GRIEP! Het Leeningontwerp aangenomen. KINDER VERKOUDHEDEN Dagblad voor de Provincie Zeeland De Russen bij Summa in de Mannerheim-linie V/ICKS EERSTE BLAD* Behandeling in snel tempo. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940 54e JAARGANG - No. 115 Toestand ernstig, maar niet hopeloos. Enorme verliezen van de Russen. Wat Finland noodig heeft. De meedoogen- looze oorlog ter zee. Weer spanning tusschen Roemenië en Hongarije. Russen bezetten vooruitgeschoven Finsche stellingen. Engelsche vrijwilligers voor Finlanp. Belangrijkste Nieuws. Inschrijvers op de mislukte leening behouden bij inschrijving op de nieuwe de belastingfaciliteit. iblieke verkooping van 3ENINSPAN van den DIELEMAN te Hein- Fiofstede „De Kouse", 23 Februari 1940, v.m. nog worden verkocht ng van den heer J. P. E te Heinkenszand: ichine (Cappon), 2- iploeg (Cappon),- 1 IploegCapponSacks- :gen (Cappon), w.o. 1 endpootegge, Rudsaek- nieuw). H. JONKERS, Goes. nur der Waterkeering iamiteuzen „Leendert- der" te Kats, zal in de idskamer aldaar, on- goedkeuring van H.H. van Zeeland, aan- 15 MAART 1940, dags te 11 uur: leggen van steengl°oi' en het onderhouden April 1941 der water- s en andere werken 'engenoemden Calarru- 'older. 10279,—. g geschiedt op Vrijdag op Maandag 11 Maar lormiddags van 10 i geschiedt geen aan steding heeft plaat3 tig par. 2 der A.R- .st in gemeld loka k ligt ter lezing den Secretaris-Onl lortgene, alwaar t is vanaf 18 w» betaling van 60 cei >or port. Februari 1940. RIESTER, Voorzitte VERSPRILLE, Secretaris-Ontvang Uitgave: N. V, Uitgever* - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratetraat 7 0, doei Postrekening 4445S Tetefoon 2436 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbennsuRsnésprija 2SAO ps? Weeksbounewenten voor Middelburg Goes en Vüssingen f 0.20 Losse nummers 3 cent Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiër, 30 cer-i «er regel iBSSSowfef -5? jsf r;5?i Kleine Advertentiën Öir-acags, Vrijdags en Zaterdags fO-75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Setter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting In het Finsche legerbericht over 13 Februari wordt gezegd: Op de landengte van Karelië heeft de vijand krachtige aanvallen gedaan, doch alléén in de richting van Summa is hij er in geslaagd, enkele vooruitgeschoven Finsche stellingen te bezetten. De meer achterwaarts gelegen Finsche stellingen werden niet doorbroken. Opeenvolgende aanvallen van de Rus sen werden met groote verliezen voor den vijand teruggeslagen, duizenden zijn gesneuveld en dozijnen tanks werden vernield. De stryd duurt intusschen on verminderd voort. Ten N.-Oosten van het Ladoga-meer hebben de Finsche troepen een aanval van den vyand teruggeslagen, twee vy- andelijke tanks werden vernield. In de richting van Kuhmo werd een bataljon in de pan gehakt en eén aantal stellingen bezet. De Finsche luchtmacht is slaags ge weest met vijandelijke vliegtuigen en heeft met succes vijandelijke stellingen gebombardeerd. In het achterland heeft de vijandelij ke luchtmacht bommen geworpen op de steden Lahti, Heinola en Porvoo, als mede op verscheidene dorpen, waardoor talrijke branden zijn ontstaan en ver scheidene burgers zijn gedood of ge wond. De stad Viipuri werd opnieuw ge bombardeerd. Naar schatting hebben enkele honder den vliegtuigen van den vijand boven Finsch gebied gevlogen. Finsche jacht vliegtuigen en de luchtdoelartillerie heb ben 17 vijandelijke toestellen neerge schoten. Vermoedelijk zijn nog twee an dere vliegtuigen neergehaald. Hoewel het Finsche hoofdkwartier heeft toegegeven dat de Russen aan het Karelische front eenige steunpunten hebben bezet, is men niet van meening, dat dit belangrijke gevolgen zal hebben. De Mannerheim-linie is nog steeds in tact. Intusschen