8 MAANDEN GELEDEN. f 190.50. De financieele betrekkingen tusschen Rijk en Gemeenten. KS wn 10 u-vm- to Ij Verrassend ontslag in België. Binnenland. Nederlandsche arbeiders in Duitschland, Ook een extra brandstoffen bijslag aan kleine boeren en Tuinders. Benoeming van Burgemeesters. Oprichting centrale Volkenbonds comité. Geen verlaging van de Prov. boottarieven. B. V. L. Deze week plukten weer 53 Inzen ders de Midzavruchten tot een totaal van Uit de Provincie Engelsche schipbreukelingen gered De gladde 1 waarschijnlijk I De twee laatste groote rampen in het byizonder hebben een zeer ernstige reac tie onder het Noursche publiek veroor zaakt, namelijk de rampen met de „Son- ja" en de „Biarritz". In het artikel wordt een grondig on derzoek geëischt en, indien er tengevol ge van dit onderzoek een basis voorhan den is, een stap te juister plaatse te on dernemen. Het blad vestigt er verder de aan dacht van de Noorsche bevolking op, dat het de middelen bezit tot de straf voor een dergelijke „wreedheid" bij te dragen, door den boycot van goederen, van het land, dat schuldig wordt bevon den. CHEF GENERALE STAF TREEDT AF De minister van landsverdediging heeft meegedeeld, dat luitenant-generaal Van den Bergen, chef van den generalen staf, den koning heeft verzocht hem van zijn functie te willen ontheffen om hem een commando te geven. De minister van oorlog, generaal De- nis, deelde verder mee, dat hij voorne mens is den koning voor te stellen gene- raal-majoor Michiels te benoemen tot chef van den generalen staf. Het ingediende verzoek om ontslag heeft algemeen levendige verrassing ge wekt. In welingelichte kringen verklaart men dat generaal Van den Bergen zijn besluit zonder eenigen druk van buitenaf heeft genomen, en dat het geen verband houdt met meeningsverschillen tusschen den generaal en hoogere autoriteiten. De grensgangierskwestie geregeld. Naar gemeld wordt, zijn de Neder- landsch—-Duitsche besprekingen, welke sedert de vorige week tusschen twee amb telijke delegaties zijn gevoerd nopens de economisdhe, financieele en sociale posi tie van Nederlandsche en Duitsche ar beiders, onderscheidenlijk in Duitsc'hland en in Nederland werkzaam, beëindigd. Tusschen de delegaties is overeenge komen, dat officieele publicaties omtrent het resultaat van deze besprekingen in beide landen gelijktijdig op 1 Fehr. zul len geschieden. Vernomen wordt echter, dat tusschen de Nederlandsche en Duitsche regeering overeenstemming zou zijn bereikt omtrent een nieuwe loonregeling voor de zooge naamde grensgangers, waardoor het mo gelijk zal zijn weer groote aantallen Ne derlandsche arbeiders in Duitsche tex tielfabrieken te werk te stellen. De regeling zou omvatten, dat de loo- nen voor 80 pet. in Nederlandsch en voor 20 pet. in Duitsch geld zouden wor den uitbetaald. De tot nu toe werkzaam gebleven arbeiders zouden van de nieu we regeling ook in dien vorm kunnen profiteeren, dat aan haar tot 1. Januari terugwerkende kradht zal worden ver leend. Overeengekomen werd, dat aan de Ne derlandsche arbeiders en bedienden, die in Dec. 1939 en Jan 1940 tengevolge van de opheffing der vergunning tot bet medevoeren van deviezen den arbeid moe ten neerleggen en die hun vroegeren ar beid in het grensgebied weer wenschen op te nemen, de vereischte toestemming moet worden verleend. IN VERBAND MET DE AANHOU DENDE VORST. De ministers van Sociale Zaken en van Economische Zaken hebben aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat zij om dezelfde redenen, welke geleid heb ben tot een extra-brandstoffenbijslag aan de ondersteunde werkloozen hebben besloten, dat over de week van 22 tot en met 27 Jan. aan de ondersteunde kleine B-boeren en B-tuinbouwers een extra-brandstoffenbijslag ter waarde van f 0.40 mag worden uitgekeerd. Deze extra-bijslag komt bovenop het i netto-steunbedrag, hetwelk