DE ZEEUW Em verwaarloosd Landgoed AKKERTJES tweede blad Debepoting van Sociale Zaken 1/ Burgemeester Van Dusseldorp herdacht. minister van den tempel verdedigt zijn beleid in den senaat. Uit de Provincie MIDDELBURG. verbetering middelburg— vlissingsche rijweg. toekenning pensioen aan weduwe overleden wethouder. GOES. WALCHEREN. Samenkomst ten Stadhuize te Goes. t Gy weet op welk een voortreffelyke, maar tevens charmante en vaak geestige wyze onze burgemeester leiding gaf aan Uwe vergaderingen, op welk een geluk kige wyze hy vrywel altyd in staat was de scherpte uit de debatten te weren. VAN VRIJDAG 9 febr. 1940. Nr 110. Gisteren heeft Minister Van den Tempel in de Eerste Kamer de be- arooting van Sociale Zaken verdedigd. Hü dankte voor de hem betoonde wel willendheid en vroeg in deze moeilijke omstandigheden aller steun, om zooveel mogelijk sociaal werk te verrichten. Van de vele door den minister behan delde punten noemen wij de volgende. Het is thans niet den tyd maatregelen te nemen tot verkorting van den ar beidsduur, mede in verband met de Internationale positie van ons be drijfsleven. Het voornemen om arbeiders bij groenteD- en fruitveilin gen onder de Arbeidswet te brengen, zal door Spr. nader worden overwogen ln overleg met de bevoegde instanties. Wat de voorgenomen vacantie- regeling betreft, spr. kan daarop niet verder ingaan, nu het voorontwerp bij den Iioogen Raad van Arbeid is. De feitelijke totale nieuwe lasten van kinderbijslag en v a c a n t i e- regeling tezamen zullen voor het bedrijfsleven zeer matig zijn, ten hoog ste 1.5 van het loon. Men moet voor- zichtig zijn met sommige beschouwingen over zulke nuttige zaken. Wat het beste den van den vrijen tijd betreft, er zijn vele organisaties die zich hiermee bezig houden. Komt de regeling tot stand, dan kan dit vraagstuk nader worden bezien. Spr. acht het niet gewenscht, in deze omstandigheden de verordenende be voegdheid van debedrijfsraden aan de orde te stellen. Gevaar voor versnippering bij de tot standkoming van bedrijfsraden ziet spr. niet. Inmiddels wordt in land- en tuin bouw naar centralisatie gestreefd. Het is onjuist, dat we ten dezen een tijdperk van onvruchtbaarheid zijn ingetreden. De behoefte van de practyk blijft op den voorgrond staan. Wat betreft het verbindend verklaren van collectieve arbeidscontracten, het aan tal verbindend verklaringen is inderdaad niet groot. Waarschijnlijk zal het aantal binnenkort belangrijk worden uitgebreid. Men is pas aan het begin der ontwikke ling van het instituut. Dit is ook een ge volg van den gang der practijk. Indien de partijen aan bezwaren tegemoet ko men, zullen er dit jaar vele verbindend verklaringen tot stand komen. De Regeering heeft besloten, een inter departementale commissie in te stellen ter bestudeering der herplaatsing van gemobiliseerde n. T. a. v. de werkverruiming deelt spr. mede, dat de wettelijke rege ling der werkloosheidsverzekering op stapel staat. Wat den post voor subsidie aan werkloozenkassen betreft, ondanks de omstandigheden zijn de subsidies ge handhaafd. Dat arbeiders, op straffe van steun- inhouding gedwongen zouden worden, in een vreemd land te werken, kan spr. niet onweersproken laten. Wat het vraagstuk van het sneeuw ruimen betreft, dit is sedert eenige dagen actueel. Er is gezegd, dat aan het departement gebrek aan soepelheid was. Hiervan is geen sprake. Waarom zou spr. hier ook geen soe pelheid betrachten? Maar onvast beleid °P eenig punt zou tot moeilijke conse quenties leiden. Als men aan de verlangens toegaf on der den druk van meer sneeuw, zou dit leiden tot de consequentie, dat 't sneeuw- FEUILLETON door AMY LE FEUVRE. 