AKKERTJE Handknecht tweede blad taltij pleidooi voor herstel derintirnationale samenwerking Isn verwaarloosd Landgoed A?htgHl0t0f,heUSCh"' Zei Ze' "dat U RG de zeer n. Het is ook bonnen ike Dienstbode Bakkersknecht Knecht Uit de Provincie et Dagmeisje V MEISJE dat europa vechten kan heeft het genoeg getoond. nederland bereid gemeen schappelijk overleg te bevorderen. Men zegt ons, dat de tfld voor vrede c. VERSCHUUR^- feuil leton 49> AMERICAN BLEND WALCHEREN. den heer C. Langebeeke Jr. zijn goedbe zochte jaarvergadering. Uit het jaarver slag van den secretaris bleek, dat het ledental stationnair blijft en het jaar '39 geen ongunstig jaar voor het fonds was geweest. Uit het jaarverslag van den pen ningmeester 'bleek, dat 4 ongevallen had den 'plaats gehad en de ontvangsten f 45.50, de uitgaven f 34.05 hebben bedra gen, zoodat de rekening 1939 een goed slot van f 11.45 aangeeft. THOLEN EN SINT PHILIPSLAND. Gemeenteraad van Vlissingen. nieuwjaarsrede van den burgemeester. a« I de zeeow )EN DRIES, Biezeling- apelle. Zich aan te mei- ids tusschen 7 en 8 uur. or direct of zoo spoedig dres: D. J. LINDEN- tkerij, Wemeldinge. 5AKKERSBEDIEMPE brood- en banketbak- ider de 18 jaar. Brieven e opgave onder letters Bureau „De Zeeuw" VOS te Wolphaartsdijk eind Februari nacht, zelfstandig kun- n. ïwelijk der tegenwoor- i DIENSTBODE or dag of dag en nacht, 1SE, „Landlust", Wisse- raagd: oon. Brieven onder Na )e Zeeuw" te Goes. if Mei melken kan. Wed. I- 3, Arnemuiden. m FLINKE DIENST- 18 j., P.G., voor dag en kunnende werken en m v.g.g.v. Groote wascn Adres Molenwater 85, tD STER, lekt plaatsing, liefst bi] Leeftijd 50—60 jaar' ide koken en werken. 51, Boekhandel D'HUU it Mei IAN, Biggekerke. iAARTSDljfc- VAN VRIJDAG 26 januari 1940. Nr 98. Minister van Kleffens heeft in zijn gigteren gehouden rede met kracht aan gedrongen op herstel van de internatio nale samenwerking. Daartoe, zoo zeide hij, is in de eerste plaats noodig: begrip voor elkanders moeilijkheden. Hoe het niet moet, al ware het slechts omdat het op den duur niet zoo kan, heeft de liquidatie van den vo- rigen oorlog getoond. Toen na 1815 de Napoleontische oorlo gen een einde namen, hebben de over winnaars met ware staatmanswysheid Frankrijk, niettegenstaande alles wat er was voorgevallen, een zoodanige plaats in de Europeesche volkerengemeenschap gelaten, dat de Fransche natie die ook op den duur volkomen kon aanvaarden. Hoe sohril en voor onze generatie be schamend steekt die koele zelfbeperking dat verstandige beleid af tegen de rege ling die na den wereldoorlog tot stand kwam. In 1815: een vruchtbaar vooruit zien naar de toekomst; na 1918: een on vruchtbaar debat achteraf over de schuldvraag (die ik overigens geenszins licht tel, maar waarin ik hier niet kan treden), met alle gevolgen van dien. Ongetwijfeld past het een land, dat niet aan den vorigen oorlog deelnam, 1 niet, over deze zaken anders dan met bescheidenheid te spreken, maar het moet toch erkend worden: van Duitsch- land's nooden en problemen die er nu eenmaal waren trok men zich in de overwinnende landen bitter weinig aan; financieele hulp op eenigszins groote schaal gelijk Nederland in 1920, toen daarvoor nog eenige moed noodig was, aan Duitschland verleende, stond in die jaren als voorbeeld van begrip voor wat de overwonnene ook, en niet 't minst, in het algemeen belang dringend be hoefde, alleen. Dat hetgeen vóór 1918 bekend was geworden omtrent Duitsch- lands oogmerken in geval van een Duit- sche overwinning weinig goeds beloofde, zal ik slechts pro memorie vermelden. Het gebrek aan begrip voor hetgeen in het belang van Europa ten aanzien van Duitschland had moeten en kunnen ge schieden, moest bij elke natie, en zeker bij een volk van die grootte, een kracht dadige reactie wekken. Overwegingen der overwinnaars hoe