betrokkenen over genoemde week aan steun in geld, zoowel als in natura ontvangen en mag aan elk, die over die week voor zooda nige netto-uitkeering ln aanmerking komt, worden uitgekeerd, hetzij in geld, hetzij in natura, ook al zouden de be kende maxima daardoor worden over schreden. Evenals de kosten van den gewonen brandstoffenbijslag zullen de kosten van dezen extra-bijslag, zoowel voor kleine boeren als voor tuinbouwers voor de helft gedragen worden door het Depar tement van Economische Zaken, terwijl de andere helft ten laste van de ge meente blijft, die daarin op de bekende voorwaarden de gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds kan decla- reeren. Bij' de benoeming van burgemeesters staat geen andere maatstaf voor oogen dan het belang van de gemeente en de verwachting, dat hij van de ambtsver vulling van den voorgedragen candidaat meent te kunnen koesteren. De opvatting dat hij de meening zou zijn toegedaan, dat de politieke richting van een candi daat niet terzake zou doen, is niet geheel juist, aldus de minister van Binnenland- sche Zaken in zijn memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. De politieke gezindheid, zoo vervolgt hy, is wel van beteekenis, al is z\j geens zins een allesbeslissende factor. Eerste eisch is, dat met redelijke zekerheid moet kunnen worden aangenomen, dat de be noemde de geestesgesteldheid der bevol king zal verstaan. MEER DAN 25 MILLIOEN EIEREN NAAR HET BUITENLAND. In het tijdvak van 23 t.m. 29 Januari zjjn voor uitvoer goedgekeurd: versche Hollandsche eieren, voor Duitschland: 6.797.400 stuks, voor En geland 17.061.120 stuks, voor andere landen 446.570 stuks; versche Hollandsche eendeneieren, voor Duitschland: 615.600 stuks, voor Engeland 925.920 stuks, voor andere landen 14.760 stuks. In totaal 25.862.810 eieren. WIJZIGING VAN DE BEGRAFENISWET. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Binnenlandsche Zaken, deelt minister Van Boeijen mede, dat het wetsontwerp tot wijziging van de Begrafeniswet bin nen eenige weken indien zich geen on- De minister van Binnenl. Zaken zegt in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, dat hij zich allerminst be wust is van een toenemende inmenging van zijn departement in gemeentelijke aangelegenheden. Integendeel, hij bevor dert met kracht en naar hij meent met vrudht, dat de inmenging zich beperkt tot hetgeen volstrekt noodzakelijk is. De minister is zich er van bewust, dat om de gemeentebesturen tijdig op de hoogte te kunnen stellen met nieuwe maatregelen en gegevens, waarmede bij het opmaken van de begrooting voor '41 moet worden rekening gehouden, de ver dere behandeling van de plannen ten aanzien van de gemeentefinanciën in een snel tempo zal dienen te geschieden. Zijn streven is daarop dan ook bepaaldelijk gericht. Gestreefd zal moeten worden naar een regeling, welke in staat stelt in de rede lijke behoeften van het tegenwoordige te voorzien, doch daarnaast de mogelijkheid biedt op vroegere tekorten geleidelijk in te loopen. Bepaalde maatregelen, als in het ver slag bedoeld, ten aanzien van gemeenten, welker bevolking door de getroffen de fensievoorzieningen voor een deel haar middelen van bestaan mist, zijn tot dus ver niet getroffen. Den minister zijn trou wens ook geen gevallen bekend, waarin nu al onomstootelijk 'de noodzaak van zoodanige maatregelen is gebleken. voorziene moeilijkheden voordoen zal worden ingediend. CENTRALE LEIDING BIJ DE LUCHTBESCHERMING. Benoeming van deskundigen ter voor lichting van de gemeenten. In zyn memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van binnenlandsche zaken deelt de minister mee, dat dezer dagen de benoeming te verwachten is van eenige deskundige krachten, die on der centrale leiding ieder voor een eigen rayon de daarin gelegen gemeenten van voorlichting kunnen dienen. HET KAMPWERK VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Een commissie ingesteld doer den minister van sociale zaken. De minister van sociale zaken heeft een commissie in het leven geroepen ter bespreking van de voorzieningen, als mede voor 'het houden van geregeld con tact op het gebied van bet kampwerk voor jeugdige werkloozen. Als voorzitter 'dezer commissie zal op treden de heer M. de Vries, chef van de afdeeling cultureele zorg en sociale jeugd zorg van 'het departement van sociale zaken; als leden zijn aangewezen ambts halve: de heer N. H. de Graaf en mej. E. E. de Groot, en de heeren G. P. J. Bannenberg en Jos. Veldman van de na tionale r.k. commissie voor jeugdwerk- loozenzorg; W. J. Hemmes en J. Schipper van de centrale voor werkloozenzorg; H. Lindeman en A. de Ruijter van de mo derne centrale voor werkloozenzorg en dr H. G. W. van der Wielen en W. van Vliet van de stichting Nederlands volks kracht. DR COLIJN ZAL ZEER WAAR SCHIJNLIJK MET HET VOORZITTER SCHAP WORDEN BEKLEED. Ter verduidelijking van hetgeen ge meld is omtrent de beraadslagingen van het eerste Volkenbondscomité, dat de vol gende week in het vredespaleis bijeen komt, kan nog het volgende worden medegedeeld. Dit comité, dat op 15 December 1939 van de assemblee van den volkenbond opdracht heeft gekregen het z.g. centrale comité voor economische en sociale vraag stukken te constitueeren tot welk doel het de volgende week in het Haagsche vredespaleis zal vergaderen, telt onder zijn leden dr H. Colijn. De heer Colijn maakt van het comité deel uit k titre personnel, d.w.z., dat het comité zich van de dien ten van den heer Colijn heeft verzekerd op grond van de per soon 1 ij k e deskundigheid van onzen oud-premier. Zeer waar schijnlijk zal de heer Colijn met het voor zitterschap van het centrale comité wor den belast. De heer Fentener van Vlissingen nu zal de vergaderingen van het comité bij wonen als vertegenwoordiger van de Ne derlandsche regeering dus in officiëele hoedanigheid. een viermotorigen Duitschen bommen werper. De „Highwave" was onbewapend en lag ten anker op ongeveer dertien mijl uit de Engelsche kust. Het vijandelijk vliegtuig vloog tot ver maal toe laag over het schip en liet daar bij telkens vijf bommen vallen, terwijl het schip met machine-geweervuur werd be stookt. Slechts bij de vierde maal, dat het vliegtuig een lading van vijf bommen liet vallen, werd het schip door een bom getroffen. Deze bom richtte enorme schade aan en bet sc'hip begon onmiddellijk te zin ken. De bemannin"' be'raf zich in de sloepen en nauwelijks had men 't sc'hip verlaten of het verdween in de diepte. Het geheele drama was gevolgd door de bemanning van het Groningsche kust vaartuig „Rian", dat op slechts 200 tot 300 meter afstands voer. Ook dit schip werd door de ontploffing van de bommen in zee ongeveer vier voet uit het water gelicht. Nadat het vliegtuig nog over'de „Rian" had gevlogen, verdween het. De achttien schipbreukelingen van de „Highwave" werden door de bemanning van de „Rian" aan boord genomen. Dé tweede stuurman had een kogel in bet been gekregen en een matroos was aan den schouder gewond, i Kapitein Grüenefeld van de „Rian" be sloot naar Vlissingen te varen, waar het schip gisteravond aankwam. I De tweede stuurman werd, na 'door een I marinedokter te zijn behandeld, naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. HET TELEURSTELLENDE M1NISTE- R1EELE ANTWOORD. Vorige week meldden wij reeds, dat de minister van Waterstaat, de heer Albar- da, afwijzend had beschikt op het ver zoek van een groot aantal organisaties uit het bedrijfsleven om afschaffing of verlaging der tarieven van de provin ciale booten. De volledige tekst van dit antwoord luidt als volgt „Ik heb de eer U mede te deelen dat jaarlijks door het rijk zulk een belang- rijk bedrag aan de provincie Zeeland wordt vergoed