Rede van Chamberlain. Hevige aanval der Finnen. Russische aanvol en afgeslagen. Amerika bouwt oorlogsschepen. gramma. EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 1 FEBR. 1940 54e JAARGANG - No. 103 Ook een rede van Chamberlain. Een Duitsche duikboot vernield. Vinnige Finsche aanval op 20.000 Russen. Amerikaansche viootcommissie aanvaardt verkort vlootprogram. ier goede vrienden ph vergezelde zijn e Vlissingen wacht- n vader en moeder de boot af te halen, ze haar zoon je nooit meer ze met tranen beaamde dat toen mag zei rader B. Bakker, Dom- 6; vulpen, P. v. d. 3tr. 20; boerenbroek- isweg 191bontje, I. 26; kinderwantje, aardstr. 60; dames- Petiet, Nw. Ooster- nes, P. Geers, Veer- eerenhandschoen, H. ingel 70; p. schaat- Langeweg E 283; A. Wondergem, Pen- iderportemonnaie m. der, Terhoogestr. 53, >lboekjes en dik ca- Vader, A. Kastelein, vinders voorwerpen jeve men daarvan au van politie. Februari 1940. 875 en 414.4 m. AV- 10 Gram. 10.00 Mor- ram. 10.30 Voor de 11.00 "Weekoverz. it. 12.00 Ens. Males- gram. 1.00 AVRO- Voor de vrouw. 2.30 Brei- en borduur- 4.00 Voor zieken en Gram. 5.00 AVRO- 5.30 AVRO-Amuse- ,e. 6.30 Sportpr. 7.00 05 Voor militairen, ïr. ANP, meded. 8.15 10-Vaudeville-orkest, ible, AVRO-Salonor- prekers. 9.15 „Fide- im. 11.00 Ber. ANP. rkest en gram. 301.5 m. 8.00—9.15 11.00 KRO, 2.00- .05—9.15 en 10.00 1. 10.45 Gram. 11.30 O Ber. 12.15 KRO- 1P, gram. 1.10 KRO- 00 Handwerkuurtje. gram. 3.453,55 00 Gram. 5.15 Han- mgd, 5.45 Ens, van ,45 C.N.V.-kwartier- i lekbespr. 7.45 Gram. SOS-ber. 8.15 Or- i gelleven en Natuur- ■Friesland". 9.30 De m. 10.00 Ber. ANP, Ie „Gooilanders" en Ca. 11.50—'12.00 owoajySJ WEERBERICHT. !est matige, in het lijk nog plaatselijke trokken tot zwaar- jk eenige regen of rden, matige tot imperatuur om het uiden temperatuur licht vorst. G VOOR HET EER. ordt voor gladde en Zuiden. nmiddag 3 u.: iddag 3 u.: 765. r fietsen*, i. Uitgave: N, V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststrant 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel j. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f2.6Ö pe? kwsrissï Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vüsslngen f 0.20 Losse nummers cent Advertentiën 30 cent pa? regel Ingezonden meisdseüsses cant pr: rejsl Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of cnotto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting DE KRACHTSONTPLOOIING VAN ENGELAND. Chamberlain, de Engelsche minister president, is zijn gisteren te Londen ge houden toespraak begonnen met te zég gen, er gelukkig mee te zyn, dat men het niet noodig had geacht voor het publiek tijd of plaats voor dit noenmaal te ver bergen. Thans bevinden zich in Frankrijk, in Indië en in andere stations overzee aan vitale verkeerswegen van het Engelsche imperium meer dan iy4 millioen man onder de wapenen. Deze troepen in de garnizoenen overzee stellen het rijk in het binnenland in staat zonder vrees voor onderbreking voort te gaan met de uitbreiding en" de uitrusting van zijn strijdmacht. Een der stoutste van de vele stoute verzekeringen van den Duitschen minis ter voor de propaganda is, aldus Cham berlain, dat zy ons der heerschappij ter zee hebben ontnomen. (Gelach.) Het is waar dat zij van hun luchtmacht gebruik maken om onverdedigde treilers, vis- schersschepen en lichtschepen aan te vallen en hoewel zij zich haasten naar huis terug te keeren, wanneer het vuur op hen wordt geopend door ons lucht doelgeschut erf onze gevechtsvliegtuigen, zjjn zij op deze wijze toch aan een zeker aantal schepen en menschenlevens nood lottig. Nog steeds blijft waar, dat de macht van de Britsche marine niet alleen con- vooien kan beschermen met een zooda nig succes, dat zij in toenemende mate door neutralen worden gebezigd, doch 't wapen