De rechten van de neutralen. KOJU OP f DE BORST f Herwaardeering van den goudvoorraad. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. R Winterhanden ROL tegen jeuk en zwelling Land- en Tuinbouw Kerknieuws De heer F. P. Fuykschot, secretaris van het Chr, Nat, Vakverbond, besloot den avnrd met er op te wijzen, dst de vakbeweging: het verband met werkge vers en werknemers heeft hersteld. Echte vakorganisatie moet gebonden blijven aan Gods zedewet, om haar maat schappelijke roeping te kunnen vervul len. Verpachting Jachtrecht. B. en W. stellen den raad voorstellen voor het jachtrecht voor de gemeente gronden, gelegen tusschen den Klever- kerkschèn weg, de spoorlijn en de hoeve Arnestein voor f 7 per jaar te verpach ten aan den heer A. J. Jager te Mid delburg. Van de pacht zijn uitgezonderd de gronden in gebruik bij den heer A. Tjaarda. Eervol ontslag. B. en W. stellen den raad voor den heer G. van der Ploeg eervol ontslag te verleenen met ingang 'van 1 Mei als on derwijzer aan de openbare U.L.O.-school voor jongens wegens zijn benoeming in gelijke betrekking te 's-Gravenhage. Wielrijder op rijwielpad aangereden. Gisteren is een leerling van de Zee vaartschool te Vlissingen, die zich per rijwiel naar zijn woonplaats Sint Laurens begaf op het rijwielpad bij de Abeele door een militaire auto geschept en ko men te vallen, waarbij hij zich deerlijk aan de hand bezeerde. Dokter Simons, die bij een der onwonenden was, verleen de hem de eerste hulp. Dit deed verder dokter den Boer te Sint Laurens. De militaire auto reed een anderen dito voorbij en kwam toen op het rijwielpad. Het nummer is bekend en aangifte bij de militaire politie volgde. Verrekening met de Bijzondere Scholen. B. en W. leggen de berekening over van wat over 1937 aan de bijzondere scho len moet worden toegekend. Daaruit blijkt, dat dit is voor de school Singel straat U.L.O. f 2428.91 en f 1819.78 voor vakonderwijzers; school Nieuwe Haven U.L.O. f 1900.88 en f 1534.52; school Sin- gelstraat L. O. f2051.22 en f 198.12; school Zuidsingel L.O. f 1902.84 en f 264.16; school Heerengracht L.O. f 1617.89 en f 264.16; school Gravenstraat L.O. f2383.26 en f264.16; school wal f2138.34 en f 198.12; school Verwerijstraat f996.36 en f264.16. Onbewoonbaarverklaring van woningen. B. en W. stellen voor de woningen Vlissingsch Wagenplein 9 beneden en bo ven en 12 beneden en boven, allen eigen dom van E. H. Buré, echtgenoote van J. Terpstra, onbewoonbaar te verklaren. Voor 9 zou dit kunnen geschiederi binnen één dag, omdat de woningen reeds onbe woond zijn en voor 12 kan de termijn be paald worden op 6 maanden. Herscholing enz. van werklooze arbeiders. Nadat B. en W. van den Minister van Sociale Zaken de toezegging hadden ont vangen, dat, behalve in de kosten van aan te herscholen arbeiders te betalen werkverruimingsloonen of werkloozen- steun, van Rijkswege ook bijgedragen zou worden in de kosten van leeraren, materialen enz., heeft zich op verzoek van B. en W. een „Commissie voor her scholing" gevormd, onder voorzitterschap van den wethouder van sociale zaken. Bij onderzoek is genoemde commissie ge bleken, dat voorloopig een 60-tal arbei ders in aanmerking komen voor her scholing in vakken waarin eenig uitzicht bestaat op de mogelijkheid van plaat sing. Met de door de commissie ingezon den begrooting van kosten hebben B. en W. zich vereenigd, waarna zij deze aan den Minister van sociale zaken hebben doorgezonden. Zij stellen boor de begroo ting 1940 zoo te wijzigen, dat de bijdrage van het Rijk ad f 6400 daarin voorkomt en ook dé totaal kosten van f 8000. Volgende raadsvergadering. Naar wij vernemen zal de eerstvolgen de raadsvergadering plaats hebben op Woensdag 28 Februari. WALCHEREN. Koudekerks. Ook hier heeft zich 'n co mité gevormd, dat zich ten doel stelt de inzameling van kleeren en wollen goe deren ten behoeve van Finland. De hierna te noemen dames zullen vol gaarne alle mogelijke goederen in ont vangst nemen, terwijl zij ieder opwek ken, die daarvoor in de gelegenheid is, iets voor dit mooie doel af te staan. Vóór 1 Maart e.k. moeten de goederen zijn in geleverd, op het dorp, bij Mevr. Dreg- mans, Mevr. Mosselman, Mevr. Smit of Mevr. Warners, op 't Zand en omstreken bij Mevr. Dronkers, E 12, Mej. Hondius D 96 of Mej. Stoppels D 103. 