DE ZEEUW tweede blad Onze Defensie. Efin verwaarloosd landgoed Grieperig AKKERTJEjX Uit de Provincie FE U I L L E T O N 51) Kosten van het levensonderhoud. VAN MAANDAG 29 JANUARI 1940. Nr 100. (Van onsen militairen medewerker.) De vraajj op welke wijze one land het Me 'e beschermen zou zijn tegen een vtadelijken inval is in den loop der tij den op verschillende wijzen beantwoord. Tot het einde der vorige eeuw acfhtte men verdediging achter gereedgemaakte ves tingwallen en forten de meest verkiese- lijkste manier, daarna won de gedachte meer en meer veld, dat een beweeglijk veldleger de eenig juiste opvatting was; sedert de invoering der mitrailleurs in den wereldoorlog heeft geleerd, dat ver dediging het verre wint van den aanval, is men weer gedeeltelijk tot de reeds ver waarloosde verdedigingsstellingen terug gekeerd en is thans zoowel aan het veld leger als aan de stellingen elk hunne eigen taak in onze defensie ingeruimd. Ons veldleger opereert vrij, dooh 'heeft tls basis, tevens de stelling waarop, in dien noodig, teruggetrokken kan worden, onze Vesting Holland. Echter 'heeft ook de manier, waarop die stellingen verdedigd moeten worden, grondige wijzigingen ondergaan. Opstel ling der artillerie achter gronddekkingen is door de vernielende uitwerking van het steil invallende artillerievuur der aanval lers onmogelijk geworden, de opstelling moet zoo onzichtbaar mogelijk (ook uit de lucht) zoowel van voren als van boven door zwaar beton gedekt worden. De in fanterie der bezetting moet groepsgewijze (12 man) als 'bediening der miltrailleurs, in verspreid liggende lage kazematten of bunkers zijn ondergebracht. Deze kazematten (bunkers) zijn kleine betonnen koepels, 3 a 4 m. lang en breed en 2 m. hoog, naar 's vijands zijde is de betonmuur plm. 3 m. dik, evenals ook van hoven, zóó dik, dat een voltreffer granaat er niet doorheen slaat; aan de adhterzijde moet de betonwand dekking geven tegen scherven der uiteenspringen- de granaten en kan met minder dan 1 m. dikte volstaan worden. Smalle schietsleu- ven worden met stalen schuiven geslo ten, Ventilatie openingen (afsluitbaar te gen gas) zijn in den achterwand. Electri- sche ventilatie (soort stofzuiger) kan zoodanig door een koolstoffilter zuivere lucht aanvoeren: door den overdruk (luchtspanning), welke daardoor ont staat, wordt tevens binnendringen van strijdgassen door kieren der stalen sluis deuren voorkomen. De kazematten liggen volgens 't vuur plan verspreid, gemiddeld met 500 M. tusschenruimte van elkaar. Hoe meer rij en kazematten in de diepte gegroepeerd liggen (gemiddeld 500 m. achter elkaar) des te sterker is de stelling. Voor de ar tillerie zijn batterijsgewijze (4 stukken), meer achterwaarts, kazematten met zeer zware betondeikkingen gebouwd. Alle ka zematten moeten zoo onzichtbaar moge lijk, des noods geheel gecamoufleerd, aan het terrein worden aangepast. Het tele- foonverband bestaat uit diep ondergrond- sche kabels (tegen stukschieten). Com mandoposten, uitkijkposten enz. zijn vei lig tegen vuur en zicht. "Waar noodig wor den alle opstellingen beveiligd door prik keldraadversperringen. Tankversperringen vindt men slechts Op dijken en andere accessen, want al onze stellingen hebben het voorrecht beveiligd te worden hetzij door rivieren of kanalen, hetzij door inundatiën. Deze inundatiën zijn niet veranderd en noen precies op dezelfde wijze dienst