De „Ameland" op een mijn geloopen en gez Hevige verontwaardiging in Duitschland. Scherpere houding der geallieerden tegen de neutralen? De eerste Finsche verdedigings linie bezweken? Een pauze in de gevechten. De opvarenden gered. - Drie gewonden te Vlissingen aan land gebracht. en vier machinegeweren. Een van de officieren verklaarde, dat het schip twee maal was bezocht in de Noorsche wate ren. rnaar niet was onderzocht. Dit zou verklaren, dat do driehonderd Engelsche gevangenen aan boord, die om bevrijding riepen, niet werden opgemerkt. Alle Britsche Bchepen voeren geza menlijk en zonder iets op hun weg te ontmoeten naar huis, beschermd door sterke vloot- en luchtstrijdkrachten. HET DUITSCHE PROTEST. Het D. N. B. meldt: Engelsche zeestrijdkrachten hebben zich schuldig gemaakt aan een ongehoor de schending van de Noorsche neutrali teit. Dit is een Britsche piratenstreel: zonder voorbeeld en een blijvende schand vlek voor de Britsche marine. De Duitsche gezant te Oslo heeft Za terdagmorgen den Noorschen minister van buitenlandsche zaken het volgende schriftelijke protest te Oslo overhandigd „Ik protesteer ten allerscherpste tegen de overmeestering van het Duitsche stoomschip „Altmark" door den Engel- schen torpedojager „Cossack" binnen de Joesingfjord, dus binnen de Noorsche territoriale wateren, waarbij Duitsche dooden en gewonden te betreuren zjjn. Ik protesteer ten allerscherpste tegen de ongehoorde schending van het vol kenrecht in Noorsche kustwateren en tegen het feit, dat de Noorsche regee ring aan ons schip, de „Altmark", geen voldoende bescherming heeft verleend. Het is een ongekend feit in de wereld geschiedenis, en ik moet, onder voorbe houd van verdere eischen mijner regee ring er op staan, dat de vroegere toe stand op het stoomschip „Altmark", voor zoover dit na de geleden verliezen moge lijk is, terstond weder hersteld wordt dat de ontstane schade wordt hersteld, en dat tegen de daders met alle beschik bare middelen wordt opgetreden. DE NOORSCHE LEZING. Het Noorsche departement van bui tenlandsche zaken heeft Zaterdagmiddag de volgende verklaring uitgegeven: Op den middag van 16 Februari pas seerde het Duitsche s.s. „Altmark" de Noorsche territoriale wateren onder es corte van een Noorsche torpedoboot. Twee Britsche torpedobootjagers poog den met twee waarschuwingsschoten de „Altmark" te doen stoppen. De Noor sche torpedoboot protesteerde en de „Altmark" voer de Joessingfjord binnen. Na een nieuw protest van de Noorsche torpedoboot trokken de Britsche strijd krachten welke nu bestonden uit een kruiser en vijf torpedobootjagers, zich terug buiten de drie mijlszone. Later voer een torpedobootjager de Noorsche terri toriale wateren binnen op zeer korten af stand van de kust. Het schip gebruikte de zoeklichten. Om 11 u. 's avonds kwam een Britsche kruiser in de fjord en en terden de Engelschen de „Altmark". Eenige Britsche burgers, die zich op de „Altmark" bevonden, werden op de Britsche oorlogsschepen overgenomen, waarna de oorlogsbodems wegvoeren. De Noorsche bewaking, waaronder slechts twee kleine torpedobooten, kon niets uit lichten tegen de Britsche meerderheid. Zij kon slechts krachtig protesteeren. Zaterdag heeft de Noorsche regeering haar legatie te Londen opdracht gegeven de Britsche regeering van deze feiten in kennis te stellen en een ernstig protest te laten hooren tegen deze grove schending van de Noorsche territoriale wateren, welke hevige verontwaardiging heeft veroorzaakt, daar zij geschiedde in een Noorsche fjord en dientengevolge niet geweten kan worden aan een vergissing