Steeds feller aanvallen der Russen. Onze betrekkingen met België. AKKERTJES gramma. Dagblad voor de Provincie Zeeland Hoofdpijn De komende Nederlandsche Jaarbeurs. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. DE VERHOOGING VAN DE DENZINEBELASTING. DINSDAG 13 FEBR. 1940 54e JAARGANG - No. 113 Ze zetten alles op alles - Moskou meldt successen - Duitsch-Russische goederen ruil - Hitier telefoneert met Mussolini. Moskou wil beslissing vóór 28 Februari russen concentreeren al hun krachten op de manner. heim-linie. het russische legerbericht. de dappere finnen. Duitsch-Russische goederenrull. Hitler in contact met Mussolini Vanmorgen koude-record In ons land bereikt. Het standpunt van de K.N.A.C. Een zware slag voor het wegverkeer. Vergelijking met andere Tanden. van Andel en M, j, raelis, z, van c, a. «nan; Johanna Hen- Krouwel en R, Rn. z, van C, Roelse en ha Maria, d. van M. Wisse. M. van der Wart, 22 20 j.; Martinus de sa Marie de Pré, 23 yter, 23 j. en Tona ioogaard, 53 j„ echtg. Cornelis van Been- 82 j. z. van J. Bos- orte; R. Duine, 5 d. P. A. Verhage, (Nwsbld.) GEZIN NAAR "DIJK. >n, heeft de Prinse- irnemen voor eenige Soestdyk te betrek- ipectabele afmeting, ntstond tengevolge jn der rivier 'ebruari 1940. 1875 en 414.4 M. 00 RVU. .0 Orgel. 8.30 Gram. 5 Gram. 10.30 Voor Jetty Cantor. 11.00 ouw. 12.15 Gram. :ram. 1.00 Omroep- e vrouw. 2.10 Om- Knip- en naai- io. 4.30 Kinderkoor. 5.30 AVRO-Aeolian- Cyclus „De wereld Voor de kinderen. Eng. les. 8.00 Ber. Intern, overz. 8.35 jin. 9.45 Gram. 10.30 0 Ber. ANP. 11.1.0 aletti. 11.35—12.00 301.5 M. KRO-Uitz. 8.05—9.15 en 10.00 halfuur. 12.00 Ber. a solist. 12.451.10 2.00 Vrouwenuur. :.00 Verkorte opera 5.00 KRO-orkoet. ebezoek. 6.35 Sport- 15 Cyclus „Naar de 7.35 Milit. muz. Ber. ANP., meded, e. 9.15 Gram. 9.30 laastricht en solist. 10.40 Rococo-octet. 012.00 Gram. WEERBERICHT. aorgenavond ok: halfbewolkt tot >uien, matige tot tot matige veran- nd: helder tot half- eenige sneeuw, des zeer strenge vorst, t matige vorst met i wind. mmiddag 3 u Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goe» Postrekening 44455 Telefoon 3438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AbonnemesstsprS'e per Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advsrter.tiër. 3$ per 'tgt' ingezonden medeóeeilijRer 00 cent per rege? Kleine AdvcrtsntiSn Dinsdagss Vrijdag? en Zaterdags fö.7E bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting liddag 3 u.: 770. ar fietsers* Het Rutslsohe opperbevel concen treert thans al *i]n krachten, zoowel te land all In de luoht, voor den strijd om de landengte van KarelW. Terwijl de infanterie onophoudelijk aanvallen doet op de Mannerheimlinie, zoowel in den sector van Summa, als meer Oostelijk in het gebied van Tai- pale, en daarbtf krachtig wordt gesteund door de artillerie, die zonder ophouden over de geheele lengte van het front op de landengte vuurt, bombardeert do Russische luchtmacht aldoor de Finsche achterhoede. Het staat vast, dat het Russische op perbevel tot eiken prijs een beslissing wil forceeren vóór 28 Febr., den dag, waar op de oprichting van het Roode leger wordt herdacht. Het Finsche opperbevel heeft echter met stelligheid verklaard, dat zijjn troe pen zich gisterochtend nog in al zijn stellingen hadden kunnen handhaven. Volgens inlichtingen uit goede bron zou het zevende roerde leger onder gene raal Mereskov, dat op de landengte ope reert, en waartegenover het kleine Fin sche leger onder generaal Oehquist staat, ongeveer 300.000 man omvatten, met bijna 1000 tanks. De geringe sterkte der Finsche effec tieven belet maarschalk Mannerheim, als afleidingsmanoeuvre een krachtig tegenoffensief op touw te zetten op een ander punt van het strijdtooneel, b.v. op den Noord-Oostelijken oever van het La- doga-meer, waar de Finsche troepen zich ondanks de behaalde successen, wegens hun te geringe getalsterkte, moeten ver genoegen met plaatselijke vorderingen. HET FINSCHE LEGERBERICHT. Het Finsche legerbericht luidt: