Hoe onze verdedigingslinies sedert September 1938 zijn gegroeid. De Post omstreeks 1795. PUROL er op! Radioprogramma Staal, Beton, Aarde en Water. Kleine „knobbels" van groote beteekenis. De zwerftochten van Kees. Opbrengst kinderpostzegels Grootere invoer van Ned.-Indische koffie. Het verzacht en geneest, WAT EEN BESCHAVING! Tijdens een oefening, welke dezer dagen ergens bij het veldleger onder het oog van luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst werd gehouden, was een van de A.N.P. verslaggevers in de gelegenheid een stukje te zien van de versterkte linie, welke als tooneel van de oefening diende. Militaire geheimhouding eischt, dat over onze defensiewerken niet te veelvul dig geschreven wordt, en daarom kan een verslaggever niet te veel in détails tre den. Toch deed het hem goed eens van nabij te zien wat hij wel wist, dat 'be stond: krachtige en moderne versterkte linies. Ons leger zou, als de nood aan den man zou komen, niet in het open veld behoeven te vechten, doch zou be schikken. over weerstandslijnen, waar 'het den vijand zou kunnen opwachten. Nu trof het in zooverre slecht, dat het betrokken stuk „front" geografisch al zeer sterk was, doordat het in de flank beschermd werd door waterloopen en inundaties, terwijl ook overigens de ter- reingesteld'heid in de flanken van het acces zoodanig was, dat het acces ook zonder versterkingen moeilijk te forcee- ren zou zijn. De defensiewerken, welke hier zijn uitgevoerd, zijn daarom niet zoo uitgebreid, dat zij representatief voor alle andere versterkte terreinstrooken ge noemd kunnen worden; er zouden veel „mooiere" getoond kunnen worden. Het hierbedoolde acces d.w.z. een niet-geïnundeerde strook tusschen inun daties doorloopende sluit aan op de defensiewerken van onze vaderen. Stuk ken van de achterste lijn dateeren uit den tijd van Prins Maurits, wiens strategisch inzicht nog steeds waarde heeft. Dit wordt door een anectodische 'bijzonder heid geïllustreerd: eenige jaren geleden besloot een gemeentebestuur een groote aarden verhooging in de buurt van het acces, een onnut lijkende terp, te doen sloopen orn met de aldus gewonnen aarde oenige lager gelegen weilanden op te hoogen. Onbekend met deze voorgeschie denis besloot eenige maanden geleden de artillerie-officier, die opdracht had ter bescherming van het acces een goede plaats ivoor de opstelling van eer.ige bat terijen te zoeken, een aarden verhooging te doe aanbrengen.... precies op de plaats, waar driehonderd jaar lang de door Maurits bevolen wal gelegen had. De theorie, dat onze oude fortificaties geen waarde meer zouden hebben, heeft afgedaan. Bij den aanleg van versterkin- en op groote schaal, zooals deze in de laatste zes maanden is aangepakt, heeft men van de oude forten en wallen ook dankbaar gebruik gemaakt. Zoo wordt in het bij de oefening betrokken acces de achterste lijn gevormd door een gemoder niseerd fort en. een forschen wal, die achter de inundaties aan de flanken doorliep. Het fort was van nieuwe stalen pantserkoepels voorzien. De wal was aan zienlijk versterkt, zoowel door het storten van enorme massa's klei als door het aanbrengen van betonnen kazematten. Eenvoudig was dit niet, aangezien dit soort wallen tevens waterkeerend behoort te blijven, ook bij beschieting. Men be grijpt, dat het smalspoor, dat over den dijk liep, maanden en maanden in bedrijf is geweest, voor deze enorme grondver plaatsing. De oude linie echter kon slechts als basis