rung DE ZEEUW tweede blad Een verwaarloosd landgoed SCHRALE HUID oorten!!!; d 89 - Sneek KL005TERBAL5EM Wat er deze week voorviel, verg aan. eel af havermout en rijst. e rijst pondspakken Rijsti|| RE KWALITEIT". De kracht der dwaling. middelburgsche brieven. FEU IL L E T O N 45> tL 1°° saai' als ik zelf ben." dorc n e, er eeu kleine jongen uit het ze W Wam' om wat oogenzalf, kreeg had J ,opferuimdheid weer terug. Zij Pillen rek voor haar drankjes en vvoondcf" Z^Jf' want de naaste dokter les den, il ^'bury. Ze nam voor al- Binnenland. nieuw lid der eerste kamer. burgemeesters. Hoe Chamberlain zijn dag Indeelt. AKKER'S Lichamelijke Opvoeding. Rijkspersoneel en kosten van Levensonderhoud spoedige beslissing van den minister. leeft ligt. Dat Is nu meer 11 slagen hebben wij want de vorige maal v. AN DEL. Jezus' leer, bl. geb, IF 1. >or 25 ANDBL. Jezus'laatst JAMES. Opvoartl Over den Hemel. VrachtboeKl b. U.99. GODET. Commentaar Lukas, 1250 pag., 14,5a 4.75. Wisse. Religie en Chris. onderzoekenden, twii- ..nu 0.95. OBERMAN. Augustinua' Deze belijdenissen zijn gebedslied, 220 bl. 0.90. GIETER. Gedichten. Met 1. 0.15. GROOTE AVONTUUR RHEID EN LICHT. Twee 100 bl. 0.z9. ZEGGELEN. Met Pieter Londen en Amsterdam, ïum. gedicht, 100 bl. met WOLTJER. Het mystiek dement in de Grieksche '0 bl. 0.15. DE BUCK. De Profe- ■aël. Voornaam werk, 360 geb. 1.90: -F. DR. VAN NES. De ;r Evangeliën, fr. geb. 0.59. ÜHOUTEN. Het Heilige 60 pl. 0.24. .EHMAN. De voornaam- ïsten: Boeddhisme, Islam, nz. 144 bl. 0.45. 'AV AULéN. De Ziel van idom, 54 bl. 0.29. UYLESTEIN (f P. van .iederen van een Vinder. Poëzie, geb. 1.90, nu TH. DE VISSER. Kerk Dornaam werk, 3 gr. dln., 1850 bl. 27.—, nu 7.-. WALTER, (vert. Ul- le Moraal in preek en 1. 1.75, nu 0.39. iIRAN. Een onhoudbare twapening in strijd met 0.50, nu 0.20. KNUTSELAAR. Album c met voorbeelden f 0.19. UM NEDERLAND. 240 Nederland, op kunstdruk, 0.30. NTH, 25 gemakkelijke oor Orgel en Piano ƒ.0.30 rRIES. 34 Orgelvoorspe- en mineur, 0.30. RIES. 85 kleine melodi- sten, 0.35. Leidsche Kruidhof III. t Woorden, 0.25. Leidsche Kruidhof IV. wo-orden 0.25. 'ELDHUIS. Koraalvoor. deren, 0.30. EE. Chr. Liederen voor bundels samen f 0.49. Nna in excelsis. e Bundel Liederen, meer- ons uitvoerig aangekon- n duizenden gezinnen en 1. 114 No.'s 272 bl. Al het verleden en heden is hier verlaagde prijs f 0.95, r. geb. 1.50. 9SZ. Groot Geïllustreerd et 92 illustraties, 448 bl, -ecepten. HET HAND- Je Keuken, fr. geb. V KOOKBOEK. Wat de Voor eiken dag als voor Zeer vindingrijke raad- recepten, 290 bl. Ov5, AARDEN: No.'s is voldoende. No.'s op de_ linkf" postwissel of girobdje 'O. IS: 31769. Niet zon daarnaast nog brieven schrijven. Dat g«e' bekende adressen beta* t der boeken. Me'n schrijven „Betaling W Ier iw 40. en ingst uw ƒ1.— IDEN leveren wij n'e'' FRANCO THUIS. VAN ZATERDAG 20 januari 1940, Nr 93. Met verwondering vraagt menigeen zich af, zegt „Patrimoniu m", hoe het toch mogelijk ia, dat er in ons land nog altijd communisten zijn, die dwepen met Rusland, die Stalin beju belen, en zelfs den misdadigen aanval op Finland verdedigen. Zij zien toch, zou men zoo zeggen, waartoe de communistische dictatuur leidde. Na meer dan twintig jaar com munistisch regime leeft de Russische be volking in doorsnee nog op zeer laag peil, Millioenen zijn in dezen tijd om gekomen van ellende. Leidende perso nen, die op een of ander punt met den dictator van meening verschilden, of waarvan hjj eenig gevaar voor zijn machtspositie duchtte, zijn ter dood ge bracht. Zelfs het leger beschikt niet over bekwame aanvoerders. Menig Russisch