Gemengd Nieuws. Radioprogramma Burgerlijke Stand. Veilig en vlug ij «r ij 11 helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt dit bedrijf genoodzaakt geweest het per soneel op non-aetiviteit te stellen. Voor de arbeiders, die nog slechts en kele jaren werkzaam waren, werd een wachtgeldregeling ontworpen, welke door de gemeenten Vlissingen en O.- en West-Souburg kon worden aanvaard. Evenwel kon onze gemeente hieraan niet deelnemen, doordat het percentage van het rijk in de werkloosheidsuitgaven ni hil is, aangezien werkverschaffing en steunverleening nimmer op groote schaal plaats vond en altijd een zuinig beheer werd gevoerd. Dank zij de medewerking van den di recteur der S.H.V. werd een aanmerke lijk aantal arbeiders bij de Kon. Mij. „De Schelde" geplaatst. Ook op ander gebied bemerkten we symptomen van den oorlog; zoo'bereikeh eenige mijnen onzen dijk, waarvan één zelfs in de onmiddellijke nabijheid van de suatiesluizen, zoodat bij eventueele ont ploffing een overstrooming niet denk beeldig ware geweest. Evenwel zijn maatregelen getroffen dat in de toe komst dergelijke gevaren zich niet zullen voordoen. Ultimo December van het vorige jaar liep het tevoren door een mijn getroffen Italiaansche vrachtschip „Comitas" te gen den dijk nabij de Zuidwatering. In het bestuur der gemeente kwam in het afgeloopen jaar veel wijziging. Burgemeester ter Haar verliet ons we gens zijn vertrek naar Stavoren. Er kwa men niet minder dan vier nieuwe raads leden. De financiën waren tot op heden niet onbevredigend. Het laatst afgesloten dienstjaar sloot met een batig slot van f 3754 op den gewonen dienst. Echter is de toekomst ten aanzien van de finan ciën onzeker. Weth. Boogaard dankte den voorzit ter. Ook dhr F. de Groot sprak als oud ste raadslid en namens de A.R. raads fractie eenige woorden. Tot de ingekomen stukken behoorde het besluit van Ged. Staten van Zeeland tot goedkeuring van de begrooting 1940. Bij het goedkeuringsbesluit is echter een opmerking gemaakt over den financiee- len toestand van de gemeente, inhouden de dat de uitkomst van den dienst 1938 niet ongunstig is geweest. Door allerlei omstandigheden echter zijn de vooruit zichten voor den dienst 1940 niet zoo gunstig. Gedep. Staten vertrouwen daar om, dat aan de financieele vooruitzich ten de noodige aandacht zal worden ge schonken en zoo noodig tijdig zal worden overgegaan tot belastingverhoo- ging. Naar aanleiding van deze opmer king werden de financieele vooruitzich ten breedvoerig besproken. Men kwam tot de conclusie dat belastingverhooging voor deze gemeente nog niet ge- wenscht is. Benoemd werd tot lid van de commis sie van toezicht op het agentschap der arbeidsbemiddeling de heer A. Schout. Besloten werd de aan de gemeente toebehoorende woning gelegen aan den Ritthemsche straatweg nr 29, opnieuw voor een tijdvak van 5 jaren te verhuren aan den heer J. de Visser. De algemeene politieverordening der gemeente werd aangevuld met een bepa ling, inhoudende dat het voortaan verbo den is door middel van een radiotoestel of ander instrument muziek of mensche- ïyke stem hoorbaar te maken op zooda nige wijze dat zulks op den openbaren weg hoorbaar, of voor anderen hinder lijk is. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent Cachets, genaamd „Mijnhardtjes" 2 st. 10 ct. Doos 50 ct. IJSBREKERS IN ACTIE. Door den Rijkswaterstaat wordt met man en macht gewerkt om de Waal weer los te krijgen. Bj de vier jsbrekers, die sinds Maandag op de Waal bezig zijn, is er gisteren nog een vijfde bijgekomen. Maandag konden jsbrekers vanaf St. Andries slechts 1200 meter vorderen. Dinsdag braken zij een traject van 3y2 km open en bereikten zjj Varik. Gisteren zijn de ijsbrekers een heel eind tot Ophemert genaderd. Men verwacht, dat zij Zondag Tiel zullen hebben be reikt. De Waterstaat heeft op de Lek ge broken tot Vianen om de vaart op het AmsterdamRijnkanaal open te houden. Boven Vianen