De Kamer-rede van Minister van Kleffens. Dagblad voor de Provincie Zeeland De Russen blijven aanvallen EERSTE BLAD. VRIJDAG 26 JANARRI 1940 54e JAARGANG - No. 98 Een woord voor binnen* en buitenlandsch gebruik* Wij moeten varen» wij moeten handel drijven* Zij willen de Finnen uitputten - Sovjet- pantserschip tot zinken gebracht? - De groote Duitsche aanval spoedig te ver wachten? - Spionnage-geval in België Vergrooting van de moeilijkheden voor de neutralen? ^euwe aanvallen van de Russen. Groote Duitsche aanval binnen enkele weken verwacht. De handhaving van onze neutraliteit. Weer neutrale schepen gezonken. Spionnage In België. Belangrijkste Nieuws. Verzwaring van den druk op de neutralen? Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs fper vwsrissl Weekabonnementen voor MiddeSiurg Goes en VUssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertontign 30 cent per regel Ingezonden meófedeeïingen cent por rag»! Kleine Advertewttën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f 0J! bij vooruitbetaling Advertentlün onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Minister van Kleffens heeft gisteren ia de Eerste Kamer by de verdediging van het buitenlandsch beleid een klare en heldere rede gehouden, die niet alleen voor inwendig gebruik, maar ook, en ze ker niet in de laatste plaats, voor het buitenland bedoeld was. Na het gisteren geplaatste overzicht laten wij hier nog enkele gedeelten vol gen. Nadat eerst verschillende punten van algemeenen aard behandeld waren, ver volgde de Minister: De naaste toekomst, onzeker als zij is, zal mede aan ons volk menige beproe ving brengen, ook dan indien de oorlog in militairen zin buiten onze grenzen biyft. Het is goed daarop te zyn voor bereid, en te trachten den samenhang der dingen te begrijpen, opdat Nederland met oud-vaderlandsche kloekheid maat regelen neme waar het kan, en voor het overige datgene wat het zich bewust is, alleen niet te kunnen veranderen, man moedig aanvaarde en drage. Juist in een periode van materieelen tegenspoed kunnen en moeten wy toonen, dat wij het levenskrachtige volk zijn, waarop ons uitzonderlijk hoog geboorte cijfer en ons uitzonderlijk laag sterfte cijfer wijzen, cijfers waarvan het verschil zóó groot is, dat wij daarin alle Euro- peesche groote mogendheden en de Ver- eenigde Staten achter ons laten. Die vi taliteit is voor den oorlog van 1914 wel eens in twijfel getrokken. Ook in den laatsten tijd is op onze levenskracht in het oorlogvoerend buitenland wel eens een verkeerd licht geworpen, doch en dit moge ons tot geruststelling strekken veel al in den vorm van begripsver warring. Men stelde als gebrek aan ruggegraat voor, wat niets anders was dan een open baring van het feit, dat onze kracht ter zee geringer is dan die van de groote mogendheden, zoodat wij ter zee slechts in bijzondere gevallen met geweld kun nen keeren. Het getuigt van oppervlakkigheid, wanneer de vreemdeling ons phlegma houdt voor vadsigheid, onze gezonde skepsis voor zelfvoldane onaandoenlijk- heid, ons „Bezint eer gij begint" voor ge mis aan besluitvaardigheid en wat de Duitscher noemt „Einzatzbereitschaft". I I Wanneer buitenlanders willen zien hoe het met de levenskracht van Nederland gesteld is, laten zij dan eens by onze weermacht gaan kijken ,of in Indië, of laat hen bij onze padvinders te gast gaan of een Kaagweek meemaken, of een vier- daagschen afstandsmarschof laat hen de Zuiderzeewerken bezoeken. Zoolang Nederland, dat, mits het zelf standig is, evenals België, een element van rust vormt in Europa, het vrijheid lievende, arbeidzame land is, dat het al tijd is geweest, sterk ook door den religi- eusen inslag zijner bewoners, de ver scheidenheid hunner gaven, hun