en beweging, eet eenvoudig voedsel, drink melk en vruchten sappen om Uw weerstands-vermo gen te versterken. Wanneer Ge kouvat, behandel die bij het eerste teeken! Neem, indien noodig, een laxeer middel en een warm bad, ga naar bed. Smeer flink Vicks VapoRub op keel en borst en bedek dat met warm flanel. Snuif bij wijze van voorzorgsmaatregel eenige malen per dag een weinig Vicks goed door de neusgaten op. Verlaagde prijs 90 ct. W VapoRub Gewestelijke Jeugdorganisatie. De algemeene jeugdorganisatie in Zeeland van den bond voor Geref. Jeugd organisatie, zal, naar wij vernemen, Za terdag 2 Maart a.s. te Middelburg in het Mil. Tehuis worden gehouden. Als refe rent zal optreden de heer J. Mèindersma van Goes, met het onderwerp: Leiding en zelfwerkzaamheid. ZUID-BEVELAND. Rilland. De afd. van den Ned. Chr. Landarbeidersbond hield haar jaarver gadering. Uit de verslagen van secr. en penningm. bleek een goed gezond ver- eenigingsleven. Het ledental was toege nomen en het boekjaar kon met een ba tig saldo worden afgesloten. Namens het Hoofdbestuur sprak de heer de Groot, om enkele hangende kwesties toe te lich ten. Borssele. Zaterdagmiddag hield de Landbouwvereen. haar alg. jaarvergade ring. Uit de rekening en verantwoording bleek een ontvang van f 11664,15uitg. f 11614,16. Goed slot f 49,99. Besloten werd voor de geiten en rundveekeuring aan ieder een gratificatie van f 5 te ge ven. Daarna hield dhr P. Dekker een causerie over den suikerbietenverbouw in Canada. Yerseke. Daar het ijs de toegang tot de haven van Yerseke en de vaart op de Oosterschelde Oostelijk deel onmogelijk maakt, hebben enkele vaartuigen vanuit Zierikzee of Burgsluis getracht mosselen te visschen en die te Veere te lossen. Dit is Zaterdag 1.1. gelukt en nu zag men het eigenaardige gebeuren, dat de mosse len per auto afgehaald van Veere naar de schoonmaakloodsen te Yerseke wer den gebracht. Dat dit natuurlijk groote kosten meebrengt kan men begrijpen, maar de Parijsche importeurs hebben dit er gaarne voor over om maar mosselen te ontvangen. Door de steeds aanhoudende vorst zal het percentage mosselen niet hooger dan gemiddeld 60 pet. van verleden jaar zijn. Voor de grooten een financieelen tegen valler, voor de kleinen een strop. Vrijdag 1.1. hebben enkele pannen- boeren in hun putten aan de Kijkuit een onderzoek kunnen instellen naar hun eigendommen. Het ijs was n.l. door den wind van hun putten afgedreven. Bij meerderen van hen waren de pannen ge heel kapot geduwd door het ijs; bij an deren voor 80 a 90 pet. De overgeschoten pannen leverden nog ongeveer 5 4 6 pet. oesters. Als men nu bedenkt dat aan de Kijkuit alleen een 1.500.000 oannen zijn opgeborgen kan men de schade wel be grijpen. In de putten op andere plaatsen is het wat beter gesteld. WALCHEREN. Biggekerke. Zaterdagavond hield de ziekenkas „Draagt elkanders lasten" on der voorzitterschap van dhr P. Janse haar jaarvergadering. Uit de verslagen van den secretaris dhr Harpe en den penningmeester dhr Clarisse bleek dat het voorbije vereenigingsjaar voor de vereen, gunstig was geweest. Het leden tal vermeerderde met 1 en bedraagt thans 27. Vier ziektegevallen kwamen voor, met in het geheel 74 ziektedagen; aan ziektegeld werd hiervoor uitgekeerd f 113. De ontvangsten waren f 417,97, de uitgaven f 148,60. Batig saldo f269,37. Het totaal bezit bedraagt f 2909,65. Het aftredend bestuurslid dhr C. Clarisse, werd herkozen. Ook werd hij herbenoemd als bode. Daar de kas als lid in uitgetre den,uit het N.V.Z. had