Op de landengte van Karelië heeft de vijand zijn aanvallen op 11 Febr. nog heviger voortgezet dan te voren. De druk was i het zwaarst in den sector van Summa, I waar verscheidene vijandelijke divisies aanvielen, gesteund door veel artillerie, tanks en vliegtuigen. Tegelijkertijd hebben de Russen aan gevallen tusschen Muolopaervi en Vuok- sen. Deze aanval werd gesteund door 150 tanks. Bij Taipale werd de strijd voortgezet. Hier volgde een Russische aanval na een voorbereidend artillerievuur, dat vier uur duurde. De aanval werd afgeslagen. De vijand poogde de Finsche stellin gen aan de Finsche Golf en het Ladoga- ®eer te .omsingelen, door over het ijs te trekken, doch de Finsche kustbatterijen vernielden hun formaties. De verliezen van den vijand zijn zwaar. O.a. werden 73 tanks vernield. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer zijn de Russische aanvallers overal teruggeslagen. In de richting van Kuhmo werden tal- "Jke mitrailleur nesten van den vijand ««et. Ongeveer 700 Russen sneuvelden, an de andere deelen van het front niets f'jzonders te melden. De Finsche luchtmacht heeft de stel- 'ngen van den vijand, alsmede verschei deend ^roePenconcentratIes gebombar- <*e.. oorlogszone was de activiteit n de vijandelijke luchtmacht groot. De "luchten bleven evenwel beperkt tot de van front. Volgens beves- güe berichten zijn 6 vijandelijke vlieg den neergehaald. Dp de Karelische landengte hadden klaagde operaties tot resultaat dat 32 Verdedigingswerken werden genomen. CePdaPPerheid der Finnen en het suc- dP b, n verweer worden zelfs door ue Kussen erkend. mirt ,"'<rasna'a Zvezda", het officieuze seh' 3lre orgaan van Moskou, waar- de so|daten van het roode leger een' 6 ".'us'e' c'af de bezetting van ove'Se Finschs kazematten reeds een beteeke"1'"^ C'6r "uss'sclie waPenen zou Het is al meer voorgekomen, schrijft het blad, dat een Russische divisie, die erin slaagde, de Finsche stellingen bin nen te dringen, plotseling op haar beide flanken door de Finsche strijdkrachten werd aangevallen en slechts door de uiterste krachtsinspanning van onze machtige reserves, geholpen door onze artillerie, althans gedeeltelijk nog gered kon worden. In moeilijke oogenbllkken, aldus het door het Zwltsersche telegraafagent- schap geciteerde sovjet-blad, vechten de Finnen tot hun laatsten kogel en nim mer geven ze zich over. De bijzondere correspondent van de „Messaggere" te Helsinki bericht, dat onder de documenten, welke op een ge wond Russisch officier werden gevon den, zich een circulaire van het hoofd kwartier van het militaire district Le ningrad bevond, waarin werd gezegd, dat iedere soldaat, die zich door de Fin nen gevangen zou laten nemen, be schouwd zou worden als verrader. Voor dit verraad zouden zijn naaste en ver dere familieleden moeten boeten. De correspondent schrijft verder, dat men het aan dezen maatregel moet toe schrijven, dat minder Russen gevangen worden genomen. VRIJWILLIGERS VOOR FINLAND. De Finsche woordvoerder te Londen heeft aan Reuter medegedeeld, dat de eerste afdeeling vrijwilligers voor Fin land Engeland zoo spoedig mogelijk zal verlaten. Hij zeide dat niet alle te Lon den ingeschreven vrijwilligers Britten zijn. Sommigen zijn van andere nationa liteiten, daar de Finsche regeering vrij willigers aanneemt uit ieder land, dat de Finsche zaak .gunstig gezind is. Verscheidene honderden vrijwilligers uit Canada en de Vereenigde Staten, de meesten van Finsche afkomst, zijn reeds in Finland aangekomen. Uit Frankrijk zijn 150 volledig uitge ruste Hongaarsche vrijwilligers voor Finland naar Scandinavië vertrokken. Er bevinden zich reeds Amerikaansche vrijwilligers in Finland. Een der eersten was William Sullivan uit Burlington in den staat Vermont. Hij heeft een groote ervaring als vlieger. Bij de kleine groep vrijwilligers, waarvan hij deel uitmaakt, bevinden zich onderdanen van twaalf landen, onder anderen Duitschers, En- gelschen, Polen, Scandinaviërs en Balten. De „U. P. meldt, dat. de Britsche