Controle op filmvertooninp in besloten kring Dagblad voor de Provincie Zeeland Ondanks de koude hevige gevechten in Finland - Weer angstige uren te Helsinki - De militaire maatregen in België - De Duitsche troepenverplaatsingen. Suiker op bon 12. Circa 22.000 koeien uit de markt genomen. EERSTE BLAD. Uit de Provincie Schuim den aanslag weg met Ivorol e s. ZATERDAG 20 JAN. 1940 54e JAARGANG - No. 93 Felle strijd rondom Maerkyaervl. 1 „Vernietig de Engelschen". voor fletser»" min. Driemaal luchtalarm te Helsinki. militaire maatregelen in België. De Duitsche troepen-bewegingen. Duitsche troepenbewegingen in Russisch Galicië. De ontploffing In de kruitfabriek te Londen. De koude wijkt niet. Uit het ijs verlost. Belangrijkste Nieuws. Wetsontwerp tot wijziging van de Bioscoopwet ingediend. iat die man niet veel ïg klopte precies met vreemden passagier man hartelijk bedankt vrienden zoo vlug als ;asteel terug, en belde .30 VARA-Harmonie- 4.30 Vragenbus. 4.50 5.30 Filmland. 5.50 roode jeugdbew. 6^45 .00 VAR A-Kalender, ,10 Politiek radio-jour^ ,Hoe werkt de Kerk?" 8.03 Ber. ANP. 8.15 Rosian-orkest. 9,10 aak. 9.15 Radiotooneel. Charme. 9.55 VARA^ - nuOké!" H.00 10 VAR A-Strijkorkest, nenkwartet „Excelsior" el en trompet. II. 301.5 M. KRO-Uitz. P. 8.059.15 en 10.00 Isd. halfuur. 12.00 Ber. tte" 12,45 Ber. ANP., -orkest. 2.00 Voor de 30 Gram. 2.45 Kinder- O-orkest. 4.45 Rococo- 5.30 Gram. 5.45 KRO- am. 6.20 Journal, week- 1. 7.00 Ber. 7.15 Econ. et. aetherfl. 8.00 Ber. L5 Medit. met muzikale Tram. 8.45 Gev. progr, 10.40 Causerie „Het on- (met muzikale oml.) m. 21 Jan. 1940. 1875 en 414.4 M. 8.55 'RO. 12.00 AVRO. 5.00 IA. 8.00—12.00 AVRO. 10 Ber. 9.05 Tuinbouw- 9.40 Causerie „Van 59 Ber. 10.00 Voor de 'rijz. Herv. Kerkd. 12.00 Weermacht". 12.25 itsorkest en soliste. „Gesproken mailbrief". Declam. 2.002.27 Boe- Concertgebouworkest 3.10 Filmrubriek. 4.30 55 Sportn. ANP. 5.00 luisteraars. 5.30 Voor 0 Bravour en Charme. Sportber. ANP., gram. ider. 7.03 Schuldig of itosian-orkest. 8.00 Ber, 20 Gram. 8.40 Hersen- Omroeporkest. 9.35 Ra- Omroeporkest en so- KP. 11.10—12.00 Gram. 301.5 M. 8.30 NCRV. CRV. 7.45—11.15 KRO. 1.30 Gram. 10.00 Hoog- 12.15 Causerie „De iderland". 12.35 Gram. 1.00 Lezing over Jean [usiquette. 2.00 Vraag 5 Gram. 3.00 Rotterd. en soliste (opn.). 3,20 conc. (opn.). 4.00 0 Z'ekenhalfuur. 4.55 muz. (gram.). 5.50 d. Hierna: Gew. muz, 7.50 Gram. 8.00 Ber. .5 Vroolijk progr. 9.00 prijsvraag. 9.20 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.40 1.15 Esperanto. WEERBERICHT. morgenavond: ochtends plaatse- __J( overigens strenge nevelig tot helder of weer, zwakke tot wind. ïedenmiddag 3 u )H des 'orst Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoea Postrekening 44453 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprij* f2.M pier kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Directeur. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentiën 30 cent per regef Ingezonden mededee'lngen 40 cent per rege! Kleine Advertentiën Dinsdags, Vrijdags en Zaterdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting ;ermiddag 3 u.: 773. Er wordt bitter gevochten rondom Maerkljaervi, op ongeveer 30 km ten Westen van Salla. De Russen staan thans, nu hun offen- slef gebroken is, bloot aan tegenaanval len van de zijde der Finnen, die hen reeds vele mijlen hebben terug gedreven. Het resultaat van den stryd by Salla la echter nog onzeker. De Russen verzamelen hun strydkrach- ten en werpen, naar gemeld wordt, ge ïmproviseerde versterkingen op in een halfcirkelvormige opstelling. Beter gevoed en uitgerust dan de troe pen, die aan andere fronten werden ver slagen, zullen de roode troepen