onder nemingszin, vooruitstrevendheid en ver richtingen op het gebied van weten schap en kunst zoolang verdient het de onaantastbaarheid van zyn gebied en zyn zelfstandigheid, voor welker be scherming het, zoo het moet, alles over heeft. Vertrouwen wy echter op welge- fundeerde gegeven beloften, en op het inzicht in 't buitenland, dat Nederiand's ligging nu eenmaal zoodanig is, in Europa zoowel als in Azië, dat geen groote mogendheid zich kan veroorloo- ven, ons gebied in anderer handen te zien vallen. Dat gebied is uit politiek oogpunt nu eenmaal even gewichtig als het, wat het moederland betreft, gering is van opper vlakte. In onze dagen heeft de eisch van bestaansruimte in meer dan één land de aandacht. Naar Nederlandsch inzicht kan en behoort dat probleem, dat voor onszelf in uitzonderlijk sterke mate be staat, met vreedzame middelen te wor den opgelost. Vergeleken met andere staten hebben wij een buitengewoon groot bevolkings overschot. Op ons Europeesch gebied moeten wij het buitenland moge zich goed voorstellen wat dat beteekent per vierkante mijl 618 menschen voeden, dat is meer dan anderhalf maal zooveel als in Duitschland, drie maal zooveel als in Frankrijk, en nog altijd niet minder dan 100 zielen meer dan het Vereenigd Koninkrijk. Acht en driekwart millioen menschen te voeden in een land, welks bodem slechts vier millioen in het leven kan houden, dat is een kunststuk, dat slechts mogelijk is door groote krachts inspanning.1' Onze overzeesche gebiedsdeelen, of schoon niet geschikt voor duurzame ves tiging van Europeanen, helpen ons daar bij', al is de groote bevolkingsdichtheid van Java (met 784 bewoners per vier kante mijl een der allerdichtste gebieden ter wereld) een probleem op zichzelf. Die overzeesche ryksdeelen beschou wen wij niettemin niet als een voor ande ren gesloten gebied; integendeel, ande ren zijn daar welkom onder onze milde wetgeving en ons bestuur dat door be voegde beoordeelaars in den vreemde aan anderen tot voorbeeld wordt gesteld. Hopen wij, dat tegenover die open deur de poorten bij anderen zich weldra op nieuw zullen openen. Wy moeten varen, wij m o e t e n handel drijven, wy m o e t e n anderen diensten bewyzen, anders kan ons volk niet bestaan. De landen, die thans, om den tegenstander te treffen, onzen han del beperkingen opleggen, mogen dat niet voorbij zien. In de ultra-protectio nistische en verarmende wereld, die wij thans kennen, moeten wy in de naaste toekomst dat feit hebben wij eenvou dig te aanvaarden, of wij willen of niet op een vermindering van onzen le vensstandaard zijn voorbereid. Hopen wy echter dat gezond inzicht en verstandig beleid, wellicht door nood gedreven, weldra een reactie in die wereld zullen teweeg brengen, opdat de barrières af gebroken worden, die ook ons volk zoo zeer benauwen. Het Finsche legerbericht meldt: lis „e °P de landengte van Kare- as (je toestand betrekkelijk rustig. soVii,f1Jan<! .scho°t met vèrdragend ge- T 0PWib°rg, doch zonder resultaat, zon* j Noorden van het Ladogameer aam, ii vi-iand den geheelen dag zijn ten by geV°Ch' aanvallen werden met groote ver ezen voor den vijand afgeslagen. heeft de vyand een aan- rend* anjoki ingezet, deze is gedu- gen nacht met korte onderbrekin- van <Jp„rjgezet' yóór het aanbreken ag was de aanval definitief af geslagen. Evenals in andere gevechten heeft de vijand hier vele honderden man schappen verloren. In Lapland heeft de vijand Finsche stellingen by Markjarvi aangevallen, doch de aanval werd afgeslagen. By Petsamo heeft de vijand twee keer zonder succes aangevallen. In de lucht: ten gevolge van de sneeuw weinig activiteit in de lucht, af gezien van enkele bomaanvallen van wei nig belang op Kuusamo en op de