Dagblad voor de Provincie Zeeland ogramma Rede van Hitier. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. nationale p1Lto Rede van Hitler - Hevige luchtaanvallen op Finland - Kronstadt door de Finnen gebombar deerd - Duitsche gezant uit Finland vertrokken Nieuwe Duitsche luchtaanvallen op Engelsche schepen - Militaire maatregelen In Roemenië. Hevige Russische luchtaanvallen op Finland. Finnen bombardeeren Kronstadt. Nieuwe Duitsche aanval op de Britsche kust. Militaire activiteit in Roemenië. K- Dikke bladreu Lamsvleesch 5 hom 1 gulden. P°nd DE PAGTER trn 51, Middelburg, tJJ IPÏK. C.G )or J. mijlen over Zee" Z van Z.K.H. pri "r\ 5 loop" Oranje" te Goes, 3 en' TE 00 ilm „Ons n betrekking? Met een „De Zeeuw" bereikt adressen. Prijs ƒ0,75 of nr ƒ0.85, en Tuinders. Nog en olens, orig. „Vleeschau- >ord. pr: Verder voorr. nh., sproeiers, enz. Te- kte moesmolen te koop 1, Vlasmarkt 14, M'burg STE BEDIENDE kantoor te Middelburg, Ier letters J. B., aan F. P. D'HUY, Lange delburg. TE KOOP: Elzen boonenstokken, frambozen- en braam- palen. bij CHR. SLABBE- )elle, Dij kwel C 40. lemeenten Kortgene, Lsplaat, Wissenkerke and, worden Adver- Abonnementen aan- or Mej. Wed. G. DE Wissenkerke. •ren 3,50 gld. p. 100. ks. ereen. Zuid-Beveland. dag 29 Jan. 1940. peen 23, Spruiten Uien 23, Roode- ol 5, Witlof 19—20, alles per 100 kg.; 0 per 100 stuks. Januari 1940. L875 en 414.4 m. VA- >0—10.20 vm. VPRO, 0—8.00 VPRO. ram. 8.15 Orgel. 8.45 ïpr. 10.00 Morgenw. in de continu-bedr. w. 12.00 Gram. 12.15 ist. 12.45 Ber. ANP, )rgel. 2.00 Causerie —3.10 Sjouwerman- 10 Voor de kinderen, n soliste. 6.30 Cyclus rud. relig. strijd". 7.00 '5 Felicit. 7.10 Koor- ell. 8.00 Herh. S0S- 8.15 De Ramblers. 30 Jagerkapel „Prins IRA-Varia. 10.05 Ro- ed. vraagbaak. 11-00 2.00 VARA-orkest. 301.5 M. NCRV-uitz. sf. voor de Seheepv. 8.05 Schrift!., medit. 9.45 Gelukw.) 10.30 am. 11.15 Zang en .15 Gram. (om 12.30 .55 Amsterd.salon- 0 Ghr. lect. 3.30 Ca- m. 4.45 Felicit. 5.00 Gram. 6.30 Taalles icht. 7.00 Ber. 7.15 ai. 8.00 Ber. ANP, 8.15 NCRV-Sym- ie-oriest, vocaal en- 10.00 Ber. ANP, a t. en nrgel. 11.15 Gram. iriftl. WEERBERICHT. 5 nachts strenge tot tige tot lichte vorst, geen neerslag van ge tot matige Z.O. erimiddag WOENSDAG 31 JAN. 1940 54e JAARGANG No. 102 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goea Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 AbcsBcmentsprSfs ps? Jrrsrinsi Weekabonnementen voor MiódeEnrg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers f cent Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Advertentsën 86 cctrt per reges IngmMafen cent. pir ragt! Kleine Advevtentiën Dfesadag»,' Vrijdags Zaterdags f 0.75 bij vooruitbetaling Adver&entiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Hij antwoordt Churchill en Daladier. Hitier heeft gisteravond in het Ber- ljjnsche Sportpaleis een rede gehouden by de herdenking van den zevenden ver jaardag van de machtsoverneming door de nationaal-socialistische party. De bijeenkomst werd geopend door Göbbels, die den Führer welkom heette en hem de verzekering gaf, dat het den vijanden nooit gelukken zou het Duitsohe volk en zijn leider te scheiden. Hierna nam Hitier het woord. Hitier zeide o.a. dat Duitschland thans wonderlijke doeleinden van den oorlog krijgt voorgezet, in het byzonder van En gelsche zijde. Engeland heeft