De Balkan-conferentie. Zweedsche en Noorsche scheepvaariverliezen. Binnenland. Heffing op vetten en zeep verwacht. De „Reiger" op den terugweg. De nieuwe staatsleening. Uit de Provincie Vebrdienst Hansweert-Walsoorden hervat. MIDDELBURG. GOES. Opening Openbare U.L.O.-school. is te South Ronaldsay op de Orkaden aangespoeld. Het geelbedrukte rubber- vlot was geheel opgeblazen. Men gelooft det het toebehoord beeft aan één van de Duitbche vliegtuigen, die na de raids van Zaterdag in zee gestort zjn. Voorts ge looft men, dat de bemanning verdronken is ,na zich op het vlot te hebben bege ven. De treiler Harlech Castle heeft drie Duitsche vliegers en het lijk van een vierde aan wal gebracht. Zj maakten deel uit van de bemanning van een bom menwerper, die Zaterdagmorgen had deelgenomen aan den aanval op de Tyne. DE RESULTATEN DER CONFEREN TIE WORDEN GEPREZEN. De Roemeensche, Turksche, Grieksche en Zuid-Slavische ministers van buiten- landsche zaken hebben tegenover de ver tegenwoordigers van de pers verklarin gen afgelegd. De Roemeensche minister Gafenco zeide: Ik kan alle sensationeeie geruch ten tegenspreken, die, naar het schijnt, over onze conferentie zijn verspreid. Wij hebben in volstrekte kalmte ge werkt en in volkomen overeenstemming. Wij zijn er van overtuigd, dat onze Entente steeds meer een nuttig instru ment wordt voor den vrede en de veilig heid van ons land, nuttig ook voor onze naburen. De Turksche minister van buitenland- sche zaken, Saradjogloe, legde ook ver klaringen af: Als minister van buitenlandsche za ken der Turksche republiek prijs ik mj gelukkig om het resultaat van de acht ste gewone zitting van den raad van de Balkan-Entente. Aan het einde van het zesde jaar der vorming van de Entente gevoelen wij een gerechtvaardigde trots, wanneer wij de reeds behaalde resultaten zien en de nog schitterender resultaten, die wij ge rechtigd zijn in de toekomst te verwach ten. De Balkan, vroeger een klassieke en onverbeterlijke haard van troebelen, geeft thans de wereld, die gekweld wordt door de onbekendheden en ang sten van morgen, een voorbeeld van de deugden van wijsheid, weloverwogen heid, solidariteit, eenheid en waakzaam heid. De Grieksche minister, Metaxas, zei- de: Wij hebben de vaste overtuiging, dat dank zij den geest van volstrekte solida riteit en onze nauwe samenwerking, de vrede in dezen hoek van Europa volledig gehandhaafd zal worden. De Zuid-Slavische minister Marko- witsj zeide: De hartelijke sfeer, waarin onze zit ting zich voltrokken heeft en de opvat tingen, die aan den dag zijn getreden tij dens de beraadslagingen, zijn duidelijk uiteengezet. Ieder zal in staat zijn te constateeren, hoe belangrijk dit werk is geweest voor de handhaving van den vrede in onzen sector, evenals voor de samenwerking tusschen alle Balkansta- ten. Het slotcommuniqué. Het volgende officieele communiqué is uitgegeven De gedachtenwisselingen, welke de le den van den permanenten raad gevoerd hebben in een hartelijke en vertrouwe lijke atmosfeer, hebben het mogelijk ge maakt, met eenstemmigheid te consta teeren 1. het gemeenschappelijk belang der vier staten by de handhaving van den vrede in orde en veiligheid in het Z.O. van Europa; 2. Hun vaste beslotenheid tot voort- zétting van hun beslist vreedzame poli tiek onder respectievelijke handhaving van hun standpunt ten aanzien van het tegenwoordige conflict, teneinde dit deel van Europa voor de beproevingen van den oorlog te bewaren; 3. Hun wil, aaneengesloten te blijven in den boezem der Entente, die slechts haar eigen doeleinden nastreeft en die tegen niemand gericht is, en gemeen schappelijk te