brengen de Russen steeds nieuwe troepen in het vuur, zonder zich ook maar eenigszins om de verliezen te bekommeren. De Finnen bieden met buitengewone hardnekkigheid tegenstand. Verder wordt nog uit Helsinki ge weld, dat in den strijd bij Summa needs meer dan 30.000 Russen zijn ge sneuveld en meer dan 200 tanks ver nield. De toestand bij Summa is ernstig, doch niet hopeloos. De vijandelijkheden duren dag en nacht onverminderd voort en naar schat ting gebruiken de Russen thans 56 divi sies stormtroepen. Havas meldt d.d. 14 dezer uit Helsin ki. „Onverminderd hevig woedt de strijd °P de landengte van Karelië. Niettegen staande hun groote verliezen hebben de kussen geen vooruitgang van beteekenis gemaakt. De Berlijnsche correspondent van het weedsche blad „Nya Daglicht" ver- dat de Russische troepen de Zui- elijke punt van het Suvanto-meer zijn gepasseerd, waardoor zy meer doeltref- end druk kunnen uitoefenen op den sec tor van Taipale. De Finnen beperken zich niet tot bit- ren tegenstand tegen de Russische 'Jtoanvallen, doch zij vallen zelf aan P de flanken van den vijand. ^avas"telegram uit Haparanda e Finnen> na een gevecht, dan Uur 'toeft geduurd en dat nu en woverging in een worsteling van man g n man met handgranaten en messen, land ussen 'n den centralen sector der en tusschen Summa-Muolajaervi in de si' u?t.alle stellingen, welke zij ,3»» eer3te linie veroverden, hebben ver- W9 a' Ten zuiden van de Taipale-rivier fort*» ZÜ onder het vuur der Finsche de ,„Jen overgang forceerden, wisten Nb o zto'1 echter te handhaven. r aanleiding van de Russische be wering, dat 32 „defensiewerken" bij het offensief op de Mannerheim-linie zijn veroverd, verklaren gezaghebbende krin gen, dat de Russen na verwoede gevech ten tijdelijk zekere versterkte stellingen in hun bezit hadden gekregendeze wer den later evenwel door de Finnen her overd. p Er is geen sprake van, dat de Russen de eigenlijke Mannerheim-linie zijn bin nengedrongen. Er zijn thans eenige aanwijzingen, dat er een verslapping optreedt in het Rus sische offensief, dat tot doel heeft, vóór den drie en twintigsten Februari tot Wi- borg door te breken. Uit Finsche bronnen werd heden ver nomen, dat ruw geschat veertig duizend slachtoffers zyn gevallen en dat driehon derd tanks, dozijnen vliegtuigen werden veroverd of vernield, anderhalf millioen granaten zouden zijn verbruikt. De lichte verzwakking van den Rus- sischen aanval beteekent misschien al leen, dat de troepen worden verzameld voor een nieuwen stormloop. Niemand is zoo optimistisch, om den Summa-slag als geëindigd te beschou wen. Volgens betrouwbare aanwijzingen zyn de Russen er niet in geslaagd, door te dringen tot de versterkingen in de wouden van de landengte. Het offensief kost den Russen enorme verliezen aan menschen en materiaal. Rond de aanvallers liggen duizenden met sneeuw bedekte lijken. De Russen, die zich in de voorposten aan het front van Summa hebben genes teld, hebben nog over een afstand van ongeveer 17 kilometers niets dan blok huizen, tankvallen en andere geweldige verdedigingswerken voor zich. Een commentator in „Aftonbladet" verklaart, dat de ontevredenheid in Rus land toeneemt. WEER EEN RUSSISCHE DIVISIE MET OMSINGELING BEDREIGD. Wederom schijnt een Russische divi sie, de 45e, die dwars door het smalste deel van Finland tracht op te rukken, gevaar te loopen, in de pan te worden gehakt en wel in den sector van Kuhmo, ongeveer 100 km ten zuiden van Suo- mussalmi. De verbindingen der Russen zullen worden afgesneden, als zy niet krachtige versterkingen ontvangen. FINLAND ROEPT 42-JARIGE MANNEN OP. In Finland zijn nieuwe lichtingen on der de wapenen geroepen, n.l. de man nen geboren in 1897. In verband hiermede verklaart men, dat hoewel de Finsche verliezen gering zijn in verhouding