officier kan niet behoorlijk lezen en schrijven, terwijl zijn militaire opleiding schier alles te wenschen overlaat. Rusland is een rijk met groote moge lijkheden. Het beschikt over enorme bo demschatten. Maar het ontbreekt kenne lijk aan constructief vermogen. En toch ondanks dit alles dwepen onze communisten met Rusland en den grooten Stalin. De heer Wijnkoop behoorende tot een partjj, die tijdens den Spaanschen bur geroorlog een aantal Nederlanders over haalde, om het roode „bewind" te gaan helpen, durft thans van onze Regeering maatregelen te eischen tegen den Fin- schen consul te Amsterdam, bij wien ge legenheid zou bestaan om zich als vrij williger voor Finland op te geven Hoe moet men dit alles verklaren? Spreekt en handelt men welbewust, tegen beter weten in? Niet gaarne zouden wij deze vraag zonder meer in bevestigenden zin beant woorden. Veeleer gelooven wij, dat hier gede monstreerd wordt, hoe ver de invloed reikt van een verkeerd beginsel. Spreekt de Heilige Schrift ook niet van de kracht der dwaling, die zóó groot is, dat men de 1 e u g e n gelooft? Het verkeerde beginsel kan maken, dat men niets meer juist ziet, dat men op de werkelijkheid steeds een onzuivere kijk heeft. Men ziet dat trouwens niet alleen bij communisten. Ook socialisten, aan hangers van de Bellamy-beweging, geven er te'kens weer blijk van, dat zij de wer kelijkheid niet goed zien, dat zij de feiten miskennen. Zij zoeken de voor naamste oorzaak van velerlei euvelen, waar deze niet is te vinden. Zij zien den mensch niet, zooals hij is. Zij sluiten hun oog voor het licht van Gods Openbaring. Daarom dwa'en zij. Feitelijk kan men principieel hetzelfde zeegen van de liberalen, die in hun een zijdig individualisme en bij het aanheffen van hun vrijheidsleuze geen oog hadden voor de lessen van Openbaring en ge schiedenis. De eene dwaling brengt de andere voort. En de mensch wordt steeds meer door dwalingen beheerscht, raakt al meer het snnor biister. Tenzii er in zvin z'el een lichtstraal uit den Hooge valt. Dan 'eert hij ai'engs ook op het gebied van Staat en Maatschappij vele dingen Anders en beter zien. Amice, Wat een geweldig aantal mopperende stadgenooten zijn er de laatste 14 dagen geweest en wat een dikke woorden zijn er gebruikt en hoe moest de Middelburgsche IJsclub het ontgelden. Deze club huurt iederen winter een klein stukje Vest van de Gemeente en verwerft daarmee het alleenrecht van schaatsenrijden op dat stukje bevroren gemeentewater. Dat is al eerder vertoond door AMY LE FEUVRE. niet, maar ik had geen lust, "m alleen uit te gaan. Nu jij er bent, üeb ik een excuus." i.Je praat, alsof je een oude dame was ffiet een kleindochter." hnr.wT1 iuffrouw Fanshawe haar samen in i6 n en praten, begaf zij zich kruident^iifedrUkt6 stemminS naar baar haal11 k.en te °ud voor haar, ik maak ze wist heef" PTi een dubbeltJe> want gaat- d t §oed> b°e het in de wereld heebtov, de nienschen meer waarde aan wnt aan.wat ze betaald hebben, dan ze krijgen, en ze gebruikte het en niemand nam er eenige aanstoot aan. Dit zou nu anders worden. Wat toch was het geval. Er lag een mooie ijsbaan en er was een goede ver lichting aangebracht. Een ideaaltoestand voor de schaatsensportliefhebbers. Maar er waren ook serieuze verduisteringsproe ven uitgeschreven. Er moest nu eens ver duisterd worden, alsof het „echt" was. En het moet tot eer van de Middelburgers ge zegd worden, op dit Overheidsvoorschrift is zeer ernstig gereageerd. Er is uitne mend verduisterd. Men heeft daar moeite voor gedaan en zich genot er voor ont zegd. Er was besef van burgerplicht