:o. N.v. DE ZEEUW Een verwaarloosd Landgoed MEN GEN tweede blad De oorlog in Finland. 'AKKERTJES Na sneeuw en vorst, de ongeneugten van den dooi. AN zelve :it. tarieven [gen voorradig. iez., Form. enz. tent. z. voor 90 cent. Middelburg. Razende Kiespijn? De situatie op de Nederlandsche Rijnarmen dreigt precair te worden. Gevaarlijke was op Rijn en Waal te wachten? Uit de Provincie MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. >ns Icie, wordt veelal pa vermeden, fmum I 0.7S, D -Service, Isen uit 38 ver- pemers, worden ;en verstrekt. 12000 (6 lijnen) •zendingen. ««isiift p «- igen ider- B. en be- iP wedn. van Adri- na Remijnse, 87 ZoomDaniël van N. Daane; Geboren: 7, Cor- de Velde en Ja- riana d. v. Lau- a Bosman. 'leden: P. Vinke (M. C.) Jozina Wilhel- ■aas en Wilhel- a Dekker 71 j.> Goud. riedenF. Jon- van M. Maljers. (M. C.) N. J. Gideonse os kind (m.). out 27 j. jm. en Hoepen 27 j. jm- (M. C.) d: Bartel Stroo ommeljé 22 j.jd. en Wiinelmina Pieter Dekker se; Pieter z. v. na de Korte. Osschaart 76 J- else. VAN DINSDAG 6 FEBRUARI 1940. Nr 107. (Van onzen militairen medewerker.) Het ztfn roerige dagen geweest, die eerste dagen van Februari, want zoowel ie Russen als de Finnen hebben aller minst stil gezeten en den tegenstander rust gegund, noch op den grond, noch ln de lucht. Wat de luchtdienst betreft, wordt de invloed van de versterkingen, welke de Finnen van verschillende zijden toe- stroomen, goed merkbaar. Zjj zijn ook op dit gebied tot het offensief over ge gaan en hebben op 30 Januari een aan val in het groot ingezet tegen de Russi sche oorlogsbodems voor Kroonstadt en op vliegvelden in Estland, tevens hebben zij op aanvoerwegen op de Karelische landengte transportcolonnes bestookt. De Russen werken natuurlijk met groote getallen en verontrusten Zuid-Finland met honderden vliegtuigen tegelijk. Volgens Finsche berichten hebben de Russen zeer goede machines en kunnen de piloten daarmede goed overweg, doch hun mitrailleur-schieten evenals het bommenwerpen zou zeer slecht gericht zijn, vandaar de betrekkelijk kleine ver liezen der Finnen, terwijl de Russen al minstens 300 machines verloren hebben. Wat hier niet mede strookt, eveneens volgens Finsche berichten, is het zuivere treffen als het ziekenhuizen of werken betreft. Zelfs deze ongeëvenaarde dap pere en sportieve strijders, kunnen zich blijkbaar niet losmaken van de traditio- neele gruwelberichten, waar het acties van den vijand betreft, die steeds veel vrouwen, grijsaards en kinderen doodt, inplaats van soldaten, en die liever zie kenhuizen vernielt inplaats van spoor bruggen, stations en geschutsopstellin- gen, gruwelen, die eiken dag tot verve lens toe worden opgedischt. Welke domheden de Russen in dezen veldtocht ook hebben getoond, in elk ge val zullen zij wel zoo verstandig zijn lie ver hun kostbare bommen te bestem men tegen doelen, waarvan zij zelf last kunnen krijgen (militaire doelen) dan daarmede ongevaarlijke zieken, vrou wen, kinderen en grijsaards te dooden. Men vraagt zichzelf bovendien af, wat men op deze wijze van de andere berichten kan gelooven. Op de Kareli sche landengte hebben de Russen de Mannerheimlinie sedert 1 Febr. heviger aangevallen dan tot dusverre had plaats gehad, Hun hoofdaanval was gericht te gen Summa (het centrum der stelling). Zij maakten behalve van zeer hevig en aanhoudend artillerievuur en 