waken voor de handha ving der rechten van elk hunner en van de onafhankelijkheid en het nationale grondgebied 4. De oprechte wensch, vriendschap pelijke betrekkingen met de buurstaten te onderhouden en te ontwikkelen in een verzoeningsgezinden geest van weder- zijdsch begrip en vreedzame samenwer king; 5. De noodzakelijkheid, de oeconomi- sche banden en de verbindingen tus schen de Balkanstaten nauwer aan te halen en te vervolmaken, door meer in het bijzonder het handelsverkeer binnen de Entente te vergrooten; 6. De verlenging van het Balkanpact voor een nieuwe statutaire periode van zeven jaar, ingaande 7 Februari 1940; 7. Het besluit der vier ministers van buitenlandsche zaken, onderling een nauw contact te onderhouden tot de vol gende zitting van den Permanenten Raad, die in de maand Februari 1941 te Athene zal worden gehouden. De Roemeensche minister van buiten landsche zaken Gafenco is met zijn ge volg weer vertrokken uit de Zuid-Slavi sche hoofdstad. De resultaten der conferentie te Bel grado zjn te Parijs met voldoening ver nomen. De solidariteit der Balkanlanden is bevestigd in nauwkeuriger bewoordin gen dan de grootste optimisten hadden verwacht. In de afgeloopen 10 dagen heeft Noor wegen 10 schepen en 100 zeelieden ver loren. Sedert het begin van den oorlog verloor Noorwegen 40 schepen van te zamen 127.000 ton en 248 zeelieden. Zweden heeft sedert het uitbreken van den oorlog 30 schepen en 200 zeelieden verloren. Het Noorsche dagblad „Aftenposten" I veroordeelt openlijk den oorlog tegen de neutrale scheepvaart. In het desbetreffende artikel, waar boven de kop „Moord" staat, schrijft het blad: j,Wat begaan wordt tegen vredelieven de, ongewapende Noorsche en andere neutrale zeelieden is niets anders dan doodgewone moord en degenen, die er verantwoordelijk voor zijn, zijn niet an ders dan moordenaars. De aangevallen mannen nemen niet deel aan den oorlog en hun neutraliteit I is plechtig erkend door beide bellinge- renten". OPPERSTE DEFENS1ECQM MISSIE IN ITALIË BIJEEN. Donderdag a.s. zal onder voorzitter schap van Mussolini de opperste defen sie-commissie bjeenkomen. Alle ministers, die in deze commissie zitting hebben, groot admiraal Thaon di Reval, de maarschalken van Italië, de luchtmaarschalk, de 'chef van den gene- ralen staf en de chefs der staven der legers, evenals de voorzitter van het co mité voor de civiele mobilisatie, zullen deelnemen aan deze zitting, de zeven tiende, die verscheidene dagen zal duren. Generaal Pricolo, de onderstaatssecre taris voor luchtvaart, heeft medegedeeld dat het aantal Italiaansche vliegers en vliegtuigen verdubbeld zal worden. Hj heeft ook medegedeeld, dat nieuwe typen worden beproefd, welke zich kunnen me ten met de buitenlandsche toestellen. Ook zullen vele geheime vliegvelden worden aangelegd. Tien cent per kilogram ingaande 5 Febr. De Minister van Economische Zaken maakt bekend: Na het uitbreken van den oorlog heeft de overheid grondstoffen van de olie- en vettenindustrie in het buitenland aange kocht en hier te lande zoowel voor con sumptie- als technische doeleinden, ter beschikking gesteld. Deze regeling, waarbij tevens maximumprijzen tus schen regeering en de industrie werden overeengekomen, brengt thans voor de overheid een tekort mede. De consumptievetten en oliën zijn reeds in verband met den steun op de boter met een niet onbelangrijke heffing belast. Aangezien het grootste deel de zer grondstoffen wordt gebruikt voor de zeepindustrie, is besloten slechts de oliën, vetten en vetzuren, welke door deze industrie worden verwerkt, te be lasten. De minister acht het nu redelijk, dat ook de