en gezindheid voor het brengen van een of fer. Kijk, dat laatste was niet in voldoen de mate aanwezig bij het bestuur der IJs club. Laat ons alstublieft in 't volle licht schaatsenrijden. Want wij zijn zulke lief hebbers en onze winters zijn stuk voor stuk veel te kort. Dat deze gedachte op kwam- en gekoesterd werd, was fout. Dat de gedachte tot daad kwam, door toestemming der Overheid, vonden velen eveneens foutief. En er werd druk over gemopperd. Het zou nog erger worden. Toen het actieve bestuur het gedaan kreeg een stuk Singel en Bolwerk af te sluiten voor alle verkeer, om een wedstrijd te houden, en aan de bewoners aldaar vrijkaarten moest uitreiken om het mogelijk te maken toe gang tot eigen woning te verkrijgen, kook te de ketel geheel over. Met het gevolg, dat het publiek den heelen wedstrijd ne geerde en de kaartverkoop beneden alle verwachting bleef. Men had eenvoudig alle sympathie verspeeld. Men telde de goede bedoelingen in 't geheel niet meer. Dat de baten tenslotte in eenige honder den gezinnen, in den vorm van brood en worst en erwtensoep zouden terecht ko men, kon de balans niet meer in even wicht brengen. Integendeel, ook dit werd ze nog kwalijk genomen. Een treffend staaltje, hoe de publieke opinie op som mige momenten kan doorslaan. In de rij der beschuldigden kwam ook de Gemeenteraad te staan. Deze moest geen gemeentewater verhuren aan een IJsclub. Al het ijs op al de Vesten moet vrij terrein zijn voor alle Middelburgers. Van dat oud gebruik moet niet worden afgeweken. In de toekomst zal blijken, of de raad op dit punt veranderd is. Want tot heden dacht hij daar anders over. Wat door den eenen aan sympathie werd verspeeld, werd door anderen in dubbele mate verworven. Zonder dat het publiek er iets van gewaar werd, was op de an dere Vesten voor goede banen en doelma tige verlichting gezorgd en kon men tot 's avonds laat blijven rijden. Met een kaartje van 10 cent op de borst gespeld, was de noodige contra-prestatie geleverd. In een publiek vervoermiddel hoorde ik den lof zwaaien over deze organisatie en het deed mijn Middelburgsche hart goed. Men weet nu in ieder geval, en dat is de les uit deze historie, hoe het niet moet en hoe het ook kan. Tenslotte voor de Middelburgsche IJs club een advies. Zie zoo spoedig mogelijk een eigen terrein te krijgen, waarop eigen leden, eigen ijsvermaak kunnen beoefe nen. Zoek dit op een grensscheiding tus- schen twee gemeenten. Breng op dat ter rein op beide gemeenten een verlichting aan. In geval van verduisteringsproeven kan in geval deze op de aangrenzende ge meente niet zijn voorgeschreven, zooals ook nu het geval was, steeds worden door gereden. Men schakelt dan alleen uit in de verduisterde gemeente. Men behoeft dan voor handelingen op eigen terrein nimmer smoesjes van Jan Publiek af te wachten. En doe nooit meer stappen om openbare wegen afgesloten te krijgen. Dit advies is gratis van STENTOR. De heer H. C. Nijkamp te Enschedé, die benoemd is tot lid van de Eerste Ka mer, in de vacature-Van Voorst tot Voorst, heeft deze benoeming aangeno men. Bij Kon. besluit van 18 Jan. 1940 is met ingang van 1 Febr. 1940 benoemd tot burgemeester der gemeente Klun- dert mr G. Draijer. De heer Draijer is thans volontair ter gemeentesecretarie van Hazerswoude. geld weer tot aanvulling van haar apo theek. Vivian stelde groot belang in den kruidentuin en de apotheek en nam Kathleen mee, om alles te bekijken, én zij gaven juffrouw Fanshawe niet veel ge- genheid meer, om te tobben over het groote verschil in leeftijd tusschen haar en Vivian; want Kathleen was vastbe