130 bom bardementsvliegtuigen, thans van een nieuw strijdmiddel gebruik n.l. gepant serde sleden, welke door tanks werden vooruitgeduwd. Deze sleden zijn geheel door pantserplaten, ondoordringbaar door mitrailleurkogels, afgedekt; het grondvlak is 3 bij 4 M. en kan dus een geheele mitrailleurgroep verplaatsen. De aanval had plaats achter een rook gordijn; dicht bij de voorste steunpun ten der linie verlieten de mitrailleur- groepen en sleden en vielen aan, ge steund door het vuur uit de tanks. Door snelle aanvoer van versterkingen en sa mentrekking van het artillerievuur op het bedreigde deel der stelling, wisten de Finnen dezen aanval nog net op het nippertje af te slaan. Op 2 Febr. volgde een dergelijke aanval tegen den rechter vleugel der linie, dus meer bij de kust. De Russen maakten hier weer langdurig gebruik van hun zware geschut van 2d c.M., bovendien hebben zij op de spoorlijnen verplaatsbaar spoorwegge- schut, marinegeschut op spoorwagens gemonteerd; met dit geschut wordt Vi- borg (25 K.M. achter de stelling) voort durend beschoten. De Finnen kunnen geen gelijkwaardig FE UIL L ETO N 56.) door AMY LE FEUVRE. pWanneer heb je het gemerkt?" Toen ik den ring op het portret zeg, u de uitlegging er van gaf. Ik had u oen den ring al kunnen laten zien, maar heb gewacht, totdat ik stelliger bewij zen had." ,,En nu ben je je erfenis kwijt," zei n u°UW BurSh met droevige stem. "Dch kon je de plaats van je grootvader ler niaur innemen! Kon hier nog maar eer eens een De Burgh aan het hoofd aan! Wat zou ik dan gelukkig zijn!" •A,peens verhelderde haar blik. „Het is men nog mogelijk", fluisterde zij. adwin schudde zijn hoofd tegen haar. »u is al net als alle andere vrouwen, aar lk w'l u toch wel in vertrouwen tr> v, i. ^aar met en z'el hoL or' en ^aar altijd zal blijven lief- dnrfT' maar dat ik haast geen hoop koesteren, dat zij ooit naar mij willen luisteren. Ik ben geen geschik- al an. Voor zoo'n lief, teer schepseltje, 'L ls- Ik heb tenminste niets van een salonjonker." geschut daar tegenover stellen. Hoo goed het echter gezien is van Maar schalk Mannerheim om reeds sedert 1938 deze stelling op de landengte in te richten, blijkt thans. Hjj heeft een ge- pensionneerd Genie-generaal van het Belgische leger, die groote ervaring had opgedaan met den aanleg der Belgische versterkingen, verzocht de stelling te projecteeren. Hoewel deze linie natuurlijk geen Ma- ginotlinie kan zijn met ondergrondsche kazernes, is zij toch zeer sterk, aange zien alle geschut en mitrailleuropstellin gen in kazematten zqn ondergebracht en het afweervuur dus onuitdoofbaar is. i Volgens Russische berichten hebben de tegenwoordige aanvallen nog niet de I bedoeling de stelling te doorbreken, doch slechts het zoeken naar zwakke plekkendienen ze dus als voorbereiding voor den grooten aanval, zoodra de dooi invalt. Hoe dan ook, deze aanvallen vor- 1 deren thans reeds de grootste krachts inspanning van de beperkte Finsche strijdkrachten, de toekomst blijft dus somber. Het zal Finland wel vergaan als j den eerlijken zakenman, die bulten zijn schuld dreigt onder te gaan. Ieder heeft medelijden en betuigt sympathie, helpt ook wel met kleine vriendelijkheden, doch de eenig reddende financieele J steun blijft achterwege. Roode Kruis hulp is prachtig, doch daarmede kunnen zij zich de Russen niet van 't lijf houden, j Vanzelfsprekend laten de