of aan verschil van opvatting over de limiet der territoriale wateren. Aan de legatie is opgedragen te eischen, dat de Britsche vloot order ont vangt voortaan de Noorsche souvereini- teit te eerbiedigen. De regeering van Noorwegen verwacht bovendien, dat de Britsche regeering de gevangenen zal overgeven aan de Noorsche regeering, schadevergoeding zal betalen en voldoe ning zal geven. De minister-president heeft Zaterdag een onderhoud gehad met den Britschen gezant te Oslo en in krachtige bewoor dingen uiting gegeven aan den afschuw en verontwaardiging, welke de Noorsche regeering voelt over deze grove schen ding van de Noorsche neutraliteit. GROOTE RESERVE IN NOORWEGEN. Over het algemeen laat men zich in Noorwegen door de ernstige schending door Engeland van de Noorsche neutra liteit niet uit zijn evenwicht brengen, meldt het Maandagochtendblad. Men beseft den ernst van de situatie, maar men heeft de overtuiging, dat men zich zelf niets te verwijten heeft en het is zeker typeerend voor de stemming en voor het Noorsche gevoel van eigen waarde, dat men in scheepvaartkringen ten aanzien van het Duitsche protest en de Duitsche verontwaardiging opmerkt, dat Noorwegen al zoovele malen reden heeft gehad tot verontwaardiging over het optreden van Duitsche oorlogsvaar tuigen tegen Noorsche koopvaardijsche pen, schepen met 20, 30 man beman ning, die, in strijd met alle regelen voor de oorlogvoering ter zee, tot zinken zijn gebracht» In politieke kringen neemt men een uitersts reserve ?.r. acht. DE „COSSACK" TE LEITH. De Britsche torpedojager „Cossack" is Zaterdagmiddag om 5 uur 40 in de Schotsche haven Leith aangekomen, me> aan boord de Britsche zeelieden, die o] de „Altmark" gevangen hebben gezeten Te Leith heerschte geweldige geestdrift Over hun behandeling aan boord wa ren de mannen weinig te spreken. De ka pitein van de „Altmark" was volgen: hen een echte nazi, die vooral op de En gelschen buitengemeen gebeten was. De behandeling was niet veel beter dan ir een concentratiekamp en het geringste vergrijp werd dadelijk zwaar gestraft Voor ontbijt hadden de mannen dagelijk: twee maal een kom of een bord soep ei voor middagmaal slechts een enkelei keer een half onsje vleesch. Toen dt mannen in de haven van Bergen ge tracht hadden hun aanwezigheid aan d( Noorsche controle-autoriteiten kenbaa: te maken, had de kapitein dadelijk beve gegeven hen met de brandslangen te be spuiten en dit had zoo lang geduurd, to' niemand meer een kik had gegeven. Ver scheidene leden van de Duitsche beman ning hadden echter zooveel mogelijk ge tracht het lot der gevangenen, die in eer der bergruimen waren opgesloten, tt verzachten. Een nader bericht van Reuter meldt dat tot de gevangenen behoorden 55 of ficieren, 220 zeelieden, (waarvan 5(. Britsch-Indiërs). Het Duitsche nieuwsbureau meldt: De onbeschrijfelijke verontwaardiging welke de Britsche overval op het Duit sche koopvaardijschip Altmark in de Midden-Noorsche territoriale wateren en de vermoording van weerlooze Duit sche zeelieden in Duitschland heeft ge wekt, vindt haar weerslag in de com mentaren in de geheele Duitsche pers. Zij doet vooral uitkomen, dat de over val is geschied op bevel van de Engel sche regeering en verklaart, dat deze en de Britsche admiraliteit zich daar mede hebben schuldig gemaakt aan sluipmoord op matrozen van de Duit sche koopvaardij en de rechten van neu trale staten met voeten hebben getreden. Het begrip neutraliteit is sinds den nacht op 17 Februari officieel ge schrapt uit het Engelsche woorden boek. Men moet te Londen weten, dat de tragedie