sloten óm alles te zien en alles te leeren kennen, en juffrouw Fanshawe vond niets zoo prettig als om over haar ver schillende kruiden te praten en anderen kennis bij te brengen van het nut, dat je er van trekken kunt. Kolonel Brandon kwam hen op den afgesproken tijd afhalen, en reed hen naar de verzamelplaats voor de jacht. Het was een gezellig vroolijk ritje. Hij ging zelf meejagen, maar zijn rijknecht zou zijn plaats op den bok innemen. „U moet den volgenden keer ook mee op de jacht gaan, mevrouw Carmi- chael", zei hij op overredenden toon. „Ik kan u een paard leenen." Vivian schudde haar hoofd. „Ik doe niet aan jagen", zei ze, „zelfs niet aan een vossenjacht". „Neen, daar is Vivian te sentimenteel voor", zei Kathleen; „op haar trouwdag keerde ze terug en miste bijna haar HIJ STAAT THANS 1*/« UUR EERDER OP DAN VOORHEEN. Voor bewonderaars van Chamberlain laten wij hier een overzioht volgen, hoe de Britsche premier zijn dag indeelt. 6 uur: Chamberlain staat op. De E11- gelsc'he minister-president moet nu vroe ger opstaan dan in vredestijd. Voorheen werd hij eerst om half acht gewekt. Nu is hij op dat uur reeds aan het werk. 6 u. 45: Voorheen placht de Engelscfoe premier na 'het opstaan een kleine wan deling te maken, maar deze is nu ver vangen door een douche. 7 u.: Chamberlain gaat naar den klei nen salon, waar hij thee drinkt. 7 u. 30: Chamberlain gaat naar zijn bureau. Hier wordt hij meestal opge wacht door Lord Halifax en soms nog enkele andere ministers. Lord Halifax staat iederen morgen om 5 uur op. 8 uur: Vervolgens ontvangt Chamber lain regelmatig om 'het 'half uur de laat ste telegrammen, die door een specialen secretaris ontcijferd worden. 11 uur: Chamberlain verlaat zijn bu reau. Een1 kamerbediende verwittigt de bezoekers in de wachtkamer, dat zij later terug moeten komen, ook al was deze dag bij afspraak door Chamberlain bepaald Chamberlain gebruikt dan een eenvoudi- gen maaltijd. 11 u. 30: Chamberlain gaat zijn dage- lijksche wandeling maken in 'het St. Ja mes park. 12 uur: Chamberlain neemt plaats in zijn rood leeren fauteuil, om naar de ra dio te luisteren en zijn kranten te lezen. Om gezondheidsredenen komt Cham berlain des namiddags niet meer op zijn bureau. Dat wil echter niet zeggen, dat hij des middags vrij is. Soms is er oor logsraad, op andere dagen wordt hij in beslag genomen door de zittingen in het lagerhuis, waar hij iedere week een over zicht geeft. Soms gaat hij op reis, en het gebeurt ook, dat 'hij in den familie-salon een generaal of een diplomaat ontvangt. 18 uur: De dag is officieel afgeloopen voor Chamberlain. Hij gaat dineeren en leest de avondbladen. Over het algemeen steekt hij een pijp op, wat hij in het openbaar maar zelden' doet, ofschoon hij er een groot liefhebber van is. 20 uur: Voor de laatste maal luistert Chamberlain naar de radioberichten om naar bed te gaan. Als Ge geplaagd wordt door schrale huid, kloven, gesprongen handen, dan komt dat doordien Uw huid door de schrale wind te veel is uitgedroogd, te weinig vet bevat en niet voldoende functionneert. Verzorg Uw huid dan dadelijk met Kloosterbalsem. Wrijf 's avonds wat Kloosterbalsem op Uw huid, wrijf goed in. Na een kwartier is de Kloosterbalsem door Uw huid opgezogen. Gedurende de nacht doet de Kloos erbalsem zijn huidgenezende en huidversterkende werking. Kloosterbalsem dringt diep in de weelsels en maakt Uw huid gezond, glad en gaaf, bestand tegen 't ruwe klimaat. Akker's Kloost erbalsem bijt niet. zooals andere middelen en is ook niet te verge lijken met geparfumeerde crèmes, die wel aangenaam ruiken, maar