als ten tijde van Prins Maurits, alleen heeft he ervaring der eeuwen geleerd, dat grondige voorbereiding en nauwkeurige hestudeering van den waterstaatkundigen toestand, hoofdzaak is voor tijdig en op juiste wijze stellen der onderwaterzettin gen. Men denke daarover niet te gering, de verschillende polders hebben elk hun eigen peil, grondwaterstand, boezempeil, enkele deelen van een zelfden polder lig gen soms wel 50 a 60 cm. hooger dan andere, terwijl toch nergens de onder- waterzetting zóó diep mag worden, dat zij met vlotten behoorlijk bevaarbaar wórdt. Een diepte van 15 40 c.m. is het beste, alsdan zijn de sloten niet meer zichtbaar en is de onderwaterzetting dus ondoorschrijdbaar en onbevaarbaar. Zelfs al zou in het begin van den oorlog een overval op ons land hebben plaats gehad, dan zou nog door inlaten van water, zoo dat de sloten geheel gevuld zijn, het ter rein zoo dras zijn geweest, dat het voor een aanval onbruikbaar ware geweest. Een aanvaller moet zich over een kilo meters breed vlak veld kunnen neerleggen en ingraven, wat in dras terrein is uit gesloten. 'De beteekenis onzer inundatiën is ge legen in hunne waarde als hindernis; eeö hindernis, die niet te overschrijden is, niet te vernielen is met Springmiddelen of artillerievuur, in tegenstelling dus met alle andere hindernissen. Men dwingt den aanvaller dus gebruik te maken van de enkele droog gebleven stukken of dij ken en op deze smalle terreinen kan de verdediger zijne geheele afweerkracht concentreeren in vele achter elkaar lig gende stellingen, welke zijdelings met kruisvuur gesteund worden door artille rievuur en mitrailleurs, verborgen opge steld in de inundatie, of wel op schuiten wel'ke (goed gecamoufleerd) zich langs de sloten in de inundatie kunnen verplaat sen. Proeven, in vredestijd genomen, om in fanterie door een onder water staanden polder te laten voorwaarts trékken in ge vechtsformatie hebben afdoende aange toond, dat zulks onder werking van het hedendaagsche vuur tot de absolute on mogelijkheden moet worden gerekend. Tanks, pantserwagens, geschut en alle verdere aanvalsmiddelen kunnen er na tuurlijk nog minder doorkomen. Op één ding moet de verdediger echter zeer bedacht zijn, n.l. het stukschieten der dijken door 's vijands zware artille rie. Hij zal dit trachten te doen om de geïnundeerde polders te laten leeg loo- pen. De dijken zullen dus op verscheidene plaatsen verzwaard moeten worden en gevulde zandzakken moeten op meerdere plaatsen in groote getallen gereed liggen. Eveneens is het een nadeel voor den verdediger, dat men nergens onderkomens voor menschen of geschutopstellingen kan maken 'beneden het waterpeil. Het onderdak brengen der troepen, welke de stelling moeten bewaken en verdedigen is dus niet gemakkelijk. Wat dit laatste be treft wint de Maginotlinie het verre van onze inundatie-stellingen, doch wat on neembaarheid betreft kan noch Maginot linie, noch Westwall of welke stelling ter wereld ook met de onze vergeleken wor den. Het bewijs hiervoor is in den wereld oorlog geleverd door de bij toeval, zonder eenige voorbereiding, gestelde Yser-inun- datie, welke in geen enkel opzicht zich oOk maar in het minst kan meten met onze stellingen en toch 4 jaar stand hield tegen het Duitsche leger. (Wordt vervolgd.) MIDDELBURG. De brandweer rukt uit. Zondagmorgen kwam by de brand weer bericht, dat brand zou zijn uitge