in de Joessingfjord het geheele Duitsche volk met dit eene besluit ver vult: wij zullen de rekening presentee ren. Bij deze gelegenheid blijkt wederom, hoe de Engelschen de rechten der neu tralen met voeten treden en met welke barbaarsche methoden zij hun oorlog voeren. De „Berliner Lokal Anzeiger" ziet in den aanval van Engeland op de Noor sche souvereiniteit een oorlogsverkla ring aan de tot nu toe niet deelne mende landen. DE MEENING TE LONDEN. Ten aanzien van het incident met de „Altmark" wordt in gezaghebbende kringen te Londen verklaard, dat de Noorsche regeering het schip vast had moeten houden en het grondig moeten, doorzoeken. De Britsche oorlogsschepen hebbfen gehandeld met volle goedkeuring van de Britsche regeering. Uit 'tfeit dat de Noorsche autoritei ten by een onderzoek dat zij aan boord van de „Altmark" hebben ingesteld, niets hebben gemerkt van de gevange nen, blykt, dat dit onderzoek zeer op pervlakkig is geweest. In den afgeloopen nacht werd uit Lon den gemeld: De vraag wordt gesteld, of de gealli eerden zich van nu af aan tevreden zul len stellen met de vage verzekering, dal de Noorsche territoriale wateren geëer biedigd zullen worden, terwijl de erva ring ondanks den goeden wil van de re - .irscrjsg van Oslo, op zijn minst verschei dene malen de onmogelijkheid heeft be wezen van de Noorsche controle en de Noorsche kuststrydkrachten om of wel de schending der neutraliteit waar te ne men, of wel haar te beletten. De krachtige houding van Engeland bewijst aldus zegt men te Londen dat de tweede faze bereikt is in de ont wikkeling der houding jegens de neutra len, d.w.z. dat de geallieerden niet veel langer meer zullen kunnen toestaan, da. op eenigerlei wijze de eerbied, welke steeds door de geallieerden is getoond voor de rechten der neutralen, wordt ge ëxploiteerd door Duitschland. Volgens sommige berichten eischt En geland van Noorwegen, in antwoord op den Noorschen eisch tot weder goedma king, ook nog de interneering van de Altmark. Dit schijnt een aanwijzing te zjjn, dat Engeland een uitgangspunt zoekt om zich, ten behoeve van zijn oor log tegen Duitschland, op zijn minst bij zondere voorrechten in de Noorsche wa teren te verzekeren. Het Russische legerbericht van Zondag luidt Op 18 Februari heeft ons offensief op de Karelische landengte zich met succes ontwikkeld. Onder zwaren druk van onze troepen blijft de vijand terugtrekken. On ze troepen hebben de rivier Salmankaita bereikt, tusschen de meren Vuoksijarvi en Jaurapaanjaervi en hebben het ver sterkte gebied, benevens het dorp Muola, het station Somme aan den spoorweg naar zee, op 10 km. ten Zuiden van Viipuri, de stad Juhannes en het station Waksalathi aan den spoorweg naar zee bezet, aldus den Westelijken oever berei kende van de Finsche golf ten Noorden van het eiland Bjorke. Op 17 en 18 Februari hebben onze troepen 313 verdedigingswerken geno men, met inbegrip van 41 stalen en be tonnen artillerieforten. In de andere sectoren geen belangrijke wijzigingen. Onze luchtmacht is opgetreden tegen vijandelijke troepen en militaire doelen. 