technische vetten en oliën, welke tot dusverre steeds vrj van hef fing zjn geweest, aan een heffing wor den onderworpen. De heffing, welke ingaat op 5 Febr., zal 10 ets. per kg. grondstof bedragen. Met deze heffing wordt tevens aan de bronnen van inkomsten van het Land- bouw-Crisisfonds uitbreiding gegeven, hetgeen wegens den achteruitgang van belangrijke inkomsten alleszins wen- scheljk moet worden geacht In verband met dezen maatregel, wordt van 5 Februari af ook de invoer van zeep aan een heffing naar gelang van het vet of vetzuurgehalte onderwor pen. Het K.L.M.-toestel „Reiger" heeft den terugtocht van Zuid-Afrika naar Euro pa aanvaard. Zaterdag hebben beman ning en passagiers na een verbljf van 3.0 dagen aldaar afscheid genomen van Johannesburg en legde het toestel de eerste, korte étappe naar Bulawayo af.. Zondag werd de reis van Bulawayo via M'Pika en Dodoma naar Nairobi voortgezet, waar de machine in de mid daguren geland is. Maandag zou naar Khartoem gevlogen worden. MR VAN VESSEM DIENT EEN AANKLACHT IN. Tegen den Kantonrechter te Amersfoort Naar wij vernemen heeft mr v. Vessem een aanklacht ingediend tegen den Amers- foortschen kantonrechter mr D. J. W. Muller Massis, daar deze laatste ter kan tongerechtszitting van Donderdag j.l. in de bekende Soester uniformenzaak naar aanleiding van het pleidooi van mr Van Vessem, heeft geantwoord, dat mr Van Vessem van een onjuiste situatie uitgaat en dit als unfair te qualificeeren is. Mr Muller Massis had voorts nog gezegd, dat rechter en verdediger samen de waar heid moesten zoeken. OUD-BURGEMEESTER BERGMEIJER OVERLEDEN. In het Diaconessenhuis te Groningen is in den ouderdom van ruim 65 jaar overleden de heer P. Bergmeijer, oud burgemeester van de gemeente Onst- wedde en oud-lid van den Indischen Volksraad. De overledene vertrok in Maart 1903 als onderwjzer naar Ned.-Indië en be woog zich vooral op politiek gebied. Hj' stichtte er het weekblad „de Banier" en nam mede het initiatief tot de stichting van de Chr. Ethische Partij. Toen de Volksraad in Ned.-Indië in 1918 werd gesticht, nam de heer Bergmejer voor deze partj in dien raad zitting. Hj' heeft er deel van uitgemaakt tot 1924, toen hij repatrieerde. De heer Bergmeijer, die tot de A.R. partj behoorde, was bestuurslid van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming. JHR IR O. C. A. VAN LIDTH DE JEUDE VOOR DRIE MAANDEN NAAR INDIE. De oud-minister van waterstaat, Jhr Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, zal bin nenkort voor drie maanden naar Indië vertrekken voor oriënteering op verschil lend gebied. Jhr van Lidth de Jeude deel de mede, de heenreis per schip te zullen maken, en terug te zullen komen per K. L. M. Begin Mei hoopt hij weer in ons land terug te zijn. MINISTER STEENBERGHE. De minister van oeconomische zaken, mr M. P. L. Steenberghe heeft Zaterdag na beëindiging van een ..toet verlof, zijn werkzaamheden ten departemente her vat. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van bovengenoemd fonds deelt mede, dat de ontvangsten over Ja nuari hebben bedragen f 28.812,58, zjn- de f7.023,95 uit periodieke bj'dragen en f 21.788,63 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tjdvak bedroegen f 17.776,79, De plaatseljke commissies van samenwerking brachten ten behoeve van dezelfde gevallen bijeen f 29.481,51, zoodat in die maand aan de aanvragers, verdeeld over 103 gemeenten een bedag van f 47.258,30 kon worden uitgekeerd. Versterking der geldmiddelen blijft noodig. Het gironummer van het Natio naal Fonds voor bijzondere nooden te 's-Gravenhage is: 272727. PROF. DR CH. E. BENJAMINS f In den afgeloopen