Aland- eilanden. By deze aanvallen vielen geen slachtoffers. De berichten omtrent Russische troe penbewegingen en transport van materi eel uit Moermansk over zee naar Petsa mo worden bevestigd. De zware sneeuwval gedurende de laat ste dagen heeft de wegen geblokkeerd; ook de Russen ondervinden groote moei- lykheden by het oversteken van het ys by Petsamo met gemotoriseerde eenhe den. Steeds opnieuw doen de Russen hevige aanvallen op de Finsche linies ten N.O. van het Ladogameer, zoo Woensdag den geheelen dag, gedurende den nacht tot gistermorgen vroeg. Dit was de eerste maal, dat de Sovjet-bevelhebbers het ge vecht gedurende den nacht hebben, voort gezet. Tegelijkertyd hebben de Russen de Finsche stellingen in Lapland, in Mid- den-Finland by Mark&jiirvi, aangevallen, waar zy zich 45 km hadden terug ge trokken. Gebruik makende van de twee uur daglicht, deden zy tweemaal by Petsamo een uitval. Dit zyn de eerste gevechten van beteekenis in dit gebied sedert we ken. Finsche militaire waarnemers betwij felen, aldus Un. Press, of de Russen een offensief in een dergelijk tempo nog vele dagen kunnen volhouden. Zij vertrouwen dat het Russische offensief zal ineen storten zonder veel winst voor den vij and. Bij Aittojoki hebben de Russen ver- sche troepen in den strijd geworpen; hier vooral waren de aanvallen buiten gewoon hevig en ontwikkelden de Sov jets een ongekende vastberadenheid. Op de Karelische landengte zyn de Russen voortgegaan duizenden granaten af te schieten, maar zy onthielden zich van aanvallen. De verandering van de Russische tak- tiek, n.l. om de aanvallen ook des nachts voort te zetten wijst op nieuwe krachti- ge pogingen om de Finnen door uitput- ting te bedwingen. Neutrale militaire waarnemers echter zijn van meening, dat dit offensief, aan gezien de Russen geen terreinwinst van beteekenis konden boeken, eveneens tot mislukking is gedoemd. De Russen bly'ven er alles op zetten, om door de Finsche linie ten Noorden van het Ladogameer te breken, doch te oordeelen naar het officieele Finsche nieuws, hebben zy nog steeds geen suc ces gehad. Eén der voordeelen voor de Finnen in dezen woesten sector is hun geoefend heid in het kaartlezen. Ook zijn de Fin nen in het voordeel bij nachtgevechten. Het Russische offensief, dat nu al sinds vele weken duurt, is bestemd de Mannerheimlinie te overvleugelen. Het beste deel van Zuid-Finland heb ben zy voor hun aanval gekozen. Het terrein biedt hier niet zooveel mogelijk heden als de Karelische landengte. Toch is het geenszins zeker, dat de Russen succes zullen hebben. Hun verlie zen zijn in ieder geval zeer zwaar ge weest. Men zegt, dat Stalin zyn beste troepen in het vuur heeft gebracht. RUSSISCH PANTSERSCHIP GEZONKEN? De speciale correspondent van de „Gi- ornale d'Italia" te Helsinki meldt, dat volgens een nog niet bevestigd bericht één der vier Russische pantserschepen, die de Finsche haven Koivisto hebben gebombardeerd, n.l. de „Kattowa", door het Finsche afweergeschut getroffen en gezonken zou zyn. De correspondent meldt voorts, dat te Salla en in andere sectoren in het Noor den Zweedsche vrijwilligers de Finsche troepen zouden hebben afgelost. Een ba taljon dezer vrijwilligers zou ten Oosten van Salla een Russisch autopark by ver rassing vernield hebben. Militaire Fransche kringen hebben de waarschuwing doen hooren, dat een Duitsche aanval op groote schaal kan worden verwacht ovfer één tot anderhal ve maand. De huidige toestand der troepen aan het Westelijk front, zoo zegt men, moet niet beschouwd worden als een teeken, dat een dergelyke situatie waarschynlyk onbeperkt zou voortduren. Men herinnert er aan, dat de Duitschers gereed waren, om het historisch offensief tegen Ver dun te openen op 21 