21 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten neergehaald. Van de Zweedsch-Finsche grens wordt gemeld, dat de Russische infanterie gis teren haar aanvallen heeft gestaakt. In Finsche militaire kringen is men van meening, dat men hier te doen heeft met een pauze voor de hervatting van het offensief, even hevig als het ge weest is. De Finsche 'genie-troepen hebben in het ontruimde gebied duizenden mijnen geplaatst. Volgens zeer betrouwbare be richten hebben de Russen door ontplof fingen zeer aanzienlijke verliezen gele den. Op de Karelische landengte is de be drijvigheid der Finsche luchtmacht de laatste dagen toegenomen. Volgens bepaalde berichten zouden de Finnen er in zijn geslaagd de spoorlijn van de landsgrens naar Leningrad op verschillende punten te beschadigen, wat de Russische troepen in een zeer moei lijke situatie zou kunnen brengen, daar zij met hun 15 divisies enorme voorraden noodig hebben. De linie die de Finnen thans bij Sum ma bezet houden, zouden even sterk zijn als dé ontruimde stellingen. EEN PROCLAMATIE VAN MANNERHEIM. Maarschalk Mannerheim heeft de vol gende proclamatie uitgevaardigd: „Ons volk strijdt van nu af aan niet meer alleen. In aanzienlijke hoeveelheid is er buitenlandsche hulp tot ons geko men en dagelijks stroomen nieuwe con tingenten onder onze vanen. Het Finsche volk blijft eendrachtig en vastberaden achter zijn leger staan. Laat het vertrou wen hebben in ons en in God." UIT DE FINSCHE LEGER- BERICHTEN. Het Finsche legerbericht van 17 Febr. luidt: In de richting van Kuhmo is een ge vecht ten einde gekomen, dat drie dagen geleden door onze troepen begonnen was tegen drie vijandelijke bataljons en een afdeeling verkenners, bestaande uit ski- loopers. De vijand is volkomen in de par. gehakt. Tijdens die gevechten hebben de Russen achttienhonderd, man verloren, die allen gesneuveld zijn. Slechts eert overblijfsel van de groep heeft zich doo de grens te overschrijden in veiligheic weten te brengen. Onder de gesneuveldu Russen bevond zich een officier met dei' rang van kolonel. Op het ijs van het Ladoga-meer heef men sleden waargenomen, voorzien vai. het Roode Kruisteeken, die het vuur ge opend hebben op de Finsche stellingen Een van deze sleden is door de Fin nen buit gemaakt. Overdag was de activiteit van de Rue sische luchtmacht aanzienlijk minder dai op de vorige dagen. Het Finsche legerberieht van gisterei. luidt: Te land: Op de landengte van Karelib is de door den vijand uitgeoefende drul tusschen de Finsche golf en Vuoksi ii den loop van den dag van Zaterdag ver minderd. gevangen door de Belgische loodsboot no. 15, die naar de plaats van het oa. geluk koerste om zoo noodig assist-- tie te bieden. De loodsboot kwam juist op het ooge». blik, dat de kapitein voor het laats» het schip verliet en toen werd besloten dat de bemanning van de „Ameland' zich aan boord van de loodsboot begeven. De „Montferland" kon daarop reis naar Zuid-Amerika vervolgen ,1 aan boord van de loodsboot bleef men in de nabijheid van het zinkende schip Omstreeks één uur arriveerde i. Zwarte Zee en korten tijd later zonk de „Ameland" geheel weg. Voor de derde maal werden de schip, breukelingen toen overgebracht en -éy.. aan boord van de „Zwarte Zee", waar mede zy naar Maassluis zouden terp?, keeren. De gewonden bleven op loodsboot en werden naar Vlissingen overgebracht, waar zy gisteravond laat aankwamen en dadelyk naar een zie- kenhuis werden vervoerd. Mogelijk is het ongeluk veroorzaakt door een magnetische myn, zooals dé Engelschen beweren, dat Duitschland gebruikt. Hierop zou ook kunnen v," zen het feit, dat op dezelfde plaats n geen vier en twintig uur geleden een ander schip, n.l. het Noorsche s.s „Kvernaas" eveneens op een mijn is geloopen en gezonken. Gisteravond tegen zes uur is de Bel- sche loodstender nr. 15- met aan boord drie gewonden van het Nederlandsche s.s. „Ameland" in de haven van VIis. s i n g e n aangekomen. Onmiddellijk begaven zich een geneesheer en een verpleegster aan boord, waarna de ge- wonden per ziekenauto naar het St. Jo zefziekenhuis