begrijpelijk ook op zichzelf, van hun standpunt gezien omtrent de schuld aan den oorlog van 1915 hebben het gewonnen van wijsheid in den trant van het Weener Congres, tot aller ongeluk. En zoo is het dan ook dat, wat in 1919 geschied is, reeds 20 jaren later was uitgedelgd, helaas mede (althans op dit oogenblik) ten koste van natiën, die zich verheugden in nauwelijks herwonnen vrijheid, van den door den uitgebroken oorlog benarde staten, die aan de regeling van Versailles en wat daarop volgde part noch deel hadden, en van tallooze onschuldige particulieren, in de eerste plaats in de overweldigde landen. Mag men zich niet afvragen, of het nu eindelijk geen tijd is geworden voor een juiste en verstandige regeling der zaken van Europa? nog niet is gekomen. Maar wat baat doorvechten indien het, te eener- zoo goed als te anderer zyde, tegenstanders betreft, die men, wegens hun grootte, op den duur niet vernietigen kèn, ook al wilde men het en achtte men dat niet ontoelaatbaar? Zulke woorden mogen, dunkt mjj, in dezen tjj'd wel eens gezegd worden op een plaats als deze, in een neutraal land dat geen eigen gewin be oogt, en noch West-, noch Midden-Euro pa zou willen zien ondergaan in verar ming en bolsjewisme. Men wantrouwde eerste bedoelingen van den tegenstander een begrijpelijke, doch onvruchtbare gezindheid. Men verlangt op zichzelf ook al begrijpelijk garanties. Ik zou de vraag willen stellen: hoe verkrijgt rnen betere waarborgen dan door zich om de tafel te scharen en, op grondslagen van werkelijkheid en recht vaardigheid, met wederkeerige inacht neming van den eerbied, dien men aan andere volken verschuldigd is, een rege ling tot stand te brengen, die wegens haar intrinsieke waarde de belofte in zich houdt dat zij den vrede voor zeer geruimen tijd verzekert? Er is dat zeg ik met grooten nadruk niet geble ken dat zulk een resultaat onbereikbaar is. Het zijn dergelijke vragen, waarop 1940 ons wellicht het antwoord zal bren gen. Moge dat antwoord overeenkomen met datgene wat in millioenen harten leeft, ook, ja wellicht in de eerste plaats bij de oorlogvoerenden. Dat Europa kan vechten heeft het in den loop der eeuwen meer dan genoeg getoond. Dat het echter het eigen con tinent kan ordenen op een zoodanige wijze, dat het zijn bijdragen tot de be schaving zal kunnen blijven leveren, dat moet het nog bewijzen. Kan Nederland ertoe bijdragen dat men tót overleg komt, dan gaarne. Dat wij ten deze diligent zijn, hebben wij te zamen met België bewezen. Maar wij dringen ons niet op, en heeft men onze hulp om elkaar weer te vinden niet noo dig zeer wel. Als men elkaar maar weer vindt. Welke intusschen de invloed zal kunnen zijn, dien de neutralen zullen vermogen te doen gelden op de toekom stige vredesregeling, is thans niet te voorzien. Ik wil dien invloed evenmin onderschatten als overschatten en wij zullen deze zaak met bijzondere opmerk zaamheid in het oog houden. In enkele buitenlandsche persorganen wordt degene, die zich mocht willen ver stouten thans over vrede te spreken, reeds bij voorbaat gedoodverfd als han delend onder den invloed van den een of anderen oorlogsmoeden belligerent. Ik geloof niet, dat dit iemand wie dan ook, die naar zijn beste weten zijn steentje zou willen bijdragen tot behoud en wel zijn der Westersche wereld, ervan zou moeten weerhouden, uiting te geven aan gedachten, die vechtersbazen in redactie- bureaux wellicht, goed zouden doen eens ernstig te overdenken alvorens verdacht makingen te lanceeren. Natuurlijk is ook Nederland aan herstel van den vrede veel gelegen. Maar wanneer het dit bepleit, kan het dat doen zonder bijbedoelingen, in de overtuiging daarmede ook de hoog ste belangen voor te staan van de staten gemeenschap, waarmede het onafschei delijk is verbonden. ten en Advertent'^11 genomen door A 314' door