jnljjke lippen PUROL Hoe kond het was Dagblad voor de Provincie Zeeland rogramma Nieuwe aanval der Russen - De hevige luchtbombardementen - Indrukken over Churchill's scherpe rede - Slechte pers in neutrale landen - Weer twee schepen van neutralen getorpedeerd. EERSTE BLAD. Belangrijkste Nieuws. De Russen vallen aan van Ladoga- meer tot benoorden llomantsi. Churchills rede. Grieksch en Deensch schip door Duitsche duikboot getorpedeerd De Koningin en de Prinses bij het ijsbreken. Geëvacueerde Belgen weer terug naar Eupen? Nieuw mijnenveld langs Engelands Oostkust. piNSDAG 23 JANUARI 1940 54e JAARGANG - No. 95 Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA AbonEeraeatspH'p f2.60 per ïcwaïts»! Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent AdvertentiSn 30 cent per rege: Ingezonden mededeefingen 6fi cent per regel Kleine Adverts rit i£rt Dinsdag*, Vrijdag* en Zaterdags r Ö.7E bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting :n. Toen grepen de en beiden. De livrei- k te koesteren tegen hem eens een stren- liend, terwijl de an- tsnapten gevangene s inbraak betrokken een aanslag willen ;raaf en diens zoon. edien vangst gedaan. 1 Januari 1940 M. Vr. Totaal 766 525 627 719 508 638 5561 1485 1033 1265 men tarwe en veldboo- )ost- en West-Souburg met verbeurdverkla- eslag genomen gerst; r Arendskerke t' 25 b. ggave van de in beslag i erwten; A. C. V. te of 20 d. h., met terug- ingst der in beslag ge- 3 Januari 1939. I. 1875 en 414.4 M. 8.10 Gram. 10.00 Mor- Gram. 10.30 Voor de ns. Rentmeester. 11.00 L1.30 Ens. Rentmeester, ert (opn.). 12.45 Ber. De Romancers en so le vrouw. 2.10 Omroep- (opn.). 2.45 Knip- en Lyria-trio. 4.30 Kin- nderhalfuur. 5.30 Om- e en gram. 6.40 Gram, nderen. 7.05 Tiplca-or- les. 8.00 Ber. ANP., rn. overz. 8.35 Omroep- 9.15 Gram. 9.45 Bonte 10.45 AVRO-orkest, 11.10 AVRO-orkest, Pali. 0 II. 301.5 M. KRO-Uitz. 8.05—9.15 en 10.00 isd. halfuur. 12.00 Ber. en solist. 12.451.10 ram. 2.00 Vrouwenuur, 4.00 KRO-orkest. 4.45 D-orkest en solist. 5.45 Musiquette. 6.35 Sport- 7.15 Cyclus „Naar de :hap". 7.35 Mil. muziek. 8.00 Ber. ANP., meded. iho-nie-orkest en soliste, de jeugd. 10.00 Gram. ictet. 10.30 Ber. ANP. L0.50 Bertus van Dinte- 15—12.00 Gram. tijd weer oepel door CH WEERBERICHT. ;ot morgenavond: kouder, zeer strenge, la- matige of licht afnemen- iwolkt tot betrokken, nu zwakke tot matige, delijk krachtige N.O. tot d. hedenmiddag 3 u listermiddag 3 u.: 772. op voor fietserii 46 min. Het roode leger heeft een nieuwen aanval ontketend langs de lijn van de Noord-Oostkust van het Ladoga-meer tot de grens benoorden llomantsi. Uit 't Finsche legerbericht van gisteravond blijkt, dat de Russen op verschillende punten teruggeslagen zijn. Gisteren zijn te Helsinki een aantal buitenlandsche vliegers, waaronder en kele Italianen, aangekomen. Een Italiaan was via Duitschland naar Finland gekomen. Toen de grensbeambten hem daar naar liet doel van zijn reis vroegen, had hij glirnlachtend gezegd: „Wintersport." De strijd bij Salla duurt nog voort. De Finnen zetten hun tactiek voort en po gen door snelle patrouilles afdeelingen van het roode leger weg te lokken van de hoofdmacht. Een aanvullend Pinsch oorlogscom muniqué meldt (over gisteren)): „In den laten namiddag is de vijand begonnen met een concentratie voor een nieuwen aanval bij Taipale. De aanval werd in de kiem gesmoord. Na de gevechten van gisteren werden ongeveer 1200 dooden van den vijand ge teld