tot die der Russen, zij toch groot zijn voor een land van 3% millioen inwoners, dat tegen een zestig maal zoo talrijken vijand strijdt. De we reld moet daarom niet vergeten, dat Fin land mannen noodig heeft. WAT FINLAND NOODIG HEEFT. Het Finsche hoofdkwartier heeft een verklaring gepubliceerd, waarirt wordt gezegd, dat de strijd op de landengte met name in den sector van Summa heviger is geweest dan eenige strijd in den groo- ten oorlog. Nooit is er, op een klein ge bied als hier, zooveel materiaal gebruikt. De Russen hebben alle mannen, geschut en tanks waarover zij beschikken, gebe zigd, maar het Finsche verzet is nog on gebroken, De prestaties der Finsche troe pen zyn waarlijk ongelooflijk. In den sector van Summa zyn ver scheidene dagen achtereen 300.000 gra naten per dag afgeschoten. De Russen hebben zeer goede troepen gebruikt. Hoewel de Russen bij tienduizenden vallen, hebben zij steeds nieuwe mannen om in het vuur te zenden. Daarom heb ben wij hulp van allen aard noodig: man nen, kanonnen en vliegtuigen. Het Fin sche leger is tot dusver in staat geweest, stand te houden maar wij vertrouwen er op, dat de beschaafde wereld ons zal helpen. Officiëel wordt medegedeeld, dat de regeering aan Britsohe onderdanen ver gunning heeft gegeven, dienst te nemen bij de Finsche strijdkrachten. Het te Londen gevestigde recrutee- ringsbureau mag zich met de werving bezig houden. Het aantal Britsche vrijwilligers, dat zich liet inschrijven was aanzienlijk. Onder hen bevonden zich oudere man nen en vrouwen van middelbaren leef tijd en een groot aantal jongemeisjes en jongemannen van dienstplichtigen leef tijd. Een Finsche woordvoerder te Lon den verklaarde, dat het aantal tot nog toe geregistreerde personen de tweedui zend niet te boven ging. In de nabijheid van het recruteerings- bureau trok een aantal jongemannen in rycostuum en met skischoenen de alge- meene aandacht. Zij verklaarden vrywil ligers uit Hongarije te zyn, die via Groot- Brittannië op doorreis waren naar Fin land. dubbel gevaarlijk bij Nu meer dan ooit, kan een ver onachtzaamde kou leiden tot in fluenza en bronchitis! Maar te veel „innemen" is ook gevaarlijk, omdat het zoo vaak de maag in de war brengt, juist wanneer het weerstandsvermogen van het kind op peil moet blijven. Omdat Vicks VapoRub uitwendig gebruikt wordt, mag het rijkelijk aangewend worden zonder vrees voor maagbederven. Wrij f het alleen maar op borst en keel tegen bedtijd. Verlaagde prijs 90 et W VapoRub WEER TAL VAN SCHEPEN GEZONKEN. De Engelsche admiraliteit deelt mede „Sedert op 9 Februari werd medege deeld, dat twee Duitsche duikbooten door een Britschen torpedojager tot zinken waren gebracht, zijn drie groote Engel sche koopvaardijschepen, n.l. het s.s. „G r e t a f i e 1 d" (reeds gisteren ge meld, Red.), groot 10.191 ton, het s.s. „British Triumph" groot 8501 ton en het s.s. „Sultan Star", groot 12.306 ton, tot zinken gebracht. Twee der betrokken Duit sche duikbootenechterzyn eveneens vernield. In het geval van de „Sultan Star" heeft de duikboot zyn slachtoffer slechts een half uur overleefd." De „Sultan Star" had een bemanning van 70 koppen aan boord. Over de Britsche tankboot „British Triump" meldt Reuter nog, dat vijf man vermoedelijk zijn omgekomen. Reeds zyn 42 man aan land gezet in een haven aan de Oostkust. In het geheel zijn nu reeds 21 tank booten gezonken, waaronder 12 Britsche met een tonnage van totaal 89035 ton. Dinsdag hebben in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan de beman ningen van twee Duitsche koopvaardij schepen hun eigen vaartuigen tot zinken gebracht. Een van deze twee schepen was de „Wakama", waarvan men de waarde schat op 1 millioen dollar. De „Wakama" was bemerkt door een vliegtuig van den Britschen kruiser „Hawkins", die het