wijziging plaats van de statuten en het huish. regl. Domburg. Tegens Woensdagavond 21 Februari is een Raadsvergadering uit geschreven. Deze vergadering is speciaal belegd ter behandeling van de Gemeen te-begrooting 1940 en de begrooting van het Waterleidingbedrijf 1940. De stierenkeuring, in verband staan de met de verplichte stierenkeuring, zal in deze gemeente gehouden worden op Dinsdag 27 Februari. Voor onze gemeente is thans ook een comité ingesteld voor het fonds voor bijzondere nooden. Als zoodanig zal de commissie optreden, die ook de zaken voor den B-steun regelt. De gebruikelijke jaarvergadering van V. V. V. was zeer goed bezocht. Een 50-tal leden was aanwezig. Waar de voor zitter, Dr B. Vaandrager, wegens ziekte afwezig was, had dhr P. J. Elout de lei ding. Uit het verslag van den penning meester bleek dat was ontvangen f 937.60 en uitgegeven f 1107.30. Er was nu nog in kas f 205.14. Aan de muziek, de commis sie voor de - zomervermaken en de ring- rijderij werden weder subsidie's verleend. Hierna werd een nieuwe contributie regeling aangenomen, waarbij de leden zullen moeten bijdragen naar het aantal beschikbare bedden, terwijl de aanslag ook rekening houdt met de bedongen pensionprijs. Door deze nieuwe regeling zullen de ontvangsten aan contributie's stijgen van f 574 tot f 1023. Het salaris van de bureauliste werd gebracht van f100 op f200. Op een bij de rondvraag ge stelde vraag deelde de voor zitter mede dat dezen zomer indien eenigszins mogelijk het strand en de duinen door de militaire overheid' zullen worden vrij gegeven. Een der aanwezigen vroeg verder of het niet mogelijk was dat de kinderen van de vacantietreinen bij hun bezoek aan Domburg voor de consumptie's over verschillende inrichtingen werden ver deeld. Thans komen ze altijd in dezelfde gelegenheid. Deze zaak wordt echter ge heel buiten V. V. V. om geregeld. Serooskerke (W.) Gemeenteraad. Donderdagavond vergaderde onder voor zitterschap van Burgemeester P. Drog mans de Raad. Wegens ziekte afwezig weth. Wondergem. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek van het hoofdbestuur van den Algem. Ned. Politiebond, tot herzie ning van de jaarwedde van den gemeen teveldwachter, zegt de heer Goedbloed, dat hij hoopt, dat dit verzoek niet is geschied op inspiratie van den belang hebbende. Naar zijn gevoelen is zijn fi- nancieele positie als ambtenaar niet zoo danig, dat daar noodzaak voor zou be staan. De voorzitter zegt, dat dit verzoek niet van hem is uitgegaan, of door hem is opgedragen, doch dat genoemde Bond algemeen in die richting werkzaam is. Naar het gevoelen van B. en W. is thans geen verhooging noodzakelijk en dient van hooger hand deze materie te worden naar voren gebracht. Z. h. st. .wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de omvraag bespreekt de heer Jobse het woonwagenterrein en vraagt hij of de mogelijkheid niet bestaat plaat- i sing van woonwagens te ontzeggen. De voorzitter zegt, dat de Regeering deze in i bescherming neemt, zoodat een algeheel I verbod wel niet kan worden uitgevaar digd. Hij zal echter beproeven plaatsing zooveel mogelijk tegen te gaan. (Te laat voor ons nummer van Zater dag ontvangen.) A.R. Kiesvereeniging. Vrij dagavond hield de A.R. Kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning" alhier haar 52ste jaarvergadering, onder leiding van haar voorzitter dhr J. de Wolf. De voorzitter stond in zijn openingswoord in den breede stil bij de gebeurtenissen van het laatste jaar. Op politiek en in ternationaal terrein. De secretaris gewaagde in zijn jaar verslag van velerlei werkzaamheden in het vorige verkiezingsjaar verricht en de gunstige verkiezingsuitslagen voor deze gemeente. Ook de penningmeester gaf een gunstig verslag. Herkozen werden de bestuursleden Joh. Wondergem, J. de Wolf (voorzitter) en P. Melis Wz. Even eens de afgevaardigden naar het Pro vinciaal Comité en naar de Centrale Mid delburg. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Staven isse. Door bemiddeling van het Nederl. Bijbelgenootschap werd in de consistorie der Ned. Herv. Kerk alhier een Bijbeltentoonstelling gehouden. Een zeer groot aantal bijbels, waaronder zeer oude statenbijbels, bijbels in vreemde ta len, kinderbijbels enz. waren voor de be langstellenden fe bezichtigen, alsmede het zilveren doopvont en avondmaalsstel, dateerende van omstreeks de jaren 1700 en het archief der Ned. Herv. kerk, dat begint in het jaar 1617. De belangstelling was groot. Het is te vreezen, dat tengevolge van de strenge vorst niet alleen de win tergranen doodgevroren zullen zijn, maar ook, dat aan de ingekuilde winteraard appelen vorstschade is toegebracht. Wij vernamen reeds van gevallen, waarbij het percentage bevroren aardappelen dermate groot was, dat de partij niet ge leverd kon worden. Ook ten opzichte van het ingekuilde pootgoed zijn de verwachtingen niet erg optimistisch. Waar ook veel klaver doodgevroren zal zijn, daar zal wellicht in de komende maanden een tekort aan veevoeder kun nen ontstaan. Oostkapelle. Donderdagavond kwam de afdeeling Walcheren Noord van den Chr. Jongeren B. T. B. in jaarvergade ring bijeen. Voorz. de heer A. Coppoolse. De heer Bosselaar van Aagtekerke hield een rede over „Het leven van den Boerenstand voorheen en thans". De heer A. de Visser bracht het jaar verslag uit, waaruit bleek, dat het een goed vereenigingsjaar is geweest. De voorzitter van de Prov. Afd. sprak een felicitatiewoord. Tholen. Gemeenteraad. Wijzi- ging gastarief. Vrijdag vergaderde de Raad. De voorzitter, Mr A. J. v. d. Hoeven, houdt eenige beschouwingen over het afgeloopen jaar. Allerlei belang rijke besluiten zijn in 1939 genomen: le. bouw eener kluis en restauratie secre tarie; 2e. aanleg nieuwe toegangsweg tot de brug. Aan loonen in werkverschaffing werd uitbetaald f 7917.74, aan B-steun f278.59. Voor armenzorg werd betaald f 3856.59, in natura f 472.65. Voor distri butie levensmiddelen werd verstrekt 1472 kg. boter, 629 kg. vet, 380 kg. visch en 404 bussen groente. Op de gasfabriek werd in '39 een verlies geboekt van f 1600. De brug gaf een daling te zien van f7000. In het mosselbedrijf werd achteruitgang geconstateerd. De vorst blijkt een ramp te zijn voor de oester cultuur, daar alle Fransche oesters zijn doodgevroren. De opbrengsten en inkomsten der land bouw waren vrijwel bevredigend. De gang van zaken was over 1939 vrij goed, zoodat wij niet ondankbaar mogen zijn. Weth. v. d. Berge dankte spr. namens den Raad voor het gesproken woord. Een verzoek der bijz. scholen om voorschot, wordt toegestaan. Aan de school „Met den Bijbel" wordt voor vakonderwijs een bedrag toegekend van f 125. Vastgesteld werd een verordening i.g.v. art. 22 der archiefwet, zoodat voortaan ieder, voor zoover er plaats is, archief enz, kan ber gen in de kluis tegen vergoeding. Wijzi ging vindt plaats der politie verordening (radiomuziek). Over deze kwestie ont staat discussie tusschen voorzitter en de heer Wolfensberger. De laatste vindt de redactie van het