waar- schü'niyk een hardnekkiger weerstand bieden en men denkt dat een nieuwe veldslag van vitaal belang op handen kan zyn. De Russen hebben thans veel betere verbindingen met hun achterland en krijgen voedsel en wapenen langs wegen, die zij zelf hebben aangelegd en die loo- pen tot aan den spoorweg naar Moer- mansk. Gisterenmiddag is er in de Finsche hoofdstad driemaal luchtalarm geweest. De Russische vliegtuigen hebben de Oos telijke, Westelijke en Noordelijke voor steden gebombardeerd. Er werden geen bommen in het centrum geworpen. Later hoorde men ook zware explosies in de richting van de kust. In Zuid-Finland zijn meer dan 300 bommen geworpen, die echter geen ern stige schade aanrichtten. In het Zuid-Westen deden Russische vliegers aanvallen op Abo en de omlig gende eilanden, alsmede op Hangoe, Eckenaes en Karis, waar slechts gerin ge schade werd aangericht. Ook het Noorden des lands kreeg be zoek van bombardeurs, doch volgens de eerste berichten zijn er weinig slacht offers te betreuren. In de zone der operaties telde men bij na 250 Sovjet-Russische vliegtuigen bo ven de Karelische landengte en over het geheele land een totaal van 450 toestel len. Volgens de gegevens, waarover men te Hensinki beschikt, zijn sedert het begin der vijandelijkheden 205 Russische vlieg tuigen neergehaald. Dit cijfer is een mi nimum, want een vrij groot aantal neer gehaalde toestellen kon nog niet ont dekt worden. Voorts hebben de Russen sedert het begin van den strqd 434 tanks verloren. ONTEVREDENHEID IN RUSLAND? Te thans heersehende koude veroor zaakt in de Noordelijke provincies van Rusland steeds grootere ongerustheid en naar het Finsche blad Ussi Suomi meldt, neemt de ontevredenheid in de districten Moermansk en Petrokoj toe. De levens- uuddelenvoorziening is moeilijk. Aan J brandstoffen begint gebrek te komen. De bevolking begint openlijk in op- s and te komen tegen de oorlogspolitiek in? ^rem^n> dat zij verantwoorde- JK stelt voor de ellende, waaronder het and gebukt gaat. Een groot aantal onte vredenen is gearresteerd. Volgens een Belgisch blad werden de "ste dagen enkele elementen van de pnase B gemobiliseerd. Dit is echter, tcfu tzelfde blad, niet van groote be- vallenbétSft. hi8r uitzonderinSsSe" |Vat den internationalen toestand op P° itiek en militair terrein betreft, is uien te Brussel van oordeel, dat hij in jJi groote lijnen onveranderd is geble- Ven en dat groote waakzaamheid nog steeds geboden is. weIrW?i,r4adio worden thans ook geen de bins meer uitgezonden en ook het mo+en ontvanSen deze niet meer van Onlr °gisch instituut. ^ggenomende Wegwi->zers in het 0osten aiet^niV11 de huidi§e omstandigheden noodig, zoo redeneert men, dat men in het buitenland van te voren weet, welke de boven België verwachte weers gesteldheid is. ALDUS GOEBBELS. Omtrent een redevoering, die gisteren door den Duitschen minister Goebbels in Posen zou zijn uitgesproken, meldt Reuter, dat de minister daarin o.m. ge zegd heeft: „De plutocratieën in Londen en Pa rijs zullen spoedig genoeg merken, wat de plannen van den „Fuehrer" zijn. Wy hebben van den aanvang af verklaard, dat wij niet met den aanval willen be ginnen, omdat wy dezen oorlog niet wenschten. De meening van ons volk moge verdeeld zyn over deze of gene kwestie, maar wat de Engelschen be treft is er maar één meening, namelijk ze vernietigen. Ik waarschuw u, dat wij het beslissende jaar zp binnengetreden. De militaire medewerker van de „Eve ning Standard" formuleert een nieuwe theorie met betrekking tot de ongerust heid welke dezer dagen in Nederland en België werd verwekt door de bijzon dere voorzorgsmaatregelen. Hij consta teert, dat dergelijke perioden van spanning