li [eiste Kamer over bet Defensiebeleid. Vergeefsche aanvallen der Russen. Dagblad voor de Provincie Zeeland Hulp aan Finland. EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws. Misnoegen, dat nog geen beslissing is ge nomen over versterking van de zeemacht. Klacht over gebrek aan beroepskader. Joego-Slavische oorlogsbodem gezonken. De Engelsche garanties tegenover België. Duitschland vraagt meeroiievan Roemenië. Gezonken schepen. Russen blijven aanvallen. rood offensief mislukt. dLuP de Fiimen losgelaten. 30 Britsche vliegtuigen in Finland? Joegoslavische oorlogsbodem gezonken. Als België zou worden aangevallen. Roemeensche olie-leveranties aan Duitschland. De oorlog ter zee. De aanhouding van de „Asama Maru". PONDERDAG 25 JAN. 1940 54e JAARGANG - No. 97 Uitgave: N. V, Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorotstraat 7 0, Qoes postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs fi.66 per kwsr«£Ï Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vüssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentlën 30 cent per regel Ingssos&n stedr-deefhsss 35 csnt ??r ?cs«5 Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Aan het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot vaststelling van de Defensiebegrooting is het volgende ontleend Vele leden prezen het beleid van den minister. Zij wenschten in de hulde, den minister gebracht, eveneens diens naas te medewerkers te betrekken. Algemeen stemde het tot voldoening, dat de geest in de weermacht goed is. Verscheidene leden trokken in twijfel, of de organisatie van de aanschaffingen ten behoeve van de landmacht wel zoo doeltreffend is, dat steeds wordt be reikt het tempo, hetwelk onder de tegen woordige omstandigheden meer dan ooit is vereisoht. Deze leden spraken de höop uit, dat zorg zou worden gedragen voor het in voldoende mate aanwezig zijn van artillerie- en (pantser)- afweergeschut. Eenige leden vestigden de aandacht op den huns inziens onvoldoenden paar- denstapel te onzent. Ettelijke leden betreurden, dat, wat betreft den aanleg van ondergrond sche hangars op onze militaire vliegvelden nog geen bevredigende op lossing schijnt te zijn gevonden. Sommige leden stelden de vraag, of inderdaad, gelijk verluidt, leveranciers van beton zeer minderwaardig materiaal hebben geleverd, als gevolg waarvan de defensie in gevaar was gebracht en nieuwe werken van deugdelijker struc tuur hadden moeten worden aangelegd. Zoo ja, dan verzochten zij den minister de Kamer te dezer zake volledig in te lichten, met vermelding van de namen der betrokken leveranciers. Voorts zou den zij gaarne vernemen, of een straf vervolging van dezen aanhangig is. Verscheidene leden verklaarden zeer misnoegd te zijn over het feit, dat nog steeds geen beslissing is genomen om trent de versterking van de zeemacht. De leden, die zich uitspraken voor slagkruisers, vooral ten behoe ve van de verdediging van Nederlandsch- Indië, drongen met klem op het nemen •van een decisie ter zake aan. Weer andere leden wenschten te wij zen op drie, huns inziens onoverkomen- ltj'ke, bezwaren tegen den aanbouw van slagkruisers, te weten: 1. Dat deze eerst na vier of vijf jaren zullen zijn voltooid 2. Dat de aanbouw van zoodanige schepen, tezamen met de onvermijdelijke completaire uitgaven, als de aanschaf fing van nieuw klein materieel, uitbrei ding van haven-inrichtingen e.d., naar veler opvatting, verre de financieele krachten van Nederland en Nederlandsch Indië te boven gaanen 3. Dat men in zulke schepen het risico der actie te zeer concentreert. Vele leden bepleitten met klem v e r- jsterking van de lucht macht. Zij drongen er op aan, dat steun zou worden verleend aan de op- leiding van reserve-vliegers, aan dewel ke groote behoefte bestaat. Verscheidene leden verklaarden in te stemmen met 's ministers voornemen, alle extremistische elemen ten uit de weermacht te bannen. Vele leden waren van oordeel, dat bij de defensie-uitgaven nog steeds niet in voldoende mate de zuinigheid in acht ge nomen wordt. Met name werd de aandacht gevestigd op het verschil tusschen het bedrag, waarop per dag de mobilisatie in België komt te staan en dat, wat dezelfde maat regel hier te lande per dag vordert. Vele leden achtten het gewenscht, dat in sterkere mate dan thans geschiedt, aan