broken in een perceel aan de Graven straat by de Markt. Het bleek in de eer ste plaats een misverstand te zyn, want die telefoneerde bedoelde het perceel hoek Markt en Gortstraat. De brand weer rukte in den kortst denkbaren tijd met den magirus uit, maar het bleek, dat een eerste begin van een schoor steenbrand reeds tot staan was ge bracht. De strijd tegen de sneeuw. Zaterdagmorgen is van gemeentewege met vast personeel van reiniging en ge meentewerken en met ruim 100 perso nen, die ondersteuning ontvangen met „Gelukkig wel wat eerder, en ik ben al by haar geweest; anders was ik vroe ger van myn visites teruggekomen. Zij is een eind meegevoerd geworden door de stroom en een paar jongens, die op een verboden gedeelte zaten te vis- schen, zagen haar en haalden haar er uit. Het waren jongens uit Londen, ne ven van boer Bidlake, en ze hadden er geen idee van, wie zij was. Zij droegen haar samen naar de boerderij, en juf frouw Bidlake, die mij voorbij had zien rijden en wist, dat ik naar Craggs Feil Hoeve was, stuurde er een van de jon gens heen, om mij te halen. Juffrouw Bidlake was alleen thuis. Haar man en het volk waren alle naar de verkiezin gen; daarom kon ze u geen bericht stu ren. Het kan echter geen kwaad, dat ze hier op het dorp een paar uur in angst gezeten hebben. Naar wat ik gehoord heb, hebben ze haar meer dan schande lijk behandeld den laatsten tyd." „O!" riep juffrouw Fanshawe uit, ver telt u my liever, hoe het met haar is. Heeft zy zich bezeerd? Is zy ziek?" „Ja, ze is ziek en u zal verstandig doen, als u gauw uw koffer pakt en er heen gaat, om haar te verplegen, want ze kan niet vervoerd worden, en juf frouw Bidlake heeft geen slag van ver plegen. Het i» een hersenschudding. Ze is wel bijgekomen, maar ze heeft een groote buil op haar hoofd, en ik ver wacht, dat zij hard koorts zal krijgen. Nu zal ik maar eerst hier naar uw pa tiënt gaan kijken. Het is een afschuwe lijk ding. Ze hadden er den reuk van ge kregen, dat de kapitein langs dien weg in plaats van door het dorp naar Helms- bury zou gaan en hebben toen de peilers van de brug doorgezaagd. Ik wou, dat ik de schuldigen te pakken kreeg; dan zouden ze er niet best afkomen." Intusschen was hij bij de kamer van Kathleen gekomen en begon haar arm te bekijken. Zij leed veel pijn, want de arm was heel leelijk gebroken en was erg gezwollen. Juffrouw Fanshawe was te veel van streek, om er bij te blijven en stuurde gauw juffrouw Watson naar boven, ter wijl zy het tweede meisje naar het dorp stuurde, om te zeggen, dat mevrouw Carmichael nog leefde; én toen de dok ter klaar was met Kathleen, stond juf frouw Fanshawe gereed met haar hand koffer, waarin ze gauw ook allerlei ge pakt had, dat Vivian zou kunnen noodig hebben. De dokter moest glimlachen om de haast, die zy maakte, maar bracht haar zelf naar de Bidlakes toe, en toen zy door het dorp reden, werd haar telkens zouden nog minstens 60 aan het be reikte aantal toegevoegd kunnen wor den. Over 1939 was ontvangen f 1615.90, voor T.B.C.