Russen, ter- wij zij hevig aanvallen op de Karelische landengte, hun tegenstanders niet met rust aan de noord-oostzijde van het Ladogameer. Hoewel de Finnen hier alle aanvallen hebben afgeslagen en zelfs steunpunten op de Russen hebben ver overd, blijven deze laatste ook hier aan vallen en brengen hier volgens de Fin nen hun beste divisies in het vuur, voor- loopig echter zonder succes. Verder naar het noorden bij Kuhmo, waar een maand geleden zoo hevig ge streden is om den inval in de wespen taille af te weren, vallen de Finnen thans weer aan. Hier heeft de 54e Rus sische divisie zich in afwachting van gunstiger weer verschanst. Hun sterkte moet 20.000 man bedragen, doch daar de Finnen hadden vernomen, dat de lp- vensmiddelenaanvoer hier weer hokte, besloten zij, versterkt met eenige Zweed- sche afdeelingen vrijwilligers, ondanks hun sterkte van 8000 man, thans tot den aanval over te gaan en wel door beide flanken aan te pakken, terwijl de beroemde ski-afdeelingen den aanvoer door vernielen van den eenigen verbin dingsweg, en aanvallen op de auto-co lonnes, verder belemmeren. De strijd in dezen sector speelt zich voornamelijk af bij de plaatsjes Kuhmo en Rasti. Berichten vermelden, dat ver versterkingen voor de Finnen onderweg zijnzij blijven alles op 't spel zetten om den doortocht der Russen naar de Bot- nische Golf, en daarmede afsnijden van het verband met Zweden, tegen te gaan. De Russen hebben in dezen sector af deelingen Siberische ski-troepen aange voerd, doch volgens de Finnen kunnen deze niet op tegen hun eigen goed ge oefende ski-afdeelingen. Men kan er van overtuigd zijn, dat ook in de komende dagen in dezen sector en vooral b'j Rasti, stevig gevochten zal worden. De berichten betreffende parachutisten, welke achter de Finsche fronten neer dalen, moet men niet te ernstig nemen, het kunnen slechts kleine afdeelingen zijn, die wel gevangen genomen zullen worden. Wat de Russen zich van deze af deelingen voor nut voorstellen, is onbe grijpelijk. Doe dan twéé dingen. Neem n "AKKERTJE" om rustig zon der pijn ie kunnen slapen en ga morgen naar Uw tandarts, helpen direct l WEER OP VRIJE VOETEN. De 17-jarige J. K., die gisteren aan de Justitie werd voorgeleid wegens ver schillende diefstalletjes en inbraken, is na verhoor weder op vr^je voeten gesteld. Kloetinge. Loop der bevolking over de maand Januari 1940. Ingekomen: Willem Vroom, instru mentmaker P.T.T. uit Terneuzen, 's-Gra- venpoldersche weg C 8. Mr H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye, burge meester, uit Wassenaar, Nieuwstr. 114. 1 Ca. P. Verhulst, zonder beroep uit Elle- woutsdijk, Kloetingsche weg B 118. Ja. Smolders, huishoudster, uit Rheden, B. Ballotstraat B 116. Pa. van Strien, zon der beroep, uit Wolfaartsdijk, Nieuwstr. A 185. W. van der Griend en gezin, wa ker bq de ryks waterstaat, uit Goes, Buijs Ballotstraat B 156. P. Blommaard en gezin, sergeant genie, uit Jutphaas, Buijs Ballotstraat B 148. Vertrokken: J. Blok, onderwijzer, naar Hoek, Langestraat 92. Ca. den Toonder, zonder beroep naar Goes, Patijnweg 4. Ca. J. van de Velde, echtg. M. de Dreu, zonder beroep, naar Goes, Couwervestr. 