5S0 o— Vivian was niet in slaap kunnen val- en toen zij juffrouw Fanshawe Bald- in Hunter hoorde uitnoodigen, keek zij et eerste oogenblik niet heel vroolijk. JL?af haar rentmeester ook wel wat hrw!S .^an(^' maar hij merkte dat 'Jkbaar niet op en begon met haar over Z1jn werk te praten. i bad er bepaald Slag van, om de be- gstelling op te wekken van hen, met bij sprak, en zijn grappige kleine hraCv?E>ten over het volkje in de buurt «wJu een glimlach op Vivian's witte, sombere gezichtje. v w°u> dat ik mij maar wat sterker j' verlang toch zoo, om eens s„, be hei te kunnen gaan en de fris- ^wmd om mijn voorhoofd te voelen." zou u veel goed doen. Waarom ruimen staatstaak is. De lasten zouden grootendeels komen voor het werkloos- heidssubsidiefonds. De staat kan dit J werk niet ter hand nemen. Men denke j aan de doelstelling van het werkloos- heidssubsidiefonds. Dit betreft alleen voorzienningen ter zake der werkloos- ij heid, niet van het reinigen der straten. Het is de vraag, wie de kosten zou be talen. Nergens is gebleken, dat men bij matige betaling niet over voldoende werkkrachten beschikte. Dwang was overbodig, de werkloozen kregen nu loon inplaats van steun. Het is gemakkelijk critiek te oefenen. Er is zelfs gezegd, dat het defensieeb- lang is geschaad. Het Dep. van Defensie heeft geen enkele maal bij dat van So ciale belangen aangedrongen. Sneeuwruimen mag niet mede de taak worden van den Rijksdienst voor werk verruiming, het ware gevaarlijk, ook voor de werkloozen. Na korte replieken is de begrooting z. h. s .aangenomen met aanteekening, dat de N. S. B.-ers tegen waren. „Het v UvvXXi H CiCXX UXXX van t u lage wagentje en den ponny is wel ^borne niet eens leenen? Het uw e8j. ai-moedig voertuig, maar zet Ik „fardlSbeid op zij en ga morgen uit. voor koetsier fungeeren, en juf- Een kleine advertentie ln de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Bij besluit van 20 December 1939 be sloot de gemeenteraad tot het verleenen van medewerking aan de verbetering van den Middelburg—Vlissingschen rijweg. Bij de inzending van de besluiten aan Ged. Staten ter goedkeuring spraken B. en w. de hoop uit, dat vanwege dat college zoodanige maatregelen zouden worden getroffen, dat het voor de gemeente be rekende overschot volgens de cijfers van het aanvankelijk door Ged. Staten op gemaakte vcorstel tot verbetering niet zou veranderen in een nadeelig saldo. Met voldoening kunnen B. en W. thans mededeelen, dat het niet bij het uitspre ken van die hoop gebleven is, doch Ged.' Staten daaraan een gewillig oor hebben verleend, hetgeen tot bijzondere dank baarheid stemt. Zij hebben daarvan in middels reeds schriftelijk doen blijken. Ged. Staten hebben zich namelijk bereid verklaard de effecten, welke deel uitma ken van het kapitaal der commissie voor de nominale waarde in betaling aan te nemen, mits de gemeente Vlissingen en Middelburg zich daartegenover aanspra kelijk stellen voor eventueel te lijden verliezen bij de uitloting der bedoelde effecten. B. en W. stellen voor het aan bod van Ged. Staten inclusief deze ver plichting, te aanvaarden. B. en W. meen den, dat er te gereeder aanleiding bestaat hiertoe over te gaan gezien de Commis sie met het oog op deze verplichting maatregelen heeft genomen, dat slechts obligaties ten laste van den staat der Nederlanden zullen behoeven te worden overgedragen. B. en W. voegen hieraan toe, dat de wegverbetering eenige ver eenvoudiging zal ondergaan, in dier voe ge, dat de breedte der verharding van 5 tot 4i/2 m. zal worden teruggebracht, met uitzondering van de wegvakken van het begin van den weg