ter tegemoetkoming in het verliessaldo van de stoomboot diensten op de Wester Schelde, dat hier in reeds een bijzondere gunstige behan deling van de streek mag worden gezien. Voorts mag thans niet uit het oog worden verloren, dat door prijsstijging van de benoodigde verbruiksartikelen, enz. de exploitatiekosten van de veer diensten zullen toenemen en dat door te verwachten teruggang van het vervoer de inkomsten zullen verminderen, waar door de financieele resultaten van den dienst nog ongunstiger zullen worden dan zij thans zijn, met het gevolg dat bij handhaving van de huidige tarieven de opofferingen, welke de Staat zich voor de vervoerverbindingen moet getroosten zullen toenemen. Niettegenstaande deze omstandigheid, ligt het vooralsnog niet in het voorne men om de sinds 1937 vastgestelde ta rieven die behoudens enkele uitzonde ringen een verlaging inhielden te ver- hoogen. Met het oog op den toestand van 's Rijks schatkist, kan tot verdere ta riefsverlaging welke in hoofdzaak ten laste van het Rijk zal komen, thans niet worden besloten. Uw verzoek om het daarheen te leiden dat de groote rivierovergangen op het Rijkswegenplan worden geplaatst, is tot mijn leedwezen voorloopig niet voor in williging vatbaar." GOES. TOESTAND VAN DEN BURGEMEESTER HOOGST ERNSTIG. Naar wij vernemen was de toestand van den burgemeester, den heer Mr R. M. van Dusseldorp, hedenmorgen hoogst ernstig. Schrijvende over de Bijzondere Vrij- willige Landstorm, zegt de „Telegraaf" o.m. „Thans slaapt dit instituut en de lel- ders beseffen dit. Het is voor Nederland te hopen, dat deze slaap rustig zal zijn en van zeer langen duur. En mocht het instituut te zijner tijd nog eens ont waken, dan moge zijn bestaansrecht niet zoo vast staan als zulks het geval was in de jaren 1918 tot ongeveer 1933". Volgens de „Telegraaf" is het dus volstrekt niet zeker dat de B,V,L. in de toekomst nog bestaansrecht heeft. Het blad oordeelt het nuttig ons volk een soort slaapmiddel toe te dienen. Dit schijnt ons niet ongevaarlijk. Grif kan worden toegegeven, dat de toestand thans anders is dan toen de B.V.L. werd opgericht. Maar 't kan ook wat dit betreft ver- keeren. Niemand weet wat ons nog boven 't hoofd hangt. Niemand weet hoe, als eenmaal de oorlog, op welke wijze dan ook tot een einde komt de toestanden en verhoudin gen zullen zijn En het is volstrekt niet zeker, dat dan, misschien weer onder den invloed van gebeurtenissen in het buitenland, geen revolutiegevaar zal dreigen. Daarom de BV.L. niet in slaap ge- wiegd, maar opgewekt tot wakkerheid en waakzaamheid. Waarschijnlijk zou vandaag nogmaals een onderzoek worden ingesteld of een operatie zou kunnen plaats hebben. Collecte Roede Kruis. De gehouden collecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis heeft te Goes met inbegrip van een nagekomen gift van f25 opgebracht f303.19. In Juni 1939 verscheen de eerste lijst van premie-winnaars der Midza-bonnen in de krant en sindsdien volgden met de regelmaat van de klok wekelijks de premie-uitkeeringen, zoodat thans 35 we ken de Midza vreugde heeft gebracht in duizenden gezinnen op Zuid- en Noord- Bevelandl Met welk een enthousiasme worden de bonnen gespaard en geen wonder, want wie ontvangt niet gaarne een extra'tje. Hoe vaak gebeurt het niet, dat men zich gaarne het een of ander artikel zou wen schen aan te schaffen, doch andere 1 >g noodige artikelen moesten eerst worden gekocht. In zulke gevallen bracht de Midza uitkomst, de bonnen werden ge teld en ingezonden en de belooning volg de in den vorm van een Midza-waardebon waardooor men gratis in het bezit van het zoo vurig begeerde kwam. Welk een voordeel is het te koopen in de 109 aangesloten Midzazaken, waar n en U prettig bedient, een groote keuze heeft, billijke prijzen berekent en waar U als waardeering voor Uw inkoopen de waarde volle