Dagblad voor de Provincie Zeeland Internationale samenwerking op economisch en sociaal Vermijd knagende rugpijn Suiker op bon 13. EERSTE BLAD. VRIJDAG 9 FEBR, 1940 54c JAARGANG - No. 110 Ondervinden de Finnen eenigen tegenslag? Het Flnsche legerberlcht meldt afgeslagen aanvallen - Chamberlain voor het Lagerhuis Hebben de Finnen eenigen tegenslag? Mannerheimlinie houdt stand. Chamberlain aan het woord. Binnenland. H. M. de Koningin bij het breken van het Ijs. Minister Bolkestein. Het ontwerp-Winstbelasting. Belangrijkste Nieuws. Critiek op Minister Van Boeyen. Uit de Provincie Uitgave; N. V. Uitgevers-Maatschappij Uuctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Po»trekening «453 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbonnecsonOapr2.6C per Scvirtsd Weekabonnementen voor Middeantrg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 3 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertenties 30 cent per regel Isgssesite ewSt^ee&sss 59 jw rsgtl Kleine AdvertentiSn Dinsdags, Vrijdag» es Zaterdags f 0-75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Setter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Diplomatieke berichten uit Helsinki bevestigen, dat het Finsche leger tegen- tlag ondervindt, doch de Britsche ex perts betwijfelen, of de Russen in staat zijn, om thans een beslissing op de Man- nerheim-linie te forceeren. Men is over het algemeen van meening dat de Finnen de huidige moeilijkheden te boven zullen komen en dat de werke lijke crisis pas over verscheidene maan den te verwachten is. Berichten wijzen er verder op, dat er achter de sovjet-linies ontevredenheid heerscht, doch deze ontevredenheid, zoo is men van meening, zou niet voldoende kracht hebben en niet diep genoeg ge worteld zijn, om effect te sorteeren. Volgens een bericht uit Helsinki heb bende Russen Woensdag op een gegeven oogenblik zich werkelijk een weg ge baand tot in de Mannerheimlinie. Er werd hier man tegen man gevochten, na enkele minuten dreven de Finnen de Russen weer uit de linie. Het Finsche legerbericht meldt, dat alle aanvallen zijn afgeslagen. Te land: Op de landengte van Ka- relië is de vijand druk blijven uitoefenen op den Summasector, hoewel op 7 Febr. niet zoo hevig als de vorige dagen. Twee keer is de vijand tot den aanval over gegaan, doch beide keeren werd hij afge slagen. Vier tanks werden vernield. Naar thans is komen vast te staan, hebben op 6 en 7 Febr. verscheidene di visies, gesteund door veel artillerie, tanks en vliegtuigen, deelgenomen aan de aanvallen. Naar schatting heeft de vijand op 6 Febr. omstreeks duizend man verloren. In het gebied van het Ladogameer hebben de Finsche troepen een aanval van den vijand, welke werd gesteund door artillerie en tanks, afgeslagen. In de richting van Kuhmo hebben de Finsche troepen een vijandelijk detache ment ter sterkte van ongeveer een batal jon, dat poogde de grens ten Zuiden van Raate te overschrijden, vernietigd. De vjjand verloor 250 man en de Finsche troepen maakten veel infanteriewapens en ander materiaal buit. In de lucht: De Finsche lucht macht heeft verkenningsvluchten en de fensieve vluchten gemaakt. Op verscheidene plaatsen werden vy- sndelyke afdeelingen gebombardeerd alsmede concentraties van vrachtauto's. De vijand heeft een aantal dorpen ge bombardeerd, alsmede de stad Kajaani, waar verscheidene branden zijn uitge broken. Volgens tot nu toe ontvangen berichten zijn twee personen gedood door de bombardementen. Gedurende den dag zijn verscheidene vijandelijke patrouilles gevangen geno den, toen zij met parachutes uit vlieg den sprongen. De mannen waren ge- Weed in Finsche militaire unifor men! Volgens bevestigde berichten heeft de Hand op 7 Febr. vier vliegtuigen verlo