niet genezen P«r pot van 25 Gram f 0.621/» pot van 60 Gram f 1.04 Prof. Waterink schrijft in het „Cal vinistisch Weekblad": We kunnen van de Finnen heel veel leeren. „Je bedoelt, dat we moeten zorgen, dat onze weermacht in orde is en in orde blijft." trein, omdat ze er aan dacht, dat haar kanarie geen water in zijn bakje had, en bang was, dat wij het diertje verge ten zouden. Ik geloof stellig, dat ze daardoor al die ellende over zich ge bracht heeft." Vivian keek haar zuster verwijtend aan. Zij was erg gevoelig wat haar hu welijksleven betrof. Kolonel Brandon merkte, dat zij verdrietig keek, en ant woordde op opgewekten toon: „Laat u het verleden liever rusten, juf frouw Bayard. Ik voorspel uw zuster nog een gelukkige toekomst." Het was een groote reünie dien mor gen. Effie kwam ook met haar vader en begroette Vivian met warmte. Zij werd aan Kathleen voorgesteld, en zei, dat deze zorgen moest, dat haar zuster wat meer uit haar afzondering te voorschijn kwam. „We zullen het samen, hoop ik, wel klaar spelen, om haar wat uithuiziger te maken", zei ze. „Ik wou, dat ze maar van de jacht hield, maar daar houdt ze nu eenmaal niet van." Terwijl de meisjes zoo stonden te pra ten, kwam een juffrouw Manners naar Vivian toe. Zij en haar vier zusters wa ren de dochters van een squire uit de buurt en hadden onlangs een visite op Zeer opzettelijk, zoodat de mogelijkheid van eenige vergissing .uitgesloten is, heeft deze week een Duitsche onderzeeër een onzer mooiste vrachtschepen „de Arends- kerk" naar den kelder gejaagd. De reede- rij beweert positief, dat het schip geen contrabande aan boord had, zoodat als eenig motief overblijft, dat het schip op weg was naar een haven van een oorlog voerend land (Zuid-Afrika). Gelukkig is deze torpedeering zoo anders dan bij de „Sliedrecht", toen 26 zeelieden den dood in de golven vonden zonder ver lies van menschenlevens geschied, maar bijdragen tot den roem van de Duitsche marine doet zulk een daad niet. Evenmin tot verhooging der sympathie. Vertrouwd mag worden, dat onze regeering niet, zooais bij de Sliedrecht-ramp zal zwij gen. Hoe langer de oorlog duurt, en hoe meer het voorjaar nadert, des te grooter zullen voor de neutralen, speciaal voor Nederland en België, de moeilijkheden grooter worden. Iets daarvan hebben we tijdens het vorige week-end al gemerkt. Boven het hoofd van de neutralen hangt onafgebroken zoo lang de oorlog duurt, het zwaard van Damocles. Gerust kun nen en zullen zij zich nooit voelen. Zoo viel het op, dat o.m. de verken ningsactiviteit van beide luchtmachten de laatste weken een omvang had aangeno men, welke zeker niet meer door het be grip „verkenning" gedekt werd. Dit wees op de voorbereiding van een andere groo- tere actie. Het officiëele communiqué, waarin de Nederlandsche regeering Zondag haar be sluit mededeelde: „tijdelijk geen periodie ke verloven te verleenen", sprak dan ook zeer scherp en duidelijk de gedachte uit, welke haar tot dezen maattregel bewogen heeft: „in verband met eenige min gun stige symptomen in de internationale si tuatie." In den buitengewonen ministerraad, welke Zondagmorgen gehouden werd, zijn die min-gunstige symptomen zorgvuldig overwogen. De genomen maatregelen en de vastbe raden kalmte, waarmede leger en bevol king zonder de geringste paniekstemming ze aanvaard hebben, zijn een nieuwe de monstratie van heel Nederland, dat 'tzijn zelfstandigheid en onafhankelijkheid on der alle omstandigheden naar alle zijden met alle te zijner beschikking staande middelen zal verdedigen. Ook België nam militaire maatregelen, die daar wel