-bestryding f612.53, uitga ven f 1465.65 en T.B.C. f 561.80. De be grooting voor 1900 werd voorgesteld op f1415, T.B.C. f651. De contributie van de leden is gestegen tot f 165. Aan gif ten werd ontvangen f 115. Bij de rond vraag werd de aandacht gevestigd op het materieel dat op drie plaatsen bleek te zyn opgeborgen. De wenschelykheid werd uitgesproken om binnen afzienba- ren tijd een eigen gebouwtje te kunnen stichten. Wolfaartsd(jk. Vrijdagavond hield de schoolvereen. der Chr. school aan den Papeweg alhier haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, dhr D. P.Goetheer. De secr., dhr J. L, Goetheer bracht een gunstig jaarverslag uit, even eens de penningmeester, dhr J. Remijnse. De aftredende bestuursleden, dhrn D. P. Goetheer, J. L. Goetheer en F. Caan werden allen herkozen. Na de pauze werd door dhr J. v. Wujjckhuyzen een inlei ding geleverd over; Het vertellen op school. lerseke. Auto gekanteld. Za terdagmiddag had een auto van de fir ma Ketelaar van Bergen op Zoom, gela den met 6 ton mosselen, bestemd voor Brussel, het ongeluk nabij de villa van dhr Willemsen om te kantelen. De chauffeur wist door het bovenluik de auto te verlaten en had geen letsel be komen. De auto was ernstig beschadigd. Het ongeval is te wijten aan den slechten toestand der wegen als gevolg van den sneeuwval. Weinig oesters. De oester verzending gaat ernstig lyden onder ge brek aan oesters, als gevolg van de vorst. Nu reeds 6 weken houdt het vrie zend weer aan en belet het visschen van oesters. Bovendien zijn de in voorraad zijnde Fransche oesters niet moer ge schikt voor verzending. Tot 95 pet. is in de meeste putten doodMocht de vorst aanhouden, dan zal de verzending bin nen enkele dagen moeten worden beëin digd, wegens gebrek aan oesters. Kapel Ie. De Varkenshond „Steunt El kander" kwam in algemeene ledenverga dering byeen. Voorz. dhr M. Bom. Uit het verslag van den penningmees ter bleek dat ontvangen was f 203, uit gegeven f305, aldus een nadeelig slot van f 102. Het bezit der vereeniging be draagt f 890, Aldus in kas f 788. Vergoed werden vyf varkens. De toetreding van nieuwe leden werd vastgesteld op f 8. Ook werd de aandacht gevestigd op den oprichtingsdatum 17 Dec. 1905. Zoo mogelijk zal het 35-jarig bestaan feeste lijk worden gevierd. WALCHEREN. St. Laurens. Donderdagavond verga derde de Landbouwvereen. onder voor zitterschap van den heer Joh. Marinis- sen. Hy heette in het bijzonder welkom de heeren Mr M. C. v. d. Minne en M. Kleinepier, resp. voorzitter en secr. van den kring Walcheren der Z.L.M. Uit het verslag van den kringafgevaardigde bleek, dat de betrokken organisaties bil lijke prijzen voor de hooivordering heb ben weten te verkrijgen. Uiteindelijk ge volgd door de verklaring van militaire autoriteiten, dat de kwaliteit van het ge leverde hooi uit Walcheren de kroon spande. Verschillende aangelegenheden als het voorkomen van miltvuur en het zaaiplan 1940 werden nog besproken. Onder de aandacht der leden werd nog gebracht de verplichting om de aanwezige stieren vóór 1 Febr. a.s. ter gemeentesecretarie op te geven. Door den heer Kleinepier werd het nut van de stierenkeuringen besproken. Aagtekerke. Vrijdagavond vergaderde de afd. Aagtekerke van de Nederl. Ver. voor Luchtbescherming, onder voorzit terschap van den heer J. Boogaard. Jaarverslagen werden uitgebracht. Besloten werd de minimum-contributie van f 0,25 te brengen op f 0,40. Arnemuiden. Het was een zeer ge slaagde jaarvergadering welke Vrydag- avond gehouden werd door de afdeeling van den Nederlandschen Bond van Chr. Fabrieks- en transportarbeiders afdee- gevraagd, hoe het met „onze mevrouw" was. De verkiezingen schenen geheel ver geten te zijn. Allen waren nog te veel van streek over het gebeurde. Aan het eind van