Ruwe Handen, Ruwe Huid Pnrol De „Willem de Zwijger- stichting". NOORD-BEVELAND. De zwerftochten van Kees. Gemengd Nieuws. Politieberichten. Radioprogramma. VERDIEPING EN VER8TERKING DER REFORMATORISCHE BEGINSELEN Eenigen tfld geleden werd opgericht de Willem de Zwijger-Stichting, welke beoogt verdieping en versterking der re formatorische beginselen, alsmede ver levendiging van het historisch besef en verdediging van het Protestantsch ka rakter van ons volk. De Stichting wenscht in haar arbeid de beginselen, die van Roomsch-Katho- lieke zijde in onzen tijd op veler levens terrein met kracht worden geprogageerd te confronteeren met de reformatorische beginselen. Ze wil bevorderen dat de ten denties van Roomsch-Katholieke zijde in ons land bewust worden onderkend door allen die de reformatorische beginselen liefhebben. Zij wil zulks echter niet doen door negatief anti-papisme aan te kwee ken, noch om de Roomsche mede-Chris tenen onaangenaam te zjjn. In een der geschriften der Stichting wordt daarom trent gezegd: „Niet om te trachten door een anti papistische actie Rome te treffen, maar wel om door verdieping van de kennis onzer Protestantsche beginselen en van onze Vaderlandsclie geschiedenis ons Protestantsch volksdeel meer bewust te maken van de noodzakelijkheid van de handhaving en de versterking der refor matorische beginselen. Er staat veel op het spel. De waarheid van de Reformatie zelf is in het geding. Wat door ons wordt beschouwd als God delijke leiding, wordt door de Roomsch- Katholieken gezien als revolutie tegen den godsdienst. Het gaat hier niet om bijkomstigheden, maar om de diepste vragen van ons leven. Wjj moeten dit niet in de eerste plaats negatief zien als anti these tegenover Rome, maar dienen het als geloofswaarheid te beleven. Alleen dan heeft ons streven een hecht fundament, wanneer het wordt gedragen door het geloof in Christus als levende werkelijkheid. Dit stellen wij voorop. Zonder geloof in wat wij belijden is al ons werk zonder kracht. Maar met getuigen van eigen geloofservaring alleen zijn wij er niet. Wij moeten ook kennis bijbren gen en daarbij wil onze Stichting de be hulpzame hand bieden. Zij wil een werk en studiegemeenschap zijn, die de vraag stukken, welke hier liggen, opnieuw be studeert, wanneer dit in verband met de veranderde tijdsomstandigheden noodig blijkt en in het algemeen een middelpunt vormen van Protestantsche activiteit". Aandacht verdient het volgende in be doeld geschrift: In „De Reformatie" van 3 Maart 1939 staat te lezen: „de Roomsche propagan da is niet het minst in ons land ter hand genomenen zjj breidt zich nog voortdurend uit. Brochurenreeks op brochurenreeks verschijnt met de be doeling Nederland te winnen voor het Roomsch-Katholicisme. Een goed gedis ciplineerde groep van leekenapostolaten is gereed om met dat materiaal te wer ken". En in het Correspondentieblad, het bekende orgaan van Christelijke onder wijzers, heet het, als de schrijver han delt over intensieve propaganda der Roomsch-Katholieken: „Niemand zegge: dat interesseert mi) als Protestant niet. Want deze gedachte is al zeer oppervlak kig. Of weet ge niet, dat dezer dagen een der Roomsche hoogleeraren in een toespraak tot de studenten er hen op wees, dat zij, de komende generatie, waarschijnlijk straks de leidslieden zou den zijn van een in hoofdzaak Roomsch Nederland En wie de cijfers der volks telling nauwkeurig nagaat, bemerkt, dat het hier geen grootspraak is". De grondslag der Stichting is de Hei lige Schrift als het Woord van God. De Stichting vraagt de moreele en fi- nancieele steun van alle belijdende Pro testantsche Christenen. In het Bestuur zoowel in het Comité van Aanbeveling, hebben personen zit ting van verschillende kerkelijke gezind te. In het Comité van aanbeveling lezen