De begrooting van Onderwijs. N.V. HendriksB C—Bank Boes Dagblad voor de Provincie Zeeland RUSSISCH OFFENSIEF WORDT STEEDS HEVIGER. EERSTE BLAD. VRIJDAG 16 FEBR. 1940 54e JAARGANG - No. 116 Finnen moesten eenige stellingen prijsgeven Aanleiding tot bezorgdheid - Het Duitsche op treden tegen de scheepvaart der neutralen. Samenwerking der neutralen bepleit. Zes Duitsche duikbooten vernietigd? Afmattende worsteling in Karelië. Aanleiding tot bezorgdheid. Het torpedeeren van neutrale schepen. Samenwerking van neutrale landen bepieit. Duitschland tracht zijn houding te rechtvaardigen. Uit het Voorl. Verslag van de Eerste Kamer. Radiorede van Goering. Belangrijkste Nieuws. 4 SfaatsSeersirig Beestenmarkt 8 - Telef. 2410. Voorloopig geen erwten en boonen meer. De K.N.I.L M. versterkt haar vloot. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44453 Telefoon 3438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonr.etnenÉEpfiJ; 3,00 per kmsrtesS Weekabonnementen veer Midós5barg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvertentiSn 30 cent i?sr r«ge? Saigsj&üaa&ör» VV vVMt srS&5J Kleine Advsrtentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië duren de vijandelijke aanvallen voort. Een poging der Russen, om bij Suomulathi het ijs over te steken, is door de Finsche troe pen verydeld. Aan het front bij Summa hebben de Finsche troepen eveneens alle aanvallen der Russen afgeslagen. Bij een aanval der sovjets in de nabij heid van het Muola-meer, welke werd af geslagen, heeft de vijand ongeveer 1000 man en dertien tanks verloren. Tusschen Muola en de rivier Vuoksi iijn verscheidene aanvallen van den vij and mislukt. Bij Taipale is den geheelen dag fel ge streden. De achtereenvolgende aanval len van den vijand werden afgeslagen. De verliezen van de Rus sen worden hier op 2500 man geschat. Ten noordoosten van het Ladoga-meer hebben de sovjets op verscheidene pun ten aangevallen. Behalve, dat de aanval len werden afgeslagen, is nog een colon ne van ongeveer 100 wagens door de Finnen vernield. Te Kuhmo schat men de verliezen van de Russen op ongeveer 500 man. De Fin nen hebben hier verscheidene roode de tachementen vernietigd. De Finsche kustbatterijen hebben met succes deelgenomen aan den strijd op de landengte van Karelië, en hebben aanval len van den vijand over het ijs afgesla gen, waarbij de Russen zware verliezen leden. De Finsche luchtstrijdkrachten hebben met succes gestreden tegen de sovjet- Russische bombardements- en jachtvlieg tuigen. In den afgeloopen nacht hebben Finsche vliegers de kantonnementen van de Russen en de aanvallende troe pen gebombardeerd. De activiteit van de vijandelijke lucht macht in de gevechtszone was zeer leven dig. Wiborg werd gebombardeerd, even als Willmanstrand. De brandweer van Wiborg werd door de Russische vliegers met mitrailleurs beschoten. In het bin nenland werd Frederiksham gebombar deerd. Er zijn geen slachtoffers te be treuren. Zestien vliegtuigen van den vijand wer den neergeschoten. Vermoedelijk werden nog meer sovjet- Russische vliegtuigen neergehaald. Gistermiddag is, voor het eerst sedert 14 dagen, wederom luchtalarm gemaakt te Helsinki. De alarmtoestand duurde van 3 tot 4 uur. Uit Helsinki wordt gemeld: Het Russische offensief in den sector van Summa wordt steeds heviger. Er wordt bevestigd, dat de Finnen een aantal posten hebben heroverd, welke door de Russen waren bezet, doch dat zij eenige andere stellingen hebben moeten prijsgegven. De sector van Qaipale is buitengewoon tel bestookt. Twee Russische divisies werden tegen de Finsche stellingen ingezet. De Russen werden teruggeslagen. Met schat het aantal door de Russen achtergelaten dooden op 2500. Hoewel de Finnen nog stand houden, geven