het dorp ontmoet ten zij kolonel Brandon, die nog in zijn natte kleeren was, terwijl zijn hoofd verbonden was met een zakdoek. Hij zag er ontdaan en erg vermoeid uit, maar zijn stem klonk opgewekt, toen hy den dokter begroette. „Ik heb het gevoel, alsof ik in die paar uur tien jaar ouder ben gewor den", zeide hy, maar ik ben dankbaar, dat zy nog in tyds gered is geworden; en hoe gaat het met juffrouw Bayard?" Gelukkig kon de dokter hem wat deze betrof geruststellen. „Ik zal uw hulp ook noodig hebben, dokter", zei de kolonel daarop. „Ik kom straks bij u aan, want ik moet toch naar Helmsbury om te stemmen. Ik zal het nog net kunnen halen. Mijn paard staat al op my te wachten. Wat een ge- meene streek toch van dien Snell en zyn kameraden! Myn auto is totaal weg". Hij ging verder, en zy werden niet meer opgehouden onderweg. Vyf weken lang lag Vivian gevaarlijk ziek op de boerderij. (Wordt vervolgd.) door AMY LE FEUVRE. O henf ÏÏaS een ontzettend oogenblik voor J schreeuwde als een waanzin- oevp' frw^ kij heen en weer langs den f P en toen kwamen er tot zijn ann Jf verhehting eenige houthakkers mpa f een kar' Zij begonnen direct ook donk 6 Z0®ken' Een trok zijn jas uit en den i m rivier' de anderen volgden zii w°S rivier een eindweegs, maar snnnt v Jn,onverrichterzake terug. Geen Pwkddffl zij kunnen ontdekken. Te- niin ^d was Kathleen door den Zii hij sckok bewusteloos geraakt, en H„ukaar nu voorzichtig in de kar frouw l .haar aaar de Abd«- Juf" denr f awe kwam hen al bij de w' tegemoet. De mannen vertelden nel r» a j er gebeurd was, en dat kolo- Uik vTan/on n°S altijd, zocht naar het W van de andere dame. FansW00gvablik verloor mejuffrouw Jna&r»« u na haar zelfbeheersching; Hl herstelde zich spoedig en stuur de om een dokter. Daarop gaf zij al haar attentie aan Kathleen. Binnen een half uur wist het heele dorp het, dat mevrouw Carmichael ver dronken was, en al de mannen en jon gens, die thuis waren vergaten geheel de verkiezingen en renden naar de plaats van het onheil, om mee te helpen zoe ken. Snell was met een stuk of twaalf van zyn vrienden in Helmsbury. Het be richt bereikte hem daardoor eerst een uur later, en toen Snell het hoorde, werd hij zoo wit als een doek. „De pijlers van de brug waren doorge zaagd", zei de man, die het hem vertel de, en de politie zoekt naar den dader. Snell keerde zich om, zonder een woord te zeggen, en een uur later was hij ook bezig langs de rivier te zoeken. Het ongeval had om half drie plaats gehad, en eerst om vijf uur kwam de dokter, om Kathleen's arm te zetten. Hij was niet thuis geweest, toen juffrouw Fanshawe om hem gestuurd had en zij hadden hem nergens kunnen vinden, tot dat hy weer in Helmsbury terug was. Toen hy het strakke bleeke gelaat van juffrouw Fanshawe zeg, vroeg hy op bruusken toon „Heeft u al gehoord, waar mevrouw Charmichael is?" „Hebben ze haar dan al gevonden?" De onderstaande indexcijfers van groot- Ihandelsprijzen zijn door het Centraal Bu reau voor de Statistiek berekend op basis 1936—1938 is 100. Aug, 16 Jan. 23 Jan. 1939 1940 1940 Plant, voedingsm. 92.9 109.2 111.7 Dierl. voedingsm. 101.3 123,5 124.1 Totaal voedingsm. 