der contrabandecontrole uit te is ook mogelijk, een ontzettend machtig oefenen ongehinderd door de Duit- sche gewapende macht. Duikboot vernield. Gjj zult wel willen weten, dat de eerste aanval op een convooi, welke sedert lang gisteren door een Duitsche duikboot is ondernomen, geleid heeft tot vernieti ging van die duikboot. Ingeval het ministerie van propaganda in Duitschland zou probeeren deze ver klaring te ontkennen, zou ik u ervan op de hoogte willen stellen, dat geheel ver schillend van de Duitsche practij'k wij de levens der meeste leden van de beman ning hebben gered. Chamberlain zeide, dat er duidelijke redenen bestaan om geen cijfers te geven over de uitbreiding van de luchtmacht, doch het aantal arbeiders, dat thans ge bruikt wordt bij den vliegtuigbouw, is zevenmaal zoo groot als in de jaren 1935 tot 1936. In Canada zijn niet minder dan 67 oefenscholen gesticht. Zij zullen een per soneel hebben van 40.000 koppen en de beschikking hebben over 80 nieuwe of vergroote vliegvelden. „Wij hebben schikkingen getroffen, op grond waarvan wy de geheele productie van wol in 't Britsche rijk voor den duur van den oorlog hebben opgekocht en ook nog voor den tyd van een jaar daarna. Wij hebben tot een bedrag van 85 milli oen pond aan textielwaren en leer ge kocht. Meer dan duizend firma's in Groot Brittannië vervaardigen thans khaki- kleeding. i 1.300.000 paren schoenen worden we kelijks voor het leger gemaakt. Sedert het begin van den oorlog is de productie van kanonnen verdubbeld, in sommige gevallen verachtvoudigd. De productie van granaten is verdubbeld en thans tien keer zoo groot als na de eerste vijf maan den van den oorlog van 1914. „Alles bij elkaar hebben wij sedert September bestellingen geplaatst voor kanonnen, kleine wapens, munitie, ont- ploffingsmiddelen, voertuigen, machine- I rieën en andere behoeften ter waarde van bijna 200 millioen pond sterling. „Wij hebben nog geen luchtaanvallen gehad, doch wy zijn er op voorbereid, indien zij komen. Sprekende over den Britschen handel, zeide Chamberlain, dat de waarde van den uitvoer in December grooter was dan de gemiddelde maandelijksche uitvoeren gedurende drie maanden voorafgaande aan het uitbreken van den oorlog. DE POSITIE DER NEUTRALEN. Wij verwachten in de toekomst nog grootere inspanning te doen en toch is er niet één enkel niet-oorlogvoerend land dat zichzelf bedreigd gevoelt door deze enorme opeenhooping van macht. Eén ding wordt met den dag duidelij ker; niet uit hetgeen wij zeggen, doch door het optreden der Duitschers zelf, n.l. dat wij niet alleen voor onszelf strij den. „Natuurlijk betwisten wij geen oogen- Jonj Be6?6- liet z'ch niet onbetuigd op den tweeden verjaardag van Prin- DenHaa Cn ^wam by den politie-agent voor het paleis Noordeinde te ag wformeeren, of het geoorloofd was, de felicitatieregisters te teekenen. blik het recht der neutralen te beslissen of zij in het conflict betrokken zullen worden, of wanneer zij verkiezen er buiten te bleven, op welke wijze zij de neutraliteit zullen gebruiken, welke zij hebben verkozen. Doch wij mogen hun vragen, en wij vragen, of zij klein en zwak zyn of groot en machtig, er reke ning mee willen houden, dat, hoewel wij by de uitoefening van ons onbetwist recht van oorlogvoerenden zouden kun nen optreden^ op een wijze, welke hun ongemakken of zelfs verliezen bezorgt, wy in geen geval ooit neutrale schepen hebben tot zinken gebracht en nimmer bewust een enkel neutraal leven in ge vaar hebben gebracht Aan den anderen kant bedreigt onze vijand het bestaan van staten, die te klein of te zwak of te dichtby zyn om hem te trotseeren en hij gaat voort een bijna volledige onverschilligheid te too- r.en niet alleen voor hun belangen, doch voor gewone gebruiken van de mensch- heid. Voor