de gebeurtenissen toch aanleiding tot bezorgdheid, daar de Finnen niet over versche reserve's beschikken. Gisteravond werd in Helsinki ver gaard, dat met het oog op den verschrik lijken druk der Russen op de Kareli- 30ne 'ar|dengte, de Finnen zich hebben teruggetrokken uit de eerste linie van stellingen op een aantal punten in den sector van Summa. n^°Pperbevel der sovJets zal echter, ra^Pia tVaS meent> "iet lang meer het de m mP? van zijn aanvallen tegen o ,aanerheimlinie kunnen voortzetten, de 13 ?r een zekere verzwakking van meet wleve kracht merkbaar. Spoedig her a- 00Senblik komen, dat de troe- keiiiu ,0In beurten naar het verschrik- eedonf S worden gedreven en er seerd ®eerd' uitgeput en gedemorali- van terugkomen, vervangen zullen moeten worden. Wellicht zal dit reeds over enkele dagen het geval zyn. Als dan de intensiteit van het Russi sche offensief afneemt, zullen de dappe re verdedigers der Mannerheimlinie, die, uitgeput zijn door een gruwely- ken strijd dag en nacht en door de ver schrikkelijke koude, een oogenblik rust krijgen, om op adem te komen, vóór nieu we roode stormloopen een aanvang ne men. Inderdaad, de Finnen zijn ervan over tuigd, dat een eventueele rust in Karelië niet van langen duur zou zijn. Het is im mers na de geweldige offers aan men- schenlevens, welke Moskou heeft ge bracht, en vooral voor het prestige van het roode leger onmogelijk, dat de sov jets hun plannen op de landengte zullen prijsgeven. Een Roode Kruis-dokter der Finnen verklaarde, dat het verzorgen van de ge wonden een verschrikkelijk werk is, daar men niet slechts de zorg voor de ge wonde Finnen op zich moet nemen, maar ook de duizenden Russen, die dagenlang kermend op het slagveld verblijven, zoo goed mogelijk tracht te helpen. Er zijn wel enkele provisorische veldlazeretten door de Russen ingericht, maar deze zijn te eenenmale onvoldoende. AMERIKA VRAAGT BERLIJN OPHELDERING. De Amerikaansche Minister Huil heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche am bassade te Berlijn opheldering tracht te verkrijgen omtrent de door de Duitsche pers gepubliceerde verklaring, dat ieder neutraal schip, de Amerikaansche hier onder begrepen, dat op weg is naar een haven der gealliëerden, of een contra- bande-controiestation, door Duitsche duikbooten en kaperschepen „voor goe den prijs" zou worden verklaard. Met betrekking tot het bericht, vol gens hetwelk van Britsche zijde is ver klaard, dat Engeland naar aanleiding van het Duitsche dreigement aan alle neutralen convooibescherming zou aan bieden, verklaarde Huil, dat het aan vaarden van convooi de risico's voor koopvaarders natuurlijk zou verminde ren. Hij weigerde te zeggen, welke hou ding de regeering der Vereenigde Sta ten op dit punt zou aannemen. AMERIKA ONTSTEMD ZOOWEL JEGENS ENGELAND ALS JEGENS DUITSCHLAND. United Press meldt, dat de ontstem ming van de Vereenigde Staten thans evenzeer uitgaat naar Duitschland als naar Groot-Brittannië, aangezien van Duitsche zijde is verklaard, dat ook Ame rikaansche schepen, die naar een Brit sche controle-basis varen, een prooi voor Duitsche duikbooten kunnen vormen. Senator Pittman heeft de Duitsche ver klaring gekwalificeerd als „volkomen onwettig". Hij voegde er echter aan toe: „Het ligt in Engelands macht, dit groote gevaar af te wenden voor onze schepen, door de schepen niet meer te dwingen een controle-basis aan te doen. Tevens verklaarde Pittman nog: „In dien Duitschland eenig Amerikaansch schip tot zinken zou brengen, zou dit brutale optreden de Ver. Staten mis schien wel tot het uiterste opwinden." ENGELAND NIET VERRAST DOOR DUITSCHLANDS HOUDING. In offieiëele kringen te Londen is geen verrassing gewekt door de Duitsche bedreiging alle neutrale