't Zand. Donderdagavond kwam de afd. van de Chr. Nat. Werkmansbond bijeen in 35ste jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer M. de Klerk. Er be stond voor deze vergadering een groote belangstelling. De jaarverslagen getuigden van een gezond vereenigingsleven. De financieele positie der afdeeling, zoowel als van het fonds Hulp in Nood is zeer gunstig. Ds Warners sprak als eere-voorzitter een opwekkend woord. De secretaris J. Stoppels, verzorgde de Bijbelinleiding. De Bondspropagandist, de heer J. Straung, hield een toespraak. Goede woorden werden verder gespro ken door de afgevaardigden der verschil lende afdeelingen en door den burge meester. De avond werd verder gevuld met voordracht, tableaux en een film voorstelling. Gapinge. Donderdagavond hield de afd. van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, onder voorzitterschap van den heer Johs. Vos, een goed bezochten propaganda- avond, waarop, naast vele leden, een flink aantal genoodigden, waaronder wethouder Langebeeke en het raadslid Arendse tegenwoordig waren. Na een welkomstwoord van den voorzitter, werd allereerst het woord gevoerd door Ds de Graaff, Geref. predikant, daarna door den heer P. Meliefste uit Middelburg, over het onderwerp „Organisatie-roeping". Eenige bespreking volgde. Vrouwenpolder. Donderdagavond hield de geitenfokvereen. alhier haar jaarver gadering onder voorzitterschap van dhr W. v. d. Broeke. Uit de verslagen blijkt dat de vereeniging 75 leden telt en dat er een goed slot is. Dhr P. Melse Gz. werd als bokhouder herbenoemd op dezelfde voorwaarden, n.l. tegen een dekgeld van f 0.60 per geit. De contributie aan de Prov. Ver. is verhoogd met 5 ct. per lid. Donderdagavond hield de Geref. Meisjesvereen. „Bid en Werk" alhier haar 20e jaarvergadering. Presidente was juffrouw Vroom. Uit de verslagen bleek dat de vereen, in een gezonden toe stand verkeert en dat er een batig saldo is van f 74. De avond werd gevuld met inleidingen, voordrachten enz. Door Ds de Vries werd deze feestavond met dankgebed geslo ten. ZUID-BEVELAND. Kapel Ie. De Chr. Jongelingsvereen. Obadja herdacht haar 49-jarig bestaan op feestelijke wijze met begunstigers en genoodigden in een mooi versierde zaal. Dhr B. de Jager, voorzitter der ver eeniging was verblijd door zooveel mee leven. Het afgeloopen vereénigingsjaar gaf wel reden tot blijdschap maar ook waren er teleurstellingen. De vergaderingen konden in het lokaal niet plaats vinden, zoodat naar een an dere plaats werd uitgezien. Ook uit het koetshuis van de familie de Groene werd men verdreven, om ten slotte in het Armenhuis te belanden. Een gezellig Kerstfeest werd daar gevierd. Dr Schmidt voerde hierna het woord en bepaalde zijn gehoor bij het veelbewo gen leven van Paulus. De secretaris dhr Zuidweg deelde mee dat de vereeniging 15 leden telt, 4 zijn in militairen dienst. De Filmavond voor de gemobiliseer- den was een succes. Verder herdacht de secr. den nog zoo kort geleden ontslapen eere-voorzitter wijlen dhr A. Nout. De financiën gaven geen reden tot klagen. De Bibliotheek is naar wensch; zelfs werden in 1939 niet minder dan 1500 boeken uitgegeven. Ook is aan deze bi bliotheek een' jeugdbibliotheek verbon den welke 165 nummers bevat. Ten slotte volgden verschillende voor drachten. NOORD-BEVELAND. Het geval van miltvuur. Wissenkerke. In ons nummer van 12 Februari werd een