bij het station te Mid delburg tot een spoorweg-overgang en van het Ronde Putje tot de grens der gemeente Oost- en West-Souburg en Vlis singen, terwijl door de Provincie zal wor den nagegaan of en in hoever op de kos ten van uitvoering der verbetering nog verdere besparing zal kunnen worden verkregen. Mevr. A. U. Onderdijk—Corné heeft verzocht in het genot van weduwenpen- sioen te worden gesteld. Wethouder On derdijk, die ruim 20 jaren als zoodanig gefungeerd heeft, zou, wanneer hij den 65-jarigen leeftijd had mogen bereiken, een ouderdomspensioen hebben kunnen genieten ten beloope van de helft zijner laatst genoten wedde, zijnde de helft van f 1855 is f927.50 of afgerond f928. Aan zijn weduwe zal thans een pensioen ten beloope van de helft van het eigen pensioen, zijnde derhalve f464, per jaar kunnen worden toegekend. B. en W. stel len voor tot de toekenning van dit we- duwenpensioen te besluiten, zulks gere kend te zijn ingegaan op 23 December j.l. den dag, volgende op dien, tot en met welke de Wethouders wedde werd uit betaald. Donderdagavond kwam de Ring z.- Beveland van den Chr. Nat. Werkmans bond in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer A. C. Lan- kester van Kloetinge. In zijn openings woord memoreerde hij het vele werk der plaatselijke afdeelingen en heette o.a. welkom de jongste afdeeling, die was op gericht, n.I. te Yerseke. Ook in de afd. Borssele was weer nieuw leven merk baar. De Bijbelinleiding naar aanleiding van Matth, 15 32—39 werd gegeven door den heer G. Gorsse uit Goes. De secretaris, dhr C. de Graaff uit Goes gaf zijn jaar verslag ten beste, waaruit bleek, dat vele vergaderingen werden gehouden in het afgeloopen jaar en pogingen werden aan gewend om nieuwe afdeelingen op te richten. Dhr Dronkers van Wemeldinge sprak namens het Prov. Comité een opwek kend woord. Hierna kwam ds Bons van Yerseke aan het woord en sprak over het onder werp „De Oxfordbeweging". Na eerst deze groep zelf aan het woord gelaten te heb ben, gaf spr. daarover zijn persoonlijke meening weeii Een zeer geanimeerde be spreking volgde hierop. Het slotwoord sprak ds Bunjes van Borssele naar aan leiding van de eerste verzen van Hebr. 12. Deze redevoeringen werden afgewis seld door voordrachten en zang. De ver gadering was door ruim 80 personen be zocht. St Laurens. De alhier gehouden collec te voor het Roode Kruis heeft f 34,25 op gebracht. Arnemuiden. Donderdagavond hield de afdeeling Arnemuiden van de Z. L. M. een goed bezochte alg. vergadering, on der presidium van dhr C. Franse, die een kort overzicht gaf van de resultaten van het landbouwbedrijf over het afge loopen jaar. Volgens het jaarverslag van den secr. was het ledental stationnair. Hetzelfde geldt van de afname van de Coöp. Eiland Walcheren. De heer J. Polderdijk werd gekozen tot bestuurslid. De directeur der Coöp. Eiland Walcheren dhr Ikkink gaf een uiteenzetting over de samenstelling, der verschillende mengvoeders en de distri butie van kunstmeststoffen. Dhr P. C. van Maelsacke vertoonde tenslotte een serie lantaarnplaatjes over zijn buitenlandsche reis. De beste behandeling Is z onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags'n "AKKERTJE"nomen. "AKKERTJES"bevorderen ten zeerste het zweeten, gaan de koorts vegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende Werking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantie I tegen pijnen, hoofdpl|n,"nare dagen" Doos: 18 stuks - 12 stuivers: 2 stuks - 2 stuivers. frouw Fanshawe zal ook wel mee willen gaan." Vivian keek juffrouw Fanshawe vra gend aan. „Zou ik het kunnen doen? Ga je mee, Pressy „Zeker, Ik zou alles