kleine middenstanders en landbouwers zakenver- 1 o f zou worden gegeven. Zij' drongen er op aan, tegemoetkomingen te bedoel- der zake eerder te doen ingaan dan op 1 October 1940. Geklaagd werd over het gebrek aan beroepskader. De vraag werd gesteld, waarom verdienstelijke on derofficieren niet in aanmerking kunnen komen voor de benoeming tot luitenant. Verscheidene leden had het ten zeerste getroffen, dat bij het bekende incident te Venlo, in November 1.1., tegenwoordig was geweest een Nederlandsch officier, die aldaar den dood had gevonden. Gaar ne zouden zij omtrent de reden van diens aanwezigheid ter plaatse worden inge licht. Gevraagd werd, of het juist is, dat aan de nabestaanden van velen dergenen, die by de rampen met de mijnenvegers zijn omgekomen, slechts van particuliere zijde steun wordt verleend. Dinsdag is, het Russiische offensief te- de verdedigingslinies d©r Finmem ten ^■0. van het Ladogameer, ondanks de schaalde desperate pogingen van den vijand, onder groote verliezen voor de Russen ineengestort. ^et offensief, dat door de Russi- e legerleiding geopend werd tegen den vJasten we£> ^ie in het midden hof ,anner,heim-linie gelegen is, met hoi. pur* (Vïborg), de grootste en pno»11^ Finsche stad op de land- ij,e' te veroveren, is mislukt. nnir,enS mislukten nog de vijandelijke te brtf611 jm door de Mannerheim-linie het \r °°r eeD aanval via het ijs van jMuolameer. Knila o kejigsle waren de aanvallen bij het T-,1) en' Aittojoki, ten N.J0. van 9;3meer'Hier hadden de s°vjets nisee,^ dl®e concentratie van gemecha- der oï artUlerie' manscbappen en an- seno h °gsmateriaal bijeengebracht. Ner- veel m! de Russen tot nu toe zoo- punt ^pen en materiaal op een keviMto°Veral weerst°nden de Finnen de jc\rgste aanivallen. houd0 Ü'kee,!en da® wer|i zonder op ont vochten. De Finnen konden 7 tank's vernietigen en maakten 'hier 22 tanks buit. Ongeadht bet -weinige succes, dat de Russen hier met hun zware tanks, dank zij de weinige en smalle wegen, die het buitengewoon boschrijke gebied bier door kruisen, boeken, gaan zij voort met deze steeds weer opnieuw in den strijd te werpen. Volgens militaire waarnemers zouden de Russische voorraden en manschappen spoedig uitgeput raken,indien de Finnen er in slagen, nog eenge dagen langer hier aan de 'herhaalde aanvallen van den vijand weerstand te bieden. De transport mogelijkheden 'voor de Russen ondervin- dien hier n.l. zeer veel moeilijkheden en men is hier feitelijk hoofdzakelijk ,op één spoorlijn, die naar Moerman.sk voert, aangewezen. Het aantal manschappen, dat de Rus sen nu weer verloren hebben, 'zou in de duizenden loopen. Een niet-officieele schatting spreekt van 3 a 4000 dooden. Indien men als normale verhouding aanneemt, dat op 1 doode gewoonlijk 4 gewonden geteld worden, zou dus het aantal Russen, dat gewond werd, onge veer 12.000 tot 16.000 bedragen. Boven dien sterven tengevolge ivan de buiten gewone lage temperatuur de gewonden op het slagveld, indien niet zeer spoedig hulp komt opdagen. De Finnen halen hun gewonden weg van het slagveld in brancards, die met een soort huif overkapt zijn, zooals de ouderwetsc'he 'boerenwagens, hetgeen een zeer goed voorbehoedmiddel is om den kouden wind buiten te sluiten. De Finnen zijn van meening, dai hef offensief dagelijks zal oplaaien, totdat de Russen uitgeput zuilen zijn. Het Finsche legerbericht, dat een over zicht van den toestand tot 24 Januari des middags geeft, luidt: Te land: Op de Karelische land engte 'heeft 'de vijand, gesteund door ar tillerie, tusschen Summa en Muolajaervi een aanval ondernomen, die werd afge slagen. Een vijandelijke poging, over 'het ijs bij Muolajaervi aan te vallen, werd eveneens verijdeld. Ten Noord-Oosten van het Ladogameer heeft de hevige strijd den geheelen dag voortgeduurd. Op verscheidene punten, van het Ooste lijk front ging de vijand- tot den aanval over, zoo te Kollaanjoki en te Aittojoki. Alie aanvallen werdeni afgeslagen. De vijand leed zware verliezen. D'e Finsche troepen hebben zeven Rus sische gevechtswagens vernield. In de andere sectoren bedrijvigheid van pa trouilles. In delucht: De vijand heeft giste ren in Noord-Finland het district Nurmes en eenige andere 'plaatsen gebombar deerd: Ook ditmaal hadden de Russische vliegers 'het op de ziekenhuizen gemunt. Men heeft