ervaring in 't opstellen van oorlogsdoeleinden, want het heeft de meeste oorlogen ter wereld gevoerd. Volgens deze doeleinden moet een nieuw Europa ontstaan, dat vervuld zal zyn van gerechtigheid, welke bewa pening overbodig zal maken en door deze ontwapening zal dan een economische bloei beginnen, tengevolge waarvan ook de cultuur tot bloei zal komen. Met an dere woorden: een gouden tydperk zal aanbreken. Hetzelfde heeft men evenwel reeds in 1918 beloofd; ook toen heeft men gespro ken over gerechtigheid en ontwapening. Evenwel werd, zonder rekening te hou den met recht en zelfbestemming van de volken, Europa in stukken gehaktgroo- te staten werden ontbonden, volken neer geslagen en naties werden, nadat zij weerloos waren gemaakt, ook rechtloos gemaakt. Men sprak ook niet meer van ontwapening, doch men bewapende ver der. Ook kwam geen economische welvaart, doch een waanzinnig systeem van her stelbetalingen bracht een economische ellende. Het democratische Duitschland heeft geprotesteerd en geklaagd, de staatslie den der overwinnaars bleven onvermurw- iddag 3 uur: 773. wr fietsers: In dezen tijd ontstond de nationaal- socialistische beweging. In de plaats van het vergeefs hopen, heeft het de hoop ge steld op de eenige hulp, welke in de we reld bestaat, de eigen kracht. In '35 werd de algemeene dienstplicht ingevoerd, in 1936 het Rijnland bezet, in 1937 begon het Vierjaarsplan, in 1938 Werden de Oostmark en het Sudetenland bevrijd en in 1939 werd begonnen met de bescherming van het Rij'k tegen hen, die zich intusschen hadden ontmaskerd. Vervolgens zeide Hitier, dat men dik wijls heeft verklaard, dat dit alles ook door onderhandeling tot stand had kun nen komen. Op de Duitsche voorstellen tot onder handelen over de koloniën is evenwel slechts met „neen" geantwoord. Engelands wijze van propaganda en oorlogvoeren „Wanneer nu een „Herr Chamberlain" opstaat als prediker en zijn vrome oor- ogsdoeleinden aan de wereld bekend ®aakt, dan kan ik u slechts zeggen: Uw pfn geschiedenis spreekt u tegen, heer Chamberlain. Volgens uw zeggen hebt SB steeds voor God en godsdienst gestre- en, doch in driehonderd jaar hebt gij mstreeks 40 millioen vierkante kilome- r van de aardappervlakte onderworpen, geland wilde ook niet alleen strijder zt)h, doch het heeft ook steeds an- rt!~en ^genoodigd deel te nemen aan ook"11 dat d°en de Engelschen nu He geheele Engelsche geschiedenis is pPri aane«ngesloten rij van onderwerpin- 1 mishandelingen, om van materieele gen, van goud of diamant te zwijgen, j VoriSe oorlog werd z.g. alleen onk ar r,0?1 dealendat men terloops soiip o D^tsche koloniën nam, de Duit- hpjit-ln beslag nam en het Duitsche ren qin u.et buitenland in bezit nam, wa- Dit *01 bijkomstige omstandigheden, beuren 6Venwe5 geen tweeden keer ge- p£Zb00r 'k bever, zoo vervolgde de heirri A-mr Churchill (groote vroolyk- wat sPreekt datgene openhartig uit in atiif °j heer Chamberlain slechts biivaii u- en hoopt (stormachtige deelint ze£t het: Ons doel is de ver- Dat v,£8uVe™ietiginS van Duitschland. neraaio mÜ- En ook de Fransche ge- ooiMat sj?.reken openhartig uit waar het ook Bem li00'1 dat WÜ elkander zoo gemakkelyker verstaan. Zy weten, dat in Midden-Europa 80 millioen Duitschers leven en aaneenge sloten vormen zy een macht, doch wan neer zy versplinterd zyn, zyn zy weerloos en machteloos. Nogmaals