DE ZEEUW Steun aan dan Tuinbouw. tweede blad De oorlog in Finland. a verwaarloosd Landgoed 'AKKERTJES 47-> «ifeirrtgen"-zei Uit de Provincie Verkouden? MIDDELBURG. 0e voedselsituatie in Duitschland. Tengevolge van de hevige koude thans zeer nijpend. VAN DINSDAG 23 JANUARI 1940. Nr 95. (Van onzen militairen medewerker Ons laatste overzicht berustte op een telegram uit Kopenhagen d.d. 13 Jan., dat strtfd meldde dicht bij Kemyarvi (Salla-sector) en dus wees op flinken voortgang der Russen. Toen we de daar op volgende dagen steeds maar lazen van groote verliezen der Russen en te ruggang, juichte het in ons hart, want is Kemijarvi eenmaal in vaste handen der Russen, dan liggen straat- en spoor wegen voor hen open naar Rovaniemi en verder naar de Botnische Golf. Hoewel het ons ten zeerste zou spij ten den lezers verkeerd ingelicht te heb ben, hoopten we toch (in het belang der Finnen) de dupe geworden te zijn van een leugenbericht, doch ziet, daar komt een officieel bericht van 18 Januari uit Helsinki melden, dat de Pinnen over een afstand van 45 K.M. teruggeslagen wa ren en de strijd thans bij Markajarvi woedde. Nu bedraagt de afstand Kemij arvi tot Markajarvi ongeveer 48 km. Hieruit blijkt dus, dat de Russen wel de gelijk tot vlak bij Kemijarvi waren door gedrongen en de weer opnieuw invallen de felle koude de Finnen heeft gered voor afsnijding der wespentaille. De Russen hebben ten westen van Marka jarvi een stelling aangelegd, waarin zy thans stand houden, terwijl achterwaarts bij Saila, volgens Finsche berichten, nog minstens twee Russische divisies liggen. Hoewel de Finsche ski-afdeelingen de Russische verbindingen blijven bestoken, schijnt de aanvoer voor de Russen toch verbeterd te zijn en zijn de troepen thans behoorlijk gevoed en gekleed. Van alle overige gevechtsfronten valt weinig te melden en houden de Finnen dus stand. Volgens het „plan-Stalin" heeft Zuid- Finland hevig te lijden van luchtaan vallen. We kunnen ons levendig indenken, dat men zich zal afvragen: Hoe is het nu mogelijk, dat de Finnen over zulke uit gestrekte fronten de Russische over macht tot dusverre hebben kunnen weer staan en nog steeds in hun oorspronke lijke opstellingen, of zelfs daarvoor, stand houden? We zullen trachten deze vraag zoo goed mogelyk te beantwoorden. De vraag zelf getuigt van goed in zicht, want de stellingen op de Kareli- sche landengte en achter de nooddwest- zijde van het Ladoga-meer zijn tezamen 200 km breed. Van Pitkaranta (aan de oostzijde van Ladoga-meer) over Tolva- jarvi, Suomussalmi tot Salla is 700 km. Uit diverse berichten heeft men kunnen opmaken, dat de bezetting der Manner- heimlinie (100 km breed) is te stellen op 100.000 man, zoodat voor de restee- rende 800 km over zouden blijven 200.000 man. Doch daarvan moet men afrekenen de bezetting der kustforten, de luchtmacht en vooral de algemeene reserve, welke centraal wordt achtergehouden voor te genaanvallen tegen doorbraken en om hier of daar verliezen aan te vullen. We meenen dan ook de troepen langs dat 800 km breede front op niet meer dan 120.000 man te mogen stellen, dus 150 man per km. Dit zijn echter geen 150 strijders per km, want hieronder zijn tevens begrepen verplegingspersoneel (geneeskundig personeel, aan- en af- voerpersoneel, geen keukenpersoneel, want dat doen de Lotta's), verbindings personeel (telefoon, telegraaf, radio) en alle andere speciale hulpdiensten. Doch niet elke kilometer wordt ver dedigd en daarin schuilt het geheim van dit heele vraagstuk. De aardrijkskun- FE UILLETON door AMY LE FEUVRE. ,-Uaar misschien komt u wel nooit te- rug zei Vivian. stond uit het raam te kijken, en toen rip,,2 otnkeerde, en hem aanzag, ston- er tranen in haar oogen. ^un*er keek haar ernstig aan. zei' h a"6 P4an' om terug te komen", rlnr zal niet langer wegblijven, zes v i noodiS is> maar het zou wel 2es weken kunnen worden." u"' 7„- 'i,n 4l4er niet beheeren zonder u zei Vivian. slaJoiuf3-^00-iets