auto riteiten vermoedelijk een communistisch complot hebben verijdeld om de Finsche defensie te saboteeren door aan zeven vermoedelijke communisten die zich als vrjjwilliger voor Finland hadden aange meld, niet toe te staan het land te ver laten. OVEREENKOMST GETEEKEND. Op 11 Februari is te Moskou tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland een eco nomische overeenkomst onderteekend. De economische overeenkomst regelt den uitvoer van grondstoffen uit Rus land in ruil voor Duitsche industriepro ducten. Reeds in het eerste jaar zal de han- delsomzet dien van eenig jaar sinds den wereldoorlog te boven gaan. Voor de toe komst ligt een verdere uitbreiding der wederzjjdsche leveringen in het voorne men. Het verdrag voorziet in de wederkee- rige uitlevering van goederen tot een to tale waarde van een milliard rijksmark. De Duitsche leveranties zullen bestaan uit machines, en andere industrie-pro ducten, de Russische hoofdzakelijk uit olie, ijzererts, veevoeder en naphta. Voorts zal Duitschland een geheele fa briek leveren voor de fabricage van syn thetische rubber en een aantal zeer mo derne installaties voor de olieraffinade rijen. De fabricage zal worden uitgevoerd onder toezicht van Duitsche ingenieurs. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Sumner Welles' aanstaand bezoek aan de hoofdsteden van Italië, Duitschland, Frankrijk en Engeland het onderwerp is geweest van een meenings- uitwisseling tusschen Rome en Berlyn gedurende het afgeloopen weekeinde. In den loop daarvan heeft Hitier tele fonisch gesproken met Mussolini. De ministeries van buitenlandsche za ken van Berlijn en Rome zijn ook met, elkaar in contact getreden. VLIEGTUIGEN UIT AMERIKA VOOR DE GEALLIEERDEN. Over dertig dagen zal de aflevering beginnen van de enorme hoeveelheden vliegtuigen, die het buitenland in de Vereenigde Staten heeft besteld. Volgens Un. Press zullen 1450 oor logsvliegtuigen worden afgeleverd, ter wijl er nog omstreeks 7700 zjjn besteld. Do orders uit het buitenland bedragen ongeveer 5500 toestellen, waarvan er 1100 zjjn afgeleverd of gereed zijn "om afgeleverd te worden. Leger en vloot van de Vereenigde Sta ten bestelden 4450 vliegtuigen, waarvan er 350 zijn afgeleverd. Het buitenland kocht voor twee hon derd vier millioen dollars aan wapens, waarvan 90 procent voor de luchtaf weer. Frankrijk bestelde voor 121 millioen dollar aan vliegtuigen, Engeland voor 21 millioen dollar. HET GEALLIEERDE EXPEDITIE- LEGER. Een militaire correspondent van Reu ter schrijft, dat 'teerste contingent Australische en Nieuw-Zeelandsche troepen in Egypte is aangekomen. De troepen uit de Dominions zijn precies op dezelfde manier georganiseerd als het Britsche leger; zy zijn uitgerust met hetzelfde geweer en beschikken over Bren-mitrailleurs, anti-tankbussen en mortieren. Zy zijn in dezelfde leerstel lingen geoefend door stafofficieren die hun opleiding hebben genoten in het in stituut te Camberley (Engeland). Op die wijze zijn vele verschillen, wel ke in den laatsten oorlog hebben be staan tusschen de legers uit de Domi nions en uit het Vereenigd Koninkrijk opgeheven. Laat U den dag toch niet Herven- Neem vlug een AKKERTJE" en over een kwartier bent U weer 100 °/0. helpen direct l HET ZAKENLEVEN BETOONT EEN LEVENDIGE BELANGSTELLING VOOR DE VOORJAARSBEU RS. Onder zorgvolle tijdsomstandigheden is de twee en veertigste Nederlandsche Jaarbeurs voorbereid. Nochtans zal zij kranig voor den dag komen. De voorbe reiding der deelneming is een verrassing geweest: de industrie heeft beseft, dat onder de huidige omstandigheden het Jaarbeursintermediair voor het bedrijfs leven groot nut kan hebben en dat het meer dan ooit noodzakelijk is om het zakenleven aan te passen aan de ge wijzigde toestanden en verhoudingen op economisch gebied. De voorjaarsbeurs 1940 zal te Utrecht gehouden worden van 5 tot en met 14 Maart in de drie jaarbeursgebouwen, de Beatrixhal en op het in vollen omvang in gebruik genomen Vredenburg-plein, waarop het groote