97.3 116.6 118.2 grondstoffen 96.8 140.0 140.7 afgeweikte prod. 101.8 119.3 119.9 algem. indexcijfer 99.8 121.9 122.8 Wat het verloop van de kleinhandels prijzen betreft geven de volgende gewogen indexcijfers van winkelprijzen in de tien grootste gemeenten van ons land eenig inzicht. In de berekening zijn prijzen op genomen van aardappelen, brood, grut terswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en 'kruidenierswaren. Hierbij zij opgemerkt, dat een stijging van 8.8 pet. der prijzen van voedingsmid delen een stijging veroorzaakt van de uit gaven voor het geheele gezinsbudget van -3.5 pet,, waarbij aangenomen is dat 40 pet. van de gezinsuitgaven besteed wordt aan voeding. Augustus 1939 is 100. Aug.'39 Dec. 9Jan.'40 16 Jan. 23 Jan. 100.0 108.4 108.1 108.3 108.8 groote kracht het opruimingswerk als gevolg van den hevigen sneeuwval van Vrydagavond aangevangen. Tot laat in den middag is men daarmede bezig ge weest. Toen hadden de voornaamste winkelstraten en de toegangswegen tot de stad een beurt gehad en was de sneeuw er met vrachtauto's en wagens weggehaald of waar dit niet meer kon was zy op hoopen gebracht om heden verder te worden weggehaald. Het Ijsvermaak en de gevolgen daarvan. De sneeuwval van Vrijdag ia voor de Ijsbanen een handicap geweest. Zoowel het bestuur van de IJsclub als de exploi tanten der andere banen stonden voor een zware taak. Wat de ijsclub betreft, hier hebben naast de baanvegers, ook bestuursleden, leden en zelfs houders van dagkaarten aangepakt, met het mooie resultaat, dat niet alleen het deel van de baan, waar de verlichting is aan gebracht, maar ook het deel in de rich ting van het eilandje in orde waren en op twee zeer ruime banen volop gereden kon worden. Op de andere vesten moest men zich tevreden stellen met kortere en smallere banen. Het aantal gevallen van verwondin gen is groot en het is dan ook niet mo gelijk gebleken van alle gevallen mel ding te maken. Zoo viel gisteren weer een rijdster zoo op de banen van de ijs- club, dat zy vermoedelijk een pols ge broken had en zy zich op advies van een medicus naar het gasthuis begaf om zich te laten helpen en verbinden. Verschillende personen kunnen hun werkzaamheden niet of slechts voor een deel verrichten. Lichte hersenschuddin gen, gebroken polsen e.d. zijn wel de meeste voorkomende gevolgen van een val. GOES. Met ingang van 1 April a.s. is be noemd tot middelbaar technisch ambte naar le kl. bij het marine-etablissement te Soerabaja (N. O.-I.) de heer J. Bil, oud-leerling van de ambachtsschool al hier. Borssele. Donderdagavond hield de ko- lenvereeniging haar jaarvergadering. De commissie tot nazien der rekening be vreemdde het, dat er zoo'n groot tekort is op de boekjes. Na eenige besprekingen hierover wordt het bestuur gemachtigd de slechte betalers eerst te laten betalen alvorens hun kolen zullen worden ver strekt. De inkomsten waren f8206,81; de uit gaven f 8053,60. Goed slot f 153,21. Het goede slot wordt overgebracht naar het reservefonds. Aangekocht zyn in 1939: 505 ton eierkolen, 47 ton stukkolen. De vereeni ging telt 251 leden. Besloten werd verder spoedig over te gaan tot aankoop van voorjaarskolen. Het bestuur kreeg machtiging het ver voer der kolen in de gemeente aan te be- y steden. Inplaats van dhr C. de Keizer, die voor een herbenoeming in het be stuur niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen dhr C. Alme- kinders. Dhr St. Almekinders maakte eenige opmerkingen over de nieuw aan geschafte statuten en reglementen. De voorzitter antwoordde, dat het bestuur in dezen te kortzichtig was geweest en bekende ruiterlijk in dezen