wat meer nervositeit veroor zaakten dan hier, ook al, omdat ze ge paard gingen met eenige evacuatie en om dat in enkele buitenlandsche bladen sen- sationeele berichten over een Duitschen inval op Belgisch gsbicd werden gepubli ceerd. Met warmte sprak Chamberlain deze week over de kleine landen, met name over Finland, en ook over België en Ne derland. Algemeen wordt dit beschouwd als een waarschuwing aan Duitschland, dat, mocht het plannen koesteren om één der beide landen of beiden tezamen in het gewapend conflict te betrekken, Enge land en hetzelfde geldt ongetwijfeld ook van Frankrijk, gereed zou staan om effectieve en afdoende hulp te bieden, indien de aangevallenen er zelf om zou den vragen. Gelukkig is het nu weer zoover, dat in Engeland weer beperkte verloven worden toegestaan en dat ook België daartoe bin nenkort zal overgaan. Finland houdt zich tot nu toe, ondanks de vreeselijk lage temperaturen, kranig tegenover den machtigen invaller, die in den strijd met de Finnen reeds geweldige verliezen heeft geleden. Een woordvoerder van het Finsche ge zantschap heeft dezer dagen opnieuw een beroep op de wereld gedaan om hulp. Hij heeft gewaarschuwd voor de optimistische opvatting, als zouden de groote successen die het Finsche leger tot dusver heeft be vochten, de voorbode vormen van een ge makkelijke eind-overwinning. De Russen gaan voort met het in den strijd werpen van groote troepenmassa's, terwijl zij in de lucht, dank zij hun geweldige lucht vloot van bommenwerpers, heer en mees ter zijn. Finland heeft in het bijzonder dringend behoefte aan versterking van zijn luchtvloot. De Russen voeren, gebruik makend van hun geweldige overmacht in de lucht, zoo goed als straffeloos een stelselmatigen en schandelijken vernielingsoorlog tegen de open steden en dorpen van Finland. Een deel der Finsche steden en dorpen ligt reeds in puin. Dat de hulp van de wereld aan Finland op tijd kome en het dappere Finsche volk zijn strijd tegen de Russische lawine niet zal moeten opgeven door uitputting! Ja, dat ook. Maar er is een ander punt, waarop ik wilde wijzen. We zijn als Christenen vaak in opposi tie geweest tegen hen, die op de lichaamscultuur al te eenzijdig den na druk legden. En dat dan dikwijls terecht naar ik aanneem. Maar het kan niet ontkend worden, dat lichamelijke kraëht ook een gave van God is. En dat alle goede gaven Gods door ons moeten worden erkend. Die erkenning van Gods gaven, betee- kent aanvaarding van die gaven en ver zorging, verpleging, voeding en opvoe ding van de krachten, die Hij ons per soonlijk en als volk gaf. En nu staat het met de lichamelijke opvoeding van ons volk vrij droevig. Een betrekkelijk kleine groep geeft zich over aan sportmaniakkerij. Een nóg kleinere groep poogt eerlijk de krachten en gaven van het lichaam op te voeden. Maar de overgroote massa voelt voor dit alles niets. Uit sloome slordigheid. En soms ook vanwege een geheel ver keerde „christelijkheid". Wie in staat is geregeld jonge men- schen waar te nemen bedroeft zich over de slapheid, de lichamelijke futloosheid van de overgroote meerderheid onzer jongens vooral. In sloome houding, meer liggend in dan zittend op een stoel en met trage bewegingen praat het jonge mensch, nu eens geaffecteerd, dan weer half fluiste rend; als hij loopt stapt hij niet, maar hij slentert of hij sjokt; als hij staat zoekt zgn schouder steun tegen een deurpost of een muur. Onlangs moest ik een groep jonge menschen keuren. Ze hadden alle een kwartiertje gewacht in een vertrek, waar de muur „afgaf". Vijf van de ze ven kwamen binnen met een witte