dienen: moderne verdediging eischt diepte. D'aarom was de artillerie in het algemeen achterwaarts en een groot deel der overige troepen naar ivoren opge steld. D© versterking in de diepte was volledig het werk der laatste maanden. Het ongeveer 500 meter breede acces heeft maanden lang werk gegeven aan een regiment infanterie, eenige afdeelin- gen artillerie en andere hulptroepen, plus aan een aantal burger-aannemers en hun werklieden. De troepen zorgden voor den handenarbeid. Zij hadden uit hun mid den ook betonploegen gevormd, die naast de burgerarbeiders bij de uitvoering van de betonnen kunstwerken meehielpen. Een 'breede tankgracht, behoorlijk van ver sperringen voorzien, sloot het acces over de volle breedte af. De gracht was ma chinaal gegraven. Voorts was het terrein doorspekt met hindernissen, mijnenvel den en kleine vuurspuwende bergen: mi trailleuropstellingen en schuttersnesten. Als men bedenkt, dat al deze opstellingen niet gegraven konden worden, maar door ophooging moesten ontstaan, dan 'krij't men eenig besef van den geweldigen ar beid, die daartoe noodig is geweest. Het kenmerkende ivan moderne linies is, dat zij van buiten af weinig zichtbaar zijn. Met de Maginot-linie is dat b.v. ook het geval. Zoo'n paar knobbels in het terrein, wat beteekenen zij voor een aan valler? Zoo denkt de leek misschien, wanneer de aanblik van kleine betonnen en aarden kazematten hem hij den eer sten oogopslag weinig imponeert. Zij be teekenen vuur op een punt waar de vij and het liever niet wilde hebben. Men kan er op rekenen, dat evenals Mau rits zijn aarden wal blijkbaar op het aan gewezen punt had gemaakt ook thans de pillendoozen en mijnenvelden en draadversperringen en tankgrachten enz. precies daar zijn aangelegd, waar zij noodig zijn. De militair noemt dat uit buiten van het terrein. Het is van ouds her de opzet van de strategen geweest, den vijand te laten vechten op een plaats, die men voor hem heeft uitgezocht. Te genwoordig beteekent dat nog meer dan roe er, hetgeen duidelijk wordt bij de beschouwing ivan een modern vuurplan, waarop aan elk kruispunt, elk bosehje, elke bocht in een dijk, elke boerderij, elke sloot een speciaal vuur is toegedacht, daar te brengen door het daartoe ge- eigende wapen. In dat licht beteekenen zij veel, die verspreide knobbels in het polderland. En dat zij klein zijn, dan des te beter: het zal den vijand moeite kos ten ze één voor één onschadelijk te ma ken. De tijd, die ons leger sinds de mobili satie heeft gehad, is goed besteed. Het werk was 'hard en eentonig, doch het re sultaat is, dat het Nederlandsche volk zich niet onbeschermd behoeft te gevoe len. Ook wij hebben thans gordels van staal, beton, aarde en water. gelegen station Weert heeft, teruglie pen. Intusschen naderde uit de richting Roermond de personentrein no. 80, wel ke om 18.05 uur uit Maastricht naar Den Haag vertrekt en te 19.25 uur in Weert moet aankomen. Er hing op dat oogen- blik een zware mist, welke het uitzicht van den machinist zeer bemoeilijkte. Het gevolg was, dat deze trein ongeveer 500 meter voor het station Weert met een geweldigen slag op de kolenwagons reed. De machinist zag de wagens plotseling voor zich uit den mist opdoemen. De botsing veroorzaakte een groote ravage. De achterste wagen werd omver en dwars over de lijn geworpen en twee andere wagons werden geheel versplin terd. De machine van den personentrein liep eveneens groote schade op. De personentrein was slechts matig