Februari. DUITSCHE SOLDATEN BOVEN 45 JAAR ZOUDEN AFZWAAIEN Naar verluidt is het opperbevel van de Duitsche weermacht thans begonnen alle mannen boven 45 jaar waar dit mo- gelyk is, uit den dienst te ontslaan. HET VOLK ACHTER DE REGEERING Aan de gisteren door Minister van Kleffens gehouden rede is nog het vol gende ontleend Aangaande de handhaving van onze neutraliteit is het my, aldus de minis ter, een buitengewoon groot voorrecht, te mogen vaststellen dat het Nederland- sche volk in overgroote meerderheid achter de regeering staat. Ten aanzien van deze aangelegenheid van overwegend belang weet ook het buitenland, dat hier te lande geen betee- kenend verschil van meening bestaat. Men moge wel hier of daar een aceent eenigszins anders gelegd wenschen, men moge soms geneigd zyn de grenzen van het bereikbare voorbij te willen streven hoofdzaak is, dat Nederland in dezen zorgvollen tyd ten aanzien van de bui- tenlandsche zaken een mate van spon tane eenheid vertoont, die ieder land ons mag benyden, en waaraan de vryheid van opvatting en meeningsuiting, die wij kennen en de ryke geschakeerdheid van ons nationale leven een zeer byzon- dere beteekenis geven. In militaire kringen wyst men er op, dat deze maatregel echter niet van toe passing zal zyn op „specialisten", die voor belangryke militaire werkzaamhe den noodig zyn. Zelks kunnen deze in sommige gevallen opnieuw worden op geroepen. De reederij van het Zweedsche stoom schip „Patria" (1188 ton) heeft bericht ontvangen, dat dit schip, dat van Rot terdam op weg was naar Gothenburg, Zaterdag j.l. op de Noordzee op een mijn is geloopen en gezonken. Een Finsch schip is in een Zweedsche haven aangekomen met 4 geredde opva renden van de „Patria" aan boord. De bemanning bestond uit 23 koppen, waaronder zich twee Nederlan ders bevonden. Elf overlevenden van het Zweedsche s.s. „Gothia" zyn op een eiland voor de westkust van Schotland aan land ge zet. Vier man waren ernstig gewond. Allen waren volkomen uitgeput. Do overlevenden verklaren, dat drie leden der bemanning door een ontploffing ge dood zyn en dat een boot, waarin tien schipbreukelingen hadden plaats geno men, vermist wordt. Een telegram uit Madrid meldt, dat het Deensche s.s. „Kina" te Las Palmas is aangekomen met acht overlevenden van op mynen geloopen en getorpedeer de schepen. Hieronder bevindt zich ook de kapitein van het Noorsche s.s. „Enid", dat op 18 Januari in de Noord zee is getorpedeerd. Twee reddingbooten van het Estland- sche stoomschip „Nautic", dat Zaterdag op de Noordzee is gezonken, zijn op de Noorsche kust aangekomen. De booten hadden bijna zes dagen op zee rondge zwalkt. Aan boord van een der booten bevonden zich elf mannen en een vrouw; aan boord van de andere boot tien man nen en een vrouw. TWEE ARRESTATIES TE CHARLEROI. Ingevolge huiszoekingen te Charleroi in Rexistische en Vlaamsch-nationalisti- sche kringen werden een Waalsch inge nieur en een Vlaamsch kantoorbediende gearresteerd. De ingenieur zou namelijk inlichtingen hebben ingewonnen over de opstelling van Fransche troepen langs de Belgische grens en anderzijds van den kantoorbediende inlichtingen voor geld hebben gekocht betreffende de opstel ling van Belgische troepen. Het parket is van oordeel, dat men met een geval van spionnage zou kunnen hebben te doen ten voordeele van Duitschland en heeft de twee gearres teerden naar Brussel doen overbrengen. Naar verluidt zouden nog andere ar restaties te wachten zijn. De voorzitter van de kamer heeft van wege den procureur-generaal het ver zoek ontvangen om de. parlementaire on schendbaarheid te mogen Opheffen van den heer Staf Declercq, leider van de Vlaamsch-nationale party. Dit staat in verband met een onlangs door den