tot dusverre onder de burger bevolking 21 dooden en een twintigtal gewonden geteld. In de andere deelen van Finland be perkte actie der Russische luchtmacht. De Finsche luchtmacht heeft geslaagde ver- kennings- en bombardementsvluchten on dernomen. SOVJETS SCHIETEN OP FINSCHE SCHIPBREUKELINGEN. Uit Mariebemn meldt de Telegr., dat het Finsche 1650 ton metende s.s. „No- tung", uit Helsinki, dat op de Aaland- eilanden lading ingenomen had, ten Oos ten van Sottunga door een Russisch es cadrille bombardementsvliegtuigen is aangevallen. De bommen troffen echter niet, hoewel de toestellen achtmaal een aanval deden. Bij den laatsten aanval viel echter een bom achter het vaartuig in zee, en wel zoo dicht, dat er een groot lek in den romp van 'het schip ontstond. Het schip begon onmiddellijk te zinken. De beman ning maakte reeds de booten klaar, toen een regen van machinegeweerkogels neer daalde, zoodat zij ijlings dek'king moesten zoeken. Toen het escadrille voor korten tijd verdween, gelukte het de bemanning de booten te water te laten, doch de toestel len kwamen, opnieuw terug en deden thans een aanval op de sloepen met schipbreukelingen, die zij met machine geweren bestookten. Het is wel bar- baarsch. De Bussen schoten echter zoo slecht, dat geen enkel lid der bemanning het gewond of gedood werd, zoodat alle opvarenden iveilig aan land 'kwamen. Volgens berichten in de buitenlandsche pers zijn dertig Britsc'ho vliegtuigen in Finland aangekomen. Op het Engelsche ministerie van Luchtvaart wilde men bij navraag dit bericht noch bevestigen noch ontkennen. VELE OPVARENDEN OM HET LEVEN GEKOMEN. De Joegoslavische torpedojager „Loe- bliana" is gistermiddag, na op een zich onder water bevindend rif te zijn glei- stcoten, in de Adriatische zeehaven Sibe- nik gezonken. Er zouden talrijke slachtoffers te be treuren zijn. De ramp geschiedde toen bet schip met twee andere torpedojagers, de „Belgra do" en de „Zagreb", manoeuvreerde om de haven binnen te komen. D'e autoritei ten hebben terstond een onderzoek inge steld- en de haven door politie laten af zetten. Het gerucht gaat, dat de commandant van den gezonken, oorlogsbodem zic'h van bet leven beeft beroofd. VLIEGTUIGEN BOVEN DE SHETLAND-EILANDEN. Gistermorgen hebben vliegtuigen (naar men gelooft drie Duitsche bombarde mentstoestellen) boven de Shetland-eilan- den. gevlogen. Gedurende 31 minuten was er lucht alarm. De Standaard spreekt 'haar blijd schap uit over de mededeeling van den Minister-president, dat de Regeering een wetsontwerp voorbereidt om een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking te stellen van het Finsche Roode Kruis. „Het was trouwens ook wel het minste wat men hopen mocht. Ook het antwoord op de vragen van den 'heer Van der Goes van Naters is niet zóó onbevredigend als uit -de „kop pen" van sommige ochtendbladen valt af te leiden. D'e Regeering zegt slechts, dat zij: het on-gewenscht acht te bevorderen, dat Nederlanders in vreemden krijgs dienst treden. Dat standpunt kan men zich indenken, gelet op de complicaties, die uit zondanige bevordering door de Regeering zou-den kunnen voortvloeien. De Regeering verbiedt intusschen niets, en we hopen van harte, dat Nederlan ders niet zullen ontbreken bij de pogin gen om de Bolsjewistische macht buiten de Finsche grenzen te houden. Hoe dich ter dit monster bij 'het Westen komt, hoe gevaarlijker het ook voor ons wordt. Duitschland vormt geen betrouwbaren dam meer, en op de kracht van de So cialistische regeeringen Zweden, Noor wegen en Denemarken durven we niet bouwen." Britsche vliegtuigen stegen op, doch konden geen contact krijgen met den vijand. In het Lagerhuis heeft Henderson Ste wart dien premier gevraagd, of de ver klaring van generaal Gort, volgens welke de Fransch-Britsche garanties bliksem snel in werking zouden treden bij een- aanval o-p België, de weloverwogen op vatting der regeiering weergeeft. Chamberlain antwoordde, dat de re geering haar volle aandacht wijdt, aan de vraag, door welke -middelen Engeland, zijn garantietoezeggingen van welken aard zal nakomen. De premier herinner de aan het verdrag van Locarno van 1925, bevestigd in 1936, aan de Britsch- Fransche verklaring, die daarop volgde en aan die, door den ambassadeur te Brussel op 27 Augustus 1939 tegenover den koning der Belgen afgelegd. Stewart stelde daarop de vraag: „Wat is bet criterium voor een aanval? Zo-u een bedreiging met aanval er onder val len en wie zou daarover beslissen?" Hierop antwoordde Ghamberlain: „D'e regeering moet zich het recht voorbe houden daarover te beslissen." BUITENLANDSCHE MAATSCHAPPIJEN ONDER DWANG? Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat aan alle buitenlandsche oliemaat schappijen in Roemenië is medegedeeld, dat zij haar deel moeten bijdragen tot de hoeveelheid olie, welke Roemenië ver plicht is aan Duitschland te leveren vol gens de handelsovereenkomst tusschen deze twee landen. Un. Press meent, dat de buitenland sche maatschappijen geen kans zien, om zich hieraan te onttrekken en dat zij er zich wel zonder veel protest in zullen schikken. Er wordt op gewezen, dat het nogal voor de hand ligt, dat Roemenië zijn handelsverdrag met Duitschland het geen neerkomt op 't zenden van 32 a 33 procent der totale olieproductie niet kan nakomen, wanneer niet alle olie maatschappijen het hare daartoe bijdra gen, wijl de buitenlandsche maatschap pijen meer dan 75 pet. der productie in handen hebben. Naar verluidt, oefenen de Engelsche en Fransche regeeringen druk uit, om de olieverschepingen naar Duitschland niet te doen uitbreiden. De nadruk wordt er op gelegd, dat Roemenië wel voelt, dat de geallieerden het niet in den oorlog willen storten. Roemenië wil daarom haar uiterste best doen, om het handelsverdrag met Duitschland na te komen. De Britsche regeering heeft haar ern stige ontevredenheid over Roemenië ken baar gemaakt, in verband met de moei lijkheden, welke men ontmoet by het ver krijgen van uitvoervergunningen voor de Roemeensche olie naar Engeland. Deze ontevredenheidsbetuiging is ver gezeld gegaan van den duidelyken wenk, dat toestemming voor den uitvoer van Britsche goederen naar Roemenië Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Instelling leeningfonds. De Eerste Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Rede van Minister van Kleffens. Treinbotsing bij Weesp. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Defensie-begrooting. Buitenland. De Finnen slaan Russische aanvallen af. Joego-Slavisch oorlogsschip gezonken. De Engelsche garanties tegenover Bel gië. Duitschland wil meer olie van Roeme nië. Felle koude in Amerika. Dr Ir L. R. Wentholt, die benoemd is tot directeur-generaal van den Rijks waterstaat. men neemt aan, dat vliegtuigen en an der bewapeningsmateriaal hierbij' zijn in begrepen zal afhangen van de oplos sing van het olievraagstuk. In officieele kringen was gisteravond nog geen inlichting te verkrijgen over een eventueele Engelsch-Fransche waar schuwing aan Boekarest, die ernstige complicaties in het vooruitzicht zou stel len, vooral indien de Roemeensche regee ring de Engelsche en Fransche maat schappijen werkelijk zou dwingen, olie aan Duitschland te verkoopen. Op het oogenblik is de Roemeensche levering van olie naar Duitschland prac- tisch stop gezet, daar de Donau niet te bevaren is en de voormalige zeeweg on derworpen is aan de contrabande-contro le. Aangenomen wordt, dat Duitschland nu het zelf practisch geen olie ontvangt uit Roemenië, druk op Boekarest uitoe fent om de leveringen aan de geallieer den ook op te schorten. De diplomatieke correspondent van Reuter verneemt, dat de Britsche regec- ring stappen neemt, ten einde vast te stellen, of de nieuwe regelingen, door de Roemeensche regeering getroffen voor de controle der Roemeensche petroleum industrie, Duitschland in staat zullen stellen, zich van meer petroleum uit Roe menië te verzekeren dan voorheen het geval was. Er is te Boekarest nog geen stap ge daan, doch de feiten worden te Londen, verzameld als voorbereiding daarvoor. De Britsche stoomtreiler New- haven, die een week over tijd is, is waar schijnlijk op een mijn geloopen. De familie van de 9 leden der beman ning van het Britsche stoomschip Parkmill (600 ton), is er van in kennis gesteld, dat het schip met man en muis verloren is gegaan. Veertien leden der bemanning van het Noorsche stoomschip Miranda (1328 ton) worden vermist. Drie anderen zyn gered. JAPANSCH PROTEST TE LONDEN. In officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat daar met veel zorg het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1