steeds samenvallenmet be richten 'omtrent Duitsche troepenbewe gingen langs de Nederlandsche en Bel gische grenzen. Deze berichten behoeven niet in twijfel te worden getrokken. De Duitschers bewegen hun troepen voort durend langs deze grenzen, doch waar om? Generaal Keitel heeft bijna honderd divisies aan het Westelijk front staan. De sector van de Siegfriedlinie, welke aen de aanvallen der geallieerden bloot staat, is slechts 160 K.M. lang. Daar er voor het oogenblik geen vooruitzicht be staat op eefj aanval der geallieerden, is het niet noodig, dat generaal Keitel zijn enorme strijdmacht aldaar in een diepe massaformatie opgesteld houdt. Door zijn troepen langs de geheele linie van de Alpen tot de Noordzee te verspreiden, vergemakkelijkt generaal Keitel de re- vitailleering van zijn legers. Zijn groote basis, 't industrieele Roer bekken, met zijn netwerk van spoorwe gen, ligt niet achter de Fransche grens, doch achter de Nederlandsche en Belgische grenzen. Afgescheiden van de honderd divisies, welke gereed staan, 'richt Keitel nog tachtig divisies af. Hij moet deze een tijd in de frontlinie dienst laten doen. Dit beteekent het aflossen van de daar liggende garnizoenen. Dientengevolge hebben periodiek de vrij aanzienlijke troepenbewegingen plaats langs de Duit sche grenzen, welke naar buiten toe on gerustheid wekken. Naar aanleiding van hardnekkige ge ruchten over Duitsche troepenbewegingen in Russisch Galicië doet te Boekarest do veronderstelling opgeld, dat de Duilsch- Russische economische en militaire sa menwerking toeneemt. Poolsohe vluchtelingen, die Hongarije binnen 'kwamen, hébben gemeld: De D'uitschers zijn Lwow binnengetrokken, na eerst in het oliedistrict van Dro'hobycz te zijn doorgedrongen. Hierna kwam het bericht, dat de Duit sche troepen het Russische deel van Ga licië waren binnengekomen, teneinde de e acuatie ter hand te nemen van de daar wonende Duitschers. Tenslotte werd verteld, dat de Duit schers naar Oost-Galicië waren gekomen voor het transport ivan 'het Poolsche oor logsmateriaal, dat bij de Duitsch-Russi- sche overeenkomst aan Duitschland was toegewezen. Andere berichten, die volgens sommi gen door Engeland of Frankrijk zouden zijn geïnspireerd, beweren, dat Duitsche gemotoriseerde troepen op marsch zijn naar de Roemeensche grens om zuivere strategische redenen. ENGELANDS MUNITIEFABRICAGE. De minister voor de oorlogsvoorraden Leslie Burgin heeft te Birmingham een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide, dat het aantal firma's, die aan de fabricage van munitie werken, in drie jaar tijds was gestegen van een twaalftal tot onge veer 2COO. SABOTAGE DE OORZAAK? Vernomen wordt, dat de verdenking bestaat, dat sabotage de oorzaak is van de ontploffing in de kruitfabriek van Waltham Abbey te Londen. Het verluidt, dat er pogingen zyn ge weest om te saboteeren. Ambtenaren van Scotland Yard heb ben reeds een rapport aan de autoritei ten uitgebracht. De bladen berichten, dat meer dan een week geleden politie-officieren een be zoek hebben gebracht aan de munitiefa briek Waltham Abbey met een drieledig doel, n.l. een onderzoek in te stellen naar de bestaande organisatie tot het voorkomen van het uitlekken van fa brieksgeheimen, het voorstellen van nieuwe veiligheidsmaatregelen en te ontdekken of er eenige waarheid schuil de in de anoniem ontvangen mededee- ling, dat „ongelukken zouden kunnen ge beuren." De politie heeft de afgeloopen weken een aantal fabrieken bezocht om een on derzoek in te stellen naar de mogelijk heid van ongelukken. Gistermiddag werd echter volgens de Telegraaf officieel verklaard, dat er geen reden bestaat voor het vermoeden, dat de ontploffingen het