schip bevel gaf om te stoppen. Hierop staken de Duitschers hun vaartuig in brand. De „Hawkins" kon het tot zinken brengen niet beletten. De kruiser nam de geheele bemanning van de „Wakama" aan boord. Iets later werd het Duitsche vracht schip „Wolfsburg" gesignaleerd, waar van de bemanning de buitenboordskra nen openzette. Nog eenige andere Duit sche schepen zyn uit Braziliaansche ha vens vertrokken om te trachten de blok kade der Geallieerden te breken en Duitschland te bereiken. Uit de Spaansche haven Vigo zijn, vol gens een Britsch bericht, zes Duitsche schepen vertrokken. Na 28 uur in een open boot te hebben rondgezwalkt, zyn elf leden der beman ning van den Britschen treiler Togimo in uitgeputten toestand in een haven aan de Zuidoostkust van Eire aangekomen. De Togimo was tot zinken gebracht door een Duitsche duikboot. Het Zweedsche stoomschip Dalaro is op den Atlantischen Oceaan gezonken. Een sloep met 13 opvarenden wordt vermist. Het Noorsche motorschip Enestad is na een ontploffing, veroorzaakt door een myn of torpedo, gezonken. De 29 opvarenden van het Zweedsche schip „Dalaro", dat met lijnzaad op weg was van Buenos Aires naar Zweden, en op den Atlantischen Oceaan werd getor pedeerd, zijn in een Iersche haven aan land gekomen. De bemanning verklaarde, dat de „Da laro" eerst door een torpedo getroffen en daarna door de duikboot met grana ten in den grond wss geboord. Een Noorsch schip heeft de geheele bemanning van het Deensche schip Chastine Maersk, dat Dinsdagochtend op de Noordzee door een Duitsche duik boot tot zinken werd gebracht, te Aale- sund aan land gebracht. De bemanning telde dertig koppen. De Chastine Maersk was met een lading kunstmest op weg van Marokko naar Denemarken. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld: Er is weer een Duitsch stoomschip uit een Zuid-Amerikaansche haven vertrokken, namelijk het vrachtschip Uruguay (5846 ton) van de HamburgZuid-Amerika Lyn, dat gisteren uit Pernambuco is uitgevaren met koffie, spek, katoen en graan. De „Uruguay" was het laatste van tien Duitsche schepen, welke in de haven van Pernambuco lagen. Tegelijkertijd is het vrachtschip Koe- nigsberg (6466 ton) uit Belem in de Amazone-Delta vertrokken. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Leeningsontwerp door Tweede Kamer aangenomen. Nederlandsche ambulance naar Finland. De torpedeering van de Burgerdijk. Begrooting Binnenlandsche Zaken door de Eerste Kamer aangenomen. Buitenland. De Russen by Summa in de Manner- heimlinie? Toestand ernstig, maar niet hopeloos. Enorme verliezen voor de Russen. Finland heeft hulp noodig. Weer verscheidene schepen tot zinken gebracht. ZONDER WAARSCHUWING GETORPEDEERD. Te Bergen is een gerechtelijk onder soek ingesteld naar aanleiding van het tot zinken brengen op 22 Jan. j.i. op dm Atlantischen Oceaan van het Noorsche stoomschip „Songa" door een Duitsche duikboot. De gezagvoerder verklaarde, dat het schip van Philadelphia op weg was naar Rotterdam, toen het door een duikboot werd aangehouden. De commandant van de duikboot heeft vluchtig de papieren nagezien en gezegd, dat het schip, dat een gemengde lading aan boord had, ook contrabande vervoerde. Hij vroeg den Noorschen kapitein, een verklaring te onderteekenen, dat de helft der goe deren uit contrabande bestond. De kapi tein weigerde dat en voegde daaraan toe, dat de „Songa" van een neu trale haven kwam met een neu trale lading en op weg was naar een neutrale haven. Het wetsontwerp van de 300 millioen leening met den stok achter de deur wordt met grooten spoed behandeld. Dinsdagmiddag werd het in de afdee- lingen door de Tweede Kamer onder zocht, nog denzelfden avond verscheen het voorloopig verslag, gistermorgen de memorie van antwoord en gistermiddag werd het reeds door de Tweede