schepen te tor pedeeren, welke den schijn hebben zich naar Groot-Brittannië te begeven of Britsche controlehavens aan te doen. Men is van meening, dat het de be doeling der Duitschers is, alle neutrale schepen op de Noordzee, het Kanaal, de golf van Biscaye en den Atlantischen Oceaan bevreesd te maken, Frankrijk en Groot-Brittannië aan te doen. Dit komt neer op het stellen van den eisch, dat de Scandinavische landen, als ook Nederland, België en landen, die handel draven via de Middellandsche Zee, er volkomen mede ophouden sche pen uit te zenden. Te Londen heeft men alle vertrouwen, dat geen enkele neutrale mogendheid in feite zal worden afgeschrikt door een dergelijke bedreiging, welke slechts de Britsche opvatting versterkt, dat het grootste percentage veiligheid voor de geheele scheepvaart slechts gelegen is in gealliëerde convooien. Het voornaamste blad van de Noorsche socialistische partij „Arbeiderbladet" schrijft in een hoofdartikel, dat tot op schrift draagt „zeeroof", dat de metho de, welke in den oorlog der duikbooten wordt gevolgd, gelijk staat met zeeroof. We moeten met kracht protesteeren tegen de barbaarsche en onmenschelijke methode, waaraan onze zeelieden in het bijzonder zijn blootgesteld. Het tot zin ken brengen van de „B u r g e r d ij k" tusschen twee neutrale havens, al dus gaat „Arbeiderbladet" verder, is een bedreiging voor de geheele Nederland- sche scheepvaart en heeft veel verbitte ring gewekt. Er is alle reden voor de neutrale lan den om samen te werken ter bescher ming van hun wettelijke belangen en hun neutraliteit. De blokkademaatregelen, welke door de oorlogvoerenden zijn ingevoerd en de zeeroof zullen doeltreffende tegenmaat regelen noodig maken. De geheele Belgische pers wijdt veel ruimte aan het torpedeeren van neutrale schepen, zulks naar aanleiding van de torpedeering van de B u r g e r d ij k. De verontwaardigde perscommentaren uit Nederland en de Scandinaafsche landen worden opvallend gepubliceerd. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft Of een schip vrijwillig naar Engeland vaart dan wel of het door de Engelschen wordt gedwongen om een Engelsche con trole-haven aan te doen kan aan het ge vaar niets veranderen. Inderdaad verklaart men dan ook in overeenstemming daarmee te ingelichter plaats dat het feit dat een neutraal schip wordt opgebracht naar een Engel sche haven, voldoende is om dit schip te beschouwen als deel te nemen aan de krijgsverrichtingen tegen Duitschland. De Scandinaafsche reeders, zoo zegt het blad verder, behoeven, als zij inder daad op hun vergadering de belangen van hun eigen scheepvaart willen behar tigen, niets anders te doen dan het voor beeld van Amerika te volgen, hetwelk het bevaren van het oorlogsgebied aan zijn eigen scheepvaart heeft verboden. ZEELIEDEN WERDEN BIJNA VOOR DE TWEEDE MAAL GE TORPEDEERD. Drie-en-dertig overlevenden van het Noorsche motorschip „Snestad", dat 11 Febr. j.l. tot zinken is gebracht, zijn te Bergen aangekomen. Het „Bergens Aftenblad" verneemt, dat het schip was getorpedeerd na een waarschuwing en nadat de bemanning in de booten was gegaan. Zij werd aan boord genomen van een Noorsch schip, dat van de Vereenigde Staten op weg was naar Noorwegen. Even nadat de opvarenden van de „Snestad" aan boord waren genomen, werd ook het Noorsche schip aangehou den door een Duitsche duikboot. De be manning ging in de booten, doch twee der geredden van de „Snestad" verdron ken, toen zij over boord sprongen om naar een vlot te zwemmen. De onderzee ër maakte zich gereed het Noorsche schip tot zinken te brengen, doch plotse ling deed zich aan boord een ontploffing voor, waardoor de duikboot zonk, voor de gelegenheid bestond een torpedo af te vuren. Nadere