kinderlijks in haar ver- om elimi'f'v,dat meneer Hunter er bijna glimlachen moest. deriT,^11 menscben genoeg, die mij zou- is om m noodig of verstandig De ppnïr. met veranderingen te beginnen, voel f® raad' dien ik mij verplicht don'nmte+geVen' is' dat u kolonel Bran- len te J°es1?at' om strenSe maatrege- van zijn en teSenover Snell, of anderen Vivkn W.hier in het dorP" Ik zin ar koofd trotsch omhoog. Van koinnff6£ aanleiding om den naam Brandon in deze kwestie te dlge toestand van het land beslist ook hier. In dichtbevolkte landen met een dicht wegennet zou het niet mogelijk zjjn. Staat een goed wegennet ter be schikking, dan heeft ieder invallend le gercorps zijn eigen marschvak, verdeelt dit weer door scheidingslijnen in diverse vakken. Elke divisie laat zijn regimenten weer naast elkaar verschillende wegen volgen, terwijl de treinen (voertuigen-colonnes) den besten weg in het vak volgen. Stoot men op vijandelijken weerstand, dan ont plooien de voorste regimenten hun voor bataljons tot gevechtsformatie. Op deze wijze kan over de geheele breedte der marcheerende troepenmacht in korten ty'd het gevecht (aanval) worden begon nen en kunnen keuken-, goederen'-, mu- nitietreinen enz. achter hun eigen troe- penonderdeelen opsluiten ter verzorging der verpleging en munitie-aanvulling. In Oost-Finland is dit echter anders. Daar leiden slechts hoogst enkele bosch wegen van zeer dubieus gehalte door de eindelooze bosschen, welke bovendien nog bezaaid zijn met grillig gevormde meren. Zoo zal men hier hebben kunnen zien, dat niet alleen een geheel leger corps (30.000 man) met al zjjn artille rie-colonnes en treinen langs één weg, doch zelfs nog gevolgd door een tweede legercorps moest marcheeren. Uitbreiden in de breedte, ook tot het gevecht, wordt schier onmogelijk, doch in ieder geval kunnen de voertuigen niet volgen in 't zijterrein. Breede gevechts fronten kunnen dus niet gevormd wor den. De verdediger behoeft dus ook geen breede afsluitingsstellingen op die j schaarsche wegen in te nemen. De Finnen hebben hun leger geheel in deze tactiek geoefend en hebben dus slechts weinig troepen noodig ter afslui ting van hun land en houden voldoende krachten over om vele afdeelingen van ski-patrouilles te vormen, die goed ge oefend zijn in het snel doorschrijden van de dichte bosschen en die de Russchen op hun marschweg, waar zy maar kunnen, aanvallen en nooit met rust laten en vooral hun slag slaan tegen de kwets bare treinen. Vandaar de hoogst moei lijke aanvoer van alle benoodigdheden voor dé Russen, die toch reeds zoo be zwarend is door de onvermijdelijke groote diepte der marschcolonne. Kenners van Finland bevestigen dan ook, dat de Finnen, geboren ski-loopers, bij de militaire opleiding van dezen ski- patrouilledienst hoofdzaak maken en met succes!! Mochten de Russen, ondanks alles, er toch in slagen de grootere plaatsen in Oost-Finland te bereiken, dan staan hun van daar af betere en meerdere wegen ter beschikking en komen zy in betere conditie, ook al door het feit, dat zij van deze plaatsen magazijnen voor hun oor logsbehoeften kunnen maken. En wat zal er geschieden als met het voorjaar de sneeuw wegsmelt? In ieder geval zullen de Russen er spijt genoeg van hebben niet gewacht te hebben met hun veldtocht tot de winter uit is; wat thans geschied is, heeft hun, vooral wat het prestige betreft, zeer veel kwaad ge daan. En dat de behaalde successen den dapperen Finnen een hart onder den riem hebben gestoken, daaraan valt niet te twijfelen. Laten alle kleinere volken een voorbeeld aan hen nemen! ZiGEUNERTROEPEN AAN DE GRENS. In de onmiddellijke nabijheid van de Zeeuwsch-Vlaamsch-Belgische grens zijn de laatste dagen groote troepen zigeuners waargenomen.