Hebben wij kinderen? WEK UW LEVER-GAL OP Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Nieuwe vredespoging van Roosevelt. T.FABERY DE JONGE Belangrijkste Nieuws. ZATERDAG 10 FEBR. 1940 Besprekingen met andere neutralen. Sum mer Welles op 17 Febr. naar Europa. De IVIannerheimlinie blijft standhouden. Weer Duitsche aanvallen op Engelsche schepen. Twee Duitsche onderzeeërs vernietigd. Roosevelt in actie. Sumner Welles naar Europa Vulpenh ouders Mannerheim-linie blijft stand houden. Weer Duitsche vliegtuigen bij Britsehe kust. 54e JAARGANG - No. 111 Uitgave: N. V, Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J.J.FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Aboimomost*pir!J*11M per lrwsrfesJ Weekabonnementen voor Mlddefeirj; Goes en VUssingen f 0.20 Losse nummers 9 cent Advertentlün 30 cent per regel Ingezonden 59 cent per rffitl Kleine AdvertentWn Dinedags, Vrijdags en Zaterdags f 0.75 bij vooruitbetaling AdvertentlSn onder letter af atattq 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hebben wij, zoo werd eenigen tijd ge leden in een congres gevraagd, kinde ren? Ben belangrijke vraag. Voor het ge- zins- en familieleven, voor ons volksle ven, maar ook voor het leven en den bloei van kerk en school en allerlei Christelijke organisatie en actie. En ook, in dezen t\jd, een klem mende vraag. De kinderen zijn een erfdeel des Hee- ren. In den Bijbel worden de zonen der jeugd aangeduid als de pijlen in de hand eens helds. En welgeiuzalig wordt genoemd de man, die zijn pijlkoker daarmee gevuld heeft. Aan de kinderen hangt de toekomst. Van gezinnen en geslachten, van de vol ken, van de kerk, van heel het leven. Een geslacht waar de kinderen ont breken het moge dan nog zoo oud zyn en nog zoo'n beroemden naam dragen is gedoemd onder te gaan. Het sterft onherroepelijk uit. Een volk, dat meer ruststoelen kent dan wiegen, verouderd. Het verzwakt. Er is geen natuurlijke groei. Er worden geen nieuwe levenskrachten aangevoerd. Het heeft geen idealen voor de toekomst en is bestemd te verdwijnen. Daarom is het ook een benauwende gedachte, dat ook in ons land de beper king van het kindertal zoo groote af metingen heeft verkregen. De noodlottige gevolgen daarvan wor den niet altijd onmiddellijk waargeno men. Het is een langzaam, maar zeker werkend proces. Dank zij de ontwikkeling van de we tenschap, de verbetering van de levens omstandigheden voor de massa des volks, allerlei maatregelen van hygiëni- schen aard, waardoor de volksgezond heid in niet geringe mate werd verbe terd, is de menschelijke levensduur aan merkelijk verlengd de laatste jaren. Het aantal sterfgevallen is belangrijk beperkt, en daardoor is er, ondanks de vermindering van de geboorten, toch al tijd nog een vrij belangrijke bevolkings toename. Dat kan echter uit den aard der zaak niet doorgaan. In elk geval staan we nu reeds voor het trieste verschijnsel, dat ons volk veroudert en dat het op groeiend geslacht naar verhouding te klein in aantal is. Dit is op zichzelf reeds van veel be- teekenis. Maar de vraag: hebben wij kinderen? wordt nog meer klemmend, als wjj deze zaak van de meer geestelijke zijde gaan bezien. Er is nog altijd een vrij belangrijke bevolkingstoename. Maar wie kennis neemt van de kerkelijke statistieken, komt tot de ontstellende ontdekking, dat er daar geen of een naar verhouding veel te kleine toename is. Het dezer dagen verschenen Jaarboek van de Geref. Kerken, meldt een ver meerdering van zielental van nauwelijks één procent. De Ned. Herv. Kerk is, doordat zij een volkskerk is, wat dit be treft allicht in nog slechtere conditie. En bij de andere kleinere kerken zal het wel niet veel beter zijn. In verband hiermede staat ook het feit, dat de uitbreiding van de Christe lijke jeugdorganisaties tot staan schijnt te zijn gekomen. Jarenlang was er een gezonde groei, maar nu schijnt het hoog tepunt te zijn bereikt en het gevaar dreigt, dat thans de teruggang inzet. Hier ligt uit den aard der zaak ook een groot gevaar voor onze Christelijke politieke partijen en voor onze Christe