in de buurt van onze voortste linies. Tegenover onze eerste linies liggen de lijken van vele honderden. De vijand heeft geprobeerd aan zijn aanvallen effect te geven door luidspre kers, die waren opgesteld in zijn linies. Onze manschappen werden opgewekt zich over te geven, met de verklaring, dat Viiguri binnen 48 uur zou worden genomen en de bedreiging dat de Duit- schers de Russen te hulp zouden komen en alle Finnen dooden. Te Aittojoki werden de vijandelijke aanvallen afgeslagen." BIJNA 6700 BOMMEN LATEN VALLEN. De Finsche autoriteiten verklaren, dat de Russische luchtmacht tijdens de Zon dag uitgevoerde bombardementen bijna 6700 bommen heeft laten vallen. Acht tien personen werden gedood en 109 ge wond. Het betrekkelijk geringe aantal slachtoffers is hieraan te danken, dat de bevolking zich tijdens het luchtalarm be ter weet te beveiligen. De Russische vliegtuigen vliegen dikwijls boven de wolken en laten hun bommen op goed geluk vallen, zonder dat zij zelfs de aar de kunnen zien. De materieele schade is eveneens vrij beperkt en het verkeer is om zoo te zeg gen niet onderbroken geweest. Russische vliegers, die gevangen ge nomen werden, hebben toegegeven, dat gebrek aan benzine begint te ontstaan in het roode leger. Volgens nadere berichten uit Uleaborg nebben 17 vijandelijke vliegtuigen gister avond deze stad gebombardeerd. Het oofcldoel van het bombardeeren schijnt e spoorweg ten Noorden van Uleaborg e zijn geweest. Deze lijn is voor de Fin- en van vitaal belang, aangezien de aan- oeren van Zweden en het buitenland aarover plaats hebben. Op twee plaat- en werd de spoorlijn gebombardeerd. n bom viel hierbij op een school, die ia brand vloog. totaal aantal Russische soldaten 4nonn Salla-gebied wordt op ongeveer VPs,, man geschat, hetgeen zoo onge- correspondeert met twee divisies, tal 1 1S °nm°gelijk om het juiste aan- manschappen te schatten, aangezien rjPT, assen troepen van verschillende zlij- den aar Salla-front hebben gezon- kW^inSCke militairen hebben ver- biinn a °Pgemerkt te hebben, dat men nieiram3, -i.ks Russische soldaten van treft re£imenten aan het front aan- Anmwf I*oover> de voorzitter van het Pini„„ ,aa,nsctle comité voor hulp aan gift van verklaard, zal een nieuwe worden dollar naar Finland dollar gezonden11' 600-000 BVEErU,RJNG UIT GEZAGHEB- KRINGEN TE LONDEN. gen 'vl keteekenis van de opmerkin- urchil met betrekking tot de neutralen, wordt in gezaghebbende krin gen te Londen verklaard, dat er aan her innerd dient te worden, dat de redevoe ring er één was van een reeks, waarin de ministers hun persoonlijke commen taren geven op den loop van den oorlog. Het was in feite een „praatje bij den haard", een toespraak voor de micro foon en niet een verklaring, welke be schouwd moet worden als een mededee- ling over de regeeringspolitiek, welke in het lagerhuis zou moeten worden gedaan. Om deze reden moeten de neutralen de redevoering in het juiste licht zien. Niettemin werd Reuter er van in ken nis gesteld, dat de opmerkingen van den minister van marine groot gezag hebben. Churchill heeft uiteengezet, wat thans voor allen duidelijk is: dat de geheele neutrale wereld begunstigd zou worden door een overwinning der geallieerden. Indien de geallieerden zouden winnen, zouden de neutralen profiteeren van een vrede gewonnen ten koste van geallieerd bloed en geld. GEEN GOEDKEURING IN ZWIT- SERSCHE PERS. Churchill heeft met zijn advies aan de neutrale staten, om