stelde Hitler vast, dat 46 millioen Engelschen beschikken over 40 millioen vierkante kilometer der aardop pervlakte, terwyi Frankryk meer dan 9 millioen vierkante kilometer bezit. Hier tegenover staat Duitschland met meer dan 80 millioen inwoners en nog geen 600.000 vierkante kilometer. Dit vraagstuk moet worden opgelost en het zal worden opgelost, evenals de andere sociale problemen. In 1939 hebben de Westelyke mogend heden het masker laten vallen en aan Duitschland den oorlog verklaardzij ge ven thans zelf toe, dat Polen waarschyn- lij'k zelf zou hebben toegestemd, doch dat zy dit niet hebben gewild. Zy wilden den oorlog. Welnu, wij hébben den oor log. Jarenlang heeft Duitschland met Italië een gemeenschappelijke politiek gevoerd. Deze politiek is tot nu toe ongewijzigd gebleven. De beide staten zijn ten nauw ste bevriend, hun beider belangen kun nen op een gemeenschappelijken noemer worden gebracht. Chamberlain heeft zich het vorig jaar maandenlang ingespannen met Rusland tot een accoord te komen. Dat is toen niet gelukt. Ik begrijp, dat men er nu in Engeland woedend over is, dat ik ge daan heb, wat de heer Chamberlain ge tracht heeft te doen. Eeuwen lang hebben Duitschland en Rusland vreedzaam tezamen geleefd en Hitier vraagt zich af, waarom dit in de toekomst niet mogelijk kan zijn. Het is mogelijk, omdat beide volken het wen- schen. Polen, dat door Engeland was gega randeerd, is in achttien dagen van de landkaart weggevaagd. Churchill heeft te kennen gegeven, dat hij hoopt, dat nu de oorlog met bommen zal beginnen en hy roept reeds, dat deze stryd geen halt zal maken voor vrouwen en kinderen. Wanneer heeft Engeland ooit halt ge maakt voor vrouwen en kinderen? De geheele blokkade is, tégen vrouwen en kinderen gericht. Onze bewapening heeft zich thans vol gens het plan ontwikkeld, de plannen zijn juist gebleken. Onze voorzorg begint nu 1 vruchten te dragen. Wanneer de heer Daladier mijn eigen „Heimat" bespreekt en beklaagt, oh, mijnheer Daladier, wellicht zult ge mijn Oostmarkers leeren kennen. Gij zult dan van den waanzin genezen worden, te gelooven, dat tegenover u nog Duit sche stammen staan, mynheer Daladier, tegenover u staat het Duitsche volk. Wy moeten thans doorzetten. Het recht van 80 millioen menschen staat op het spel. Ons Duitsche volk zal overwinnen, het Duitsche volk zal nooit capituleeren. (Stormachtig Sieg Heil-geroep.) Het Finsche legerbericht luidt: „Teland: Ten Noord-Oosten van het Ladogameer zyn verscheiden vijandelij ke aanvallen afgeslagen; de vyandelyke verliezen waren soms zeer aanzienlijk. Ter zee: Gesteund door geschut en luchtmacht heeft de vijand den geheelen dag de stellingen der forten te Mantsi aangevallen. Alle aanvallen werden af geslagen. Op de Karelische landengte heeft de Finsche kustartillerie verschei dene Russische veldbatteryen tot zwy- gen gebracht. In de lucht: Het aantal vliegtui gen, dat Maandag boven het Finsche bin nenland heeft gevlogen, wordt op 200 geschat. In het Zuid-Westen van Finland zijn Abö, HangÖ, Ekenas, de omgeving van Pernau en eenige punten aan de Bot- nische Golf gebombardeerd. Ook een zie kenhuis diende den Russischen vliegtui gen als doelwit. In Noord-Finland is het dorp Kuhmo verscheidene malen gebombardeerd, ook de streek van Nurmes. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zyn er meer dan 30 burgers omgekomen en ongeveer 50 gewond. Een geheele trein van rydende cantines, welke door het Engelsche Leger des Heils beschikbaar werd gesteld voor het expeditieleger, wachtend op transport naar Frankry'k. De Finsche luchtmacht heeft Maandag verkennings- en bombardementsvluchten ondernomen, die met succes bekroond werden. Finsche vliegtuigen hebben on der meer een haven en de daar liggende schepen, transportcolonnes, kantonne- menten en eenige stations gebombar deerd. Volgens inlichtingen, tot dusverre ontvangen, hebben jachtvliegtuigen en het afweergeschut 21 vyandelijke vlieg tuigen aangevallen. De Finnen verloren slechts één vliegtuig. FINSCHE SUCCESSEN IN KARELIE. De United Press-correspondent by het Finsche leger op de Karelische langeng- te seint ons: De Finnen hebben gisteren hun artillerievuur en aanvallen gecon centreerd op marcheerende colonnes der Russen. Zij hebben naar schatting 1200 tot 1400 Russen gedood. De Finsche artillerie heeft in samen werking met de luchtmacht een geheele marcheerende compagnie van naar schat ting 800 man sterk weggevaagd. Een an dere marcheerende colonne, welke een mijl lang was, werd ernstige verliezen toegebracht en verstrooid. Hierdoor werd aan de Russische activiteit voor dezen dag een einde gemaakt. In doorgaans goedingelichte Finsche kringen werd verklaard, dat Kronstadt het doel van de Finsche bombardemen ten van gisteren is geweest. Naar gisteravond gemeld werd, heb ben ook thans weer Italiaansche piloten met Italiaansche vliegtuigen aan dezen luchtaanval deelgenomen. Naar verluidt heeft men verschei dene directe treffers op Russische oor logsschepen in de haven van Kronstadt geboekt, terwijl eveneens schade toe gebracht werd aan gebouwen op de scheepswerf en aan hangars. Er zij aan herinnerd, dat Kronstadt, het Russische „Malta", reeds eerder door de Finsche luchtmacht bezocht werd. Aanleiding tot den aanval van gisteren waren de meedoogenlooze bom bardementen, welke de Russen op de weerlooze Finsche burgerbevolking on dernomen hebben. DUITSCH GEZANT UIT FINLAND VERTROKKEN? Havas verneemt uit Helsinki, dat de Duitsche gezant in Finland, Wipert von Blücher, op 25 Januari per vliegtuig uit Finland is vertrokken. In Finsche diplomatieke kringen ge looft men, dat hy zijn regeering rap port over den toestand in Finland ging uitbrengen. Zelfs doet het gerucht de ronde, dat hy wellicht niet zou terug- keeren. Men meent te weten, dat von Blücher veel moeite heeft gedaan om zijn regee ring te doen begrypen, wat er in Finland voorvalt. DE AANVALLEN OP DE CIVIELE FINSCHE BEVOLKING. Uit zeer betrouwbare bronnen wordt vernomen, dat volgens de eerste schat tingen het aantal Finsche slachtoffers van de Russische luchtaanvallen op Zuid-West Finland 75 dooden en 150 gewonden bedraagt. Het meerendeel van deze slachtoffers behoort tot de bur gerbevolking. De stad Turku heeft het ergste te lij den gehad. Daar zijn minstens 30 doo den en 50 gewonden, het resultaat van twee luchtaanvallen. De Russische pilo ten vlogen laag over de stad en be stookten de vluchtende burgers met hun machinegeweren. Opnieuw is gebleken, dat de Russische liloten bij het beschieten met hun ma chinegeweren gebruik hebben gemaakt van dum-dum-kogels. De wonden, daar door veroorzaakt, zijn van zeer ernstigen aard en buitengewoon moeilijk om te opereeren. Het zijn vreeselijk diepe 1 vleeschwonden. WAAR BLIJVEN DE RUSSISCHE PARACHUTISTEN? De „U.