AMY LE FEUVRE. ..Maar, kindlief, waarom ga je dan ]Teel om met kolonel Brandon? Dat e aanleiding gegeven tot al dat ge- j' Hij is een aardige man, dat weet nJaar hij is te aristocratisch voor deze eek, en Snell schijnt hem te haten." ivian hief haar hoofd trotsch omhoog. v behoef mij toch zeker niet de wet treft T voorschrijven door Snell, wat be- ik 1 'i6US Van m^n vrienden; maar m a ,u nu het geheim maar moeten don if6! iufirouw De Burgh. Het gaat leen 0 "iet om mij, maar om Kath- T„t?n mag hem ook graag lijden." van Zr Hurgh slaakte een zucht ie lachen ing' 6n daaroP hegon Vivian maar is w l met hem trouwen ging; ik zou J i r ®een treuriSe toestand? ik wil 'U er wel om kunnen schreien; maar saanneoif°C^ niet laten dwinSen-' en Branrin„ ee morgen met kolonel 1 naar het stembureau. Juffrouw De Burgh keek haar ontsteld aan. „Doe het niet, kindlief. Het zou te ge waagd zijn onder de tegenwoordige om standigheden. Ons volkje, hier, is altijd erg ruw op zoon verkiezingsdag. Wij mochten dan nooit het huis uit". Vivian's oogen schitterden. „Nu, maar ik ga wel. Ik zal toonen, dat ik niet bang voor hen ben. O, ik hoop, dat meneer Reynolds de meeste stemmen zal krijgen. Ze zeggen, dat hij wel al bijna evenveel stemmen heeft als Mor son. Het is alleen hier, dat ze zoo sterk voor Morson zijn." „Laten we het onderwerp verkiezingen nu maar verder laten varen. Heb je ge hoord, dat de kinderen van de Lawe's diphteritus hebben?" „Neen, maar het verbaast mij niets. Zij willen nog altijd het water uit dien ouden afgekeurden put gebruiken." Daarop ging Vivian bij den haard zitten, en sprak bitterder dan juffrouw De Burgh haar nog ooit had hooren spreken. „Ik wou, dat ik hier nooit gekomen was! Ik wou, dat ik nooit mijn best had gedaan, om hen te helpen! Ik heb er niets mee bereikt. Zij beschuldigen mij nu, dat ik hun werk en geld onthouden heb; en ik heb het toch alleen maar gedaan ter wille van hen. Ze mopperden nog meer GEWESTELIJKE LANDSTORM COMMISSIE „ZEELAND". Aan 'het jaarverslag dezer Commissie over het jaar 1939 ontleenen wij 'Het jaar 1939 was een veelbewogen jaar voor den B. V. L. In April werden velen onzer Landstor- mers in werkelijken dienst geroepen voor de z.g. Kust- en Grensbeveiliging, terwijl in Augustus d.a.v. de meesten onzer, (huis en haard moesten verlaten om hun vader- landsohe plicht te vervullen. Onder de gemohiliseerden bevonden zich ook de Aangew. Commandant van Het Zeeuwsche Verhand, de Secretaris en eenige leden der Gewestelijke Commissie. Hoewel dit een geheel andere toestand teweeg bracht, werden de werkzaamheden met onverminderde kracht voortgezet. Dhr P. Wisse, penningmeester der Commissie, nam geheel belangeloos een groot deel der werkzaamheden op zich. Op 20 November zou een groote ver gadering plaats hebben te Middelburg Helaas kon door de toenmaals ontstane omstandigheden deze vergadering niet doorgaan. De geest onder de landstormers was en bleef uitstekend. In het najaar van dit jaar zag de ivoor- zitter, de Luitenant-tKolonel b. d. H. Bierman, zich genoodzaakt, wegens gezondheidsredenen ontslag te nemen als voorzitter. Veel en goed werk 'heeft Overste Bier man gedaan voor den Zeeuwschen B. V. L. Jaar in, jaar uit 'bezocht hij, dikwijls onder de slechtste weersomstandigheden, de propaganda-vergaderingen. Onder Overste Bierman steeg het ledental aan merkelijk, en steeds was hij op de ver gaderingen een graag geziene gast. Vele vrienden 'heeft hij gemaakt. Wij zijn Overste Bierman dank verschuldigd voor alles wat hij voor den B. V. L. deed. Op de eerstvolgende vergadering der Gewestelijke Commissie zal de verkiezing van een voorzitter plaats hebben. In den loop van het jaar 1939 werden 123 vrijwilligers geworven. De sterkte van den eersten ban be draagt thans 2994. De sterkte van den tweeden ban bedraagt t'hans 