willen doen, om wat meer kleur op je wangen te bren gen." „Nu, dat is dus afgesproken. Ik zorg voor het wagentje en kom u om elf uur afhalen. Is dat goed? Ik moet naar een boerderij, niet ver daar vandaan; we kunnen dus het nuttige aan het aange name verbinden; maar mag ik nu nog even zaken met u bespreken? Dundalk heeft ergen spijt over wat hij gedaan heeft en is bereid naar u toe te komen en excuus te vragen over zijn onbeleefd heid tegenover u, terwijl ik weg was. Denkt u, dat u hem zou kunnen verge ven en hem weer in dienst nemen?" „Ik geloof niet, dat ik het doen kan," zei Vivian op afgemeten toon. „Hy heeft erg veel moeite gehad, om werk te vinden, en is nu drie dagen in de week bij een groenteboer, en verdient nu acht of negen shilling in de week in plaats van achttien. U begrijpt, hoe moeilijk het voor zijn vrouw is, om daar van rond te komen." „Het is zjjn eigen schuld", zei Vivian. „Ik kan zijn onbeschaamden toon en zijn brutale optreden, toen hij weigerde te doen, wat ik zei, nog niet vergeten." „Ja, ik weet dat hij het niet verdient, dat u het hem vergeeft; maar juffrouw De Burgh dacht, dat ik wel een goed woord bij u zou kunnen doen." „Wat heeft juffrouw De Burgh er mee te maken?" Vivian kreeg een kleur van boosheid. Baldwin was verbaasd over den toon van verontwaardiging, waarmee ze dit zeide. „Zij heeft Dundalk van kind af aan gekend, en zegt, dat'Snell dien verkeer den geest bij hem er in heeft gebracht. Hij is een knappe tuinman. De jongen, die nu zijn plaats heeft, kan er niets van; die had nooit tuinman moeten wor den. Juffrouw De Burgh heeft de Dun- dalks een beetje gesteund, maar ze is erg in zorg over hen. De vrouw heeft aanleg voor t.b.c„ en gaat nu gebukt onder haar zorgen." „Juffrouw De Burgh bemoeit zich wel eens te veel met mijn zaken," zei Vivian. Juffrouw Fanshawe keek haar vol verbazing aan. Wat scheelde Vivian toch? Zij had nog nooit een woord ten nadeele van haar buren gezegd, en dan jufrouw De Burgh, van wie zy werkelijk veel hield! Gisterenavond was ten Stadhuize van Goes, in de Raadzaal, een vergadering van den Raad belegd, ter herdenking van den Woensdag j.l. overleden burgemees ter, den heer Mr R. M. van Dusseldorp. Tot deze vergadering waren ook uitge- noodigd de hoofdambtenaren der ge meente, de hoofden der Openb. Scholen de inspecteur van het L. O., de heeren Van Bommel van Vloten, Stieger en Van der Wart, leden van Gedep. Staten, Ir. van Poelgeest, directeur der Waterlei- ding-Mij, J. Donner, voorzitter van Han delsbelangen, e.a., terwijl de publieke tribune dicht bezet was met belangstel lenden. De oudste broer en de zoon van den overledene waren mede tegenwoordig. De voorzitterszetel en de ambtsketen waren met rouwfloers omhangen, terwyi op de tafel vóór den voorzitterszetel, witte seringen waren neergelegd. Nadat de loco-burgemeester, weth. A. de Roo, de vergadering met het ambtsgebed had geopend, sprak hy een herdenkingsrede uit, waaraan wjj het volgende ontleenen: Woensdagmorgen is onze Burgemees ter, Mr Rudolph Mari van Dusseldorp, zacht en kalm ontslapen. Moge in onze harten diepe droefheid en leedwezen wonen, onze gedachten gaan in de eerste plaats met innig mede leven uit naar zyn vrouw en naar zyn twee kinderen. Die diepbedroefde men- schen, zyn vrouw, nog ternauwernood hersteld van een ingrypende ziekte, zyn twee nog zoo jeugdige kinderen, die de liefde en den steun van hun vader nog zoo moeiiyk zullen kunnen ontberen, zy worden wel heel zwaar bezocht. En daarnaast denken wy aan alie an dere verwanten, maar vooral ook aan zyn vader, die den leeftyd der zeer ster ken mocht bereiken en die nu dit