gevolg zijn ge weest van sabotage. Klaarblijkelijk is men nog niet zeker over de oorzaken van de ramp. In een timmerfabriek te Croydon heeft zich gistermiddag de derde ontploffing in vier-en-twintig uur tijds voorgedaan, doch ditmaal schijnt aan opzet niet te worden gedacht. Een groote ketel van een centrale ver warming is uit elkaar gesprongen, ten gevolge waarvan een muur om de fa briek gedeeltelijk is ingestort. De ontploffing, die op een kilometer afstand werd gehoard, heeft evenwel geen slachtoffers geëischt. ZWARE SNEEUWVAL IN HONGARIJE. Ernstige verkeersstagnatie. De zware sneeuwval heeft in bijna geheel Hongarije het verkeer per as en per rail lam gelegd. De express Boedapest—Triest moest blijven staan aan het station Foyod. I Volgens een mededeeling der spoor wegdirectie is het treinverkeer op 30 punten stopgezet vooral in het Zuiden en het Noorden des lands. Uit Bern wordt gemeld: In La Bre- vine, in de Neuenburger Jura, is met 33 graden onder nul de laagste tempera tuur van dezen winter in Zwitserland opgeteekend. In Davos vroor het 32 graden. DE TEMPERATUUR STIJGT IN TURKIJE. In geheel Turkije is de temperatuur aanmerkeiyk gestegen. Onder invloed van zon en Zuidenwind zijn sneeuw en ijs weggedooid, behalve in het Oosten des lands. In het gebied van Ismir heeft het he vig geregend, zoodat men thans nieuwe overstroomingen vreest. In de gebieden Erbaa, Diksar en Amasya zijn lichte aardschokken ge voeld, die evenwel geen schade hebben aangericht en waardoor geen slachtof fers zijn gevallen. HOOGEDRUKGEBIED IN BETEE- KENIS TOEGENOMEN. Het hoogedrukgebied over de Oostzee landen neemt nog steeds verder in be- teekenis toe. Ook over Noorwegen blijft de luchtdruk sty gen. De depressie over de Noorsche zee heeft weinig meer te beteekenen. In het Middellandsche Zee bekken biyft de luchtdruk betrekkelijk laag. DE „HOLLAND" EN DE „IJSEL" TE AMSTERDAM. In den afgeloopen nacht te kwart over 3 zqn de stoomschepen „Holland" en „IJsel", met de ysbrekers voor de Oranjesluizen te Amsterdam aangeko men. Voor een groot deel kon de vaargeul die de ysbrekers op de heenreis had den gemaakt, worden gevolgd. t» Van heden, 20 Januari tot en met Donderdag 8 Febr., zal bon 12 van de Ryksdistributiekaart recht geven op het koopen van één kilogram suiker. MAATREGEL WORDT OP 27 JANUARI GESTAAKT. SPEKPRIJZEN WORDEN MET 20 VERHOOGD. Het van regeeringswège uit de markt nemen van oude en door het mond- en klauwzeer incourant geworden runderen zal vandaag over een week worden ge staakt. Behoudens een onderbreking van één week, heeft deze overneming ruim twee en een halve maand geduurd, nl. van 6 November af. Aanvankelijk werden gemiddeld ruim 1500 dieren per week aangekocht. Zoo werden bijv. in de peri ode 6 Nov.2 December 7548 koeien over genomen. Toen de uitwerking daarvan op de veemarkt onvoldoende bleek, is men 20002500 stuks per week uit de markt gaan nemen. In 1933 werden 59.000, in 1934 115.000, in 1935 57.000, in 1936 1000, en in 1938 8000 koeien door de regeering opgekocht; teza men met 22.000 van nu maakt dat een to taal van 262.000 dieren. Desondanks en tevens ondanks de teeltbeperking wordt - onze rundveestapel ieder jaar nog groo- ter. Op het oogenblik bedraagt de sterkte 2,817.000 stuks, dat is 450.000 stuks of 20 pet. méér dan in 1930. De oorzaak van dit verschijnsel is, dat de boeren, als verweer tegen de teeltbeperking, hun koeien lan ger aanhouden. Thans zal de regeering aandacht gaan wijden aan de ongunstige positie der zwa re varkens. Zij zal n.l. de overnemings- prijzen van spek met 12 cents verhoogen. Het B-spek bijv. komt van 63 op 75 cents, een verhooging dus van bijna 20 pet. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De nieuwe suikerbon. Wyziging van de bioscoopwet. Buitenland. Hevige gevechten in Finland. Weer luchtaanvallen op Finsche steden. De militaire maatregelen in België. De ontploffingen te Londen. De Duitsche troepen-verplaatsingen. DE „PARKHAVEN" NABIJ HANSWEERT AAN DEN GROND. Het van Antwerpen komende Neder landsche s.s. „Parkhaven" van de Gebr. Van Uden te Rotterdam, is nabij Hans- weert aan den grond geloopen. Sleepbooten zijn ter assistentie uitge varen. Vannacht is het vlot gekomen. MIDDELBURG. Wedstrijd voor Scholieren. De 66 meisjes en jongens van het Gymnasium, de Rijkskweekschool en de Handelsschool, die gistermiddag elkaar op de baan van de IJsclub hebben ont moet in wedstrijden in het hardrijden, hebben alle hun best gedaan. Na afloop vereenigden zich eerst zij, die van de Rijkskweekschool hadden deelgenomen. 'De directeur dier school, de heer K. Dekker, deelde mede, dat van zoodat het mooie witte glazuur Uwer tanden weer te voorschijn komt. Tube 60, 40 en 25 ct. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de Bioscoopwet. Ter toelichting schrijven de ministers van hinnenlandsche zaken en van justi tie o.a.: De behoefte heeft zich doen gevoelen om ontduiking van het preventieve toe zicht, neergelegd in art. 16 van de wet, tegen te gaan. Gebleken is n.l., dat ge tracht wordt films, welke niet voor open bare vertooning zijn toegelaten, te vertoo- nen in publieke bijeenkomsten, waaraan slechts naar den uiterlij'ken vorm het ka rakter van besloten gezelschap wordt ge geven. Gelijk bekend, is het volgens het stelsel van de Bioscoopwet niet verboden niet- gekeurde of niet-toegelaten films in be sloten kring te vertoonen. Weliswaar is het besloten karakter der hiervoren be doelde bijeenkomsten slechts schijn, maar bij gebrek aan positief bewijs kan hier tegen niet steeds voldoende worden opge treden. Aldus wordt het voor aanhangers van stroomingen, gericht op verstoring van openbare orde -en' rust, mogelijk om door het vormen van zoogenaamde beslo ten gezelschappen films, welke geschikt zijn om de openbare orde te ondermijnen, wel degelijk voor het publiek te vertoo nen. Dat zulks bepaaldelijk in de tegen woordige tijdsomstandigheden in hooge mate ongewenscht is, nu beroering onder de bevolking zooveel mogelijk dient te worden vermeden, behoeft geen betoog. De regeering zou in haar taak te kort schieten, indien zij zich niet van de mid delen voorzag, om tegen het aldus frus- treeren van de bepalingen der bioscoop wet te kunnen optreden.^ Na afweging van de voor- "en nadee- len, verbonden aan de verschillende mo gelijkheden, is de regeering tot de over tuiging gekomen, dat de thans voorge dragen oplossing het meest aanbeveling verdient. Zij bestaat hierin, dat de kring, waar binnen geen andere dan door de „Rijks commissie Filmkeuring" aldus wordt voorgesteld voortaan de centrale commis sie voor de keuring van films te noemen toegelaten films mogen worden ver toond, in beginsel wordt verruimd door in art. 16, eerste lid, de woorden „In het openbaar" en „openbare" te doen ver vallen. In de tweede plaats strekt het ontwerp om de werkingssfeer van de wet te ver ruimen, in dien zin, dat in 'het vervolg ook voor een niet-beroepsmatige vertoo ning van films in het openbaar vergun ning van B. en W. zal zijn vereischt. Een derde voornaam onderdeel van de wetswijziging betreft de sancties op over treding van de bij de wet gestelde voor schriften1. Reeds hebben sommige gemeenten ge tracht terzake 'bij verordening aanvul lende voorschriften te geven, hetgeen ech ter minder wenschelijk moet worden geacht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1940 | | pagina 1