ons schijnen deze overwegin gen voor een groot deel ernstiger dan eenige tijdelijke verstoring van den han del. Terzelfder tijd erkennen wij' ten vol le, dat een verstoring van den handel der neutralen ernstig voor hen kan zyn. „Wij erkennen, aldus Chamberlain, dat de internationale handel voor een volle dige ontwikkeling veelzijdige kanalen moet volgen en dat wij een einde moeten maken aan de vicieuse politiek van eco nomisch nationalisme en autarkie, welke zooveel heeft gedaan om de laatste groote vredesregeling omver te werpen. Een van onze eerste bedoelingen zal zijn een herstel van den internationalen han del, welke ons voorkomt de beste gele genheid te zijn om op zijn beurt voor een herstel van den levensstandaard en het consumptievermogen der natie. Dit is de politiek, welke wij in ge dachte hebben wanneer de tijd zal ko men opnieuw van oorlog tot vrede terug te keeren". De Britsche ministeries van Marine en Luchtvaart hebben het volgende com muniqué gepubliceerd: „Op 30 Januari heeft een Duitsche duikboot een convooi aangevallen en het Britsche s.s. „Vaclite", groot 5026 ton, tot zinken gebracht, welks bemanning door een Italiaansch schip gered werd. Het vloot-escorte maakte direct jacht op de duikboot en deed een tegenaanval met dieptebommen, doch na eenigen tijd werd het contact verloren. Later op den dag kreeg het vlootes- corte hulp van een vliegboot van de kustwacht en vond de duikboot, die aan de oppervlakte voer. De duikboot was blijkbaar niet in staat te duiken, als ge volg van bij den eersten aanval opgeloo- pen schade. Een zware bom viel aan stuurboordzijde van de duikboot. De duikboot vuurde met haar luchtdoelka non en het vliegtuig antwoordde met zijn mitrailleur. De wolken zakten daar op tot vlak boven zee en de duikboot was tydelijk niet meer te zien. Het vliegtuig vloog daarop naar de oorlogsbooten en stelde hen op de hoog te van de positie van de duikboot, maar toen zij ter plaatse aankwamen was de duikboot al gezonken. Eenige overleven den werden in een rubberboot gezien en gered; later konden de Britsche oorlogs schepen nog eenige overlevenden uit de zee oppikken. Aan het einde van de tweede oorlogs maand valt te constateeren, aldus Un. Press, dat de Russen een aanzienlijk klei ner deel van Finland in hun bezit hebben dan vier weken geleden. Op sommige punten zijn zij gedwongen geweest, zich over de grens terug te trekken, op ande re punten hebben zij versterkingen aan gelegd, om aldus het veroverde gebied te kunnen handhaven. Vrijwel overal zijn hun verliezen enorm geweest. Op enkele punten, zooals aan het Salla-front, werden de nieuwe verster kingen alweer opgegeven en trekken de Sovjets terug op een tweede linie, die dichter bij de grens ligt en gemakkelij ker te verdedigen valt. Neutrale waarnemers zijn van mee ning, dat de Russen in het Noorden geen nieuwe poging zullen doen vóór de lente. In de lucht handhaven de Russen nog steeds hun superioriteit, zij het niet meer op zulk een besliste wijze als in de eer ste dagen van den oorlog. Deze kleine wijziging ten voordeele van de Finnen is gedeeltelijk te danken aan hun verbe terde verdediging en aan de aankomst van nieuwe vliegtuigen en vrywilligers- piloten uit het buitenland. De streek van Kohmo is, blijkens de berichten, die In Stockholm en Kopen hagen uit Lapland binnenkomen, op dit oogenblik het tooneel van een verbitter den strijd. Niet minder dan 20.000 Russen wor den hier door de Finnen bevochten. Reeds hoort men van honderden doo- den aan de zijde der Russen, en van een buit maken van een aantal pantserwa gens, kanonnen en ander materiaal door de Finnen. Een strydmacht van 68000 Finnen heeft zich van twee zijden op de Russen geworpen, die zich by het begin van den oorlog daar in loopgraven verschanst