berichtje opgenomen, meldende, dat bij den heer C. v. d. Weele een koe was gestorven aan miltvuur. Naar ons blijkt, worden uit dit be richt hier en daar onjuiste conclusies getrokken. Zooals bekend, komen momenteel vrij Wrijf 'i avondi rug «n borst in mat Dampo.Dèn onder de woll Volgend# morgen beter! Pot 50ct. Doos 30ct. GEEN EENSTEMMIGHEID OVER DE BESTEMMING VAN VRIJKOMEND BEDRAG. Uit het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betref fende voorloopige voorzieningen ten aan zien van de waardebepaling van den voorraad gouden munt en goud munt- materiaal van de Nederlandsche Bank en regeling van de gevolgen dier voor ziening, blijkt, dat zeer vele leden erken den, dat de tijd gekomen is om tot voor loopige herwaardeering van den goud voorraad van de Ned. Bank over te gaan. Juist achtten zij het ook, dat nog niet tot een definitieve nieuwe waardebepa ling zal worden overgegaan. Met het voorloopig gekozen percentage van 18 konden zij zich vereenigen. Sommige leden waren van oordeel, dat met dit ontwerp een gevaar lijke weg zal worden ingeslagen. Zij vroegen zich af, of deze aanvankelijke herwaardeering niet tot voortgaan in de zelfde richting zal leiden. Bij den huidi- gen nood van de schatkist zouden de groote winsten, aan een nieuwe herwaar deering verbonden, de Regeering naar zij vreesden wel eens gunstig kunnen stemmen ten aanzien van een verdere waardevermindering van den gulden. Daartegen zouden zij in ieder geval be zwaar hebben. Reeds door de nu voor gestelde uitbreiding van de circulatie middelen zonder dat daar een uitbrei ding van den goederenvoorraad tegenover staat, wordt h.i. een ihflationistische ten dens geschapen. Huns inziens ware het wenschelijk de mogelijkheid van een stij ging van den gulden open te houden. Over de bestemming van het vrijko mende bedrag waren de meeningen nog al verdeeld. veel gevallen van miltvuur voor in ons land: de omstandigheid, dat er wel eens besmette mineralen in de krachtvoeders zijn verwerkt, wordt mede als oorzaak daarvan aangenomen. Dit hangt weer samen met de om standigheid, dat de Regeering sinds 1 Sept. j.l. de „mineralenmengsels" alléén laat samenstellen door enkele „erkende mineralenmengers". Er bestaat een apar te handel en tusschenhandel in deze mi neralenmengsels en de veevoederfabri kanten zijn op deze producten aange wezen. Eén der „erkende mineralenmengers" heeft blijkbaar een party besmette mine ralen verwerkt en op deze wyze is de besmetting via vele veevoederfabrieken op nog meer boerderijen gebracht. Naar wij vernemen, heeft de Calvé- fabriek te Delft, die in ons berichtje van 12 Februari genoemd werd, zich reeds sinds half December j.l. geassociëerd met een „erkend mineralenmenger", zoo dat al haar mineralen dus sinds dien tijd weer in eigen beheer worden bereid, waardoor iedere kans op besmetting practisch is uitgesloten. „De Delfia-fabriek garandeert dan ook de veiligheid van al haar producten, afgeleverd na 20 December. Het ziektegeval by den heer C. v. d. Weele, indien het al door het voeder is ontstaan, is terug te brengen tot het voederen van oude koekjes. Colijnsplaat. Donderdagavond hield de vereeniging voor Geref. schoolonderwys haar jaarvergadering. De voorzitter Ds Veenstra, sprak een inleidend woord naar aanleiding van Psalm 8. De secretaris bracht verslag uit over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat dit jaar wegens herhalingsoefeningen en mobilisatie het hoofd der school door tijdelijke nieuwe krachten vervangen moest worden. De onderwijzeres mej. Heijboer, moest, na 34 jaar aan de school verbonden te zijn geweest, wegens pensioengerechtig den leeftijd haar taak neerleggen. Mej. Flipse van St.-Laurens is in haar plaats gekomen. De penningmeester bracht verslag uit van zijn financiëel beheer. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. de Wit. In de vacature-Ds Bons werd gekozen de heer C. Anemaet. Nadat eenige besprekingen in het be lang van het onderwijs waren gehouden, eindigde dhr M. J. Contant met dank zegging. zorg, tweede-voorzitter van „Vrederust". Dat het zakelyke by den jubilaris ech ter niet op den voorgrond staat, daar van zouden kunnen getuigen de talloos velen, met wie Ds de Vries, vooral ook door zyn arbeid in het Ziekenhuis-Oost- wal in aanraking kwam. Straks by het afscheid zal er gelegen heid zyn hierop nader terug te komen. Emeritaat. Aan Dr W. G. Har- renstein, pred. by de Geref. Kerk te Sant poort, is in verband met zijn benoeming tot Leger- en Vlootpredikant in alge- meenen dienst, eervol emeritaat ver leend. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. cand. Bronkhorst, av. dr Schmidt. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, av. ds Steinz. Wissenkerke, vm. en nm. cand. Grolle. 'Geref. Kerken. Kamperland, vm. ds Oostenbrink, n.m. ds Veenstra. Wissenkerke, vm. leesdienst, n.m. ds Oostenbrink. Sneeuwstorm over New York eischte 50 slachtoffers. De sneeuwstorm die boven New York en de Noordelyke Vereenigde Staten heeft gewoed, heeft vyftig personen het leven gekost. Bovendien zijn er vele hon derden gewonden. De materieele schade is buitengewoon groot en wordt op mil- lioenen dollars geraamd. Per fiets van And ij k naar Stavoren. Gistermiddag om half drie zijn in Stavoren veertien personen ge arriveerd, die over het IJselmeer waren komen fietsen. Van het Westfriesche kustplaats je Andijk, dat zij om één uur verlaten hadden, keerden zij om half vier per fiets naar Noord-Holland terug. De „Kemphaan" naar de Waddeneilanden. Het K.L.M.- vliegtuig „Kemphaan" heeft gisteren een vlucht naar Ameland en Schiermonnik oog gemaakt. Er werden acht passagiers en 2000 kilogram post en goederen naar de eilanden overgebracht. Gisteren hebben tevens twee militaire vliegtuigen vluchten naar Ameland ge maakt ten einde 250 liter petroleum te brengen, waaraan groot gebrek heerschte. De Noordkust van het eiland zal bij het door zetten van den dooi spoedig ijs vrij zijn, zoodat het eiland dan weer met schepen te bereiken zal zijn en het té- kort aan voedsel en veevoeder kan wor den aangevuld. Steenkolennood, zelfs in het kolenrijke België. Ook in België, het land dat zoo rijk is aan kolen, zijn vele streken en vooral Antwerpen in waren kolennood. Talrijke gezinnen zitten, by het felle winterweer, zonder stookgerei en nu kan men in Antwerpen's straten talrijke vrouwen met emmers rond zien dwalen om wat kolen machtig te worden. De oorzaak is natuurlijk op de eerste plaats de verschrikkelyke winter zelf. Vervoersmoeilykheden en dichtgevro ren kanalen. Dan zijn er de arbeids-geschillen. Voorts is er de mobilisatie. Talryke myn-arbeiders werden onder de wapens geroepen. Reeds in de eerste veertien dagen was er sprake, dat zy weer naar huis zouden worden gezonden. Doch deze zoo zeer gewenschte demobilisatie is zeer langzaam in zyn werk gegaan. Thans echter, nu de nood ten top is gestegen, worden de mijnwerkers met spoed gedemobiliseerd, vooral ook, om dat uit het buitenland, in het bijzonder Italië, dat zich niet meer in Duitschland kan bevoorraden, groote bestellingen binnenkomen. Wintervoeten, Winterooren Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Groote verontwaardiging heerscht in Noorwegen over de ongemotiveerde aan vallen op de neutrale schepen. De „A f t e n p o s t e n" schrijft dat men in het duister schijnt te tasten ten aan zien van de rechten, die de neutralen nog ter zee mogen behouden. Aan die onzekerheid, schrijft het blad, moet een einde gemaakt worden. Het dagelijks tot zinken brengen van Noorsche schepen kan niet voortduren. In Denemarken is de ontstemming niet minder groot. De „National T i d e n d e" verge lijkt het tot zinken brengen