bijzonderheden zijn dien aangaande niet bekend, doch men veronderstelt, dat het schip tot zinken is gebracht door een Britschen torpe dojager. De Noorsche zeelieden be gaven zich daarna wederom aan boord van hun schip en zetten de reis naar Bergen voort. Te Oslo is gisteren het gerechtelijk onderzoek gehouden naar het tot zinken brengen van het Noorsche schip „Tem po" voor de Britsche kust op 3 Febr. j.l. De kapitein van de „Tempo" heeft in een interview verklaard, dat het schip door Duitsche vliegtuigen was gebom bardeerd en dat de redding booten met mitrailleurs waren bestookt. Op de „Tem po" waren duidelijk de Noorsche kleuren Aan het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting van Onderwijs is het volgende ontleend De spelling. Met voldoening namen verschillende leden er van kennis, dat een wetsont werp staat te worden ingediend om aan de regeling van de schrijfwijze der Ne- derlandsche taal een wettelijke basis te geven. Andere leden merkten op, dat een wet, welke de regeering zou machtigen de huns inziens bedenkelijke aantasting van de spelling der Nederlandsche taal te bestendigen, hun vooralsnog weinig aantrekkelijk voorkwam. De leerlingenschaal. Ten aanzien van de wenschelijkheid van verbetering van de leerlingen- schaal wilden verscheidene leden blijk geven van hun ernstige teleurstelling over het feit, dat de minister in zijne memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zelfs niet de geringste toezegging deed. Wat voorts de positie van de kwee- kelingen met akte betreft, die zelfstandig een klasse waarnemen, merk ten deze leden op, dat, indien de minis ter op dit punt geen voorstellen tot ver betering wil doen, om niet aldus een on- gewenschten toestand te consolideeren, dit op zich .zelf is toe te juichen, doch dan toch des te meer de verplichting zich opdringt om op andere, meer doel treffende, wijze maatregelen tot verbete ring van den huldigen wantoestand te nemen. Eenige andere leden merkten op, dat terugkeer tot de leerlingenschaal van 1923 slechts betrekkelijk geringe geldelijke of fers zou vragen, althans voor het eerste jaar naar schatting niet meer dan negen honderdduizend gulden. De aan het woord zijnde leden hoopten, dat alsnog een weg voor het verkrijgen der benoo- digde middelen zal kunnen worden ge vonden. Voorbereidend onderwijs. Met leedwezen hadden sommige leden kennis genomen van de afwijzende hou ding, welke de minister aanneemt te genover den aandrang om de totstand koming van een wettelijke regeling van het voorbereidend onderwijs te bevorderen. aangebracht en de Noorsche vlag was geheschen. Eén van de booten is omgeslagen bij het passeeren van de rotsen bij de kust; hierbij zijn vijf man om het leven geko men. ZES DUITSCHE DUIKBOOTEN IN EEN WEEK TIJDS VERNIETIGD? Volgens een niet-officieele schatting heeft de Britsche marine in een week tijds zes Duitsche duikbooten vernie tigd. Volgens een voorzichtige schatting zouden thans, sinds het begin van den oorlog, 40 a 45 duikbooten tot zinken zjjn gebracht. Misschien wel meer. ITALIAANSCH SCHIP GEZONKEN. Woensdag is het 5649 ton metende Italiaansch vrachtschip „Giorgio Ohl- sein" voor de Oostkust van Engeland op een mijn geloopen en gezonken. Op het oogenblik van de ontploffing bevon den zich 32 man aan boord. Gisteravond sprak Goering voor de radio. De door Engeland georganiseerde economische blokkade van Duitschland noemde Goering zwak en vol leemten. In het Oosten, het Zuiden en het Noor dten staan Duitschland toevoerwegen open. Daarenboven stuit deze blokkade op een Duitsche volkshuishouding, die in tegenstelling met 1914 met haar funda menten diep in den vaderlandschen grond rust. Voor zoover natuurproduc ten niet gemist kunnen