-P."-correspondent, Webb Miller, meldt: Bezien uit een technisch oogpunt be schikken de Russen over een voortreffe lijk luchtwapen. Grootendeels zijn hun piloten bekwaam en goed geoefend. De nauwkeurigheid van hun bombar dementen en het schieten der mitrail leurs echter is gering. Om onbekende redenen hebben de Rus sen tot nu toe geen gebruik gemaakt van een belangrijk deel van hun luchtwapen: de parachutetroepen. Bij een bezoek, dat ik destijds aan Moskou heb gebracht, ben ik er getuige van geweest, dat bij een massa-oefening meer dan duizend mannen uit vliegtuigen met parachutes omlaag kwamen. Zelfs werden toen kleine tanks met parachutes neergelaten, en een geheel muziekcorps daalde, spelend, uit de lucht neer. Doch tot nu toe heeft Rusland van dat alles geen enkele demonstratie gegeven in de grimmige praktijk van dezen oorlog. Waarom niet? Duizenden zijn in die wijze van aanvallen geoefend. De Russen spraken er zelfs van, dat zij geheele af- deelingen zouden neerlaten, gewapend met mitrailleurs, om de verbindingen der Finnen te verstoren. Doch niets is daar van vertoond. Het effect van de luchtbombardementen kan men uiterst gering noemen. Boven meer dan honderd bevolkingscentra van kleinere of grootere dichtheid hebben de Russen bommen omlaag geworpen, in het geheel zeker meer dan twaalfduizend. Doch de schade is gering geweest en zij is niet bij machte geweest, het militaire bedrijf der Finnen aanmerkelijk te ver tragen. De Finsche militaire autoriteiten ver klaren, dat Finland in staat zou zijn, de aanvallen op open steden, en ook op het open land, dat den laatsten tijd herhaalde lijk aangevallen is, tot een minimum te reduceeren, als zij de beschikking hebben over genoeg jagers, om dagelijks de lucht in te sturen. Het aantal vliegtuigen, dat men daarvoor te kort komt, schat men op twee A driehonderd. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Russen den laatsten tijd niet meer verschenen zijn boven de groote steden. Men leidt daaruit af, dat het Russische leger gebrek heeft aan goed geoefende piloten. Het Engelsche ministerie van lucht vaart deelt mede: „De vijand heeft giste ren de over een groot gebied verspreide aanvallen, welke hij eergisteren op de scheepvaart langs de Oostkust heeft ge daan, herhaald. Hierbij hebben de Duitschers een vlieg tuig verloren. Men wacht nog op bijzonderheden be treffende de resultaten van dezen aanval. Gemeld wordt, dat een vijandelijk vlieg tuig, zóó laag boven een stad aan de kust vloog, dat men de mannen in de cabine kon zien. In een andere stad aan de Oostkust zijn hevige ontploffingen gehoord. Ver scheidene formaties Britsche gevechts toestellen stegen op en" vlogen over de steden aan de Oostkust. Naar uit berichten in de Engelsche bla den blijkt, zijn verscheidene schepen, die Maandag voor de Britsche kust door Duitsche bommenwerpers werden aange vallen en volgens Duitsche mededeelin- gen vernietigd zouden zijn, intusschen reeds in Britsche havens aangekomen. Het s.s. „Gripfast" o.a. is, zij het bescha digd, een haven aan de Noord-Oostkust binnengeloopen. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Het Prinses-Beatrix-fonds. De stoombootdienst op de Wester- Schelde, De sneeuw ontreddert het verkeer. Extra-hoeveelheden goedkoope margarine en vet aan ondersteunden. De elf-steden-tocht. Buitenland. Rede van Hitier. Hevige Russische luchtaanvallen op Fin land. De Finnen bombardeeren Kronstadt. Duitsche gezant uit Finland vertrokken? Weer Duitsohe luchtaanvallen op Engel sche 'handelsschepen. Roemenië neemt militaire maatregelen. Voorts werden, zooals gemeld, door Duitsche vliegtuigen aanvallen gedaan op de schepen „Stanburn", „Miriam", „British Officer", „Athelmonarch"1, „Ot- terpool", „Knitsley", „Llanwern" en „Well- park". Geen dezer schepen werd echter ernstig beschadigd. Zelfs het Letsche schip „Tantmilia", dat reeds door de bemanning verlaten was, is niet gezonken. Onder de schepen, welke gisteren aan gevallen werden, bevinden zich twee ge wapende trawlers, het s.s. „Jersey Queen", het tankschip „British Triumph", de ko- boot „Coryton". De grootste lijst van ongevallen wordt gerapporteerd in verband met het tot zinken brengen van de „Stanburn" door een Duitsch bombardementsvliegtuig. Slechts twee van de acht en twintig leden van de bemanning wisten dezen aanval te overleven. Van de vier geredden stier ven ei later nog twee. Tot nu toe is de berichtgeving over den tweeden aanval nog gebrekkiger dan over den eersten. Van Duitsche zijde beperkt men zich tot de mededeeling, dat wederom zeven koopvaardijschepen en een tweetal pa trouilleschepen verloren zijn gegaan. Van Britsche zijde ontbreken tot nu toe offi- cieele mededeelingen. Nabij het lichtschip Terschellinger- bank werd een onbekend gebleven vaar tuig aangevallen, dat naderhand niets meer van zich liet hooren. Men vreest, dat dit schip door de vijandelijke bom men getroffen werd en gezonken is. Over het lot van de bemanning verkeert men in onzekerheid. In de nabyheid van Great Yarmouth heeft zich wel het hevigste gevecht voor gedaan. Een konvooi Britsche schepen werd hier door een groot aantal Duit sche vliegtuigen aangevallen. Een schip waarvan de naam niet bekend werd ge maakt, werd door een bom getroffen en zonk snel. De bemanning kon zich in de booten redden. Britsche jachtvliegtui gen waren opgestegen om het konvooi te hulp te snellen. Er ontwikkelde zich een ernstige strijd tusschen de Britsche en Duitsche vliegtuigen. Een der vlieg tuigen stortte getroffen in zee. BIJNA TWEE MILLIOEN MAN ONDER DE WAPENEN. Sedert Maart van het vorig jaar heeft er in Roemenië niet zulk een militaire activiteit geheerscht als gisteren. Er zijn nu manschappen voor den hulpdienst op geroepen, die in den Balkanoorlog van 1913 hebben gestreden. Aan het eind van Maart zal, binnen de afgeloopen twaalf maanden, bijna een millioen man in totaal de militaire trai ning hebben ondergaan. Op het oogenblik zijn er meer dan an derhalf millioen onder de wapenen. Naar verluidt, zullen er begin Maart twee mil lioen man onder de wapenen zijn, Welke dan tot het eind van den oorlog gemo biliseerd zullen blijven. De meerderheid is te werk gesteld bij de completeering van de keten van forti ficaties. Roemenië motiveert juist 't feit, dat 't niet meer olie naar Duitschland kon transporteeren met de verklaring, dat men het geheele transport-systeem noo- dig heeft, voor eigen troepen en oorlogs- materaal. DUITSCH VLIEGTUIG IN LUXEM BURG GELAND. Een Duitsch verkenningsvliegtuig vloog gisterochtend op geringe hoogte

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1