groote verlies te dragen krygt. Ik ben er van overtuigd, dat gy hun diepe leed in Uw harten meeleeft en mee draagt. Moge God hun kracht en berusting geven op dezen moeiiyken weg. Nu rust op my de moeiiyke en zware taak om dezen gestorven mensch, die ons allen zoo na stond, te herdenken. Het zal npj niet gelukken op de juiste wyze te zeggen, wat hier van deze plaats van dezen Burgemeester gezegd zou moe ten worden. Zyn werken in en voor onze gemeente, in en voor velerlei vereenigingen en in stellingen, spreken echter voor zichzelf. Dat werk zal nog vele jaren zyn invloed doen gelden. Burgemeester van Dusseldorp was sa mengegroeid met onze Gemeente en met alles wat daarmede in verband stond in den meest uitgebreiden zin des woords. Wat had alles zyn volle belangstelling, speciaal als het Goes betrof. Hoe vaak hebben wy met respect aangehoord zijn verdediging bij hoogere Colleges van be langrijke zaken, onze gemeente betreffen de. Hy' was dan vasthoudend en stond op de bres, om datgene te bereiken wat hy zag als een belang voor Goes of om te voorkomen, of te verzachten, wat on ze gemeente schade zou doen. Te allen tijde stond hij gereed om te vechten voor wat hy meende, dat onze Gemeente toekwam en het belang der Gemeente kon bevorderen. En zyn ambtsperiode is ryk geweest aan gelegenheden, waarbij het onbetwist noodig was om de gemeentebelangen met hand en tand te verdedigen. In de allermoeilijkste jaren op financi eel gebied stond hij aan het hoofd van het Gemeentebestuur. Die steeds weer terugkomende strijd voor Goes en voor de Goesche belangen, streed hij met opgewektheid, met vuur en het zij met nadruk gememoreerd, heel dikwyls met succes. Gij weet het en erkent het, hoe Mr van Dusseldorp als voorzitter van Uw Raad, de voorstellen van B. en W. op goede, ja op vaak voortreffelyke wyze verdedigde, hoe moeiiyk het was voor een tegenstan der zyn argumenten te ontzenuwen en hem in dien altyd fairen stryd te over winnen. Baldwin was net zoo verbaasd, maar liet het niet blijken. „Nu, ik heb natuurlijk tegen Dundalk gezegd," zei hij, „dat hij zelf naar u toe moest gaan, om excuus te vragen, maar dat u voor het oogenblik nog niet goed genoeg was, om hem te ontvangen. U heeft dus nog den tijd, om er over te denken." „O, natuurlijk vinden u en juffrouw De Burgh beide mij heel onredelijk en hardvochtig." „Neen, dat vind i k niet, U is nog niet sterk genoeg, om lastig gevallen te wor den over deze dingen. We zullen dus niet meer praten over het dorp en de men- schen. Kan ik u niet een paar boeken leenen „Ja, die wil ik wel heel graag hebben," zei Vivian. „Ik heb zoo'n behoefte aan afleiding. Het spijt me dat ik zoo knor rig ben, maar ik geloof, dat het in mijn gestel zit. Prissy loopt een dezer dagen nog van mij weg. Die zal wel langzamer hand genoeg krijgen van my en mijn ge mopper!" „Ik geloof, dat er wel wat meer noo dig zou zijn, om mij te doen wegloopen," zei juffrouw Franshawe. De bui was voorby. Zy spraken nu al leen maar over boeken; en Vivian werd opgewekter. Hy wist de debatten op het zakeiyke, aangename en prettige peil terug te brengen waarop zy steeds in onze Raads vergaderingen, onder zyn leiding ston den. Hy was steeds loyaal. Hy was een goed winner, maar een even goed verliezer. Nimmer heb ik één keer ontdekt, dat er by verlies ook maar eenige rancune, by winst ook maar eenig leedvermaak of zelfverheffing te bespeuren was. Wy weten verder, hoe hy steeds ge reed stond voor allen, die zijn medewer king, zyn steun, zyn hulp inriepen, hoe hy meeleefde met een ieder van welken stand of positie ook. Hoe gaarne gaf hy anderen de lof, die hen toekwam, hoe