Bouwmaterifclenpavil- joen en het Gaspaviljoen zullen voorzien in het gebrek aan plaatsruimte in de vaste gebouwen. Het risico der onzekere tijden moedig aanvaardend, hebben de oude deelnemers in overgroote meerder heid zich weer voor deelneming laten in schrijven, terwijl de opengevallen plaat sen alle door nieuwe deelnemers werden bezet. De nood van dezen tyd stelt de nood zakelijkheid van het jaarbeursinterme diair in het licht. De oorlogsomstandig heden doen den handel aanhoudend wijzi gingen ondergaan. Tal van factoren, waarmede de koopman onder normale omstandigheden rekening pleegt te hou den, worden telkens op losse schroeven gesteld. De onzekerheid en onoverzichte lijkheid van den toestand, zoowel wat aanbod, aanvoer, distributie als vraag betreft, doen een sterke behoefte ont staan aan samenwerking, overleg, oriën teering en voorlichting. Het particuliere bedrijfsleven in de neutrale landen zal zyn uiterste krachten moeten inspannen om een zoo groot mogelijk gedeelte der nationale economische activiteit in stand te houden. De centrale plaats, waar direct over leg kan geschieden tusschen producent en wederverkooper, in tegenwoordigheid van de te verhandelen producten, biedt zich aan in den vorm van de Nederland sche Jaarbeurs. Ook het buitenland heeft zich niet door de oorlogsomstandigheden laten af schrikken zijn belangstelling te toonen in Nederland als afzetgebied. Op de voorjaarsbeurs 1940 zullen aan wezig zijnBelgische, Duitsche, Fransch- koloniale, Zuid-Afrikaansche en Zwitser- sche secties, bevattende collectieve in zendingen van fabrikanten en producten uit die landen, terwijl verschillende indi- vidueele inzendingen uit vreemde landen het internationaal karakter der Jaar beurs blijven kenmerken. Onze eigen overzeesche gewesten vra gen de aandacht voor de Indische afdee ling op de eerste verdieping, by welke af deeling zich onmiddellijk aansluit de eco nomische voorlichtingsdienst van het de partement van Economische Zaken. „NAUWERE SAMENWERKING", MAAR GEEN ENKEL GEHEIM. In het laatBt van Januari heeft het Tweede Kamerlid de heer De Visser vra gen tot de regeering gericht, in verband met den gespannen internationalen toe stand in de tweede week van Januari '40. Op deze vragen heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Klef- fens, mede namens de heeren Dijxhoorn en Gerbrandy, ministers van Defensie en van Justitie, thans geantwoord: De oorzaken, die er toe hebben geleid het verleenen van periodieke verloven aan militairen in de tweede week van Januari tydeiyk op te schorten, sproten voort uit eenige min gunstige sympto men in de internationale situatie. Voor zoover der Regeering bekend is, zijn door in Nederland verblijf houden de Engelsche en Fransche journalisten geen berichten verspreid als in de twee de vraag bedoeld. Uiteraard zouden der gelijke berichten, gesteld dat zij ver breid waren geworden, niet steunen op door de Regeering genomen maatregelen. In verband met het in de vorige alinea opgemerkte, kan de derde vraag, welke maatregelen werden genomen, onbeant woord blijven. In tegenstelling tot het vermoeden, dat in de vierde vraag ligt opgesloten, als zouden er in de betrekkingen van Nederland tot België bepaalde feiten be- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Onze betrekkingen met België. De hevige koude van vanmorgen. Het yBgevaar op onze groote rivieren. Buitenland. Voortdurend krachtiger aanvallen van de Russen. De Russen ln de Mannerhelm-llnle 7 Duitsch-Russische handelsovereenkomst, Hitler ln contact met Mussolini. TEMPERATUREN VAN 23 EN 24® ONDER NUL. Vanmorgen is te Groningen een tem peratuur van 24° onder nul waargeno men. In Twente was het —23°. Zoolang in ons land regelmatig waar nemingen worden gedaan, is de tempera tuur nog niet zoo laag geweest. Het vorige record was op 31 Dec. 1923 gevestigd te Avereest 22,3° C.) Dit is dus thans op dubbele wijze geslagen. Gemiddeld over het geheele land be droeg de ochtend-temperatuur vanmor gen 13,5° C. Ook