Kamer behandeld en aangenomen. De bedoeling schijnt te zijn, dat van daag de Eerste Kamer zich over het ont werp zal uitspreken, opdat men Vrijdag met het prospectus aan de markt kan komen. Het gaat, zooals men weet, om machti ging voor een leening van niet minder dan 300 millioen gulden tegen een koers van uitgifte van 100 procent, een jaarlijk- sche rente van 4 pet. en een looptijd van 40 jaar. Deze leening is naar den vorm vrij. De bedoeling is daarmee vlottende schuld te consolideeren, die naar 's ministers oordeel de 800 millioen in totaal niet overtreffen mag. Bovendien echter is de regeering ge machtigd, bij onvoldoende inteekening op deze formeel nog vrije leening met een gedwongen leening te komen, waarvan de rente 3 procent zal zijn. Volgens tabel zijn de inteekeningen be rekend voor aangeslagenen in de vermo gensbelasting van 30.000 gulden af. Bij de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer hield de heer Rost van Tonningen (N.S.B.) eenige be schouwingen over de financieele politiek, waarbij hij betoogde dat 1V2 jaar geleden een groote staatsleening op veel voordee- liger voorwaarden mogelijk zou zijn ge weest. Het grootkapitaal heeft z.i. zijn plicht verzuimd en daarom zou hij een hermetische afsluiting van de kapitaal markt door het nemen van drastische deviezenmaatregelen wenschelijk achten. De heer Posttiuma (C.D.U.) achtte het rentetype te hoog. De heer Teulings (R.K.) vroeg of de familievennootschappen niet te zwaar worden getroffen door de bepalingen in zake gedwongen deelneming, zoomede of verschillende stortingsdata zullen worden vastgesteld. De Minister van Financiën de heer De Geer, dankte voor de spoe dige behandeling van dit ontwerp. Aan den heer Rost van Tonningen ant woordde spr., dat hij niet zal treden in diens critiek op ambtsvoorgangers. Wat de provinciën betreft, deze hebben tot nu toe alle voldoende crediet om tegen een redelijke rente gelden op te nemen. Ten opzichte van vele gemeenten staat het er met het crediet niet zoo ge makkelijk voor. Indien het rijk tegen lagere rente gelden kan opnemen dan diverse gemeenten, dan is natuurlijk de figuur denkbaar, dat het rijk hierin de gemeenten bijstaat, op de wijze als bijv. bij de Woningwet. Spreker kan niet erkennen, dat het rentetype van de onderhavige lee ning te hoog is. Ware dit lager dan dat van de Decemberleening, dan zouden de genen, die daaraan hebben deelgenomen, geen gebruik maken van de gelegenheid om zich te doen overschrijven naar de nieuwe leening en ware het hooger dan December, dan zouden de stukken van laatstbedoelde leening een ongewenscht agio doen. De eenige logische oplossing was een nieuwe leening tegen hetzelfde renteper centage, ditmaal met den stok achter de deur, dat in geval van gedwongen deel neming de rente een procent lager zou worden bepaald. Tot storting in termijnen is geen voorstel zijnerzijds gedaan omdat deze aanleiding geeft tot administratie ven omslag, zoomede tot extra kosten. Wie in termijnen wil storten kan dat doen door bemiddeling van de Neder landsche Bank, die tot beleening der lee- ningbewijzen bereid is. Bij de behandeling der artikelen ver dedigde de heer Wagen aar een amen dement van de comm. van rapporteurs, om een bepaling op te nemen, dat de houders van stukken uit de vorige (mis lukte) leening dezelfde belastingfacilitei ten zullen krijgen als zij krachtens de vorige leening hadden. Dit geldt dan ech ter uitsluitend voor hen, die inderdaad op de vorige leening hebben ingeschreven en niet voor degenen, die later stukken kochten. Het amendement waartegen de Minis ter geen bezwaar had, werd z.h.st. aan genomen. Het wetsontwerp werd daarna goedge keurd zJnst met aanteekening dat de communisten tegen zijn.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1