van het Deensche schip „Chastini Maerks", met de torpedeering van de „Burgerdijk". Beide gevallen, zegt het blad, zijn gelijk, omdat het gaat om de toepassing van de nieuwe wijze van oorlog voering tegen de neutralen en omdat beide schepen ladingen vervoer den, uitsluitend bestemd voor de levens behoeften van de neutrale landen, onder welker vlag zij voeren. Zelfs indien het torpedeeren van deze schepen valt onder de bepalingen van het Duitsche prijzenhof, moet er met kracht op gewezen worden, dat deze bepalingen buitengewoon eenzijdig zijn, niet inter nationaal erkend zijn, en in strijd zijn met de werkelijkheid, welke niet in de koele termen van een strenge bepaling opgenomen kan worden, omdat het recht op leven sterker is dan het recht van een bepaling. De aanvallen op de neutra le schepen brengen stagnatie in het eco nomische leven der neutrale landen. Het met geweld aan neutrale scho- pen voorschrijven van voorwaarden, wel ke onaanvaardbaar zijn, beteekent voor ons zelfmoord. Volgens onze opvat ting is dat de onnuttigste wijze van ster ven en wij verwerpen dat. Zelfs als wij worden gedwongen, die voorwaarden aan te nemen, zullen wij ze niet als redelijk erkennen. Nog veel minder zullen wij bepalingen of wetten aanvaarden, die ge bruikt worden om ons geleidelijk te wor gen." Dat is kras gezegd. Maar toch niet te scherp. Wat thans op zee gebeurt kan niet an ders worden aangeduid, dan als oorlog tegen de neutralen, althans tegen de kleine neutralen, met welker rechten en belangen heelemaal geen rekening wordt gehouden. Met recht zegt het Noorsche blad, dat deze toestand niet kan voortduren. Worde onze regeering wijsheid ge schonken om op gepaste wijze tegen deze schending van onze rechten, maatre len te nemen. PROV. TUINBOUWCOMMISSIE VAN DEN C.B.T.B. Deze commissie vergaderde Vrijdag middag te Middelburg onder leiding ven den heer B. Koole, die in een inleide.id woord den overleden voorzitter, dhr J. A. Dominicus herdacht. Vervolgens voerde Ir B. Bosma het woord over: Proefvelduitkomsten en kostpryzen. Spr. behandelde vooral den veiling- aanvoer en den middenprys, naar aanlei ding van onderzoekingen op Walcheren. Het is gebleken, dat er een zekere lyn is in meerderen of minderen aanvoer van b.v. sla, bloemkool en witlof en de daling of styging der pryzen daartegenover. De kostprys van een bepaald product is te benaderen door tydschryven of door schatting. De door de medewerkers ver zamelde gegevens over vaste lasten, on derhoud, bedrijfsbenoodigdheden, ar beidsloon en diversen worden centraal verwerkt en tot een rapport vereenigd, waaruit men inzicht verkrijgt omtrent het percentage aan vaste lasten, arbeids loon enz. Daar de watervoorziening zeer be langrijk is, is nagegaan hoe het met het bodemwater op Walcheren staat. Als voorloopig resultaat vond spr. zoet wa ter waar eerst waterloopen waren, dus nu zandstroomen loopen. Bij de proefvelden voor vroege aard appelen is gezocht naar den invloed van „Pool-expeditie" op den St. Pietersberg te Maastricht, die in de afgeloopen dagen in een Finscb landschap veranderd was. Jubileum Ds J. de Vries i Morgen, Zondag 18 Februari, zal het veertig jaar geleden zyn, dat Ds J. de Vries, Ned. Herv. pred. te GoesWilhel minadorp, te Grypskerkein het ambt werd bevestigd. In verband met het naderend afscheid wegens verleend emeritaat, zal dit af- i scheid niet worden „gevierd". Ds de Vries is in Zeeland een zeer bekende persoonlykheid niet alleen we gens zyn ambtelijke, maar ook wegens zyn zakelyke kwaliteiten. Hy is quaestor 4 van de classis Goes, quaestor van den ring Goes, penningmeester van Kinder- De Fransche ambulance voor Finland, die per trein uit Parijs te Amsterdam was aangekomen, is Vrijdag van Schiphol per vliegtuig naar Scandinavië door gereisd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2