in de hoogere luchtlagen was het buitengewoon koud. staan, die niet openbaar zouden kunnen worden gemaakt, verklaart de regeering, zij het ten overvloede, nogmaals, dat de verhouding tot genoemd nabuurland zich bij voortduring ontwikkelt in een sfeer van nauwe samenwerking, waar aan echter ieder geheim karakter, welke dan ook, vreemd is. Het besluit der regeering de benzine belasting nogmaals te verhoogen, niet tegenstaande de regeering zelve in het afgeloopen jaar bij herhaling verklaarde, dat het motorwegverkeer reeds ruim schoots was overbelast, is ongetwijfeld niet dan na rijp beraad genomen, aldus schrijft ons de K.N.A.C. o.m. De nieuwe belasting is een zware, een zeer zware slag voor dat wegverkeer, doch met bloedend hart zal ditmaal deze last op de schouders worden genomen met een verbeten wilskracht, eigen aan deze jonge loot van den grooten ver- keersstam. Met de tanden op elkaar moet dit nieuwe offer worden gebracht. Niet naar den grooten en ouderen spoorwegbroeder gaat men om steun als het land in financiëelen nood is, noch naar de groote massa der wielrijders, die als zoodanig niet aan de Algemeene Middelen, doch uitsluitend aan het Ver- keersfonds bijdraagt en zelfs haar be lasting van f3 tot f2.50 verlaagd zag. Doch het beroep is ook ditmaal weder op het motorwegverkeer. Het beroep zal beantwoord worden, al zullen daardoor helaas slachtoffers vallen. Doch met gerechtvaardigden trots zal de motorrytuighouder de moto riseering van ons leger gadeslaan, die door hem betaald wordt, betaald moet worden, zy het ten koste van groote offers. Maar... Daar klopt iets niet! Indien de regeering, niettegenstaande de na- drukkeiyk door haar uitgesproken mee ning, dat het motorwegverkeer niet zwaarder mag worden belast, daartoe toch noodgedwongen moet overgaan, moeten de tijden wel zeer, zeer ernstig zijn en mag worden verwacht, dat het genoemde verkeer tenminste anderzijds den noodigen steun, medewerking en soepelheid zal vinden by die regeering. Kan in zulk een hoogst ernstigen tijd dan werkeiyk dat reeds zoo overbelaste wegverkeer door een pennestreek van diezelfde regeering ook nog worden be last met millioenen verslindende medi sche keuringen, voertuigkeuringen, kop lampenkeuring (1942). En als dan zoo sterk tegen den uit gesproken wil van de regeering die extra belasting moet worden opgelegd, dan is er toch zeker reden het motorwegverkeer tenminste ook tegemoet te komen. Waar blijft dan de door de K.N.A.C. zoo dikwijls gevraag de versoepeling van de motor rijtuigenbelasting (kaarten op korteren termijnhet recht om enkele dagen langer op een oude en enkele dagen eerder op een nieuwe kaart te mogen rijden, enz.) Waar biyft dan het ingre pen van die regeering in ongewenschte gemeentelijke parkeerbelastingen en on- noodige parkeerbelemmeringen (als het parkeeren bij nacht) Waar blijft de zoo logische opheffing van de onnuttige pro vinciale legesgelden voor de rijbewijzen Waar het duidelijke streven om de admi nistratieve beslommeringen van de Rij- tydenwet niet te doen uitstrekken tot hen, voor wie zy oorspronkelijk nooit be doeld kunnen zyn geweest? En kan die regeering ten opzichte van dat wegverkeer, waarop zy zoo'n ern stig beroep doet, volstaan met de sim pele mededeeling, dat sneeuwruiming op de verkeerswegen geen staatszaak is? By de publicatie van het wetsontwerp wordt algemeen een vergelijking getrof fen met de benzineprijzen in andere landen, zelfs al behooren deze tot de belligerenten. Een onjuistere vergely- kingsbasis had men moeilijk kunnen vin den. Zoolang niet voor ieder land het totaal genoemd wordt van alle op het motorwegverkeer drukkende belastingen gaat iedere vergelijking volkomen mank, zeer zeker ten aanzien van Nederland, waar de belastingen vele zijn. Een ver gelijking op deze juistere basis zou ver moedelijk echter niet de gewenschte ar gumenten hebben kunnen opleveren om den slag der nieuwe belasting te kun nen verzachten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1