is het breken van de Lek door de militairen overgenomen en zijn de jsbrekers begonnen, de RijnLek, die tot beneden Arnhem zit, open te ma ken. Men wil alles zooveel mogelijk in het werk stellen, dat de scheepvaart zoo spoedig mogeljk hervat kan worden. Morgen zal het vtff weken geleden zijn dat de scheepvaart absoluut stil ligt. ANGSTIG AVONTUUR. Texelsche boot in ijsveld bekneld. Gisteren hebben 150 opvarenden van het s.s. „Dr Wagemaker" van den dienst Den Helder-Oudeschild een angstig avon tuur beleefd. Na een voorspoedige reis van Texel naar Den Helder verliet de boot om streeks tien uur met honderdvijftig pas sagiers de haven van Den Helder voor de terugvaart. Halverwege het te varen tra ject stiet het schip op een uitgestrekt ijsveld. De „Dr Wagemaker" wist zich niet uit de klem van het ijs te bevrij den en dreef met het groote ijsblok naar het Marsdiep af. Alle pogingen van ka pitein List om het schip vrij te krijgen mislukten. Steeds verder geraakte de boot het Marsdiep op. Zoo worstelde het bijna drie uur tegen het ijs, dat zich steeds nauwer om de „Dr Wagemaker" sloot. Eindelijk kwam echter hulp opdagen. Van den Helder af had men n.l. het schip gesignaleerd, waarna twee marinesleep- booten uitvoeren om assistentie te ver- leenen. Inderdaad wisten zj het ijsveld waarin de „Dr Wagemaker" verstrikt was geraakt, te breken, zoodat het schip na ruim vijf uur onderweg te zijn ge weest, omstreeks half vier de haven van Den Helder kon binenloopen. GROOTE SNEEUWVAL IN NOORD-BRABANT. Sinds gistermorgen 9 uur sneeuwt het in Noord-Brabant bj een temperatuur van ongeveer 10 graden onder nul aan één stuk door, zoodat het verkeer op nieuw dreigt gestremd te worden. De bussen ondervinden reeds hinder van den hevigen sneeuwval, terwijl ook het treinverkeer aanzienlijke vertraging on dervindt. Terwijl eenerzijds de treinen uit de richting Dordrecht vrij goed op tijd te Breda aankomen, arriveeren de treinen uit de richting 's Hertogen bosch en Eindhoven met aanzienlijke vertraging, welke in sommige gevallen zelfs een uur bedraagt, aan het station Breda. TOESTAND OP AMELAND WORDT HOE LANGER HOE NIJPENDER. Het wordt op Ameland steeds nijpen der. Er begint gebrek aan vele artikelen te komen en het is ondenkbaar, dat Ameland met de voorziening van ver schillende behoeften kan wachten tot de vaart openkomt. Twee militaire vliegtuigen brachten... 196 kg. anthraciet. Aan petroleum is eveneens behoefte. Verschillende winke liers zijn uitverkocht. Aangezien 80 pro cent der bewoners van het eiland op pe troleumstellen kookt, is het begrijpelijk, welk een ramp petroleumnood voor het eiland zal worden. Het kan nog wel een maand duren, voor de vaart open is. Men hoopt ech ter, dat er spoedig hulp komt. HET BEDROG MET FOURNITUREN VOOR MILITAIRE KLEEDING. Onderzoek over het geheele land. Naarmate het onderzoek in de oplich tingszaak met fournituren verder wordt voortgezet, blijkt duidelijker, dat niet alleen in Amsterdam geknoeid is met de watten, bestemd voor voering van militaire veldjassen. Voor rekening van het Rijk werken reeds geruimen tijd 300 confectionneurs. Onder hen zijn makers van tunieken en broekenmakers en daarenboven de ver vaardigers van veldjassen. Alleen deze laatsten hebben zich aan oplichting ten nadeele van het Rijk schuldig gemaakt. Van de driehonderd confectionneurs houden 46 zich met het maken van veldjassen bezig, twee en dertig van hen werken in Amsterdam, de overigen zijn over het geheele land verspreid. Daarom zal ook in Groningen, Almelo, Enschede, Tilburg, Breda, Den Haag, Delft en Haarlem moeten worden onder zocht of en zoo ja in hoeverre deze con fectionneurs zich aan het geconstateer de strafbare feit hebben schuldig ge maakt De verwachting kan worden uitge sproken, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Trams ingesneeuwd. Ten gevolge van de op sommige plaat sen opeengehoopt liggende sneeuw ,is gistermiddag