lijke organisaties op maatschappelijk ge bied. Een gevaar, dat, als we ons niet vergissen, reeds duidelijk waarneem baar is. Wij kennen in ons land Christelijk- sociale organisaties als „Patrimonium" en „Werkmansbond". Zij weten tot nu toe hun bestaan te rekken. Maar de rechte bloei ontbreekt. Van een geregel de groei is geen sprake. De ouderen blijven nog trouw, maar het jongere element is te zwak vertegenwoordigd. Waar zijn de kinderen? Bij onze Christelijk-staatkundige par tijen is het niet anders. Wat is de klacht in onze kiesvereenigingen en politieke vergaderingen Dat zoo weinig jongeren actief aan den arbeid deelnemen. Elk jaar moesten hier nieuwe lichtin gen worden ingeschreven. Jonge menschen, vol levenskracht en levensmoed. Nieuwe frissche krachten, die al de voordeelen hebben van meer en beter onderwijs en van vooropleiding in aller lei jeugdorganisaties, en die dus behoo- ren te staan op de schouders van het voorgeslacht. Maar zoo is het niet. De nieuwe lichtingen zijn klein gewor den. De Antirevolutionaire partij kent haar Propagandaclubs en ARJA's. Organisa ties die duizenden en duizenden leden zouden kunnen tellen, waar bruischende geestdrift de ouderen zou kunnen be schamen. De kracht van deze organisa ties ligt echter uitsluitend in de kwali teit niet in de kwantiteit der leden. By de Chr. Hist. Unie, die later met haar jeugdorganisatie is begonnen, is de toestand naar verhouding misschien iets beter, maar ook hier is het ideaal vol strekt niet bereikt. Zoo is de vraag gewettigd, en het is een zéér klemmende vraag geworden: hebben wij kinderen, natuurlijke en gees telijke De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft medegedeeld, dat informeele diplomatie ke besprekingen zijn geopend met de neutrale regeeringen, in verband met het verlangen van alle neutrale landen naar herstel van den wereldvrede. Huil wees er op, dat de besprekingen seen plan of plannen omvatten, doch dat het karakter dragen van een voor leidend onderzoek in zake de vorming een gezond internationaal econo- 'sch stelsel en tegelijkertijd de beper- n? van de bewapening over de geheele wereld. Hun legde den nadruk op het voorloo- P g karakter der besprekingen. Hij voeg- ,er aan f°e, dat zij kunnen worden uit- vn/ tot oorlogvoerende landen, noun zoover ZÜ deze twee gemeenschap- li e vraagstukken van den toekom- §en vrede omvatten. v. besprekingen loopen, naar Huil jji_ aards, niet over „zaken die betrek- in hebben op de tegenwoordige oor- omstandigheden". j f>res'dent Roosevelt heeft medegedeeld a hij onderstaatssecretaris Sumner 8 es naar Europa zal zenden, om per soonlijk de gebeurtenissen in Italië, Frankrijk, Engeland en Duitschland ga de te slaan. Hij voegde er aan toe, dat Sumner Welles opdracht heeft, geen voorstellen te doen, of verbintenissen aan te gaan in naam van de Vereenigde Staten. De verklaringen, welke hij zal ontvan gen van de officiëele personen van de Europeesche regeeringen, zullen alleen bestemd zijn voor den president en den minister van buitenlandsche zaken, Cor dell Huil. President Roosevelt zeide, dat deze verklaringen als strikt vertrouwelijk zul len worden beschouwd. Sumner Welles zal, naar Roosevelt voorts mededeelde, zich niet naar Fin land of Rusland begeven. Roosevelt zette uiteen, dat, hoewel de Vereenigde Staten diplomatieke verte genwoordigers hebben in de vier landen, die Sumner Welles zal bezoeken, hij van meening was, dat het van belang zou zijn, wanneer één persoon, met één kijk op de zaken, alle vier landen bezocht, in plaats van dat vier verschillende perso nen, met vier verschillende visies uit de onderscheidene landen rapport uitbren gen. Sumner Welles vertrekt op 17 Febr. a.s. naar Europa, met het Italiaansche mailschip „Rex", dat rechtstreeks naar Italië vaart. Men verwacht, dat Welles het eerst een bezoek aan Italië zal brengen om vandaar uit naar Duitschland en ver volgens naar Frankrijk en Engeland te reizen. Senator Hiram Johnson (Californië) heeft op Welles' reis critiek uitgeoefend. Hij zeide: „Wj moesten ons liever met onze eigen zaken bemoeien." Politieke waarnemers vergelijken de missie van Sumner Welles met de rol, die wijlen kolonel Edward House heeft gehad, toen hij door Wilson's regeering werd uitgezonden om de oorlogvoerende regeeringen te polsen. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. van f 2.65tot f 25.00 JUWELIER HORLO0ER LANGE KERKSTRAAT SO - GOES Het is duidelijk, dat Roosevelt en Huil de informaties, die Welles zal verzame len, zullen gebruiken om te bepalen, of de tijd reeds dichterbij is gekomen, waarop de Vereen. Staten in staat zou den zijn, om vredesvoorstellen te doen. De President waarschuwde de journa listen in de officieele verklaring, dat zij vooral aan de officieele verklaring niet een te breeden uitleg moesten geven. Er wordt verwezen naar Roosevelt's Kerstbrief aan den Paus, waarin het verlangen van de Vereen. Staten om mede te werken aan het herstel van den vrede tot uitdrukking wordt gebracht. De autoriteiten hebben verklaard, dat zij momenteel niet veel vooruitzichten zagen voor het slagen van vredesvoor stellen. Men wijst er te Washington met na druk op, dat de besprekingen met de neu trale landen in geenerlei verband staan tot het aangekondigde bezoek van Sum ner Welles aan Europa. Huil deelde mede, dat hg de besprekin gen begon met het ontbieden van de am bassadeurs en gezanten van een aantal regeeringen. Huil heeft gistermorgen een onder houd gehad met den gezant van Neder land te Washington, Jhr. A. Loudon. Een vertegenwoordiger van het mini sterie van buitenlandsche zaken heeft ten slotte verklaard, dat de besprekin gen niet bedoeld waren om te komen tot herstel van den vrede in Europa, maar dat zij zich bezig hielden met de vraag, op welke wijze de wereld georganiseerd zal moeten worden na het sluiten van den vrede. GUNSTIGE INDRUK TE LONDEN. Uit Londen meldt Reuter dat men in officieele kringen met voldoening van het aanstaande bezoek van Welles aan Londen heeft kennis genomen. Sumner Welles, zoo wordt van gezag hebbende zijde verklaard, kan zeker zijn van een hartelijke ontvangst als verte genwoordiger van president Roosevelt en hj kan er van verzekerd zijn, dat hij alle inlichtingen zal ontvangen, die de Britsehe regeering hem kan verstrek ken, ten einde president Roosevelt in staat te stellen zich een duidelijker beeld van de situatie in Europa te vormen. 1 De mededeeling van Huil, dat bespre kingen over den vrede gehouden worden met een aantal neutrale landen wordt eveneens met belangstelling ontvangen. Minister Huil heeft ih een persconfe rentie verklaard, dat Italië, Duitschland, Frankrijk en Engeland van te voren van Welles voorgenomen bezoek en de bedoe lingen er van op de hoogte waren ge steld. Hij voegde er aan toe, dat in alle vier landen maatregelen waren genomen om Welles te ontvangen. RUSSEN OP VERSCHILLENDE PUNTEN TERUGGESLAGEN. De correspondent van Reuter te Hel sinki zegt, dat de Mannerheimlinie, den voortdurenden Russischen aanvallen ten spijt, stand houdt, zelfs bij Summa, dat altijd als het kwetsbaarste punt be schouwd is. Op vele andere deelen van het front duurt de Russische druk voort. By Kuhmo, 40 kilometer ten Zuid- Oosten van Suomossalmi, wordt reeds elf dagen gevochten. Men gelooft, dat ook hier een Russische divisie in moei lijkheden verkeert. De Finnen verklaren aan het Noor delijke front vele Russische patrouil les te vernietigen. Soms komen de Russen recht in de Finsche vuurlinie. Uit de bosschen wordt dan een machingeweervuur ge opend en de Russen worden wegge maaid. Volgens de Finnen vallen de Russen den laatsten tijd zoo voortdurend aan, omdat zij voor het einde van Februari eenigen indruk op Finland willen ma ken. Omstreeks dien tijd kunnen de krijgsverrichtingen namelijk door nieu wen sneeuwval belemmerd worden. De gezondheidstoestand der Finsche soldaten is buitengewoon goed. Het Finsche legerbericht luidt: Te land: Op de landengte van Ka- relië zet de vijand de aanvallen voort. Te Summa hebben de Finsche troepen de Russische aanvallen afgeslagen. De vijand heeft hierbij zware verliezen ge leden. Te