ingekomen schrijven niet erg duidelijk en verstaat er uit, dat dan ook geen openbare concerten of straatmuziek kan worden gegeven. De voorzitter beaamt het dat het wel duide lijker kon zijn geredigeerd, doch dat de aanneming voor Tholen geen bezwaar zal opleveren. De heer Wolfensberger stemde tegen. Daar Tholen is aangewezen als de Cen trumgemeente voor de distributie, gaan ook alle financieele zaken over Tholen en zorgt deze voor de salarissen der amb tenaren. Het salaris van den directeur, den heer A. J. Rijstenbil, wordt vastge steld op f 1600 en dat der agenten naar gelang het aantal inwoners van f200 tot f400. Het salaris van den heer Rijstenbil als adj.-commies en voor de arbeidsbe middeling wordt teruggebracht van f 1200 op tweemaal f 250, daar hij veel minder werk voor de gemeente en be middeling zal kunnen verrichten wegens de distributiezaken. De tarieven gas worden voor metergas op 11 cent en muntgas op 12 ct. per kub. meter gebracht. Verschillende vastrecht tarieven zullen worden ingevoerd en voor industrie zal het verbruik na gelang de afname gebracht worden van 8 tot 5 ct. per kub. meter. Voor verwarming wordt het gebracht op 3 ct. per kub. meter met een vastrechttarief naar gelang de groote der lokalen. De meterhuur zal worden afgeschaft. Volgens de uitkomsten in '38 zal deze regeling voor de fabriek f215 per jaar minder opleveren, doch men verwacht meerdere afname. NED. S.S. „ALKMAAR" OP EEN ROTS GELOOPEN. De bemanning in veiligheid. De directie van de K.N.S.M. te Am sterdam deelt mede: De gezagvoerder van het Nederland sche s.s. „Alkmaar", métende 6982 ton, dat op 4 Februari van Rotterdam is vertrokken, op weg naar La Plata (Buenos Ayres) om een lading graan voor de regeering te halen, seint draadloos, dat hij is gestrand op een rots van South Cima Island (Santos- groep O.N.O. van Madeira, 33.3 gr. N., 16.16 gr. W.) Nader wordt gemeld, dat de beman ning door een Portugeesche torpedo jager is gered. Alles door de lucht. Het K.L.M.-vliegtuig „Rietvink" heeft Zaterdagmiddag twee vluchten naar Ameland en Schiermonnikoog gemaakt. Op de eerste vlucht werden vijf pas sagiers en tweeduizend kilogram le vensmiddelen naar de eilanden ge bracht. Drie passagiers maakten de te rugreis mede. Op de tweede vlucht werden acht passagiers, onder wie zes militairen, naar de eilanden overgebracht. Vijftig vaten boter werden van Ameland naar het vliegveld Eelde vervoerd. Het vliegtuig „Kemphaan", dat Za terdagmorgen van Amsterdam uit brandstof naar Ameland bracht, is 's middags van Eelde uit ten tweeden male naar Ameland gevlogen met 2800 kilogram veevoeder. Weg stuift opnieuw vol sneeuw. Het verkeer over den weg langs den IJsselmeerdijk van Warder naar Edam is nog steeds niet mogelijk. Ongeveer veertien dagen ge leden is deze weg geheel ingesneeuwd. Honderd arbeiders zijn daarop aan het werk getogen om den weg uit te gra ven. Zaterdagmiddag was men zoover ge vorderd, dat nog ongeveer driehonderd meter weg moest worden vrijgemaakt. De Oostenwind stak echter op en dreef wederom groote hoeveelheden stuif sneeuw uit het bevroren IJsselmeer over den dijk, waardoor de gegraven verkeersgeul opnieuw gevuld werd. De aan den dijk wonende gezinnen, die voor een deel uit hun isolément wa ren bevrijd, zijn nu weer van de buiten wereld afgesneden. Het opruimings- werk kan opnieuw beginnen. Brand in een kazerne te Amersfoort. Zaterdagmorgen ruim 6 uur ontdekte een van de wacht komende soldaat, dat brand was uitge broken in de tweede