het verkeer in Friesland opnieuw ontwricht. Tusschen Joure en Sneek zijn twee trams ingesneeuwd, welke tegen den avond, nadat een z.g. werktram ter plaatse was gearriveerd, met groote moeite konden worden bevrijd, tot groote vreugde van de ongeveer vijftig passa giers. De boomen barsten. Zooals ook in den strengen winter van 1929 voorgekomen is, kunnen de bewo ners van de Vel uwe en andere boschrijke streken de laatste dagen herhaaldelijk min of meer harde ontploffingen als van pistoolschoten hooren. Deze worden ver oorzaakt door de bevriezing van boomen voornamelijk beuken. Na zoo'n ontplof fing vertoont de boom barsten van min of meer groote afmeting en dit leidt dan vaak tot het doodgaan van den boom. Het boschwezen in zijn geheel heeft het zoo in dezen winter hard te verduren. Een schurkenstreek. Verschillende Duitsche emigranten, die reeds sinds geruimen tijd in ons land vertoeven, zijn dezer dagen op ern stige wijze gedupeerd door een man uit Heerlen, die vermoedelijk in samenwer king met eenige handlangers in zijn vrijen tijd de man is steuntrekker oplichterspraktijken uitoefende. Onlangs kwam een Duitsche emigrant, die reeds jaren in Amsterdam woont, in aanraking met een werklooze, die be weerde goed op de hoogte te zijn met de illegale wegen, waarlangs hij bezit tingen van gevluchte Duitschers naar ons land kon brengen. Hij vroeg daar voor 10 pet. van de waarde der goede ren, die hij aldus langs slinksche wegen naar Nederland bracht. De man deed zoo zelfverzekerd, dat hij weldra het vertrouwen won van den emigrant, die ten slotte met hem overeenkwam, dat hij de gevraagde belooning zou krijgen, wanneer het was gelukt een groot be drag aan geld en een partij gouden en zilveren sieraden naar ons land over te brengen. Het geld en de sieraden zou de smokkelaar halen op verschillende adressen in de omgeving van Elberfeld en Mainz; het waren eigendommen van diverse Duitschers, bekenden van den Amsterdamschen emigrant. De smokkelaar kreeg een machtiging mede en vol spanning wachtte de emi grant af, wat er gebeuren zou. Er ge beurde in de eerste weken niets. Toen kwam de emigrant weer in contact met den smokkelaar, die een fantastisch verhaal deed, waarbij hij onder meer mededeelde, dat hij inderdaad op de ver schillende adressen gelden, goederen, gouden en zilveren voorwerpen had mee gekregen, n.l. circa 25.000 mark en twee koffers vol met sieraden. Helaas had men hem kort voor het overschrijden van de grens gearresteerd en opgeslo ten. Hij was er echter in geslaagd vrij te komen, zoodat hij nu de Jobstijding kwam brengen, dat alles in beslag ge nomen was. Men heeft evenwel alle reden om aan te nemen, dat de smokkelaar zelf de Duitsche autoriteiten heeft gewaar schuwd en een aanzienlijke premie in de wacht heeft gesleept en verder de men- schen heeft genoemd, voor wie hij het geld en de goederen moest overbrengen. De menschen in Duitschland, bij wie de werklooze zich vervoegde om geld en goederen in ontvangst te nemen, zijn gearresteerd, meldt de „Telegraaf". Aardbeving in Italië. In Florence, Prato en andere steden in Toscano is een hevige aardbeving ge voeld. Er wordt geen melding gemaakt van schade. Oplichting om een oude schuld binnen te k r ij g e n. Een grossier te Heemstede ontving dezer dagen twee groote kisten met snelbinders van een firma te Am sterdam. Toen hij de kisten wilde uit pakken bleek dat alleen bovenop een laagje snelbinders lag, doch do rest be stond uit ledige doozen, wat hout en onderin een laagje platte steenen. Het laatste om er wat gewicht aan te geven. Voor deze zending had hij door den bode die de kisten gehaald had, reeds ruim 150 gulden laten betalen. Daar de kisten aanvankelijk een paar dagen in een an der pakhuis hadden moeten liggen, werd aan diefstal gedacht. Doch het raadsel werd spoedig opgelost toen de politie te Amsterdam den afzender in verhoor nam. Deze bekende grif de truc te heb ben