hadden, en tot nu toe een vrywel onon derbroken rust genoten hebben De aanval werd bij verrassing Maan dag geopend, toen verkenningspatrouil les het bericht brachten, dat de voedsel voorraden der Russen afnamen en de troepen teekenen van verzwakking toon den. Van het Salla-front. Van het Salla-front worden thans he vige gevechten gemeld. Naar verluidt, hebben de Russen grenswachten van de Karelische grens, welke beter getraind en uitgerust zijn, naar het Salla-front gestuurd, teneinde de Finnen in de flank aan te vallen. Ze zijn ook in het wit gekleed, evenals de Finnen en beter bewapend dan de an dere Russische troepen. Russische aanvallen afgeslagen. De Finsche legerleiding deelt mede: „In de landengte van Kareliè hebben de Finnen een aanval op de rivier Taipale afgeslagen. Ten Noorden van het Lado- ga-meer heeft de vijand opnieuw aanval len gedaan op verscheidene punten der Finsche stellingen, doch deze aanvallen werden overal afgeslagen. De actie der Sovjet-luchtmacht was gisteren beperkt en voornamelijk gecon centreerd op het strydtooneel. In den nacht van 29 op 30 Januari heeft de Finsche luchtmacht verscheiden verkenningsvluchten gemaakt en bom bardementen uitgevoerd. Vijf Russische vliegtuigen werden door het Finsche luchtdoelgeschut en de Finsche jachtvliegtuigen omlaag gescho ten. Voor den vierden keer sedert het uit breken van den oorlog had op Rovanie- mi een luchtaanval plaats. Een hospitaal en een schuilkelder werden getroffen. Men gelooft, dat er vele dooden te be treuren zijn, en vele gewonden. 27 vliegtuigen cirkelden vier maai bo ven de stad en lieten gedurende een half uur een regen van bommen op de stad en haar buitenwijken neergekomen. Finland vraagt om hulp. Aan een noenmaal van de Britsch- Amerikaansche persvereeniging heeft de Finsche gezant te Parijs verklaard, dat Finland dringend behoefte heeft aan hulp, anders is het ter dood veroordeeld. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De financieele verhouding tusschen Ryk en gemeenten. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Alg. vergadering van de Coöp. Suikerfa briek Dinteloord. Extra brandstoffentoeslag voor kleine boeren en tuinders. Onze schepen en de Engelsche controle. Oproeping van buitengewoon dienst plichtigen. Buitenland. Rede van Chamberlain. De Finnen ondernemen een aanval en slaan Russische aanvallen af. Amerika bouwt oorlogsschepen. Duitsche duikboot tot zinken gebracht. Er zijn wonderen gebeurd, doch men mag geen onaf gebroken reeks wonderen v e r 1 a n g e n". De viootcommissie uit het Huis van Afgevaardigden heeft het bekorte vloot- programma aanvaard. Dit programma omvat den bouw van 21 oorlogsschepen, 22 hulpooorlogssche- pen en de uitbreiding van de marine luchtvaart met 4500 toestellen; de kos ten ervan worden voor de komende Jaren geraamd op 655 millioen dollar. In het oorspronkelyk door de regee ring ingediende vlootprogramma was de bouw voorzien van 77 oorlogsschepen en een gelyk aantal hulp-oorlogsschepen tot een totaal bedrag van 1.3 milliard dollar, te verdeelen over zes jaren. PRINS STARHEMBERG NEEMT DIENST IN HET FRANSCHE LEGER. Prins Starhemberg, de gewezen vice- bondskanselier van Oostenrijk, heeft dienst genomen in het Fransche leger. Hij is benoemd tot luitenant by de in fanterie. NOORSCH BLAD EISCHT REPRESSAILLES. „Tidende", het toonaangevende blad in Bergen schrijft: Het grootste aantal scheepsrampen wordt veroorzaakt, doordat één van de bellingenten zich niet houdt aan de regels van humaniteit bij het voeren van den oorlog, waarmede iedereen krachtens de ervaringen van den vorigen oorlog in stemde. H. M. de Koningin maakte Dinsdag op de ijsbaan achter het Huis ten Bosch een tochtje op de schaats achter een slede,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1