bezet. De reizigers vlogen door den schok tegen en over elkaar, maar, naar men vernam, deden zich onder de passa giers geen ernstige ongevallen voor. Bij de vernielde wagons vond men de uniformpet en overjas van een conduc teur van den goederentrein. De man zelf werd vermist. Men vond hem echter al spoedig onder de steenkolen. Hij was be wusteloos. Hij' werd"'naar het St Jans Gasthuis in Weert overgebracht. Een conducteur van den personentrein liep een lichte hersenschudding op; hij werd eveneens naar het ziekenhuis ver voerd. Een andere personentrein uit Weert voor de richting Roermond, welke op het station voor veilig signaal stond en al reeds vertrokken was, kon nog door alarmsignalen tijdig tot stoppen worden gebracht. Het treinverkeer tusschen Weert en Roermond is geheel gestremd, daar de spoorlijnen, zoowel opgaand als afgaand versperd zijn. Men is onmiddellijk begon nen met het opruimingswerk, waarbij militairen behulpzaam zijn. Het slachtoffer, dat onder den ver nielden kolenwagen werd gevonden, de hoofdgeleider van den goederentrein Ots uit Heerlen, is in het ziekenhuis aan de opgeloopen inwendige kneuzingen overleden. GROOTE BRAND TE BERLIJN. Vijf personen om het leven gekomen. Gisternacht is brand uitgebroken in een huis in het Oosten van Berlijn, De bewoners werden door den vers tik uen- den rook verhinderd, het huis te verla ten. De brandweer is er in geslaagd, met behulp van rookmaskers en zuurstofap paraten, alsmede springzeilen, een deel der ingeslotenen te redden. Vijf perso nen zijn evenwel gestikt. DE KAPITEIN VAN DE „ORAZIO" VERTELT. De moeilijkheden bij de redding. De kapitein van de „Orazio" heeft te genover de United Press o.a. verklaard: Sommige passagiers werden door een paniek bevangen en wierpen zich in zee, anderen vielen ten prooi aan de vlam men. Sommige leden van de bemanning, bijgestaan door de passagiers, li^en op eigen initiatief reddingsbooten naar be neden. Van deze drie reddingsboorun w r 1 i.r een opgepikt door het Fransche schip „Ville de Ajaccio". Hierin bevonden zich 6 leden der bemanning en een passagier. Van de twee andere reddingsboeien werd niets meer gehoord en ik geloof dan ook, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Om 6 uur begonnen wij mot Ie passa giers over te brengen naar de „Coul.e Biancamano" en „Colombo". Tengevolge van de hooge zeeën was het strijken der sloepen zeer gevaarlijk. Er he^rschte oen scherpe koude, terwijl de vlammen die aan de zijwanden van het schip naar buiten sloegen de redding zeer bemoei lijkten. Tegen middernacht, toen alle perso nen van boord gehaald waren, heb ik te zamen met eenige officieren en leden van de bemanning het geheele schip nogmaais nauwkeurig onderzocht en ons overtuigd, dat er niemand meer aan boord was. De brand was zeker een der hevigste, die aan boord van een schip uitgebro ken is. Dat er ondanks de hooge zeeën en de Een verheffend staaltje uit het Amsterdamsche Gemeen teraadsdebat van gisteren: De heer Seegers bespreekt de warmvoedselverstrekking. Maar deze voeding p biedt niet thuis, maar in 'okalen. Weth. Boekman: Liever bommen op kinderen gooien. De heer Wijnkoop (met stemverheffing)Schandelijk. Wat een smeerlapperij. De voorzitter hamert. Mijn heer Wijnkoop, ik roep u tot de orde. De heer Wijnkoop: Een smeerlap is hij, die dergelijke opmerkingen maakt. De voorzitter hamert: Ik roep u tot de orde. De heer Wijnkoop: Tuig zijn jullie. (Rumoer.) De heer Sneevliet: Naar de hel met het overleg, dat met menschen speelt. 