Punnusijoki en Pasuri is de vijand tot den aanval overgegaan, gesteund door artillerie, vliegtuigen en tanks. Slachtoffers van het kruiende ijs. Een houtzagerij aan den Rijn bij Millingen, die Vrijdag reeds grootendeels bedolven was door het steeds wassende water. Binnenland. Het ijsgevaar op de groote rivieren. Minister Van den Tempel weigert com munistische deputatie te ontvangen. Verhooging van de veiligheid ter zee. Buitenland. Nieuwe vredespoging van Roosevelt. Amerika opent besprekingen met neu tralen. Sumner Welles naar Europa. De Mannerheimlinie houdt stand. Weer Engelsche schepen door Duitsche vliegmachines gebombardeerd. Twee Duitsche onderzeeërs vernietigd. Alle aanvallen werden afgeslagen en de vjjand heeft 700 man en 12 tanks verloren. Nabij de Taipalerivier zjjn de Russen eveneens tot den aanval overgegaan. Deze aanval duurt nog voort. Twee sov jet-Russische tanks zijn vernield. Ten Noord-Oosten van het Ladoga- meer wordt fel gestreden. De vjjaiid is overal teruggeslagen en hij heeft vele mannen verloren. Eén der steunpunten van den vijand, dat zeer krachtig ver sterkt was, is genomen. In den loop van den dag heeft de vijand 19 tanks verlu ieren. De strijd duurt nog voort. Te Kuhmo hebben de Finnen de ver betering van hun stellingen voortgezet. Van andere deelen van het front wordt activiteit van patrouilles gemeld. In de lucht: Gisteren heeft de Finsche luchtmacht met succes ver scheidene automobiel-kolonnes en troe penconcentraties van den vijand ver spreid. In de operatiezone heeft de vijand de Finsche troepen met jacht vliegtuigen aangevallen. VOLGENS DUITSCHE LEZING: ZES SCHEPEN ZWAAR BESCHADIGD. Gistermiddag hebben Duitsche vlieg tuigen opnieuw een aanval gedaan op de Britsehe Noord-Oostkust, waar zij schepen hebben gebombardeerd. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt over deze aanvallen Op 9 Februari zijn Duitsche vliegtuig- afdeelingen uitgezonden voor het ver richten van gewapende verkenning bo ven de Noordzee. Hierbij werden zes Britsehe of in Britsch convooi varende schepen tot zinken gebracht, of zoo ern stig beschadigd, dat zij als verloren moe ten worden beschouwd. Niettegenstaande het krachtige vuur van de luchtdoelartillerie en van de vij andelijke jachtvliegtuigen wordt slechts één Duitsch vliegtuig vermist. Van het eiland Sylt, een der Duitsche luchtvaartbases, werd gisteren groote drukte in de lucht gemeld. Om zes uur des avond zag men ongeveer 150 vlieg tuigen tegelijk in de lucht. Omtrent het door Engelsche gevechts vliegtuigen bij de Firth of Forth neerge schoten Duitsche vliegtuig, meldt Reuter nader, dat het toestel, een Heinkel, bij North Berwick is neergestort. Een in woonster van deze Schotsche stad ver klaarde: „Ik hoorde het geluid van een vliegtuig boven het huis en toen ik naar buiten liep, zag ik dat de vliegmachine een groote, zwarte, Duitsche bommen werper juist over de telegraafdraden scheerde en toen de schutting raakte voordat hij neerstorte." Dat is het derde Duitsche vliegtuig, dat boven land in Groot-Brittannië is neergeschoten. Twee maal werd een vliegtuig boven Schotsch gebied neerge haald. Men gelooft, dat behalve het neerge schoten vliegtuig nog twee Duitsche toe stellen ernstig zijn beschadigd door de gevechtsvliegtuigen. Voor de Engelsche Noord-West kust werd het Schotsche s.s. „Chagres" (5405 ton) aangevallen en tot zinken gebracht. Van de uit 64 leden bestaande beman ning zijn 62 man aan land gekomen. Twee personen worden vermist. Acht man zijn met brandwonden in een hos pitaal opgenomen. Het Britsehe vrachtschip „Foremost" (800 ton) is eveneens gebombardeerd. Men vreest voor de levens van twee man. De United Press meldt, dat de Brit sehe schepen „Clintonia" (3105 ton) en „Lord Darling" (256 ton) s.o.s.-seinen heb ben uitgezonden tijdens een Duitschen bomaanval op de Noordzee. Het is echter nog niet bekend, of zij werkelijk zijn be schadigd. Britsehe gevechtspatrouilles snelden een tankschip te hulp, dat nabij Peter head werd gebombardeerd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1