- Nabij de grensplaats Over slag telde men meer dan 30 groote wa gens, die trachtten over de grens te ko men. De bewaking is dan ook versterkt. EEN INGEVROREN MIJN BIJ BRESKENS. In de haven te Breskens, ongeveer in de vaargeul, ligt, ingesloten in het ijs, een mijn. Alle voorzorgsmaatregelen om ongelukken te voorkomen zijn genomen. Het haventerrein is afgezet. De provin ciale boot werd gewaarschuwd. noemen." „Neemt u mij niet kwalijk, maar ik weet, dat Snell in een opgewonden toe stand is op het oogenblik. Er is tact voor noodig, om met hem om te springen. Ik zou niet graag willen, dat het weer onrus tig werd in het dorp, nu alles wat kalmer geworden is. Ik zou u raden Snell aan zijn lot over te laten en een tijdlang te doen, alsof hij er niet was. Ik heb hoop, dat hij nog wel eens tot bedaren zal ko men, of uit 'eigen beweging hier vandaan trekken." Vivian hield een ongeduldig antwoord binnen. Wanneer moet u weg?" vroeg zij. „Morgenavond vertrekt er een boot uit Liverpool, die wou ik graag nemen." Vivian slaakte een zucht. „Ik kan u natuurlijk niet tegenhouden, maar ik wou graag, dat u terug kwam. U begrijpt de menschen beter dan ik." Haar trots was weg; haar glimlach en de droefgeestige blik in haar oogen vervolgden Baldwin Hunter nog lang daarna; maar het eenige, wat hij zei, was: „Ik zal terugkomen, zoodra het mij mo gelijk is. Meneer Lucas zal hier naar toe komen, als het noodig mocht zijn. Ik ga nu aan hem schrijven." Kathleen begroette het vertrek van meneer Hunter met vreugde. „Het is wel om een droevige reden", zei ze, „maar toch ben ik blij, dat we nu voorloopig niets meer over dat vervelen- VEERDIENST VEERE-KAMPERLAND. De veerdienst VeereKamperland, de dienst, waarop Noord-Beveland thans is aangewezen, blijft varen. Echter is er veel ijs, zoodat men niet aldoor op tijd kan vertrekken. Ook is de laatste dienst des avonds vervallen. Zeeuwsche Zangersbond. Zaterdag hield de Zeeuwsche Zangers- bond „Zang Veredelt" zijn jaarvergade- ding. Voorzitter de heer C. Flipse uit Wissenkerke. De onlangs opgerichte zangvereeniging „Musica aldersoetste cost" te Goes was als lid toegetreden, waardoor het aantal leden thans 26 bedraagt. De heer Blok van Kapelle dankte voor de medewerking bij het organiseeren van het aldaar dezen zomer gehouden concours ondervonden. Er waren 15 vereenigingen vertegen woordigd. Van de niet aanwezigen waren de meeste door de verkeersmoeilijkheden verhinderd te komen. De rekening 1939 wees aan in ont vangsten f 794 en in uitgaven f 223, al dus een goed slot van f 571. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren C. Flipse te Wissenkerke en J. Esselbrugge te Axel. Het bestuur zal trachten met het bu reau voor auteursrechten „Buma" een collectief contract af te sluiten voor alle bij den bond aangesloten vereenigingen. Dit jaar zal een concours gehouden worden te Biervliet, zoo mogelijk op 26 Juni of 3 Juli. Besloten werd, dat dit jaar elke vereeniging volkomen vrij zou zijn in een lagere afdeeling te zingen, dan waarin ze tot nu toe geplaatst wa ren, in verband met het gemobiliseerd zijn van vele mannelijke leden. Juryleden zullen zyn de heeren Van Nieuwenhoven en E. Flipse. Een kinderzangdag zal gehouden wor den op Zaterdag 15 Juni te Wilhelmina- dorp. UITKEERING VAN BIJNA VIJF MILLIOEN. De minister van Economische Zaken heeft besioten uit het landbouw-crisis- fonds aan hen, die als teler van gewas sen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, gevestigd te 'sGraven- hage, en op den dag der uitkeering ge acht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot ten hoogste f4.790.000. Neem een "AKKERTJE" en kruip vroeg onder de wol. Dan slaapt U rustig en tien tegen één zijt ge morgen beter I helpen direct. verkiezing als wetihouder van Middel burg. HET 75-JARIG BESTAAN VAN UIT HET VOLK—VOOR HET VOLK. Provinciaal ambtenaar op non-actief, Gedep. Staten hebben aan den heer P. Ph. Paul, bureau-ambtenaar eerste klasse bij den Provincialen Waterstaat, op zijn verzoek non-activiteitsverlof verleend, in gaande 1 Februari, in verband met zijn Een voorloopig comité tot aanbieding van een huldeblijk