we o.m. Jhr Mr J. M. M. van Asch van Wijck te 's-Gravenhage, Mr J. F. van Beeck Calkoen te Arnhem, Mr C. J. G. Bredius, Kantonrechter te Wageningen, Baronesse van Dedem de Vos van Steen- wijk te Brummen, Ds U. Elgersma te Ulrum, Ds J. J. Knap te Groningen, H. W. van Marle te Bussum, Prof. Dr J. Ridderbos, Hoogleeraar aan de Theolo gische Hoogeschool te Kampen, Dr A. L. L. Rutgers te 's-Gravenhage, Mr Dr J. Schokking, lid van den Raad van State, Prof. Dr P. Lieftinck te Rotterdam, Prof. Dr H. Th. Obbink te Utrecht, Prof. Dr M. van Rhijn te Utrecht, Mr G. Ruys te Amsterdam, Ds H. Bakker te Amster dam, Ds H. Dekker te Amsterdam, en voorts nog tal van predikanten e.a. Het bestuur van de Willem de Zwijger- Stichting heeft een prijsvraag uitge schreven over het volgende onderwerp: Kunnen de richtsnoeren, die van R.K. zijde worden gepropageerd op 'het gebied van de inrichting der maatschappij en, in verband daarmede, op het gebied van economische handelen, worden aanvaard door die Protestanten, die willen leven uit de beginselen der Kerkhervorming aangaande den inhoud van het Christe lijk geloof, zooals die in de 16e eeuw met betrekking tot de hoofdzaken daarvoor zijn vastgesteld? Gedacht wordt hierbij aan de betreffende pauselijke encyclieken als Herum Novarum en Quadragesimo Anno, zoomede aan do gedachten en litte ratuur, die in aansluiting daaraan ter concretiseering en ter voorbereiding van een nieuwe maatschappelijke orde worden voorgedragen. D'e te leveren beschouwing drage zoo wel een principieel als historisch karak ter; zij stelle zoo zuiver mogelijk, welke maatschappelijke consequenties voort vloeien resp. uit de Reformatorische en Roomsc'h-Katholieke houding tegenover de aardsche werkelijkheid en hoe de onderscheiden zienswijzen omtrent die consequenties, welke in den loop der tij den van weerskanten zijn ontwikkeld, ten opzichte van elkander hebben gestaan en ten opzichte van elkander moeten worden begrepen en gewaardeerd. Als leden der jury zullen Optreden Prof. Mr P. S. Gerbrandy te 's-Graven hage, Dr J. C. H. de Pater te 's-Graven- Ihage en Mr J. J. Schokking te Wasse naar. Voor het bekroonde manuscript, waar van het auteursrecht aan de Stichting komt, wordt f 500 uitgeloofd. Wintersport aan Zee. Wedstrijden in ski-jöring achter auto's, waarbij het aan spanning niet ontbrak, werden onder veel belangstelling op den boulevard te Zandvoort gehouden. Zoutelande. Maandagavond hield de Coöperatieve Boerenleenbank alhier haar gewone jaarlijksche ledenvergade ring. De kassier, de heer Joh. Jobse, deelde in zyn jaarverslag mede, dat het aantal leden op 31 December 1939 153 bedroeg. En "oorts dat in 1939 aan de spaarders is vergoed 2,64 pet. rente en dat de voorschotnemers 3.75 pet. rente hebben betaald. Doordat de aan de Bank toevertrouwde spaargelden en deposi to's in rekening-courant goed belegd zjjn geweest en weer geen verliezen zijn geleden heeft de Bank een mooie winst ad f902,69 gemaakt, waardoor de re serve stygt tot f 7542. De op 1 September j.l. begonnen oor log heeft aan de Bank nog geen moei lijkheden veroorzaakt. Er zijn in het ge heel geen gelden uit wantrouwen opge vraagd. Alls voorscbotnemers hebben weer op f$4 acs, hun vwrplicktingen voldaan. De heer J. Melis werd als bestuurslid en de heer KI. Verhage als lid van den Raad van Toezicht herkozen en de hee- ren J. Stroo en J. Kleinepier werden als plaatsvervangende bestuursleden herko zen. Omdat de voorzitter van het bestuur en zijn plaatsvervanger niet tegenwoor dig waren stond de vergadering onder leiding van den voorzitter van den Raad van Toezicht, den heer KI. Ver- Jljjg'g Colijnsplaat. Maandagavond hield de Werkliedenvereeniging „Uit het Volk Voor het Volk" een algemeens vergade ring. Wegens ongesteldheid van den voorzitler en den