ren, Russische legerbericht meldt: De Russische vijandelijkheden zijn virt, beperkt gebleven tot bedrij st®11! van verkenners. De Sovjet-troe- HoüneZ8ttel1 versber^te gebied bij d,|n ee,n sector bij het Ladogameer wer- vijf artillerieposten veroverd. In bei- hezerT^'611 '8<^en de binnen groote ver- de groote opoffering van houdt IT en raateriaaI door de Russen, krnnU' ^annerheim-linie nog steeds Stockholin^11^' al<^us meldt Reuter uit sclvn ^Ussis°be verliezen aan de ver re d 6nt'e ^rorden worden hier alleen nn ,S 0Ver de 'aafsfe twee dagen geschat °P 3.000 tot 4.000 man. dere6p!S r?10gebjk, dat zich nog een an- tioordeliiuÜS?e diYisie aan het centrale vindt h*1 moeilijkheden be- vlieetuioank°mst van buitenlandsehe de Lrw schÜnt een afschrikwekken de! Russen te hebben ge hechts e laatste dagen hebben zij vaerd. n paar bombardementen uitge- De Russische reserves aan menschen en materiaal schijnen byna onuitputte lijk, te oordeelen naar de roekeloosheid, waarmede zy worden verspild. Naar schatting hebben de Russen se dert den aanvang van den oorlog 308 vliegtuigen verloren, 600 tanks, drie klei ne oorlogsschepen, een duikboot, 203 zware kanonnen, 1294 machinegeweren, 552 motorvoertuigen, 1560 paarden en twee versperringsballons. Finsche patrouilles zoeken in het ge bied tusschen Rovaniemi en de Botni- sche Golf naar Russische parachutisten. Er zijn namelijk zestig valschermsprin gers gedaald en zij zijn niet allen gevon den. Zy dragen Finsche uniformen en hebben onder meer instrumenten voor het aftappen van de Finsche militaire telefoonlijnen bij zich. In welingelichte kringen wordt tegen gesproken, dat de Russische troepen Ja- jaani zouden hebben bereikt. Men verbaast zich er over, dat een dergelijk gerucht is kunnen ontstaan, aangezien Kajaani meer dan 80 km van Kumoniemi ligt, waar de Finnen de laat ste weken vooruitgang hebben gehoekt. De grootste macht ontplooien de Rus sen op de landengte van Karelië. ENGELSCHEEN ITALIAANSCHE VRIJWILLIGERS. Men verwacht, dat de volgende week de eerste groep Britsche vrijwilligers voor Finland zal vertrekken. Zij zullen als particulieren worden beschouwd, of schoon er zich een zeker aantal gepen- sionneerde kapiteins, majoors en andere officieren onder bevinden. Gisteren heeft dê organisatie, die zich bezig houdt met het recruteeren van vrij willigers voor Finland, onder toezicht van de Finsche legatie te Londen, onge veer 200 personen gekeurd. De keuring zal voortgezet worden. Naar wordt gemeld, is ook een groep die uit verscheidene honderden Italianen bestaat, gereed om zoo spoedig mogelijk naar Finland te vertrekken. Met het oog op de vriendschappelijke relaties tusschen Duitschland en Rusland schijnt het niet mogelijk, dat de Italianen de directe route naar Finland nemen. Daarom zoo wordt aangenomen zou Frankrijk bereid zijn hen 'te helpen om naar Engeland te reizen, vanwaar zij per schip naar Finland zouden kunnen vertrekken. De Finsche gezant te Rome, Eero Jar- nefelt, heeft een onderhoud toegestaan aan den correspondent van de „United Press". In dit interview heeft de gezant o.a. gezegd, dat meer dan 5000 personen uit alle rangen en standen en van verschil lende leeftijden de Finsche legatie ver zocht hadden om als vrijwilligers in de Finsche luchtmacht of in het leger te worden opgenomen. Nog steeds blijven de aanvragen bin nenstroomen en deze beloopen dagelijks meerdere honderden. Het recordcyfer was 350 aanvragen in één uur. AFSCHUW OVER DUITSCHEN AANVAL OP LICHTSCHIP. Sprekende over den oorlogstoestand heeft Chamberlain in het Lagerhuis ge zegd, dat de Maandag te Parijs gehouden bijeenkomst van den oppersten oorlogs raad resultaten heeft gehad, welke zelfs nog waardevoller waren dan tevoren het geval is