aan de Vereeniging „Uit het VolkVoor het volk" bij haar 75-jarig bestaan, had tegen gisterenavond de leden en de vertegenwoordigers van de Buurtcommissies tot een vergadering uitgenoodigd. Voorzitter was de heer C. C. Mantz. Spr. meende, dat het niet noodig was, uiteen te zetten wat de Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk in die drie-kwart eeuw voor het leven in Middelburg heeft beteekend. Het ligt in de bedoeling de vereeniging een som gelds en een flink Door de hevige koude der laatste dagen is de toren van de voormalige Utreeht- sche bakkerij „De Korenschoof" kromgetrokken, hetgeen voor de naaste omge ving gevaar oplevert. Eenige arbeiders hebben zich beschikbaar gesteld voor het riskante sloopingswerk. de dorp zullen hooren, en we hiér voor loopig geen dagelijksche conferentie zul len hebben over rioleering en schoorstee- nen; maar heb je niet gezegd, dat het maar een pleegvader van hem was? Ik vind nu letterlijk niets aan dien meneer Hunter." „Ik wel", zei Vivian. „Ik weet Wel niet waarom, want soms maakt hij mij wan hopig, als hij mij behandelt alsof ik een schoolmeisje was; maar ik weet, dat hij een flinke man is; een eerlijke, soliede man. Tot de kinderen toe houden van hem. Laatst vond ik hem op een hek zit ten, bezig, een verhaal over aardmanne tjes te vertellen aan een troepje kleine kleuters. Hij leek toen nog net een jongen." Maar Kathleen was er niet toe te bren gen, om iets aantrekkelijks in hem te zien. Meneer Hunter maakte inderhaast zijn toebereidselen, en kwam den volgenden dag van Vivian afscheid nemen, en toen hij haar een hand gaf, zei hij: „Maakt u zich maar niet bezorgd, mevrouw Car- michael, maar gaat u naar juffrouw De Burgh, als u raad noodig heeft. Zij kent het dorp beter, dan u of ik; en ons werk volk is geschikt en betrouwbaar. Tobt u er dus vooral niet over." Vivian keek hem ernstig aan. „U belooft dus, dat u terug zal komen?" „Ik beloof het u." En zoo ging hij heen, en Vivian had nooit geweten, hoezeer ze op hem ge steund had, voor hij eenmaal weg was. Kathleen sleepte haar echter mee uit naar jachtpartijen en lunches, en kolonel Brandon stond altijd gereed, om haar te vergezellen; en langzamerhand leerde Vi vian, om het leven wat gemakkelijker op te nemen. HOOFDSTUK XV. Niet bemind. Het was een der eerste lentedagen. Juffrouw De Burgh zat bij haar klei nen haard, maar haar ramen stonden open, en de geur van hyacinthen en nar cissen kwam naar binnen. Zij leunde achterover in haar stoel en was diep in gedachten verzonken. Even later hoorde zij haar tuinhekje opengaan en keek naar buiten. „Och, lieve tijd!" zuchtte zij. „Wat loopt ze hard! Er is zeker weer nieuwe narig heid." Het volgende oogenblik trad Vivian de kamer binnen. Zij zag ér goed uit met haar roode wangen en glinsterende oogen. „O, juffrouw De Burgh", zei ze, „ik kom mijn hart even bij u uitstorten! Ik ben eenvoudig wanhopig." Het was meer dan een maand geleden, sedert meneer Hunter het dorp verlaten had. In dien tusschentijd had er onver wacht een algemeene verkiezing over het Het koude weer van de laatste weken heeft de Duitsdhe voedselsituatie in een zeer nijpenden toestand gebracht, zóó nij pend als zij tot dusverre sinds het uit breken van den oorlog nog niet is ge weest, meldt Un. Press. De boeren durven de ingekuilde aard appelen niet uitgraven uit vrees, dat zij zullen bevriezen. De bevroren rivieren en kanalen hebben den druk, dien 'bet voed- seltransport op de toch reeds overbelaste spoorwegen uitoefent, nog vergroot, Dit heeft tekorten tengevolge gehad, in bet bijzonder van groente. De Duitsche huisvrouw heeft de keus uit aardappelen, bevroren wortelen, ra pen en koolrapen. Daar echter de aard- appelvoorraad nogal krap is, kan zij slechts de helft krijgen van wat zij ge meenlijk noodig heeft. In de laatste twee weken heeft de groenteboer heelemaal geen' kool gehad. De keuze in vruchten is beperkt. Er zijn wat onooglijke