vice-voorzitter berustte de leiding bij den penningmeester, dhr F. Janfis. Sr varen 32 leden aanwezig. Het ledental is gedaald van 180 op 174. Het vorig jaar kon de penningmeester mededeelen, dat er een batig saldo was NEGENTIENJARIGE HIELD EEN INBREKER IN BEDWANG. De 10-jarige mejuffrouw Joyce Knight vertolde in kleuren en geuren aan den rechter te Brighton (Enge land), hoe zij er in geslaagd was een vluchtenden inbre ker tot staan te brengen en in bedwang te houden, tot hulp kwam opdagen. Zij trad juist een woning binnen, toen zij hoorde roepen: „Houdt hem!" Zij zag een man de trap afrennen, liep hem ach terna en lichtte hem beentje, waarop zij om hulp riep. De man gaf haar een trap, doch de jongedame trapte terug en zij deed dat zoo grondig, dat de inbreker het loodje legde en overweldigd kori worden, voor hij van zijn ver bazing was bekomen. 399. Hij vertelde Kees, dat hij altijd wel kom zou zijn op Marecroft House, indien hij mocht willen komen, en dat hij dikwijls moest schrijven van zijn leven thuis en op school, wanneer hij weer in zijn vaderland zou zijn. Kees beloofde het. Den volgenden dag zou 'hij vertrekken. 400. Hij nam een hartelijk afscheid van den graaf en van allen met wie hij in den tijd van zijn verblijf hier goede vrienden was geworden. Sir Ralph vergezelde zijn vriend op de thuisreis. Te Vlissingen wacht te Kees een verrassing. Zijn vader en moeder waren daar om hem van de boot af te halen. Vooral moeder was blij toen ze haar zoon weer terug zag. „En nu mag je nooit meer weg, m'n lieve jongen", zei ze met tranen in haar oogen. En ook vader beaamde dat EINDE. van f300,Helaas i9 dat nu niet het geval. Er is slechts een vooruitgang van f 20.53%. Deze schijnbare achteruitgang is te wijten aan de mobilisatie van eenige leden. Er mag dan ook gerust geconsta teerd worden, dat de vereeniging er finan cieel goed voorstaat. De bezittingen der vereeniging bedragen: Ziekenfonds: f946.68. Steunfonds: f 994.69%. Overlijd- densfonds: f444.36. Totaal bezit: f 2385,73%. Aan ziekengeld is uitgekeerd voor 1683 ziekendagen een bedrag van f 1097,85. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Het mysterie bij Moerdijk. In verband met het mysterieuze voor val, dat zich Zaterdagavond heeft afge speeld op den weg naar Moerdijk, waar bij een militair chauffeur aan een bur ger een karabijn ontrukte, terwijl later militaire kleedingstukken langs den weg werden gevonden, vernemen we na der, dat de herkomst is vastgesteld van deze militaire uitrustingstukken. Ze blijken te behooren aan een Neder- landsch soldaat, die in het kantonne- ment Moerdijk is gelegerd en zijn ont vreemd, terwijl deze soldaat met perio diek verlof naar zyn ouders was, die in België wonen. Wat de auto betreft, waarmede de betrokken personen zijn gevlucht, voor- loopig kan daaromtrent alleen worden gezegd, dat de wagen allerwaarschijn lijkst afkomstig is uit Limburg. Het nummerbord droeg tenminste de pro- vincieletter P. Nederlander in Duitschland veroor deeld. Vier maanden geleden heeft een jongeman uit Blerick toen hij wan delend over de Groote Heide te Venlo op Duitsch gebied gekomen was op een wegwijzer aldaar een voor Hitler belee- digende uitdrukking geschreven. Toen hij door een Duitschen ambtenaar werd aangehouden bleek hij bovendien geen pas te hebben. Eerst dezer dagen werd het geval door het gerecht te Dusseldorp behan deld. De jongeman werd wegens belee- diging van het hoofd van den staat en overtreding van de pasvoorschriften veroordeeld tot vier maanden gevange nisstraf met aftrek van den tijd, doorge bracht in de preventieve hechtenis, waardoor hij thans weer naar ons laDd kan terugkeeren. Spoorwagon met ka pok in brand. Gistermiddag ont dekte een geleider van een goederentrein welke om 16 u. 17 van Amersfoort was vertrokken, dat