395. In de komende dagen maakten Ralph en Kees menigen rijtocht in de prachtige omgeving van het kasteel. Gaandeweg leer de Kees beter paardrijden, en hij was op weg een volleerd ruiter te worden onder leiding van zijn neef. 396. Op een middag waren de vrienden weer uitgereden, toen ze een ruiter zagen naderen. Het was een der bedienden \iUl het kasteel. Er was juist een expressbrief uit Holland gekomen voor Kees, en de oude edelman had gezegd, dat deze zoo spoedig mogelijk aan hem moest overhandigd worden. „P.T.T.-Nieuws", maandblad voor de ge bruikers van den post-, telegraaf- en tele foondienst, bevat een interessant artikel over den toestand van het postwezen hier te lande omstreeks 1795. Veel goeds valt daarvan niet te zeggen. De organisatie liet zoo ongeveer alles te wenschen over. Sommige postmeesters handelden ge heel naar eigen goedvinden. In 1798 werd door den Agent (Minister) van Politie, bij de toenmalige gewestelijke besturen, een onderzoek ingesteld. Omtrent Zeeland werd daarbij be richt, „dat de posterijen in dit gewest al toos buiten bemoeienis van het provin ciaal bestuur zijn gebleven. Zij waren ste delijk en vooral Middelburg trok er aanzienlijke baten uit. Een raadscommi'S- i sie van vier leden was belast met toezicht 1 op den postmeester. De dienst berustte op contracten met den postmeester-generaal Le Jeune te Steenbergen (een broeder van den Hollandschen ontvanger), die zijn aanstelling had van den ex-stadhouder, j die door contracten, ook met de andere grootere steden, feitelijk het Zeeuwsche postwezen beheerschte. Het gewestelijk bestuur raadt dan ook den Agent aan om, als hij meer van de zaken wil weten, zich tot den „burger" Le Jeune te wenden. Het noemt als post kantoren, behalve Middelburg, nog Goes, Tholen, Vlissingen, Veere en Zierikzee. Te Goes, zeggen zij, stond de post geheel onder Le Jeune; het stads bestuur had niets in te brengen". (Hierbij verdient aanteekening, dat naast de „gewone posterijen", nog een z.g. regeeringspost bestond, ten behoeve van enkele zeer hooge overheden (Staten- Generaal, Stadhouder, Raad van State, Rekenkamer) zoomede een afzonderlijke dienst voor de publieke brieven van onze gezanten in het buitenland.) hevige koude nog zooveel menschen ge red zijn, is slechts toe te schrjjven aan de voorbeeldige discipline en den bui tengewonen moed van de officieren en de bemanning. Alle officieren en ik zelf eveneens heb ben brandwonden opgeloopen en geleden aan ontstoken oogen van den rook. Ik geloof, dat het a atal slachtoffers onder de passagiers u en onder de be manning 60 personen is. OOK IN AMERIKA BARRE WINTER. Hevige sneeuwstormen hebben de ge woonlijk zonnige Zuidelijke staten van Amerika Arkansas, Tennessee, Louisia na, Mississippi, Alabama en Georgia ge teisterd. Men herinnert zich niet, dat in deze staten een dergelijke winter ge- heerscht heeft. In Atlanta is 25 c.M. sneeuw gevallen. In Washington 20. Een aantal treinen in genoemde dis tricten werd door de sneeuw geblok keerd, terwijl op verscheiden vliegha- vens de toestellen niet konden vertrek ken. Op de wegen zijn tal van ongeluk ken gebeurd aan de sneeuw en koude te wijten. De sinaasappel- en citroenenboom gaarden in Florida, voornamelijk in de Rio Grandevallei zullen, zoo vreest men, voor millioenen schade lijden door de vorst. Ondertusschen is de temperatuur te St. Joseph (Missouri) 18 graden on der nul. Tragisch ongeluk. Gisteren