nacht is te Gronin gen in den ouderdom van 66 jaar over leden Prof. Dr Ch. E. Benjamins, oud- hoogleeraar aan de universiteit te Gro ningen, in de neus-, keel- en oorheelkun de. EIERPRIJZEN DOOR DUITSCHLAND. Behoudens onvoorziene omstandighe den, gelden voor uitvoer van kippeneie ren naar Duitschland de volgende fran- co-grens-prijzen per 100 stuks in het tjd vak 2 t.m. 5 Februari: Voor S-eieren f 4,20voor A-eieren f 4.10, voor B-eieren f 4; voor C-eieren f3.90; voor D-eieren f3.75. De Reichsstelle für Eier te Berlijn Berlijn heeft de franco-grens-prijzen voor uit ons land in genoemd tijdvak in Duitschland in te voeren eendeneieren per 100 stuks als volgt vastgesteld: Voor eieren van 50 tot 54 kg per 1000 stuks f2.35... voor eieren van 54 tot 60 k.g. per 100 stuks f 2.80 en voor eieren van 60 kg per 1000 stuks en daarboven f 3.30. BINNEN EEN OF TWEE WEKEN ZAL PROSPECTUS VERSCHIJNEN. Naar wj' vernemen zal binnen een of twee weken het prospectus van een nieuwe Staatsleening verschjnen. Zooals minister de Geer na het mis lukken van de vorige Staatsleening reeds heeft meegedeeld, zal deze nieuwe lee ning een zoodanig karakter dragen, dat een mislukking zal zjn uitgesloten. Omtrent bedrag en rentevoet der lee ning en eventueele dwangmaatregelen kunnen op het oogenblik nog geen na dere mededeelmgen worden gedaan. Zaterdag werd gemeld: De veerdienst HansweertWalsoor den zal voorloopig weer worden hervat, echter alleen voor personen- en goede renvervoer, dus niet voor auto's. Zoo mogelijk zal gevaren worden in overeen stemming met de dienstregeling. (Hoewel de ijsomstandigheden op de Wester-Schelde nog niet gewijzigd waren, werd dan toch besloten den dienst, in den geest zooals ge vraagd was, te hervatten. De vraag rijst nu of de geheele stopzetting van den dienst wel noodzakelijk is geweest). De Minister van Economische Za ken heeft goedgekeurd het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij de heer C. J. de Kam Jnz. te Wissekerke opnieuw is benoemd tot lid van de Pro vinciale Commissie voor de bevordering van Rijkswege van de rundveefokkerij in deze provincie. VL1SSINGEN ZET EEN GEZIN OVER DE GRENS. Woensdag j.l. heeft de gemeente Vlis- singen, naar het „D. v. Z." meldt, een geheel gezin bestaande uit man, vrouw en acht kinderen uit hun woning in de Vlamingstraat gehaald om het daarna met hebben en houden, via Breskens en Eede over de Belgische grens naar Stroobrugge te brengen. Dit paardemiddel werd niet toege past omdat de gemeente Vlissingen geen medeljden heeft met ongelukkigen of haar taak niet vervult ten opzichte van armlastigen. Duizenden guldens heeft Maatschappeljk Hulpbetoon aan het ge zin besteed, doch het viel in een bodem- loozen put door de ergerljke luiheid van den man, den uit Oostende afkomstigen 31-jarigen Belg C. F., die bovendien een dronkaard was. Er viel noch met den man, noch met het gezin, dat op ergerljke wjze ver vuilde iets te beginnen. Wat er ook in gebracht werd, tot huisraad en kleeren aan toe, ging men terstond verkwanse len en in drank omeztten. De gemeentelijke geneeskudige dienst heeft eveneens herhaalde malen moeten ingrijpen, o.m. met het oog op het feit, dat aan de acht stumperds van kinde ren vrijwel geen zorg werd besteed. De kinderen, die nooit een echt thuis hebben gekend en geen behoorlijke slaapgelegenheid hadden, werden van gemeentewege gevoed, namen geregeld deel aan de kindervoeding, zoodat zij enkele maaltijden per dag kregen en brood voor het avondmaal mee naar huis. B. is herhaalde malen gewaarschuwd, dat men hem, indien geen beterschap volgde, uit het land zou zetten, doch het was aan