rook en vlammen uit een der open wagons van den trein kwamen. Hij bracht den trein tot stil stand en constateerde, dat in een wagon geladen met balen kapok, vermoedelijk door vonken uit de locomotief, brand was ontstaan. Voorzichtig trok men den trein op naar het station Nijkerk, waar de bran dende wagen werd losgekoppeld en op een vrij spoor van het emplacement gezet. Daar kwam de Nijkerksche brand weer te hulp. Hoewel men den brand spoedig onder de knie had, was men laat op den avond nog aan het blusschingswerk bezig. Felle brand te Enk huizen. Gistermiddag ongeveer één uur is een felle brand uitgebroken in de grossierderij in rookartikelen van de firma L. van Wagtendonk en Zn., te Enkhuizen. In korten tijd stond het geheele com plex in lichte laaie, 'n Straffe Noord- Oosten wind wakkerde het vuur aan en de brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet voorkomen, dat het kan toor en de magazijnen zoo goed als ge heel uitbrandden. De belendende percee- len, een garage, waarin verschillende auto'e stonden, en het expeditie-gebouw van de Enkhuizer broodfabriek, welke gebouwen door het vuur reeds aange tast waren, konden door het krachtig optreden van de brandweer behouden blijven. Vrouw verbrand. De 63-jarige echtgenoote van den kleer maker D., wonende bij Zwammerdam, is gisteren te dicht bij de kachel gaan zitten tot zij eensklaps bemerkte, dat de kleeren op haar rug vlam hadden ge vat. Zij liep gillend naar de keuken, waar haar dochter eenige emmers water over haar uitgoot, hetgeen echter geen re sultaat had. Eerst toen haar echtge noot verscheen en haar in een jas wik kelde, werden de vlammen gedoofd. In middels had de vrouw zulke ernstige brandwonden opgeloopen, dat zij kort daarna is overleden. Gevonden voorwerpen te Middelburg. Aan het bureau van politie te Middel burg zijn des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags des namiddags van 6 tot 8 u. inlichtingen te bekomen nopens de na- i volgende voorwerpenautocontactsleu teltje, kinderhandschoen, zakmes, hee renhandschoen, paar handschoenen, al pinomuts, dameshandschoen, pakje in houdende een tafelkleedje, rijwielbelas- tingmerk, kinderwantje, mantelband, stoffen band, Lipssleutel; Bij vinders: huissleutel, N. Pieterse, Noordweg 33; rijwielbelastingmerk, B. Roest, Nieuwstr. 33; W.C.-mat, W. v. d. Berg, Vlissingsche weg E 110; kinder handschoen inhoudende zakdoekje en muntstukje, M. de Munck, Achtersingel 75; paar kinderhandschoenen, C. Ver hage, Dam 79; paar kinderhandschoenen en paar kinderwantjes, J. den Hollander, N. Oostersche str. 24; heerenhand schoen, Koos Davidse, Seisweg 20; huis sleutels, I. Schepers, Zuidsingel 110; handschoen, A. de Plaa, Noordweg 4; verlovingsring, F. Wattel, Seisweg B 62 rijwielhandbeschermer, A. Midavaine, N. Oostersche str. 7damesportemonnaie met inhoud, P. Schuilwerve, Oude Kerk- str, 17rijwielbelastingmerk, M. Mal- jaars, Grijpskerke, A 79; kinderwantje, F. H. J. Petiet, N. Oostersche str. 13; zakmes, W. Keersemaker, Branderijrno- lengang 10; damestasch met inhoud, F. J. Bouwens, Korte Geere 45; paar schaatsen, Cor. v. d. Broek, Wal 45; p. motorhandschoenen, J. C. v. d. Boudt, Veersche singel 98; portemonnaie met inhoud, I. A. Willemse, Augustijnenstr. 15; theedoek, A. Midavaine, N. Ooster sche str. 7sigarenaansteker, J. Dunnes, dodengang 60; handschoen, T. Minnaar, St. Pieterstr. 9; schort, Boekhandel Smit, Dam 2; huissleutel, Jan Wesse- link, Meidoornlaan 8; muts, David Rijk- se, Wilhelminastr. 5; rijwielbelasting merk, C. Kandel, L. Giststr. 26; heeren handschoen, B. Roest, Nieuwstr. 33kin derhandschoen, A. Scheermeijer, Hoog straat 10; rijwielbelastingmerk, J. L. Venteville, Veersche singel 136; muziek boekje, A. Nieuwenhuyze, L. Giststr. 24; mantelband, M. de Koning, Vliss. Wa- genpl. 