44. A. J. van der Poel en gezin, aanne mer, naar Hontenisse, Lamswaarde, Mo- lendreef E 50. M. J. Murre en gezin, land- j bouwerskn., naar Goes, Kleine Kade 23. De in deze gemeente in den loop der vorige week gehouden extra collecte voor 't Roode Kruis, heeft f 41,79 opgebracht. (Belangeloos bericht.) Rilland-Bath. Donderdagavond hield de varkenshond „Draagt elkanders las ten" zijn jaarvergadering. De hoofdingenieur-directeur in de di rectie algemeenen dienst van den Rqks- waterstaat deelt mede, dat blpkens door hem ontvangen bericht het ys van de Moezel Zondag over 90 km is losgeko men. De kop van de bewegende ysmassa is dien dag te één uur Coblenz gepas seerd. In Duitschland verwachtte men, dat in den afgeloopen nacht deze kop Wezel zou bereiken. Zooals bekend, is van een punt, eenige kilometers beneden Wezel, tot in Neder land de rivier de laatste dagen vast ge weest. Men acht in Duitschland een was van het water van 3 m mogeiyk. Hoe zich de waterstand op de boven gedeelten der Nederlandsche Ryntakken zal ontwikkelen, is thans nog niet te voorspellen. Sterke was is niettemin zeer waarschy'niyk. By Orsoy, gelegen op on geveer 19 km boven Wezel, steeg gister middag het water vier cm per uur. Het is niet onmogeiyk, dat heden in den loop van den dag het ys op de boven gedeelten van Ryn en Waal in beweging zal komen. Zaterdag was de stand van de Waal by Nijmegen 9.93 m. N.A.P., Zondag 10.07 m. N.A.P. en Maandag 10.21 m. N.A.P. De Waal gaf dus de laatste dagen een sterke was te zien. Als men nu weet, dat .de middelbare rivierstand over de zes zomermaanden 8.65 m. N.A.P. is en de middelbare stand des winters niet veel hooger is, moet men concludeeren, dat de stand van de Waal op het oogenblik, dat het krui en van het ijs verwacht wordt, zeer hoog is. Duidelijker wordt het nog als men weet, dat de middelbare stand van de rivier bij' Lobith 10.95 m. N.A.P. is, terwijl de gister genoteerde stand 13.55 m bedroeg of meer dan 2.5 m boven den gemiddelden stand. Wat op het oogenblik van een eventu eel kruien van de Waal verwacht wordt is door deskundigen nog moeiiyk te zeg gen. In ieder geval zyn te Lobith voor zieningen getroffen in verband met de 200 schepen, die zich daar in de vlucht- haven bevinden. By eventueel kruien van het ys zou het mogeiyk zyn by dezen hoogen wa terstand, dat het dryfys in de rivier over den dam heen slaat, die zich tusschen de rivier en de vluchthaven bevindt. Ook de gemeente Nymegen is in ver band met het mogeiyk kruien der rivier gewaarschuwd. De mogeiykheid ls niet uitgesloten, by den hoogen waterstand, dat de rivier groote ysmassa's over de krib heen op de schepen stuwt. Verder is de mogeiyk- heid niet uitgesloten, dat groote ysmas sa's op de Lage kade worden opgehoopt. Dan is er ook groot gevaar voor den Duitschen aanlegsteiger, die volkomen onbeschermd in de rivier ligt en waai bij men de nalatigheid heeft begaan hem niet tydig weg te sleepen. Zooals gemeld, komt van de Moezel een geweldige watermassa met heel veel dryfys. Ook Keulen meldde gistermorgen zwaar dryfys. De Ryn zat stroomopwaarts dicht tot Wezel. De vraag is, wat het ys zal doen, als dit in groote massa's op deze stremming in de rivier zal stuiten. In den afgeloopen nacht werd ver wacht, dat het yes van de Moezel Wezel zou bereiken. Zal het de ysversperrlng in de rivier kunnen forceeren. De Waal zal hierbij natuurlek den groot sten druk hebben te verduren, daar Rijn en IJssel veel vaster zitten. De Waal voor Nijmegen vertoont tal van wakken. Men ziet de mogelijkheid dat vandaag in den loop van den morgen het ijs voor Nijmegen los