heer Declercq in het inmiddels geschorste partij-orgaan „Volk en Staat" geschreven artikel, waarin hij o.m. be weerde, dat de jongste militaire maatre gelen van de phase D niet noodig wa- i ren, maar door zekere personaliteiten, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De rede van Minister Van Kleffens. Begrooting van Buitenlandsche Zaken door de Eerste Kamer aangenomen. K.L.M. bestelt vliegtuigen by de Fokker fabriek. Buitenland. De Russen biyven aanvallen maar boe ken geen successen. Russisch oorlogsschip tot zinken ge bracht? Groote Duitsche aanval spoedig te ver wachten? Worden de neutralen weer in 'tnauw gebracht? onder wie verschillende generaals, wa ren uitgelokt, om te zyner tyd een soort directorium in het leven te kunnen roe pen onder leiding van militairen. Omtrent de spionnag8-affaire, welke is ontdekt, wordt nog vernomen, dat een der arrestanten een zekere Jean Bero is, die leider van de Rexistische garde van Charleroi is geweest. Hy heeft talryke reizen naar Duitschland gemaakt. Hij stond in verbinding met een zekeren Jo seph Desmet, een Vlaamsch-nationalist. De leider van de Rexisten, Degrelle, heeft naar aanleiding van deze zaak een schrijven gepubliceerd, waarin hij ver klaart, Bero uit de party te hebben ge jaagd. MEEDOEN AAN BLOKKADE, OF ZELF GEBLOKKEERD WORDEN? De mededeeling uit Londen, volgens welke Engeland en Frankrijk het eens zijn geworden over „de maatregelen wel ke moeten worden getroffen voor de ontwikkeling van den Engelsch-Fran- schen handel, enz., zou volgens Berlijn „niets anders beteekenen dan dat de Ge allieerden in beginsel hebben besloten om de neutrale staten in de blokkade te betrekken". Men zal zich herinneren, aldus het Vad., dat zij dit ook in den vorigen oor log hebben gedaan. Voor de neutralen werd slechts zooveel invoer toegelaten als zy voor eigen gebruik geacht werden noodig te hebben, teneinde aldus den heruitvoer van ingevoerde goederen naar Duitschland te beletten. Onver schillig waar de goederen vandaan kwa men, al was het ook uit de eigen kolo niën van het neutrale land. Daar een neutrale staat in zulke om standigheden gedwongen is zijn uitvoer naar Duitschland te beperken, be schouwt men in Duitschland als oorlog voerend land zulk een neutralen staat als een staat welke rechtstreeks deel neemt aan den economisehen oorlog te gen Duitschland. „Elk van de 19 neu trale staten in Europa zal voor deze keus worden gesteld: óf zich onderwer pen aan de gewelddadige maatregelen van Engeland en daardoor meedoen aan den economisehen oorlog tegen Duitsch land, óf evenals Duitschland, door En geland en Frankryk worden bestreden." De Nachtausgabe schrijft: „De neutrale staten hebben te kiezen tusschen bun vryheid en hun economisch voordeel, of hun onderwerping aan En geland. Voor het overige weet de heele wereld, dat de Engelsche oorlogsstokers dezelfde verderfelyke vergissing als in het begin van den oorlog zouden maken indien zy aannemen dat Duitschland bij een uitbreiding van den hongeroorlog lij- delijk zou toezien en zich daartegen al leen met economische middelen zou ver zetten." AL ZOMERTIJD OP 25 FEBRUARI. De Engelsche regeering heeft beslo ten, na overleg met de Fransche regee ring, den zomertyd in Groot-Brittannië op 25 Februari a.s. te doen beginnen. Geweigerde autobusconcessie. Bij K. B. is ongegrond verklaard het beroep, ingesteld door de N.V. ^Rotter- damsche Tramweg-Maatschappij te Rot terdam, .tegen de beschikking van de com missie autovervoer personen, waarbij is afgewezen haar verzoek om vergunning voor de uitoefening van een dagelijkschen autqbusdienst tusschen Anna-Jacoba (veer) en Steenbergen (de kade) over Noord-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1