doovemans-oor gezegd. Tenslotte moest 't gemeentebestuur het dreigement wel uitvoeren. Natuurlijk was België allerminst op zoo'n „aanwinst" gesteld, doch toen bleek, dat dit land dezen landgenoot diende te aanvaarden, berustte het in de overbrenging. De Belgische gendarmerie heeft het gezin in ontvangst genomen en het on dergebracht in een leegstaande woning te Strobrugge. De ijspret gedaan? Zaterdag is er nog door zeer velen ge bruik gemaakt van de gelegenheid om op de gladde banen van de IJsclub te rijden, wat mogelijk was door de bijzon der zorgen, die er des morgens aan be steed waren toen een tractor der firma Schrijver er de ijsschaaf langs trok en er alle oneffenheden hielp afhalen. Als, wat wel te verwachten is, Zater dagavond het slot van de ijspret voor Minddelburg is geweest, dan kan de club van een goed slot spreken. Een andere drukke vest was ook nu weer des middags en des avonds die langs den Vlissingschen Singel. Vanmorgen had onder groote belang stelling de opening van de nieuwe open bare U.L.O.-school aan de Voorstad plaats. Te 10.15 uur marcheerden perso neel en leerlingen met muziek van Euphonia van de oude school aan de Kreukelmarkt naar de nieuwe, j Te ongeveer half elf vereenigden tal I van autoriteiten zich in de ruime hal van het gebouw, waar de loco-burgemees ter, weth. A. de Roo, nadat de leerlin gen twee coupletten van het Wilhelmus hadden gezongen, allen verwelkomde, in het bijzonder den heer Mr Stieger, lid van Gedep. Staten (de heeren v. Bom mel v. Vloten en v. d. Wart waren ver hinderd), den heer Kuiper (inspecteur L.O.), den heer Pronk (Hoofdbestuurslid van de vereeniging -voor M.U.L.O.), de af gevaardigden der andere plaatseljke scholen, de Raadsleden van Goes, de on derwijzers van de U.L.O. en de andere scholen, architect, aannemers, enz. We zjn aldus spr. droef gestemd over de afwezigheid van onzen burge meester. We hebben toch gemeend niets te moeten veranderen in het plan, dat hjzelf voor dezen dag heeft vastgesteld. We hopen van harte, dat er spoedig een keer ten goede in zjn gezondheidstoe stand moge komen. We beleven een belangrjken dag voor Goes. D'at zien we aan de bljde gezichten van het hoofd en het personeel dezer school. Spr. gaf daarna een schets van de ont wikkeling van het Openbaar U.L.O. te Goes. 'Dat is feiteljk hier begonnen in 1914. Op 30 Juli 1914 besloot de Raad tot het geven van de gelegenheid voor Openbaar M.U.L.O. Het was de vraag of er hier naast R.H.B.S. en andere onder wijsinrichtingen nog behoefte bestond aan Openbaar M.U.L.O. Op 1 September 1915 trad 'het Raadsbesluit in werking. Het aantal leerlingen bedroeg het eer ste jaar 149. Het aantal leerjaren wa> elf. De kinderen werden op zes-jarigen leeftijd toegelaten. Na de totstandkoming van de 'L.O.-wet 1920 was het niet moge- Ijk de school ongewjzigd te handhaven. De M.U.L.O.-school werd gesplitst in een school voor L.O. en een k'opschool (U. L. O1.). Beide werden gevestigd in hetzelfde gebouw. De lokalen voor U.L.O. kwamen uit aan de Kreukelmarkt, die voor L.O. aan de v. d. Spiegelstraat. Het aantal leerlingen bedroeg in de periode 1922-1934 80 a 90. In 1934 96, 1935 112, 1936 114, 1937 142, 1938 181 1939 203 en thans 210. Met waardeering noemt spr. speciaal het voorlaatste hoofd, de heer Stassen, die zooveel voor de school deed. Met de uitbreiding van het aantal leer lingen hield geljken tred uitbreiding van de leerkrachten. Ook kwam er tekort aan leslokalen. De heer Van Faassen was nog maar net in functie of hj vestigde de aandacht op dit feit. Hj meldde tal van bezwaren en klachten over het schoolgebouw aan B. en W. Ze bleken bij onderzoek niet overdreven. Alleen nieuwbouw zou uit redding kunnen brengen. Voorloopig werd elders lokaalruimh gehuurd. Men wilde even afwachten of het aantal leerlingen constant zou bijven. In 1939 bleek al spoedig, dat nieuwbouw noodig zou zjn, waarom B. en W zich in verbinding stelden met Gedep. Staten, die op een prettige manier medewerking verleenden. De Raad besloot op voorstel van B. en W. met algem. stemmen tot nieuwbouw.'