zal komen. Van eventueele gedragingen van de rivier valt niets met zekerheid te voor spellen. Uit het verslag van den penningmees ter bleek ingekomen een bedrag van f 392,99 en uitgegeven f 524,85. te kort f 131,86. Op 1 Jan. 1940 in kas f 1003,08. Aan 16 leden werd een vergoeding wegens sterfgevallen uitgekeerd. De vereeniging telt thans 95 leden. De contributie werd gebracht van f 0,25 op f 0.30 per varken. Oudelande. De heer A. Korstanje Jz., Britsch Indische troepen zijn in Frankrijk ontscheept, om ingelijfd te worden bij de geallieerde strijdkrachten. Inspec tie van manschappen en muilezels in het kamp der Oostersche soldaten. „Dat zijn de De Burgh's nooit geweest. „Zij stappen daar voort, alsof zij God al leen vreezen." Die indruk geef jij ook. Ik merkte het al op toen ik je den eersten dag ontmoette. Eerlijke eerbare buiten- menschen, met stoutmoedige harten en goede hersenen, dat waren je voorva ders en een vrouw verlangt gewoonlijk niet veel meer in haar man dan kracht en degelijkheid. Het verbaast mij niets, dat je Vivian liefhebt. Ze is het liefste meisje, dat ik ooit heb ontmoet. Ik weet, dat zij zich vast voorgenomen heeft, om niet te hertrouwen, maar daar zal ze misschien nog wel af te brengen zijn. Je moet haar vertellen, wie je bent." „Nog niet. Laten u en ik dat geheim nu nog even bewaren. Ik wil hier eerst alles graag in orde hebben; en ik wou liever, dat zij mij nam eenvoudig als Baldwin Hunter, den rentmeester, dan als Baldwin de Burgh, die fortuin heeft. Ik geloof daarenboven, dat de eerste meer kans van slagen zou hebben." „Je zou het landgoed van haar terug kunnen koopen," zei juffrouw De Burgh. „Ze is niet zoo erg op het bezit er van gesteld, vrees ik, het arme kind!" „Dat doen we voorloopig nog niet. Verklapt u vooral aan niemand, dat wij familie zijn. Morgen is u weer juffrouw De Burgh voor mij, en ik ben Baldwin Hunter, de rentmeester; en daar het al over twaalven is, moet ik noodig naar huis. Wel te rusten dus, tante Carrie." Juffrouw De Burgh trok zachtjes zijn hoofd naar haar toe en kuste hem op zijn voorhoofd. „Geralds jongen!" fluisterde zij. „Het is, alsof ik vandaag een nieuw leven be gonnen ben." Zij bleef nog eenigen tijd zitten pein zen over het verleden. Voor de eenzame vrouw was deze plotselinge komst van een neef niet veel minder dan een won der; zij begreep nu, waarom Baldwin Hunter haar altijd zoo geïnteresseerd had. Het was niet meer dan natuurlijk, dat ze een heelen roman ging opzetten, en haar familie weer in de oude Abdij te rug zag, en het geslacht der De Burgh's dat zij gemeend had uitgestorven te zijn, zou nu nog vele, vele jaren, misschien wel eeuwen, in het huis zijner voorvade ren wonen. Vivian was niet noodzakelijk voor de vervulling van dien droom. Als zij zoo dwaas zou zijn, om niet te willen hertrouwen, dan zou zij mogelijk wel te bewegen zijn, om het huis te verkoopen. Er was nu een De Burgh in staat om I het terug te koopen. Toen juffrouw de Burgh eindeiyk haar hoofd op haar kussen legde, was het met een hart, dat vervuld was van groote dankbaarheid voor al die zegeningen, die God haar geschonken had. Zij vergat al het verdriet, dat zij geleden had, en fluisterde: „Het goede en de weldadig heid zijn mij gevolgd al de dagen mijns levens." HOOFDSTUK XVIH. Tusschen de heidestruiken. Het was een gelukkige dag voor Vi vian, toen zij zoover beter