gemeenschappelijk zich aan de zijde van Engeland en Frank rijk te scharen, opdat de oorlog eerder tot een einde zou worden gebracht, gee nerlei goedkeuring in de Zwitsersche pers gevonden. Zoowel de Duitsch-Zwit- sersche als de Fransch-Zwitsersche bla den bestrijden algemeen dit advies. De kleine staten, die aan Duitschland grenzen, zouden door het advies van Churchill op te volgen, hun eigen grond gebied tot het slagveld van Europa ma ken. Dit vooruitzicht is niet bepaald aan lokkelijk en ook de belofte van Frankrijk en Engeland inzake hulpverleening wordt in verband met de huidige oor logsvoering niet erg bemoedigend ge acht. Bovendien leggen de Zwitsersche bla den er den nadruk op, dat het in het be lang van geheel Europa is, dat de oorlog geen algemeen karakter krijgt. In dit ge val zou het resultaat, om het even welke zijde de overwinning zou behalen, de to tale ondergang van Europa zijn. Wellicht zal de toestand zich helaas in dezen zin ontwikkelen. Het is echter ze ker niet de taak van de neutrale staten, een soortgelijke ontwikkeling te provo- ceeren. De Zwitsersche bladen spreken als hun overtuiging uit, dat niemand ver plicht kan worden, brandstof aan te dra gen in den huidigen oorlogsbrand. Wanneer Churchill de neutrale staten op hun volkenbondsverplichtingen wijst, kan men met een wedervraag antwoor den, of Engeland de volkenbondsleden China, Abessynië, Oostenrijk, Albanië en Tsjecho-Slowakije militair te hulp is ge komen. EEN SLECHTE PERS IN BELGIë. De Libre Belgique bestrijdt Churchill's opvatting wat betreft de rol, welke de kleine neutrale staten in het huidige Eu- ropeesche conflict zouden moeten ver vullen. Wij hopen aldus het katholie ke blad dat de Britsche regeering op een of andere wijze niet zal nalaten mede te deelen dat zij de philippica van haar eersten zeelord niet voor haar re kening neemt. De Vingtième Ciècle, die vaak de mee ning van minister-president Pierlot weergeeft, schrijft van haar kant: Bel gië wil correcte en loyale betrekkingen onderhouden met zijn neutrale en oor logvoerende buren. Er bestaat een En- gelsch-Belgische vriendschap en een Fransch-Belgisehe vriendschaper be staat niets dergelijks tusschen de Duit- sehers en ons. Dat is niet mogelijk. Wan neer de eerste Lord ons er van beschul digt bang te zijn voor onzen Oostelijken buur, dan doet hij onze gemeenschappe lijke herinneringen onrecht aan, herin neringen, welke gelukkig noch door de Belgen, noch door de Engelschen zijn vergeten.- l'Echo de la Bourse is van oordeel, dat Churchill zich liet meesleepen door zijn temperament. DEENSCHE AFKEURING. Over Churchill's rede schrijft „Politi- ken", dat de neutralen economisch en met menschenlevens hun tol aan den oorlog betalen; zij hebben den oorlog niet gewild en niet veroorzaakt. Geen dezer landen is blind voor het feit, dat de toekomst nog moeilijker en tragi scher voor hen kan worden. Hun hou ding tegenover die moeilijkheden is geen reden voor spot, zooals Churchill in zijn oordeel over de neutralen doet. De kleine neutrale staten zijn Chur chill geenszins dankbaar, dat hij hen weer in de internationale debatten be trokken heeft. DE FRANSCHE PERS JUICHT CHURCHILL TOE. De Journal de Débats schrijft naar aanleidingvan de rede van Churchill, dat zijn woorden ten aanzien van de neu tralen in extenso weergegeven dienen te worden omdat tot dusver niemand zich zoo ronduit heeft kunnen en durven uitdrukken en omdat deze woorden van een van de