infanteriekazerne te Amersfoort. De in deze gebouwen ver blijvende manschappen moesten in nacht gewaad hun slaapplaatsen verlaten, daarbij trachtend zooveel mogelijk uit rustingen mee te nemen. De brand, die op de bovenverdieping woedde, greep snel om zich heen. Ondertusschen waren twintig kisten met munitie naar buiten gebracht. De kazerne-brandweer, die terstond ter plaatse was, kon geen water geven, daar de brandkranen bevroren waren. De Amersfoortsche brandweer, die spoedig ter plaatse was, gelukte het een straat verder, een brandkraan te vin den, die bruikbaar was en met vier stra len werd toen het vuur bestreden. Na een uur was men den brand meester. Het perceel is geheel uitgebrand. Belendende perceelen kregen wat wa terschade. Geref. Kerken. Aangenomen naar Leeuwarden, A. W. Wijmenga te Uithuizen. Bedankt voor Wanswerd a. d. Streek, D. A. Zijlstra te Nieuw-Beets. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te 's-Gravenhage-Oost, J. P. Geels te Drachten en J. G. van Minnen te Huizen. (Nieuw tweetal wegens het aannemen van het beroep naar Deventer door Ds I. de Bruyne.) Bedankt voor Zwaagwesteinde, I. van der Knijff te De Krim. Ds J. DE VRIES TE WILHELMINA- DORP GERIDDERD. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau ds J. de Vries, predikant der Ned. Herv. Gem. te Wilhelminadorp. Ds Bikker nog niet met verlof. Deputaten van de Chr. Geref. Kerk voor de zending hadden aan ds A. Bikker, miss. predikant op Mamasa (Celebes) verzocht om dit jaar met verlof te wil len komen op een zoodanig tijdstip, dat hij op de verschillende Chr. Geref. Zen- dingsdagen en de Generale Synode, die dezen zomer staat gehouden te worden, aanwezig kon zijn.- Ds Bikker antwoord de, dat hij indien deputaten zulks be slist begeeren, zou trachten te komen, maar met het oog op de internationale toestanden wilde hij liever van zijn ver lof nog geen gebruik maken, aangezien hij de reis voor zijn gezin thans onver antwoordelijk acht. Deputaten hebben zich hiermede accoord verklaard. Faillissement. Door de Recht bank te Middelburg is failliet verklaard: Johannes Marinus de Putter, landbouwer te Biervliet. Rechter-commissaris: Mr C. E. Muller, rechter. Curator: Mr G. Tichel man, advocaat te Terneuzen. In Vrijheid. Naar we vernemen is V., wonende te Oostburg, die Zaterdag j.l. ter beschikking van de justitie te Middelburg, werd gesteld, als verdacht van diefstal, na verhoor wederom in vrij heid gesteld. CHR. JONGE BOEREN- EN TUIN DERSORGANISATIES. De wintervergadering van de afdeeling Zeeland van den C.J.B.T.O., die Zaterdag te Middelburg in het Militair Tehuis ge houden werd, was vrij goed bezocht. Ter opening sprak de heer A. L. Louws over: „De Plattelandsjeugd in oorlogsstijd". Eenige organisatie-aangelegenheden, zooals het practische werk, de samen werking met andere organisaties, e.v. met neutrale, het al of niet afzonderlijk organiseeren van cursussen, het dubbel lidmaatschap, enz., waren door den heer J. Melis in een rapport vereenigd, dat besproken werd, waarbij vooral de pro paganda grondig bekeken werd. De morgenvergadering werd besloten met een opwekkend woord van den heer J. Bosselaar, voorzitter van de geweste lijke afd. Walcheren van den C.B.T.B., die krachtig aandrong op principiëele organisatie en het uitkomen voor onze beginselen. Wij moeten in getrouwheid zaaien. Dan komt er vrucht, al is het, dat wij die zelf niet maaien. Dit hebben w(j op Walcheren gezien met het Chr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 3