was, dat zij naar de Abdij vervoerd kon worden. Zij bezat nu warme vrienden in de Bidlake's en juffrouw Bidlake had tranen in de oogen, toen zij afscheid nam. „Ik weet niet, hoe ik het zonder u zal moeten stellen, mevrouw," zei ze. „Ik zei vanmorgen nog tegen mijn man, dat ik mij echt eenzaam zal voelen, als u er niet meer is. U is altijd zoo opgewekt en stelt zooveel belang in alles, wat wij doen, en ik vond het zoo gezellig om 's middags even een praatje bij u te gaan maken." „Ik beloof, dat ik dikwijls bij u aan zal komen," antwoordde Vivian, en ik kom stellig nu en dan theedrinken bij u, want ik heb nog nooit ergers zulke heerlijke cake gegeten; en ik kan u niet dankbaar genoeg zijn voor al uw goede zorgen, terwijl ik zoo ziek was. Uw heele huis heb ik, geloof ik, het onderstboven ge keerd, en u heeft nooit geprutteld." heeft zijn benoeming tot lid van den Raad niet aangenomen. Thans is be noemd verklaard dhr A. de Leeuw. Schore. Loop der bevolking over de maand Januari. Ingekomen: Zijtje Delzenne, dienst bode, v. Wemeldinge B 138 naar A 68. Vertrokken: Johanna Eckhardt, dienst bode, van C 20 naar Enkhuizen, Drie- banen 5; Johanna W. Meijer, wed. van Simon Paauwe, met kind, naar Krui- ningen, Hansweert C 397, van A 87; Marinus G. Franje, seiner, met echtge- noote, van B 10 naar Kruiningen, Hansweert C 39c; Izaak P. Smallegange, zonder beroep, van D 8 naar Bergen op Zoom, Moerstraatsche baan 503; Maria L. van der Maas, leerl. verpleegster, van A 63 naar Rockanje, Vleerd. dijk 15. Oudelande. Gisterenavond hield de A.-R. Kiesvereeniging haar jaarvergade ring. De voorzitter besprak den toestand door den oorlog geschapen en wekte op om vertrouwend op de hulp des Heeren voort te gaan. Op een ingekomen schrijven der ARJA Gouw Zeeland zal geantwoord worden, dat hier geen kans bestaat een afdeeling op te richten. De secretaris deed jaarverslag. Het ledental verminderde met 1. De penning meester had in kas f 17,70, hoewel de uitgaven de inkomsten met f 5,16 over troffen. De voorz., dhr A. W. Buteijn, werd herkozen. Uitvoerig werd besproken de laatste gemeenteraadsverkiezing. V erschillende dingen toen gebeurd, werden afge keurd. Bevolking per 1 Januari 1939: 396 Vivian zag er nog erg smalletjes en teer uit, maar toen ze weer geïnstalleerd was in de oude kinderkamer, glinsterde haar heele gezicht. „O, Prissy, ben je niet bang geweest, dat ik nooit terug zou komen? Ik geloof het wel, en er is een tijd geweest, dat ik meende, dat ik liever niet beter zou wil len wordenmaar ik ben nu toch erg blij, dat ik beter ben en dat het zomer is. Ik voel me weer vroolijk en opgewekt; en nu meneer Hunter terug is, zal ik ook geen moeite meer hebben met de dorpe lingen." Voor het oogenblik scheen er dan ook orde en rust te heerschen in Vivians kleine koninkrijk. Effie Rockmorton kwam haar een paar dagen na haar thuiskomst opzoe ken. „Nu je hebt onze gedachten wel bezig gehouden den laatsten tijd," zei ze la chend; „we zullen dezen verkiezingsstrijd niet gauw vergeten. Vader zegt, dat de politie de schuldigen ingepikt moest hebben, als een waarschuwing voor an deren. Het was niets minder dan poging tot moord met voorbedachten rade! En je zuster is dus geëngageerd met kolonel Brandon? Nu, die hebben er ook haast achter gezet. Trouwen ze ook al gauw? Gaan ze hier wonen?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5