geweest. Chamberlain heeft verder medegedeeld dat thans verdere hulp op weg is naar Finland. Chamberlain noemde het tot zinken brengen van het lichtschip ten Oosten van Dudgeon een „weloverwogen barbaarschen aanval geen oorlog, doch moord daden van gangsterdom. De verschrikking en afschuw, welke zij bij alle fatsoenlijke menschen verwekken maken ons des te vastberadener om voort te gaan met den strijd tot de beschaving gezuiverd zal zyn van dergelyke gemeen heid". Ook heeft Chamberlain o.m. nog ge zegd, dat de omvang der successen, welke de Duitschers beweren te hebben be haald, niet in verhouding staat tot de feiten. Op 3 Februari werd b.v. door Duitschland beweerd, dat by de lucht aanvallen, welke dien dag aan de Oost kust waren ondernomen, niet minder dan 9 koopvaardijschepen, benevens andere schepen, tot zinken waren gebracht en dat de tot zinken gebrachte schepen alle in convooi voeren. De feiten waren volgene Chamberlain, dat bij deze luohtaanvallen een Nooreoh schip tot zinken wat gebracht en geen enkel Britech koopvaardijschip verloren was gegaan. DR H. COLIJN en DE SECRETARIS GENERAAL VAN DEN VOLKEN BOND MET VERDERE BESTUDEE RING BELAST. In het Vredespaleis te 's-Gravenhage zijn de afgevaardigden van een tiental landen bijeen geweest ter bespreking van de voorbereiding van een centraal comité voor de coördinatie van internationale economische en sociale vraagstukken. Voor Nederland was aanwezig de heer dr F. H. Fentener van Vlissingen. Ver der waren er afgevaardigden van Enge land, Frankrijk, Australië, Noorwegen, Portugal, België, Zwitserland, Turkije (,n Argentinië. De bijeenkomst werd geopend door den secretaris-generaal van den Volken bond, den heer J. Avenol. Met algemeene stemmen besloten de gedelegeerden den heer Dr H. Colijn o p grond van bijzondere deskun digheid te verzoeken als lid en voor zitter tot het comité toe te treden. Omtrent de besprekingen van het co mité, die gisteren werden beëindigd, is geen verslag gegeven. Alleen werd een communique ver strekt, waaruit blijkt, dat het organisa tiecomité aan dr Colijn en den heer Ave nol opdracht heeft gegeven om over de samenstelling van het centrale comité overleg te plegen en dat zij het resul taat van dit overleg aan het organisatie comité moeten .mededeelen. Tevens heeft het organisatiecomité be sloten niet alle 32 plaatsen in het cen trale comité te vervullen en dit geldt zoowel voor de regeeringsvertegenwoor- digers, wier aantal maximaal 24 kan zijn, als voor de leden, die op grond van per soonlijke bekwaamheid in het comité zitting kunnen nemen en wier aantal hoogstens 8 kan zijn. Uit het slot van het communiqué blijkt, dat de verschillend, organen van den Volkenbond, die op economisch en soci aal gebied werkzaam zijn, in het werk zijn ingeschakeld. H. M. de Koningin heeft gistermiddag, vergezeld van Jonkvrouwe Van Tets en den adjudant generaal-majoor Jhr de Jonge van Ellemeet, aan de Lek bij Vianen het breken van het ijs bijge woond. Daarna heeft de Koningin op de brug bij Zaltbommel den toestand van het ijs op de Waal bezichtigd. ONJUIST GERUCHT OVER AFTREDEN. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer G. Bolkestein is, zooals men weet, sedert eenigen tyd ongesteld en heeft in verband daarmede ziekteverlof. Dientengevolge zijn geruch ten ontstaan, dat de minister voorne mens zou zijn af te treden, welke geruch ten gisteravond hun weerklank vonden in enkele bladen. Wij vernemen van de meest bevoegde zijde, dat de minister, die voor herstel van gezondheid vertoeft in zyn woning te Amsterdam, dit voornemen in geenen deele heeft. WENSCHEN VAN HET VERBOND VAN PROTEST. CHR. WERKGEVERS IN NEDERLAND. Het verbond van Protestantsch-Christe- lijke werkgevers in Nederland heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht in verband met het wetsontwerp tot heffing van een Winstbelasting. In dit adres wordt voldoening uitgesproken over de intrekking van het ontwerp Nationale Inkomsten- en Winstbelasting. Het be stuur van het verbond meent, ondanks verschillende bezwaren, dat het nieuwe ontwerp zich gunstig onderscheidt van Gedurende het tijdvak van Vrijdag 9 Februari tot en met Donderdag 29 Fe bruari a.a. zal bon 13 der rljksdiatributie- kaart recht geven op het koopen van een kilogram suiker. Opstaan nachts, rheumatlsche pijnen, verlies van energie, gezwollen voeten, blazen onder de oogen, spit, pijn in de toeenen. Zorg, dat de afvoerkanalen goed werken. Als vloeibare afvalstoffen onvoldoende uit het lichaam verwijderd worden, hoooen zuurgfften zien op. dis uw gezondheid benadeeien. Vermijd kwade kansen. Os cuurglften moeten uit het gestel verwijderd worden. Haal nog heden een flaoon Poster's Rugpijn Nieren Pillen, het middel dat speciaal op de betreffende organen werkt. Duizenden menschen. die aan dergelijke verschijn selen leden, getuigen, dat hun goede baat geschonken werd door. FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN Olt modern, wetenschappelijk middel is van» krijgbur In drie verpakkingen s f !•-» 11.75 «n f 3^ het ingetrokken ontwerp wat betreft de Winst- en Vennootschapsbelasting. Het bestuur meent echter, dat het gewenscht is den totalen last zoo spoedig mogelijk terug te brengen tot het bedrag van de tegenwoordige opbrengst van de Divi dend- en Tantièmebelasting en daartoe het tarief van art. 9 tot de helft te ver minderen. Voorts geeft het bestuur in overweging ten einde dubbele heffing van hetzelfde inkomen zooveel mogelijk te beperken, de belasting over de uitgekeerde winst belangrijk lager te stellen dan over de niet-uitgekeerde, behoudens een zekere belastingvrije reserve. Een ernstig bezwaar acht men, dat het ontwerp geen stimulans tot reserveering inhoudt. Bepleit wordt een matige reser veering onbelast te laten, zoolang deze niet tot uitkeering komt. Het bestuur zet vervolgens een gedif ferentieerd heffingstarief uiteen om aan deze bezwaren tegemoet te komen. DE EERSTE KAMER. De Voorzitter van de Eerste Kamer heeft gisteren in de vergadering mede gedeeld, dat deze Kamer waarschijnlijk Dinsdagmiddag 13 dezer om 1 uur zal bijeenkomen. Behandeld zal dan worden de begrooting van binnenlandsche zaken. HOOFDINGENIEUR-DIRECTEUR RIJKSWATERSTAAT. Ir A. Kloppert benoemd. By Kon. Besluit is benoemd tot hoofd ingenieur-directeur van den Rijkswater staat Ir A. Kloppert te 's-Gravenhage en zijn benoemd tot hoofdingenieur-direc teur titulair van den Rijkswaterstaat de hoofdingenieurs van den Rijkswaterstaat Ir L. J. A. Bergansius te 's-Gravenhage en Ir C. C. Krayenhoff van de Leur te Utrecht. DE HEFFING OP BOTER. Het bedrag van de heffing en steun- uitkeering op boter, is behoudens tus- schentydsche wijziging, voor de week van 8 tot 15 dezer onveranderd vastge steld op f 0,80 per kg. GRATIFICATIE VOOR SPOORWEG PERSONEEL. In verband met den zwaren dienst. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft, in verband met de jongste periode van vorst en sneeuw in een dienstorder haar waardeering uitgespro ken voor de bijzondere opofferingen, die een groot deel van het personeel zich heeft moeten getroosten, teneinde een zoo goed mogelijke dienstuitvoering te bereiken. In verband hiermede is besloten aan hen, wier taak in deze vorstperiode be langrijk verzwaard is geworden, een gra tificatie toe te kennen, en wel van twee dagen loon aan hen, die tenminste ze ven dagen gewerkt hebben in den ran geerdienst op de goederen-emplacemen ten en van één dag loon aan bepaalde categorieën van personeel in den bui tendienst. NED. AMBULANCE VAN 25 LEDEN NAAR FINLAND. 