427, totaal 3421. Het aantal officieren bedraagt thans 57. Het Gewest telt 111 af deelingen. Verschillende plaatselijke Commissiën werden uitgebreid of ondergingen wijzi ging. Het aantal leden 'bedroeg eind 1939: 390, tegen eind 1938: 363 (plaatselijke leiders niet inbegrepen). De meeste afdeelingen hebben in 1939 onder leiding der Plaatselijke Commissie vergaderd. D'e landstormfilm werd in meerdere plaatsen vertoond. De Comman dant was op verschillende vergaderingen aanwezig, terwijl dë'secretaris alle ver gaderingen bezocht. D'e laatste hield een lezing met lichtbeelden over 'Ons Vorsten- huis. De avonden werden zéér druk be zocht. Vergaderingen van Commandant met plaatselijke leiders werden gehouden te: Goes, Middelburg en Tholen. Groote landstorm'bijeenkomsten werden gehouden te: Yerseke, St. Maartensdijk, Scharendijke, Krabhendijke, Oostburg, Vlissingen, Hulst, Wolfaartsdijk, Borssele, Middelburg, Scherpenisse, Tholen, Zierik- zee, 's-Heerenhoek, Kortgene en Ka'pelle. De schietbijeenkomsten werden goed bezocht. Door de mobilisatie moesten vele plaat selijke wedstrijden worden afgelast, ter wijl helaas ook de grootsc'h opgezette Dis trictswedstrijd te Oostkapelle niet kon doorgaan. De jaarlijksche wedstrijd voor officie ren werd om dezelfde reden geschorst. Op 15 Juli werd een nieuwe schietbaan te Tholen met een districtswedstrijd ge opend, die zeer druk bezocht werd. Ook de idistrictswedstrijden te St. Annaland te Nisse en te Goes mochten zich in een groote belangstelling verheugen. De steiktecijferis der laatste jaren zijn: 1 Jan. 1933 2984 landstormers, 1 Jan. 1934 2919 landstormers; 1 Jan. 1935 3150 landstormers; 1 Jan. 1936 3161 land stormers; 1 Jan. 1937 3184 landstormers; 1 Jan. 1938 3302 landstormers; 1 Jan. 1939 3358 landstormers; 1 Jan. 1940 3421 landstormers. over de nieuwe woningen, dan ze over de oude gedaan hebben; ze willen het zuivere drinkwater niet gebruiken, hoe wel de kosten enorm zijn geweest, en wij het kapitaal hebben moeten aanspreken. Ik heb niemand in het dorp, die mij ge negen is, behalve de Gounts. Die zijn heel anders na den dood van hun dochter." „Je bent in staat geweest, om haar te kunnen helpen", zei juffrouw De Burgh zachtjes. „Ja, gelukkig, dat ze een bijbel had en ik haar daaruit voor kon lezen; maar zij zijn dan ook de eenigen, die het voor mij opnemen. Ik heb het niet verdiend, dat ze allemaal zoo akelig tegen me zijn, en ik kan het niet langer dragen. Ik heb mevrouw Carmichael en haar dochter te haastig veroordeeld, en ben van plan hun voorbeeld te volgen en alleen voor mijzelf te gaan leven, en ik ga nooit meer den kant naar het dorp uit." „Dat plan volvoer je niet", zei juffrouw De Burgh, terwijl ze haar ernstig aan keek, hoewel er een glimlach om haar lippen speelde. „Je zou de dochter van je moeder niet zijn, als je dat deed. Het getij keert wel weer. Die verkiezing is maar een tijdelijke zaak. Het is opvallend, hoe gauw zoo'n opgewondenheid altijd bedaart. Je slaagde al zoo mooi, voor deze uitbarsting van Snell, maar die toestand ZUID-BEVELAND. Kloetinge. De schietvereen. „Voor Ne derland en Oranje" hield Donderdag avond haar jaarvergadering. Voorzitter dhr P. Polderman. Deze wees er in zjjn openingswoord o.a. op, dat wegens de mobilisatieomstan digheden de activiteit van de vereeni- ging beperkt is. Het jaarverslag van den secretaris getuigde van een kalm vereenigingsjaar. Het financieel verslag vertoonde geen onbevredigend beeld. De aftredende bestuursleden, dhrn P. Polderman en L. v. d. Linde, werden her kozen. Het was een druk bezochte vergade ring. kunt U hef best tegengaan met een "AKKERTJ..", want AKKERTJES verw deren uit het lichaam de itoffen, die de aandoening veroorzaken. Teveni oefenen"AKKER IJ S" een itimuleerende werking uit zoowel op gevoelt- als be wegingszenuwen. Verdrijven