winterappelen. Wel heeft de groentehandelaar ver schillende groenten en vruchten in blik in voorraad, maar om de tijdelijke schaarschte het hoofd te bieden, mag hij deze niet verkoopen, want zij zijn voor het leger en voor de ziekenhuizen be stemd. Voor ieder lid Van het gezin kan zij per week een pond vleesch of worst krij gen. Been wordt gerekend bij het toege stane rantsoen. Bij: den melkboer krijgt ze voor ieder gezinslid ruim een ons boter per week en ongeveer dezelfde hoeveelheden marga rine, spekzwoerd en kaas. Ook neemt ze ruim een liter afgeroomde melk pre cies de helft ivan wat zij vorige week ken krijgen. In den delicatessenwinkel krijgt zij het wekelijksch suikerrantsoen van een half pond per persoon per week, benevens wat marmelade, koffie van gerstekorrels, havermout of gerstevlokken. Sedert Kerstmis heeft de Duitsche huisvrouw slechts zes eieren kunnen krijgen. Thans is Duitschland reeds van koffie en thee verstoken en binnenkort zal ver moedelijk ook de voorraad chocolade en specerijen uitgeput zijn. Voorts wordt het gebruik van sommige nieuwe dranken gepropageerd, waarvan wij noemen „Halzkaffee", koffie gemaakt van gerst en „Hag Cola", een brouwsel, dat ongeveer smaakt als thee met ci troen. Officieele instanties zeggen, 'dat het rantsoeneeringsstelsel Duitschland volko men onafhankelijk heeft gemaakt van bet buitenland voor dè voedselvoorziening en dat bijvoorbeeld de reserves aan graan voor een 'jaar toereikend zijn. Zij zien de toekomst nog optimistisch in, meer optimistisch dan de gemiddelde Duitscher schijnt te zijn. In Berlijn wordt het aantal gevallen, dat de centrale verwarming beperkt of géheel afgesloten wordt, steeds grooter. Tengevolge van de verwarmingsmoeilijk- beden is een groot aantal Berlijnsche soholen slechts een uur per dag geopend; de kinderen krijgen dan taken mee, welke zij thuis moeten verrichten. aantal nieuwe leden op den in April te herdenken belangrijken verjaardag aan te bieden. Spr. stelde allereerst voor een definitief comité te kiezen. Bij acclamatie werden de leden van het voorloopig comité daar in opgenomen, namelijk de heeren C. C. Mantz, voorzitter; C. W. D'huy Jr, secre taris; L. A. Thielens, penningmeester; J. P. Ph. Doorenbos; M. J. Louws en P. de Vos. Besloten werd, dat een circulaire zal worden opgesteld, waarin tot het geven van een groote of kleine bijdrage wordt opgewekt en ook op niet-leden een beroep wordt gedaan, zich als lid op te geven. Deze circulaires zullen door de buurt commissies huis aan huis worden bezorgd en zoo gewenscht zullen de commissies heele land plaats; en Helmsbury deed haar best, om een socialistisch lid af te vaardigen. Het was niet een Liberaal, die hem de plaats betwistte; maar een me neer Fred Reynolds, de oudste zoon van sir Thomas Reynolds, een naburig land heer, was de Unionistische candidaat, en deed erg zijn best, om gekozen te worden. Vivian had zich nooit geïnteresseerd voor de verkiezing; maar kolonel Brandon was een vriend van meneer Reynolds en 'n echte stemmenwerver, en de heele streek was opeens in 'n klassenstrijd gewikkeld. Het was niet slechts al of niet unionist; het was de arme man tegen den rijke; de werkende stand tegen de kapitalisten; en ieder gehucht en dorp, mijlen in het rond, werd aangehitst tot den strijd door rondreizende sprekers, die voor Morton werkten. Natuurlijk verwelkomde Snell deze om standigheid zeer, en het kleine dorp Scar- wold was even bereid, om tegen het uinio- nistische lid te strijden, als de andere dorpen in den omtrek. Kolonel Brandon en Snell hadden hun wederzijdschen af keer voor elkaar niet vergeten, en als Vivian nu door het dorp ging, ontmoette haar weer de zelfde onbeleefdheid en de zelfde haat als vroeger. Zij zag er tegen op als kolonel Brandon eens een eind met haar opliep. De kleine jongens jouwden hen na, en de vrouwen sloegen de deur voor hun neus dicht. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5