zyn schuld. Rilland-Bath. Vrydagavond hield het bestuur van „de school met den Bybel" aan den Hoofdweg, een ouderavond, on der voorzitterschap van dhr C. Lobbe- zoo. In z|jn openingswoord bracht deze in herinnering de zegen des Heeren in het voorbije jaar ondervonden en spoorde h|j aan ook in het onderwijs de eere Gods te zoeken. Daarna sprak het hoofd, dhr S. W. Elshout over „beloonen en straf fen". De onderwijzeres gaf een causerie over „wat kinderen nadoen". Dhr J. Me loen zette duidelijk uiteen, wat er „aan voorlichting bij beroepskeuze" gedaan dient te worden. Wegens ziekte van den secretaris, behandelde het hoofd der school voor hem „Wat we kunnen leeren uit het huisgezin van Vader Jacob". Nu en dan werd gepauzeerd en gezon gen en werden ververschingen aangebo den. Ds van Herwynen sprak een ernstig slotwoord, waarin door hem gewezen werd op de waarde van het gebed. Ten slotte herdacht de voorzitter den oud- secr.-penningm. der school dhr E. Tange en memoreerde het vele werk door hem voor de school verricht. Driewegen. IJ s f e e s t. Vrijdag werd alhier een ijsfeest gehouden. Om 1 uur vingen de wedstrijden voor de schoolkin deren aan. Na afloop kon elk schoolkind een trcatatie in ontvangst nemen. Daar na vingen de wedstrijden schoonryden voor heeren aan. le prijs M. Nysse, 2e pr. Jan de Baar; 3e pr. C. van Oosten; 4e pr. C. Otte5e pr. J. Mol. Schoonryden dames: le pr. Nel Boon man, 2e pr. Anna de Dreu, 3e pr. Cor de Dreu. Schoonrijden paren: le pr. C. v. Oos ten met Anna de Dreu; 2e pr. J. Heren thals met Cor de Dreu; 3e pr. J. Wirts met Marie Maat; 4e pr. B. v. d. Repe met Maatje Westveer. Hardrijden heeren: le pr. A. C. Oele; 2e pr. M. Steketee, 3e pr. L. van Weele. Ringrijden: le pr. J. Bosman, 2e pr. C. Goeree, 3e pr. C. Lamper, 4e pr. E. Ringelberg. Hindernisrijden op de schaats met kruiwagen: le pr. W. Braamse, 2e pr. J. Mol, 3e pr. Jacb. Bosman, 4e pr. Johs. v. Oosten Zz.; 5e pr. Johs. Nysse; 6e pr. M. Steketee. Uit andere gemeenten: schoonrijden heeren: le pr. C. C. Klap, 2e pr. Jo. Dek ker, 3e pr. J. Nysse, 4e pr. Quist; 5e pr. J. v. d. Does. Schoonrijden paren uit andere ge meenten: le pr. C. C. Klap met Nel Boonman; 2e pr. Jo Dekker met Sien de Dreu. Een talrijk publiek was op de banen aanwezig. 's Gravenpolder. Vrijdagavond verga derde de kolenvereeniging. Tegenwoor dig waren 92 leden. Op voorstel van het bestuur werd goedgevonden aan ieder lid 40 cent voor verteer te schenken. Een middel om een flinke opkomst te hebben! Uit het verslag bleek, dat wa ren aangekocht: Eierkolen 5386 H.L., stukkolen 263 H.L., antrachiet 162Vs H.L., sloffen 6550 K.G., Notenindustrie 1000 K.G., noten 5 H.L, De ontvangsten bedroegen samen f 7269.85. De uitgaven f 7436.46. In reserve zijn nog 640 H.L. kolen, 50 K.G. sloffen. Te samen met kasgeld en te goed op de boerenleen bank f 1767.42V2. Wemeldinge. HetGroeneKruis. Vrijdagavond had de jaarvergadering van het „Groene Kruis" onder voorzit terschap van dhr P. A. Lindenbergh plaats. De voorzitter Dr Gnirrep en de waarnemend voorzitter burgemeester Willemsen waren verhinderd om deze vergadering te bezoeken. Uit het ver slag van den secretaris bleek, dat het ledental belangrijk gestegen was van 412 tot 552. Toch bleek het aantal leden nog niet op het peil te zijn, zooals voor deze gemeente gerekend kon worden. Er

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5