zijn overgebracht. Het Nederlandsche s.s. „Ameland" van de Stoomvaartmaatschappij „Rot terdam", dat Zondagmorgen om half vijf uit Hoek van Holland met bestem ming Nederlandsch Oost-Indië was ver trokken, is omstreeks 9 uur op 14 mijl W.Z.W. van Schouwenbank op een mijn geloopen. De „Ameland" (4537 bruto en 2727 netto register ton) die in 1930 werd gebouwd, is eenige uren drijvende ge bleven, doch kort na één 's middags gezonken. Het schip zoo vertelde de kapitein, had een normale snelheid en voer on geveer tweehonderd meter achter het s.s. „Montferland", dat eveneens dien morgen den Waterweg was uitgevaren. Plotseling had in het achterschip een geweldige explosie plaats. Een enorme waterzuil sloeg omhoog en in het schip werd een geweldige verwoesting aange richt! Aan stuurboordzijde ter hoogte van ruim 5 was vlak achter de machineka mer een groot gat in den scheepswand geslagen. Zoowel in het schip als aan dek was alles stuk geslagen en tenge volge van de ontploffing werden ver schillende opvarenden gewond. Dank zij het feit, dat aan boord geen paniek ontstond en door de gunstige weersgesteldheid konden alle opvaren den worden gered. Er waren twee groote reddingsloepen aan boord, maar een daarvan die op het achterschip had gestaan was door de ontploffing zoo beschadigd, dat de boot onbruikbaar was geworden. De geheele bemanning van acht en veertig man begaf zich dus in de tweede sloep en werd door de „Montferland" opge pikt. Intusschen waren de seinen ook op- Afgezien van plaatselijke schermutse lingen en de activiteit in de lucht was het een kalme dag. Verscheidene tanks werden vernield. Onze luchtmacht was op 17 dezer zeer actief. De jachtvliegtuigen namen met succes deel aan talrijke gevechten, waar bij vijandelijke escadrilles uiteen werden gejaagd. Met goed gevolg werden ver kenningsvluchten gemaakt en vijande lijke convooien met mitrailleurs bescho ten. In het binnenland werden aanvallen ondernomen op Zuid en Z.W. Finland. De eilanden Pori, Isalmi en Pampers werden gebombardeerd, alsmede Riihi- maki en Kouvola. Gedurende den nacht ging de vijand door met het bombardee ren van enkele plaatsen in Zuidwest Fin land. Volgens tot dusver ontvangen be richten werden omstreeks veertig bur gers gedood en eenige anderen gewond. Volgens gecontroleerde gegevens heeft de Finsche luchtmacht in den loop van den dag 24 vijandelijke toestellen neer gehaald, voor het meerendeel bombarde mentstoestellen. Bovendien zijn volgens een niet gecontroleerd bericht nog drie vliegtuigen neergeschoten. TOESTAND ERNSTIG MAAR NIET HOPELOOS. De Finsche troepen hebben zich op 16 Februari in de beste orde teruggetrokken op de tweede verdedigingslinie. Daarna werden geen gevechten meer geleverd, daar de Russen zich er toe beperkten met de noodige omzichtigheid in contact te treden met de nieuwe stellingen. Ongetwijfeld is de toestand op de Karelische Landengte nog ernstig, maar de Finnen zijn van gevoelen, dat er geen reden is tot wanhoop. De Mannerheimlinie is zoodanig ge bouwd, dat de troepen in de vooruitge schoven stellingen de gelegenheid heb ben om zich terug te trekken zonder hun defensies te verzwakken. De terugtocht schijnt van zuiver tac- tischen aard te zijn geweest, en door de ontwerpers te zijn voorzien. FINLAND MOET TROEPENHULP HEBBEN. Het is onbetwistbaar, aldus Havas, dat, hoewel de weerstand der Finnen voort duurt, de Sovjet-Russische opmarsch be wezen heeft, dat met opoffering van een groot aantal manschappen en na een ontzaglijke opeenhooping van materiaal het roode leger materieel de Finsche de fensie