. Zelfs een voorstander van bjz. onderwi onder de Raadsleden drong aan op ver betering van het plan. Ook aan den inspecteur L.O. brongt spr. dank voor zijn medewerking. D'e school kost in ronde cjfers met inbegrip van het terrein f 76.700. Dit Ijkt hoog, maar de mheele constructie is zóó, dat het on derhoud tot een minimum wordt terug gebracht. Ook zjn alle zolders boven I lokalen alsmede de trappen in gewapend beton uitgevoerd. De buitendeuren en Ju ramen zjn van staal. Spr. heeft lof voor allen, die aan den bouw 'hebben medegewerkt, speciaal voor de aannemers, Gebr. v. d. Poel. Aan de school werken het hoofd en zeven leerkrachten, waaronder een vak onderwijzer in 'gymnastiek. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat er binnen kort een leerkracht bij komt. Voor elke U.L.O.-bevoegdheid zijn twee leerkrach ten aanwezig. Hierna verklaarde spr. de school voor geopend en droeg hj de inrichting over aan het hoofd der school en de leer krachten. Het Hoofd der school, de heer Van Faassen gaf daarna uiting aan de vreugde en dankbaarheid van spreker en het personeel, een vreugde, die helaas getemperd werd door de ziekte van den burgemeester. Spr. dankt den loco-bur gemeester voor zijn sympathieke woor den, den directeur en het personeel van gemeente-werken (speciaal den heer Ver beek) 'en de aannemers voor hun arbeid. De burgemeester heeft de plannen vo r nieuwbouw krachtig gesteund. Hj hield niet van halve maatregelen. Ook de ge meenteraad van Goes verleende zeer ge waardeerde medewerking, terwjl spr. ook den inspecteur voor zjn adviezen dank zegt. Namens het personeel biedt spr. een electrische klok in de hal aan. Spr. hoop!, dat het hier zóó zal worden: „Zooals het klokje op school tikt; tikt het nergens Spr. hoopt, idat deze school moge strek ken tot bloei van Goes en van geheel Zuid-Beveland en dat hier vele goede burgers mogen worden gevormd. De leerlingen zongen nu onder leiding van den heer Visser een openingslied waarna de heer Ku.iper (inspecteur L O.) 'het woord verkreeg om ook eerst uiting te geven aan zjn leedwezen over de afwezigheid van den burgemeester en hem een spoedig en geheel herstel toe te wenschen. 'Ook dhr de Roo heeft veel voor deze school gedaan. S;pr. wenscht de ge meente van harte geluk met dit gebouw Ook de andere gemeente-besturen in Je omgeving, want deze school dient ooi voor leerlingen uit andere gemeenten. De oude school was onvindbaar en on zichtbaar. De heer Van Faassen wist allen voor nieuwbouw warm te maken. Hij kwam, zag en overwon. Met den wensch, dat allen het goed zullen hebben in deze school en er met plezier zullen werken, eindigde spr. Namens het Hoofdbestuur van de M U. L. 'O.-vereeniging sprak de heer Pronk. Al kan in de meest eenvoudige omgeving het allermooiste en belangrijk ste werk geschieden, toch mogen we dankbaar zjn voor deze mooie school. Voor onze kinderen is ons nooit iets te veel. Het U.L.O.-onderwjs heeft zich door eigen streven een plaats verworven Het R.K., Ghr. en 'Openbaar U.L.O. hebben elkaar gevonden. Zj werken in de groot ste harmonie samen. Spr. gunt alle kin deren van Nederland minstens dit onder-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2