20; zakdoek inh. munten, M. C. v. d. Berge, Oude Vlissingsche weg 61 B paar oorkleppen, J. Krijger, Noordsin gel 165; paar dameshandschoenen, J. Antheunisse, Kinderdijk 14; schooltasch met boeken, C. M. Groenenberg, Bree- str. 40; paar meisjeshandschoenen, N. Walthuis, Spanjaardstr. 48; rijwielbelas tingmerk, W. van Gemert, Baanstr. 14; kastsleutel, B. Mulder, Koorkerkhof 12; heerenhandschoen, B. Jellema, Goesche Korenmarkt 4; vulpen (Swan), O. van Leeuwen, Dam 10; handschoen, A. Zwigtman, Wijngaardstr. 11; kinderpor- temonnaie met inhoud, M. Borgman, Noordbolwerk 17schaats, P. J. Hille- brand, Brigdamme, B 135; St. Laurens; bus snijboonen, H. Jumelet, Veersche weg 183huissleutel, C. Ingelse, L. Delft 96; kinderhandschoen, C. Alewijnse, KL Werfstr. 11; portemonnaietje, T. de Leeuw, Volderijlaagte 19; streng touw, W. Jacobusse, Loskade 35; rijwielbelas tingmerk, kosteloos, B. Bakker, Dom- burgsch Schuitvlot 6; vulpen, P. v. d, Weel, Zach. Jansenstr. 20; boerenbroek- stuk, J. Pouwer, Seisweg 191bontje, I, Bassie, Segeersweg 26; kinderwantjei Cath. Tissing, Spanjaardstr. 60; dames handschoen, Th. J. Petiet, Nw. Ooster sche Btr. 3; broodmes, P. Geers, Veer sche singel 276; heerenhandschoen, H. Schouten, Segeerssingel 70p. schaat sen, M. Polderman, Langeweg E 283; hondenhalsband, P. A. Wondergem, Pen- ninghoeksingelkinderportemonnaie m, inhoud ,G. L. Elslander, Terhoogestr. 53, 't Zandpaar schoolboekjes en dik ca hier t.n.v. Mientje Vader, A. Kastelein, Dam 60. Indien bij een der vinders voorwerpen worden afgehaald, geve men daarvan kennis aan het bureau van politie. Donderdag 1 Februari 1940. HILVERSUM I, 1875 en 414.4 m. AV- RO-uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Gram. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 'Piano. 11.00 Weekoverz. 11.15 Zang en orkest. 12.00 Ens. Males- cu. 12.45 Ber. ANP, gram. 1.00 AVRO- Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Zang met piano. 3.00 Brei- en borduur- cursus. 3.45 Gram. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 'Gram. 5.00 AVRO- Weekkaieidoscoop. 5.30 AVRO-Amuse- mentsorkest en soliste. 6.30 Sportpr. 7.00 Voor de kinderen: 7.05 Voor militaiTen. 7.30 Eng. les. 8.00 Ber. ANP, meded. 8.15 AVRO-orkest, AVRO-Vaudeville-orkest, AVRO-Musette-ensemble, A'VRO-Salonor- kest, gem. koor en sprekers. 9.15 „Fide- lio", opera. 10.40 Gram. 11.00 Ber. ANP. 11.1012.00 AVR'O-orkest en gram. HILVERSUM II, 301,5 m. 8.00-9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00- 12.00 NCRV. 8.00 Ber. ANP. 8.05—9.15 en 10.00 Gram. 10.15 Morgend. 10.45 Gram. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Ber. 12.15 KRO- orkest. 12.45 Ber. ANP, gram. 1.10 KRO- orkest en solisten. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Cello, piano en gram. 3.45—3.55 Gram. 4.00 Bijbell. 5.00 Gram. 5.15 Han denarbeid voor de jeugd. 5.45 Ens, van dor Horst en gram. 6.45 C.N.V.-kv,-artier- tje. 7.00 Ber. 7.15 Boekbespr. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP, herh. SOS-ber. 8.15 Or gel. 9.00 Lezing „Vogelleven en Natuur bescherming in Z.W.-Friesland". 9.80 De „Gooilanders" en gram. 10.00 Ber. ANP, act. halfuur. 10.30 De „Gooilanders" en gram. 11.15 Gram. Ga. 11.50—12.00 Schriftl. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Meest matige, in het Westen wellicht tydelijk nog plaatselijke O. tot Z.O. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen of sneeuw in het Noorden, matige tot lichte vorst, later temperatuur om het vriespunt, in het Zuiden temperatuur om het vriespunt tot licht vorst. WAARSCHUWING VOOR HET VERKEER. Gewaarschuwd wordt voor wegen in het midden en Zuiden. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 705. Licht op voor fietsers: Woensdag S u. 6 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6