heeft kunnen aantasten. Londen en Parijs hebben besloten zeer aanzienlijke zendingen van materiaal in versneld tempo te doen geschieden. Wat de vliegtuigen betreft, in plaats van ze per schip te sturen, wat een lang zame weg is, stuurt men ze thans direct door de lucht. In dit opzicht is er reden om te gelooven, dat de Finnen weldra in staat zullen zijn op doeltreffende wijze te reageeren op de Sovjet-Russische luchtaanvallen. Wat het materiaal der artillerie, anti-tankgeschut, etc. betreft, is de verzending door de Scandinavische landen heen versneld, terwijl de zendin gen bijzonder talrijk waren sedert twee weken en meer in het bijzonder in de afgeloopen week. Het tweede probleem, dat opgelost moet worden is de vraag, of, ingeval de bijstand in dezen vorm onvoldoende mocht blijken en de Finsche weerstand mocht dreigen in te storten, de toestand ernstig genoeg is om een rechtstreeksche actie in een of anderen vorm tegen Rug. land te rechtvaardigen. Deze kwestie is te ernstig om licht vaardig te kunnen worden opgelost. Het eenige, dat categorisch op dit oogenblik gezegd mag worden, is, dat de kwestie openblijft en het onderwerp vormt van bijna voortdurende raadplegingen tus schen Parijs en Londen. Havas meldt uit Parijs: Tienduizend Garibaldianen zullen naar Finland vertrekken, onder bevel van Marabini, president van de Garibal dianen, die den slag in de Argonnen overleefd hebben. WEER DRIE NEUTRALE SCHEPEN NAAR DEN ZEEBODEM. De oorlog ter zee heeft wederom drie slachtoffers onder de neutralen geëischt Het zijn de beide Zweedsche schepen „Li ana" en „Osmed" en het Iranesche schip „Armanistan". Van de totale bemannin gen der beide Zweedsche schepen, n.i. 39 man, worden 22 opvarenden vermist, Voorts verluidt ook te Stockholm, dat ook twee Deensche schepen zyn vergaan, BRITTEN MAKEN TWEE DUITSCHE SCHEPEN BUIT. Een Duitsch schip, als welks naam op gegeven wordt „Morea", groot 3000 ton, dat een lading mangaanerts vervoerde, is door een Britsch orlogsschip buitge maakt en in een westelyke haven bin nengebracht. De zeven officieren en 23 manschappen worden geïnterneerd. De „Morea" was een van de zes Duit sche schepen, die uit de Spaansche 1 ven Vigo zyn ontsnapt. Voorts hebben Britsche oorlogssche pen het Duitsche schip „Rostoek", me tende 2542 ton, buitgemaakt. De „Rostoek" is Zondag in een Brit sche haven aangekomen. Het is niet bekend, waar het schip is aangehouden. De „Rostoek" is eveneens uit Vigo ontsnapt. EENIGE ACTIVITEIT TEN OOSTEN VAN DE MOEZEL. Het Fransche communiqué van Zon dagavond luidt: Na een zeer krachtige voorbereid® door mijnwerpers, heeft de vijand een van onze posten aangevallen ten Oos van de Moezel. De aanval mislukte'- komen. Op andere punten van het fr<® bedrijvigheid van patrouilles over e- weer. Het opperbevel van de Duitsche wee macht maakt bekend: By een onderneming van stoottroepe ten Westen van Merwig zyn verschel- gevangenen binnengebracht. Zooals reeds in een extra bericht we medegedeeld, zijn in de week van lt 17 Februari door het inzetten van m ne-materiaal aan Britsche, Fransche - voor den vijand nuttige n a g e, 32 schepen van in het ibracht 128.174 br. reg. ton tot zinken gen® Ook Zaterdag is het boven de zee weer tot een luchtgevecht tusschen een Bristol-Blenheim toest een Messerschmidt-toestel. Het b sche toestel werd omlaag gehaaid- BELG1E KOOPT schepen- Acht schepen van de United Line in Amerika zijn verkocht asm Belgische reedery' te Antwerpen- schepen zullen dienst doen op °e New-YorkBelgië, Engeland en rijk.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2