snel de pijnen en doen U zich direct veel prettiger voelen. Eischt evenwel nadrukkelijk "AKKERTJES" kenbaar aan 't AKKER-merk! Uw garantie! tegen hoofdpi|n, pijnen, koorts, kou. Soos: 13 stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuivers. Kruiningen. Aan den burgemeester dezer gemeente is een flink bedrag toe gewezen van regeeringswege, om aan de daarvoor in aanmerking komenden uit te reiken in natura, voornamelijk dekens en ondergoederen, met de bepaling dat dit in de gemeente zal worden aangekocht en deze week zal worden uitgereikt. Rilland-Bath. Donderdagavond hield de anti-rev. kiesvereen. Vreest God, eert I den Koning haar eerste vergadering in dit seizoen, onder voorzitterschap van dhr W. Vos. In de plaats van den vori gen secr. E. Tange, werd gekozen dhr W. Elshove, hoofd der school. Als afgevaardigde naar het Prov. Co mité werd gekozen W. Vos, primus, Ds W. G. T. v. Herwijnen, secundus. Naar de Centrale Goes werd als afgevaardig de gekoZen W. Vos, primus, en P. K. Prevo, secundus. De rondvraag leverde een geanimeer de bespreking op. In hoofdzaak werd stilgestaan bij de resultaten van de laatst gehouden gemeenteraadsverkie zing. Hierna werd de propaganda be sproken. Ook de vraag wat gedaan moet worden om meer lezers te winnen voor de Chr. Pers. Eenstemmig werd aange drongen om meer persoonlijk contact te krijgen met hen die van Chr. huize zijn maar hierin hun roeping niet verstaan. De vergadering werd met dankgebed ge ëindigd door Ds v. Herwijnen. Arnemuiden. Donderdagmiddag had op initiatief van het bestuur der IJsclub op de ijsbaan op het oude gat, een wedstrijd plaats in het schaatsenrijden voor de schoolkinderen. D'e uitslag was voor de jongens: le pr. G. Kluifhout; 2e pr. P. v. Dalen D'z.; 3e pr. G. Meulenherg; 4e pr. W. Goedhart Dzn. Uitslag voor meisjes: le pr. C. 'Goverse; 2e pr. D. Goverse; 3e pr. M. de Hamer; 4e pr. Jans Dekker. Gap inns. Het varkensfonds „'Onderlinge Hulp" hield onder voorzitterschap van van hem duurt niet lang. Ik geloof, dat je dwaas zou doen, als je hem de huur op zei. Je moet van zoo'n man nooit notitie nemen. Het beste is zoo iemand te laten praten." „Ik heb het al gedaan", zei Vivian. „Nu, meneeer Hunter komt gauw terug." „Hij had nooit weg moeten gaan", zei Vivian opgewonden. „Hij ging weg op een oogenblik, dat we hem het minst konden missen. Vindt u, dat ik naar die twee zieke kinderen moeten gaan hooren? Of zouden ze mij toch maar beleedigingen naar het hoofd gooien? Hebben ze een dokter?" „Dokter Trant, uit Helmsbury, is van morgen bij hen geweest. We hebben in het voorjaar altijd de een of andere epi demie, maar ik had gehoopt, dat we af gedaan hadden met diphtheritis. „Ik ben benieuwd", zei Vivian na een pauze, „of ik de Abdij ook aan iemand zou kunnen verkoopen. Ik begon het huis lief te krijgen, maar ik geloof niet, dat ik moed zal hebben hier te blijven wonen, als de menschen mij zoo haten." Op dat oogenblik werd de thee binnen gebracht, en begon Vivian's opgewektheid weer wat terug te komen. „Ik denk, dat ik de honden maar eens op de hei zal laten rondhollen, voor ik naar huis ga", zei ze, toen de thee af- Be voorzitter deelde mede, dat de bode controleur, <die het fonds gedurende 16 jaar 'heeft gediend, zich wegens ziekte ge noodzaakt zag te bedanken. In zijn plaats werd als zoodanig benoemd de heer A. Versluijs Jzn. St. Maartensdijk. Woensdagavond j.l. hield de vereen, van Gedipl. Oud-leerl. van L.W.C. op het eiland Tholen haar jaarvergadering onder voorzitterschap van dhr E. Noom. In zijn openingswoord wees de voorz. er op, dat hoewel er op de verschillende getroffen regeeringsmaatregelen eerlijke kritiek mag zijn, men toch niet dient te vergeten, dat ook de Regeering voor ont zaglijke moeilijkheden staat. Den penningmeester werd voor zijn beheer décharge