voornaamste leden van de Engelsche regeering bijzondere beteeke- nis hebben. Het blad meent, dat men de zeer juiste opmerkingen van Churchill kan aanvullen door eens te meer te zeg gen, dat voor de geallieerden het beste middel om den neutralen moed in te boezemen is Finland tenvolle te onder steunen en stelling te nemen tegenover de sowjets, die zich op alle manieren met Duitschland verbonden hebben. Weer zijn twee koopvaarders van kleine neutrale landen het slachtoffer geworden van een Duitsche duikboot. Het Grieksche s.s. „Ekatontarchos Dra- coulis", 5329 bruto tons, is ter hoogte van de Portugeesche kust door een Duitschen onderzeeër getorpedeerd. Van de 28 opvarenden zijn er 6 gedood, 12 zijn er gered door een Italiaansch stoom schip, terwijl de overige 10 schipbreuke lingen door een Spaansch schip zijn ge red. Het Deensche s.s. „Tekla", dat volgens de eerste berichten op een mijn was ge- loopen, is volgens de verklaring van de H. M. de Koningin en Prinses Juliana hebben gistermiddag een onverwacht be zoek aan de Moerdijksc'he brug en den Kop van het Land gebracht om het bre ken van het ijs op het Hollandsche Diep en in de Nieuwe Merwede te aanschou wen. Toen H. M. en de Prinses, die ver gezeld waren door enkele leden van de hofhouding, op de Moerdijksche brug aankwamen, waren de brekers Ghristiaan Brunings en Jan Blanken van den Rijks waterstaat en twee sleepbooten van de firm. Smit reeds vertrokken. Het 'hooge gezelschap heeft ©enige oogenblikken op de brug vertoefd om het prachtige gezicht op de bevroren rivier te bewonderen en zijn toen doorgereden ■naar de Kop van het Land. Daar waren de brekers tengevolge ivan den hevigen tegenstand van bet ijs nog niet versche nen. H. M. de Koningin heeft zich toen eenige oogenblikken met den kapitein van den veerdienst onderhouden. Het gezel schap is daarna naar Den Haag terug gekeerd. geredde leden der bemanning door een Duitsche duikboot getorpedeerd. Zij zijn te Bergen (Noorwegen) aangekomen. Nadat hun schip getorpedeerd was, vroeg de Duitsche duikboot draadloos om bijstand voor de bemanning. Negen hunner worden nog vermist. Het aantal schepen, dat de Deensche koopvaardij met inbegrip van het s.s. „Tekla" door den huidigen oorlog heeft verloren, is tot twaalf gestegen. Boven dien is de lijst van het aantal slachtof fers (daarbij gerekend de negen man van de „Tekla", die nog worden ver mist) tot 124 aangegroeid. Volgens te Londen ontvangen berich ten zullen de 600 inwoners van het dis trict Eupen, die vorige week naar het Westen waren geëvacueerd, weer naar hun woonplaatsen terugkeeren. Engeland is voornemens langs de oost kust het grootste mijnenveld te leggen, dat in de geschiedenis ooit is voorgeko men, in de hoop, dat hierdoor een einde kan worden gemaakt aan de mijnen- en duikbootenoorlog van Duitsche zijde, die in het afgeloopen weekeind nieuwe slachtoffers heeft geëischt. Op zijn minst acht schepen, met inbe grip van den torpedojager „Grenville", zijn in de afgeloopen 48 uur gezonken, voor het grootste deel door mijnen. Het nieuwe Britsche mijnenveld heeft ten doel, de scheepvaart op de Noordzee tegen nieuwe verliezen te behoeden door de vorming van een beschermende bar rière langs de geheele oostkust. Achter deze barrière zullen de Britsche en neu trale schepen betrekkelijk veilig zijn. De barrière zal zich uitstrekken van Moray Firth aan de Schotsche oostkust tot aan de monding van de Theems, Zij zal ongeveer 650 kilometer lang en on geveer 50 kilometer breed zijn. - 15 gr. C. 5 gr. F.) - 11 12 Niet alleen de binnenvaart, doch zelfs yan de groote scheepvaart ondervindt haar moeilijkheden van de vorst. De koude 19 graden spaart ook de kustwachters niet. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Steun aan den tuinbouw. De vreemde vliegtuigen boven ons land. Het ijs op de rivieren. Buitenland. Nieuwe aanval der Russen. De pers over Churchill's rede. Weer twee schepen van neutralen ge torpedeerd. Te Amsterdam overdag 15.8 gr. G. Een medewerker van het „A1 g. II d b 1." schrijft over de koude van Maandag ■Het was voor velen, die in den loop van den ochtend vernamen 'hoe koud het was geworden, moeilijk, zich de getallen van de temperatuur te realiseeren. Wij noemen er hier eenige, naar gegevens van de Filiaalinrichting van het K. N. M. I. 7 uur 20. Groningen Amsterdam Den Helder 10 14 De Bilt 11 12 Vliegveld Twente 17 1 Viissingen 6 (=21 Maastricht 12 10 iO uur 20. Den Helder 11 12 Amsterdam 15 5 De Bilt 14 7 Vliegveld Twente. 19 (=—2 Viissingen 9 16 Men ziet hieruit, dat het in den loop van den ochtend kouder was geworden. Te Amsterdam werd omstreeks 9 u. 30 het minimum van 15.8 gr. G. 4 gr. F.) bereikt, eerst daarna begon de temperatuur langzaam te stijgen, te 11 u. werd 14.5 gr. 'G. 6 gr. F.) geno teerd. Te 13.30 uur was de temperatuur gestegen tot 12.3 gr. G. (10 gr. F.). Waaraan moet deze nieuwe en zeer bijzondere koudegolf worden toegeschre ven? Dat het zeer bijzonder is, blijkt vol doende uit het feit, dat het minimum te Amsterdam 15.8 gr. G.) dat van de korte maar zeer hevige koudegolf in Dec. 1938 L4.5 gr.) overtreft en dat van Febr. 1929 >16.0 gr.) nagenoeg even aart. De 'buitengewone omstandigheden wa ren deze: van de gisteren uit den Balkan naar Duitschland getrokken depressie, die ons van Zaterdag op Zondag sneeuw had gegeven, is een deel 'gisternacht over ons land naar het Z.W. getrokken, opnieuw met sneeuw. Na het passeeren klaarde het op. Wij: kwamen n.l. in een strook van relatief hoogen druk tusschen de ge noemde Z.W.-lijke depressie en een nieu we in N.O. Dhitschland. De grens van deze opklaring trok in den ochtend uit het N.O'. over ons land. Door de uitstraling van het sneeuwop- pervlak ter plaatse en den aanvoer van lucht uit het N.O., die reeds over groote sneeuwvlakten had. gestreken, daalde nu de temperatuur ondanks de werking van den zonneschijn. Het is wel interessant te overwegen, waardoor dit mogelijk is. Bij helderen hemel gaan twee processen gelijktijdig hun gang: lo. de uitstraling ;van het aardoppervlak i.e. het sneeuwoppervlak; 2o. de instraling van zonnestralen. Het eerste proces verlaagt de temperatuur, het tweede verhoogt haar, naar gelang 'de zonnestralen geabsorbeerd worden en in warmte worden omgezet. Een sneeuw oppervlak kaatst echter vele stralen te rug en absorbeert dus weinig. In de zon wordt het dus minder warm dan de ge wone aarde. Het verwarmend effect van de instraling is dus extra gering. Bij de uitstraling is de bereikte tempe^ ratuur ook afhankelijk van den aanvoer van warmte uit de aarde zelf. Deze aan voer is echter thans door de dikke iso- leerenide sneeuwlaag stopgezet. Vandaar dat de afkoeling door uitstraling extra groot is. Het resultaat is, dat onder omstandig heden als die van gisteren, oo'k over dag tijdens zonneschijn de temperatuur nog een tijd lang kan blijven dalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1