toegepast om op die manier een be drag aan geld, dat hij nog van den Heemsteedschen grossier te goed had, los te krijgen, hetgeen hem inderdaad gelukt is. Maar de politie kon deze methode niet goedkeuren en maakte te gen den afzender proces-verbaal op ter zake van oplichting. Winkeldieven te N ij - megen aangehouden. De politie te Nijmegen heeft twee jongens S. en E„ aangehouden, die zich schuldig gemaakt hadden aan verscheiden win keldiefstallen. Horloges, vulpennen, fo totoestellen en sigaretten werden door hen buitgemaakt in verschillende zaken. Twee meisjes deelden in den buit en zul len vervolgd worden wegens heling, evenals de vader van een der jongelui. Tevens is aangehouden een 15-jarige jongen, die ook schuldig is aan verschil lende diefstallen en zijn patroon heeft bestolen. De drie jongelieden zijn ter beschik king gesteld van de justitie te Arnhem. Vrijdag 16 Februari 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 m. VA RA. 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AV RO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 berichten ANP. gram. 10.00 Mor- genw. 10.20 gram, 10,40 deolam, U.qo Zang, piano en graih. 11.30 gram. 12^00 Do Palladians. 12,45 Ber. ANP, grc.~ I.00 AVRO-amusementsorkest. 2.00 voor de huisvrouw. 2.10 disco-causerie, 3,00 viool en piano. 3.304.00 AVRO orkest. 4.05 gram. met toel. 4.30 gram. 5.00 voor de kinderen. 5.30 gram. 6,00 De Ramblers. 6.30 Letterk. overz. 6.50 zang en piano. 7.00 Cyclus „De grondslagen van het democratisch Socialisme". 7,1(3 Ber. ANP. 7.30 ber. 7.35 Voor de jeugd, 8.00 Piano. 8.30 Cyclus „Verworvenhe den, die niet verloren mogen gaan". 9.00 Radiotooneel. 9.25 Rosian-orkest. 10.00 VARA-Maandrevue. 10.40 Avondw. li u. Ber. ANP. 11.10 Jazzmuz. (gr. pi.) II.4012.00 viool en piano. HILVERSUM H. 301.5 m. Alg. pro. gramma verzorgd door de KRO. 8.00 ber ANP. 8.05—9.15 en 10.00 gram. 11,30 Bijbelsche causerie. 12.00 ber. 12.15 gra- mof. muz. 12.45 Ber. ANP. en gram. 1,10 Paul Godwin en zijn solisten-ensemble. 1.301.40 gram. 2.00 orgel en zang, з.00 Piano. 3.153.30 gram. 3.45 gram. 5.30 Paul Wjjnappel's strijkensemble. 6 Zang met piano. 6.20 idem 5.30. 6.40 „causerie „Ned. arbeiders in het buiten land". 7.00 ber. 7.15 causerie „Zelfstan- digheidspolitiek". 7.35 gram. 8.00 ber. ANP. 8.15 Rotterd. Philharm. orkest en solist. 9.15 Reportage 9.45 idem 8,15, 10.20 Gram. 10.30 ber. ANP. 10.40—12 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: Voor de kuststrookTemperatuur om het vriesunt tot lichte dooi, meest zwaarbewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke, meest N. wind. Voor het binnenland: Matige vorst tot lichte dooi 's nachts, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriebpunt, betrokken tot zwaarbewolkt, eenige sneeuw, matige tot zwakke meest N. wind. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van morgen om 9.20 aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Hol land: Attentiesein neer! Stand van hedenmiddag 3 u Stand van gistermiddag 3 u.770. Licht op voor fietsers- Vrijdag 5 u. 32 min. MIDDELBURG. Bevallen: J. Vermeu len geb. Meulmeester z.D. R\jk geb. En- gelbert d. Overleden: N. J. Sonke 23 j. jm.; P. Kortekaas 88 j. man van J. M. van der Wilk; J. J. Wanda 76 j. ong. m.A. F. J. Pieterse 48 j. man van G. A. Broek. (M. Ct.) Van 512 Februari. WESTKAPELLE. Overleden: Maria Leijnse 62 j. echtg. van Johs. Kleincpier. (M, Ct.) Daar hun schepen door den val van het water in een zeer netelige positie z\jn geraakt, trachten schip- Hoe hoog het water staat in het land van Maas en Waal. De stammen der vruchtboomen per» in de omgeving van. Eist het ijs rond de vaartuigen weg te hakken, teneinde de booten te ver- tot aan de takken ln het water, terwijl de ingang van het huiB geheel versperd is, zoodat halen naar plaatsen, waar meer water staat. slechts mogelijk is via het dak.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6