worden, hebben wij groote voorraden aangelegd. Economisch zijn wij niet te overwin nen, militair zeer zeker niet en in onze houding in geen geval. - In den economischen strijd is Duitsch land niet te treffen. De hoop, het uit te hongeren en daardoor zijn weer standskracht te breken, hebben de En gelschen blijkbaar zelf reeds opgegeven. Hij deelde mede, dat meer dan een millioen Poolsche landarbeiders, boven de reeds te werk gestelde krijgsgevan genen, naar Duitschland zullen komen. De eerste honderdduizend zyn reeds in Duitschland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, Binnenland. De nieuwe 4 pet. Staatsleening. Voorloopig Verslag over de Onderwijs- begrooting. De kolenschaarschte. Buitenland. Russisch offensief steeds heviger. De Finnen moeten enkele stellingen prijs geven. Ontstemming over Duitschlands hou ding tegenover de neutrale scheep vaart. Samenwerking der neutralen bepleit. Zes Duitsche duikbooten vernietigd? Radio-rede van Goering. Inschrijvingen op da nieuwe worden gaarne aangenomen door TE BETREUREN OMDAT THANS OOK DE GROENTE SCHAARS IS. In verband met de mededeeling van den minister van Economische Zaken dat voorloopig geen erwten en bruine boonen mogen worden gedistribueerd, zegt het „A1 g. H d b 1." „Het is dus al weer uit met de erwten en boonenSlechts één keer hebben de Nederlanders, voor zoover niet gemo biliseerd, grauwe erwten óf bruine óf witte boonen mogen koopen en wel een half pond per persoon voor vier weken. Dat was een maand geleden. Weliswaar is toen tevens een einde gemaakt aan den zonderlingen toestand, dat groene erwten, waarvan het zes a zevenvoudige van het jaarverbruik in ons land aanwezig was, op distributie bonnen werden verstrekt, doch erwten soep kan men nu eenmaal niet zoo vaak eten als erwten en boonen. De verbouw van grauwe erwten, bruine en witte boonen heeft vorig jaar 9500 hectare bedragen en de opbrengst was buitengewoon groot. Vorige keer héétte het, dat de boeren, in de hoop op hoogere prijzen, niet wilden inleveren aan de regeering (de geheele oogst, óók de peulvruchten is n.l. gevorderd); thans kunnen de boeren, als gevolg van de weersomstan digheden niet inleveren? Zou het óók zoo ver zijn gekomen, wanneer men deze seizoen-artikelen vrij had gelaten en volstaan had met een uitvoerverbod en een prijs-controle Wij vermoeden, dat de particuliere handel er wel voor zou hebben gezorgd, dat alles „liep". Inmiddels zal het Maart worden, vol gens den minister, aleer de erwten en boonen weer eenigermate loskomen. Dit beteekent dus practisch, dat de winter en dus het consumptieseizoen dan vrij wel zal zijn voorbijgegaan. Dit is te be treuren, omdat er thans ook zeer weinig groente verkrijgbaar is. Tenslotte stellen wij de vraag, waar om de regeering zes weken geled'en, toen zij betoogde, dat de boeren de peul vruchten vasthielden, dit gevorderde product dan niet heeft „los" gemaakt? Oók vragen wij ons af, hoe andere producten, zooals b.v. melk, varkens en eieren dan wel dagelijks van de hon derdduizenden boerderijen kunnen wor den afgehaald, doch de erwten en boo nen niet? Naar van de zijde van de Koninklijke N. I. Luchtvaart Mij. vernomen wordt, versterkt zij haar vloot met twee Sikor sky's en twee Grummans, alle amphi- bie-toestellen, bestemd voor het bevlie gen van de Groote Oost. De beide laatste kunnen elk oogenblik uit Amerika verscheept worden en zul len dan spoedig dienst doen. De Sikor sky's worden pas aan het einde van het loopende jaar door de Amerikaansche fabriek afgeleverd. Zij worden dan, om dat zij grooter en meer zeewaardig zijn, in de plaats gesteld van de Grummans, welke laatste bestemd worden voor taxi- en pendeldiensten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1