Midzabons ontvangt. Midza-zaken zijn er in alle branche's, dus spoedig heeft U een aantal bons vergaard, at er niet één verloren gaan, want Midza bons zijn werkelijk waardebons. ZUID- EN NOORD- BEVELAND. Een ernstige belemmering voor het verkeer. Ook in Noord-Holland werd de sneeuw door den wind op sommige plaatsen zoo hoog opgejaagd, dat auto's in de witte massa's „strandden" en eerst moesten worden uitgegraven, voordat het «ras, *s tuit hmx ta&ard* positie te bevrijden. Op dertien mijl uit de Engelsche kust is het Engelsche s.s. „Highwave" door een Duitschen bommenwerper aangevallen en tot zinken gebracht. De achttien schip breukelingen werden door het Neder landsche motorschip „Rian" van de ree- derij D. Buining te Groningen gered en te Vlissingen aan wal gebracht. De kapitein van de „Highwave" ver telde, dat zijn schip Dinsdagavond om- straeka vijf uur werd. aangevallen dooi ix Krachtige leidin Aan de propaganda t communisme, zeg Ld", is in Frankrijk lr omstandigheden eer 1 communistische orga bonden en aan de comn vaardigden hun manda Ook in België heeft tegei' de communisti» men. Duidelijker dan oo communistische leer i- lleen anti-christelijk, menschelijk te zijn, Het is de leer der mi: ons huldigen nog de politieke meening zich uitleven, daar men dan hand houdt. Doch men vergete 1 van verwarring door ee pen ten aanzien van ab een de innerlijke volk ten zeerste gebaat wor ga snakt naar vaste lei< den volgt de massa he hebben leiding te gever of oproerkraaier. Daarom de vraag: K propaganda voor de leer der misdaad nog li Bevolkin Ingekomen: F. Booke van Bergen op Zoon, G: Boer, dienstbode, van 3 singel 57; A. van Keule arbeider, van 's-H. Ai Hendriksk.dijk 58; C. J Velde, zonder beroep, Couwervestraat 44; J. gezin, timmerman, van Piccardtstraat 54; A. M dezuster, van Drunen, 5 A; J- Waverijn, diens ningen, J. A. v. d. Go< van Nes, assuradeur, D. v. d. Boutstraat 1; kersknecht, van Katten straat 13; L. A. Nagel van Rilland Bath, Wei Vertrokken: E. G. Br Zonncbloemstraat 35, Raarends, chauffeur, 1 naar Vlissingen; M. J. P. v. d. Spiegelstraa den: P. Harinck, dienst straat 29, naar Oudela Sweeden, dienstbode, 1 naar Ginneken; G. J. monteur, Westsingel 8 burg; Wed. C. de Kok Lange Vorststraat 54, i v. d. Griend en gezir Violenstraat 27, naar I Zoutelande. D e t duinen en stra: Sedert eenigen tijd is duinen en het strandi Begrijpelijkerwijze heef gezetenen, die hun ini deels trekken uit het ongerustheid veroorzaa bevolking zich in haar Er circuleert thans een het bestuur van de Vei delingenverkeer om autoriteiten toezegging, het strand en de duinex gelijk vrij te geven, op meen geteekend wordt. SCHOUWEN Bruinissc. Maandag gadering gehouden van eeniging „Landbouwhel De rekening van de den heer K. Geluk, deelig saldo van f 82.7 Besloten werd aan 1 Coöp. Aankoopver. Sc te Zierikzee. Na afloop van den Elfstedentocht-1940 feliciteert de vroegere winnaar C. J- Koning de rijders Jongert (midden en Adema (rechts) met hun fraaie prestatie- VERKEER GEST De verkeersmiddelen zonderd - worden dei een zware krachtproe sneeuw en ijzel maken keer buitengewoon moe Zoowel gisteren als 1 gen zoo mogelijk nog ir het op de wegen zoo gli gevaarlijk was er zich c steden en op de Rijks spoedig mogelijk zand e' verkeer was toch d< Dok de meeste autoh morgen in de garage, z< P0u blijkens ons Sl be mededeeling j geïsoleerd waren. Latex vex'schillende diensten f en. r0den wel, maar matste weken vrijwel r oordat een groot d 'e"0er Per auto gesel ->-tdienst verre van n aato's óf niet óf kwamen. De verbindin Noord-Bevela vr e boot die de ver /T?ord- en Zuid-Bevx 0 r t g e n e Wol heefteT?heidene dagen weer sdaS en Woei ^...gevaren. Ook vani de vloeifb if ?Verdag 1 p.n„„ t ijs 'dan voor Bii T .,en een vaarge Het zal k°mt het «s

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 2