erkentelyk was hy een ieder, die de gemeenschap op goede wijze en naar zyn beste weten diende. Hy kon zeer zeker ook streng zyn en met krachtige woorden hekelen, dat, wat hy afkeurde of in stryd achtte met de belangen van de gemeenschap of van derden. Maar het eerste: hen te roemen en te danken, die dat verdienden, lag hem zooveel beter, paste zooveel meer by zyn warme hart en de vriendelyke gevoelens, die hy voor anderen koesterde. Gy weet ook, hoe Burgemeester van Dusseldorp stond tegenover het perso neel der gemeente. Met werk een zorg stond hy steeds vooraan in de uitvoering van de moeilijke taak, om op vacante plaatsen de juiste menschen te vinden. Maar ook steeds met volle aandacht en interesse behartigde hy de belangen van het personeel, en hoe waardeerde hy hen als zyn medewerkers, van laag tot hoog. Mr van Dusseldorp was een geboren magistraat, een mensch, trouw aan zyn beginselen. Hij was als geen ander, op zyn plaats als burgemeester van Goes. Hij had Goes lief, het was een deel van zijn leven geworden. Gelukkig, hoe kan het ook anders, wist Goes en de Goesche burgerij hem te waardeeren en hoog te houden. Bur gemeester van Dusseldorp en Goes be hoorden by elkaar. Myne Heeren, op 6 December 1934, nu ruim 5 jaar geleden kwam hij tot ons, nu reeds is hij weer van ons weg gegaan en helaas voor altyd. Laat het ons, naast onze droefheid, een vreugde zyn, dat deze vijf jaar van zijn ambtelyk leven zoo volkomen ge slaagd zijn. l'n Burgemeester van Dusseldorp ver liezen wij onzen eersten burger van onze stad in den vollen en waren zin des woords, wij verliezen in hem een onver moeid en bekwaam leider van onze Ge meente, maar wij verliezen vooral in hem een eenvoudige, oprechte en trouwe vriend. Ik breng Burgemeester van Dussel dorp, namens den Gemeenteraad van Goes, vertegenwoordigende de gansche Goesche burgerij, dank voor het vele, dat hij altyd met liefde en groote toe wijding voor onze Gemeente en voor vele Gemeentenaren heeft' gedaan en zoo goed heeft gedaan. Dat God zijn werk moge zegenen. Onze laatste wensch op dezen avond is: Burgemeester, rust in Vrede. Daarna sprak de heer G. Eckhardt als oudste Raadslid. Het is nog niet zoo heel lang gele den, aldus Spr., dat ik wijlen onzen Burgemeester het beste mocht toewen- schen voor het jaar 1940. En nu is de dood over onze stad ge komen, en heeft onzen besten burger van ons weggerukt. Allen, die het voorrecht hadden per- soonlyk met hem in aanraking te komen (en dit zyn er velen) beseffen dit ver lies. Ieder, die hem van naby kende, hield van hem. Hij was ónze burgemeester, ja Toen het avondeten afgeloopen was, zei Baldwin, dat hij noodig naar huis moest. „Ik heb nog rekeningen te schrijven en de boeken na te zien," zei hij. „Ik zal nog zeker een paar uur werk daaraan hebben." Juffrouw Fanshawe had de kamer verlaten en terwijl hij Vivian de hand gaf, zei hij: „U zult zien, dat dat uitstapje u veel goed zal doen. Er is niets zoo moeilijk als aan de betere hand te zijn, maar nog niet voldoende op krachten, vooral als je een sterk, gezond gestel hebt." „Excuseert u mij maar niet; maar ik ben nog zoo zwak en kan mezelf nog niet beheerschen. Ik zal Dundalk terugne men u kan hem dat vertellen. Ik wil niet hard tegen de menschen zijn, en ik zal probeeren te vergeten, wat er ge beurd is." Hij knikte even, toen hij wegging, maar was verstandig genoeg, om niets te zeggen; en Vivian ging achterover in haar stoel liggen en dacht weer aan het verhaal, dat Effie haar gedaan had over de intieme vriendschap tusschen juf frouw De Burgh en haar rentmeester. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5