is te Katwijk aan Zee tijdens oefeningen de milicien van D. uit Kat wijk die onverwachts voor den loop van een mitrailleur kwam door een kogel ge troffen. Spoedig daarna is hij aan de verwon dingen bezweken. Ruim f175.300 boven de> frankeerwaarde. Volgens de voorloopige opgaven zijn van de weldadigheidspostzegels „Voor het kind", die van 1 December 1939 tot en met 5 Januari 1940 verkrijgbaar waren, de volgen aantallen verkocht: IV2 cent (met IV2 cent toeslag) 1.919.646 2V2 2V2 601.718 3 „3 1.301.636 5 „3 2.316.864 12V* 3V2 656.354 De opbrengst boven de frankeerwaarde hiervan bedraagt ruim f 175.300. DE REGEERING BERAAMT MAATREGELEN. Naar wij vernemen, zou de regeering maatregelen beramen om het verbruik van Ned.-Indische koffie hier te lande dat tot dusver ongeveer 30 pet. van het totale verbruik bedroeg, op te voeren tot ongeveer 50 pet. Zij zou dit waar schijnlijk trachten te bereiken door een regeling van den invoer. De totale invoer voor verbruik be draagt ongeveer 600.000 balen per jaar. Naar gelang van de marktomstandighe den bedroeg het aandeel van Ned. Indië hierin iets meer of iets minder dan 200.000 bn. De beteekenis van de beoogde maat regelen, die tot een meerderen invoer van ongeveer 100.000 balen zouden lei den, moet echter, gezien de totale pro ductie van 1.500.000 balen Ned. Indische koffie, niet worden overschat. WEINIG INTERESSANTE KEURING TE GOES. Voorgebrachte hengsten over het algemeen „matig". De strenge vorst heeft tot gevolg gehad, dat slechts één der vier bootverbindingen tusschen Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen nog intact is. Dit deed zich goed gevoelen in het zeer matige bezoek aan de Voorjaarshengstenkeuring te Goes. Is steeds een belangrijk aantal belangstel lenden uit Z.-Vl. aanwezig, thans was er vrijwel niemand. Vorige jaren werd steeds in Kattendijke gekeurd, maar Goes moet ver boven dit afgelegen oord worden geprefereerd. De voorgebrachte hengsten waren door- eengenomen matig. Opgenomen werd: Titus van Certain, 4-jr. vosschim- mel, door Certain van Lamswaarde, van Adr. Joh. Karelse, Kruiningen. Eveneens werd in K. opgenomen: Certain van L e w e d 0 r p, 4-jr. d. Certain van Lams waarde, van M. Vermue, Lewedorp's-H. Arendskerke, Twee nieuwelingen werden voor 'teerst voor dekking goedgekeurd, n.l.: Adolf van Nieuw- en St.- Joosland, d. Karei van Hengstdijk, van A. A. v. Nieuwenhuijzen, te Nw.- en St- Joosland en Mouton van B runs wijk, d. Lion 1478, van Gebr. Verdonk, Nieuw- dorp. Betreffende de andere paarden was de uitslag als volgt.: Goed voor dekking: Cer tain van Dora, d. Certain v. Lamswaarde, van P. Vermue Jzn, Kloetinge. Artist van Westkerke, d. Bienfait d'Antheit van C. Geus, 's-Heerenhoek, Lou van Serfrans, d. Certain v. Lamswaarde, en Frits van Serfrans, d. Certain v. Lamswaarde, beide van Iz. G. Groenewege, Hoedekenskerke. Goed voor één jaar: Voleur, d. Mars, van A. S. Luyk Gzn, Kapelle. Goed voor 4-jr.: Sultan van Turkije, d. Lion d'Or, van W. de Buck, Meliskerke. Niet opgenomen: Xantos, d. Certain van Lamswaarde, van J. van 't Westeinde- Vermue, Nieuwdorp. Afgekeurd werden 9, waarbij een k. hengst. Het was een weinig interessante keuring, aldus de „Telegraaf". Landbouwschool-Schoondijke. Dinsdag werd te Schoondijke de sinds enkele jaren gebruikelijk geworden Ouder avond van de Landbouwschool aldaar ge houden. Ondanks vorst, sneeuw en gladde wegen had zich nog weer een grooter aantal ouders dan de vorige maal naar Schoondijke begeven. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer de Milliano, die met een geestig woord de vergadering opende, bracht dan ook een woord van hartelijken dank aan de talrijke aanwezigen voor hun tegen woordigheid. Burgemeester F. A. van Rosevelt, deed verslag over de wijze, waarop de gelden van het Ouderfonds, waaraan vele ouders van leerlingen jaarlijks vrijwillig bijdra gen, waren besteed. Een belangrijke aan koop is gedaan door de aanschaffing van een projectie-apparaat, tevens epidias coop, welk toestel in hooge mate zal bij dragen tot het doeltreffender en aantrek kelijker maken van de aardrijkskunde- en andere lessen. Het Hoofd der school, de heer L, van Dijk, demonstreerde daarop dit apparaat aan de ouders. Met behulp van lantaarn platen, prentbriefkaarten, kranten-uit- knipsels en andere illustraties, door het toestel vergroot en verfraaid, liet spreker het gezelschap een reis door verschillende deelen van ons land maken. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snij wonden ontvellingen en allerlei huidverwondingen Vrijdag 26 Jan. 1940. HILVERSUM I. 1875 en 414.4 M. 8,00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12,00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00-12,00 VARA. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Orgel. 8.30 Gram, 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.40 Piano. 11.10 Declam. 11.30 Viool en pia no. 12.00 Gram. 12.15 AVRO-orkest, 12.45 Ber. ANP., gram. 1.00 AVRO-Amu- sementsorkest. 2.00 Voor de vrouw. 2,10 Gram. 3.15 De Palladians. 4.00 Gram, met toel. 4.30 Zang en piano. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram. 6.00 Orgel, 6.30 Letterk. overz. 6.50 Zang en piano. 7.00 Beantw. van vragen over „Sociaal-de mocratie en middenstand". 7.18 Ber, ANP. 7.30 Voor de jeugd. 8.00 Zang met piano. 8.30 Cyclus „De nooden van de hedend. beeldende kunst en hun geeste lijke achtergrond." 9.00 Radiotooneel, 9.20 Fragmenten uit de opera „Rigelet- to". 10.20 Declam. (gram.). 10.25 Gram, 10.40 Avondw. 11.00 Ber. ANP. 11,10 Jazzmuziek (gram.). 11.4012.00 Orgel, HILVERSUM II. 301.5 M. Algem, Progr., verz. door de NCRV. 8.00 Ber. ANP. 8.05 Schriftl., medit. 8.20 Gram. 9.309.45 Gelukw. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Zang, piano en gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. Om 12.30 Ber. ANP. 12.45 Toespraak „Een woord voor U". 1.00 Quintolia e: gram. 2.252.55 Chr. lectuur. 3.00 Viool, piano en gram. 4.00 Friesche uitz. 5.00 Dames-ensemble Van Eden en gram. 6.30 Tuinbouwpr. 7.00 Ber. 7.15 Letterk. halfuur. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber. 8.15 Kon. Marine kapel en solist. 9.00 Chr. oratoriumver- eeniging Haarlem, Haarl. orkestver''™- en solist (opn.). 9.30 Act. halfuur. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Causerie „Ons gezin in de crisis". 10.35 Utr. Sted. orkest (opn.). 11.15 Gram. Ca. 11.50—12.00 Schriftl. Wie iets wil verkoopen adverteert Dat is logisch Wie adverteeren wil gebruikt daarvoor „DE ZEEUW". Dat is verstandlo TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: Verder toenemende bewolking met tij delijke staging van temperatuur en kans op regen of sneeuw, meest matige ver anderlijke wind, later uit O. richtingen, met weer invallende of toenemende vorst. Stand van hedenmiddag 3 u Stand van gistermiddag 3 u.776. Licht op voor fietsers-- Donderdag 4 u. 56 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 6