plek de Abdij gebracht. Zij hadden alle vijf haar eerste jeugd achter den rug. „Heeft u genoeg gekregen van uw oude vrouwtjes, mevrouw Carmichael"? vroeg zij. „Hun daken zijn zeker nu wel gerepareerd. Gaat u den volgenden keer ook eens mee op de jacht? Ik zou het u maar raden. Je kunt hier niet veel an ders uitvoeren." Vivian antwoordde zoo beleefd moge- lgk, en toen kwam Kapitein Hannard naar haar toe. Hij had een dag of veer tien verlof. „Wel, heeft u al bridge leeren spelen, mevrouw Carmichael?" vroeg hij met een knipoogje. Hij zag er bijzonder knap uit, en Kathleen keek hem vol belangstelling aan. „Neen", antwoordde Vivian, ik heb er nog geen behoefte aan gevoeld." „Mag ik eens aankomen op een mid dag?" vroeg hij daarop. „Ik heb laatst een brief gehad van juffrouw Carmi chael. Zij schreef, of ik u eens wou vra gen naar een lievelingsplant van haar, die ik uit Britsch-Indië had meege bracht. Het is een cactus." „Komt u maar, wanneer u lust heeft". Vivians toon was beleefd maar koel. „U kunt mjj in den Westelijken vleugel vin schuins achter een der schouders. Ik zei tegen ieder van hen: „Je hebt tegen den muur geleund." De een zei: „O ja", een ander: „dat zal wel", een derde: „ja, natuurlijk, je wordt lam van wachten". Ik vroeg: „was dat zóó erg je hebt precies 13 minuten gestaan?" „Och", was 't ant woord, „hindert 't U, of ik leunen wil?" Kijk, er is bij velen, zeer velen van onze jongens zoo bitter weinig lichame lijke „spirit". Er is geen „fut" in de kerels. Dat is óók een kwestie van „geeste lijke" houding, maar zeker ook een zaak van lichamelijke opvoeding. Hoe dikwijls hoort men niet van een jongen zeggen: „die moest noodig eens een jaar onder dienst". Kunnen we buiten den militairen dienst om niet bereiken, dat onze jeugd eens wat meer „fut" krijgt. En lichamelijk de schoonheden en ga ven van het schepsel Gods, dat „mensch" heet, wat minder onteert en negeert? In aansluiting op de enkele dagen ge leden gedane mededeeling, dat de verte genwoordigers der 6 Vakcentralen, zete lende in het georganiseerd overleg voor het rijkspersoneel, bij den voorzitter van dat overleg, Ir Damme, er op hebben aangedrongen de regeering te verzoeken spoedig te beslissen inzake tegemoetko ming in de stijging der kosten van het levensonderhoud, vernam het Alg. Hdbl. het volgende: Ir. Damme heeft onmiddellijk aan het verzoek voldaan, met dit gevolg, dat hem thans van regeeringszij'de ter kennis ge bracht werd, dat zeer binnenkort het den. De rest van het huis is gesloten." „Dat heb ik gehoord." Hij wendde zich daarop tot Kathleen, die direct veel vriendschappelijker tegen hem was, en voor de jacht begon, ston den zij samen al op goeden voet. „Waarom houdt je je zoo op een af stand van Kapitein Hannard?" vroeg zy aan Vivian, toen hij weg was gegaan. „Ik vind hem erg aardig. Hij is zoo ver makelijk. Ik hoop, dat hij ons komt op zoeken." „Ik vind, dat Hattie aan mij had kun nen schrijven, als zij haar plant had wil len hebben", zei Vivian driftig. „Ik mag hem niet lijden, en hij houdt te veel van de Carmichaels, om mij te mogen lij den. Je weet niet alles, wat ik door heb gemaakt, en ik kan het je ook niet ver tellen, Er wordt bij mij aan huis echter niet gebridget, dat zeg ik je maar voor uit. Hij wil altijd om geld spelen en te gen een schandelijk hoogen inzet." Vivian en Kathleen volgden de jacht niet heel lang in de dogkar. De honden staken al spoedig dwars door de velden hëen, en toen ze eenmaal het spoor van den vos gevonden hadden, keerde Vivian naar huis terug. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 5