8 km ten Noorden van Ladoga. Naar gemeld wordt heeft Dr Winckel uit Finland aan het Roode Kruis te 's-Gravenhage voorgesteld, de Nederland sche ambulance uit te zenden naar een plaatsje achter het Finsche front, acht K.M. ten Noorden van het Ladogameer. De ambulance zal bestaan uit drie chi rurgen, drie of vier assistent-artsen en 15 20 verpleegsters, benevens hun lei der. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het nieuwe leening-ontwerp. Het ijs op de rivieren. De overleden burgemeester van Goes herdacht. Het geïsoleerde Ameland. Bescherming van schatten van kunst en wetenschap. Buitenland. Ondervinden de Finnen tegenslag? Chamberlain aan het woord. De „Arbeiderspers" bevatte deze week een scherp artikel tegen minister Van Boeyen, „de zwakke stee" in het kabinet. Ook wy, aldus de „Avondpost", heb ben verleden jaar in ons parlementair overzicht reeds op het zwakke beleid van dezen besluiteloozen bewindsman gewe zen. Hetgeen in een kabinet, waarin zoo vele voortreffelijke mannen zitten, te sterker opvalt. Niets komt uit zijn handen. Over alles blijft hij studeeren en onderzoeken. Ten aanzien van een zoo belangrijk onder werp als de Zondagswet b.v. is zijn be leid méér dan slap en inconsequent. Het is een raadsel, dat deze bewindsman niet alleen overging van het vierde in het vijfde kabinet-Colijn, maar (als eenige) zelfs in het kabinet-De Geer. Wij hebben nooit begrepen, waarom dit noodig was. En de laatste overgang getuigde ook van weinig principieel in zicht en weinig solidariteitsgevoel by den minister zélf. Ondertusschen wachten allerlei belangrijke vraagstukken op voorziening. Het Statenlid J. J. van Klinken. Naar „De Banier" verneemt, is de heer J. J. van Klinken, wethouder van Nieu- werkerk en lid van de Prov. Staten van Zeeland, ernstig ongesteld. VERGOEDING VAN SCHADE DOOR INUNDATIE. Naar aanleiding van een bericht in ons nummer van 23 Jan. j.l. verzocht de heer D. Tiggelaar, hoofdbestuurder van den modernen landarbeidersbond ons d.d. 6 Febr. te melden, dat het niet waar is „dat een vertegenwoordiger van een mo derne vakorganisatie met twee soc.-dem. raadsleden de polder heeft doorgereden". Verder commentaar wenscht hij niet te leveren. Men zal zich herinneren, dat boven staande niet de hoofdzaak was, waar het om ging. Het is zeer wel mogelijk, dat het politieke spel, door ons gesignaleerd, op een andere plaats dan in „de polder" is gespeeld. Maar onze bedoeling was te protesteeren tegen het van de inundatie kwestie een politiek gedoe te maken. De zaak zelf is te juister plaatse door de be trokken organisaties aanhangig gemaakt. Elke demagogie is hier uit den booze. MIDDELBURG. Een autobotsing. Op den hoek van de Langedelft en de Lange Burg had gisteravond een aan rijding plaats tusschen twee auto's, waar bij beide voertuigen beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Om goed te onthouden. Art. 34 van de algemeene politieveror dening onzer gemeente bepaalt onder c, dat het verboden is bij vriezend weer aan den openbaren weg een stoep of trottoir of een huis te schrobben of glazen te wasschen of water op den weg te wer pen, uit te storten of te laten loopen. Deze bepaling hadden zeker zij wel eens mogen lezen, die van morgen net. deden of de temperatuur verre van het vriespunt af was. Mede met het oog op den Zaterdag, waarop men nog meer schrobt dan op andere dagen, plaatsen wij nog eens weer deze waarschuwing. Commissie van Toezicht Lager Onderwijs Ter voorziening in een drietal vacatu res, welke op 1 Januari j.l. zijn ontstaan, heeft de commissie van toezicht op het l.o. de navolgende aanbevelingen inge zonden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1