verleend. Er was een batig saldo van f 58,31%. Uit het jaarverslag bleek, dat de ver- eeniging thans 90 leden, 13 donateurs en 1 eerelid telt. Uitvoerige verslagen werden uitge- j bracht over de uitslagen van het uien- en gersteproefveld. Bij de uien bleek de variëteit Bola de beste resultaten te geven en ook de grootste houdbaarheid te bezitten. De proeven met de zoete Spaansche uien zijn niet meegevallen. De houdbaarheid is zeer slecht en dus is deze ui slecht ge schikt voor export. Op het gersteproef veld bleek Kenia weer aan do spits te staan. Dit ras blijkt het b-sAt bestand te gen legeren, terwijl de korrel voor de brouwerij gewild is. Door dhr De Ronde werd een overzicht gegeven van de ver schillende aardappel-, suikerbieten- en uienproefvelden in 1939. In de hedenmiddag gehouden verga dering van den Gemeenteraad van Vlis singen sprak de burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, een Nieuwjaars rede uit, waaraan wij het volgende ont leenen De groei der welvaart te Vlissingen door ruime werkgelegenheid is wegens het uitbreken van den nieuwen wereld oorlog in begin September j.l. wel zeer schril onderbroken. Nu wij over volle dige gegevens van het afgeloopen jaar beschikken, kunnen wij evenwel pas ten volle beseffen, hoe goed het ons in de eerste acht maanden van 1939 in Vlis singen is gegaan. De bevolking van Vlissingen bedroeg op 1 Jan. j.l. 23.006 personen tegen 22.554 op 1 Jan. 1939 (en 21.932 op 1 Jan. 1938), een toename van 452 per sonen. In de ziekenhuizen werden door tus- schenkomst van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst voor rekening van de gemeente 460 personen opgenomen (533 in 1938), het aantal verpleegdagen bedroeg 9835 (11141 in 1938), de totale kosten van den gemeentelijken genees kundigen dienst bedroegen f32.726,60 (f33.567,93 in 1938). De werkloosheid was gedurende 1939 minder dan in 1938; het gemiddeld aan tal bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkzoekenden bedroeg 413 (514 in '38.) Totaal werd aan steun uitbetaald f 138.721,37 (159.920,39 in 1938). Boven dien hebben in 1939 in het geheel 207 verschillende personen in de werkver schaffing gewerkt (265 in 1938), gemid deld p. week 100 man (114 in 1938), aan wie f 72.985,94 loon is uitgekeerd of ge middeld f 14.28 per week f 83.500 en en f 14.09 in 1938). Van de nuttige werken, die in 1939 in werkverschaffing tot stand gekomen zijn, treedt de dam tot het doortrekken van den Boulevard Bankert met ruim 75 M. langen gewapendbetonnen duiker vóór de sluis van den Spuiboezem op den voorgrond. Het is zeer merkwaardig, dat geloopen was. „De heidelucht verdrijft altijd al mijn zorg. Dag, juffrouw De Burgh. Wat zal het morgen hier een drukte zijn!" „Ga vooral niet naar Helmsbury", zei juffrouw De Burgh op smeekenden toon; maar Vivian lachte slechts, en vertrok, en juffrouw De Burgh ging bij den haard zitten. Zij voelde zich niet bij machte, om Vivian op dit oogenblik te helpen. Wat later op den middag liep Vivian even bij mevrouw Austen en haar broer aan. Ze was in lang niet bij hen geweest, en had hen ook niet ontmoet; en hoorde nu, dat mevrouw Austen haar kamer had moeten houden wegens een lichten aan val van bronchitus. Zij en haar broer waren even opgewekt als altijd; maar hij schudde evenals juffrouw De Burgh zijn hoofd over Vivian's plan om den volgen den dag naar de verkiezingen te gaan. „Houd u zoo van herrie? Waarom zal u het expres in den mond loopen? Bran don is te opgewonden om u te kunnen beschermen. Wij blijven rustig in ons schuilhoekje op de hei, en lachen de wereld wat uit. Het leven gaat toch wel zijn gang. Ik durf zelfs te beweren, dat al zou Morson het winnen van Reynolds, het toch niet den heelen gang van zaken in het parlement veranderen zal." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5